der Nieuw ingerichte Magazijnen. RECLAME-Artikelen. V. KRUYFHOOFT, Haarlemmerstraat 26-30 vWaveretis OpeÉare Verkoopinp. SCHERP OONCURREERENDE PRIJZEN. Zie de Etalage. Bock Miinchener Pilsner Brinio Exira Lager Dubbel Gerste. No. 15102, ZiEIDSCH DAGBLAD, Maandag- 1*7 Mei. Tweede Blad, Anno 1909. Eerste Kamer. Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. Vervolg Advertentiën. Waschmiddel voor Schapen Faillissement. Wij verzoeken de aandacht voor verschillende „Lycurgus". Dczë Leidsche t urnclub herdacht Zater dagavond in de Stadszaal (groote zaal), van welker gevel een harer vlaggen woei, haar vijfjarig bestaan met een uitvoering, gevolgd door een bal. De feestzaal was daartoe getooid met frisch groen bij het tooncej en met veelkleurig doek langs het balkon en aan de deuren. Nadat zes musici een paar nummers had den ten gehoore gebracht, opende de voor zitter het samenzijn. Het was hem een bij zonder groot genoegen allen hartelijk wel kom te heeten in deze versierde zaal, ter viering vaji het eerste lustrum, inzonder heid donatrices, donateurs en afgevaardig den van Leidsche vereenigingen. Het pro gramma voor dezen avond deed zien, dat de gymnastiek aan de werktuigen niet den hoofdtoon zou voeren; voor de rechte gym nastiek is dan ook de turnzaal het terrein bü u:tnemendheid, zei spreker. Voorts wees 'de voorzitter op den clubtocht op den voL genden dag. Zondag,- naar de bollenvelden, jvelke velden ons immers nooit verlaten, al mogen de bolbloemen ons voor het mee-: rendeel hebben vaarwel gezegd, en op het gezellig samenzijn Zondagavond in „De Graanbeurs." Mede herdacht hij nog de plaats gehad hebbende heuglijke gebeurte nis, onder herinnering, dat onze Koningin Beschermvrouw is van het Nederlandsch Gymnastiekverbond; om ten slotte allen leen aangenamen feestavond toe te wen-, ;schen. ,Wij hebben de leden dezer Vereeniging (reeds menigmaal zien werken en altyd tot hun eer en tot veler en ook ons genoegen. Ook nu weer kwamen zij goed voor het yoetlicht. De staafoefeningen werden door de wer kende leden flink uitgevoerd; zij die leden werden er in de kille zaal, waar tnenigeen zat te huiveren, lekker warm van. (Verder wekten zij telkens bewondering bij hun verrichtingen aan brug, ringen en rek, Üeze laatste nadat de muziek Van Erps ;,Juliana-Marsch" ons in de ooren had doen klinken. De adspiranten deden flink hun best aan het paard. Hun vlaggestanden, hiet onaardig, kwamen ons voor een gele genheid als deze wei wat heel eenvoudig Voor. De Chineezendans, ook door de ad- Spiranten, voldeed ontegenzeglijk in de hardige kostuums beter. Wij gelooven gaar- pe, dat de kleine langstaarten zich heelwat hebben moeten oefenen en laten leiden doordat zij hun bewegingen volkomen ken- $en en meester waren. Niet nieuw van deze Club waren 'de éléc-' ferische knotsoefeningen. Ze zijn meer door paar gegeven. Een herhaling was evenwel rnszins te versmaden; integendeel moet' zeer welkom geweest zijnj wat meer; Jtegtié kunnen best nog eenige malen ge geven worden. Zij worden netjes uitge roerd. en maken, als alles meewerkt, een Verrassend effect. Dezen avond echter fcyerkte niet alle3 mede. Een vereischf€ Voor het goed slagen dezer oefeningen is, jïat de zaal en het tooneel geheel donker lijn. Opzettelijk was dan ook de omgeving per knotshanteerders donker gemaakt en patuurlijk ging in de zaal het licht uit. (Maartoen moesten de heeren van het $>rkestje, beroepsmusici, een zeer bekende Compositie spelen ter onmisbare begelei ding der oefeningen, en daartoe ver-, klaarden zij zich in donker op het aan- (Vangsoogenblik piet in staat, hoewel, naar Uvij vernamen, te voren uit hun midden was Verzekerd, .dat zij geen huiplicht noodig hadden. En aldus moest in de zaal vooraan Veer licht ontstoken worden en ging van het effect op het tooneel, helaas, zeer veel verloren. De leden van de Club en velen in tie zaal waren allesbehalve zacht gestemd Jegenover de lichtbehoevende speelliên, (wier spel daarenboven, ondanks een zee van licht, meermalen in den loop van den avond volstrekt niet zuiver was. Prachtig kwamen tot hun recht dé mar-: mergroepen uit het leven van Achilles: 1. Achilles strijdt met Aeneas; 2. Achilles zweert, piet meer tegen de Trojanen te zullen ^strijden; 3. Patroclus smeekt Achil les, Jrén* zijn wapenrusting te.leenen; 4. Strijd .om het lijk van Patroclus5. Achil les keert met Hectors lijk bij de schepen terug; 6. Achilles' dood. Een beschrijving dezer groepen was den aanschouwen ver strekt. Een bal besloot het samenzijn. Gisteren had de Clubtocht plaats met Lisse als eindpunt, deels om twaalf uren per fiets van de Haarlemmertrek vaart, deels per Haarlemsche tram van 12 u. 37 m,, terwijl gisteravond het feest besloten werd met een gezellig samenzijn in „De Graanbeurs," waar muziek werd gemaakt, werd gedanst en voordrachten werden ten beste gegeven. Middelbaar onderwijs. Blijkens het afdeelingsverslag over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wet op het middelbaar onderwijs, ont wikkelden eenige leden bedenking tegen de subsidieenng van bijzondere middelbare Bicholen. Zij betreurden het, dat hoe langer zoo meer een schoolstelsel zich vastzet, dat splitsing op oonfessioneelen grondslag brengt onder het jongere geslacht. Ook vreesden zij, dat deze wetsvoordracht, een maal wet geworden, de oprichting van rijks hoogere burgerscholen zou tegengaan. Anderen, die verklaarden eveneens niet te behooren tot de voorstandera van bijzonder onderwijs, zagen evenwel in deze voor dracht de oonsequentie, die men moet aan vaarden, van den uitgestreden onderwijs strijd. Ook het middelbaar onderwijs moet thans, consequent, gesubsidieerd worden, en de goede zijde van den toestand! was, da^ de belangstelling voor onderwijs in het al gemeen daardoor grooter is geworden. Zij, die dit laatste aanvoerden verwachtten van do wetsvoordracht" een verzoenende uitwer king. Sommigen gevoelden voor subsidieering in zoover het gevolg er van kan zijn ver breiding van het onderwijs in alle kringen des volks, zoodat zij, die anders zich er van moesten onthouden, thans ook van het mid delbaar onderwijs zouden kunnen genieten. Intusschen werd de vroeger reeds door iden heer Woltjer geopperde vrees uitge sproken, dat de wet tot te groote versnip pering van krachten zou leiden op hot ge bied van het onderwijs. v ele andere leden hadden het wetsont werp met blijdschap begroet. Degenen, die tiaar bijzondere scholen streven, doen dit echter niet altijd op grond van confessio neel© beginselen. Er wordt gestreefd naar goed onderwijs en de staat is verplicht de oudere te steunen in die zorg om voor hun kinderen zoodanig onderwijs te erlangen, dat hun behoeften bevredigt-. Voorts werd de billijkheid van de subsidieering betoogd, die het gehalte van het onderwijs in het algemeen ten goede zal komen door de nut tige concurrentie van de bijzondere scholen. Over de facultatieve vrijstelling van gods dienstonderwijs voor de leerlingen, die op een openbare middelbare school geen plaats kunnen krijgen, waren de meeningen ook verdeeld. Men wenschfc de meening van de regeering te kennen over de vraag of schoolbesturen eventueel geen dispensatie zouden mogen verleenen. Sommige leden betuigden hun ingenomen heid met het voornemen der regeering, om ook voor het meer uitgebreid onderwijs te zorgen. Aan dat laatste is nog meer be hoefte dan aan middelbaar onderwijs. Verbetering huisvesting Tweede Kamer. Uit het afdeelingsverslag betrekkelijk het wetsontworp tot aanvulling en verhoo ging van de waterstaatsbegrooting 1909 blijkt, dat algemeen hulde werd gebracht aan de regeering voor de indiening van hot wetsontwerp, dat o. m. beoogt aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een behoorlijk ingericht gebouw te bezorgen, doch het onthouden van de vereisohte in lichtingen ondervond ernstige afkeuring. De vraag werd gesteld, of niet ook tot aankoop of onteigening van de perceel en Hofstraat, gemeentelijk'genummerd 3, 5 of 7, zal moeten worden overgegaan, om een afgerond geheel te verkrijgen. Men achtte het raadzaam uitdrukkelijk te constateeren, dat de kennisneming van de teekeningon boti effende de aan te bou wen lokalen geenerlei instemming der Ka- mer dienaangaande in zich sloot. Wanneer een zoodanige instemming eventueel zal worden verzocht; dan zullen bij de ontwor pen ook de programma's van eischen van bon, te wier behoeve dio ontwerpen zijn vervaardigd, moeten worden medegedeeld- Overleg te zijner tijd met een commissie uit de Kamer werd algemeen wenschelijk geacht. Mon wenscht-e te weten, voor welke an- dero gebouwen het in de bedoeling ligt een gedeelte van de terreinen te benutten. Eenige leden aohtten den kooprijs van een der percoelen bovenmatig en vrij alge meen werd de prijs voor de perceelen van de firma Siemens en Halske bedongen bui tensporig hoog geacht. Bijzonder bezwarend achtten velen de door deze firma bedongen rente tot 5 pOt., berekend van 27 October 1908 af tot den dag der overdracht. Aanvulling Tiendwet. Het was, blijkens do Memorie van Ant woord de rogecring aangenaam te verno men, dat haar poging om belanghebbenden in de gelegenheid to stellen onderling om trent de waarde van oen vervallen tiend recht overeen te komen, bij do Kamer alge- mecne instemming vond. De regeering meent door de indiening van het wetsontwerp g»dieel voldaan to hebben aan haar toezegging in de Tweede Kamer gedaan. Een voordeel van de aan hangig gemaakte regeling is, dat zij de uitvoering der wet belangrijk kan vereen voudigen zonder haar grondbeginselen aan te tastend Ook op grond vaij de met de vrijwillige opheffing van tiendplichtigheid ingevolge art. 83 der wet opgedane, ervaring er is voor pl.m. 2,000,000 afgekocht koestert de regeering geen al t0 groote verwachtin gen van den voorgestelden maatregel. Evenwel worde niet uit het oog verloren, dat vele belanghebbenden er de voorkeur aan kunnen geven, de waarde van een ver vallen tiendrecht, welke anders buiten hen om wordt vastgesteld, in der minne te be palen. Het verleenen eoner premie kan hen mede daartoe aansporen. Gaarne zal gevolg worden gegeven aan den uïtgodrukten wensch om, mooht het ontwerp tot wet worden verheven, haar toepassing van regeeringswege zooveel mo gelijk ïo bevorderen. Van bevoogde zijde wordt aan do „Tielsche CL" verzocht mede te deelen, dat beslist onwaar is het bericht als zouden te Aveza&th kransen van het kerk hof genomen on deze voor versiering ge bruikt zijn. Het praatje schijnt in de wereld geko men te zijn, doordat de doodgraver eenige verdorde kransen heeft opgeborgen. Een mis dr ij f tegen <1 e vei ligheid van den Staat. Het „Hbl." meldt: Dezer dagen is to Amsterdam op ver zoek van den militaire overheid door de politie aldaar gearresteerd een sergeant van de genie, in garnizoen liggende te Utrecht, die eenigen tijd werkzaam was ton Bureele der Genie te Amsterdam. Hij is na zijn aanhouding in verzekerde bewaring in een der kazernes gesteld onder verdenking van het plegen van een feit, strafbaar ge steld in het „Wetboek van Militair Straf recht", titel I, „Misdrijven togen de Vei ligheid van den Staat" en wel waarschijn lijk te brengen onder artikel 66, luidende: ,,De militair, die opzettelijk hetzij een be scheid, bericht of inlichting omtrent eenig middel van verdediging, waarvan hij weet, dat de geheimhouding door het belang van den Staat wordt geboden, bekend maakt aan een ander dan die daarmede uit den aard zijner Ixtrekking bekend mag zijn, hetzij eenig tot het krijgsmatorieel behoo- rend voorwerp waarvan hij weet dat de sa menstelling in het belang van den Staat geheim moet blijven, overgeeft aan een an der dan die het uit den aard zijner be trekking in landen mag hebben, hetzij toe laat dat zoodanig persoon zulk een bescheid bericht of inlichting verkrijgt of zulk een voorwerp in handen krijgt, hetzij bij die verkrijging behulpzaam is, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste acht jaren". De zaak, wifh-rvan de stukken cn proces sen-verbaal door den plaatselijken comman dant reeds aan den auditeur-militair to Haarlem schijnen te zijn opgezonden, komt hierop neer: De genie-sergeant in kwestie, ongehuwd en van goed gedrag, heeft zich schriftelijk in verbinding gesteld met de Duitsche Am bassade te '8-Gravenhage. Hij leverde wel iswaar niet aanstonds stukken, doch ver klaarde zich in zijn brieven bereid en in staat, om belangrijko stukken, onze defen sie rakende met name stukken betrek king bobbende op ons inundatie-stelsel te leveren. De ambassade is, na eenig be raad, niet op het voorstel ingegaan, doch heeft de zaak in handen van onze militai re autoriteiten gegeven. Dozo stelden zich in verbinding met onze politie en op bandige manier, doch zonder veel moeite, wist deze den briefschrijvor in handen te krijgen. De sergeant correspondeerde n.l. met ver- zwijging van zijn naam, en liet zijn brieven ondier 'n letter aan eon der Amstordamsche kiosken adresseeren. Toen men na corres pondentie tot een mondeling onderhoud was besloten, zou de zoogenaamde vertegenwoor diger der Duitsche Ambassade een Am- sterdamsch Duitsch sprekende recher cheur, die quasi uit Brussel naar de hoofd stad kwam, doch in Haarlem, in den trein was gestapt aan het Centraal-Station den briefschrijver ontmoeten; de laatste was natuurlijk in politiek. Het onderhoud werd gevoerd in „Café de Bisschop" op den Dam. De rechercheur bracht in zijn onderzoek den sergeant aanstonds het misdadige van het voorgenomen verraad onder 't oog, doch deze verzekerde herhaaldelijk, dat zijn plan vaststond, om een aantal belangrijke stuk ken te leveren. Hij beweerde uit wraak te hlandelen; hij was nl. hardhoorend en ver wachtte 't volgend jaar zijn ontslag uit den dienst te zullen krijgen. Dit had hem ont stemd. Bovendien wenschte hij zich gold te verschaffen om, eenmaal uit den dion9t, een handel te kunnen beginnen. Toen 's mans boos opzet en halsstarrig heid voldoende gebleken waren, maakte de rechercheur zich bekend en arresteerde doo verrader. Hij werd onmiddellijk, na voor dc mili taire autoriteiten te rijn gebracht in arrest gesteld. Hij bekende volledig, toonde zich als een gebroken man, en bevindt zich nu onder geneeskundige observatie, aangezien hij zich zeer opgowondon aanstelt. Uit het voorgaande blijkt, dat hij zich vormocdolljk nog niet in het -bezit van be langrijke stukken gesteld üeef\ doch wel het voornemen had, zich die te verschaf fen. Waarschijnlijk had hij zich dan door diefstal daarvan in bezit moeten stellen. Alle stukken van eenig belnng, die overdag behandeld worden, dikwijls om do'or de sergeant-schrijvers uitgewerkt, of gecc pieerd to worden, gaan 's avonds in do brandkast. In hot beaat van den sergeant zijn geen stukken gevonden. Doch het feit, zoo het valt onder art. 66 is als poging reeds strafbaar. Evenwel de aard van de vervolging, door den Auditeur Militair in te stellen, is nog niet bekend. Het is een hoogst ernstig geval, zoo a Is zich bij menschen-heugenis in ons leger niet. heeft voorgedaan To Steenbergen brandde door onbekende oorzaak de landbouw hoeve, bestaande uit buis, schuur, stal, wagen- hok, enz. vnnP Franken, in het Wostlanrt geheel af. De gehoelo mboedel, landbouw werktuigen, stalgereedschappen enz. gin^ verloren, terwijl oc>k nog een panrd en drie koeien in de vlammen omkwamen. Verzekering dekt de soliade. Het spoorwegongeluk te Her- lisheim bij Colmar. Volgens een nadero ambtclijko mcdedeeling, zijn er bij het on- luk met den Bazelschen trein een reiziger, een po6tbeambte en drio locomoUefbeamb- ten omgekomen; ongeveer 12 reizigers on drio conducteurs zijn gewond. Er is een commissaris naar de plaats van het onge luk gezonden, om een onderzoek in tc stel len. Do omgekomen reiziger heette Bodo v. Bootticlier on was referendaris. Zijn oudere broeder is op denzelfden dag, 13 Mei, dertien jaar gelodcn ook ongelukkig aan zijji oinde gekomen, hij verdronk bij het baden. Voor de familie v. Boettichor althans is liet getal 13 dus workelijk een ongeluksgetal. Do stoffelijke schade bij het spoorweg ongeluk wordt op 750,030 mk. geraamd. Een Engclsch roohter heeft een man van vijf-en-zestig wegens bedelarij tot de geeselstraf met dc berkeroede ver oordeeld. De „Daily Mail" is tegen dit vonnis io verzet gekomen en krijgt nu eon groot aan tal brie vod van instemming uit heel het land. De minister, van binnenlandsche zaken heeft een onderzoek naar de zaak inge steld. Heb vonnis zal in geen geval voor Dinsdag voltrokken worden. Middelorwij! zullen twee parlementsleden den minister van binnenlandsche zaken Maandag over dit geval vragen stellen. In tegenwoordigheid vau den prins en de prinses van Wales, is de Amerikaan Cody, volgens oen telegram uit Londen, met zijn vliegtuig tegen een muur gevlogen, ten gevolge waarvan het toestel ontredderd werd. Voor de komst van den prins van Wales, had hij, naar het schijnt, 1600 M. op een hoogte van 9 M. afgelegd. To Grammersdorf in hot vor- 8tondom Lubeck, stak een dienstmeisje, uit boosheid omdat haar meesteres haar een be risping had gegeven, het huis, waar zij dien- do, in brand, met liet noodlottig gevolg, dat twee-derdo van het dorp afbrandde cn ©en groote 'menigte vee in de vlammen om kwam. Het Hollandsche van ROMEIN en OUDENHOVEN, hot gunstigst werkend middel voor hnidpnra- sieten, maar bijzonder uitstekend boven alle waschmiddelen door zijn antiseptische eigen schappen, waardoor de Vliegen langer verwijderd biyven, ls In bussen voor 5 en 10 Schapen ver krijgbaar te Leiden by den Heer J. LAGERBERG Cz., Kaashandelaar. 5559 16 De Deurwaarder P. H. VAN TH ILL, te Leiden, zal op l>ins- dng 18 Mei 1909, des morgens te 10 uren, voor het perceel aan de Haarlemmerstraat No. 65 te Leiden, publiek contant verkoopen als: Kinderpakjes, Jongens jasjes, Jekkers, Manspanta lons, Mostanms, enz. Voorts: Fantasiekoeden, Stroohoeden, Mans- en Joii- geaspetten, Baretten odz. E d e 1 y kToonbank, 40 Basten, 2 Winkelkasten met Gordijnen, Spiegel, Étalage- werk, enz. 6646 29 Alles beboorende tot den faillieten boedel L. A. SALOMONS teLeiden- Een uur tevoren aldaar te stea. Jongedame (Ondorwyacres), b.b, b. b. b., zookt PENSION by een beschaafde Dame of familie in Leiden of Oegstgeest, togen vergoo- ding van /'20 ix f 25 rer maand. Brieven Bur. v. d. Blad No. 6794. 7 A i I e gebrouwen wan Gerstemoui en Hop, zon der maïs of andere min derwaardige grondstof fen en zonder Conser veermiddelen.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5