Restante LAPPEN. T uinmeubelen, T uingieters, Tuinslangen; Poetsin Ruime keuze: Tevens Opruiming van de Hooigracht 12-14. Telefoonn. 113. ZOMERMAANDEN. Hoofd des Gezins. lo Van af MAANDAG 19 April LËÏDSÖH DAGBLAD, Zaterdag* 17 April, Anno 1909. De toekomsttarieven der sporen. Uit de „Staatscourant". Leverantie en Reparatie van bovenstaande uitsluitend prima Artikelen. ONTVANGEN: groote voorraad van alle nieuwe MODELLEN. RUIME KEUZE: Oazonbèsproeiers. [MetaalJllL Poets VOOR DE Katwijk -aan -Zee. Vieeschhouwerij. iiiHwurfHiii'1 i'i'inni cJ c3 5 19 Tafelserviezen, Waschstellen, Majolica Vazen en Bloempotten, Steenen Parapluiestandaards, Eiken en Bamboe Theetafels, Barometers, Tegels in Lijst, Handtaschjes, Portemonnaies, Portefeuilles, Sigarenkokers, 4633 60 BAYER GODDIJN. Co co Haarlemmerstraat 2630. In de Prov. Gron. Courant" treffen we het volgende artikel aan, waarvan onze lezers sekcr met belangstelling zullen kennis nemen omdat de daarin gegeven voorbeelden over het algemeen ook op Leidon, enz. van toe passing zijn De tariefregeling, die door do Nederland- #che spoorwegmaatschappijen thans wordt yoorgestald, ia voor onze streken een zaak van groot belang, omdat onze uitmiddelpun tige ligging ons noodzaakt groote reizen te jnaken ten einde het centrum dea lands te bereiken an de kosten van dis reizen dus hier gewichtiger post op het budget zijn dan leiders. Zion wij goed, dan, is de voorgestelde Jegeling over het geheel en ai gezien van het .buurtverkeer, ten aanzien waarvan wij da gegevens missen, van de abonnementen, dio voel goedkoop er schijnen te worden, on van ids vaoantiekaarten, niet in elk opzicht in ons nadeel. Binnen de 50 kilometer gaan wij er met de gewone biljetten sterk op vooruit. Voor oen enkele reis en oen retour 2do naar een plaats op .30 kilometer gelegen (Assen is een paar kilometer minder) betaalden wij f 1.121/* en f 1.80, volgens het nieuwe tarief zullen wij betalen f 0.73l/i en f 1.47 (wij nemon hier natuurlijk niet afgeronde prijzen). Voor hot kilometerboekjo blijft het als vanouds. Voor een plaats op 60 kilometer (Hoogeveen (Ongeveer) betaalden wij in dezelfde klasse t 192 en f 2.70, zullen wij .betalen f 1.47 en 2.94. Voor een plaats op 100 kilometer (Zwolle is iets verder) betaalden wij f 3.20 jon f 4.50, zullen wij betalen f 2.45 en f 4.90. Men ziet het, dat de retouren vTij .wat 'duurder beginnen te worden het is dan pok onjuist, wat de „N R. Ct-". zegt, dat de prijzen voor afstanden"i^eden 150 kilo- joaeter minder zullen wordW, Nomen wij nu een plaats .op ^ongeveer 136- kilometer van Groningen '(Duventèr is" iets yerder). Daarvoor waren de bedoelde getallen f 8.64 en f 4.87, zullen zij .worden f 3.187i ion f 6.37. Bij 180 kilonieter (ongeveer Arn hem) .zijn deze getallen f 4.68 en f 6.07, voor de toekomst f 4.41 en f 8.82. Van 50 tot 200 kilometer beteekent dus deze tarievenwijziging een vermindering der enkelo-reifl-prijzen en een belangrijke verdu- ring der retours, die natuurlijk vooral drukt ÓP alle uitmiddelpuntige streken van ons vaderland, met name pp Groningen, Drente, Limburg en Zeeland, alle provincies, waar de Staatsspoorwegmij. het monopolie heeft. Bij grootere afstanden worden de toestan den nu nog voel ongunstiger, doch hier treedt 'dan een oompensatie in, die deze verslech tering vrijwel illusoir maakt. Meer dan 200 kilometer per reis voor één persoon zal men ÓP zijn küometerboekje niet behoevon te be talen, terwijl men voor alle afstanden boven 200 kilometer twee-ritten-boekjes zal kunnen krijgen voor één prijs, die in de tweede klas f 9 zal zijn. Deze boekjes zullen 6 maanden geldig zijn. Twee belangrijke maatregelen dus: Nooit meer dan 200 kilometer op .een boekje. (Een enkele reis kilometerboekje Ilde klasse in Nederland wordt dus nooit duurder dan f4.50). Bovendien kan men extra kilometer- boekjes koopen, zonder formaliteiten; dio f 9 tullen kosten en waarop men zoo ver zal kun nen reizen als men wil en kan, welke dus o. a. als retours op lange afstanden zullen ge bruikt worden. Rekent men nu, dat die retours tegenwoordig van Groningen naar Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Maas tricht en Vlieringen achtereenvolgens f 9.55, f 10.50, f 10.25, f 12.75 en f 14.25 kosten, dan moet toegegeven worden, dat voor de meest voorkomende afstanden boven 200 kilo meter hier een vooruitgang zal zijn. (Voor kleinere afstanden zullen overigens de kilo metorboekjes niet meer de groote besparing geven, welke zij .tot nu toe gaven). Een wijziging van groote beteekenis rest ons nog te bespreken: de afschaffing der vacantiekaarten. In .de toelichting van het ontwerp is (tusschen do regels) wel te lezen, dat zjj dit jaar gehandhaafdzullen worden, doch het volgend jaar als de nieuwe regeling zal zijn ingevoerd niet. Als doekje voor het bloedon wordt er op gelegd de mededeeling, dat de maatschappijen telken jare voor het zomerseizoen zullen nagaan of en zoo ja welke maatregelen zij ter bevor dering van het reizigersverkeer zullen nemen. Doch 'het groote feit blijft; na dit jaar zul len de vacantiekaarten verdwijnen. Dit schijnt ons oen maatregel van verre «trekking, vooral voor deze streken. ."Waren zij .er nooit geweest, niemand zou er wel licht naar verlangen. Doch zij zijn er wel geweest. Zij hebben menschen op reis en op verre reis doen gaan, welke zonder die kaarten daaraan nooit gedacht zouden hebben. Zij hebben zeker op wellicht on- gewenschto wijze de luxe-behoefte in de hand gewerkt doch aanden anderen kant hebben zij .velen genot gegeven, van velen den blik verruimd, hebben zij in hooge mate meegewerkt om de sluimerende parti cularistische neigingen te verstikken, om het gevoel van volkseenheid in ons vader land te versterken. Oppervlakkig .lijkt het wat overdreven dit allee van die goedkoope spoorkaartjes to zeggen. Doch indien men dioper op de zaak ingaat en zijn ervaring raadpleegt, zal men moeten erkennen, dat die goedkoop© kaarten een grooten invloed op veler levensgewoon ten en ideeën hebben. De afschaffing zal ongetwijfeld een zeer groote verandering ten gevolge hebben, die wij Jiiet in elk opzioht een verandering ten goede zouden durven noemen. Intusschen het gaat ons ten aanzien van dit onderdeel 'als ten aanzien van de geheele tariefher vorming. Wij kiyinen slechts gissen en dus waar wij zoo weinig ge gevens hebben zeer gemakkelijk ons ver gissen. Aangenaam zal het óns zijn op die vergissing attent gemaakt te worden, waar het eon voor deze streken zoo gewichtige zaak betreft. Vergissen wij ons niet, dan zouden wij in overweging willen geven, om ten aanzien van dit tarief overleg te plegen met de boven aangegeven andere streken van ons vaderland, die in dezelfde positie zijn als wij .en gezamenlijk te trachten te bewer ken dat de boven aangewezen retourprijzen vermeerdering niet wordt ingevoerd en dat de vacantiekaarten, al of niet in gewijzlgden vorm, voor ons behouden blijven, Ot reorganisaüe der Arbeidsinspectie. De reorganisatie der Arbeidsinspectie eischt wijziging van enkele bepalingen der Arbeidswet en der Veiligheidswet, zoomede van oonige andere wetten, waarbij bevoegd heden worden toegekend óf vorplichtingen op gelegd aan den ..inspecteur" of „den inspcc- teor van den arbeid". Do bedoeling van die voorschriften is schrijft de minister dat die bevoegdheden of verplichtingen zul len berusten bij het hoofd van den dienst der arbeidsinspectie in een ressort; immers do tegenwoordige organisatie kent, afgezien van den eerst onlangs benoemden inspecteur van den arbeid met den persoonlijken titel van directeur-generaal geen andere inspec teurs dan zulke, die met hot beheer van den dienst in een ambtsgebied belast zijn. Bleven nu do bedoelde wetsbepalingen ongewijzigd, dan zou bij een. reorganisatie, als in de bovenaangehaalde memorie is uiteengezet, verwarring ontstaan. Bij die inrichting van het dienstvak zullen immers inspecteurs van den arbeid van verschillende klassen met onderscheiden bevoegdheid werkzaam zijn, terwijl bovendien een der inspecteurs niet in .een bepaald ambtsgebied zal hebben op te treden, maar aan den contralen dienst zal Worden toegevoegd. Daarom zijn thans wetsontwerpen aange- gebodon, welke strekken tot het aanbrengen van do wijzigingen, welke de reorganisatie der arbeidsinspectie vordert in de Arbeids wet, de Veiligheidswet, de Hinderwet, de Phosphorluciferswet 1901, do wet van 22 Mei 1905 (Staatsblad No. 143) en de Onge vallenwet 1901 De ontwerpen tot wijziging van de Arbeidswet, de Veiligheidswet en de Ongevallenwet gaan eenigszins verder. De minister is fcooh van oordeel, dat van deze gelegenheid gebruik behoort te worden ge maakt om enkele urgente voorzieningen te treffen. Tal van bedrijfshoofden zijn thans genood zaakt èn ingevolge de Veiligheidswet én ingevolge de Ongevallenwet 1901 aangifte te doen, terwijl met één aangifte kan worden volstaan. Bovendien zijn de burgemeesters krachtens de Veiligheidswet en is de Rijks verzekeringsbank kraohtens de Ongevallen wet verplicht naar de oorzaken en gevolgen van de meeste bedrijfsongevallen een onder zoek te doen instellen. Waar het onderzoek, vanwege de Rijksverzekeringsbank ingesteld, zeer wel kan dienen om aan do ambtenaren der .arbeidsinspectie gegevens omtrent die ongevallen te verschaf/en, zijn «Jle termen aanwezig om de bur gom. oesters van die taak, welko vooral in groote gemeenten aoms zeer zwaar kan zijn, te ontheffen. Ook heeft de minister deze gelegenheid benut om in de Arbeidswet en in de Veilig heidswet enkele veranderingen aan te bren gen, welko blijkens rechterlijke beslissingen noodig zijn. Na hetgeen de minister bij .verschillendo gelegenheden hoeft medegedeeld omtrent den wetgevenden arbeid, welke naar zijn mee ning op het gobied der arbeidexsbesoherming moet verricht worden, acht hij het ovoi- bodig nador in het licht te stellen, dat hij door do indiening van do niet mot de roorgn- nisatie der arbeidsinspectie verband houden de voorstellon tot wijziging van de Arbeids- ©n do Veiligheidswet, zich allerminst ont slagen acht van do verplichting om een meer algemeeno herziening dier wetten voor te bereidon. Met de daartoe noodige werkzaam heden wordt dan ook voortgegaan. Ook is in verband met do reorganisatio dor Arbeidsinspectie een wetsontwerp inge diend tot wijziging van enkelo artikelen der Boroepswet. Ue Rijksmiddelen. Enkele cijfers in het amandelijksch over zicht der Rijksmiddelen boginneu eemgc neiging tot stijging bo tooncn. Daardoor is de maandopbrengst over Maart van dit jaar een flink bedrag hooger dan die over Maart 1908. Dit jaar werd namelijk 12,623,029.92 ontvangen tegen /ll,805,519.51 in dezelfde maand van het vorig jaar, dus thans f 817,510.38 meer. Toch is dit oijfcr niot zoo aioru als het lijkt, omclab do maand Maart van verleden jaar een milliocn gulden minder had op geleverd dan het jaar te voren, zoodat Maart 1909 nog altijd 2 ton lager is dan Miaart 1D07. Ook moet rekening worden gehouden met de nieuwe belastingen, die in 1903 nog nïet bestonden, nl. het verhoogde effoctcnzcgel en de verbeterde registratiebelasting (in breng vennootschappen). Deze t-wco belaa- tingwijzigingen moeten per jaar 12 ton op brengen, of één ton per maand. Daar do opbrengst van zegelrechten en registratie rechten ditmaal ieder ruim een ton hooger was, springt to meer in hot oog. dat de stij ging der overige middelen 8lecht9 zoer langzaam gaat, en sommige cijfors zelfs uog beneden die van het vorig jaar blijven. Do middelen, wolke in Maart 1909 moer opbrachten dan in Maart 1908, zijn: df grondbelasting f 34,000, de bedrijfsbelas ting 103,000, do vermogensbelasting f 69,000, de invoerrechten 118,000, de sui- kemccijna f 147,000, en die op het geslacht 15,000, de belasting op gouden en zilveren werken f 7000, de zegelrechten f 123,000, do registratierechten f 102,000, de hypotheek rechten 4000, da sucoessierechten 93,000f de domeinon 42,000, do posterijen 85.000 en de rijkstelegraaf 36,000. Minder werd ontvangen uit do perao- neele belasting 11,000, den wijnnocijna 5000, dien op het gedistilleerd 30,000, den zoutaecijn8 13,000, don accijns op bic- ren en azijnen 18,000, de Staatsloterij 70,000 en do loodsgelden 6000. Daar de opbrengst over de eerste drie maanden van dit jaar 33,779,980.161 be draagt, tegen f 32,982,10S.02A in 1908, zijn we dus op het vorig jaar f 797,572.1-1 voor uit. Maar vergeten mag hierbij niet worden, wat we reeds opmerkten, dat Maart 1903 bijzonder slechte resultaten opleverde, waardoor er toen over de cersto drio maan den een achterstand van bijna 7 ton was. Dit jaar is du9 in de eerste drie maanden ongeveer het cijfer van 1907 bereikt. (N C.) Bij Kou. besluit zijn in hun rang en ouderdom van rang overgeplaatst bij het wapon der koninklijke marechaus see, en wel onderscheidenlijk bij de tdo, 3de cn 1ste divisio, de 1ste luitenants der infanterie J. AIiua, adjudant bij het 5d| regiment, H. André de la Porto, van hel 8sto rcg., en F. Piekt ma, van het rog. gre nadiers en jagers; en met ingang van 5 Mei 1909 benoemd bij het wapen dor artillerie, bij den staf van het wapen, tot luit.-kol., de majoor J. E. Rannefts van dien staf, hoofd der con- struotie-werkplaateon met ingang van 16 April 1900 benoemd tot bodo bij do directie van de Rijkspost spaarbank H. P. Reek, thans tijdelijk be ambte bij gemelde instelling. S.-D. P. Het bestuur der S.-D. P. heeft besloten een groote propagandareis door het geheo- l© land te doen. In de voornaamste plaat sen als: Groningen, Leeuwarden, Zwolle, Utrecht, Dordrecht, Leiden, enx. zullen «preekbeurten gehouden worden. AV C ^1* £5k T 1? A Hoogewoerd 52 en 68. O li k? A J&AflUAISfl Intero. Telefoon 361. Open en gesloten Automobielen te huur, per -uur, per dag en langer, met vertrouwde Chauffeurs. 4524 123 wmm JOHs. DEE ZOON, «581 70 Fr Ll z S c h u I z j u n A GLe lp z i g 4528 18 H«t btate adres voor het bewaren en schoonmaken van Kachels is bi) D. W. GESINK, Smederij. Voorstraat. Advertentlön gelieve men vooral duidelijk te schrijven. Maar al te dikwijls komt het voor, dat er fouten wordea gemaakt door f onduidelijk schrift Te koop of te haar, wegens ziekte, op gemakkelijke condities, een oude gevestigde zaak met gegoede klanten; omzet 8 voeten rund en S voeten kalf, op een der beste standen van Den Haag;. Br. fr. No. A 6627, bur. Haagsche Courant, Den Haag- 4606 0 Verzeker uw Dienstbode bU de Holl. MO- „De Nienwo Eerste Nederlandsche", eerste Directeur Mr. H. GOEMAN BORGESICTS. De premie is f 5. per jaar en per Dienst bode, op 1 Febr. 1909 verplicht de Wot u tot verpleging. Prospectus op aanvraag gratis bij den Inspect. Jhr. A. 0. v. HAEFTEN, Breostr. 184 te Leiden. 160a 18 -p u enz., enz. Aanbevelend, OO I OPRUIMING W. KRUYFHOOFT. O

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 17