Levering van Cokes Vrijwillige Verkooping REX-Rijwielen, 1 GANGLANTAARNS. A. F. D'HERSIOSNY, Breestraat 15B. O. A. KELDER ZGON. A. 6. tóflOlJER. Hotel- en Koffiehuis-inventaris, Leidsche Muziekschool, Stedelijke Gasfabriek. Centrale Hypotheekbank Rotterdam, J. 1. DE GLER, GER. M. DEE, Breestr. 28. 55 Gents per Hektoliter voor grove Cokes. 63 Cents per Hektoliter voor geklopte Cokes. Bad-Geysers CASTRO. Hij geeft weer heèlwafc te doen, de oud president van Venezuela 1 Volgens een telegram uit ForUte-Franoe pp Martinique, liet hij zich Vrijdagochtend uit, dat hij misschien naar St.-Thomaa sou gaan. Zooals men weet wilde de Fransche re geering hem heb verblijf op Martinique ontzeggen. En die wil werd tot daad. Het besluit tot uitzetting werd hem den lOdeo ambtelijk meegedeeld. Het gaf hem negen laren tijd om weg te gaan. Toen Gastro kennis kreeg van dit besluit, deelde hij het hoofd der politie mede, dat gjjn gezondheidstoestand het hem onmoge lijk maakte het bed te verlaten. De Regeering droeg toen een geneesheer op verBlag uit te brengen omtrent Gastro s toestand. De geneesheer besliste, dat Gastro sterk genoeg is om een zeereis te doen. Hij zou aan boord van het F ran soke stoomschip „Versailles" kunnen Vertrekken. Castro kwam hiertegen op; hij leed, zei lde hij, ondraaglijke pijn in onderbuik en nieren. Verder was hij zonder middelen om 1de kosten van do zeereis te betalen, daar edjn geld elders is ondergebracht. Hij kon rioh niet op de Versailles" inschepen en vroeg uitstel om hem in staat to Btellen naar Santa Oruz de Teneriffo, Spaansob gebied, door te reizen. Gastro heeft daarna bevel gekregen den /lOden om vijf uren met de „Versailles*^ te vertrekken. Daar hij bleef volhouden, on mogelijk te kunnen vertrekken, dreigde 'de commissaris van politie, op Last van de Re geering handelende, hem met geweld aan boord te zullen doen brengen. Ook deelde bij Castro mede, dat hij rioh bij verzet bloot stelde een gevangenisstraf van bos maanden. Niet mis dus De Amerikaansche kruiser, -North Caro lina" was inmiddels van Port of Spain ver trokken, waarschijnlijk naar Fort de Fran ce. De kruiser „Montana" lag, in afwach ting van bevelen, in eerstgenoemde haven Onder stoom. Castro heeft vervolgens Laooste. een Franech advocaat, ontboden en ook dar. Mathieu, om zijn toestand vast te stellen. Hij weigerde te vertrekken. Om vijf uren kwamen do commissaris van politie en gendarmen in de kamer van Gastro om hem aan boord van de „Versailles" te brengen. Advocaat Lacoste onderhandelde met het hoofd der justitie. Een menigte van 600 personen stond voor het hotel. Om vijf minuten over halfzeven weiger den do gouverneur en de procureur-gene raal elk uitstel in het vertrek van Gastro te verleenen. Men was doende hem met den sterken arm het hotel uit te zetten. Een en ander maakte veel indruk op de bevolking. Toch heeft Gastro, de slimme rot, zijn zin om vooreerst te Fort-de-France te blij ven niet gekregen. Do Fransche regeering heeft voet bij stuk gehouden. Cfmdat Caetro niet afliet te protesteeren en te verzekeren, dat hij onmogelijk kon reizen, heeft gouverneur Fournea-u een tweede medieoh ondieizook door drie ge- neeefheeren, gelast, die beslisten, dat de reis geenszins gevaarlijk was voor Gastro» Deze Weef weigeren te vertrekken. Toen werd bevolen, dat hij met geweld zou worden weggevoerd. De komst der gendar men voor het hotel bi acht een grooto me nigte met jbproe>%Q gozirudihejld op 'de boen. Castro weigerde zich aan te kleeden. Hij werd toen op een matras gelegd en per draagbaar naar de stoom boot gebracht, een Engelsohe mijl gaans. Hij klaagde over elke beweging. Het lig1- gen op de baar hinderde hem. s' Avonds van den lOden vertrok de post boot „Versailles" mot Gastro aan boord om negen uren naar St.-Naaaire, in Frank rijk. In een akte van protest teekent Gastro verzot aan tegen de uitwijzing met den sterken arm van het Fransche grondge bied, daar hij geen enkel misdrijf tegen de regeering der Republiek heeft gepleegd. Hij protesteert tegen wat hij noemt een schending van domicilie, van het „droit de-a gons." Mevrouw Castro. Een redacteur van de „Herald" heeft een gesprek met mevrouw Gastro gevoerd. Zoj noemde de houding van Engeland en Amerika onverwacht en ontwettig, daar Castro president cej geen vluchteling of balling is. Van Martinique zou Castro óf naar Europa terugkeeren bi naar Venezue la gaan. Hij woe zeer ziek en wilde geen omwenteling. Als Venezuela hem niet noodig had, zou hij er niet blijven, maar als het volk hem noodig had, zou hij er heengaan en blijven. Gastro was vredelie vend en had den steun van zijn volk. Een Amerikaansche diplomaat verzekert, dat aan mevrouw Castro is veroorloofd te Caracas aan wal te gaan; zij is per stoom boot doorgereisd naar de naaste haven van Columbia. Gomez. De „Globe" heeft onder dagteehening van 10 April het volgende telegram ont vangen van zijn berichtgever te Nieuw- York: Men zegt hier, dat er een beweging gaande is in do Orinooo-provinoiea ton gun ste mn Gastro en dat do houding van pre sident Gomez niet zoodanig is, als men met grond kon verwachten. Blijkbaar is Gomez niet de man om aan den moeilijken toestand het hoofd te bie den en een staatsgreep te Caracas, die den val van de tegenwoordige Regeering ten ge volge zou hebben, zou niemand, die van den plaatselijken toestand op de hoogte is, verbazen. En mocht deze Regeering ten val worden gebracht, dan zou daarmede in do kaart van Castro en zijn aanhangers woEr den gespeeld. Men had te Washington nog geen bericht van den Amea*ikaanschen gezant in Vene- ezuela. De Ver. Staten verwachten stel lig, dat Gomee zich krachtig zal toonen, in geval Gastro In Venezuela komt. In Ame rikaansche regeeringtafcringen is men er vol strekt niet bang voor, dat een stroom van sympathie voor Castro het plan van de mogendheden, om don gewezen president te dwingen nich stil te houden, zal ver ijdelen. De „New-York Herald" verneemt uit Port-of-Spain (Trinidad), dat Gomez be reid zou zijn bet Venezolaanscho president schap zonder tegenstand aan Gastro over te geven. Oandidnat Indisch© ambtenaren. De Commissie tot voorbereiding van de aanwijzing in 1909 van candidaat Indische ambtenaren maakt bekend, dat in dit jaar 40 jongelieden kunnen worden aangewezen als candidaat Indisch ambtenaar. Voor aanwijzing komen slechts in aan merking zij die voldaan hebben aan een der examens ter verkrijging van een ge tuigschrift van bekwaamheid tot de studie van eene Universiteit of aan de Technische Hoogeschool; het eindexamen van H. B. S. met vijfjarigen cursus in Nederland of in Ned.-Indië; het examen ter verkrijging van het diploma van landbouwkundige; een eindexamen van het Koninklijk Instituut voor de marine of van de Koninklijke Mili taire Academie, ai die voor den Indischen dienst physiek geschikt verklaard zijn. Sollicitanten moeten zich vóór 16 Juni schriftelijk, met opgaaf van hun adres, bij den secretaris der commissie jhr. mr. O. E. W. Six, Laan Copes van Cattenburch 44, 's-Gravenhage. Voor het vereischte geneeskundig onder zoek hebben de sollicitanten zich zoo spoe dig mogelijk schriftelijk, liefst vóór 27 Mei, te wenden tot de geneeskundige commissie van het Dep. van Kol. Laurens-Realstraat no. 7 te 's-Gravenhage. Nadere bijzonderheden vermeldt 'de „St.- Ct." No. 83. Wljslgins der Gemeentewet. Door B. en "W. van Rotterdam is hij den gemeenteraad, ingediend het ontwerp van eon adres .aan de Tweede Kamer der Staten- Gcneraal naar aanleiding van het- aanhangige wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet. Daarin wordt op den voorgrond gesteld dat oen .wijziging van ,de Gemeentewet in den geest van het wetsontwerp door den Rotter dam schen gemeenteraad inet groote ingeno menheid zal worden begroet, omdat het, wet geworden, in staat zou stellen belang rijke verbeteringen in het gemeentelijk be lastingstelsel aan te brengen maai niet temin bestaan tegen sommige artikelen nog eeemge .bezwaren welke in het adres nader ontwikkeld worden. Deze omvatten: le regeling van den z.g. kinderaftrek, waaromtrent men meer vrijheid aan de gemeenten gelaten wil zien om te dien aanzien de regeling te treffen, zooals zij deze voor oen gelijke verdeeling en in het "belang vanhet dragen der belasting voor baar burgerii het meest geraden oordoelen. "Wat art. 244 a betreft bestaat een onduide lijkheid door de term „natuurlijke personen" in liet leven geroepen. Voorts zou ook niet alleen de aanslag per individu maar ook 'die per gezin door de wet moeten worden toe gelaten en eindelijk ook den aanslag der reehts-personen in een afzonderlijke bepaling geregeld worden en niet gecombineerd met dien der natuurlijke personen. Een der voornaamste grieven "tegen "het wetsontwerp is de regeling van den belas tingplicht der forensen en zon de bestaande regeling nog de voorkeur verdienen boven die van het wetsontwerp. Art. 245® o bevattende de bepaling dat de inkomsten zullen worden verdeeld „in even redigheid tot de in het jaar waarin de in komsten zijn verworpen betaalde loonen komt ten eencnmale onuitvoerbaar voor. In art. 245 g wordt oen bepaling gemist om te voorkomen dat voor de dividenden, tantièmes enz. genoten door belastingschul digen derzelfde gemeenten dubbele belasting worde geheven. In art. 254 wordt met leedwezen de al geheel e intrekking van het eerste lid van dat artikel gemist, daar het voornaamste motief dat voor een halve eeuw deze bepaling 'deed maken vervallen is. Met vreugde wordt begroet de voorgestelde mogelijkheid om inzage te bekomen van de registers van aanslagen van de vermogens- en bedrijfsbelasting. Wenschelijk wordt ech teer geacht die bepaling uit te breiden 'tot de loonlijsten door de werkgevers in verzeke- rings-plichtige bedrijven aan de Rijksverze- ringsbank over te leggen. Na op nog enkele andere bezwaren te heb ben gewezen, wordt intusschen wat speciaal Rotterdam betreft de vraag overwogen: of ook de Rottexdamsche gemeentefinancaën daardoor in een bevredigenden toestand zou den kun ti en worden gebracht? Deze vraag wordt ontkennend beantwoord. Alleen een volledige vergoeding voor de in 1865 zoo te recht opgeheven accijnzen kan afdoende verbe tering aanbrengen doch geen wijziging der Gemeontewet op het stuk der plaatselijke belastingen zal dat vermogen te doen om dat die nood slechts voor een zeer gering deel het gevolg is van de gebreken van het belas tingstelseL Eindelijk is met leedwezen gezien dat de minister met het oog op den stand der Rijks middelen geen vrijheid heeft gevonden gevolg te geven aan het advie3 der staatscommissie, dat het Rijk de kosten der verpleging van onvermogende krankzinnigen geheel van de gemeenten zou overnemen. Gemengd Nieuws. Er werd te Voorburg ingebro- ken ln de banketbakker^ van den heer Ter Heerdt. De Inbrekers namen een geldkistje van pl.m. f 80 mede. Hun spoor is tot nog toe niet gevonden. D ooi den trein gedood. Te Driebergen is een man door een trein van de S.-S. aangereden en gedood. Te Moeroapelle (Z.-H.) heeft zioh een geval met doodelijken afloop voor gedaan van ruggemerg-hersenvliesontete- king. Droevig geval. Menmeldt ons uit Amsterdam. Donderdagavond heeft zich aan de Vijzelgracht een droevig geval afgespeeld. De 33-jarige kleermaker J. Lambrechts, Quellijnstraat 130, wiens echt- genoote sinds Zondag j.l. in een zieken -in- richting, aan de Camperstraat vertoeft, en daar van een levenloos wicht beviel, deed ©en poging om zich van het leven te be- rooven door zich plotseling voor een aan komende tramwagen van lijn 4 te werpen en zich zoodoende te laten overrijden, het welk hem door het vastberaden optreden van den wagenbestuurder slechts ten deele is kunnen belet worden, 's Morgens werd hem door zyn huisheer de huur opgezegd wegens huurschuld, welke hij door langdu rige werkloosheid niet bij machte was te voldoen. Nadat hjj eenige malen dien zelf den dag zyn huisheer uitstel had verzocht, doch telkens tevergeefs, vond hjj bij zijn thuiskomst een brief, welke hem meldde dat zijn oude moeder te Groningen plot seling blind was geworden. Dit schijnt den man naar het hoofd te zijn geslagen, wat hem tot deze wanhoopsdaad dreef. L. werd reeds vroeger te Medemblik verpleegd en is nu in het Wilhelmina-Gasthuis opge nomen. Zijn toestand is bevredigend. Moeilijke ontruiming. De vorige week begaf zich do kantonrechter to Almeloo, vergezeld van vijf marechaussees, drie gemeente- en twee onbezoldigd rijks veldwachters, naar het dorpje Enter, be- hoorende onder de gemeente Wierden, ten einde eene woning, die voor anderhalf jaar reeds onbewoonbaar was verklaard, doch die de bewoners niet wilden verlaten, te ontruimen en te verzegelen. Aan bedoelde woning gekomen, stuitte de rechterlijke macht op hevig verzet. De vrouw welke alleen thuis was (haar man was naar een naburige markt) ging als een furie te keer, greep een groot broodmes en bedreigde ieder die de woning dorst bin nengaan. In een oogenblik waren meer dan tweehonderd dorpelingen samengestroomd. Razende en tierende spoorden ze de vrouw tot verzet aan en begonnen op de rechter- ljjke macht aan te dringen. Nu gaf de kantonrechter bevel de vrouw zoolang in het cachot op te bergen, tot de woning ontruiipd was. Dit gebeurde, doch het werkte op de woedende menigte als olie op het vuur. De politie sommeerde uiteen te gaan, niets hielp. Eindelijk werden de re volvers eenige malen in de lucht afgescho ten; velen zochten een goed heenkomen en de ontruiming kon geschieden. Buiten op het erf werden door de politie een paar hokken getimmerd waarin de koeien, var kens en kippen werden opgesloten. Na het gebouw verzegeld te hebben, werd de opge sloten vrouw weer in vrijheid gesteld." (?,N. v. d. D.") De Fransche minister Bar- thou heeft een afvaardiging van de alge- me ene vereeniging van het personeel van post, telegraaf en telephoon ontvangen. Het gesprek ging uitsluitend over beroeps zaken. De minister beloofde de wensohen van het personeel te overwegen. Op de vraag of de onder-staatssecretaris Simyan in naam nog hun hoofd woe, zei de minis ter: Dat is een vraag, die ik niet hoef te beantwoorden. De vereemiging zal binnenkort een verga dering houden om te spreken o. a. over een gedeeltelijke werkstaking op 1 Mei. De minister van oorlog heeft gelast de mili taire telegrapbisten te oefenen in de bedie ning van Hughes- en Baudot-toestellen. 'Naar het heet, geschiedt dat om militaire redenen, maar de zorg voor een nieuwe staking zal daar wel bij gewogen hebben. Er dreigt weder een staking 1q het anthracietkolengebied in Pennsylvania Men achtte het gevaar daarvoor reeds ge weken, daar de onderhandelingen tuaschen I de werkgevers en de organisaties der mjji* werkers flink vlotten, maar plotseling er een kink in den kabel gekomen. Donderdag hebben n.L de vertegenwoor digers der directies na afloop "an een Philadelphia gehouden coDfcrenite aan mijnwerkers het ultimatum geste1 i om voor gistermiddag 3 uur de verklaring te teek©-: nen, dat zy genoegen nemen met de verlen-: ging der thans geldende arbeidsvoorwaar den. Mochten de arbeiders daartoe niet willen overgaan, dan zullen de directies deze weigering met een uitsluiting beant woorden. Volgens berichten uit New-York echter valt te betwijfelen, of de leiders der orgaw ni sa ties aan hei gestelde verlangen zullen; voldoen, zoodat een groote staking of een, uitsluiting zeer waarschijnlijk is. Onder de mijnarbeiders in hef Noorder-departement van Frankrijk, heerscht weder een zekere gisting, ten gew volge van het gerucht, dat de maatschap-: pijen, wegens den achteruitgaug der kolen- prijzen, 30 Juni de arbeidersloonen zullen verlagen. ""Mocht dit gerucht waarheid bevatten^ dan is er weder een staking te wachten. De rechtbank van gezworenen te Parijs heeft Donderdag het vonnis uitge sproken over de zes royalisten, die op 1 Maart jl. hebben getracht het standbeeld van Emile Zola te Suresnes omver te weis pen of te verwijderen. Drie van de beklaagden werden vrijge sproken, twee veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf en 200 frc. boete en een tot een maand gevangenisstraf en 100 fr.: boete. Na voorlezing van het vonnis ver klaars den de veroordeelden toch op den ingeslan gen weg te zullen voortgaan. De oudste man van Servië, dö 115-jarige Koeta Nikolic, heeft door een geweeschot een eind aan tqn leven ge maakt. Hij leefde in goeden doen te Krako- vae bij Prokooplje. In den laateten tijd wan hij gaan sukkelen en zoodoende verloor hij den moed, om te blijven leven. Nükolio had in don Servisch en bevrijdingsoorlog flink meegevochten. In den Staat Washington (V. St.) is enkele dagen geleden een nieuw strafwetboek goedgekeurd. Het nieuwe wetboek stelt o. a. strafbaar het aannemen van fooien door bedienden tn hotels, kof fiehuizen enz. De desbetreffende bepalingen zijn strengi en niet enkel wie fooien aannemen, ook dio fooien goven zijn strafbaar. Volg ns bericht uit Gotbun- burg is de brug, die over de waterval van TroLhattan is gespannen, ingestort terwijl er zioh tien werklui met karren op bevon den. Twee man werden op slag gedood, de anderen werden gewond. ïn deStod. Werklnr. zijn ojvgenomont DATUM. DAG 1£N. Velw. M«. Kin. Orta. X 4 April. Zandag 47 11 66 6 ÜABudAg 66 6 61 6 Dinsdag. 6V 10 69 7 Waansdag. 67 10 77 8 Döndardag 64 10 U 9 Yrgda; 61 60 10 Xatardae - 66 9 66 Berichten over Rijnland's boezem, gedurende de week van 28 Maart—8 April 1909. Stand van den boezem te Leiden, Idem te Oudevretering Werking der stoomgemalen. Waterloozing langs natuurlijk, weg. Waterinlating Regenval in Mm 28 Mrt. 29 Mrt. 80 Mrt 31 Mrt 1 April 2 April 8 Aoril 65 59 62 63 67 47 57 w-AA 54 60 62 64 51 51 59 am.—JLP» Spaarndam 1024 -u., Halfweg 484 Gouda59 u., Katwijk 10 Spaamdam 4 u., Halfweg u., Gouda 8 u.. Katwijk 384 n. Door do sluis te Gouda u. 13.2 Voor Gang of Serre ©enige smaakvolle modellen Lan taarns ontvangen voor Electrisch, Gas of Petroleum, tot neer billijken prijs. LUXE-MAGAZIJN TELEFOON 1NTEKC. 891. 1261 20 De Directie der Naami. Venn. Modelboerderij „BRONSTÊE", te Heemstede, maakt hiermede bekend, dat de Gezondheidsmelk te Leiden verkrijgbaar gesteld is bij de firma Breestraat Telefoon Rad. De prijs is per liter reformfiesch 21 Cents. Onze brochures bevatten een uitvoerige beschrijving van onze Modelboerderij, op aanvraag worden deze gratis door bovenstaande firma toegezonden. 82S9 70 Beêedigd Taxateur. Onde Vest 11. - Telepk 57». (om contant geld), op Woensdag 14 April 1909, des voormidflags l« ÏO aren in het Hotel-Café „DU TRASHO LEN" aan den Nieuwen Rijn 65 te Leiden, ten overstaan van den Deurwaarder J. F. TEUNIS, van den gehoelen daartoe behoorenden waarbyzoo goed als nieuw billard met stel Billard- ballen, Qncnenrek met 1» Queuen, fraai Buffet met Spie gels en nikkelen rand, Biér- pomp met leiding en Mano meter, nikk» Koffiekan, 6 marmeren Tafeltjes, 6 no- tenh. Tafeltjes, Leestafel, 15 diverse Tafels, ongeveer fOO Weenerstoelen, Wasclitafels met tochehooren, groote en kleine Spiegels, Schilderijen, 1» diverse Ledikanten met Kapok-> en andere Matrassen, Wollen Bekens, Lakens, groote Vulkachel, Vloerzeil enz., enz. Te «lens Dinsdag van 11—3 uren» 40ü7 35 BOOMMARKT 13a. <33 M De voor aai den zijnvoor Piano f 36.—l), 2 uit één gezin f32.—, Solo-uur f50.—, (tTano-, Theorie-en bijvakken voor examenSolozang f 6O.(Mej. C. HIEDELi, Viool f50.—, Koorzang 'Me] VV. H KORSWAGËN) f 10.-. Volledige opleiding tot EXAMEN voor PLANO, KOOR- en SOLOZANG. Aanmelding Boommarkt 13a, op spreekuren 12 3. (2 Lessen per week). Th. ENDERLE, Directeur. DEKKER's l'ijpenbiizar, HAARLEMMERSTRAAT »53. GROOTSTE KEUZE: Rookbenoodigdkeden. Het Goedkoopste adres voor Wederverboopers. 8953 12 Beparatiën spoedig, net en billQk. DOOR DE verstrekt op biliyke voorwaarden geld op late Hypotheek. Inlichtingen voor Leiden en Om streken by den agent 8926 14 Heerengracht 132. Telef. 628. vrljwlel 9 remmen, 65.- G!d. Door de Stedelijke Gasfabriek worden bestellingen van Cokes uitgevoerd wan af één Hektoliter. De Cokes wordt bezorgd in gezegelde zakken, ieder inhoudende één Hektoliter 4276 48 De prijzen zijn mee ingang van Woensdag 14 April: Voor het thuisbezorgen wordt 6 Cents per Hektoliter in rekening gebracht DE DIRECTEUR van prima constructie volkomen veilig. Groote voor raad in verschillende uitvoeringen, Plaatsen, veranderen en ver beteren van Badinrichtingen. 8924 20

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 6