Buitenlandseh Overzicht. UITSTEKEND. Ingezonden. Agenda van de week: Aeademienieuws. Gemengd Nieuws. te Enschede© A. Yolkmaors, surnumerair genoemde midd. uit de dir. Zwolle; Hijn met ingAng van 1 Mei 1909 bij den waarborg en de belasting der gouden en ■ilveron werken benoemd: tot oommicn te Leeuwarden, 8. A. E. v. Lier, thans oommios, tijdelijk te 'a-Graven- hage; tot oommies te 'e-Gravenhage J. Lucae- »en, thans comm. te Leeuwarden; de volgende pensioenen verleend aan: J. O. van Dijk, te Vreeswijk, ten bedrage van 423 gulden; J. Halfwerk, te Katereer, 221 gulden; 0. J. E. la Fontijn, te Nijme- Den, 1600 gld.F. W. Kollöffel, te IJmui- uen, 523 gulden; E. Vermeulen, te IJmui- den 440 gulden; J. Koppejan, te Veere, 202 gulden; J. A. E. Musquetier, te Arn hem, 2667 gulden. Sempre Crescendo. Overal in de wereld heeft men in de laat ste twee maanden Mendelssohn (die Febru ari 1809 geboren werd) gehuldigd door uit voeringen van rijn werken. Het deed good te zien, hoe vurige vereerders deze groote meester in do verschillende landen heeft. Een tijdlang was het mode, en dat ie het misschien nog. om over Mendelssohn een beetje uit de hoogte en over zijn bewonde raars met een zeker medelijdende coin ach ting te spreken. Maar iemand, die ons zulk m schat van heerlijke liederen, zooveel mooie Kamermuziek (b.v. de piano-trio's, het octet) die ons oratoriums als „Paulus en „Elias", en ouvertures als de „Fingals- höhle" „Meeresstille", „Sommernaohta- t™aum" geschonken hee^t, kan alleen door de mode een poos op den achtergrond ko- mon. Wij voor ons geven voor een paar van die eenvoudige „LiecLer ohne Worte" graag hondord allerknapste, alleringewikkeldste geraffineerde moderne piano-oomposities van den laatsten tijd cadeau. Met genoegen zagen we, dat ook „Sem pre" de nagedachtenis van den meester door een uitvoering van de Italiaanscho Symphonic wilde eeren. En hot was over geheel een goede uitvoering. Telkens meer wordt men er door getroffen, hoe het Sompre-orkest onder leiding van den heer Koeberg is vooruitgegaan. Al was niet al les volmaakt, m t groot genoegen luisterde men zoowel naar de Symphonic als naar do meesleepend mooie Ultava van Smetana. Zeer veel goeds werd ons «gegeven. En als het waar is wat men zeide, dat door te laat komen der orkestpartijen het concert van St. SaAne slechts even gerepeteerd kon worden, moet men nog te meer respect, heb ben voor de orkestbegeleiding in dit num mer. Do hulde, die na afloop van zijn eigen oomposities aan den bekwamen dirigent gebracht word, was welverdiend. 8empre'e voorzitter bood hem met een krans het be wijs van het eerelidmaatsohap der vereeni- glng aan, en het publiek toonde door har telijk applaus rijn instemming met de van grooto waar doering getuigende woorden van den Voorzitter. De composities zelve leken ons wat lang uitgesponnen, en niet overal zagen we do organische eenheid. Maar misschien zal betore bekendheid dit oordeel wijzigen. In elk geval zijn ze bijzonder knap gecompo neerd en do instrumentatie is zeer effect vol. En telkens rijn er gedeelten, die boei en, bekoren en verrassen. Men moet van hot compositietalent van den heer Koeberg wol oen hoogen dunk krijgen. Over do solo's van Pablo UasaJs behoeven wij niet veel te zeggen. Het was weer san- grijpend mooi. Schitterend speelde hij het concert van St.. Saëns, en het eerste deel van Boocherini was zoo, dat men zich niets mooiers denken en wenschen kan. Weik een Immaterieele toonSoms klinkt zijn cello als een viool, soms als een mensahelijke 8tem. En dfut gemak, waarmede het moei lijkste voorgedragen wordt 1 Een krans werd hem aangeboden en vele malen werd hij teruggeroepen. Het publiek was ditmaal niet zoo talrijk als anders wel. O. De blijde verwachting. $aar men ons meldt, zal ook de Chr. Oranje-Vcr-teniging alliier zich niet onbe tuigd Jaten, wanneer de verwachte gebeur tenis gunstig mag afloopea. Het voorne men is spoedig na dien heuglijken dag een grooto openbare vergadering in do Stads- zaal te houden. Alsdan zullen historischo tableaux worden vertoond; het muziekkorps „Benvenuto" en de Chr. zangvereeniging „Zingt den Heer", verlecnen hun medewer king, terwijl de. Douma is aangezocht om als feestredenaar op te tTeden. Prins Albert van België gaat Vrijdag via Southampton scheep naar den O o n g o, tot Southampton vergezeld van zijn gemalin, prinses Elizabeth. In den Duitsohcn Rijksdag sprak gisteren de B-ser Bassermann uit naam van do nationaal-liboralen. Hij verklaard© zich, voor rijn partij, beslist voor e r f o n i 8 1 as- t e n en toonde verrassend weinig lust meer om te schipperen. Von Jtichthofon, uit naam van do conservatieven sprckendo, wilde een -neerdorheid, waar die te vinden Is. De Rijkskanselier was aanwozig. Hij maakte druk aanleekeningen, terwijl de zaal onder de rede van den socialist David leeg liep. Do stemming was rumoerig. Op de joumaiistentribune heerschte een stemming van verwachting. Hatzield verklaarde, dat de grooto meer derheid van de vrije conservatieven voor het Regeoringsviovstel zou stommen. De anti-semiet Liebermann von Gonnen- berg zeide, dat do oeoonomisoho vereeni- ging tegen de nalaten schapsbelasting was, maar naa? aanleiding van de verklaring der verbonden rogeeringen in de „Norddeutschc Allgemeine Zeit.Ving", zij het dan ook met bezwaren, voor de uitbreiding van de be lasting op erfdeelen stemmen zou. Er heerscht© een stekelige stemming tue- schen conservatieven en linkerzijde. Von Büiow kwam aan het woord. Hij wraakte dat men rijn koningstrouw betwij feld had. Voor hom bestond er geen ander gezag dan dat van Keizer en eigen geweten. Hij veroordeelde het, dat de socialist Da vid den Keizer in het debat betrokken had en hield een zeer hoog gestemde lofrede op den Vorst. David had gedacht, dat hij hem voor de laateto maal op de kanseliers- bank zag. Bülow dacht dit niet. Eerst als hij '8 Kekers vertrouwen niet meer had of zijn eigen geweten hem dit gebood, zou hij wijkon. Mert nadrukkelijke geringschatting zei hij, dat het parlement hem vele moei lijkheden bezorgen kon, maar niet kon doen vallen. De Regeering zou de voorgestelde lasten op het bezit handhaven, maar rij begreep de bezwaren en zou die zooveel mogelijk verminderen. Van verhooging der matncu- laire bijdragen en inkomsten- of vermogens belasting kon niets komen. Hij eischte na mens den Bondsraad, dat de Rijksdag nog in deze zittingen een vaste en volledige be slissing zou nemen, ten opzichte van de fi nancieel© hervormingen. De begrooting van den Rijkskanselier werd zonder debat goedgekeurd. Uit Athene wordt bericht, dat de ko ning en de koningin van Enge land met prinses Victoria in den loop der maand April een officieel bezoek zul len brengen aan hetGrieksche Hof. Van Athene zal het koninklijk paar zich naa.r Korfoe begeven, waar een samen komst met keizer Wilhelm zal plaats heb ben. Bij de behandeling in de Franaoho Kamer der aanvullend© kredieten voor de posterijen oefende Steeg oritiek op den arbeid van het bestuur der poste rijen in de departementen. Hij verweet imyan het door hem vertegenwoordigde' departement Saone en Loire te hebben be gunstigd. Si my au schreef de vertraging in het ge reed komen van het gebouw voor het cen trale telephoonbureau toe aan de staking in de bouwbedrijvenhij rechtvaardigde de aanikoopen van het materieel in het bui tenland door hot feit, dat do Fransche leve ranciers te hoogo prijzen vroegen; voegde er aan toe, dat hij op het personeel niet bezuinigd heeft; verdedigde zich tegen de aantijging dat hij zijn streek had willen bevoordeelen; eindigde met te zeggen: Ik heb de overtuiging ten volle mijn plicht, al het mogelijke, gedaan te hebben om de belangen van den Staat te verdedigen. Het geheelo wetsontwerp nopens de kre dieten werd daarop met 410 tegen 67 stem men goedgekeurd. In den loop van de beraadslaging over de hervorming der krijgsraden, braoht Labori do Droyfuszaak voor den geest terug en zeide, dat het niet de kwestie was om Ie weten of Dreyfus schul dig of onschuldig was, maar of hij alle waarborgen der justitie had gehad, waarop hij recht had. De mededeeling van gehei me stukken, was een aanslag op het recht. Ik heb zeide Labori de amnestie altijd als een schandaal beschouwd. Do Portugeesche Kamer der Pairs hield een bijeenkomst. De groepen dor oppositie waren afwezig. De Kamor keurde het antwoord op de troonrede goed In de wandelgangen der Kamer heelt© het, dat do voorzitter van den Raad van State den Koning het ontslag van het kabinet ging indienen. Do minister-president heeft gisteravond don Koning den toestand bloot gelegd. De vorming van een kabinet, dat met de hui dige» Kamer kan regeeren, schijnt waar schijnlijk. De Russische Rijksdocma heeft, met schrapping van 3,400,000 roebel voor scheepsbouwbehoeften, de begrooting van het departement van marine aangenomen. De Servieohe pers laat zioh met groote verbittering uit over de Oostcnrijksche, wijl deze het aftreden van den Kroonprins al te uitbundig toejuicht. Een aantal bladen beweren thans, dat de Regeering een fout heeft begaan door den Prins niet tijd en 'ge legenheid to geven om op zijn besluit terug to komen. Jovanowitsj, hoogleeraar te Bel grado, verklaart den afstand voor ongeldig, zijndo in strijd met de grondwet. Volgens mededoelingon uit Belgrado aan het „Berl. TagebL" is de positie van de dynastie der Karageorgewitsj ernstig ge schokt. Dat zij echt-er het koningschap zou opgeven, is voorloopig nog onwaarschijnlijk. Bovendien zou het moeilijk zijn een Euro- peesch vorst te bewegen om den vacant ge worden troon te bezetten. Wel wordt reeds do hertog van Teek genoemd als de aan staande Koning; er valt echter met reden aan te twijfelen, of Engeland daartoe wel toestemming zou verlecnen. Ook zijn er Serviërs, die gaarne een klontenegrijnschen prins don troon zouden zien beklimmen. Sprake is ook van een prins van Dene marken en een van Zweden. Volgens uit Belgrado verzonden beriohten, is men overtuigd, dat de afdanking van den Kroonprins zal gevolgd worden door de abdicatie van Peter Karageor gewitsj, als koning van Servië. Die be richten zeggen, dat Engeland den Koning don vriendschappelijken raad gegeven heeft, in het belang van de rust en do (economische ontwikkeling van Servië afstand te doen ten gunste van zijn tweeden zoon, den tegen- woordigen kroonprins Alexander. Engeland zou in dat geval waarborgen geven voor een leening, die dienen moet, om dep Koning, na zijn aftreden, een apanage le verzekeren. Het lijkt evenwel niet onmogelijk, dat de oorlogspartij nog trachten zal den af getreden Kroonprins weder op den voor grond te .sckuivef. Zeker schijnt het te zijn, dat zij hora v#jr zijn vertrek nog op de een of andere ijze, waarschijnlijk door een grooteoh© botooging, zal vieren. De gezant van Turkije heeft Nowakowits te Belgrado kennis gegeven, dat Turkije de zienswijze der mogendheden betreffende de inlijving deelt. Omringd door de gezanten van Duitech- land, Frankrijk, Rusland en Italië, heeft de gezant van Engeland aan Nowakowits de formule nopens do door Servië aan Oos tenrijk in te dienen verklaringen, over handigd. Mila.nowite zou gisteren nog de ontwerp- nota onderwerpen aan het oordeel van den ministernaad en deze heeft dan ook reeds besloten onverwijld aan de o Lachen der groote mogjendheden te volö'jen De ge zant van Servië te Weenen is daarmee in kennis gesteld. Heden zou de Regeering de Skoopsj tina op do hoogte brengen van haar besluit. Daarna zal den Servischen gezant opgedragen worden aan de Oostcn- rijksahe regeering de Servische verklaring te overhandigen. De inhoud der verklaring, die Servië, op raad der mogendheden, aan de Oosten- rijksoh-Hongaarsohe regeering zal doen toekomen, zal, naar men meldt, op het vxx'Jgende neerkomen: De Servische regeering zal in do eerste plaate verklaren, dat de inlijving van Bosnië en Herzegowina na da tot-stand- koming van het Turksche-Oostenijksche pro tocol ook voor Servië een afgedane zaak is. Verder zal Servië mededeelen, dat het, om rijn vredelievende bedoelingen te toonen, tot ontwapening overgaat, in de verwach ting, dat het daarmede elk voorwendsel voor aanvallen zal wegnomen. Roosevelt is te Ponta Del Gada aan boord van de „Hamburg" aangeko men. Hij gdng aan wal en werd door het volk toegejuicht. Het gerucht, dat er iemand gepoogd heeft Roosevelt aan boord van het stoom schip aan te vallen, is uit de lucht gegre pen. RECLAMES, 8657 50 h 40 Cents per regel. Uitstekend in iedere beteckems van het woord. Een uitstekend geneosmiddel brengt een uitstekende genezing. Mejuffrouw A. Verbruggen, Lijnbaan straat 6, to Rotterdam, berioht ons: „Ik heb een jaar lang veel getobd met rugpijn en pijn in de zijde, welke pijn rich uitbreid de tot onder de schouderbladen. Dikwijls eckemerde mij allee voor de oogen en door loopend had ik last van hoofcfipijn. Ik had bijna niets geen eetlust, daar mij mijn voedsel altijd zwaar op de maag lag en ik veel leed oan slechte spijsvertering. Mijn nachtrust was alles behalve goed en als ik opstond voelde ik me erg loom en hange rig zonder lust om aan het werk te gaan. Ik rilde soms of ik koorts had en ik was al zoo lang vruohtoloos bezig geweest om to traoht-en beterschap to vinden, dat dit mij ten slotte verdroot en ik overging tot het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel heeft mij uitste kende diensten bewezen. Direct na het ge bruik werd mijn gestel verlicht en kon ;k veel boter mijn voedsel verdragen. De pijn in den rug en de rijde is veel verminderd. Ik ben nu -nog bezig om me verder te be handelen en zal inmiddels dit probaat mid del alom aanbevelen." 5 maanden nadien zeide Mejuf frouw Verbruggen: „Ik kan U meiden, dat ik hoegenaamd geen hinder meer L*5b gehad van rugpijn of pijn in do zijde gedurende do safgeloopen maanden. Uw pillen hebben me prachtig op 6treek gebracht en ik ben er zeer tevreden over. (w. g.) A. 0. Verbruggen. Onthoudt den naam Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, die duidelijk gedrukt staat op elke doos ran dit geneeemiddei Laat U niets andera in de handen stoppen. De ech te Foster's pillen zijn te Leiden verkrijg1- baar bij de heeren D. W. E. F. de Waal, Mar© 56; D. M. Kruisinga, Nieuwe Rijn 38, en Reijst en Krak, Steenstraat 41. Toe zending geschiedt franoo na ontvangst van postwissel a 1.76 voor één of 10 voor zee doozen. Opg»T© Van personen, dio slch te Leiden hebben geveitlgd. Wed. A. L. van Olphen geb. Schenk, Vliet 36. A. M. van der Vring, Hoogewoerd 160, onderwijzer. Wed. C. P. Qmtzigt en gezin, Oude Rijn 126a. Grotha H. Wester, H. G. Weeahuds, huis bediende. N. de Groot, Breestraofc 40, dienstbode. 8. de Bruijn, Vliet 21, huishoudster. H. L. van Ees, Pieterskerkgracht 28, as suradeur. Wed. F. H. J. Driessen geb. Hartwijk, Visohmarkt 9/10, huishoudster. W. Alt, Hoogewoerd 66, winkelbediende. J. F. van der Noot, Haarlemmerstraat 132. Wed. A. Deurloo geb. v. Qinkel, Mare- aingol 27a. N. de Ni©Fris, Ververstraat 10. J. L. Jeltee, Steenstraat 67, mede-direo- teur N. V. „Leidsche ChToomlederfabriek". J. H. J. A. M. de Word, Aalmarkt 28. J. Bijlsma, Rijn- en Sohiekade 60, hoofd- oonducteur. A. W. Prinoen, Visohmarkt Ö/10, winkel juffrouw. B. de Oler, Hooigracht 66. G. de HaasWed. «T. Wol tere, Nonnen steeg 16. M. Koet, Moreah straat 32. H. A. Gijbels en gezin, Leuven straat 9, onder machinist. M. L. H. Bruning, Hoogstraat 1/2. Maria O. Weber, Pasteurstraat 38. Oatha. M. van Wijk, RoodenburgerstraSt 4, boekhoudster. K. Aukerna, Hooigracht 11/12, winkelbe diende. Geachte Redacteur I Het zij ons verg and U beleefd të "verzoe ken eenige plaatsruimte in Uw geëerd blad aan ons af te staan, naar aanleiding van twee voorstellen van B. en Ws., welke den Gemeenteraad ter bekrachtiging zullen wor den voorgelegd. Hot betreft in de eerste plaats „de ver hooging van salarissen van den Comman dant en onder-Commandant der Brandweer." Hoe ter wereld is het mogelijk dat B. en W. met deze voorstellen voor den dag dur ven komen, waar de motieven daarvan toch zeker van eiken grond ontbloot zijn. Is er nog gemakkelijker betrekking denkbaar dan Commandant der Brandweer. Indien men weet dat de heer Van Lith indertijd f400 en de heer Maas als Commandant f 660 salaris go- noot, zou mem moenen dat bet tegenwoordig salaris van den titularis ad f 1000 toch ruim voldoende is, tf.rwijl zijne werkzaamheden niet zijn uitgebreid in verhouding; daarbij komt nog dat er nog wel andere practische ervaren personen zijn die gaarne deze func tie zouden willen waarnemen tegen een sa laris van f 600 of f 700 's jaarlijks met het vooruitzicht op pensioen daaraan verbonden. Doch indien men de branden in de laatste jaren nagaat, komt men eerder tot de over tuiging, dat deze wel minder zijn geworden of in elk geval stationair zijn gebleven. Aannemende eohter, dat de Brandweer hier ter stede een. werktijd heeft van 20 weken (dat werkelijk al zeer ruim genomen is) dan verdient de Commandant f 60 per week en de Onder-Commandant f 27.60 per week. Wij vragen U, geachte Redacteur, ia dit niet een ruim salaris 1 En waar het van al ge meene bekendheid is, dat de Gemeentekas in een zeer berooiden toestand verkeert, dat ons belastingcijfer „al zoo hoog is, dat elk burger die maar eenige kans ziet, zich haast Leiden te verlaten, dat een aanvrage aan B. en W. om een stinksloot aan den Witten Singel te dempen (kosten f300) wordt ge weigerd omdat er geen geld is, dan toch vraagt men zich af, wordt er niet willekeurig met de belastingpenmngen omgesprongen, daar deze verhooging telken jaro weder op de gemeentebegrooting zal moeten prijken. Het tweede voorstel betreft eene uitgave van niet mindor dan f 6500 voor de verhoo- ging en aanleg van verharde wegen van het feestterrein voor de as. Lustrumfeesten. ^Ondanks onze groote appreciatie, voor onze Hoogeschool, ondanks onze overtuiging dat Loiden zonder dat niets zonde zijn, toch meonen wij dat een dusdanig offer van onze berooide gemeentekas niet "mag worden ge vergd. Of is het niet voldoende dat de Gemeente geheel gratis een teiïein afstaat, of is het niet voldoende dat bijna het geheele plant soen, enz. voor Hoeren Studenten wordt ge reserveerd Immers zij vieren feest en is het slechts een klein gedeelte der Burgerij die hiervan profiteert. Gaat het aan, om zulk een uitgave te brengen ton laste van do belasting beta lende Burgerij? Neen, wij zouden meen en, dat, waar door Heeren Studenten in één woek zooveel geld wordt geofferd voor do viering van het groote Lustrum, zij ook de aangewezene per sonen zijn om het terrein daarvoor in ge reedheid te brengen. Nog beter 'Hat zij trachten dat of ander terrein in eigendom te krijgen. Mogelijk dat zij het land aan den Rijnsburgorweg, dat do Gemeente 80 mille heeft gekost en de Ge meente al heel weinig rente opbrengt voor dien prijs willen overnemen. Of zon het ter rein de Nieuwe Beestenmarkt daarvoor niet in aanmerking kunnen komen, (dit behoeft niet worden opgehoogd) en de tnin van „Ami- oitia Van harte hopen wij dan ook dat beide voorstellen in don Raad geen gunstig ont haal zullen vinden, dat de Raadsleden door drongen zullen zijn van het gemeenschappe lijk belang der Burgerijzonder eeniga cate gorie te willen bevoordeelen, al is het enkel en alleen dat zij rich onze berooide gemeente kas voor oogen zullen stellen. Namens eenige leden der Kiesvoreeniging „Burgerpligt en Gemeentebelang". Met dank voor de plaatsing. J. N. BOTERMAN8. D. KRÜISSENK. CORRESPONDENTIE. - V. U II Ton eerste komt Uw verslag te laat in en ten tweede zijn wij van oondeed, dat die vergadering ee>n huishoudelijk karakter droeg: Om (He redenen nemen, wij het niet op. 'Donderdag: Kerkgebouw Oado Vest. Openbare Uitvoering Christelijke Zangschool en Gerof. Zangvereeniging aliarpe Davids". 8 u u r. Stadsgehoorzaal. Grooto Openb. Vergadering Soc-Dem. Party efd. Leiden. Sprekers: H. Gorter en D. J. Wjjükoop. Halfnegen. Vrijdag Leidsche Sohouwbnrg. LiedorenavoDd Susan Metoalfe. 8 n u r. Du Nord. Uitvoering Werklioden-Zangroreoni- ging «Kunst na Arbeid". Halfnegen. Zaterdag Du Nord. Uitvoering Muziek- en TooDeel- rqreeniging ,Kuoat naar Gave". Halfnegen. Dagelijks: Leidsche Kunslvereemging. Tentoonstelling Sohilderijen enz. door Pb. Ziloken. 12—4 uur. Buitensociëteit .Amicitia". Woeusdag-middag eu -avond en Zaterdag-middag en -avond, alsmede Zondag-avond, van 711 uren: Bioscope theater. Leiden. Bevorderd ie tot doctor in de godgeleerdheid, na het in het openbaar ver dedigen van eon academisch proefschrift, getiteld: „II Petrus en Judas, text-uitga- ve met inleidende studiën en textueelen commentaar", do heer J. de Zwaan, gebo ren te 's-Gravenhage. Geslaagd rijn voor het aanvullings-cxo- men In de lettoren volgens art. 135 "Wet op het H. O., de heer J. Houwert; roor-^affct doctoraal examen in de Ned. letteren mej. A. P. Roose en voor het oondidaate-examen in de reohten de heer L. de Voe. Am sterdam. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen, de heer E. Meijer J.Czn., geboren te Leeuwar den. TaUfraftieh woerbaritht, naar waarnomingen in den morgen van 31 Maart. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor- Institant te De Bilt. Hoogste barometerstand 766.6 te Soy- disfjord; laagste 746.6 te Scilly. Verwachting tot den avond van 1 April: Matige tot kraohtigen zuidelijken wind. Meest betrokken lucht. Regenbuien. Iete zachter. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. 8tadstimmerwerf, telefoon No. 127. Geopend van 912 uren des morgena en van 26 uren des middags. Aanrr&genvanwerksoekenden. 2 reizigers, t kantoorbedienden, 1 bank jongen, 1 timmerman-kistenmaker, 7 timmer lieden, 1 halfwas-behanger, 1 grondwerker, 1 metselaar, 1 schilder, 1 meubelmaker, 1 bier- bottelaarsknecht, 1 stoker, 1 blikslager, 1 boek drukker, 1 bakker, 1 banketbakker, 2 koetaie», 2 magazijnknechten, 1 oppasser, 10 loop knechten, 1 portier, 1 leerlooier, 1 nachtwaker, 1 conlectiebediende, 1 incasseerder, 10 loeae werklieden, 6 werkstere, 4 waachvrouwen. Gedurende enkele wekea heeft een hoogo houten schutting het be nedengedeelte van den winkel van de fir ma Peek en Cloppenburg aan het oog der voorbijgangers onttrokken. Alleen in het midden bleef het gedeeltelijk vrij. Vanmiddag is die schutting weer verdwe nen en zoo kon men zien, waartoe die sluiting heeft gediend. De beide uitstal kasten aan de Br eestraat, de enkele ea de dubbele, zajn meer naar voren gekomen, waartoe men de ruimte vond door die van de vroeger inspringende stoep af te no men, welke nu toch nog groot genoeg ia. De portiok heeft een juist tegonovergestel- den vorm gekregen: vroeger liep deze van de straat af nauwer toe, en toen met één deur toegang tot den winkel gevende, en thans wordt zij juist van de straat af bree der met twee zijdeuren tot den winkel lei dende en een mooie étalagegelegenheid in het midden daartusschen. Door die verandering moesten ook da reeds groote spiegelruiten aan de Broer Btraat door nog grootere vervangen woiv den en werden de uitstalkasten zelf oofc veel ruimer, terwijl er aan de rijde van de Mandenmakerssteeg bovendien nog twee uitstalkasten rijn bijgekomen. Het gevolg van een en ander was, dat ook het magazijn zelf meerdere ruimte verkreeg. Zooals de winkel zich nu vertoont, met de étalages en de plantenversiering daar- tusschen, vormt hij een nog grootscher voorkomen voor het oog dan vroeger. De ruime toegang door de portiek ia heel kunstig bewerkt met een mozaïek vloer, waarin de naam der firma, en heeft en teakhouten plafond. Wij namen er heden een kijkje en kun nen verklaren, dat de belangrijke veran deringen niet anders dan de zaak ten zeer ste ten goede moeten komen. Trouwens, daarom is het met de verbouwing natuur lijk ook te doen geweest. Architect was de heer W. F. van der Heyden, die ook de ontwerper van het ge bouw was. toen dit een kleine twintig ja ren geleden werd opgericht, en aannemer de heer De Vrind, timmerman. Morgenochtend wordt do naak geopend. Er ontbreekt evenwel nog iets aande avondverlichting. Wel heeft de heer Vocking gezorgd op tijd met de electrisrlje leiding gereed te zijn, doch de Berlijnac/ïo Maatschappij, welke de lampen moet 'v veren, heeft grootelijiks teleurgesteld. 1_jl rijn er nog niet. Er is eohter beloofd, dat ze spoedig zullen komen. Dat de verlich ting schitterend belooft te zijn, kan men nagaan, als men weet, dat zo za 1 bestaan uit niet minder dan dertig booglampen, nl, tien van buiten (zes aan de Breestraafc ex vier in de Mandenmakerssteeg) en twintig in de uitstalkasten, den winkel, de pas kamers, het kantoor, enz. De heer H. A. Timmerman. iD heeren-, dames- en hinderhoeden enz., op den Nieuwen Rijn nabij de Hartesteeg, heeft aan rijn magazijn een nieuwe dames modes aal toegevoegd, welke thans gereed is. Wij brachten er gisteravond een bezoek aan en waren bij het binnentreden inder daad verrast door den aangenamen aan blik. Ze is achteraan, geheel afgescheiden van den winkel, en dus totaal vrij. Het goudgeel behang met de goudgele meubelen in stijl en met satijn bekleed, geeft «-«-n bet geheel iets deftigs en door den eenvoud te vens iete moois. Ook 't overig meubilair is in dienzelfden toon en geeft met de vier spiegels in de hooken ©n den vijfden op den mar meren schoorsteenmantel aan alles een degelijk karakter, evenals de gordijnen, etalages van hooden: in de meest verschil lende en uiteenloopeude soorten en vormen. Door do wijze van plaatsing van kleinere, maar beweegbare spiegels zijn de dames zelf in de gelegenheid na te gaan hoe de hoeden haar van verschillende kanten staan. De zaal ligt aan een grooten tuin, waw een veranda gelegenheid geeft tot uitrq^ ten. als door ander bezoek moet gewacht worden. De netheid der zaal wordt ook verhoogd door vier zg. grauwtjes, voorstellende dfl vier jaargetijden, terwijl de electrische pla» fondverlichting den aanlegger, den beer Chonfour, eer aandoet. Natuurlijk ontbreekt er ook het teeken niet, dat de heer Timmerman gerechtigd is tot het voeren van het Koninklijk waj^r*, evenals er ook prijkt net diploma, dat de beer Timmerman op de laatste tentoonsfcjL

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 2