Cacao Concurrentie Parasols JONGEN gevraagd. Petroleumstellen, Finaneieele Causerie. Ingezonden. NOUVEAUTÉS O. \sm A&IERONGEN, Kwaliteit, Smaak, Fijne verpakking, Prijs. BOELHUIS. Leverantie en Reparatie van bovenstaande uitsluitend prima Artikelen. AT CT" ATT TWA A Hoogewoerd 52 en 68. V. 94 AA* urx&| Interc. Telefoon 361. ONTVANGEN; groote voorraad van alle nienwe MODELLEN. P. A. SAR0N1, N. Rijn 31. De stagnatie ter beurze dnurfc onverminderd voort en bet ziet cr niet naar uit, dat daarin verandering zal komen vóór dc an. feestdagen, waartoe de preparatieven ree da gemaakt worden. Zoo blijft Ncw-York 9, 10 en'11 April gesloten, onze beurs zonder twijfel van Donderdag tot Dinsdag. Hopenlijk komt er intusschen vaak meer klaarheid, zoowel in de politiek als in de tarief- voorstellen in de Vereenigdc Staten. De politiek is in de afgeloopen week weer zwaar aan 't woord geweest. "Wecnen en Berlijn waren "Woensdag gedecideerd flauw; daar men mag aan nemen, dat deze plaatsen 't best au oourant zijn van de qnaestie, zag 't er werkelijk dreigend uit. Reeds den volgenden dag zagen wij een complete volle face te Berlijn Wecnen was dien dag wegens den Katholieken focstdag gesloten en niet onwaarschijnlijk zulïfen deze „Jean qui rit" en „Jean qui plcure" dagen nog wel eens meer Voorkomen, alvorens de Servische qnaestie defi nitief geregeld is. Een zet in dc juiste richting is het ontslag van Kroonprins George, een gevaar lijk heertje om met vuur te spelen. Amerika trekt zich zooals gewoonlijk van de Europeesche poli tiek geen haartje aan, zij 't dan, dat het begm beurs de lagere Europeesche merken even over neemt, waarschijnlijk om tegen billijken prijs het continentale aanbod te absorbeeren. Het opnemen van fonds door Ncw-York gaat gestadig voort en het is waarlijk moeilijk zich te onttrekken aan do meening, dat er weer fonds wordt ingeslagen om op een goed oogenblik met kracht een haus sebeweging in 't leven te roepen. Chosapeakes onderscheiden zich bijna dagelijks door flinke omzetten en naar verluidt zullon deze aandeden eerlang op een 3 of 4 pCt. divi dendbasis worden gebracht, waarmede dan waar schijnlijk een verdere koersverheffing zal ge paard gaan. Dat zal dan ook het psychologische oogenblik zijn om zo to verkoopen, ofschoon 't juist dan aan ons publiek zal gaan invallen zo to koopen, L'histoire se rcpète toujoursi Dezelfde groep Hawlcy c-s. dio Chesapeakes be werkt, was gisteren aan 't werk in aandeden Chicago Alton, die in korten lijd een 10 pCt. zijn gestegen. Verder gewagen New-Ycrksche tele grammen van een komende hausse in Denvers, Wabashwaarden en Missouries. De Erie eindelijk zou er alsnog in slagen de rigorouse bepalingen betreffende de obligaticuitgifte verzacht te krij gen, wat zeer wel mogelijk is; want toestemming cot 't plan aan den eonen kant en dit onmogelijk maken door niet te vervullen eischen aan den anderen kant, is toch wel wat al te gek. Do a&n- merkdijke verbetering in do ontvangsten kan aan leiding zijn voor de Public Service Commission zijn standpunt alsnog te herzien. Koperwaarden eindelijk toonen ook gedecideerd betere houding. Men maakt steeds opnieuw mel ding van vrij aanzienlijke verkoopen, ofschoon 't daarbij ook telkens heet, dat deze geschieden ds speculanten en als zoodanig dus geen bo nafide handelsvraag beteekenen. De vraag is nu maar of de speculanten in deze juist anticipee- ron en straks aan reëele vraag zullen kunnen tege moetkomen, door met winst te verkoopen. ÖEenige onafhankclijko Staalmaatschappijen heb ben er 't bijltje bij neergelegd en zich in re ceiver's handen gesteld, wat de positio van de Trust natuurlijk versterkt. Trouwens, ondanks de buitengewoon slechte berichten omtrent den staalhandel, worden Stoelshares naar 't heet door insiders, gesteund on is hun marktpositie een beslist gunstige. Olicwaarden blijven merkwaardig goed op prijs. Niet zoodra waren Koninklijken langzamerhand een 20 pCt. ingezakt, of in enkele dagen stegen ze weer tot boven 400, om iets in reactie te sluitr-\. De voor dc deur staande introductie te Parijs en Londen werkt als machtige hefboom op de phantasic. Tabakken zijn ongedecideerd van houding, zeer in tegenspraak met de resul taten der twee veilingen. Indien de volgende veiling weer mooio prijzen brengt, zal 't argu ment der xwarfczieners, dat de koopers der goede en gewilde merken voldaan zijn, onhoudbaar blij ken en zou een krachtige reprise moeilijk kan nen uitblijven. Middelerwijl werken dc lage divi- dcndvcrklaringen over 't voorgaande jaar niet direct stimuleer end, ofschoon dat dan toch ten slotte oude geschiedenis is, wsarmedo de Beurs zich in den regel niet inlaat. Vreemde Staatsfond sen zijn ten prooi aan de stemming der vreemde Beurzen en dus afwissslend gunstig, afwisselend ongunstig gedisponeerd. Waar dc handel ter beurze zoo uiterst stil is en sedert jaar en dag geweest is, kafi het nau welijks verwondering wekken, dat men middelen beraamt, die zouden kunnen leiden tot verle vendiging der zaken. London is daarin voorge gaan. Zooals men weet is de Beurs daar ter stede, evenals, thans ten onzent, een besloten ver- ocniging, en is het verwerven, van 't lidmaat schap onderhevig aan talrijke bezwarende bepa lingen, van fin an titelen, als van persoonlijken aard. In den' loop der jaren hebben zich talrijke firma's gevestigd, die, ofschoon geen lid der Beurs zijnde, tegen con carreer en de condities zaken de den. De grooto continentale Bankinstellingen ves tigden bijna alle een filiaal te Londen en onttrok ken uit den aard der zaak, een groot volume van zaken aan de Beurs Dit werd vooral in de hand gewerkt door de eigenaardige inrich ting van de Londensche bours met zijn jobbers handelaars- en brokers-makelaars. Vroeger betaal de oen cliSnt provisie aan den broker en auto matisch een marge markot turn aan den jobber. De outside firma's nu, daartoe in staat gesteld, hetzij door groote orders of door arbi trage-zaken, trachtten zelf als jobbers te fungce- nen, waardoor een groot aantal zaken buiten de Beurs werd afgesloten, ten koste van de job bers. Omgekeerd was de handel tusschen provin ciale beurzen en Londen geheel in handen van de jobbors, zoodat do brokers de commissies misten, dio strikt genomen aan hen compcteerden. Na jarenlango agitatie is men er in geslaagd oen nieuw Bestuur te verkiezen, dat orde zou bren gen in dezen chaos door het decreteer en van een aantal nieuwe besluiten. Inderdaad is men se dert 1 Eebruari begonnen met een scherpere on derscheiding te maken tusschen jobbers en brokers en hun terrein van actie af te bakenen. Tot nu toe echter zijn vooral de jobbers door deze nieuwe constitutio gebaat; het reform-comité echter was niet geneigd zich tot verdere actie te leenen, o.a, in de netelige quaestics van een minimum com missie en het verbod om to adverteeren. Het laatste vooral moge apocrief schijnen in onze oeuw van reclame, maar toch is 't een feit, dat een lid der Londensche beurs niet mag adver teeren. Thans ia weer een nieuw bestuur verko zen, wiens mandaat zal bestaan ook deze hervor mingen door te voeren. De bedoeling van een en ander is natuurlijk te bewerken dat de paar den, dio de haver verdienen, haar ook te eten krijgen, en dat niet do outsiders, die niet gebukt gaan onder do drukkende finanticele, en andere bepalingen, het loon wen aandeel der zaken absor- boeren. Ook ten onzent is er wat aan 't broeien. Do oom- in issic-quaestie mag geacht worden te zijn op gelost, sedert er to dien aanzien overeenstemming gekomen is tusschen Amsterdam en do provin cie. Blijft nog de ncteligo notcoring quaestie. Maar bovenal is men geneigd bij ons verbetering to zoeken in hervormingen, dio kunnen leiden tot uitbreiding van 't karakter onzer Beurs. Met name wil men de Amstordamscho Beurs een meer internationaal vorkeer trachten too te voeren. Dat nu is alleen mogelijk door invoering van langere Beursuren, van termijn handel, en nauw daarmede samenhangende, het oprichten van een Clearing-House. Ook zouden langere Beursuren noodzakelijk leiden tot 't breken met het z.g. middenkoerssysteem. Jammer maar, dat het in voeren van dergelijke innoraties hij ons gestuit wordt door het aangeboren Conservatisme van ons volk, dat zich k priori allen vcrandoringen vij andig tegenovorstelt. Bovendien werkt iedere ver andering tweezijdig, waar zo voor de ecne partij een groote verbetering is, blijkt ze lijnrecht in te druischen tegen do belangen van anderen. Een modus vivendi is daarom zeer moeilijk te vinden, maar onmogelijk is dit niet. En waar de kans bestaat om door 't invoeren van veranderingen een ruimer arbeidsveld te vinden voor onze Beurs, valt iedere poging, in deze richting te onder nemen, ten zeerste toe te juichen. W. Geacht-e Redactie l Onlangs werd in uw vragen- én aht- woordenrubriek geïnformeerd naar de adressen van personen aan Esperanto doende en gevraagd, of, bij ontstentenis daarvan, vanwege het „Leidsch Dagblad bet initiatief niet kon uitgaan, om te ko men tot de beoefening dezer k u 1 p-wereld- taal, ook binnen deze gemeente, hetgeen dan slechts in navolging zou zijn van vele andere over den gekeelen aardbol ver- spreid, waaronder ook groote en kleine in dit land. Het antwoord luidde niet erg be moedigend, maar ik hoop tooh, dat u dit schrijven geen plaats zult weigeren op gTond eener vijandige of minder sympa thieke houding tegenover deze groote en grootsche beweging. Wij hebben meermalen als het ging om groote uitgaven goed te praten aan groot- sche plannen tot uitbreiding en moderni- eecring dezer gemeente ten koste te leg gen, moeten lezen, wij de idee van ons af moesten zetten, dat Leiden is: „uüe ville morte", het opgeschreven is ten doode, als het lot was van zoovele apderH gemeenten in ons Vaderland, die door verlegging van verkeerswegen en ten gevolge van allerlei wijziging in de economische omstandighe den, van lieverlede haar beteékenis verlo ren en, zooals men dat noemt „villes mor- tes" werden. Geen uitspraak willende doen omtrent de kans die de gemeente Leiden loopt dit lot te moeten deelen, dan wel te worden een schitterende figuur onder haar Nedcr- landsche zusteren, mogen we zeker wel oonstateeren, dat op modern-geestestcr- rein" deze gemeente op vele harer in woners den indruk maakt een v 11 e morte te zijn. Ik j j&t hier natuurlijk onze onderwijs-instellingen buiten beschou wing, haar wetenschappelijk karakter tal wel met het beste elders kunnen wedijve ren. Doch dit heeft met liet geestesleven, door mij bedoeld, weinig of niets uit te 8taan. Leiden is angstwekkend con- servatief. Zeker, we hebben onze ver- eenigingen en vereeniginkjes volop, maar het komt me voor dat ctat alles, over bet algemeen, zoo zielloos, zoo den dood narij is. Er gaat geen krocht., geen wrijving, gson warmte van uit. Komt een Frau Fürth onze academieste den bezoeken om met haar groot talent en warmte en zeggingskracht te getuigeu en te vertolken hetgeen er omgaat in de Har ten van duizenden vrouwen over de gehee ls aarde verspreid, dan zien wij een hanuje vol menschen, dat het kleine zaaltje nog maar voor een zeer klein gedeelte vult-, voor het meerendeel in geen verband staan de tot onze universiteit, en men kan een. gewoel van schaamte niet onderdrukken be woner van zoo'n stad te zijn. Men kan over „Stoatepensioimeermg" denken zooals men wil, dooh een teekeuend feit, ik zou haast zeggen een brandmerk voor Leiden, ie dat hier zich nog altoos geen afdeeling vormde van den Bond dio voor haar strijdt. Deze week lazen wij nog dat ziah te Noordwijk een afdeeling voivmde, waarlijk ook geen wereldstad om haar modernisme befaamd. Een ander voorbeeld In onze zeer wetenaohappel ijke stad zou dan eindelijk een openbare leeszaal en biblio theek worden opgericht. Men watertand als men in de illlustraties ziet wat op dit gebied in het buitenland werd tot stand gebracht, zelfs in kleine gemeenten. En nu hier?... Ik hoorde onlang» dat men maar op een gehuurd bovenkamertje be ginnen zon,... als men begint. (Zou, bijv. hetgeen te grabbelen wordt gegooid op 8 October niet in dit fonds gestort kunnen worden En zoo zouden wij voort kunnen gaan met het aandragen van bewijzen dat Lei den op het gebied van modern geestes leven een nville morte" is. Voelt men hier nog niet wat het betee- keiit een hul p-wereldtaal mede tot stand te brengen, of liever, haar succes te helpen bevorderen en verzekeren? Komen ook weer tot verwezenlijking van dit ideaal, allerlei vooroordeelen, geveinsd en op recht, naar voren, als zoovele beletselen tot deelname? Moot het weer den weg op gaan als van zooveel andere, dat een spe ciaal kringetje, dat do lakens uitdeelt althans tracht dat te doen er mee naar voren treedt op een wijze, dio. instede van bezieling en offervaardigheid, ergernis en onthouding wektP Wensohen de geleerden niet uit hun kringetje te treden, de man nen van kapitaal niet over de brug ie komen, wij kunnen het buiten hen af, hoe gaarne wij hen. ook om hunzelfswille, van houding zouden zien veranderen. Gij arbeiders, en allen die wilt trach ten nuttig to ziijn voor uw medemcnsck naar de mate, uwer gave en stoffelijk vermogen, treedt naar voren, laat die duffe coterieën links liggen en vormt een nieuwe gemeente, die deuren en vensters wijd open stelt voor luoht en licht! Er is in deze gemeente zoo ont zaglijk veel te doen en wij huisvest toch zoovele elementen die slechts wachtel op het tochtje dat 't smeulent vuur zal doen ontbranden, het vuur dat gloeit in de har ten om op te beuren wat krank en machte loos neder ligt-, het leven mooier te maken der broeders en zusters wien? 't lot min der gunstig was. Niet bij wijze van wol daad, maar als roeping en plicht 1 En moge dan Leidon, door den loop der om standigheden, die wij niot bij machte zijn te beheorschen of in richting te dwingen, ma terieel een zware strijd wachten, op geeste lijk gebied kunnen wij do wedergeboorte tot een volddngcn feit maken, en zuc.j.en allicht daardoor de mateneele lasten, aan ons verblijf hier verbonden, blijmoediger worden gedragen. Wie neemt hot ini tiatief? Leiden, Maart 1906. A. Geachte Redactie 1 Beleefd verzoek ik U een plaatsje voor het hiervolgendo antwoord op het 2de in gezonden stuk van P. Het is de laatste maal dat ik Uw welwillendheid inroep. Bij voorbaat mijn dank. Mijnheer 1 Dat u me antwoord waardig keurt, ver eert me zeer. Jammer, dat ik in dat ant woord tevergeefs gezocht heb een deugde lijke weerlegging van mijn vorig schrijven.' U schijnt u van do zaak te willen afmaken met enk el o krachttermen als: „onzin, ver dachtmaking!' en „Uw stukje zegt niets"; zoo apodictisch mogelijk. U dus te antwoorden lust mij niet. Ik zal trachten u op den voet te volgen. U noemt enkelo guldens boete geen straf aJs het betaald wordt. Nog eens, u zoekt de ganscko straf in de boot», want u be weert kort en goed in uw eerste schrijven, dat de straf verniotigd wordt door bet geld bedelen. Dat is geen vordachtraar king, dat beweert u zelf. Lees u bet nog maar eens kalm na. Of de positie van beide agenten ver zwakt wordt, „daarover kunnen alleen hun superieuren oordeelon, ik niet." Maar wat hebben daarmee nu hun supe rieuren te maken? Dat is weer zoo'n „dooddoener", zoo'n noodeloos gebruikte kraohtterm. U weet zeker toch wel, dat straf ook zedelijke gevolgen heeft. En die gevolgen zijn heusch niet van dien aard, dat hun positie daardoor ster ker wordt. Duidelijker Ean 4, dunkt mij, niet zijn. Daarvoor behoeft men nog geen superieur te zijn, om dat in te zien. Ik zou volgens u niot bchooren tot de genen die er zich over verheugen dat allen voor de rechtbank gelijk zijn. U kunt dat nu wel beweren, maar u hebt me niet aan gewezen, waaruit u dat opmaakte. Alweer: Uw argumenten ontbreken. Ik heb zelfs Dog gezegd, dat ik over het al of niet rechtvaardige van de straf niet oordcelen kan. Bovendien geloof ik, dat u het ten slotte roerend met me eens zijt, als u zegt, dat het gewoon onzin ie dat do politie nu zal meenen zich te kunnen vergrijpen. Dit i s ook onzin. Maar eerst was het bij u geen onzin. U plaatst ons voor de keuze: het publick dat geld geeft doet een van beiden (dus volgens u niets anders): het veroordeelt de houding der rechters of het 6teunt de politie in haar veroor deeld optreden. Indien dus dat publiek de houding der rechters niet veroordeelt, dan steunt het de politie (altijd volgens u) in haar ver oordeeld optreden, geeft haar dug als het ware oogluikend te kennen dat haar hoo ding in hun oogen niet lakenswaardig ia (U leest toch wel eens tusschen de regel» door?) Verder: Ik zou volgons u weinig sympa^ thiseeren met de heeron, dio recht gedaan hebben. Nog eens, ik heb mo niet goplaatst op het standpunt van sympathie en antipathie. Mijn bedoeling was alleen u aan te toonen do fouten, waaraan uw eerste stukje mank gaat. U verkondigt daarin onhoudbare stellingen. Persoonlijke bestrijding heb ik in 't ge heel niet op 't oog gehad. Mocht het u lusten nogmaals te replicee- ren, ik geef u mot alle soorten van genoe gen hot laatste woord. Het lust me niet nogmaals rotsen te gaan beploegen. Met de meeste hoogachting Uw. dw. H. v. GENT, Raamstraat 16, Leiden, Kinderarbeid. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederland- scho Onderwijzers hoeft, naar „Do Bode" moldt, tot den minister van landbouw, nijverheid en han del een adres gericht, houdende het verzoek, hel' ontwerp algcmceno maatregel van bestuur, els be doeld bij art. 4 der Arbeidswet, alsnog zoodanig to wijzigen, dat door kinderen beneden de 14 jaren goen loopwerk of and ore arbeid mag verricht wof- den. In het adres wordt gezegd: „dat voor kindoren beneden 14 jaren, voor 'f moorendecl kinderen, die nog de lagere school bezoeken, tusschen 6 uur des voormiddags en 9 uur des namiddags arbeid, bestaande in loopwerk/ volgens het ontwerp-beslnit geoorloofd blijft, dat door dezen maatregel due niot wordt ga- keerd het grooto ouvol dat hot onderwijs onder vindt ten gevolge van 't loopwerk, melk rond brengen, broodbezorgan, onz., in de ochtenduren- waardoor kinderen die nog de echolon bezoeken,' bij den aanvang van het onderwijs niet alleen zelf niot meer in staat zijn dit onderwijs te volgen, maar ook den gorcgelden gang van 't onderwijn voor do andoren in govaor brengen. dat dit ouvel niot mag onderschat worden,- daar 't, vooral in de groote steden, niet zelden voorkomt, dat sclioolgaando kinderen, bij den aan. vang van 't^onderwqa reeds een werkdag van S, 3, 4 uren achter don rug hebben, voor die kin deren op zichzelf reeds een volledige dagtaak/ terwijl daar nog bij komt, dat zij ook den noo- digen slaap, voor 't kind zoo dubbel noodzake lijk, hebben gemist, zoodat zij zijn voor den on derwijzer een'last en voor hot onderwijs een be lemmering, en zelf moeten missen, waarop toch' ieder kind recht hooft, do gelegenheid tot vol* doend lager onderwijs." Heden op Hausse-ticket Coloradof 18.40 en op Baisse-ticket Erief 18.00 Prijs per tickst fü.50. Vraagt Prospectus. The Dollar ticket-Kathode. Aputhekerödyk 24. Met deze berichten wij de ontvangst van alle voor het a. Woor-jaai-s- en Zomerseizoen. Enorme keuze AANMEEsnnOEOZN, van de goedkoopste tot de fijnste genres, tegen bekende lage prjjzen. Aanbevelend, 3489 30 Haarlemmerstraat 145. (In driehoek bussen) Is zóó genoemd, omdat dit het merk Is, dat het sterkst concurreert wat betreft: 3499 70 Wordt gevraagd een flinke Jongen van 15 h 10 jaar (by voor keur oen die kan wielryden) om goederen te bestellen en verder werkzaam te zijn in den tim- merwinkel. Zich aan te melden in persoon by A. F. DE b'OOY, C 55 Leldsche Buurt te Oegst- geest. 8467 13 gewaarborgd legen Brandgevaar. in alle klenren en grootten. A»b.: A v. d. OUWEELEN, 8291 9 Koperslager, HOOIGRACHT 106. Notaris H. TAN HAMERS- TELT, resideerende te Zoetermeor, zal op Woensdag 7 April 1909, te beginnen 's morgens ÏO uren, aan de Bouwmanswoning, bewoond door Mej. de Wed. C. VEKDTIJN, te Zegwaard, aan den Molenweg, om contant geld. publiek verkoopen t 21 stuks Hoornvee, w. o. 14 Koelen, gekalfd of aan de uring, 2 Koeien, kalftyd Mei, 1 Koe, kalftyd Augustus, I Varekoe en 8 Pinken, 2 Paarden, w. o. 1 vierjarige bruine Merrie en 1 twaalfjarige zwarte Merrie, 7 Zeugen w. o. 8 drachtige en 2 met Biggen, 6 Staal varkens, 8 Biggen, 80 Kippen; voorts Tilbury, Brik met hekkeD, Boerenwagen, Hooihark, driewlelde Kar, Gierkar, Hondenkar, Kruiwagens, Bargheeft, diverse Eggen en Ploegen, Kaa6pers, Kuipen, Kaasvaten, Schra gen, Emmers, HondenkarnmoJen, Flets, enz. en een party Hooi, als mede eenig Huisraad. 8464 80 Alles afgenummerd te zien 'e mor gens vóór den aanvang der verkooping. Open en gesloten Automobielen te huur, per uur, pet* dag en langer, met vertrouwde Chauffeurs. 3495 123 8498 10 waarbij do .nienwe Tan Ja- panschcn vorm. 348 - 22 Lage prijzen zonder korting.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 11