Burgerl. Stand van Leiden. Vragen en Antwoorden. Gemengd Nieuws. ikirnan-Caster-fands. Wij ontvingen beden het achtste jaarvor- alag van do Vereeniging Herman-Coster- Ponds (over 1908). Het vangt aan met de mededeeling, dat in het afgeloopen jaar geen ledenvergadering werd gehouden, daar geen zaken aan de beslissing der leden be hoefden onderworpen te worden. Volgens de statuten moest ditmaal door de commissie van Toezicht worden vooru ziën in de vacature van het aftredend be stuurslid, mr..J. C. Stoop. De heer Stoop werd door de commissie van toezicht op nieuw tot lid van het bestuur benoemd en liet zich die benoeming welgevallen. De beurt v:.n aftreding is dit jaar aan don heer mr, Onoop Koopmans, die her- kiesbaar is. Ofschoon do Vereeniging opnieuw eenige leden door overlijden of bedanken moest verliezen, bleef het aantal leden onveran derd, daar eemgo nieuwe leden zijn toege treden. De medeleden wonden opnieuw met aan drang opgewekt hun invloed te gebruiken ©m het ledental te helpen vermeerderen. Zoo ooit, dan is het nu tijd voor Neder land om te trachten invloed uit te oefenen op de verdero ontwikkeling van de jonge Afrikaansche natie, die, naar wij mogen hopen, op zulk ccd treffende wijze naar levensvatbaarheid er. levenskracht staat te betoonen, on die, na eerst met voorbeeldi- gen moed en volharding het vernielde zoo goed mogelijk herbouwd to hebben, moedig den strijd aanbindend togen nog altijd werkzame particularistische neigingen erfdeel der Ncderlandscho vaderen thans bezig is, de grondslagen te leggen van één groot Zuid-Afrikaansch rijk, waar van een der tegenwoordige Transvaalsche ministers reeds als jong student, droomde, toon hij in een klasopstel' deze woorden schreef: „...En als gij scherp genoeg van blik rijt om do nevelen van het tegenwoordige door te zien en te ontwaren wat er in Afrika aan 't vormen is, wat zult gij zien? Gij zult een statig en tempel den verrijzen aan de hand van don Grooten Bouwmees ter. De bouwstoffen beetaan uit al het odelo en sohoone dat de oude wereld heeft voortgebracht... Denkt niet, broeder!,., dat het odelo en grootsche van Oud-Holland ooit sterven zal... Diep ligt het fondament, door de Hollander!} aan do Kaap gelegd, waarop het grooto rijk van het Zuiden dch nog verheffen zal onwankelbaar diep." Het behoeft toch wel geen lang betoog om u to overtuigen van de mogelijkheid van zulk een invloed, als bovenbedoeld, uit to oefenen. Reeds zijn er eenige oud-studenten der Nederlandsohe hoogescholen in Zuid- Afrika gevestigd, die daar een merkbaren invloed op de openbaro meaning beginnen te krijgen. Niet het minst aan hen is het te danken, dat de Nederlandsche taal daar zelfs vlijtiger dan vóór don oorlog beoefend wordt en met toenemende klem haar hist©- sche rechten, doet gelden. En, terwijl or vóór ettelijke jaren nauwelijks een half dozijn Afrikaanscho studenten aan onze hoogescholen gevonden werd, studeeren er hier thans reeds meer dan drio dozijn, dank zij vooral deu beurzen, door het Stu diefonds van de Nederlandsch Zuid-Afri- kaansche Vereeniging en ook door onze Vereeniging aan Afrikaners aangeboden. Als men echtor weet-, dat er in Groot- Bribannic nog zooveel jneer Afrikaners stu deeren en cr zelfs in Noord-Amerika Keur zen uitgeloofd worden om AfrikaanBche studenten derwaarts te lokken, is het dui delijk, dat voor Nederland de tijd nog met gokomen is om met zelfvoldaanheid op het volbrachte terug te zien en de boot op de riemen te laten drijven. Do Afrikaansche -studonten in ons mid den zijn zelf daarvan overtuigd, zoowel als van de noodzakelijkheid om ook door de studie op het vasteland van Europa de aanstaande leidsmannen van hun volk zioh te doen bekwamen voor hun toekomstige roeping en hen te behoeden voor een te een zijdige Engelscho opleiding. Zoo zeer zijn die onder ons studeerondo jonge Afrikaners daarvan doordrongen dat zij zelf het werk \ler propaganda reede van ons hebben over genomen. Laten wij Nederlanders, zoo zegt het verslag verder hen nu de eerste jaren nog in staat stellen om door het aanbieden van Nederland sche beurzen hun Landgenoo- ton to bewegen, van de voordeelen, die Kn- gclsehe en Amcrikaansohe opleiding en gra den hun aanbieden, af te zien en hier ken nis te komen maken met Nederlandsche be schaving, Ncderlandsche levensbeschouwing $n Nederlandsche methoden. Een zeer welkome versterking der midde len gewerd het bestuur dit jaar door de "Volwillende beschikking van de heeren hoogleerarcn mr. S. J. Fockeüia Andreae en mr. H. J. Hamaker. Als eenig overgebleven bestuurders van het „Fonds tot het ver krijgen en verspreiden van kermis omtrent het in Zuid-Afrika heersohende recht" be sloten deze heeren daar „door den loop der gebeurtenissen het Fonds zijn eigenLij- ko bestemming verloren had, en voor het opnieuw opzetten van den arbeid na den vrede de middelen en, onder de veranderde omstandigheden, ook naar hun meening vol doende- grond ontbraken", het saldo van het Fonds aan het bestuur aan te bieden. Aangezien nu aan dit zoo welkom aanbod geen andere voorwaarde verbonden was, dan dat de oorspronkelijke bestemming van het Fonds niet uit het oog werd verlo ren, werd het natuurlijk met erkentelijk heid aanvaard en ia besloten het geld te doen strekken tot ondersteuning van Afri kaansche studenten in de rechtsgeleerdheid 'aan een onzer hoogescholen. Met ondersteuning der Vereeniging stu deeren hier to lande thans acht jongelieden van wie drie in de godgeleerdheid (een te [Utrecht, twee te Amsterdam), óón in de rechtsgeleerdheid (te Leiden), twee in do geneeskunde (te Amsterdam), éóri in de pharmacie (te Leiden V en één nog aan eon gymnasium (te Utrecht^ Omtrent allen zijn Van hun onderscheiden „tutors" gunstige oi zelfs zeer gunstige be richten ontvangen. De vriendschappelijke verstandhouding en samenwerking met het bi-stuur van hei Studiefonds voor Zuid-Afrikaansche Stu denten bleef voortbestaan en werd o.a onderhouden door twee onzer beurshoudera onder het rechtstreeksch toezicht van het bestuur van dat Fonds te stellen. Zeven aanzoeken om volle of gedeelte lijke beurzen werden ontvangen en, na in gesteld onderzoek, behandeld. Om verschillende redenen kon eohter slechts aan één daarvan voldaan, terwijl de andere afgewezen, teruggetrokken of naar het Studiefonds verwezen werden. Uit do aan het verslag gehechte Balans en Winst- on Verliesrekening blijkt, dat het totaal der door de Vereeniging over 1808 uitgekeerde beurzen en toelagen 3030 bedroeg en dat zij, teneinde de op zich genomein verplichtingen te kunnen nako men, opnieuw verplicht was haar „be- echilcboar" kapitaal aan te spreken. Hiervoor en teneinde de haar door de Zuid-Afrikaansche Voorschotkas in 1907 verstrekte voorschotten te kunnen aflos sen, incest zij eenigo obligatién te gelde maken. Dank zij echter den ontvangen groote ren en kleineren giften word het bedrag, aan het „beschikbaar" kapitaal onttrok ken, door dezen weder ruimschoots aange vuld, zoodat aan het eindo van het jaar dat kapitaal nog 6.370,23 meer bedroeg dan aan het begin. Het verslag besluit: „ïs het van onze vrienden en van hen, dio iets voor een „Grooter Nederland" in geestelijken zin gevoelen, te veel verwacht, wanneer wij do hoop uitspreken, dat ook het jaar 1909 niet geheol onvruchtbaar mo ge zijn aan verrassingen als ons in 1908 verblijdden en bemoedigden?" Hot bestuur bostoat uit de heeren jhr. mr. J. A. de Jonge, voorzitter; dr. N. Mana- velfc, 6ecretaris-penningmeesterprof. dr. P. J. Blok, mr. W. Cnoop Koopmans, mr. L. J. Plemp van Duiveland en mr, J. C. Stoop. BEVALLEN: C. Ouwerkeik geb. Bobtier D. M. Gtjaman geb. v. Helden Z. T. C. J. Fles geb. Stikkelmau Z. VV. Smit geb. v. d. Wetering 1). J. (J. Obor geb. Verf»teeK«a D. W. de Vries geb. Versteogh Z. P. J. Seuglinggeb. Vollouga Z. E. C. v. d. Heuvel geb. Verra Z. M. C. Pardon geb. Pin Z. J. M. de Graaf geb. Snik Z. 0. H. Dool geb. Kliog Z. L van Wjjk geb. Ouendag D. E. v. Velzen geb Groeneschejj Z. F A. A. C. DriesseD geb. Wiukolmanu Z. W. S. Vermeer geb. Kloota D. J. Hater geb. Snel D. G. den Hoed geb Limvers D. E. v. Sermondt geb. Midderham 1). S. W. Verhoog geb- Vlasveld D. Al. Voe geb. l)irkz\vager 1). Al. Rynbeek geb. Walravon Z. D. boomsma geb. Reid ma D.C. E. de Heideo geb. v. Knmpen P. M. v. Leoawou gob. v. d. Salm D. M. Lepelaar Êeb. Prevoo Z. Al. AJieromet geb. Neuteboom C. E. M. Hanson gob. Esselnar D. AI. do Leenw geb. Duijndam L>. P. J Fratkhuijzen geb. Nieboer D. F. Kruaijeveld geb. Vos Z. Al. E. G. Jansen gob. Le Haas D. A. van Djjk geb. Nnorlag D. OVERLEDEN: S. Bruggeling W. 76 j. 0. Buijs W. 81 j. Al. Sobai loo geb. v. Scbravendijk VV. 0 j. G. Bavelaar AI. 4ti j. M. A. Koppe- schaar D. 21 m. C. S. M. Spanpen Z. 1 m- A. van Rhjjn Z. 67 j. A. van Duuren D. 11 m. I. van der Tuin AI. 58 j. A. Klinkhamer D. 18 j. J. Larann VV. 70 j. T. Kaper geb. v. Noord VV. 60 j- C. A. Keuper D. 7 m. C. r. Klaveren D. 10 m- T. Bazel Al. 40 j. A. v. d. Lelie geb. Straver V. 49 j.D. J. Mejj'siDg M. 71 j. UITLOTINGEN. Loten Credit Fonoior do France. Trekking 22 Maart. Oblig. Fonciöros !L80 pCt. vru 1895. No. 209821 Fr. 100000 Ho. 102631 Fr. 6000 ,323416 26000 464032 6000 249363 10000 394680 6000 Do volgcndo Nos. olk £r. 1000: 4267 62894 38933 67093 76497 32615 96629 62683 90841 68019 60386 22621 82697 232678 281930 146199 133914 424148 230937 283184 470914 436913 458481 387391 116341 286891 167846 144178 261976 240432 483110 468028 476263 189631 230673 348237 462964 205614 314784 236285 106077 168544 170128 233023 211233 224305 283362 221858 437447 89730 Obllg. Communalos 2.00 pCt. van 1893. No. 82833 Fr. 100000 No. 16419 Fr. 6000 413378 30000 234499 6000 354481 100CO 433484 6000 403963 a 10000 442603 6000 Do volgende Nos. elk tv. 1000: 6840 98436 4668 28312 80708 45948 16492 23261 223360 100268 106847 417414 469320 444920 288012 190632 327260 323251 284882 166261 458201 462192 144717 464058 114945 388163 410742 326086 160268 139322 Y raag: Als uien per. trein van Neder land uit, door Duitschiand naar Zwitser- Land wil reizen, en men neemt zijn fiets mede, moet men dan voor deze invoer rechten betalen? Zoo ja, wat bedragen dan ongeveer de onkosten? Antwoorü: Duitschiand. Met ge bruikte rijwielen, alleen dienende tot eigen gebruik, kan men vrij van invoerrecht de grens passeer en, ook als men deze rijwielen per spoor als bagage meeneemt. Men moet eohter aan 't grenskantoor meedeelen, dat men Duitschiand als toerist wensjht^te bo zoeken en de machines dua slechts tijdelijk invoert. Een wielrijder moët van een legiti matiebewijs voorzien zijn. Zwitserland. aan het douanekantoor, waar men Zwitserland binnenkomt, wordt het rijwiel geplombeerd en een invoerrecht geheven van 12 franks per rijwiel. Men ontvangt dan een passavant, waarop num mer en fabrieksmerk der machine benevens de handteekening van den eigenaar gezet wordhn; prijs 10 centimes. Bij het verlaten van Zwitserland kan men op vertoon van den passavant en het daarin omsohreven rijiyiel, voorzien van het loodje, het gestorte bedrag aan ieder douanekantoor terugbekomen, mits de ter mijn die op den passavant vermeld staat en die ten hoogste eenjaarkan be dragen niet oversolir eden 'eij Leden van den A. N. W. B., die hun rijwiel zonder bet storten eener waarborg som en lastige douane-formaliteiten Zwit serland weoschen in te voeren, kunnen bij den hoofdconsul van den A. N. W. B. te Arnhem op schriftelijke aanvrage douane- kaarten voor Zwitserland verkrijgen, op enkel vertoon waarvan zij het rijwiel vrij kunnen invoeren, terwij} bij he* verlaten van Zwitserland geen formaliteiten in acht genomen behoeven te worden. Bij de aan vrage te vermeldenf naam, bondsnummer, beroep, soort van rijwiel (twee of drie wieler), fabrieksmerk, nummers van het rij wiel en een onopgeplakte foto van den persoon in te zenden a'lO et aan postze gel. Y raag: Zijn do besprekingen inde afdeelingen bij een gemeente-begroo- ting geheim, of mag aan het daar bespro kene met naamvermelding later door een lid in 't publiek ruchtbaarheid gegeven wor den? Antwoord: Yan het verhandelde in de Beotic-vergaderingen wordt later uit voerig schriftelijk verslag uitgebracht, dat met het antwoord van B. en We. in druk verschijnt en algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Do namen der leden, die over een of ander het woord voerden, worden echtor niet genoemd. Het heet dan „een lid" of „meerdere leden" enz. Het komt dus niet te pas voor hen die d© namen wel kennen in het publiek daarover met ver melding der namen te spreken, Yraag: In uw blad van 13 Maart, stond onder den brief van een Leidenaar, de zaak van de twee agenten vajQ politie, en waarin aan de burgerij werd gevraagd een bijdrage om de boo- to te betalen voor deze per sonen. En dit schijnt met goed gevolg te zijn geweest. Maar mijnheer, zou u nu niet een oproeping in uw blad kunnen doen voor een bdjdrago voor den derden persoon, •die toch ook verbaliseerd is, of moet die persodh zich te vreden stellen met een kapotten neus? Want anders maakt u wel reclame voor do politie maar niet voor de burgerij. Antwoord: We maken voor niemand reclamo cn in den Brief van den Leide naar, dcor u bedoeld, werd dit ook niet gedaan. Wo vroegen alleen aan de burgerij wilt gij aan de politie die in een orde verstoring en volksoploop naar haar beste weten is opgotreden en daarvan nadeelig gevolg ondervond, een zedelijk steuntje geven. En zooals ge opmerkt, do burgerij heeft daarop ja gezegd. Maar nu gaat het toch niet aan ook voor den door u bedoelden derden persoon, die wegens dronkenschap werd verbali seerd en door den Lcodsohen Kantonrechter veroordeeld, giften te vragen. Dan zouden we reclame maken zeker, maar voor orde verstoring, dronkenschap, enz. Had de man zijn „kapotten noufl" opgedoopen bij een moedige redding of zoo iets, dan was het iets anders. Hij had eohter het geheele ook voor de politie onaangename geval kunnen voorkomen door aooals ordelievende hun gers betaamt na zijn werk naai- huis of althans rustig zijns weegs te gaan. Men maakt tumult en pleegt verzot te gen de politie en a-ls deze dan misschien wat te hardhandig optreedt, dan is Leiden in last en schreeuwt men om recht. Daartegen moet de ordelievende burge rij id© politie, dio het toch al moeilijk heeft, steunen en daaraan werken wij in het belang der oirde gaarne mee. Vraag: Ik ben in Leiden bij de Yeld ingedeeld en moet met October 2 jaar dienen. Kan ik nu (daar ik toch werkloos ben) overteeikenen naar de Infanterie, daar ik toch geen zin heb in de Veld? Hoe lang moet ik dan bij de Infanterie staan? Kan ik dan (als ik wil) ook in den Hoek van Holland geplaatst worden? Antwoord: Ge kunt een gewone vrij willige verbintenis aangaan bij de infante rie en daarbij bepalen voor hoelang ge wilt dienen. Bedenk echter wel, dat go bij do Veld-artillerie slechts 8 en bij de infan terie 15 jaren als milicien onder de wape nen staat. Aangezien in Hoek van Holland geen garnizoen is, zult go daar wel niet [kunnen komen. Y raag: Mag men in tijd van nood en geval van ziekte 's avonds of 's nachts met de fiets rijden zonder licht, zonder dat men er een bekeuring voor krijgt? Antwoord: Wel neen, u krijgt na tuurlijk een bekeuring. Dat zou wat moois worden, als men zioh daardoor zou kun nen verontschuldigen. Vraag: Is er een inrichting, waar een meerderjarig persoon, die thuis volstrekt niet op wil passen, geplaatst kan worden? Zoo ja, geschiedt dit kosteloos of hoeveel bedragen do kosten? Do bedoelde persoon is eon dronkaard. Antwoord: Er bestaat in Nederland een vereeniging tot bevordering van het horstel van Drankzuchtigen, die een sanato rium heeft te Eelde. Daar moet voor de opneming worden betaald, maar de beta ling hangt medo af van den welstand van den persoon. Wond u tot dr. H. Posthu mus, geneesheer-directeur van het Sana torium „Hooghullen" te Eelde. Vraag: Ik heb 2 zoons, een van 19 jaar en een van 17 jaar Nu heeft die een van 17 j^ar vrijwilig dienst genomen bij de mariniers, en dio een van 19 jaar moet dit jaar loten. Heeft nu die een van 19 jaar recht op broederdienst? Antwoord: Zoo uw zoon van 17 jaar op 1 Augustus a. a. nog in dienst is, heeft uw 19-jarige zoon broederdienst. In het begin van de maand September van dit jaar moet ge bij den burgemeester uwer gemeente van dezen broederdienst een ge tuigschrift laten opmaken. Vraag: Zou li mij niet kunnen ant woorden op dezo vragen? Spreken waar zegsters de waarheid of is het bedrog? Ik heb wel eens gelezen in de Joodeche ge schiedenis dat zij gedood moesten worden. Wat is er te zien in het 's Rijks Herba- rium en wat boteekent het woord? Bestaat er ook gelegenheid voor belang stellenden om gratis of tegen betaling een kijkje te nemen in de sten-en wacht Antwoord, U vraagt heel wat in een klein bestek, maar heb antwoord is nogal niet zoo moeilijk. Wanneer waarzegsters zeggen de toekomst te kunnen voorspellen dan zullen zij haar naam weinig eer kun nen aandoen, want het is ons menschen niet gegeven in de toekomst te zien. Dit wil nog niét zeggen dat zdj het altijd mis zullen hebben. Me( eenige gegevens van het heden valt soms iets in de toekomst te benaderen. Maar als de waarzegsters voorwetendheid voorwenden, de toekomst lezen uit kaarten, uit uw handpalmen of hoe ook, geloof dan maar dat zij u bij den neus nemen. Israëli eerste koning Saul roeide de waarzegsters zooveel mogelijk uit, maar zocht op later*-n leeftijd en toen zijn land in gevaar was, heil bij de waarzegster van Endor. Herbarium beteekent verzameling van gedroogde planten, kruiden en plantendee- len. Nu begrijpt ge meteen wat in 's Rijks Herbarium te zien is. De Sterrenwacht is niet voor het publiek geopend sooals de Museums. Maar als u als belangstellende den directeur verzoekt een en andeT te mogen zien, zal het u wel niet worden geweigerd. Gisteren w erd te Gouda uifc het water aan de Turfmarkt opgehaald het lijk van de wed. v. W. Vier kinderen blijven hulpbehoevend achter. Voor het op Hemelvaartsdag en de bedde Pinksterdagen ©p de plaats der sociëteit „Harmonie" te Rotterdam te hou den concours voor harmonie en fanfarekorp sen, waaraan door 48 gezelschappen wordt deelgenomen, zijn door H. M. de Koningin H. M. do Koningin-Moedor en Z. K. H. Prins Hendrik zilveren medaiHes beschik baar gesteld. V olgensopgavevan denseore- taris van den Amsterdnmschen Bestuur- dersbond bedroeg het aantal werkloozen (vakarbeiders) in de hoofdstad de laatste week 2900, van wie de meerderheid ge huwd is. Te Utrecht heeft een droe vig ongeluk plaats gehad. Een elfjarig meisje was bij een kind van negt-n maan den thuis gelaten, terwijl moeder even de deur uit waa om brood van cle bedeeling te halen. Heit elfjarig meisje moest zusje even loslaten en toen heeft de kleine, bij 't om trekken van een pot kokend water, zich zoo deerb'jk gebrand, dat zo kort daarna, in 't gasthuis overleed. Op denWarbergonderRozen- cloa-l is een vierjarig zoontje van den land bouwer N. W. in een waterput gevallen en daaruit levensloos opgehaald. Het bekende hotel „Neder- Yeluwe", tc Bennekom, is verhuurd aan den heer B. Flothuis, tot heden pachter van het hotel „De Wagcningsche Berg". De huzaar L. te Roermond in garnizoen is Zondagavond bij een vechtpartij met een mes in de rechterborst levensgevaarlijk verwond. De vermoeder lijko dader, D., uit Roermond ia gearre steerd. Dit is in een koffiehuis te Groningen aan een plaatselijk hoogleeraar dezer dagen overkomen De professor, aan do leestafel gezeten, vraagt den piccolo: „Ligt hier ook de Meijers Lexikon Piccolo gaat op onderzoek uit en keert terug: Nee, meneer de proffessor, dat is hier niet. Maar wat wensoht u te weten I" Yerlaging van gemeentelas ten, Te Groningen heeft zich een oonii- té gevormd van ingezetenen van verschil lende politieko kleur tot oprichting eencr vereeniging, cTio zich ten doel stelt het verkrijgen van verlaging der gemeentelas ten. Gisteravond had op hot ran- geerterrein der N. C. S. te Utrecht de terreinchef B. van der Z. het ongeluk, on der een rahgecrend treindeel te komen, met het treurig gevolg, dat hem een der beide beenen op vier plaatsen gebroken werd. Op last van den te hulp geroepen genees heer werd de man naar de Rijksklinieken vervoerd. Gisteren ie te Gennep door de marechaussees aldaar aangehouden de geweien stationschef der N. B. D. 8. te Mil, S., als verdacht van verduistering en valschhcid in geschrifte, verscheidene ma len gopleegd. Het verduisterde bedrag be draagt voorloop ig ruim 300, doch het juiste bedrag zal eerst later vastgesteld kunnen worden. S. is ter beschikking der justitie gesteld. Yroege feestklanken. Dinxpedloo, 't Geldersche grensplaatsje lag in diepe rust. Dit is te zeggen, de meeste Dinxperlooërs waren reeds ter ruste ge gaan. Maar er waren er op dat oogenblik ook nog eenige wakkere dorpelingen. En die hoorden plotseling het was reeds laat in den avond schoten klinken in de stilte. En zich herinnerend dat de blij de gebeurtenis daar in Den Haag door ka nonschoten- den Dinxperlooërs zou worden kenbaar gemaakt, sprongen zij op van hun legersteden en wenschten elkaar geluk en. hieven vreugdekreten aan Toen bleek dat Dnitsche gendarmen, slaags geraakt met geboefte langs den grens, druk van hun wapenen gebruik maakten en schot op schot lieten knallen over de hoofden 'van Dinxperlooëra in ruste. Naar wij vernemen, heeft de oombinatie, die ook het „Badhotel" te Domburg en het hotel Zeeland7' exploi teert, besloten op het terrein, waar vtoo- ger het stedelijk badhuis te Ylissingen stond een hotel en restaurant te bouwen. Het voornemen bestaat spoedig met den bouw aan te vangen, opdat nog in dit^sei zoen het restaurant geheel gereed zal rijn. Doodgestoken. Toen de vee handelaar C. den H. uit Dicmen in zijn stal ging kijken, vond hij daar een zijner paar den met opengereten buik dood liggen. Te vens was een stier, welke in dienzelfden stal stond, los gebroken, zoodat men met zeker heid kon veronderstellen, dat de doodelij- ke wonden door den stier zijn toegebracht. Men meldtuitGorkum: Woena- dagnadht om 5 uren verliet mevrouw Y. S., een zenuwlijderes, haar bed en sprong in een achter haar woning stroomende gracht, waaruit ze bijna levenloos werd opgehaald. Spoedig daarna stierf ze. Morgen zou ze weer naar een gesticht rijn gegaan. Veer tien dagen geleden was ze daaruit paa thuis gekomen. B ij O. te Baexem (Limb.), z ij a gisternacht een elfjarig zwart rijtuigpaard, een volledig tuig en eeo rijtuigje gestolen. Een staartje vid do staking der postbeambten. Men meldt ons uit Brussel d,d. 24 dezer: Heden kwam aan het hoofdpostkantoor alhier uit Parijs aan een pakket, inhoudende meer doo tiondui- zend brieven, welke zich in de Parijscho pos*J>ureelen gedurende de bekende sta- aldaar hadden opgehoopt. De meeste t rif ven zijn ongeveer zes dagen geleden cp de post gedaan. Het drama to Da vos. Do Zwitsersche correspondent van do „JU.. C." schrijft: Ziohier iets stelligers omtrent het dra ma, dat zich te Davos heeft afgespeeld, en waarbij #en Nederlander als slachtoffer viel. De leasr eet reeds, dat een Hon- gaarsch officier Bartunek den heer Jule# Mulder na een korte doch hevige woorden wisseling neerschoot. Bartunek, een man van middelbaren leef tijd, woonde sedert eenige weken in hotel Eisenlohr, en had zich daar verloofd mot een jonge dame, die in hetzelfde hotel lo geerde. Mevrouw Mulder, de echtgenoot© van den verslagene, -had, naar men zegt, een haat tegen den man opgevat. Toen Dinsdagmiddag Bartunek in de na bijheid van mevrouw Mulder ziat te dinee- ren, bevond deze zich in gezelschap van haar raa-n, die voor een paar dagen naar Davos was gekomen en plan had dien- zeJfden dag naar Londen terug te keeren. Het eohtpaar Mulder liet zich champagne servceren, wat de aandacht trok der overi ge gasten, en ook van Bartunek. Mevrouw Mulder vond daarin waarschijnlijk aan leiding om haar man een paa-r onaange name dingen te zeggen over den Hongaar* De heer Mulder stoof toen plotseling van zijn tafeltje op, en voegde den officier beleedigende scheldwoorden toe. En toon de andere gasten over zulk een ongemotB veerd optreden hun afkeuring uitspraken, antwoordde de driftige man met de erger lijkste verwijten aan het adres der Duit- sohers in het algemeen. De beleedigde officier stond van tafed en stuurde twee van zsijn vrienden om aan den heer Mulder excusses of voldoening te vragen. Deze wilde echter van het een noch van het ander hooren, en liet zajn bezoeker8 met een paar grove afscheids woorden staan. Hiermede had de onvei'"- kwikkelijke geschiedens een eind? kunnen nemen als de heer Mulder niet, een oogen blik later uit de eetzaal komende en cüe drie vrienden in de vestibule aantreffen de nogmaals op hen toegetreden en Bartunek met een pak slaag bedreigd had. Toen greep deee rijn revolver en voordat rijn vrienden tussohenbeide konden komen, schoot hij den heer Mulder neer. Deze wat op hetzelfde moment dood. De officier greep zijn Képi en mantel- begaf zich Daar het gemeentehuis, en stelde; rich in arrest. Naar de „Daily Tol ograp hn uit Nieuw-York verneemt, is het ph.n gen reed gekomen voor een hangend'- brug, die de steden Nieuw-Jersey en Nieuw-Yorlf over den Hudson zal verbinden. De brug zal 2250 M. lang worden de langste hang brug in de wereld en naar schatting 56 millioen gulden kosten. De bouw wordt bekostigd door de staieC Nieuw-York en Nieuw-Jersey. Volgens d© berekeningen zullen 500,000 voetgangers dagelijks van de brug gebruik maken, ter wijl er op een passage van 20,000 rijtuigen en karren per dag wordt gerekend. D© brug komt te hangen aan vijf reusachtig stale kabels, die over twee pijlers, vat; 80 M. hoog zullen worden gespannen. Deze pijlers worden uitgevoerd in 6teen en stat.!» Elke kabel zal 40,000 centenaars kunnen dragen. De kabels worden niet van draden, gevlochten, dooh bestaan uit bundels even wijdig loopende draden. Op het oogenbliL' zijn te Nieuw-York reeds verscheiden rou- zenbruggen in aanbouw of in voorberei ding, w. o. een aantal bruggen over do Oost-rivier en een reusachtige viaduct-brug over Long Island Sond. Grandjean, de substituut in het proces-Steinheil, heeft het onder zoek van het dossier beëindigd, dat 13,UK» bladrijden telt; gisteren is hij aan o© redactie van zijn requisitoir begonnen, dat naar men gelooft, tegen het eind van dene week gereed zal komen. Te Nashville, inKentuokia. is Zaterdag uitspraak gedaan in eea proces, dat in bijzondere mate de gemoodo- ren van het groote publiek had in bero ving gebracht. De beklaagden waven eer kolonel Duncam B. Cooper en zijn zo^~ Robin J. Cooper. Dezen hadden don Sc" November te Nashville op de openbaTH straat den dagbladredacteur E. b. Car- mack doodgeschoten. Ciarmack, die grond van allerlei ingewikkelde plaatse ke politieke kwesties, een feite perscam pagne voerde tegen Cooper, had van dezof- de sommatie ontvangen, dat het met dffV geschrijf uit moest wezen. Maar in ant woord daarop, begon de dagbladman tegenstander nog onbarmhartiger te ver volgen met rijn pen. Ten slotte kon of wil de Cooper het niet langer verdragen; b£ wachtte met zijn zoon den dagbladschrij ver op de open straat af en schoot her\ dood. Na een geding, dat geruimen tijd heeft- geduurd, zijn de daders beiden tot 20 jaaH gevangenisstraf veroordeeld. De jury maakte, uit dat rij schuldig waren aaDt „moord in den tweeden graad." De very oordeelden rijn op een borgtocht vaTJ 25,000 doll, op vrije voeten gelaten. Zij gaan in hooger beroep. Carmack, de vermoorde persman, ïs vroeger senator geweest te Washington., Cooper, de vader, heeft als kolonel ge diend in het leger der Geoonfedereerdenj hij placht een man van grooten invloed in Tennessee te rijn, maar tevens was hij iemand va-n niet onbesproken gedrag. Mët name staat hij als een hartstochtelijk spe ler bekend.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 6