Ho. 14395, LEIDSGH BAO-BXjAD, Zaterdag* 12 September. Anno 1903. Buitenlandseh Overzicht. FEUILLETON. Voor» vrouw en kind. Financieele Causerie. Wat dc storm niet kon doen, dat deed 1 jk zon", zoo leert ons de fabel. Dc mantel, fan de reiziger dichter om zich heen trok, terwijl Boreas zijn ijskoude winden liet gaaien, is door Phoebus met zijn liefelijke lachte winden van hem weggetrokken. Ziet- 'daar een beeld van de fondsenmarkten op 'fc oogenblik. Wat de paniekkoersen van ver leden winter niet konden bereiken dat is, bet publiek aan te trekken werd nu vol bracht door de rijzende prijzen van Augus tus, de vacantiemaand par excellence. De oude ondervinding, dat koopjes op zichzelf niet aantrekkelijk zijn voor den kapitalist over 'fc algemeen, herhaalt zich. De belegger is oen gezellig dier, dat nooit alleen wenscht te koopen, een schaap, dat de brug overgaat, als het zijn medeschapen kan volgen Dat bij op die manier eerder kans loopt op hooge prijzen met een huilend kind te blijven zitten, dan indien hij gekocht had op pauickprij- zen, geeft hij grif toe, doch hij geeft da« voorkeur aan zijn eigen zienswijze, hoe wei nig logisch die ook zij. De gezellige tijden zijn wcor teruggekomen. De zaken groeien in omvang en moeten in sommige departementen reeds aanzienlijke verhoudingen hebben aan genomen. Uit Londen meldt men dat bij do laatste liquidatie de belastingkantoren gewoonweg belegerd werden door een me nigte „en queue", die stukken op naam wenschten te laten zegelen met het ad ver- lorem recht van l/j %- En dat de bedragen V3n belang waren kan blijken uit het feit, dat een dezer „transfers" gezegeld was met 850 p.st., waaraan dus een transactie ten bedrage van 170.000 p.st reëel ten grond slag lag. Vooral de markt voor Zuidafrikaansehe goud- en dianiantwaardeu is levendig en de prijzen zijn stijgend. Dit departement is eigenlijk sedert 1905, met korte vleugjes van intermittent© levendigheid, de wondeplck ge- jweest van de Londcnsehe beurs. Wat wijlen President Krüger voorspeld heeft is meer dan bewaarheid. De oorlog zou in zijn na weeën oneindig veel meer kosten en oneindig jveel meer ellende veroorzaken, dan dc strijd jzelf. Thans schijnt het, dat de straf voor Engeland's optreden is uitgeboet; niet, dan nadat de Boeren, zij 't onder Engeland's vlag, feitelijk zich zelf regeeren. Er zijn drie redenen waarom Kaffirs rijzen: le. Br [zal geen verhoogde belasting worden opge- i aan de mijnindustrie; 2e. de nieuwe wet op de goudmijmndustrie zal de goed keuring wegdragen van Johannesburg en 3e. de arbeidskrachten zullen voldoende zijn. Er worden steeds opnieuw nieuwe ontdekkingen gedaan, vooral in 't oostelijke gedeelte van de „Rand". De productiekosten worden steeds lager, door toepassing van nieuwe methoden en de productie zelf is gestadig stijgende. Vele mijnen, wier erts vroeger, wegens te laag goudgehalte,, niet loonend exploitabel [waren, worden thans ter hand genomen, ter wijl er in de z.g. Deep Levels, nog een enorme reserve bewaard ligt. Onze markt wordt voorbereid op dc intro ductie van de West Rand Consolidated Mines. Ofschoon deze aandeelen wel met de andere zullen mecrijzen, als de stemming der Kaf- firwaarden gunstig blijft, valt het toch te betreuren, dat men voor onze markt nu juist weer een artikel bestemt, dat minderwaardig is en zeker niet onder de leidende soorten kan gerangschikt worden Intusschen, hij die de introductie heeft ondernomen (zij geschiedt door een administratiekantoor, dus anoniem) j moest rekening houden met smaak en neiging van ons publick, dat nu eenmaal dol is op wat goedkoop is of lijkt. Dat verklaart, waarom men de introductie van marktleiders, als Rand Mines, East rands, of Goldfields niet aandurft. Rand Mines noteeren thans 7l/a pd.st. per 6 shilling share, dat is dus 2900 ®/o. In den boomtijd, toen de shares nog 1 p.st. nominaal groot waren, noteerden zij reeds 80 p.st d. 3200 o/o. Wellicht vraagt men ons: „Wat zijn nu eigenlijk Rand Mines?" I Daarom een enkel woord tot toelichting. Rand Mines zijn eigenlijk een vereenigd bezit van Zuidafrikaansehe Mijnwaarden. Do Maatschappij bezit: 1&3.S60 Crown Doepsharos, waardo pd. at, 14.- per share 93 940 Durban - u 2.- 4W.283 Forroira „6V? 122.550 Goldenhuis - 6«< - - 252470 Gier. - - - 311.980 Jumpers ls 657.417 Langlaagto 2^ 287.413 Nourse Minos I 151888 Rose - 4<» - - Ai deze mijnen betalen groot© dividenden en bchooren tot de eerste en grootste Maat schappijen van den Rand. Het dividend der Rand Mines bedroeg verleden jaar 130 °,o en over 't eerste half jaar 1908 90 men rekent, dat ook over 't tweede halfjaar minstens evenveel zal wor den betaald; in 't geheel dus 180 °,'ot of 9 shilling per share, makende een rende ment, op huidigen prijs, van 6 Zeker niet overdreven veel, doch in Rand Mines bezit men dan ook een aajideel, - dat groote kansen biedt voor de toekomst, dat te Lon den, Parijs en Brussel een groote markt heeft. Doch welke emittent zou het nu aan durven het speculatieve palet van ons publiek te streelen met d© introductie van een aan deel op «n prijs van 2900 En toch geldt ook op de fondsenmarkten, wat overal elders van toepassing is: „duurkoop, goed koop" Men ziet dit trouwens typisch be waarheid op petroleum terrein in Koninklijke, op Mijn-gebied in Redjangs. Op de Ameri- kaansche markt geldt 't zelfde. Het gedobbel vindt hier plaats in do kleine aandeeltjes, van hooggeprijsde shares hebben alleeu Uni ons een markt van ©enigen omvang, hoewel d© rijzing ook daar 't materiaal schaarsch.ee maakt. Voor een groot gedeelte is dit na tuurlijk te wijten aan het prolongatie- systeem, dat bij 10 o/o surplus, in staat stelt een 10 X grooter positie te beheerschen in b.v. Rock Islands, dan in Unions. Het speculatieve instinct wordt natuurlijk veel meer geprikkeld door een noteering van 16 o/o, die naar 100 „kan gaan" dan door eene van 160 o/o, die men naar 250 „praat". Onze prognose, dat de kleine shares „een beurt" zouden krijgen, werd in de afgeloopen week reeds tot werkelijkheid. Met onze aan beveling van Eries op 25 en Baltimore's bij 97 waren wij zeldzaam gelukkig. Ook Rails, Rockies, Denvers en Gulven ontvingen ruime attentie bij opgaande prijzen. Toch ziet de markt er aan 't einde der week druilig uit en zou het ons niets verwonderen als wij eens oen tijdelijke reactie kregen. New-York heeft blijkbaar de grootste moeite om de groote shares op te houden en het heeft er allen schijn van, of men den terugtocht wilde dekken door met. klein geschut salvo's te geven. Ook Steels liggen niet zoo gunstig en 't zelfde geldt van koperwaardenvooral deze soorteu moeten als windwijzers voor de richting der markt beschouwd worden, omdat zij dit ook zijn voor dsn toestand der in dustrie. De American Locomotive Company, een Maatschappij, die min of meer analoog is met do hier bekende Car Foundry, heeft zich genoodzaakt gezien het dividend op de gewone aandeelen, tot nu too 1 Yi per kwartaal bedragende, te passceren. Met bewonderenswaardige persistentie is ons publiek doorgegaan met de rijzing te ge bruiken tot realiseeren. Toch doen zich ken- teekencn voor, die duiden op een schaarscher worden van materiaal en tevens op het op treden van een nieuwe „laag" van specu lanten, die beginnen te koopen, zoodat de winstverkoopen in vele gevallen locale con- trepartio vonden in versche koopers. Het zou ons niets verwonderen, ons publiek al lengs, als do reactie werkelijk doorgaat, als kooper te zien optreden en dat kan nog wel eens tijdolijk tot stropjes aanleiding ge ven. Toch blijven wij van meening, dat wij op den duur veel hoogere prijzen zullen zien. Op de geldmarkt hebben de verkoopen niet nagelaten een heilzamen invloed uit te oefe nen. Do arbitrage heeft druk fonds ver scheept en de Nederlandsche Bank heeft in den loop der week 60.000 p.st. in Engelsch goud binnengekregen zeer tegen haar zin, want daardoor zijn de wisselkoersen bezig aan te trekken en doemt goedkoopcr Jgeld op den achtergrond, wat voor de Bank een ongewenscht element is. Zij heeft dit intus schen wijselijk voorzien door op zeer lage prijzen haar buitenlandsche wissel portefeuille te versterken, zoodat zij bij stijgende wissel koersen op dit bezit verdient en tevens de buitenlandsohe dèvisen in toom kan houden. Op de locale markt kregen alle Transvaal- 8che waarden een duw opwaarts naar aan leiding der gunstige gesteldheid voor Kaf firs in Londen. Indien het de goudmijn industrie goed gaat, moeten alle onderne mingen daarvan profiteeren, was de logica, die aan deze beweging ten grondslag lag. Aandeelen Ned. Bank voor Zuid-Afrika, Na tional Bank of South Africa, Baerveldt en Heyblora wie riep Kiraberley? voeg den meerdere procenten bij hunne koecsïn. Ook Transvalia-aandeelen slaken een vuur werkje af. Als men dit stelletje zoo eens rangschikt en er do West Rand baby bij voegt, krijgt men, de Nationale Bank shares uitgezonderd een treurig beeld, van de belangen die Nederland in het stamverwante Zuid-Afuka heeft. Wij zwijgen nu maar liever van de dooden en laten de Kimberley interruptie voor rekening van den onbesehei- dene die ze uitte' Culturen nauwelijks prijshoudend, als be gon men zich meer rekenschap te geven van een in 't verschiet doemenden, minder gun stige n toestand in de suikercultuur. Petro- leumwaarden prijshoudend, maar zonder veel handel, nu het Amerikaansche departement alle aandacht op zich concentreert. Peruanen blijven goed gedisponeerd en zijn o. i op den duur bestemd voor een hooger niveau. De waarden der Stoom vaart-Maatschap pij Zeeland genieten den laatsten tijd wat meer de aandacht. De rijzing grondt zich op liet betere personenvervoer en op de meer lu cratieve wijze, waarop het postcontract is ver nieuwd. De aandeelea JavaChinaJapan- lijn konden een 15% bij hun koers voegen. W. Keizer Wilhelm heeft gisteren eon aut.omobieltocht door den E 1 z a s gemaakt, voortdurend gehuldigd door de bevolking. Allerwegen klokkengelui, eeredames, bloe- men-aanbiodiug. De Keizer kwam kort na 4 uur «uren aan de „Schlucht" aan, genoot van het uitzicht en keerde na een halfuur weder naar het hotel „Alten Berg" terug. De uitnoodiging van de Fransche overheid, om het Fransche Hohneck te bezoeken, kon wegens den vergevordorden tijd niet aange nomen worden. Om zes uron kwam hij t© Colmar aan en werd door de voornaamste overheidspersonen ontvangen. Tn antwoord op de welkomsttoespraak van burgemeester Blumenthal to Colmar bij het aanbieden van den eoredronk, hield de Keizer eon rede, waarin hij zijn hartelijken dank uitsprak voor al hetgeen het land hem had geboden, waardoor de steden, door welke hij gereden was, hadden getoond hoe ver heugd zij waren over zijn bezoek. „Ook deze stad," zoo vervolgde de Keizer, „heeft evenals dit schoone land zeer moei lijke dagen gekend; thans echter is het haar gegeven zich in vrede te kunnen uitbreiden en ontwikkelen. De vrede zal behouden blij ven en het land zal blijven groeien en bloeien. Colmar en Elzas kunnen er verzekerd van zijn, dat ik hun een warm hart blijf toe dragen, dat ik steeds aan hen zal denken en met vreugdo hun ontwikkeling zal ver volgen. Deze ontwikkeling zal God dank, plaats hebben onder de bescherming van den Duitschen rijksadelaar en onder mijn standaard en, zoo God wil, nooit gestoord worden." De Keizer besloot zijn rede met een dronk op het welzijn van de burgers van Colmar. Om zeven uren vertrok de Keizer naar Wildpark. Het voorloopig onderzoek in de zaak- A 1 b e r t i, den Deenschen oud minister van justitie, heeft aan het licht gebracht, dat er aan de Seelandsche Boerenspaaxbank een 107& millioen kronen weg is. Voor 1.900 000 kronen is er borgtocht. De minister van fi nanciën heeft geldmcnschen geraadpleegd wat er gedaan kan worden om erger te voor komen. Een Kopenhaagsch bericht maakt melding van het gerucht, dat de Koning zelf aan Alberti een millioen kronen heeft voorge schoten. Op het eucharistische oongres te Lon don heeft de aartsbisschop van Montreal bekend gemaakt dat het volgend congres in 1910 te Montreal zal gehouden worden. Pater Cooksev, een Engelsch R.-K geestelijke, heeft aan do „Westminster Ga- zette" gezegd, dat de processie, mor gen, Zondag, te Londen te houden, stellig doorgaat „Wij zullen," zeide hij, „den weg van begin tot einde afzetten met een lijf- vacht van mannen Er zullen er tusschen de 15,000 en 20,000 zijnschouder aan schouder 2ullen zij staan, langs den hoo ien weg. Natuurlijk zal de politie verant woordelijk zijn voor het handhaven ved do orde; onze mannen welen dat; zij hebben eenvoudig last gekregen, zich op de hun aangewezen plaatsen op to stellen Een oud kolonel vraagt in de „Times" of hot mag, dat officieren van Leger en vloot, gelijk het plan is, in uniform aan do processie deelnemen. De „Times" zegt in cea hoofdartikel, dat het een misgreep van do bestuurders van het congres is geweest, om, met overtre ding van een wet, die niet geacht kan worden verouderd te zijn, de processie te houden Maar nu de processie eenmaal zaJ doogaan, spoort het blad de bevolking aan haar niet to verstonen De protestant&che organisatie heeft een telegram gezonden aan den „home secre tary", waarin zij onder verwijzing naar de buitengewoon toegenomen agitatie in Lon den en do provincie tegen de eucharisti sche processie op aanstaanden Zondag er op aandringt, dat verboden zullen worden de ommegang met de hostie en het ver- toonen van de kerkelijke plechtgewaden in de straten, terwijl zij het „Homo office" aansprakelijk stelt voor mogelijke rustver storingen. In wèionderrichto kringen te W oenen hecht men groote beteekema aan do aanwe zigheid van keizer Frans Jozef te Boeda pest. Er zou n.l. niet alleen een beslissing vallen ten opzichte van de Hongaarsche kiesreclithervorming, maar ook in de mili tair© kwestie. De Rongaarscko minister van binnenlandsche zaken, graaf Andrassy, heeft n.l., zooals aan de „Voss. Ztg.'" wordt me degedeeld, niet cén voorstel tot hervorming van het kiesrecht, maar een geheel© reeks ontwerpen aan den Keizer voorgelegd. De Kossutk-partij is er bijzonder op gesteld, dat de Kroon aan het eexste hervormings plan baar voorloopige goedkeuring hecht; geschiedt zulks, dan is cLe partij bereid zioh zeer to gemoet komend to betoonen ten op zichte van de wenschen van de Kroon id de militaire kwestie. Donderdagmiddag is te Boedapest een ge meenschap pclijke minister-conferentie ge houden, ter vaststelling van de onderwer pen, die aan het oordeel der delagaties zul len worden onderworpen. Met het cog op do op J5 September beginnende zittingen vaci den Landdag werd besloten de delegatie- vergaderingen kort na 25 Sept. te doen aan vangen. De gemeenschappelijke minister van financien, baron von Burian, schetste do indrukken, door hem in Bosnië opgedaan, en verklaarde tevens, dat reeds binnenkort zou worden begonnen met een geleidelijke bevordering van grondwettige toestanden in de bezette provincies. Max Falk, een der meest beteekenende en meest geziene liberale staatslieden van Hongarije, ia overleden, Max Faïx was 7 October 1828 te Pest ge boren. Ka in zijn jeugd te hebben gestreden voor het horstel der Hongaarsche grondwet en daarvoor gevangenschap te hebben ge dragen, werkte hij, als hoofdredacteur van dc „Pester Lloyd" krachtig voor het tot- j stand-komen van den „Ausgleich" van 1867. Sedert 1869 was j-.j iid van het Hongaarsche parlement, waar hij tot do schitterendste redenaars behoorde. Eveneens was hij ja renlang rapporteur over do bcgrooting van buitenlandsche zaken in dc delegaties, en daar golden zijn rapporten als meesterstuk ken, wegens zijn doorzicht in de buitenland scho politiek. In 1866 werd Falk, op aanbeveling van Deak, belast met de taak, keizerin Elisa beth in te wijden in de Hongaarsche taai en letterkunde. Duitschland verliest Ln Max Falk een warm vriend, een trouw voorstander eD ver dediger van het bondgenootschap Volgens een mededeeling uit St.-Peters- j burg aan don Matin" gelooft men aldaar I in gewoonlijk goed ingelichte kringen, dat J tot de reis van den T sa a r naar Italië zoo I goed als besloten is. Eerst zou do Tsaar koning Eduard: gaan bezoeken, vervolgens president Fallièree, ter wijl-hij op zijn verdefo reis aan verschil lende vorsten o.a. keizer Franz Jozef een booosk zou brengen. Daarna zou te Napola eon ontmoeting plaat-s hebben tusschen hem en koning Victor Emmanuel. Met het jacht Stan- dart" zou dan d'e Tsaritza te Napels ko men, ten einde gezamenlijk met haar go- maal de terugreis to aanvaarden. Aan den Matin" wordt uit T anger gemeld, dat daar het bericht is ontvangen, dat Mtougui tusschen 3 en 5 september in de buurt van Marakesj aan een leger van Moulay Haf id een zware nederlaag zou hebben toegebracht. Verpleging van krankzinnige misdadiger*. Het „Weekblad van het Recht" schrijft, naar aanleiding var: het. gebeurde me/ Frans Rosier: „Vermoedelijk en natuurlijlk volkomen terecht, zal het gestichtsbestuur wel het uiterste doen om een nieuwe ontsnapping onmogelijk te maken. Daartoe zal het noo- dig zijn ook de allergeringste vrijheid van beweging aan Rosier te onthouden. Hij zal zijn cel niet meer verlaten. Levenslange afzondering zal het lot moeten zijn van den ongclukkigon, nog betrekkelijk jongen man. De maatschappelijke veiligheid eischt het; het zal niet aaiders mogelijk zijn. Toch doet die waarschijnliike toe komst de vraag bij ons rijzen: zou, indien voor de verpleging van krankzinnige mis dadigers ten onzent beter ware gezorgd, niet een andere verpleging mogelijk zijn waardoor de maatschappelijke veiligheid nog beter ware verzekerd cn aan do eischon der humaniteit wat meer zou kun nen worden voldaan? Er ligt, zoo schreven wij in W. 8338 in verband met de aanhou ding van Rosier na- zijn vorige ontsnap ping, er ligt in dien strijd van één tegen velen iets tragisch, dat onwillekeurig treft. Onze indruk van toen is door het thans gebeurde Dog versterkt. Rosier stelt bet probleem van do verpleging der krank zinnige misdadigers opnieuw aan de ordo." Ifit den Raad van Rotterdam. In den Rotterdamschen gemeenteraad werd gisteren zeer lang gedebatteerd over het afwijzend praeadvies om aan de Ned.. Vereeniging tot Afschaffing van Alcohol houdende dranken een subsidie uit de ge meentekas te geven, een afwijzing die uit sluitend op het in de statuten omschrevea doel gebaseerd was, waaruit bleek, dat mee wil wettelijk verbod vaD bereiding en im port vaD alcoholhoudende dranken. Het ging, meenden B. en Ws., niet aan om sub sidie aan een vereeniging to geven, die voor nemens is een aantal bloeiende industrieën, wa-ara-an velen werkzaam zijn. te vernieti gen. De gevraagde subsidie gaf nog tot oen scherp debat aanleiding tusschen de so-1 ciaal-democraten en den heer Diemer (Ann tir.), die het subsidie wilde weigeren om-" dat de vereeniging niot neutraal is, zich eveneens uitgesproten heeft voor algemeen kiesrecht en is „afgegleden" naar de S -D.. A.-P. Dit lie. de voorzitter voor hetgeen bet" was. Voor hem waren de statuten mass ge- ben d" Wilde men die statuten ver and e- De heer SpiekmanDat doen ze nooit De Voorzitter: Dan zal de R-otterdamsohö Raad waarschijnlijk ook nimmer 6ubsiditj kunnen verstrekken. De heer Spiekman: Daarop had men ooK in het geheel niet gerekend De Voorzitter: Waarom dan het adres Heeft men van te voren er niet op gorej kend, dan getuigt dit adres van weinig eer bied voor een lichaam als de Rotterdam- sohe Raad en blijft, niet anders over, daa onmiddellijk over t** gaan do órde va- den dag. Aldus geschicddi 16) „Ik hob de medaillons verkocht en or tachtig francs voor bekomen," gaf Jozof ten antwoord; ,,de prijs is niet onbillijk en de goudsmid heeft eerlijk met mij gehandeld, want al had hij mij ook veel minder gebo den, toch zou ik zijn aanbod hebben moeten aannemen, daar de nood zoo dringend is dat aan geen weigering te denken viel. Maar Vrat zie ik, dat k/iffertjc daar 1" riep hij, eensklaps de cassette gewaar wordende, welke do Napolitaan, die zich nog Bteeds in zijn schuilhoek bevond had achtergelaten i,aan wien behoort dat?" „Inderdaad," zeide Geneviève, die nu ook hot kistje bemerkte en verbleekt© op het zien van dat voorwerp, hetwelk haar weder aan haar gesprek met den vreemde ling herinnerde, „tijdens uw afwezigheid, Jozef, heeft hier een vreemdeling eenige oogenblikken vertoefd, om voor het onweer te schuilen, en heeft, zooals ik thans bo- Dwrk, zijn koffertje achtergelaten." „Maar dit moet u niet doen ontstellen," zaïde Jozef, ,,gij beeft- on zijt verbleekt even alsof hot een wondergroot onheil was, die vreemdeling zijn koffertje vergetoo heeft; stel u gerust, hij zal spoedig terug komen om het to halen; ik hoop echter, da Htij zulks spoedig doet, zeer spoedig." „O neen, neen!" riep Geneviève, doch eensklaps bedwingende, zeide zij: «Waarom juist zoo spoodig, mijn vriend?" «Rat zal ik u ZOo aanstonds zeggen, Geneviève," hernam Jozef; „maar zacht eens," viel hy zichzelf ln de rede, „op de koperen plaat van het koffertje staat iets gekrabbeld, misschien wel de naam on do woonplaats van den eigenaar, wy zouden hem in dat geval het kistje kunnen toezendenlees eens, Geneviève." Geneviève las den naam „Luidgi." „Luidgi, anders met, geen woonplaat# „Niets anders dan de naam." „Luidgi," herhaalde Jozel nogmaals, dat kan de naam van een Franschman niet zijn, waarschyniyk van een Italiaan; wat kunnen de meDSchen toch onverstandig handelen, om by hun naam ook niet hun woonplaats te voegen, dan weet men ten minste waar men do goederen kan heen zenden, die zy achterlaten; doch stol u ge rust, zoodra de vreemdeling zyn koffertje mist, zal hy het komen terughalen. Laat ons thans op de medaillons terugkomen; ik heb ze dan verkocht, on zooals ik u zeide tot een goeden prys; maar uw en my'n haarlok, Geneviève, die sy bevatten, hob lk er uit genomon. Zio, de uwe is my en de myne is u veel waard, en dat weten die kooplieden in goud en zilver niet; daarom heb ik zo bewaard, en er oenig geld aan besteed," on hy toonde by deze woorden de beide haarlokken, in lood gevat, zooals zy zulks vroeger iu goud geweest waren. „Goede Jozef," zeide Geneviève, haar echtgenoot omhelzende, „o, thans zyn my deze medaillons meer waard dan vroeger de gouden." „En zie," vervolgde hy met kinderiyke eenvoudighold, „wat er op den achterkant gegraveerd atoud, heb lk ook hierop laten graveeren: „Aan Jozef Tlbout, myn echt- genoot, en op dit; „Aan Geneviève, myn vrouw"; dat alles kostte tyd om ln orde te brengen, en vandaar, dat het zoo laat werd eer ik terugkwam. Wy hebben thans geld, Geneviève," vervolgde hy na eemgo oogenblikken. Hy zweeg eensklaps stil, en viel op een stoel neder, terwyi hy zyn gelaat met beide banden bedekte. „Welnu, Jozefl" Hy trok Geneviève op zyn knie. „Zoo deed ik je altyd neerzitten als ik je iets gewichtigs te zeggen had, maar dan was het altyd het een of ander geluk, altyd iets vroolyks en nu, nu is het iets droevigs Weet gy waartoe ik het geld, nadat onze schulden betaald zullen wezen, bestemd heb? Tot reisgeld." „Tot reisgeld 1" riep Qenovièvo verwonderd. „Ja, ja," zeide Jozef Tibout somber, „ja, wy kunnen hier niet langer biyven, Gene viève; thans jyden wy armoede, woldra zouden wy gebrek ïyden; want vergeet niet, dat de medaillons de laatste voorwerpen waren, die wy verkoopen konden. Hier is voor mij niets moer te verdienen, aan het bebouwon van myn Jand valt niet te den ken, zoo lang de oorlog duurt. Wat toch baat het to ploegen en te zaaien, wanneer men zyn vruchten door don vyand ziet rooven of vernielen? En wanneer zal de oorlog een einde nomen? Myn besluit staat vast: wy moeten het dorp, deze woning, waai in wy beiden opgevoed werden en zooveel gelukkige dagon sleten, vaarwel zeggen; dat zal my hier zeer doen en jou gewis ook," zeide hy, zyn hand styf tegen zyn hart drukkende, „maar het moet, Gene viève, het moet." „En waarheen?" „Waarheen, ja, daaraan heb ik nog niet gedacht. Maar dat is ook minder, ik ben jong, gezond en sterkde werold staat dus geheel en al voor my open, en het zal my met moeilyk vallen, verre van het tooneel dos oorlogs verwyderd, voor vrouw en kind te zorgen. Wellicht gaan wy naar Farya," vervolgde Jozef Tibout; „men heofc my wonderen van die stad verhaald, en daar leven zoo vele duizenden, dat het ook ons niet moeilyk val len zal daar het noodige te verdienen; een sterk en gehard man, heeft men mjj gezegd, behoeft te Parys niet ledig iond te loopen; hy kan wator dragen en hout hakken, en men heeft my verzekerd, dat er zelfs water dragers zyn geweest, die ryk geworden zyn; daarby komr," vervolgde Jozef, die opge ruimd werd by het bouwen der luchtkastes- len, waaraan hy zich overgaf; daarby komt, Geneviève, dat gy borduren, naaien en vreet lk wat al meer, zoo uitmuntend verstaat, dat de vrouwen eu meisjes het u hier bonyden. 01 gy zult work vinden, en als de goedo God ons zogent, en wy eenig vermogen byeen vergaard hebben, dan kesren wy herwaarts terug uaar deze woning, waarvan het ons bang valt te schelden." „Jozefl Wy zullen immers niet van elkan der gaan," zeide Geneviève, „en wat raakt ons dan bet overige?' „Gy hebt geiyk, Geneviève, en daarenboven zal de verandering van plaats gewis gunstig op de kleine Tliórèse werken en „Ja, ja," riep Geneviève, „o, hieraan had ik niet eens gedacht; ja wy moeten gaan." Doch zich eensklaps bedwingende, zeide zy „M ar 'Jhó.èse is gezond en sterk, of zoudb gy meeneu, dat ons kind ziek was?" vroeg zy, van angst trillende, dat Jozef, den toe stand, waarin het kind zich bevond en dien zy voor hom zoigvuidig geheim hield, gei aden had „Ziek, neen, zeer zeker met, maai toch e9u weinig zwak," was het geruststellend ant woord van Jozef, die na deze kleine uitweidiDg aldus vervolgde: „Ik heb roeds sedert eeniger tyd myn best gedaan, om het huisje te ver» koopen; maar niemand wil er eenig bod vooi doen, zoolang de oorlog duurt; en dit niet zouder reden, daar niets ons waarborgt, dat het den een of anderen tyd niet door dec vyand ln brand gestoken of verwoest zal wor den. Ik zal den sleutel aan Andró toevertrouw won, hy is myn vriend en een eeriyk man* mocht de vrede herstold zyn en wy hier weder ons brood kunnen vinden, dan keeren wy naar ons eigendom terug, of wy geven André last om woning en land te verkoopen, en ons de opbrengst er van toe te zenden.Vindt gy dat alles goed, Geneviève? Want, ziet gyc zonder uw goedkeuring wil ik niets doen." „O, uitmuntend, en wanneer zullen wQ vertrekken „Zoo spoedig mogeiyk, indien gy wilt," zeide Jozef. „Ja, zoo spoodig mogelyk," herhaalde Ge neviève. „Morgen, heden nog, indien het zyn moot. O, hy mocht eens terugkomen," voegde zy er in stilte by, „de man met dien onheil spollenden blik." „Geneviève, hoo goed doet my hetgoeu gtë daar zegt," zeido Jozef; „o, thana voel myn hait van een zwaren last ontheven, m" gy alles weet, nu ik je alles gezegd heb eE gy zoo gereedelyk toestemt. Ach, gy zyt eest ongel, Geneviève; gy lenigt de smart, die ïte gevoel iryu geboorteplaats te moeten verlaten, want overal, waar ik met je zal wezen, zal het my wèl zyn." En mot ruwe harteiykhoil? drukte hy zyn vrouw aan de borst. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1908 | | pagina 5