De eerste veroveraar der lucht. Oe üonsjo-kolorcie. Deze stond als verplet; geen mensch wist, wat de vertwijfelde man van plan was. Rübele alleen behield zijn bedaardheid; hij herinnerde zich de sigaar, die hij van den tenorzanger had gekregen, en ging weg, om dezen te zoeken en te hooren. Hij vond hem met zijn gezellen in dn herberg en deelde hem de schrikkelijke gebeurtenis mede. Hij betoogde, dat de ontwerper de zer ongehoorde scène een strenge bestraf fing te gemoet zag, on verzekerde, dat hij dengene, die het hem gespeeld had, ietfl zou aandoen, dat hij zijn leven lang daar aan zou denken. Thans begonnen ze te spreken, en spoedig had Rübele het geheim der sigaar uitge- vorscht, met grimmig welbehagen ging hij naar Goldberger. Den verbaasden huisdie naar zoide hij, dat hij met zijn principaal over dienstzaken moest spreken. Deze ver scheen; toen hij Rubele zag, vroeg hij barsch, wat hem nogmaals terugvoerde. „Mijnheer," begon de jonge man, „ik weet alles; uw klapuigaar is in den begin ne aan het goede adres gekomen, daarna echter aan het geheel verkeerde. Ik zal de geschiedenis aan den Heer President, den bur gamees ter en den dagbladredacteur verhalen: uw persoonlijke ear en die uwer firma is weg." Goldberger was een beroerte nabij; met .bevende lippen murmelde hij: „Dat zult ge niet doen." „Waarom niefcf zei Rübele. „Dabt, wat ge mij heden aangedaan hebt, hadt ge ook niet moeten doen. Thans hebt ge u eenvou- 'dig onmogelijk gemaakt. Ik alleen, behal ve die heer, dien ge tot mijn opwachting hebt uitgenoodigd, weet den waren gang van zaken en ik 7-a-l slechts onder h n voor waarde zwijgen!" Het bloed steeg Goldberger naar het hoofd. In de hoogste opgewondenheid liep hij de kamer op en neer, eindelijk haalde hij diep adem en riep zijn dochter. Ter- 'etond ging dc deur der zijkamer open, en het meisje verscheen op den drempel. Gold berger beet zich op de lippen, en zeidc daarop: „Ik heb me bedacht!'" Natuurlijk waren de jongelui enkel vreugde en Rü bele riep hoogst verrukt uit: „Alles zal terecht komen, papa; kom al echts op het diner." Daarna ijlde hij spoorslags naar het ver blijf van den President en verzocht om ge- Dadige audiëntie. De President zat m een leuningstoel, rookte en zag er in het ge heel niet meer boos uit. De secretaris vatte moed en verhaalde alles, gelijk het zich werkelijk had toegedragen, en bad Zijne Excellentie genade te willen doen gelden. 'De goedige oude heer was zichtbaar ver heugd over de openhartigheid van den eecretaris cn zeide, dat zijnerzijds de zaak afgedaan was, en dat hij, met het oog op de mededeel ingen, volledige discretie schenken wilde. Drukkend zwijgen heorsehte in de spijs- zaal, toen Zijne Excellentie zich aan de feesttafel bevond. Toen hij echter den bur gemeester lachend de hand reikte en den angstig wachtenden het verlossende woord mededeelde: „Gij zijt onschuldig, de zaak is volkomen in orde," toen flikkerde de feestvreugde langzamerhand op en ontstak na eenige glazen champagne tot een hol- derglanzend vreugdevuur, dat alle gemoe deren verwarmde. Aan het slot der tafel lagen Goldberger en Rübele diep geroerd elkaar in do armen. Terwijl men algemeen de brooders Mont- golf ier als de eersten beschouwt, die het waagstuk van de verovering van de lucht ondernamen, maakt Paul H<jrem in de „Gd Bias" aanspraak op de prioriteit der uitvinding van het Juchteohip voor een B. .zdliaan, dio omstreeks 1685 is overle den en Gusmao heette. Hij was door de Jezuïeten opgevoerd en kwam op 15-jarïgen leeftijd naar Europa. Aan de universiteit te Coïmbra verwierf hij den graad van doctor in het kascfiieke recht, welke hem den weg tot de geestelijke waardigheden opende. Hij werd vervolgens aalmoezenier van koning Johan V van Portugal, dien men den monnikenkoning noemde, en liet zich door de vriendschap en de beurs van den Koning verleiden, het doornige pad van den uitvinder in te slaan. Zoo gebeur de het, dat hij in het begin van 1709 den Koning met een merkwaardig gedenkschrift het verzoek deed, hem een patent te ver- leenen voor een uitvinding, die hij als volgt beschreef: „Ik heb een middel ontdekt om me in de lucht op de manier zooals men dat te land en te water gewoon is te bewegenal leen bereikt men met mijn vervoermiddel een onvergelijkelijk grootere snelheid- Mijn machine kan 200 mijlen per dag en zelfs meer afleggen." Hij somt dan met beminnelijke naïveteit alle voordeelen op, die zijn uitvinding biedt: „De Koning zou dan in staat zijn aan zijn legers de gewichtigste mcdedeelingen, ann de verste landen de snelste hovelen zonder tijdverlies te kunnen doen toekomen de kooplui zouden onder de oogen van den vijand aan de belegerde plaatsen geld en levensmiddelen kunnen toevoerenmen zou de landen aan de Pool ontdekkenkort om, de roem voor den Koning en de Por- tugeezen zou geen grenzen kennen." Den I7deh April 1709 liet Johan V aan dan priester Gusmao het gewenachte pa tent overhandigen, stond hem een levens lang pensioen toe, benoemde hem tot ka non ious en beriep hem tegelijkertijd op den leerstoel voor wiskunde aan de univer siteit te Coïmbra. Den &den Augustus van hetzelfde jaar be gaf zich Johan V met zijn hof naar de „Coaa da India" te Lissabon. Een onge duldige menigte wachtte hier op de dingen, dio komen zouden. Eindelijk verscheen ook de abt met zijn toestel. Onder het niet juist aanmoedigende zwijgen van het pu bliek ging hij aan hei werk. Na een korte voorbereiding verhief zich de luchtmachi- ne van den grond en steeg Langzaam tot aan de daklijst, van het slot op. Hier bleef ze eenjgon tijd in rust, stiet toen echter, toen 2© zich Voor een verdere opstijging wilde verheffen, tegen een vooruitsteeksel van den muur. De schok werd noodlottig. De machine viel zwaar beschadigd midden onder de verbaasde toeschouwers. De me nigte twijfelde nu niet meer, maar nam daarvoor des te hartstochtelijker partij tegen het werk van den priesterlijken uit- vindor. Geheel Lissabon sprak nog slechts van het apocalyptische of wonderbaarlijke monster van den abt. Men hoonde den ar men man op allerlei manier. Angstige raen- sehen zagen met scheeve oogen naar den tooverprieater, die daar met behulp van den duivel de grenzen van het menachc- lijke weten poogde te verbreken. Men ver telde elkaar zelfs griezelige verhalen van don uitvinder. Men had hem 's nachts in beraadslaging met den Booze gezien, en zelfs in de vertrekken van den Koning werd Gusmao in het openbaar als too ve naar behandeld. Kortom, de ongelukkige priester kon zioh in het geheel niet meer in het openhaar laten zien en vluchtte met zijn onbegrepen meesterwerk in de eenzaam heid. Do Koning zelf ried met het oog op de opgewonden publieke opinie zijn be schermeling aan om zijn proefnemingen te staken. Aldus bleef de uitvinding liggen, en het is derhalve ook te verklaren, dat de zaak in de wereld zoo weinig opzien baarde. Gusmao nam toen zijn ooileges aan de universiteit te Coïmbra weer op en werd later in geheime missie naar Rome naar Clemens XI gezonden. Yan zijn af wezigheid maakten zijn vijanden gebruik, om hem bij den Koning geheel in miskre diet te brengen. Daar bovendien de inquisi tie, die hem reeds als vaste prooi be schouwde, hem liot bewaken, werd het den goeden man ten slotte wat angstig om het hart. In 1724 vluchtte hij heimelijk, zonder iemand in zijn geheim te betrekken. Steeds zeldzamer hoorde men iets van Gusmao; later vernam men toen, dat hij zijn laatste dagen in een hospitaal te Toledo had door gebracht, en dat hem de broederschap van den Heiligen Petrus uit medelijden een graf in de kerk Saint-Romain had gegund. In de nationale bibliotheek van Parijs vindt men in het vijfde deel der etsenverza- meling nog de teekening van de vliegma chine van Gusmao, het eenige, dat van de uitvinding is overgebleven, die de broeder» Montgolfier 58 jaren na den dood van den Brazililaanschen priester te Avignon in hernieuwde gedaante lieten verrijzen, waar bij het vaststaat, dat hun do uitvinding van Gusmao onbekend is gebleven. België heeft, zoo als onze lezers weten, zijn eigen groote kolonie. Met een meerder heid van 28 stemmen besloot België's Ka mer den grooten stap in het onbekonde te doen. Het kon moeilijk anders. De ministe- rieele rechterzijde, de oppositioneel© rech terzijde en eenige liberalen stemden voor, En de Senaat heeft zijn goedkeuring e-an het besluit gehecht. De Congo-staat, vijf- en-tachtigmaal grooter dan het moeder land, is dus geannexeerd of overgencmen. De vorm van den dusver „Vrijen Staat" gelijkt op een neusachtigen zak met een zeei nauwe opening; de oppervlakte bedraagt 2,383,000 vierk. KM., d. w. z. 4^-maal de grootte van het Duitsche rijk. De grootste breedte, van het noordwesten naar het zuidoosten, beloopt 2400 K.M., wat onge veer de afstand is tueachen St.-Pctersburg en Bordeaux; maar bij de kustlijn is de Congo-staat slechts met 37 K.M. betrokken. En door dezen nauwon mond gaat bijna het geheele verkeer van den vroegeren Vrijen Staat. De kolonie heeft, bohalve een vloot van wel 50 Staatsstoomhootcn op de Congo en haar zijrivieren, thans 535 K.M. spoorwe gen; de lijn van Matadi naar Leo pol dvi lit (400 K.M.) en de lijn om de watervallen StanleyvillePonthierville 135 (K.M.) In aanbouw is de lijn KinduLuaJaka, een voortzetting van de lijn StanleyvillePont hierville. Deze lijn moot 600 K.M. lang wor den, en daarvan zijn reeds 100 K.M. gereed. Dc rijkdommen van de Congo-kolonie be staan voornamelijk in caoutchouc cn ivoor, terwijl voor ontginning bruikbare mineralen alleen in dc oudere randgebergten, zooals in Katanga, aanwezig of te verwachten, zijn. De laatste volledige opgaven over den handel dateeren van 1906. In dat jaar bad de handel een waarde van 79.G millioen francs, waarvan 58.3 millioen kwamen op den uitvoer en 21,3 millioen op den invoer. In 1899 waren doze cijfers respectievelijk 36.3 en 22.9 millioen francs. Onder de uit- voerproducten staan caoutchouc en ivoor bovenaan, het eerste met 43.5 millioen, het tweede met 4.5 milliocD francs. Palrnpltten, palmolie, wit oopal en goud (voor 851,00C frs.) volgen. De caoutchouc zal zeker nog lang de beheerechend© stelling in do export cijfers van de Congo-kolonie behouden, al is het merkbaar, dat men met dezen schat tot dusver roofbouw gedreven heeft en in het algemeen niet veel heeft gedaan, om voor d© zware verliezen door nieuwen aan plant vergoeding te verschaffen. De opgaven over de"sterkte van de ing> boren bevolking steunen slechte op schattin gen, die geheel onzeker zijn en zeer uiteen- loopen, omdat men buiten de hoofdrivie ren weinig van de bewoners w-eet. Stanley had 2-3 millioen zielen aangenomen; later is men tot 15, ja millioen teruggegaan, terwijl een nieuwere berekening sluit met 19 milfioen Do geheele bevolking behoort tot het Bantoe-ras, dat echter naast een eenheid van taal een groote verscheiden heid in lichaamsbouw en ver3tan del ijken aanleg, in karakter en in cultuurtoestand ran wijst. Naast vreedzaam gezinde stom men zijn er wilde en krijgshaftige; naast streken, welker stammen zich in tallooze dorpsgemeenten versnipperen, ook d© orga nisaties op hoogcren trap van ontwikkeling. Daartoe behooron de Niaro-Niara sultana ten in het Noordoosten, en de Staten van het Zuiden, waar het Lunda-ri?k van Muata

Leidsch Dagblad | 1908 | | pagina 16