Verzorging van mond on tanden. Hoe gewichtig en noodig voor de gezond heid het is, mond en tanden behoorlijk te- verzorgen, wordt nog niet voldoende alge meen beseft. Meestal wordt de mond, wat reiniging betreft, stiefmoederlijk bsdeeld. Veel menschen vinden zich al heel helder en zindelijk, wanneer zij dagelijks gezicht en handen reinigen, maar om den mond wordt dikwijls niet gedacht. En toch is dit meer dan noodig en voor onze gezondheid zeer zeker bijna noodzakelijker dan ons ge laat te wasschen. In onzen mond toch be vinden zich steeds overblijfsels van onze maaltijden, die heel spoedig aan rotting en gistingsprocessen onderhevig zijn, dio door bacteriën veroorzaakt en onderhou den worden. Tanden en kiezen worden door de uit die gistingsprocessen ontstane zuren aangetast en ingevreten, zoodat daardoor de holle kiezen en tanden ont staan of bevorderd worden. Ook bieden do in bederf overgaande spijsresten een uitstekemie gelegenheid voor de vermeerdering en ontwikkeling van de overal in lucht en voedsel aanwe zige bacteriën, waarvan vele behoorèn tot de groepen van ziekte-verwekkende. Een goed verzorgde mond, waar geen rottende spijsresten zich bevinden, is voor zulke bacteriën een dood veld en de zoo gevreesde bacteriën van tuberculose, -n- fluenza, typhus, enz. moeten daar spoedig ten onder gaan. Hoe ge-wichtig is het dus te zorgen voor een zuiveren mond en ongetwijfeld heeft men dan veel minder kans door infectie ziekte aangetast te worden, dan die men schen, die hun mond niet verzorgen. Een goed gebit heeft ook op do geheele verdere maag- en darmspijsvertering een beslist gunstige werking, en veel maaglijden wordt aangetroffen bij menschen, dio niet in hot bezit zijn van. een goed gebit. Een goed gebit moet men in de eersto plaats trach ten te behouden door een passende verzor ging. Een mond met slechte tanden en kiezen is meestal te wijten aan verwaar- loozing. Meestal, maar niet altijd want ook het best verzorgde gebit kan aangetast worden door inwendige ziekte toestanden. Na eiken maaltijd behoorde men feitelijk den mond te schuieren. In elk geval toch minstens eenmaal per dag en wel door mid del van oen matig harden tandenborstel. Maar dit mechanisch reinigen op zicbzdf is niet voldoende. De zich in den mond ontwikkelende zuren moeten ook onschade lijk gemaakt worden, en dit geschiedt het best door een goed tandpoeder te gebrui ken, dat, door zijn samenstelling, stoffen bevat, die deze zuren binden, d. w. z. neu traliseeren. Magnesia (hot oxyd van het metaal magnesium) en gezuiverd (medici naal) krijt zijn hiervoor de eenvoudigste stoffen. Een goed tandpoeder moet voldoen aan de volgende eischen: lo. Het moet geen scherpe, gekorrelde, stoffen bevatten, die bij het poetsen de tanden te veel schuren en op den duur daarin groeven veroorza ken; 2o. bet moet in staat zijn de zuren, door rottingsprocessen ontstaan, onschade lijk te maken; 3o. het mag geen stoffen be vatten, die chemisch schadelijk op het gla zuur der tanden inwerken. De zoo dikwijls aangeprezen tandpoeders met den roep de tanden sneeuwwit te ma ken bevatten dikwijls schadelijke stoffen en wel zuren, zooals bijv. salicylzuur, enz., die het glazuur der tanden vernietigen en zoo gelegenheid geven, dat de tanden en kiezen hol worden. Want het glazuur van onze tanden is hun beschermer; zoolang (dat niet aangetast is, kunnen uitwendige stoffen de tanden en kiezen inwendig niet aantasten. Men zij dus in de keuze van zijn tand poeder voorzichtig I In den laatsten tijd wordt in wetenschap pelijke kringen deaandacht gevestigd op de uitstekende eigenschappen voor mond- vorzorging van een overigens reeds lang kekende chemische stof en wel van bet wa- têi'BtofsUporoxyd (hydrogenium peroxyda- tum)> een höogere verbinding van de water stof met de zuurstof dor lucht. Waterstof - supcroxyd is in de geneeskunde reeds lang voor verschillende doeleinden gebruikt, zooals voor niel-prikkelendc omslagen bij wonden, ter ontsmetting ca dooding van de bacteriën door afgifte van zuurstof (welke bacteriendoodcnd werkt). Waterstof supcroxyd komt daartoe in den handel voor in een 3 pCt.-waterige oplos sing. Later werd waterstofsuperoxydoplos- sing gebruikt in de tandheelkunde als mondspoelsel voor abcessen on andere mondaandoeningon en het gebruik lieeft zijn uitmuntende eigenschappen op dit ge bied doen kennen. Als dagelijksch toilet- mondspoelsel is het meer dan aanbevelens waardig. Het voldoet aan alle eischen, welke do hedcndaagsche wetenschap stelt aan een behoorlijke mondverzorging en is volkomen onschadelijk, ook al slikt men er toevallig wat van in. Als mondspoelsel wordt het gebruikt als 1 pOt.2 pCt. op lossing, dus het in den handel zijnde 3 pCt. wordt iets verdund door watertoevoe ging. In den mond genomen, gaat het eenigszins schuimen en ontwikkelt zuur stof, die de in den mond aanwezige bacteriën doodt of in hun verdere ontwikkeling be lemmert. Sommige soorten worden reeds in 13 minuten onschadelijk gemaakt.*) Een zeer bekende Duitsche chemische fabriek heeft in den laatsten tijd een ver binding van waterstofsuperoxyd met mag nesium bereid, dat, voor sommige ziektetoe standen inwendig gebruikt, ook als tand poeder in den handel gekomen is. Dit is liet ideaal der tandpoeders, en zeker het beste, wat bestaat, met betrekking tot de moderne eischen, aan een goede mondlver- zorging gesteld. Het reinigt de tanden zonder het glazuur op eon of andere wijze aan te tasten. Het is in staat door zijn chemische samenstel ling de zuren in den mond onschadelijk te maken. Door zijn ontwikkeling van vrije zuurstof ontsmet het de mondholte en neemt do kwade reuken, welke meestal (niet al tijd I) ontstaan door rottende spijsresten, weg en oefent op de tanden een bleekendo werKing uit, welke volkomen onschadelijk is, doordat deze slechts berust op de gewo ne oxydeerende eigenschappen van de vrij geworden zuurstof. Het maakt ook het tand- vleesch vaster. De tanden krijgen zoodoen de een langeron levensduur en zien er frisch en helder wit uit. Het gebruik van dit tand poeder sluit het. gebruik daarna v"an Kol waterstofsupcroxycl-mondspoelsel niet uit, doch maakt dit laatste eenig9zins overbo dig. Jammer, dat voorloopig de prijs nog wat te hoog isHet mondspoelsel echter is goedkoop. Magnesium-peroxyd dit is rle naam van de scheikundige verbinding van het waterstofsuperoxyd met magnesium komt in ongeveer 10 pCt. tot 20 pCt. in het tandpoeder voor. Een goed recept hiervoor zou bijv. zijn: magnesia 15, geprepareerd krijt 35, magnesium-peroxyd 5, pepermunt- olie 3 druppels. Voor mondwater: water stof superoxyd-oplossing 3 pCt., 50 menthol 2, alcohol (96 pCt.) 100, hiervan 50 droppels op een derde glas water. Dit kan bij eiken apotheker of drogist voor matigen prijs be reid worden. Nog verdient opmerking, dat men het best doet de tanden 's avonds vóór het naar» bed-gaan en dus na het avondeten tc reini gen, daar juist de spijsresten des nachts een veel verderfelijker werking nog uitoefenen dan overdag, aangezien de mond geheel in rust is cn dus niet zooals in wakenden toe stand door beweging van den mond en tong door spreken en drinken uit hun rust wor Ook bij keelaandoeningen heeft water- stofsuperoxyd-oplossing goede resultaten en het verdient aanbeveling bij beginnende keelaandoeningen te gorgelen met de gewo ne 3-pCt.-oplossing. Bij diphtherie hebben erkende autoriteiten op medisch gebied de keelzweren gepenseeld met een 30-pOt.-op- lossing en afstooten der schilfers was hier in vele gevallen het gevolg van. den verdreven, Des nachts kunnen zij rustig ontbinden en het is das niet te verwonderen als men 's morgens een onaangenamen smaak in den mond heeft. De handborste! moet ook niet horizontaal, dat is hier dus van rechts naar links over dc tanden ge haald worden, maar van boven naar boue- den, aangezien in het eerste geval op den duur groeven op het glazuur komen. Ook vergete men niet den borstel (wolke niet 1e zacht moet zijn) over het tandvleesch te ha len. In het begin is het tandvleesch lioht tot bloeden geneigd, maar bij doorzotten, wint het op den duur in vastheid en bloedt bijna niet meer. In geval men dan nog last heeft van te licht bloeden, spoele men na inet wat water, waarin eon weinig aluin is op gelost, of in geval men het Waterstof - superoxyd-mondwatcr gebruikt, lato men door den apotheker of drogist bij de berei ding een weinig aluin toevoegen. Vindt men het gebruik van het magnesium peroxyd-tandpoeder te' kostbaar (ofschoon dit met heb oog op den langon duur van de hoeveelheid niet zoo erg is), zoo neme men een tandpoeder, bestaande uit magnesia of geprepareerd (medicinaal) krijt of uit bei de, waaraan men een paar droppels peper- muntolio toevoegt, en gebruik© dan als mondwater na, het waterstofsuperoxyd- mond water. In geval men echter -het magnesiumpe- roxyd-tandpoeder gebruikt, is het mondwa ter overbodig en voldoende om met een slokje gewoon water na tc spoelen. Neemt men het bovenstaande ter harte, zoo kan men verzekerd zijn aan mond en tanden die zorg besteed te hebben, welke de hygiëne met betrekking tot de moderne wetenschap er aan stelt. Vooi-uHzichfen voor handels- bedienden in Japan. In ,,Mercurius'' lazen wij: Yokohama, Kobe, Tokio en Nagasaki zijn de belangrijkste handelsplaatsen van Japan, "waarvan eerstgenoemde do grootste is. Yokohama is tegelijk havenstad voor Tokio, aangezien daar, door verzanding van de baai, groote stoombooten niet kunnen aan leggen. De invoer van uit Europa is zeer groot; vandaar, dat zich een groot aantal Europeesche firma's in Yokohama hebben gevestigd. Het klimaat in Japan is verschillend. Dat van het noordelijk deel is ongeveer gelijk aan dat van ons land. Het klimaat van Yokohama en Tokio (Midden-Japan) is veel zachter, evenals bijv. iu Italië; en in het Zuiden, zooals bijv. Kobe, is het zeer warm. Van een kouden winter kan men niet spre ken; integendeel, het klimaat ia veel voch tiger dan in Europa, en wie veel aanleg heeft voor rheumatiek, wordt daar spoedig door aangetast. Over hot geheel is het klimaat van Japan naar verhouding goed; ongetwijfeld het bes te van geheel Oost-Azië. Het leven is in Japan in den laatsten tijd zeer duur geworden, sedert don ltussisch- Japanschen oorlog zijn de invoerrechten hoog gestegen. Wie gewend is een goed le ven te leiden, heeft minstens een salaris van f 250 per maand noodig. De salarieering is over het algemeen niet slecht. De arbeidstijd duurt gewoonlijk 7 a 3 uren. Om zonder vaste betrekking naar Japan te gaan is zeer gevaarlijk, en wie liet durft, wagen, mag wel een goed gevulde beurs mee nemen, voor het geval hij niet spoedig een plaats vindt. Op het oogenblik zijn de vooruitzichten voor kooplieden aldaar zeer slecht. In Yoko hama en Kobe werken reeds een aantal fir ma's met kleiner personeel en zelfs zijn en kele firma's geheel opgeheven. Er heerscht groote slapte in <lo zaken en er bestaat niot veel kans, dat er plaatsen vrij komen. Zij, die geen Engelsch kennen, zullen in geen geval vooruitzichten hebben. Kennis van Duitsch is in den regel go- wenscht-; die van Fransch zal zelden wor den verlangd, daar slechte een gering aan tal Fransche firma's vertegenwoordigd is.

Leidsch Dagblad | 1908 | | pagina 17