haarkam geen enkele tand outbroke, geen gespleten punten zijn of scherpe kanten. Is de haarwortel door dergelijke omstandig heden eerst eenmaal los geworden, dan valt het haar ook spoedig uit, zonder zijn vol len groei bereikt te hebben. Ben zeer algemeen voorkomend gebrek is het bovenmatig afstooten van de opper huid of afschilferen der hoofdhuid door een te hardhandig gebruik van borstel, kam en stofkam. Men slaat te weinig acht op dit verschijnsel en toch is het dikwijls de eenige oorzaak van vroegtijdig verlies van het haar. Met den wensch van den heer Piet, dat alle kappers hun ateliers voor haarwerken ter bezichtiging moesten stellen, ben ik het geheel eens. Ik hoop, dat daar een veel vuldig gebruik van gemaakt zal worden. SINAASAPPELEN. Men behoeft niet van sinaasappelen te houden, om do mecniDg te deelen, dat de verschijning van deze goedkoope vrucht in een tijd, waarin de inlandsohe vruchten (voor zoover nog aanwezig) peperduur zijD, een groote zegen is. Daarom zal het volgende aangaande deze vrucht misschien belangztelling vinden. Het is ontleend aan een brief uit Calabrië (het echte sinaasappelcnland) aan de „Gartenflora". De schrijver deelt o.a. mee, dat te Keg- gio (op de punt van de laars Italië) si- naasappelbooinen staan, die 400 h 500 jaar oud zijn, en niettemin nog gezond en rijk- dragend. Deze oude stad, warm en beschut gele gen en omgeven door vruchtbare velden en waterrijke dalen, is de bakermat van do talrijke variëteiten van Calabrië en Sici lië, die echter nog op classificatie wach ten. In do tuinen staat alles dooreen: die met dunne en met dikke sohillen, viltige, sappige, droge, vroeg en laat rijpende, éénmaal bloeiende, en die meermalen in het jaar bloeien, grootbladerige, cdz. Hiert-usschen bevinden zich ware pronkju- Weelen, de beste sinaasappelen van de we reld. Het ideaal voor een sinaasappelboom is: een gesloten ronde kroon op een gladden, stevigen stam, die zichzelf vormt. Snoei moet nauwelijks noodig zijn; alleen de kroon wordt soms wat uitgedund- Het blad moet groot zijn en donkergroen, niet op gerold of holgebogen, en de geheele opper vlakte naar het licht gekeerd. De boom moet rijkelijk bloeien in trosjes van mid delmatig groote bloemen. Twijgen en tak ken mogen niet met dorens bezet zijn. De wortels moeten niet diep in den grond doordringen. De vruchten moeten dun van schil Zijn; de Schillen oliehoudend en soe pel. Het vleesch smeltend, bij lichten druk in den mond uitvloeiend, en aangenaam zuur-zoet van smaak. D© huid der partjes zeer dun en het aantal pitten zoo klein mogelijk. Niet alleen houden deze booraen van ge zelligheid maar zij groeien graag in de schaduw. Te Sorrento vindt men daarom sinaasappeltuinen onder notdboom^h. Deze laatst© wortelen zoo diep, dat zij de sinaas- appelboomen niet hinderen, noch depr de ze gehinderd worden. Ook Robinia Pseud acacia (onze acacia) wordt als 3chadu\v- Voom aangeplant-. De mooiste sinaasappelbonmen evedwel vindt men in Spanje, en wel in den tuin (la Huerta) van Valencia. Het ponten van 2>rieven op zee. Het zal zeker niet ieder bekend zijn, op welke wijze schepelingen, die naar West- Indië varen, soms brieven naar het moe derland verzenden. Wanneer bü dag de Wcster-eilandcn of de Azoren worden gepandoerd, zet men over boord een buiten gebruik gesteld aardappel- kistje, voorzien van een stokje met vlag je als herkenningsteeken daarin gebor gen worden een flescb, inhoudende de brie ven met de verschuldigde vracht, een drink geld voer den vinder, een schriftelijk ver zoek, de brieven te posten, en een tweede flesoh met jenever. Door den stroom drijft deze ongewone mail landwaarts en wordt opgepikt door 6trandvisschers, en bijna zonder uitzonde ring bereiken deze brieven hun bestemming; slechts een enkele maal wordt wel eens ver geten (doch dit behoort tot de zeldzaam heden) de brieven van postzegels te voor zien. Verkoop van bruiden. Dat bruiden in vroeger eeuwen werden gekocht, is bekend, en dit gebruik is on langs in Hongarije op vermakelijke wijze weer in herinnering gebracht. Te Hoiked zou een bruiloft gevierd wor den. De jongelui waren het al tang met el kaar eens, niet aldus echter de schoonva der en de schoonzoon. Volgens oud Hon- gaarsch gebruik moet de bruidegom den ouders der bruid een billijke som voor hun kind uitbetalen, vóór hij het in zijn huis mag brengen als zijn echtgenoote, en over de grootte van het bedrag was een hevige stijd ontbrand. De vader van de bruid verlangde van zijn schoonzoon meer dan deze betalen wilde en misschien betalen kon, en daarom riep do laatste, teir einde raad, den burgemeester van het dorp als scheidsrechter op. Do autoriteit velde daarop een echt Salomo's oordeel. Beter met den handel in varkens dan met dien ïrr bruiden bekend, stelde hij voor, dat bei de partijen het eens zouden worden over den prijs in verband mot de zwaarte van de bruid, en gaf tegelijkertijd als zijn mec- ning te kennen, dat vier en twintig stui vers een behoorlijke betaling voor een pond bruid" was. Beide partijen legden zich bij dit verstandig oordeel neer en on der het gejuich der bruiloftsgasten werd de bruid gewogen. Toen het geld betaald was, volgde onmiddellijk de huwelijksvol trekking. Ondet* den spêegeü. Het is een bekend gezegde, van over ouden datum, dat het jonge meisje, hetwelk on der den spiegel zit, spoedig zal trouwen. Dit gezegde is afkomstig van een gewoonte uit de 17de eeuw. Wanneer toentertijd nl. de bruid de gelukwenschen harer vriendin nen afwachtte, deed zij dit onder een berv. 1 gezeten, als een Koningin op haar troon. Het. bezoek, dat alsdan afgelegd werd, heette: de bruid in haar staatsie gaan zien. En inderdaad, die staatsie was opmerkelijk genoeg en groot de weelde, die bij do huwelijksfeesten heerschte hier te lande. Wanneer het vermogen echter niet toeliet om een kostbaren hemel aan de bezoekers te vertoonen, nam men de toe vlucht tot een rijk versierde kroon, boven den stoel der bruid, terwijl daarachter een wit laken werd opgehangen, met groen en loover opgepronkt. Bij anderen, en meer ai r-ome en, nam een omkranste spiegel de pla; van bet laken in. Later, toen de bruilofts- en huw '.ijksfeesten eenvoudiger en minder kostbaar, ja ook stijver werden, zijn hemel en troon vervallen en van al dat vroegere zijn alleen de kronen bij den boerenstand gebleven, en daar is even- zoo de plaats onder den spiegel nog altijd voor de bruid en den bruidegom bestemd. Wanneer nu bij andere gelegenheden onge- trouwden toevallig onder den spiegel kwa men te zitten, gaf dit aanleiding tot boert en scherts, in de zinspeling, dat hun plaats daar eenmaal wezen zou; ja, het werd een plagerij, die menig hartje kloppen deed bij de voorspelling, dat het welhaast zóó zou zijn, daar nu reeds zoo toevallig de bruids plaats ingenomen was. Of de maagdekens hot geloofden? Of er proeven met den spie gel geDoraen werden Wij weten het niet en willen er daarom geen der scbooneu hard over vallen. Op do fraaie prent van B. Picart in Monhr.ch's ,,Godsdienstpligten, Kerkzeden en Gewoonten van allo volken", zoodanige gelukwenscking van een bruidspaar voor stellende (anno 1732), zijn de gestoelten der beide ondertrouwden mede voor den spie gel geplaatst. VERSCH BROOD. Omtrent het voorschrift, daifc men zich van versch brood te onthouden heeft, zegt het „Maandblad tegen de Vervalschingen": De oorsprong van dit verbod is zeer dui delijk; veden, zoo jong als oud, hebben zich meermalen aan versch brood een m-, digestie gegeten. Maar het is meer dan ze-1 ker, dat er dan ook naar gegeten is, en j er hoeveelheden zijn verorberd, die meR| van oudbakken brood niet begeeren zou. Het versohe brood is zóó smakelijk en ge makkelijk te gebruiken, dat men het nie4; bij de gewone hoeveelheid laat. In plaats van twee boterhammen eet hefc kind er drie of vier, nog buiten rekening gehouden, dat versch brood minder gemak kelijk snijdt en Jicht dikkere sneden geeft. Is het dus de hoeveelheid voedsel of de verschheid van het brood, die tot hot on- gemak leidt? Het publiek aarzelt niet en geeft de schuld aan de verschheid van het brood. Een leerling van prof. Lehmann, te Mün- chen, heeft zich de moeite gegeven, dat vraagstuk eens grondig te onderzoeken. Hij heeft eerst vergelijkenderwijze zeer versch en oudbakken brood uit het oogpunt van 8peek&elvermenging onde-rzocht ten opzich te van voohtdeelen en van het zoutzuur cn do pepsine, die ia do maag aanwezig zijn. De vergelijkende tabellen van al deze ope raties zijn zoo aan elkaar gelijk, dat er geen verschil te constateeren valt. Het eenige verschil is dit, dat versch brood minder gekauwd behoeft te worden om het gevoel te krijgen, dab het voldoen de vermaald is. Op dat oogenblik heeft het slechts de helft speeksel genomen, dio het oudbakken brood bij volledige kauw in g zou hebben ge- eischt, welk laatste brood ook den dubbe len tijd zal vorderen. Maar dit verschil in speehsclvermenging schijnt geen invloed te hebben op de inwerking van het maagsap op het brood. Tusschen goed gekauwd versch en oud brood is in dit opzicht geen verschil op te merken, volgens den proef nemer. Deze liet vervolgens 200 gram brood zoo uit den oven nemen door vier personen (één daarvan had een gevoelige mar.g); de ze groote hoeveelheid brood werd goed ge - kauwd en zonder uitzondering goed ver dragon. Het schijnt dus, dat het verbod van versch brood overdreven is, en heb zou. der halve de voorkeur verdienen om te profi- teeren van de oogenblikken, dat het brood zoo lekker is, echter onder voorbehoud, van niet meer te eten dan de gewone hoeveel heid, 50 tot 150 gram. In de hygiëne zijn veel tradities, dio moeilijk te bestrijden zijn en op losse gron den berusten. Het is de taak der moderne hygiëne met de oude sleur zooveel mogelijk te breken op grond van nieuwe en juist gebleken ge gevens. Algemeene menschenliefde. Spreid, algemeene menschenliefde, Spreid wijd en zijd uw vleug*len uit. Gij zij t te groot, dan dat de wereld U in haar net der mode sluit. Zweef boven de kleinzieligheden, Verhef u boven wet en -vorm. Trotseer de macht der wereldheerscherS, Braveer der krijg*ren woesten storm. Gij straalt, zoolang er men se hen feven, Hoog boveir al wat is geVeest, Wat he<Ln ie, wat ooit zal worden; Uw geest toch is van Hooger geest! Gij, algemeene menschenliefde, Die vrij blijft zelfs van godsdienststrijd Gij brengt al Godes kind'ren samen, Daar gij Zijn openbaring zijt. Vind toegang dus tot elke woning, Verwin door godsvrucht elk bezwaar, Woon in het hart van ied'ren koning, Geef hoop ook aan don bedelaar Heersch, algemeene menschenliefde, Heersch gij alleen eens t'allen stond! U zij de macht, u zij de glorie. De heerschappij op 't wereldrond!

Leidsch Dagblad | 1908 | | pagina 17