fjo. 14-753 0onderdaü 26 Blaart. A0. IM. §.eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Qffieieele Kennisgeving. LAIBWESE. FEUILLETON. Haar piiciai ggeipouw. IEIDSCI DAGBLAD PRIJS DEZER COURANTt Voor Leideo per week 9 Oentsi per 8 maanden 3 f 1.10. Buiten Leidon, per looper en waar agenten gevestigd ityn 9 1.30, Franco per post J I t 1.65, PRU8 DEB ADVERTENTIENi Van 1—6 regels ƒ1.06. Iedere regel meer 0.17$, Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Cents contant; eik tiental woorden meer 10 Cents. Voor het inoasseeren wordt 0.05 berekend. dant vrachtvrij doen toekomen met de ver klaring, dat zij gehuwd of hoofd van een gezin zijn. Do Burgemeester voornoeïndj DE RIDDER* Leiden, 26 Maart 1908. KENNISGEVING. Oproeping to! den werkelijk» dienst. Do Burgemeester van Leiden, Gezien de circulaire van den Staatsraad i. b. d., Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, d.d. 13 Maart 1.1., A, No. 1033 (2de afd.), ten geleide van een overdruk der beschikking van den Minister ran Oorlog, d.d. 4 Maart l.L, afd. Militie tn Landweer (L), No. 277, ter uitvoering eau het Koninklijk besluit van 2 Januari 1.1., No. 33, betreffende oproeping in acti viteit van dienstplichtigen bij de landweer tn van bij do landweer dieaend reservcper- aoneel Brengt ter konnis van de in deze gemeen te gevestigde, in de jaren 1903, 1904, 1906 an 1907 voor den dienst bij de landweer be- ptomdo dienstplichtigen, bohoorendo tot het B8sto bataljon Landwcer-infantorio, dat zij, ingovolgo genoemd Koninklijk besluit, in dit jaar, krachtens art. 11 der Landweer- wet, in werkelijker dienst moeten komen, ten einde van 27 April bot en met 2 Mei aanstaande te Leiden aan de in genoemd wetsartikel bedoelde oefeningen deel to no men, cn roept de bedoelde dienstplichtigen mitsdien op om op den dag voor hun op komst bepaald, des morgens te negen uren, voor zooveel betreft hen, die behooren tot de 1ste compagnie van het bataljon, in de Infanteriekazerne alhier, en voor zooveel betreft hen, die tot de ovorige oompagniën van het bataljon behooren, in do Artille riekazerne alhier tegenwoordig te zijn, in uniform gekleed cn voorzien van allo on der hun berusting zijnde militaire klce- ding- en uitrustingstukken, wapenen cn le dergoed, alsmede van hun zakboekjo mot verlofpas. Wijders wordt hun «aandacht er op geves tigd, dat door den Minister van Oorlog is bevolen, dat gedurende de aanstaande oefe ningen aan de landweerplichtigen, dio ge huwd zijn of als hoofd van een gezin zijn aan te merken, door den districts-comman dant kan worden vergund om thuis te sla pen, mits hun gezin in of nabij de plaats van oefening gevestigd is. Aan hon kan tevens wordon vergund om in eigen voeding te voorzienzij ontvan gen dan alleen een ration brood on 25 cents por dag als vergoeding van levensmiddelen. Zij mogen zich echter niet tussc'nen de mor gen- cn middagoefening naar huis bege ven, alleen des avonds oa afloop der diensten. Wordt van deze gunning misbruik ge maakt, dan wordt zij onmiddellijk inge trokken. Zij dio de bedoelde vergunning of ver gunningen wenschen te erlangen, moeten hun daartoe strekkende aanvrage ten spoe digste aan den Landwecrdistrictscomman- Geldelijke vergoeding inge> volge de Landweepwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen bij de-zo, in verband met het Kon. besl. van 2 Januari 11., No. 33, waarbij is bepaald, dat de dienstplichtigen, die in de jaren 1903, 1904, 1906 en 1907 voor den dienst bij de Landweer bestemd zijn, met uitzondering van hen, die tot do hospitaal soldaten behooren, in dit jaar tot het hou den van oefeningen onder do wapenen moe ten komen, ter kennis van belanghebben den, dat, ingevolge het „Landweorbe- sluit III", lo. hot hoofd van het gezin waartoe de dienstplichtige bij do Landweer behoort, of waadn hij is opgenomen, dan wel de persoon of personen, in wiens of in wier onderhoud do dienstplichtige vóór zijn opkomst onder de wapenen voorzag of hielp voorzien, om in aanmerking te komen tot het erlangen van de in art. 15 bis der Landweerwet bedoelde vergoeding, heb verzoek daartoe zal of zullen hebben to richten tot den Minister van Oorlog, door wien, indien na ingesteld onderzoek blijkt, dat er termen aanwezig zijn 'b ver zoek in gunstige overweging te nemen, het bedrag der vergooding wordt vastgesteld; 2o. elk verzoek om vergoeding moet zijn oederteekond door hem, haar of hen, die vermeent of vermeen en daarvoor in aan merking to komen, zullende do dienstplich tige van zijn instemming met het verzoek, door mede-onderteekening daarvan, moeten doen blijken. Dien6volgenfl worden belanghebbenden, zoo zij vermecnen aanspraak te kunnen doen gelden op do bovenbedoelde vergoo ding, uitgenoodigd, hun daartoe strekken de, aan Zijn Exoellentie den Minister van Oorlog te richten verzoekschriften in te leveren ter Gemeente-Secretarie alhier (afd. Militaire Zaken, kamer No. 9), in na te noemen volgorde van do letters, waarmede de fajnilieuaam van de dienst plichtigen aanvangt, t.w. op Maandag 30 Maart a.s.: de letters A tot en met H; op Dinsdag 31 Maart a.t.de letters I tot en met Q; op Woensdag 1 April a.t. de letters R tot en met Z; telken -dage tuesöhen des voormiddags 10 uren e«n des middags 3 uren, onder over legging, zoo de dienstplichtige hetzij zelf hoofd van het gezin is, hetzij tot het ge zin behoort, van zijn trouwboekje of van dat zijner ouders, alsmede, zoo hij in dienstbetrekking is, lo. van een door zijn patroon ondorteekend bewijs, houdende op gave van bet weekloon, hetwelk hij geniot, cn 2o. van een verklaring van dien pa troon, dat hem gedurende do zee dagen van zijn verblijf onder de wapenen geen loon za) worden uitbetaald. Ter voorkoming van teleurstelling ~in deze worden belanghebbenden er met nadruk op gewezen, dat, zooals door het Departe- mont van Oorlog is te verbaan gegeven, de vergoeding, volgens haar wettelijke be stemming, niet is een algeheelc schadeloos stelling voor loonderving, doch uitsluitend een tegemoetkoming dAAr, waar de gelde lijke verdiensten van den dienstplichtige geheel of ten deele strekken tot levens-on derhoud van diens behoeftige betrekkingen, zoodat vergoeding alleen dan zal worden toegekend, in geval de derving van het loon van den dienstplichtige tot gebrek of arm lastigheid van diens betrekkingen zou moe ten leiden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretarie Leiden, 26 Maart 1908. Leöden, 26 ttlaari. 'Het gisteravond in den Schouwburg alhier door het Nederlandsch Toonecl" vertoonde blijspel ,,De groote gemeente", is weinig opbouwend. Daarmede iB alles van het stuk gezegd. Wat do strekking althans betreft. Technisch zat het goed in elkaar. De tooneeltjes liepen vlot. Het spel was goed. Myin gaf een goed type-cynicus. Jan de Vos, de nooit genoeg bewonderde, speelde de rol van Lordano voortreffelijk. Mevrouw Mann had succes met haar kostuums, speelde met jeugdig vuur, maar kon toch niet de illusie van jonge charmeuse wekken. Parterre en loges waren matig bezet. Met een onkel woord vestigen wij gaarno de bijzondere aandacht op de mor genavond door de afdeeling Leiden van den Alg. Ned. Bond „Vrede door Recht" in het Nutagebouw to houden openbare verga dering, waarin bet Kamerlid voor Amers foort, Jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck over de vredesbeweging zal sproken. De heer Van Asch van Wijck heeft over dit onderwerp oen bijzondero studie go- maakt en was van zeer nabij geïnteresseerd bij de beide hier te lande gehouden Vredes conferenties. Men kan er dus van verzekerd zijn, oen der zake kundige bij uitnemendheid te hooren. Voor het examen nuttige handwerken to 's-Gravenhago is geslaagd mej. J. M. E. Blom, van Leiden. Met deze zijn alle leerlingen dor Chr. Normaallessen en van mej. P. O. van Bor- aelen, die zich aan dat examen onder wierpen, ten getale van negen, geslaagd. De chef-brugwachter A. Volkert, aan do provinciale brug bij de voorm. Witte Poort, zal 1 April a.s. den dienst met pen sioen verlaten, en vervangen worden door den brugwachter Van Soest, thans aan do Geertbrug bij Den Haag. Met ingang van 1 April a.s. is be noemd tot kantoorknecht aan het Spoorweg postkantoor No. 1 te Amsterdam, de heer G. van Staden, thans brievenbesteller ten post kantore te Leiden. H. M. de Koningin-Moeder met haar nichtje do orfgroothertogin van Luxemburg woonden gisteravond een gedeelte der uit voering van de Wagner-zangvcreeniging in het Gebouw voor K. en W. te 's-Graven- liage bij. Het huldeblijk aan den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zuid- Holland, den heer J. van der Vegt, be staande uit diens portret, geschilderd door den heer J. Vefch, zal worden aange boden in de vergaderzaal van Gedeputeer de Staten op Woensdag 1 April a.s. des namiddags om halfdrio. De loden VBn den Raad van Beheer van het internationaal Hof van Arbitrage (de gezan ten dor toegetreden Mogendheden by ons Hof) z(Jn gisteren in het gebouw aan de Prinsegracht te 's-Gravenhage ln vergadering byeen ge komen tot vaststelling van het jaarlykscb ver slag, uitgebracht door den secretaris-genei aal baron Michiels van Verduynen, en tot goed keuring van de rekening over het afgoloopen Jaar. De oud-minister, het Tweede-Kamerlid mr. J. A. Locff, ia ongesteld en zal voor- loopig de zittingen der Kamer niet kunnen bijwonen. Mejuffrouw E. O. O. Eshuys, leerares aan de' school van middelbaar onderwijs voor meisjes te Haarlem, heeft haar eervol ontslag aangevraagd. Het polititoezicht op de visscherij in de Noordzee zal gedurende de a.s. zomer maanden van 1 April tot 15 Augustus wor den uitgeoefend door Hr. Ms. schoener „Dolfijn" en daarna weder door Hr Ms. sohocner „Zeehond." De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag niet plaats hebben. Het stoomschip B o g o r vertrok 25 Maart van Padang naar Rotterdam; de S-alak, van Rotterdam naar Batavia, ar riveerde 25 Maart te Marseille; do T e r- n a t o, van Rotterdam naar Batavia, pas seerde 22 Maart Kaap Bax; de R ij n d a m arriveerde 24 Maart van Rotterdam te Nieuw-York; de Zaanland arriveerde 25 Maart van Bueno3-Ayres te Arasterdam; do Bürge rme ister, thuisreis, vertrok 23 Maart v. Mozambique; de Dardanus, van Java naar Amsterdam vertrok 22 Maart van Port-Said; de r r i n z-R e- gent, uitreis, vortrok 23 Maart van Na pels; de S i n d o r o, van Batavia naar Rotterdam, vertrok 24 Maart van Port- Said; de Coram, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 25 Maart van Antwerpen; de G r o t i u b, van Amsterdam naar Ba tavia, vertrok 24 Maart van Southampton; de Koning Willem II, van Amster dam naar Batavia, arriveerde 25 Maart te Sabang; do Koningin Wilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 24 Maart to Port-Said. HAZERSWOUDE. Do Christelijke Kna- penverceniging „Het Mosterdzaadjo" zal a. s. Vrijdagavond haar jaarfeest vieren in „Salvatori". De ouders zullen welkom zijn. KATWIJK. Aan het gemeentelijk tele- phoonnct alhier is onder No. 46 aangeslo ten J. Driebergen, Vleeschhouwer te Kat wijk aan Zee, Tramstraat. KATWIJK A D. RIJN. Gisteravond is alhier opgericht een neutraio vereeniging voor gemeentebelangen; 15 leden sloten zich aan. LISSE. In do gistermiddag gehouden vergadering van de lafdeoling Lisso van den Ned. 11.-K. Volksbond, is de nieuw be noemde geestelijke adviseur, de weleerw. heer B. M. J. van Rooij, op plechtige wijze als zoodanig geïnstalleerd. Den afgetreden geestelijken adviseur, den zecreerw. heer B. J. Klekamp, werd èn door den voorzitter èn door den nieuwen functionnaris hartelijk dank betuigd voor. alles wat hij van af de oprichting dezer afdeeling in het jaar x&üO, tot op heden, gedaan heeft voor de werklieden en dc gc- heele maatscV "t-ppij- Door den weleerw. heer Van Rooij werd hierna zijn funotio aar--.*ard met het hou den van een toepasselijke rede. Daarna werd gekozen tot bestuurslid de heer S. Langelaan in de plasi van don lieer O. v. d. Lubbe, die ala zoodanig had dankt wegens vertrek naar elders. Gisteravond hield do Spaarkas St.-Thomas van Villanova" haar jaarver gadering, waarin door den secretaris-boek houder verslag werd uitgebracht over heb afgeloopen boekjaar. Hieruit bleek, dat er in het jaar 1907 was ingebracht een som van 1175.094 gld. cn terugbetaald 1043.3J 4 gld. Het aantal uiig geven boekjes bedroeg slechte 7, zoodat het laatUt uitgegeven boekje het nummer 159 draagt. Aan rente, boekjes, enz. wa„ ontv ragen een bedrag van 95.35 gld., terwijl aa ren te op do boekjes der inleggers waf bijge schreven 60.83 gld. Het saldo tegoed der inleggers bedroeg alzoo op 31 December 1D07 2380.31 gld., terwijl de stand der kas op den'jelfden da tum bedroeg 2550.46.J gld., waarbij is in begrepen een bedrag van 161154 gld., uit makende het reservefonds. Hierna werd na breedvoer'.ge besprekin- ge hieromtrent besloten, on de volgende artikelen aan het Rcglomentoe te voegen: a. Do inleggers zijn verp.ieht hun boekjes vóór of op uiterlijk 31 Januari van hot boekjaar bij het bestuur in te leveren voor het bijschrijven der rente. b. Aan hen die hun boekjes op het in voorgaand artikel genoemdo tijdstip, niet hebben ingeleverd, zullen schriftelijke waarschuwingen worden gezonden, waar voor een bedrag van 5 oent op hun boekjes zaj woirden afgeschreven tot dekking der kosten. De inleggers, die hun boekjes na het ontvangen clezor waarschuwing nog op uiterlijk ultimo Februari niet hebben in geleverd, verliezen allo rechten op de rente van het afgeloopen jaar, hetgeen ten goede komt aan het reservefonds. Daarna werd een voorstel, om de jaar vergaderingen in het vervolg verplichtend to stellen op een boete van 10 cents, aarf do vergadering in overweging gegeven. We gens dc overwegende bezwaren tegen dit voorstel, werd het aangehouden tot een vol gende vergadering, die op verzoek van en kele inleggers over eenige weken zal wor den gehouden. De Raad dezer gemeente komt op Za terdag 28 Maart a. s. des voormiddags to 10 uren, in openbare vergadering bijeen. Agenda: Ingekomen stukken. 2. Gcldlce- ning aangaande de Gasfabriek. Blijkens de thans vastgestelde kiezers lijst bedraagt het aantal kiexere 939 tegen 891 in het vorige jaar. OUDE WETERING. Tot tijdelijk onder wijzeres aan de openbare school alhier ia met ingang van 1 April benoemdmej. M. J. Goofcrs te Venloo. VOORHOUT. Naar wij vernemen, luidt het rapport door deskundigen aan het ge meentebestuur uitgebracht, omtrent de hoedanigheid van Let bluscbwater, dat bij geschiktheid ook als drinkwater had kunnen dienen, ongunstig. Het water vol- 29) Hij gaf geen antwoord, maar in zijn oogen lag een uitdrukking van smart en onrust. Melanie had do uitwerking van haar woorden goed berekend. Al do zalige vreugdo ran den laats ten tijd was vernie tigd en de oude twijfel, het oude wantrou wen, waren weer in hom wakker goworden. Hij geroeide maar al te goed, dat Mela- niate woorden ïiiot geheel en al uit de lucht waren gegrepen, en dat zo op iets ba seerden, dat gevaarlijk voor zijn liefde kon zijn. Had hij dan reoht aan Renatea weder liefde to geloovenï Neen. Als een schuwe blik, blozen, beven of een verlegen lachje geen bo wij zen van liefdo zijn, een ander recht had zij hem nooit gegoven. Hij keek haar scherp aan. Zij was door het zonnelicht omgeven en haar mooie trek ken waren duidelijk te onderscheiden. Dc oogen van don stalmeester waren op haar gezicht gerient en soms keek Renate hem eigenaardig ernstig en treurig aan. Zij spraken niet samen, maar konden dex© tweo juist in dat zwijgen niet veel meer uit drukken, dan zo in duizend woorden had den kunnen doen? Hij hield hot niet langer uit. Met een ploteelingcn ruk eteud hij op en liep op hen beiden tea. Melanie wierp hom een boosaardigou blik achterna. Zij wae over zichzelf tevre den. Op een sluwo manier had zij het wei- ge, dat zo wist, weten te pas te brengen. Zij kende Rolf genoeg om te weten, dat hij to troteoh was, Rcnate er naar te vragen. En als hij werkelijk iets vroeg, dan was ook goed, dan moest Renate wel antwoorden Op hetzelfde oogenblik verzocht de heer von Diosterkamp zijn gasten aan tafel te komeD. Rcnate haalde verruimd adem. Het diner verliep schijnbaar in do beste stemming. De gaatheer wist op zijn vroo- lijko manier zijn gasten te onderhouden en maakte den dame3 beurt voor beurt het hof. Melanie hielp hem het bost een vroo- lijke stemming onder de mcnschen te hou den. Zij was zelf in do boste stemming en schitterde van levenfeluat en vergenoegen. Voor Rolf was het een marteling op het oogenblik aan het gesprek deel te moeten nomen, nu zijn gedachten van zoo geheel iet» anders waren vervuld. Hij was blij, toon allies voorbij was en hij met zijn dames naar huis kon rijden. Van af dezen dag was hij stil en prik ke lbaair. Hij keek Rcnate dikwijls met ouderzoekenden blik' a-an en den toon, dien hij soms tegen haar aansloeg, was harden onvriendelijk. Zij was buiten zichzelf van onrust over zijn veranderde houding. Zijn ruwe ma nier deed haar dubbel veel verdriet, daar zo door zijn goedheid was verwend. Ook zijn moeder sloeg hem vol zorg ga de. V/at had hij? Had hij reden, zijn geluk bedreigd te zien? Zij nam Renate stil op en ving dikwijls angstige, zorgvolle blikken op, die Rolf heimelijk volgden. Deze blikken maakten eteeds weer diepen indruk op de oud« vrouw en zij had or graag eens met haar zoon over gesproken. Maar zij kende hem genoeg, om te welen, dot* ale hij dien die pen rimpel tussohen de oogen had, men hem liefst met rust moest laten. Verliefde lui zijn wat vreemd. Dat zou wel weer ver anderen Zoo ging de eene dag na den anderen voorbij. Het werd herfstachtig in do na tuur. Het loof viol van de boomen cn de wind joeg de bladeren tot massa's op en deed ze dan weer in dolle vaart uit elkaar stuiven. Zoo nu en dan kwamen er zonnige, warmo dagen tusschen. Rolf had in dezon tijd weinig te doen en was veel in gezelschap der dames. Wat Renate anders zulk een genot had gegeven, veroorzaakte haar nu verdriet en angst. Rolf werd van dag tot dag stroever en wonderlijker. Dikwijls kwam bij geheel on verwachte op haar toeloopen, en keek haar aan, alsof hij haar iets wilde vragen, maar dan ook wendde hij zich plotseling af en zweeg. Op een morgen stond zij op de veranda en keek, in gedachten verzonken, naar j.et park. Zij vermoedde niet, dat Rolf haar van uit zijn kamer stond op te nemen. De wind speelde door heur haar, maar zij hoorde slechts als in een droom het suizen van den .wind door de kale takken. Zij zag, als in een aivioen, een hooge, slanke man- nongestalte, zooals die zioh met een goedig lachje naar haar voorover boog, en in on verklaarbaar verlangen strekte ze de armen naar deze verschijning uit. Op dit oogenblik werden tuaschen do boomen Melanie ron Berkow en Trachwitz zichtbaar. Rolf kreunde als een gewond dier. Hij meende, dat Renate haar armen zoo ver langend naar Trachwitz had uitgestrekt, en hij bemerkte niet meer, hoe zij snel 3: huis ging. Het was hem onmogelijk zich nu aan zijn gasten te vertoonen. Hij sloot zich in zijn kamer op en bleef met het gezicht in zijn handen verborgen zitten. Melanie was met Trachwitz do huiska mer binnengetreden. Zij vonden Renate alleen. „Is do familie niet thuis?" „Jawol, mevrouw de barones. Mevrouw von Tornau in elk geval. Of mijnheer thuis is, weet ik niet. Ik zal mevrouw von Tor nau dadel ijk even roepen; zij la in de kouken." „O, laat u maar, ik dank u, ik zal me vrouw von Tornau zelf in de keuken op zoeken. U onderhoudt zich dan intusschen wel zoo lang met mijnhear von Trach witz. Ik ben dadelijk terug." Zij verliet de kamor, maar kon niet na laten buiten even met haar oor aan de deur te luisteren. En zij bereikte daarmee haar doel. Zij hoorde heel duidelijk, dat Trachwitz zacht zei: „Ik moet je dringend spreken, Rcnate. Morgenmiddag om drie uren aan den vijver." ,.Ik zal komen," antwoordde Renate. Me lanie liep haastig met een triomfeerend lachje weg. „Eindelijk 1" dacht ze. „Een rendez-voua bij den vijver, daar moeten wij bij zijn: Rolf Tornau en ik." Zij trad met een stralend lachje de keu ken binnen en begroette mevrouw von Tor nau zeer levendig. „Laat u niet storen, beste mevrouw 1 Ik kon maar even in het voorbijgaan goeden dag zeggen. Uw zoon is, heloM^ onzioht- baar; breng u hem als 't u blieft mijn groe ten. En nu verdwijn ik onmiddellijk weer; ik wil u niet ophouden, want juffrouw Birkner trekt reeds een bcos gezicht." „Maar neen, mevrouw de barones, dat is niet waar. Waarom zou ik u een boos gezicht toonon 1 Dat zou ik waarlijk niet durven." De mooie vrouw lachte luid cn mevrouw von Tornau zei rustig: „Och, dat was im mers maar gekheid, juffrouw Birkner. Mevrouw do barones meent het zelf ook niet." Zij vergezelde Melanie tot in den tuin en keerde eerst met Renate weer in de keuken terug, nadat de beiden weggereden waren. Melanie zei op den terugweg spottend tot Trachwitz: „Weet u, wat ik geloof, mijnheer von Traohwitz?" „Helaas niet. Wilt u mij het zeggen, waarde mevrouw." „Ik geloof, dat u beeig bent u in eetf diep water to storten." Trachwitz begreep dadelijk wat zij daafv mee wilde aeggen. Was het jaloerschheid, die haar zoo deed sprekenHij wist niet, wat hij op dao punt van Melanie moest denken, en bet' interesseerde hem ook niet meer zoo ver-» bazend veel. Zijn gedachten waren slechts meer met Renate bozig. Het wae nu zoo ver met hem gekomen, dat hij om haar veer tè kunnen bezitten alle andere plannen wildö opgeven. (Wordt vervolgt)

Leidsch Dagblad | 1908 | | pagina 1