Het eeuwleest der stoomschepen. „Een kaal bouquetjo!" merkte een van Ce dames minachtend aan. Mama Carambino hief het gelaat met do betraande oogen op. „Het zijn tijloozen", zeide zij, „en dftc verwelke niet. Mijn oerste bouquet was van roze die zijn t© kostbaar cci die vorweiken." Do directeur kwam er bijhij had om den dokter gezonden, zeide hij. Maar nu moest eerst het publiek gerustgesteld wor den. Hij ging naar binnün en verzekerde, dat mademoiselle Paola buiten gevaar was. De clown Bottle moest optreden. Maar bet publiek lachte niet om zijn dwaasheden en het was hem zelf ook niet mogelijk vroo- lijk te zijn. De tranen biggelden hem voort durend langs de wangen en maakten diepe groeven in het blanketsel op zijn gezicht. Daarom liet hij zich maar telkens plat op den neus vallen, hopende, dat hierdoor de menschen niet zouden zien, dat hij schreide. Intusschen lag Paola nog altijd bewus teloos. Eén enkele maal nog opende zij haar oogen; toen sloot zij zo voor immer, haar bloemen nog vaster tegen de borst drukkend. De dokter kwam, doch slechts om te ver- iZCKeren dat hier niet meer te helpen viel. Wat de directeur gezegd had, was waar: •Paola was buiten gevaar, buiten al het_gc- ivaar, dat de kunstenaarsloopbaan oplevert. Zij hao de wereld verlaten, rein ©n on schuldig, te midden van daverende toejui- jching, in het gelukkigste oogenblik haars levens. Het stoomschip viert dit jaar zijn hon derdjarig bestaan. Den 7den October 1807 'volbracht het stoomschip van Robert Ful- jton zijn eerste reis op den Hudson, van 'New-"York naar.. Albany, welke zoo Imerkte „Het N. v. d. D." op als het (uitgangspunt der moderne stoom scheep vaart wordt beschouwd. Er was echter reeds in 1707 sprake van teu stoomschip, door Papin uitgevonden, jen zelfs worldt in een Spaansch boek mei- jding gemaakt van een soort van stoom- vaartuig uit den tijd van Keizer Karei Y. In genoemd werk wordt verhaald van de wonderlijke uitvinding van zekeren Blasco 'de Garay, die den 17den Juni 1543 in de jhaven van Barcelona aan keizer Karei V •en het Spaansche Hof werd vertoond. Blasco de Garay, die als jonkman had (deelgenomen aan do eerste ontdekkingsreis 'van Columbus, vond op zijn ouden dag een (vaartuig uit, hetwelk zich zonder roeirie- Imen of zeilen zoodanig kon bewegen, dat 't (ook bij windstilte en zelfs tegen wind en (golven in kon varen. Hij werd door het Ivolk uitgelachen en zelfs als too ven aar (met den brandstapel bedreigd. Het geluk- Ite hem echter de aandacht van keizer Ka- (rel op zijn uitvinding te vestigen en ver- 'gunning te verkrijgen voor zijn proefne ming te Barcelona, welke zeer goed slaagde. De Keizer belastte zijn schatmeester, een ,Voorïiaam oud-Castiliaansch edelman, met 'een nader onderzoek, liet den uitvinder leen som gelds uitbetalen en maakte hem (tot ridder der orde van dc Duif van Cas- (tilië. Maar hij verbood hem alle verdere 'proefnemingenmisschien omdat hij, als de meeste anderen, Garay's uitvinding voor xooverij hield, misschien ook omdat hij door fc»et ongunstige rapport van zijn schatmees- (ter er tegen was gemaakt. D.ie deftige heer (had namelijk bij het bezichtigen van de imacdiine het ongeluk te dicht bij het raden- [werk to komen, waardoor in zijn wijde (pofbroek, die naar het gebruik van dien |tijd met zaagsel was opgevuld, een groote 'scheur kwam, die 's mans waardigen om vang aanmerkelijk deed slinken. Ontstemd Idoon het dwaze figuur, dat hij maakte, ver telaarde nu de schatmeester, dat de machi ne, waaraan hij het ongeluk te wijten had, fgeen duit waard was cn dat elk ander 'schip even snel kon varen als Garay's 'vaartuig, hetwelk nog groot gevaar ople '.verde bovendien. Blasco de Garay vernielde nu in zijn toorn en teleurstelling zijn machine en vluchtte. Hij sleet zijn verder leven als kluizenaar te Montserrat en overleed in 1555. Men acht het echter door Mac Grtgor overtuigend bewezen, dat bij Garay's uit- vinding geen sprake was van stoomkracht, maar alleen van een proef om schepen voort te bewegen door middel van rade ren, welke door menschen kan den werden omgedraaid. Die wijze om vaartuigen voort te bewegen moet oudtijds door de Chineezen het eerst zijn toegepast. Ook consul Appius Claudius moet in 263 vóór Christus het Romeinsche leger naar Sici lië hebben vervoerd op schepen, die werden voortbewogen daor sehepradenen, verbon den aan een as, welke door menschenhan- den werd omgedraaid. Op 24 September 1707 volbracht do Fran- sche natuurkundige Denis Papin, hoog- leeriaar aan de Universiteit te Marburg, zijn eerste en eenige vaart met een rader stoomschip, door hem gemaakt naar do denkbeelden, ontwikkeld in zijn in 16S1 verschenen werk. Papin voer met zijn raderstoomhoot van Kassei langs de Fulda tot bij Münden. Hij was voornemens de geheole Weser af en vervolgens over de Noordzee naar Enge land te varen. Maar van overheidswege werd hem verboden verder dan Münden te gaan, en toen hij toch beproefde verder te varen, vielen bijgeloovige schippers, die zijn uitvinding voor tcoverij en een werk des duivels hielden, op zijn stoomboot aan en vernielden die geheel en al. Papin, die geen geld had om van voren af aan te beginnen, gaf nu alle proefnemingen op. Hij ging geheel ontmoedigd naar Enge land, waar hij zeven jaren later in ar moede stierf. Na Papin hebben allerlei uitvinders in Frankrijk, Engeland, Amerika, enz. proe ven genomen met het voortbewegen van schepen door stoomkracht. Maar eerst na dat James Watt zijn stoommachine had- uitgevonden, kwam men tot practische re sultaten. De geniale Amerakaansche werktuigkun dige Robert Fulton nam in 1803 op de Seine een proef met een door hem uitge vonden stoomsohip, welke proef aanvanke lijk goed slaagde; maar bij de tweede vaart zonk zijn boot, omdat ze te licht gebouwd was. Hij bood zijn uitvinding den eersten consul Bonaparte aanmaar deze be schouwde Fulton als een avonturier en zijn uitvinding als het product eener ver hitte verbeelding. Had Napoleon van die uitvinding gebruik gemaakt en Engeland met stoomschepen bevochten, wie weet of do wereldgeschiedenis dan niet een ande ren keer had genomen. Maar, Bonapart© wilde niets van Fulton en rijn stoomboot weten en hij verbood de Parijsche Acade mie van Wetenschappen zich verder daar mee te bemoeien. Fulton, die wel zag, dat hij in Frankrijk niets te hopen had, keerde nu naar zijn vaderland terug. Hij verbond zich met Li vingstone, die in 1798 het monopolie voor het exploiteeren van stoombooten in den staat New-York had verkregen, maar wien het nog niet was gelukt een bruikbaar stoomschip samen te stellen, en met Li vingstone's hulp maakte Fulton nu een nieuw verbeterd stoomschip, dat 160 ton mat en voorzien was van een Watt-stoom machine van 20 paardenkracht. Met dat stoomschip werd- den 7den Oct. 1807 de vaart op den Hudson van New- York naar Albany volbracht, welke als het eigenlijke uitgangspunt der stoomscheep- vaart kan worden beschouwd. De stoom boot legde den afstand tusschen beide Sta ten 130 mijlen op den heenweg in 32 en op den terugweg in 30 uren af. Fulton verkreeg daarna met veel moeite van het Congres het uitsluitend recht van stoomvaart op de voornaamste rivieren der Vereenigde Staten maar door geldge brek werd hij genoodzaakt dat voorrecht gaandeweg voor alle rivieren op twee na tegen een spotprijs te verkoopen. In het jaar 1812 waren er. in de Ver- eenigde Staten reeds 50 stoombooten, In 1823 waren er 300 en in 1839 reeds 700. Een der stoomschepen van Fulton nam dtn 8sten Januari 1815 deel aan den slag bij Now-Orleans, cn dat was dus het eerste oorlogsstoomschip ter wereld. In 1814 rwerd aan Fulton dc bouw van een opzettelijk voor de oorlogsvloot bestemd stoomschip op gedragen; maar de uitvinder beleefde niet de voltooiing van dat vaartuig, hetwelk naar hem „Fulton I" werd genoemd en dat tusschen 1820 en 1830 in de lucht vloog. Hij overleed kort na den slag bij New-Orleans, 24 Februari 1815. Zijn uitvinding had hem niet rijk ge maakt. Hij liet 100.000 dollars schuld na. In Europa werd de eerste stoomboot iü 1812 door Wood op last van Bell gebouwd en in datzelfde jaar deed zij dienst als passagiersboot tusschen Helensburgh e& Glasgow. In 1815 voeren in Groot-B ritannië 20 eD in 1823 ruim 160 stoombooten. In Frank rijk begon de stoomvaart in 1S20. In Duitschland voeren in 1818 stoomboo ten van Engelsch maaksel, en hot nieuwe vervoermiddel verspreidde zich snel door vele landen. In Oostenrijk echter voer d*. eerste stoomboot pas in 1830. De stoombooten maakten in het eerst nog vele bijgeloovige zielen bevreesd. De vis- seliers van Helgoland o. a. namen doodelijk verschrikt de vlucht bij de verschijning van het eerste stoomschip de „Lady of the Lake", uit Hamburg, welk snuivend mon ster zij voor den duivel aanzagen. Een belangrijk feit in de latere geschie denis der stoombooten was de invoering, van de schroef. Deze werd in 1829 door Joseph Renel te Triëst uitgevonden; maar' wegens een ongeval bij de proefnemingen werd het gebruik er van door de Oosten- rij ksche Regeering verboden. Vijf jaren later maakten de schroefstoombooten, door Smith in Engeland ingevoerd, grooten op gang en gaandeweg werden zij, op verschil lende wijzen verbeterd, algemeen. SPECERIJEN. De peper, waarvan jaarlijks 26 millioen K.G. geoogst wordt, groeit in Malabar, West-Indië, op de Soenda-eilanden, de Molukken en de Philippijnem. Zij groeit ongeveer als ten onzent de hop. Met haar vingerdikke stengels klimt rij omhoog in zes a acht M. hooge boo men, waaraan zaj zich met luchtwortels vast houdt; haar bladeren gelijken op die van de boonen. Uit groene bloementrossen ont wikkelen zich twintig a dertig bessen van de grootte eener erwt. Men plukt deze vruchten eer ze rijp zijn en droogt ze vlug in de zon of boven een matig vuur. De wit te peper stamt van dezelfde struiken af als de zwarte. Zij wordt wit, indien men de rijpe roode bessen in water laat liggen, totdat do buitenste schil vanzelf loslaat. De witte peper is minder scherp duu de zwarte en wordt meestal op tafel gebruikt. Gemalen peper krijgt men, helaas, meest al vervalscht met gips, mosterd, stijfsel, hennepzaad, loodwit, zelfs met turfgruis Aan te bevelen is het daarom, slechts pe perkorrels te koopen en die telkens voor het gebruik te malen. Dan behouden ze ook hun aroma. Wel worden ook peperkorrels vervalscht, met gepulveriseerden mosterd e.d., die men tot een stijf deeg roert en door zeven perst, maar dit bedrog is gemakkelijk te ontdekken, daar zulke ver- valschte peperkorrels zich in het water spoedig oplossen. Nog prikkelender dan zwarte peper is Cayenne-peper, die overigens haar naam niet met recht voert, want zij stamt uit Zuid-Amerika en Azië. Kerriepoeder is een mengsel van ver schillende specerijen, als peper, kurkuma, gember, kaneel en muskaatbloesem, dat uit Indië eerst in Engeland, later ook in ande re landen werd ingevoerd. Een eigeuaardigen smaak verkrijgen spijzen door toevoeging van ingemaakte kapertjes. Het zijn gesloten, grijsgroene bloemknop-

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 12