Paplor'nekpaaük,, den gesteund door een griffier, die in de meeste gevallen ook geen droog bureau craat is en in het practische leven even goed bescheid weet als in de wetboeken; die goed onderscheidt tusschen den gewo nen misdadiger, en den man met een on bevlekt verleden, die in een zwak oogcn- blik voor de verleiding bezweek. Bijzonder belangwekkend voor buiten landers zijn de gerechtszen delingen, die ter linkerzijde van den griffier zitten en wier taak het is te zien wat gedaan kan .worden om de afgedwaalde schapen van hun geloofsbelijdenis weer op het rechte pad te brengen. Deze zendelingen zjjn een oude „instel ling" van de Engelsche politic-rechtbanken en zij hebben eenig gezag. Als zij meenen, dat een of ander persoon beter past in een familie of in een inrichting, die waarbor gen aanbiedt voor het gedrag van de aan haar zorg toevertrouwden, dan in de gevan genis, verzoeken zij den rechter hun den beschuldigde over te laten, wat met diena toestemming in de meeste gevallen ook ge beurt, want de rechter weet zeer goed, dat zulke men&chen, eer zij met de gevan genis kennis maken, veel vatoaarder zijn voor den invloed van een welmeenende om geving dan wanneer zij eerst langen tijd in gezelschap zijn geweest van verstokte deugnieten. Er volgt dan vrijspraak of voorwaardelijke veroordeeliDg. Aan den anderen kant van den griffier zit cle registrator, dc man, die bet verle den heeft nagespoord van do aangeklaag den, en den re elite r, als hij daarnaar vraagt, op de hoogte brengt. Bijna altijd begint de zitting met cenigc gevalleu van dronkenschap. Dronkenschap is nl. in Engeland reeds op zichzelf straf baar. De meeste beschuldigden behooren tot het vrouwelijk geslacht. De beschul digde betuigt met een groot< i woorden vloed den rechter, dat zij van kindsbeen af zich onderscheiden heeft door zedelijk heid, matigheid en andere deugden. On-< gelukkig kan zij niot ontkennen, dat zij in dit bijzondere geval dronken gaweest is, en de rechter vraagt don registrator of hem ook iets bekend is omtrent Mary Hopkins. Dat is inderdaad het geval en de genoemde ambtenaar begint een zon den register voor te lezen: In Januari 19C0 vijf shillings boete weg:ns dronken schap. dan een pond en drie shillings wegens dronkenschap en afkeurenswaar- digen levenswandelhot volgende jaar driemaal vijf shillings; in het ge heel omtrent twintig straffen. Dat is rog niet heel erg. Zekere Kate Malorie vierde voor eenigen tijd een eigen aardig gedenkfeestzij was toen 250 mar len wegens dronkenschap bestraft. De zen deling ziet, dat er. voor hem niets te doen valt. Het geval wordt afgehandeld: de hoogste straf, een dag tuchthuis. Dan verschijnt het volgende „nummer". Zoo passeeren verscheidene delinquenten. Twee gevallen van poging tot zelfmoord in Engeland strafbaar worden over gelaten aan den zendeling, die zich do be schuldigden aantrekt. Beide gevallen zijn toe te schrijven nan armoede en drank. Een jongmensch heeft spektakel gemaakt in een tingel tange1 en is blij, dat hij mot een boete vrij komt. Dan komt een oud man, ellendig, hulpe loos; hij heeft gebedeld. Zijn verontschul diging is, dat hij honger leed, en zijn uit geteerd voorkomen bevestigt zijn woorden. Hij wordt verwezen naar het armenhuis cn verlaat de zitting mot het voorkomen van een man, die een tehuis heeft gevonden. Telkens bespeurt men, dat do spreuk ,,Fiat justitia, percat mundiV Recht noet gedaan worden, al zou de wereld ver gaan hier niet geldt. De Engelsche politic-rechter houdt reke ning met personen en omstandigheden. Belangwekkend voor buitenlanders is cle rol, die dc politic-agenten voor de Engel sche rechtbanken spelen. De Engelsche wet kent geen onderscheid tuss<rf.en den eed en de getuigenis van '.r i agent en van een gewoon sterveling. Dik wijls schijnt de Engelsche rechter geneigd den agent te wantrouwen, ."aar hij aan neemt, dat deze zijn best doet om geval len te verkrijgen, die zijn dienstijver in 't licht stellen. De Engelsche agent tracht trouwens niet veel veroordeelingen te ver krijgen hij stelt het echter zeer op prijs, .wanneer, de rechter hem looft voor zijn goede houding. Als een agent zich door drift laat vervoeren of personen voor de rechtbank brengt, die hij liever aan hun lot had moeten overlaten, wordt hij soms gevoelig terecht gewezen. Een agent komt aan met een voor het overige vreedzaam man, die waarschijnlijk een weinig „onder den invloed" op straat in slaap is gevallen. Hij heeft hem, ver moedelijk minder zacht, gewekt, en de man is woedend geworden en heeft onbe hoorlijke dingen gezegd. In plaats van den man te bestraffen, wendde do rechter, 't was mr. Plowder, de philosoof onder dc Londenscho politie rechters, zich tot den agent. „Gij alleen zijt schuldig aan het misdrijf van dezen mam. Waarom hebt gij hem niet laten slapen? Wie slaapt zondigt niot. Ik mocht lijden, dat alle menschen zoo rustig waren als daze man, wanneer hij slaapt." Daarmede was het geval afgeloopen. Hoe weinig zich soms de Engelsche rech ter om de geschreven wet bekommert, kan blijken uit het volgende: Men moet weten, dat particuliere perso nen bij den politie-rcchtcr aanklachten kunDon indienen, waarop deze dan, als hij het goed acht, don beschuldigde voor zijn zetel kan dagen. Nu verscheen voor den polïtïe-rechte- in Oost-Londen een twaalf-jarige knaap. Hij begon: „Ik zou iemand voor den rechter willen brengen." „Wien?" „Mijn vader." De rechten zag don knaap onderzoekend aan en vroeg: „Wat heeft uw vader ge daan „Hij heeft mij mishandeld." „Waarom?" „Ik zcide, dat hij mijn zuster ruw had behandeld." De rechter bedacht zich een oogenblik en zeide dan: „Goed, kleine man. Hij zal hier. verschijnen. Maar dat kost je twee shillings." De jongen was verlegen, want hij bezat maar één shilling. „Kan het niet minder?" vroeg hij. Iedereen lachte en de rechter zeide: „Neen, dat gaat niet. Wij doen het niet voor minder." De jongen ging, maar hij kwam terug en legde twee shillings neer. Do dagvaar ding werd opgemaakt. Daar de wet in En geland niet met zich laat spotten, versche nen vader, en zoon voor de rechtbank, de eerste woedend. Het geval werd behandeld. Ten slotte vroeg de rechter den jongen aanklager: „Heeft je vader je meermalen mishan deld?" „Neen", was het antwoord, „het is de eerste keer." „Dan wijs ik dc aanklacht af," sprak de rechter, „onder, voorwaarde, dat de vader den zoon mee naar huis neemt en hem een redelijk pak slaag geeft." In afwachting, dat de scheikunde nieuwe surrogaten voor lompen aan de hand doet voor de bereiding van papierpap is de moderne papiernijverheid aangewezen op een aantal producten, alle van plantaar- digen oorsprong, die ruim voorzien in d" enorme behoefte aan papier over de gehee- lc wereld. Eigenlijk kunnen alle planten, wanneer zij maar in voldoende mate cellu lose bevatten, als grondstof voor papier in aanmerking komen. Talrijk zijn dan ook de brevetten, die in den loop der 19do en in do eerste jaren van de loopende eeuw genomen zijn van grondstoffen voor de papiervervaardiging, die alle uit plantaar dige vezels bestaan. Om er slechts eenige te noemen: stroo van tarwe, gerst, haver, koolzaad, rijst, maïs, loof van aardappelen, erwten, boenen, het houtachtige afval van vlas en hennep, haverdoppen. Dan komen brem, hop, aloes, en eenige agavesoorten, sparta en alfa, ramee, distels, holm, de naalden van pijnboomen, de stengels van het suikerriet, de salie (salvia), de jute, varens, mossen, heidekruid, zeewier, rafia, katoen, de malwe, boomschors en bladeren, eindelijk zaagsel van verschillende hout soorten. En onder de houtachtige planten: do wingerdranken, de witte ceder, de pijn boom, de den neboom, de cypres, de kastan je, de populier, de espeboom, de wilg, de plataan, de moerbezieboom, de bamboe, de ailanthus globulosa. Eindelijk verschil lende knolgewassen, bieten, pulp, turf, enz. Van al dezo grondstoffen zijn er echter slechts weinige proefhoudend gebleken, en men kan wel zeggen, dat de houtpulp en dan nog van bepaalde houtsoorten, voor de bereiding van handelspapier alle andere surrogaten verreweg overvleugeld heeft, hetzij onvermengd, hetzij vermengd mei lompen, stroo of alfa. Wil de fabrikant zich tegen groote ver liezen vrijwaren, dan moet hij onder de ve zelstoffen diegene uitkiezen, .welke het grootste rendement aan papierpap geven en hem tevens een deugdelijk papier ople veren. Het hoogste rendement is 60 pCt. Bovenaan in dit opzicht staan de populier, de denne- en de pijnboomen; dam volgen in afdalende orde alfa, wilg, kastanje (38 pCt.), eiken en noten (29 26 pCt.). Hoo- ger rendement geven weer het Fransche korenstroo (41), het Zeeuwsche stroo (40), Hollandsch stroo (4ö), gerst stroo <37.9), enz. Om een denkbeeld tc geven van de veler lei soorten, alleen in de rubriek schrijfpa pier, laten wij hier eenige merken volgen van schrijfpapier, door de Parijscho firma Kahn en Brunchwick in den handel ge bracht: Papier procureur, vergé blanc. Papier anglais azur, papier anglais supé rieur. Kabé Mill. Anglais colonial. Anglais cicle Mill. Moyon ago blano ot* crème. Japon Novelty. Anglais No velty. Financial vélin. Financial ver ge K. B. Parchem'in supérieur blano. Strong parchemin blanc. Simili Japon extra. Registre K. B. Yélin Alberton. Vélin Alfa. Pate fine blanc. Azuré. Vélin azuré Alberton. Ontelbaar zijn de papieren, voor indu strieel gebruik. In de eerste plaats de be hangselpapieren, papier voor. aanplakbil jetten, het papier voor imitatie-leer, id. ge weven stoffen, papier voor dakbedekking, gemetalliseerd en geglazuurd papier voor geïmiteerde schilderijen, papier voor siga retten, confituurdoozen, enz. Van geperste papierpap vervaardigt men rijtuigwielen, rails, kanonnen, hoefojzeis, fietsen, gas- en waterleidingbuizen, onder- zee6che kabels. Te Berlijn heeft men uit stroopap en zwavelzuurzink, door enormen druk, straatsteenen en dakpannen weten te vervaardigen. De laatste vinding zijn tolognaajpalendie veel lichter zijn dan die van hout en meer* weerstand bieden aan atmosferische invloeden. Kunsttanden van papier zijn niet nieuw meer. In Japan maakt men tegenwoordig kleederen voor het volk en sommige onclerkleeren voor hot leger; lantaarns, parapluies, zonnescher men, regenjassen, zakdoeken, kunstleer, on- verslijtbare bankbiljetten, enz. In de Vereenigde Staten en in Duitsch- land maakt men doodkisten van papier, tonnen, emmers, 1 leemvazen, waschgerei, flesschen om de melk versch te houden. Te Springfield heeft men onlangs een fabriek van papieren melkflesschen opgericht. In Frankrijk wordeD tegenwoordig al meer papieren hoeden dan stroohoed< n verkocht. Men vervaardigt zo van stronken papier, stroogeel geverfd, machinaal ge vlochten en in een hocdenvorm geperst. Kunstsponsen worden gemaakt van cellu lose of papierpap. Tn Engeland zijn reeds papieren lucifers in den handel en papieren reisdekens wor den er verkocht voor 30 en 60 centimes. De kunstzijde, uit cellulose bereid, is be kend, evenals het papiergaren, waarvan kousen geweven worden. 4

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 12