KRUISBESSEN. Onderwijs in sport in Engeland. schien nog aan een onteerende straf Ikun- nen ontkomen 1 Er werd geklopt. Als willoos liep zij naar de deur. Voor haar stond de man, die dat onheilspellende papier gebracht had. „Is Urbanus thuis?" vroeg hij. „Neen," «ei Emilie, ,,hij is .wegl" „En hoe gaat het met zijn hand?" „ïk geloof beter." „Dat is gelukkig; wij maakten ons al bezorgd over hem en de inspecteur zond mij expres hierheen om naar hem te infor- ineeren. Zoo'n paardebcet is altijd erg. Het is gelukkig afgeloopen. Als hij uit gaan kan, eal het nogal schildken. De in specteur laat zeggen, dat hij zich moet ontzien, zijn ziekengeld zal hem worden gebracht De man hield stil, want Emilio greep I hem gejaagd bdj den arm en riep: „Welke Inspecteur, stuurt u?" „Wel, de inspecteur van den reinigings dienst 1" Toen de man dit zei, begreep Emilie plot seling alles-Zij had haar man valsch beschuldigd 1 Toen hij weg was, liep zij naar het wieg- van haar kind; zij had er behoefte aan t te zien en te kussen. Maar vóór zij zoo ver was, viel zij bewusteloos op den grond. Toon zij uit haar onmacht ontwaakte, cat Rudolf naast haar bed. Hij was thuis gekomen en had haar op den grond ge vonden; toen hij bemerkte, dat zij tot be wustzijn kwam, greep hij snel den brief, die geopend op de tafel Lag; hij meende, dat zij wegens dien brief itn onmacht was ge-vallen. Nu vertelde Emilie hem, hoeveel angst zij had uitgestaan, daar zij meende, dat hij des nachts misdadige wegen bewandel de en door de politie achtervolgd wend. „Had mij er eeq woord van gezegd, en ilk zou je alles bekend hebben. Een valsche schaamte weerhield mij je te zeggen, dat je tot vrouw van eenstadsreiniger gedaald waart." „En je band......!..?" „Werd gewond, toen ik een hollend paard greep". ,,Lees den brief," zei Emilie schreiend van vreugde, „alles zal nu beter worden, jo vader heeft je weer in genade aange nomen. Hoe dank ik den goeden God, dat gij geen misdadiger geworden zij11 Ver beef mij, dat ik het ooit van je gedacht heb I" Een warano handdruk was het antwoord. De kruisbes is de lievelingsvruoht 'der Engel sohen; de kruisbessen wijn is daar bij velen een zeer geliefde volksdrank en vordt cr geschonken zooals cider in Frank rijk, aalbessenwijn bij ons. Het aantal verscheidenheden, die in En geland worden aangekweekt, is zeer groot. Pansner noemde reeds voor eenige jaren 666 variëteiten en in het werk van H. Mauser, getiteld „Das Beerenobst", vindt men 14S variëteiten beschreven, en 36 af beeldingen jvan de beste. Wij merken hier slechts op, dat men vier hoofdkleuren van vruchten heeft: roode, gele, groene en witte of liever groenachtig witte; dat bij ieder dezer kleuren behaarde of wollige en onbehaarde vruchten voorko men; verder, dat men kleine, middelmatig groote en zeer groote vruchten heeft, en dat doorgaans de middelmatig groote be haarde zacht cn dun van schil zijn, ter wijl de gladde zeer groote, vaak hardere, dikke schillen hebben. Wanneer men dus zijn struiken van el ders wil betrekken, moet men vooraf on derzoeken de hoedanigheid van de vrucht; \>eter is het, wanneer men bijtijds in de «weekorij zelf gaat zien, welke vruchten de struiken voortbrengen, en daar zijn keuze doet. De kruisbes heeft een groote waarde voor ondcrbeplanting in boomgaarden van half- stam-ooftboomen en wel om verschillende redenen: de struik is niet kiesch op d3n grond, geeft de voorkeur aan een plaats, die min of meer beschaduwd is, en levert jaarlijks bij feen goede behandeling een.' zeer rijke opbrengst, en die goede behan deling is daarbij nog zeer eenvoudig. De kruisbes toch draagt aan éénjarig hout; bij het snoeien behoeft mon dus slechts te werken op de ontwikkeling dor zijoogen; dorre takken en die, welke elk ander kruisen, moeten verwijderd worden; wortelscheuton, die niet dienen tot vervan ging van oudere takken, moeten bijtijds worden weggesneden en de oudere takken worden, nadat zij vijf acht jaren gedra gen hebben, geleidelijk door jonge vervan gen. De kruisbessen worden gewoonlijk in drie vormen aangekweokt. De eenvoudigste en meest voorkomende is de struikvorm, die mon èn voor het gemakkelijk plukken, èn voor de toetreding van licht en waiirte, in het midden open houdt; daarop volgt de pyramide-vorm) die in tuinen dikwerf gebezigd wordt, en eindelijk de leivorm, dien men in Engeland vaak aantreft ea die, de ondervinding heeft zulks geleerd, alle aanbeveling verdient, wanneer ce hoofdtakken steeds op een - behoorlijken afstand worden gehouden. Do vermeerdering van de kruisbes ge schiedt door stekken en afleggen. Het stekken geeft wel eens aanleiding tot te leurstelling, omdat de stekken minder ge makkelijk aangaan dan die van aalbessen. Wanneer men intusschen, evenals bij den wijnstok, aan de éénjarige stek een klein stukje van het tweejarige hout laat, waar op zij gegroeid is, kan men vrij zeker zijn van den groei. Wanneer men voor een aanzienlijke on derbeplanting genoodzaakt is zijn struiken van elders te ontbieden, moet men zich bepaald vergewissen of de kruisbessen niet aangetast zijn door een ziekte, die uit Amerika naar Europa is overgebracht en die den naam draagt van „American goo seberry mildew", Amerikaansche kruisbes- sen-meeldauw. Meeldauw in het algemeen is een zwam, die op bladen van appels, peren, rozen, perziken en nog vele andere planten voor komt, deze met een netwerk van draden overdekt, daaraan een witgrijze kleur geeft, welke den naam van .wit draagt, de bladeren uitzuigt en doet verschrompe len en ook aan de twijgen geen goed doet; maar de Amerikaansche meeldauw tast niet alleen de bladeren aan, maar ook de vruchten, evenals het „oïdium Tuckeri" bij de druiven. Voor aoover ons bekend, is die ziekte nog niet in Nederland doorgedrongen en kan men dus met eenige gerustheid de be- noodigde struiken bij een Nederlandschen kweeker ontbieden of ze uit Engeland la ten komen, omdat daar, evenals in Zwe den, krachtige maatregelen zijn genomen, om deze zidkte te weren. In Engeland toch worden de struiken, die uit den vreemde komen, onderzocht; die, welke verdacht voorkomen, worden niet toegelaten; aanplantingcn in Enge land, waarop zich de Amerikaansche meel dauw vertoont, worden uitgeroeid met schadeloosstelling van den eigenaar. In Zweden gaat men nog verder. Daar is de invoer van kruisbessestruiken beslist verbodenpakken met planten, waarvan men vermoedt, dat zij kruisbessestruilken bevatten, worden aan de grenzen geopend, en blijkt het, dat zich daarin de verboden planten bevinden, verbrand. Bij ons bestaan zulke voorzorgsmaatre gelen niet, en daar zich in Europa de Amerikaansche meeldauw reeds vertoond heeft, kan niet genoeg gewaarschuwd wor den tegen het betrekken van de kruisbes sen uit 't buitenland, behalve uit Engeland. Aangezien deze struik in het voorjaar vroeg ontwiklkelt, is de planttijd in het najaar. Hen, die over zulke aanplantingen den ken, zijn nu bijtijds gewaarschuwd tegen 't gevaar, dat van die zijde dreigen kan. Nog zij ten slotte opgemerkt, dat de kruisbessen, ofschoon niet kieschikeurig op den grond, zeer dankbaar zijn voor een goe de bemesting met ammoniak sup?rphos- phaat en kali, welke natuurlijk ook den ooftboomen ten goede zal komen. Niettegenstaande de groote sommen die in Engeland worden uitgegeven voor de scholen, is het een bekend feit, dat het vooral voor de middelklasse heel moeilijk is om voor haar jongens goede scholen te vinden. Evenals in het verleden de wetten, betrekking hebbende op het landbezit, door rijke landbezitters zrijn gemaakt in hun eigen voordeel, zoo zijn de soüolen en uni versiteiten, die goed zijn, zóó dun, dat al leen zoons van rijk geworden handelaars en zoons va: lords die kunnen bezoeken. Difc is dan ook de reden, dat men in Engeland in Regecringsambten altijd zooveel aristo craten vindt. Slechts een enkele is er tus- schen, die een hoogo positie krijgt door middel van beurzen, die deze gelukkigen in staat hebben gesteld, aan de universi teiten van Oxford of Cambridge te stutiee- ren. Voor de zonen van werklieden bestaat voornamelijk de kostclooze staatsschool, waar het onderricht goed is. Het zijn ech ter godsdienstlooz© scholen, en vaders uit meer gegoeden stand zijn meestal huiverig, om hun kinderen naar deze scholen te zen den, want aangezien ze kosteloos zijn en du6 iedereen zijn kinderen daarheen kan zenden, is de toon. er slecht, en nog afge zien van do ruwe woorden, die de kinderen daar leeren, loopen zij groote kans, aldaar ziekten op te doen. Zoons van families uit de middelklasse moeten meestal naar bij zondere instellingen, gaan, waar zdj worden onderwezen voer een handelsloopbaan. De voorbereidende scholen voor de universiteit die zoowat gelijk staan met de gymnasia in Holland, do groote scholen van Harrow en Eton zijn zoo duur, dat een gewoon bur german er niet aan kan denken, zijn zonen daar heen te zenden. Een jongen uit Har row, waar de goedkoopste is der twee ge noemde gymnasia, kost aan zijn ouders 180 pd. st. per jaar 2160 gld. 1 terwijl een zoon in Oxford aan de universiteit hun op een 300 pd. st. 3600 gld. zou komen te staan. Als dan nog maar goed werd door gestu deerd, zou wellicht menige ouder nog wel zelf gebrek willen lijden om de zonen uit het geslaoht met een goede opvoeding te wapenen, om den strijd dos levens goed toegerust te beginnen. Maar aan deze instellingen wordt te veel tijd afgezonderd voor sport. Des winters voor Football; gedurende de zomermaanden Cricket. De redeneering, waar veel voor te zeggen valt is: „Alleen in een gezond li chaam, kan een gezonde geest leven. Wan neer de j ongans vermoeid zijn door sport en studie, dan laat dat geen gelegenheid binnensluipen voor buitensporigheden." Vele ouders, wier zonen zonder goed gevolg de gymnasia hadden bezocht, stel den zich met een zucht tevreden er mee, dat hun kinderen ten minste flink waren opgegroeid, cn cricket en voetbal konden spelen. Deze laatste straal van hoop loopt nu ook groote kans van te verdwijnen. Do „Daily Telegraph" is zeer treurig er over gestemd, dat bijna al de kampioenen voor golf, cricket, lawntennis geen Engel- schen meer zijn, en komt tot de conclusie, dat de tegenwoordige Engelsche jongeling schap niet meer zoo flink is als vroeger alles is hear te veel, ze is sceptisch in ge dachte, gevoel, emotie, liefde en ten slotte sceptisch over zichzelf. Zij bezit niet meer de energie in "haar eigen vermaken, en in allo sport wordt zij verslagen door buiten-' landers, die zich met hen komen meten op het sportterrein. In veel opzichten heeft de schrijver in de „Daily Telegraph'' gelijk. Iedereen kan het telkens opmerken, als een cricketmatch wordt gespeeld tusschen Cambridge en Ox ford, tusschen do beste spelers, die de twee universiteiten kunnen opleveren. De spe-> Iers zijn spierloos, zwak in de knieën, het is een treurige vertooning. Na zulk een match zeggen do optimisten: „Ja, maar op het water ziin wij Engelschen, meester. Staat het niet beslist in het Engelsche volkslied „Rule Britannia", dat Engeland heer en meester is over de golven, over de wijde zee?

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 12