B L O O K E R's GROOTE OPRUIMING van RESTANTEN. GEBHs. HOOGENBOSCH, Haarlemmerstraat 138. Belangrijk Boinis. W. F. v. d. REYDEN, ZEER GOED NOG BETER DE BESTE Hoerïen-Cursus. wassenaarsche slag. LEIDSCH DACBLAU. DONDERDAG 19 SEPTEMBER. - TWEEDE BLAD. Daalders Cacao Twee-Guldens Cacao 't Fijnste merk bussen van 1 pond f 1.60 Offieieele Kennisgeving. Dg pers over de Troonrede. Specialiteit Oevraagds DE Ponfekoekp Lanoform-Strooipoeder Drogisterij S. A. BROERSE, Aambeienzalf. De bloedige Slag wordt VRIJDAG- en SATERDAG geleverd aan het Jftv Mass. Anno 11)07. (vierkante bussen, bruin etiket) bussen van 2 pond 1-50 1 n n 0 80 V2 0.425 (vierkante bussen, groen etiket) bussen van 2 pond f 2.— (ronde bussen) 'ƒ2 0-85 u V4 0 45 De Burgemeester en Wethouders van Lei den doen te weten dat door den Raad dier gemeente in zijn vergadering van den 3den Sopt. 1907 is vastgesteld do volgende ver ordening: VERORDENING,. Poudende wijziging van de verordening op de maTkten, van 26 Mei 1898 (Gem.-Blad No; 10), laatstelijk gewijzigd bij de veror dening van 3 Maart 1004 (Gem.-Blad No. 3). Artikel 1. Artikel 1 wordt gelicht uit afdeeling 1 en als algemeen artikel geplaatst. Artikel 2. Aan artikel la worden toegevoegd de moorden „op andere plaatsen, dagen en uren, dan door den Gemeenteraad daartoe tijn aangewezen". Artikel 3. In artikel 2 wordt in plaats van twee jur gelezen: ,,dric uur"; uit art. 41 ver- Vallen de woonden „vroeger dan één uur". Artikel 4. Artikel 42, alinea l wordt gelezen als volgt: „Het is verboden op de marktterreinen te hebben of te brengen vee, hetwelk ziekte verschijnselen vertoont." A r t i k 0 1 5. Artikel 46 wordt gelézen als volgt: „Beheerders en geleiders van stieren zijn verplicht zorg to dragen, dat deze op do markt steeds behoorlijk geknieband zijn ten genoego van den Algemeenen Marktmeester. Stieren boven den leeftijd van 11/2 jaar moeten bovendien van een ring in don neus Voorzien zijn." Artikel 6. Artikel 47 vervalt. Artikel 7. Artikel 50 wordt gelezen als volgt: „Het is verboden: a. onzuiver of gebruikt stroo op de markt aan te voeren b. gedurende de markt stroo uit de hokken of mest van het marktterrein weg te voeren o. sender daartoe gerechtigd te zijn de >p de hokken of palen geschreven namen to Veranderen, uit te wisschen, onleesbaar te maken of andere namen bij te schrijven." Artikel 8. In artikel 5 wordt achter stroo ingevoegd: „of mesti" Vastgesteld door den Gemeenteraad var» Leiden, in zijn openbare vergadering v£Ch den 3den September 1907. De Burgemeester H. O. JÜTA, Weth. lo.-Burgemeester. De Secretaris VAN HEYST. Zijnde deze verordening aan do Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens I hun bericht van 9/11 September 1907, B No. 1687, (2de afd.) G. S. No. 14, in afschrift medegedeeld. En ia hiervan afkondiging geschied, waar het behoort-, den 18dcn September 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYSl1, Secretaris. Najaarsschouw. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien artikel 17 der verordening van den Oden Juli 1399, Gemeenteblad No. 15, laatstelijk gewijzigd bij do verordening van den 6den Doe. 1903, Gemeenteblad No. 34; Brengen ter kennis van belanghebben den, dat, te beginnen met Dinsdag 1 Oc tober o.k. zullen geschouwd worden; alle wegen, lanou, paden, straten, kar den, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de da .rin ge legen of daartoe behoorendo bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bij zonder eigendom zijn en met gedoogen van de rechthebbenden voor het publiek verkeer openstaan en alle wateringen en slooten, en de rio len ter vervanging daarvan gemaakt, be nevens de daartoe bohoorende sluizen, dui kers, buizen, toegangskokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigen dom zijn. Burgemeester en Wethouders voorn-, H. C. JUTA, weth. loco-burgcm. VAN HEYST, secretaris. Leidon, 10 September 1907. „Het Vaderland" sohrijft: ,,De groote vraag was, welke plannen de Regeering, met het oog op de sedert haar optreden zoozeer gewijzigde omstan digheden, in deze Troonrede zou ontwik kelen. Zou zij, met afwijking van het in 1903, bij haar eerste optreden, ontwikkeld re- geeringsprogramma, nu reeds de gondwets- herziening op den voorgrond stellen- Zou zij al het andere daarvoor laten varen? Zou zij-trachten het eene to doen zonder het andere na te laten? Of zou zij nu nog zwijgen van het toen geopenbaarde voorne men en do aankondiging van de indiening barer voorstellen, overeenkomstig de denk beelden die aanleiding tot haar optreden hebben gegeven, nog uitstellen tot het vier de jaar? Do Troonrede geeft nu op die vragen het antwoord. Het blijkt, dat do Regeering oen mid- donweg heeft ingeslagen. Het besef van de broosheid van het ministerieel leven heeft haar doen besluiten, de grondwets herziening aan te kondigen als zullende „eerlang" do Staten-Gene raai bereiken. Maar hoewel deze toezegging op het pro gramma voor dit zittingsjaar de eerste plaats inneemt, laat de Regeering niet los, wat van hot in 1905 door haar aangekon digde werkplan tot dusverre onuitgevoerd is gebleven, of nog niet werd ingediend. Bijzonder gewioht schijnt, volgens „Het Vad." te hechten aan die zinanode van de Indische paragraaf, waarin het ernstig streven wordt aangekondigd om de ver sterking van ons gez^g in Indië te doen strekken ten bate der bevolking. Sedert ons krachtiger optreden in verschillende deelen van den Indiscten Archipel, ter be vestiging van ons in vele streken door sleur eenigszins verzwakt gezag, (ondernemin gen waarbij bloedvergieten niet altijd te ontgaan ie), was een verzekering in dio richting wel noodig, en moet, volgens „Heb Vad." een goeden indruk maken. „Land cn Volk" schrijft: „In de openingsrede, dio Koningin en ministers tot jcfo volksvertegenwoordiging richten, is veel, dab bemoedigend stemt. Vooreerst de ganschp opzet, do rustige toon van het geheele ptuk. Blijkbaar ar beidt de Regeering ernstig voort aan de afwerking van het program, dat zij zich heeft gesteld. Zij laat zich niet van do wijs brengen door prikkeling, van welke zijde ook; zij blijft onvervaard, trots de deelne mende beschouwingen over haar zwak heid." Het zwaartepunt, in politiekon zio, ligt in de mededeoling omtrent de grondwets herziening: „Voorstellen tob grondwets herziening beperkt tot de hoofdstuk ken ,,van de Staton-Generaal" en „van do Provinciale Staten en de gemeentebestu ren" zullen worden ingediend. „Land on Volk" meent, dat do Regeering getrouw blijft aan de toezegging, bij haar optreden gedaan. Het was niet anders te verwachten. En de voorstellen zullen „eerlang" de StatenGenoraal bereiken, en reu vraagt „Land en Volk", wat zal de inhoud zijn? en dan vervolgt het blad: „Do Troonrede kon er bezwaarlijk wat van vertellen zonder te vallen uit den stijl, voor dit sba-atsstuk gebruikelijk. Toch blijft hier voor ons het groote vroagtee- ken staan. Zullen er concessies worden gedaan om de halve vrienden der herzie ning te winnen? Zal, met name, voor do Eerste Kamer hot recht van amendement of „renvooi" worden voorgesteld? De heei Van Houten watertandt bij de gedachte daaraan. Ons beangstigt steeds de moge lijkheid van dergelijk voorstel. Intus&chen, wij zullen geduld moeten oefenon tot er wordt geopenbaard wat thans nog verbov- gen ligt. Voorshands vertrouwen wij, dat de ro- geeringsvoordracht een onbekrompen de- mocratischen geest zal ademen.'1 Het „Utrechtsch Dagblad" zou het het Verstandigst achten en In 's lands belang, zoo de Regeering zich binnen do neutrale zone hield en trachtte binnen den tijd, die haar nog rest, zooveel vruchtbaren ar beid als mogelijk is, af te doen. Do volgorde evenwel waarin do voor stellen voor het thans begonnon zittings jaar worden toegezegd, doet twijfel aan deze bedoeling opkomen Het lijkt of men de kie-skwestie voor wil laten gaan, en is dat zoo, dan had gerust de toezegging van herziening van bestaan de of indiening van nieuwe sociale wetten achterwege kannen blijven; want dan komt daar voorloopig toch hi.ts van. Een grondwetsherziening met al wat daaraan vast is, veiteischt zooveel tijd, dat daarmo- do de overige wetgeving yoor geruimen tijd wordt stilgezet. Verder zegt het blad nog o.a,: Een speciaal punt echter trekt do aan dacht; dab op de Kinderwetten, pas in wenking, al weer een novelle noodig is. Wanneer toch eindelijk zal Nederland in het bezit zijn van een wetgevende macht, die wetten maken kan? Heeft de Regee ring zelfs niet een novelle op het Arbeids contract moeten beloven voor dit zal wor den ingevoerd? Met groote ingenomenheid begroet het „U. D." de toegezegde voorstellen tot be tere voorziening in dc eischen der kust verdediging. De muizenval van Amsterdam mag men onzentwege in plaats daarvan gerust laten liggen. Deze laatste stelling is waarde loos, wellicht voor ons zeiven gevaarlijk verdediging dor kust, der westelijke grens, dat is het wat de tijdsomstandigheden in de eerste plaats van Nederland eischen. Want raen bedenke het wel; Het schijnt, dat wij do oeoonomische noodon in Indië te boven komen en het systeem dor dcssa-loemboengs, der Indi sche crediotschuren, om dien naam te smeden, de bevolking allengs uit haar el lende zal opheffen. Handel, nijverheid en scheepvaart in Nederland nemen toe. Maar dat alles zal ons niet baten, wan neer wij, nijvere bijen, dien honing voor anderen verzamelen. Do „Nieuwe Arnhemscho Courant" mist met leedwezen do aankondiging eener her ziening van het late bock van hot Wetboek van Koophandel, zoo noodig door tal van finapieieele rampen. Het bevreemdt het blad, dat met geen woord gezinspeeld wordt op een voorgenomen wijziging der Arbeidswet. Evenzoo betreurt het dat de Troonrede geen licht geeft omtrent de plannen der Regeering met betrekking tot het middelbaar en lager technisch onder wijs. Wat 'den algemeencn indruk betreft, door do Trloonrede gewelkt, hij is deze, dat zij vrijwel beantwoordt aan den hul digen politiekon toestand. Haar bcteekenis Bchuilt in de paragr. betreffende do voor stellen tot Grondw.-herziening. Mag de Re geering daarvoor voldoenden steun vinden dan bevat deze Troonrede geno:g om de verwachting op een vruchtbaar legislatief jaar te wettigen. Zoo niet, dan doet het or niet veel toe, wat wordt toegezegd. Het woord van een' vroegeren Hoornschen afgevaardigde: „Er komt toch niets van I" past dan ook hier. „De Residentiebode" zegt, dat de Troonrede uitvoeriger is dan in de be staande omstandigheden te verwachten viel, en dat ze getuigenis aflegt van werklust cn werkkracht bij do ministers. „Het eenige stukje politiek wat in deze Troonrede te onderkennen valt, is de aan-, gekondlgue herziening der Hoofdstukken, III Statcn-Generatl en IV Provin ciale Staten en Gemeentebesturen van da Grondwet. Aan die politiek mocht zich het Kabinet-,,per-order-Borgcsius" echter nicfe spenen. Opgetreden onder de leuze der poli tiek van Blanco-80 was het ministerie, waarin de heer De Meester tijdelijk voorzit ter iB, aan zich zelf verplicht die voorstellen in te dienen. Veeleer hadden wij verwacht, dat zij iets later zouden gekomen zijn. En. dit zou misschien gunstig op afdoening varf zaken gewerkt hebben. Van hun standpunt moet men echter do ministers gelijk geven, dat zij niet langer dan noodig met de indie ning der Grondwets-voorstellen dralen. Het tijdstip der behandeling daarvan ligt im mers aan de beslissing der Kamers. Dat het ministerie geen andere zaken overhoop lieefb gehaalddat heb met name dc netelige kwestie der troonopvolging rusten liet; schijnt ons, in verband met de samenstel ling der beide Kamers, met den politieken toestand des lands met do heterogene be- standdselen, waarop het ministerie steunen moet, verstandig gezien. „Deze geheele Troonrede vestigt dan ook bij ons den indruk, als zou dc regeering, na de Staalkuur, welke zij in 't afgeloopen voorjaar gedurende een paar maanden on dergaan beeft, tob het besef zijn gekorm hoe onhandig do heer Goeman Borgesius deed, toen hij buiten verantwoordelijkheid een ministerie vormde, dat „cabinet-d'affaires" had moeten wezen en toch politiek kabinetje spelen wilde zon der politieke meerderheid. „Om kort te gaan, de Troonrede van den 17den September 1907 zou in de gegeven om standigheden volkomen op haar plaats kun nen zijn, indien zij werd uitgesproken onder de verantwoordelijkheid van een ministerie, dat los was van hetgeen de heer Roodhuij zen genoemd heeft: do schoonste uitvin ding dezer eeuw; indien zij niet onafscheide lijk verbonden ware aan de Blanco-politiek van den heer Goeman Borgesius. „Het Huisgezin" schrijft: Deze Troonrede bevat niet het program van oen stervend ministerie, een Rcgee^ ring over wie ieder oogenblik do doods klok kan kleppen maar van een krachtig kabinet, dat opgewekt en vol moed aan het begin van zijn baan staat en op jaren levens cn werkens rekent. Met kwistigen overvloed worden wets ontwerpen opgenoemd, die eerlang of spoe dig zullen worden aangeboden, die in voorbereiding of in vergevorderden staat van voorbereiding zijn, alsof de werkkracht van dit ministerie onuitputtelijk, zijn aan blijven nog voor jaren gewaarborgd was. En dit, terwijl al zooveel wetsontwerpen zijn ingediend, dat aan hun tot-stand- koming, ook als alles meeloopt, niet durft te worden gedacht. In het gunstigste geval is er nog an derhalf werkjaar voor dit ministerie over. "Wat het gaf en aankondigde kan minstens acht jaren vullen. Waartoe nu die uitpak- kerij, die oogenverblinding? De Troonrede, zegt het blad verder, 2üaï© d© lag© prijson in d© Btalag©. 2836 60 in 2842 18 Spijskoeken. Heepenbanket. Nogabanket, Brusselse!, Banket, Paleisbanket, Hollandia's, Reclamekoekjes, enz., enz. N. Rijn 43. St.straat 49, Notaris SCHOOB te Voor schoten, zal aldaar op den huize „Groot Stadwijk", nabij den Tol, op Dinsdag en Woensdag, 94 en 25 September 1007 en zoo noodig op Vrijdag 27 September d. a. v., telkens des morgens te tien aren precies, om contant geld publiek verkoopen: een groote party roerende goederen, afkomstig van het Instituut „Noorthey" waaronderKasten, Tafels, Buffets, een groote party Stoelen, tweo Kamferkisten, Linnenpersen, Bil jart, antieke stuande Klok, Pen dules, zéér veel huishoudeiyk-, Bed en Tafellinnen, een groote party Ledikanten, Matrassen met paarden haar, Dekens, Spreien, Nachtkastjes, Ladetafels, zéér groot Keuken- Fornuis, Filters, Gymnastiek- toestellen, Maskers, mooie ver zameling Natuurkundige Instrumenten, (Schedel, Skelet, ülineraëlogische ver zameling in kast met catalogus, Globes, Schoolmeubeien, enz. Te bezichtigen Zaterdag 21 en Maandag 23 Sept. m., van voorm. 10 tot nam, 4 uren. 2775 85 Oataloyi U btkomen bij den Notaris. 8500 als eerste Hypotheek op een Winkelhuis met over waarde. Brieven aan het Bureel van dit Blad No. 2793. 6 De Lessen voor den Jloedcn. Caraiu, zullen 7 October weer worden hervat. Aanmelding vour nieuwe Leerlingen dagelijks. Qiondlg on degelijk onderwijs. Conditiën billyk. ApothekorsdUk 32, naaet het Volksh. 2667 9 OUDER WETSCHE ONTBIJT ie verkrijgbaar b(j W. F. VA!» DEK EEYDEN, N. Rijn 43. Steenstraat 49. W. F. VAN DER REYDEN, 2g43 11 Banketbakker. geneest zweetvoeten, neemt den onaan- genamen reuk geheel weg en voorkomt het stukloopen der voeten. Volkomen onschadelijk. Proefpakjes 15 0ts„ Strooi- doozen 25 en 50 Cts. 2783 22 Hn'arl.str. 70 o/'d. Vrouwesteeg. Van Broeder BENEDICTUS, togen Bloedende en Blinde Aambeien, lenigt het spoedigst do Pyn, stelpt de Bloe ding, de Aambeien worden slap, ver schrompelen en verdwynen langzamer hand. Prys per pot met gebruiksaan wijzing f 0.60. Vorkrygbaar by E. H. GER1MTSEN, Haarl.etr. 6. 118 10 2751 16 2604 180

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 5