flo, 14551 Donderdag 1 Augustus. A°. 1907 Qeze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pnen feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. JBejjsjroeM© liefde. IEIBSCH fKIJB OBZEB COCRANTl *00» Leldn pel «eek t OenUi pet 8 muedee I J J J f 1.10. Bollet Lelden, per loopet <o waai agenten geeeetlgd tfjn J 1.80, franco pet poetJ J 1.65. PRIi'8 DER AD VERTERITEN» tan 16 regel» fl.06. Iedere regel mee» r 0.17 j. Grootere letten :aa» plaaternimte. - Kleine edvertentlën Tan 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het lnoaeeeeren wordt/"0.05 berekend. Onteigening. De Burgemeester der gemeente Leiden maakt, bekend: lo. dat, ter voldoening aan artikel 10 der Onteigeningswet wet van 28 Augustus 1851, Staatsblad No. 125 een Commissie uit Ged. Staten der provincie Zuid-Hol land, bijgestaan door den daartoe door het algemeen bestuur aangewezen ingenieur en het hoofd van het bestuur der gemeente, in het gemeente-huis aldaar, zitting zal houden den 3denAugustus 1907 des voormiddags te halfelf, ten einde de bezwaren van belanghebbenden aan te hooren tegen het plan van onteigening van eigendommen, noodig voor de verbree ding der Paardensteeg in deze gemeente; weshalve belanghebbenden wor den' uitgenoodigd om hun bezwaren, ter plaatse en ure vermeld, mondeling of schrif telijk aan genoemde Commissie mede to deelen 2o. dat de stukken, bedoeld bij artikel 12 en, ter voldoening aan de tweede alinea van dat artikel van de Onteigeningswet, ter inzage van een ieder worden neerge legd van af heden, totdat do Commissie haar werkzaamheden binnen de gemeente heeft yolbracht. De Burgemeester voornoemd, DE RIDDER. Leiden, den 13den Juli 1907.. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden" brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand go- eteld de kohieren der belasting op be- drijfs- en andere inkomsten No. 3 en 4 ran den dienst 1907/8, executoir verklaard 30 en 31 Juli j. 1. en herinnert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de wet bepaalden yoet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, DE RIDDER. Leiden, den lsten Augustus 1907. Leiden, I Augustus. Aan den Minister van Waterstaat is het volgende adres gericht: Geeft met verschuidigden eerbied te ken- ben: Het Bestuur den ,,Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer te Leiden en Qmstreken", dat het, ter secretarie dezer gemeente kennis genomen hebbende van de Uwe Excellentie door de Maatschappij tot Ex- Sloitatie van Staatsspoorwegen en de Ne- erland8che Centrtaal-Spoorwegmaatsohap- ter goedkeuring ingezonden ontwerpen yan de wintcrdienstregeling Ï9071908, ten zeerste betreurt, dat in deze ontwerpen de treinverbinding tusschen Leiden en Utrecht evenals voorheen voor, Leiden zoo s 1 e o h fc beantwoordt aan de eischen van het nationaal en internationaal verkeer; dat toch de eerste trein No. 21 D, vertrek 7.10 v.m. van Utrecht naar Duitschland niet met den eersten trein No. 291, ver trek 0.32 van Leiden te bereiken is, aange zien deze trein daarvoor 37 minuten te laat in Utrecht aankomt; dat toch trein No. 145, vertrek 9.13 v.m. van Utrecht naar Leeuwarden en Gro ningen, niet met trein No. 125, vertrek 8.28 v.m. van Leiden te bereiken is, aan gezien deze trein daarvoor 13 minuten te Laat in Utrecht aankomt, waardoor reizi gers uit Leiden of reeds met den trein No. 291 te 6.32 v. m. van Leiden moeten ver trekken of de reis naar het Noorden van Utrecht met trein No. 547 moeten maken, daardoor drie uur twee en dertig minuten later in Leeuwarden en Groningen aanko mende; dat toch do laatste trein No. 126, vertrek 10.22 n. m. van Utrecht naar Leiden niet to bereiken is met den laatsten trein uit Duitsohland No. 52, vertrek 9.20 n. m. van Arnhem, aangezien deze trein daarvoor 8 minuten te laat in Utrecht aankomt; Redenen waarom adressant Uwe Excel lentie in overweging geeft, door de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen alsnog de volgende wijzigingen in het ontwerp voor do wintcrdienstregeling 1907/1908 te doen aanbrengen; A. Trfein No. 291 van Leiden met ongev. 47 minuten te vervroegen B. Trein No. 125 van Leiden met ongev. 20 minuten te vervroegen O. Trein No. 126 van tftrecht met ongev. 15 minuten te verlaten. Hetwelk doende, enz. Het Bestuur voornoemd, (get.) M. H. van Waveren, voorzitter. (get.) H. W. Cahen, secretaris. Leiden, 31 Juli 1907. De akte van oprichting van de naam- looze vennootschap bouwgrond-maatschap pij Buitenrust", te 's-Gravenhage, is op genomen in do „St.-Ct." No. 176. Doel der vennootschap is liet exploitso- ren en verkoopen als bouwterrein van de in de vennootschap in te brengen gronden aan de Heerenstraat en het Schelpenpad te Leiden, en van andere door haar te ver krijgen gronden. Ook is zij bevoegd tot het koopen, stichten, verkoopen, huren en verhuren van gebouwd eigendom, in ver band met haar bezit van ongebouwd on roerend goed. Duur tot'l Mei 1937; kapi taal f 100,000, verdeeld in 100 aandeelen van f 1000, die alle zijn geplaatst. Oprichters der vennootschap zijn de heerenI. Vos, in privé, en als directeur van .Nationaal Grondbezit"; mr. H. J. Smidt, oud-minister van Justitie, en mr. J. W. S. A. Versteeg, secretaris-generaal bij het departement van Landbouw, in privé en als voorzitter en secretaris van „Nationaal Grondbezit"; P. J. van Voorat Vader ,civiel-ingenieurt te 's-Gravenhage; M. Zanen, in privé, en als directeur van de maatschappij ,,Laan-van-Meerdervoort"; J. F. R. van de Wall, ingenieur, A. v.d. Ham, bouwkundige, cn P. J. Laboyrie, notaris, in privé, en als commissarissen van de vennootschap Laan-van-Meerdervoort"; en eindelijk H. Wiencke, commissionair, te Leiden. Voor het examen der Ned. Toonkun- stenaarsvereeniging is geslaagd voor piano, lager onderwijs, mej. P. J. van der Rey- den, uit Leiden. Geslaagd ia voort de G. A. van Swie- ten Tuinbouwschool t« Frederiksoord W. N. Lindeman, te Leiden. De heer P'. Corba, thans meester bakker van de 9toomhroodfabiriek „ide Vereeniging" alhier, zal den 8sten Augustus a b. den dag herdenken, dat hij 25 jaren bij die vennootschap werkzaam is. B\J de Leidsche Spaarbank is in de maand Juli Ingelegd f 109,681.20* en terugbetaald f 94,S61.18S, terwijl zijn afgegeven 51 nieuwe •n geheel afgelost 64 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 11,893 Inleggers bedroeg einde Juli f 2,200,481.32. Men schrijft ons uit Voorscho ten: Gisteravond gaf „Benvenuto", mu- ziekvereeniging der Kon. Ned. Fabriek alhier, weer een harer concerten, waarmee zij reeds zoo menig genotvol avondje aan het kunstlievend publiek bezorgde. Men behoeft gewoonlijk slechts de invités zoo knusjes aan de geïmproviseerde tafel tjes te zien zitten, om te weten, dat de gezelligheid den boventoon heeft. Voor dezen keer intussehen zouden onze musici zich misschien nog wel tweemaal bedacht hebben de uitvoering te geven, in dien zij meer aandacht hadden geschonken aan het telegraphisch weerbericht van het „Leidsch Dagblad", dat toch sedert ette lijke weken bewezen heeft volkomen Be trouwbaar te zijn. Want, na de eerste nummers, als naar gewoonte met animo ten gehooro to hebben gebracht, zag het auditorium zich genood zaakt tegen den neerplassendcn regen een schuilplaats te zoeken, waarvoor de zooge naamde „dichte" uitnemend dienst deed. Na dit opfrissehertje hervatte „Benvenu- to" de voorgenomen taak en alhoewel exe cutanten noch toehoorders van de verdere droogte overlast hadden, zal het muziek korps zich dezen avond toch nimmer be klagen. Er had zich namelijk sedert kort een Damescomité gevoiimd, met het doel, na mens al de dames die op eenigerlei wijze tot de „Zilyerfabriok" in betrekking staan, aan „Benvenuto" een vaandel te schenken. Door de zoo milde bijdragen, waaruit bleek, dat „Benvenuto" de geheele sympa thie der dames bezit, hiertoe in staat ge steld, werd gisteren door het comité en wel bij monde van do presidente, mejuffrouw Van Kempen, het aangekochte vaandel met een hartelijke toespraak uitgereikt. Benvenuto's president zeide dank met ge voelvolle woorden en wekte de leden op kernachtige wijze op, zioh nauw en trouw te scharen om hun banier, om zoodoende de schenksters op het hoogst te eeren. De belangstellende wijze waarop het pu bliek het tentoongestelde geschenk bewon derde, toonde voldoende hoe het algemeen in den smaak viel. Onnoodig te zeggen welk eon voldoening dit gaf aan de dames van het Comité, aan wie bovendien mevrouw Van KempenMellet elk een fraaien bou quet vereerde. Waro de régen niet zoo onbarmhartig geweest, de avond zou, ook door giorno- verlichting, vuurwerk en smaakvolle deco - ratie van het Park, bepaald schitterend geweest zijn. .„Benvenuto" intussehen verheugt zich. Do uitslag van het i.i de maand Juli te 'a-Gravenhage gehouden examen, be doeld in art. 123 der Hooger-onderwijswet, ter verkrijging van een getuigschrift vau bekwaamheid tot de studio aan de Techni sche Hoogeschool te Delft is als volgt: Heb getuigschrift werd uitgereikt aan: W J. Frijlink, geboren te Utrecht; D. O. Geest te Amsterdam; J. B. P. van Lohui- zen, te Epe, en G. J. Th. Bakken te Oleh- leh. Het aantal ©andidaten, van wie der halve 4 het getuigschrift verwierven, be droeg 13. Benoemd is tot leerares in do Engel- sohe taal aan de H. B.-School te Haarlem, mej. A. N. H. W. van den Linden, aldaar, e® tot leerares in de kunstgeschiededis aan do school voor middelbaar onderwijs voor meisjes aldaar, mej. J. C. E. Peeier, te Amsterdam. Te 's-Gravenhago is in hotel „Den Ou den Doelen" van Heidelberg aangekomen Z K. H. Prins Rangset Pragurasatz van Siam. De Prins reist in strong incognito cn is vergezeld van den heer Chamrat, zijn par ticulieren secretaris. Op hoogst eenvoudige wijze werd gisteren op Oud Eik-en-Duinen te 's-Graven. hago in tegenwoordigheid van een groot ^antal belangstellenden, onder wie vele actief dienende en gepensionneerde hoofd officieren van verschillende wapens, o.a. de generaals Thiango en Braams en de kolo nels Van de Capellen en Wagner, zoomedo vele bestuurders van de Nederduitsch-Her- vormde Gemeente, het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den gep. luit-kolonel der cavalerie L. G. baron van Boetzelaer. Nadat de hofprediker ds. v. d. Flier een woord tot afscheid had gesproken, herdacht jhr. Hoeufft, namens het college van kerk voogden en notabelen van do Ned.-Herv. Gemeente, den ontslapene als odministree- rend (kerkvoogd, die steeds vol ijver, toe wijding en met tact do materieelo belangen der kerk heeft behartigd. De broeder van den ontslapeno dankte voor de betoonde belangstelling. Bij resolutie van den minister van ko loniën vbn 30 Juli 1907 is mej. O. H. Let tering gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nod.-Indiê om te wor den benoemd tot verpleegster bij het krankzinnigengesticht te Lawang, en cle heer J. F. Meijer om te worden benoemet tot lceraar bij het middelbaar onderwijs daar te lande. Naar de „Rea.-Bode" verneemt, heeft jhn mr. L. von Fiaenne, naar aanleiding zijner benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, ontslag geno men als voorzitter van den Bond van Ii.- K. Kiesvereenigingen in die. provincie, welke functie hij sinds het oprichten van cLeaen bond met ijver on toewijding ver vulde. Nog in do voorjaarsvergadering werd hij zonder tegencandidaat als presi dent herkozen. B. cn W8. van Amsterdam stellen den Raad voor wederom 28 perceelen en 17 perceel sgedeelten meeren deels liggen do in den z. g. Jordaan, onbewoonbaar to ver klaren. Zondag 11 Augustus a.s hoopt ds. P. de Haas afscheid van de Ned.-Herv. Gem. to Erichem to nemen om Zondag 18 Augs. d.a.v to iP'urmerend zijn intrede te doen. Als bevestiger zal optreden ds. J. Gouver neur vau Halle. Do gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag 2 Augustus niet plaats hebben. HAZERSWOUDE. De jongeling Van O., werkzaam op het Dorp en wonende aan den Rijndijk, per fiets huiswaarts k.-.ondo, reed achter een rijtuig aan, toen twee fiet sers van den tcgeoovergestelden kant hom tegen reden. Daardoor raakte v. O. onder de wieion van den wagon, en moest in het rijtuig op genomen worden om zoo spoedig mogelijk onder geneeskundige behandeling te worden gesteld. HILLEGOM. Gistermiddag sloeg bij een kort, doch hevig on we der de bliksem in een peroeel, gelegen aan de Wilhelminr'aan en bewoond door den heer L. van '~il Rzn., ten gevolge waarvan zoowol in als buiten de woning een onbegrijpelijke verwoesting werd aangericht. Alvorens een gedeelte van de steenen voe- ting van het ijzeren hek aan de voorzijde van het woonhuis te hebben weggeslagen, .werden do beide ramen van do voorkamer zóódanig vernield, dat de raamkozijnon enz. totaal versplinterd waren. Vervolgens baande do blifksem zich een weg door do gang naar de zoldcrachterkamcr cn keuken, en, na ook aldaar een ontzettende vernio- ling te hebben aangorïcht, en brand te hebben veroorzaakt in een der bedden, vond hij een uitweg door den regenput en het riool, die ©ven zoo uit elkander werden geslagen. De muron waren van onder tot boven ge scheurd, een groot gedeelte van de pomp was .weggerukt en tevens waren verschil lend© grooto gaten in het dak. Het mag met recht een wonder worden genoemd, dat do huisgenooten, die zich in de voor/kamer bevonden, ongedeerd zijn ge bleven. Aanvankelijk werd gevreesd, dat ook do heer Van Til door den bliksem was getrof fen, doch, nadat geneeskundige hulp was ingeroepen, bleek dit gelukkig niet het ge val te zijn. De brand, die reeds een dreigend aanzien had, (kon door spoedige hulp wor den gebluscht. De burgemeester was spoedig op de plaats des onheils aanwezig, en tal van nieuws gierigen begaven zich derwaarts om deze zeldzame verwoesting te aanschouwen. Ook bij verschillende bewoners van den Stationsweg worden ruiten ingeslagen. LIS SE. Thans zijn wederom twee geschil» derde kruiswegstatiën in de R.-K. kerk al- aangebracht en wel de dertiende en do veertiende, zöodat er thans zes van de veer» tien zijn geschonken en geplaatst. Gistermiddag, even voor twaalf uren, zakte een groote verhuiswagen van den hoer F. Wagner uit Den Haag, door het brexon van een achterwiel, in elkaar, en wel mid den op de tramrails, zoodat do trams go- durend© e>en paar uren niet verder (konden ên de passagiers moesten overstappen. Te twee uren had men de lijn vrijgemaakt door den wagen aan den kant te winden- NOOTDORP. Gistermorgen vertrokken de pelgrims van het dekenaat Zoeterwoudo S3) Anna leunde zwaar met haar. schouder tegen het paneel van de deur aan. ,,En als ik, als ik morgen hier kom," dof, schoorvoetend kwamen de woorden eruit. „Als ik er toe besluit morgen hier te ko- xnoq, bestaat er dan voor Johann geen gevaar meer?" „Meisje-lief, ben ik Golstocks speur hond]" Anna draaide de kruk van de deur, om, deed een schrede vooruit om, op den drem pel gekomen, nog even te blijven staan. „Hoe dooit en door hardvochtig is u," fceide zij. Mevrouw Maxstead glimlachte. „Het gaat hiermee als met een geneesheer, die een kind opereert. De snede van liet ontleedmes is pijnlijk; het kind geeft een schreeuw; taaar de geneesheer kan zich een glimlach Veroorloven." Bedaard raapte zij Golstocks brief van den grond op en vouwde dien toe- Besluiteloos stond Anna nog in den deur- Jp08t. „Ik, ik haat u!" bracht zij er op een maal uit. ,,Ik haat ui" En meteen stormde pdj de trappen af naar beneden. XVH. £>0 oude Solny zat bij den haard in Het wy nvertrek, verdiept in zijn lectuur. Toen a do kamer binnentrad, sloeg hij ver- Jftrooid de ogen op, ging wat verzitten en peek weer in zijn boek. Z'i was haastig het vertrek binnengetre den, haar eerste blik gold de hangklok. Do .wijzers stonden op acht uren. Haar geweten begon te knagen en zij zag naar de tafel; maar het avondeten, hetwelk een uur te vo ren genuttigd was geworden, .was reeds op geruimd. In plaats van de overblijfselen daarvan, als broodkruimels, gebruikte bor den, enz., lag er een schoon tafellaken op do tafel cn viel haar aandacht op het kopje en schoteltje, het bord en h©t blinkende cou vert, dat voor haar, in afwachting van haar thuiskomst, in gereedheid gezet ,was. Yan de tafel dwaalden haar blikken naar het vuurhet hart zonk haar in de schoenen toen zij den ketel daar reeds op geplaatst zag staan. Zij wendde zich tof ..ar vader. „Waar is Johann?" vroeg zij. Solny bezag het nummer der bladzijde, waar hij gebleven was, waarna hij het boek dicht deed. „Johann?" herhaalde hij vaag; toen bezon hij zich. „Hij is zijn avondwan deling gaan doen." Vervolgens nam hij zijn boek weer op. Anna trad op de tafel toe. Er was in die woorden iets ontzettend aangrijpends voor haar; zij schenen den laatsten doorslag aan haar besluit te geven, voor zoover er nog een laatste doorslag noodig was. Zij waren als een afdoend bewija voor datgene, waaromtrent zij nog in het onze kere verkeerde. Het door de woorden te voorschijn geroepen beeld liet aan duidelijk heid niets te wenschen over: daar was de vluchteling, die het daglicht vreesde; de man, die, om wat lichaamsbeweging te ne men, des avonds, beschut door de duister nis, er op uitging. Zij maakte knoopen ▼an haar mantel loe, deed hem uit ea wierp hem op een stoel. Zij was van boven tot beneden bespat met modderhaar sohoenen waren door weekt; uren achtereen had zij voortgeloo- pen, zonder honger of vermoeidheid to go- voelen. Maar do Natuur deed haar rechten golden. Op do tafel stond kaas en beter en versoh gebakken brood gereed. Gretig ble ven haar blikken er een oogenblik op rus ten; haar neusvleugels zetten zich uit en, op do tafel toetredend, nam zij een mes en begon 2ich een boterham te snijden. Gedurende een minuut of vijf at zij gre tig en zwijgend voort; toen schoof zij haar bord weg. Naarmate haar honger zich gestild had, zag zij haar toestand duidelijker voor zich; zondor dat zij er haar gedachten voor in spande, stond al het doorleefde haar helder voor den geest. Met het hoofd in de handen leunde zij voorover op de tafel. Een paar maal openden zich haar lippen, doch zij hield de woorden terug. Een enkele maal zag zij naar haar vader op, doch airas ver viel zij weer in haar vorige houding; zijn hoofd bleef over het boek gebogen. Eindelijk en ten laatste schoof zij met een zwaai haar stoel achteruit en schreed zij het vertrek door tot het tegenovergestelde einde. Daar stonden eenige pakkisten sommige leeg, andere nog vol bijeen. Even bleven haar blikken er op rusten; toen keerde zij zioh om en trad andermaal op de tafel toe. Met de hand er op leunend, bleef zij hier stilstaan. „Yader", begon zij op onvasten toon. De oude Solny keek niet op. Zij hield haar adem in en trad geagiteerd en ontdaan op het venster toe; op het lago kozijn neerknielend, tuurde zij naar buiten. De beslagen ruiten hadden het uitzicht oo do kleine binnenplaats. Wanneer er geen leven om haar heen was, kon zij de weerbar stige regendruppels in don zinken vergaar bak hooren nedervallen; met een kleine inspanning van haar verbeeldingskracht kon zij de grassprieten tusschen de kleine steentjes voor het huis waarnemen, die des zomers, door de verweer do glasruiten ge zien, een heelo vertooning van groene frisch heid maakten. Deze aanblik voerde haar g?.- dachten opeens naar het verleden terug. Zij dacht zioh weer in den tijd, toen zij nog een baby met groote oogen en een bleek ge zichtje was en met gevouwen handjes, het neusje togen het vensterglas aangedrukt, vol opgetogenheid naar buiten staarde. Hoe lang scheen dat niet geleden 1 Zij slaakte een zucht. Hoe vreeselijk lang geleden 1 Hoeveel lan ger leek het wel? Zij klemde haar handen opeen en drukte haar gloeiend gezichtje tegen het vensterglas. Eén traan, twee tra nen druppelden neer, dus de regendruppels daarbuiten gezelschap houdend; met een impulsieve beweging hief zij zich zóó hoog op,dat haar lippen het glas i-onden aanra ken. Toen keerde zij zich om en deed haar voeten hoorbaar op den grond nederkomen'. „Yader", zeide zij andermaal. Solny verroerde zich even, zonder ech ter om te zien. „Ja, kindje", zeide hij. Misschien was het, dat zij onder, den in druk van het oogenblik verkeerde, mis schien was het de ongewone teederheid der benaming, maar haar gemoed schoot vol; met moeite drong zij een snik terug. „Yader;!" Het werd haar zoo licht in het hoofd. Langzaam sch. 1 zij het vertrek door, telkens even stilstaand totdat zij eindelijk ziin stoel bereikt had, waarachter zij staan bleef. „Yader 1" Solny kende geen nieuwsgierigheid. Hij bleef rtocht voor zich uit in het vuur zitten staren. „Vader, ik wilde u iets vragen." „Welnu, kindje?" Hij sprak op vagen* doch vriendelijken toon. „Vader, wat is gemakkelijker te herstel len: een gebroken hart, of een doorgesnc»' den halsader?" Het was alsof haar adem stokte. Er volgde een oogenblik van stilzwijgen* Zenuwachtig dwaalden haar blikken tel kens naar de deur, die tot den winkel too gang verleende; in de spanning, waarin zij verkeerde, kwam het haar voor, als tikte do hangklok ongelooflijk luid dien avond* „Yader?" hield zij aan. Hij hief het hoofd op en antwoordde ge heel als iemand, die uit een droom ontw waakt: „Beide zijn onherstelbaar, kindje; er bo* staat alleen een onderling verschil, dab is alleB." Met een vasten greep omvatte Anna zijn" arm. „En waarin bestaat dat onderling verschil Hij liet het hoofd ietwat zakken. „Het een maakt het leven zoo eindeloot lang", zei hij, „dat men niet vooruit durft/ zien; het andere maakt het leven zoo onfcs zettend kort-, dat men niet achterom durff zien." Nog steeds sprak hij als iemand dio uit een droom ontwaakt.. (Wordt vervolgd)-

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 1