Amerikaansclie wenken voor winkelbedienden. Een winkelkastenbelastiog Een beste brandkast. Post, telegraaf en telefoon in Griekenland. Verzuimt geen gelegenheid, u met het systeem van onze zaak op de hoogte te stellen 1 Laat uw klanten nooit onbevredigd weg gaan, vóór ge met een ouderen, meer bekwa men collega, over zijn aangelegenheid hebt gesproken l Weest beleefd tegen iedereen I Verwaai loost een kooper niet, al is hij ook armoe dig gekleed 1 Wordt nooit persoonlijk tegenover koo- pers I Begint nooit met koopiers te redetwisten l Spreekt in tegenwoordigheid of in de na bijheid van koopers nooit over persoonlijke aangelegenheden I Zegt nooit, wanneer ge door een kooper wordt aangesproken: „Ik heb op het oogen- blik geen tijd I" Zegt steeds uiterst beleefd: „Wil u even plaats nemen?" of: „Ik zal u onmiddellijk bedienen I" Toont hem, dat ge hem in zijn wenschen te gemoet wilt komen Belooft nooit iets aan koopers, wat ge 'weet, tool} niet ten uitvoer te kunnen bren gen 1 Eindigt nooit uw arbeid, vóór ge dien ge heel ten einde hebt gebracht Verwaarloost uw uiterlijk niet! Bedenkt, dat schoone banden en schoon linnen be langrijke factoren zdjn voor goed-zaken- doen Reinigt in tegenwoordigheid van een an tler nooit uw nagels, laat dit nooit nood zakelijk worden Gaat uw koopers niet te nauwkeurig op- hemen, maakt over hen geen opmerkingen, die verstaanbaar zijn 1 Gebruikt in de magazijnen nooit een spie gel om uw haar of kleeding in orde te schik ken daarvoor zijn spiegels aangebracht in de toiletkamers Loopt nooit gearmd door de magazijnen! Hebt in het magazijn geen tandenstoker I» uw mond Fluit, zingt of gonst nooit ïn deD win kel I Zet geen onvriendelijk of boos gezicht 1 Uw spraak en uw geheele voorkomen moe ten steeds beleefd-en voorkomend zijn. Hebt steeds een potlood bij u en borgt niemand 1 Leest geen boeken en oouranten en schrijft geen particuliere brieven gedurende de uren, die gij in dienst der magazijnen rijt Staat uw vrienden niet toe u gedurende uw werk op te zoeken Werpt geen papier op den grond Spreekt nooit scherp en kortaf door do telefoon Verbeeldt u nooit, dat dit of dat niet tot uw werkzaamheden behoort. Zulke denk beelden lijden tot achteloosheid Maakt nooit tweemaal dezelfde fout Wie nu zegt: „Hu ja, zulke voorschriften zijn in Amerika op hun plaats, wij kunnen ;zonder zulke maatregelen", die moet eens even nadenken, waarom hij in den een en winkel liever koopt dan in den anderen 1 Waarin ligt het verschil? Amerikaansch. Het beroemde warenhuis Siegel, Cooper Co., fee New-York, heeft weer iets nieuws verzonnen, dat een gewone winkelier moei lijk na zal kunnen doen. y „Wanneer moeders met kinderen iets ko men koopen, loopen de kleinen maar in den wegwat Hieraan te doen Er is bij den ingang een kinderlift ge maakt, dje tot boven dc veertien verdie pingen van het neuzengebouw uitkomt en de kleinen op het dak brengt in een idea len kinderspeeltuin. Evenals men bij den ingang van een mu seum zijn parapluie afgeeft en daarvoor een nummertje ontvangt, evenzoo geeft nu moeder de vrouw haar kleintjes af; op hun rug wordt een nummer gespeld, moeder krijgt hetzelfde nummer en floep 111 daar vliegt de kleine in een schommelbak veer tien verdiepingen hoog, gaat speten en als moeder na een uurtje klaar is, wordt naar boven om nummer zooveel getelefo neerd, de kleine daalt naar boneden en wordt tegen teruggave van het nummer aan moeder weergegeven, met een kleur van het dolheerlijke spelen op de wangen I Inderdaad, het is Amerdkaansch I is weer iets geheel nieuws. Be primeur van die nieuwigheid komt toe aan den magis traat van Hannover. De heffing dient uit sluitend om het overmatig aanbrengen van over de straat uitstekende) étalagekasten te gen ïe gaan. Do grondslagen zijn de volgen de: De jaarlijks te betalen cijns voor eiken vierk* meter winkelkast bedraagt: lo. in dc hoofd straten, a. tot 10 c.M. voorsprong over de r..oilijn 3 Mark, b. tot 20 c.M. voorsprong over de rooilijn 6 M.c. tot 30 c.M. voor sprong over de rooilijn 15 M.2o. in de overige straten, a. 2 M., b. 4 M. en c. 10 M. Voor fotografenwinkelkasten kan de be lasting met 50 pCt. verminderd worden. Een bron van inkomst zal do nieuwe be lasting niet opleveren, daar slechts 3000 M. geraamd wordt als vermoedelijke opbrengst. Voor de heffing hebben bij het gemeentebe stuur dan ook alleen aesthetische redenen den doorslag gegeven. Er valt natuurlijk alles voor te zeggen, dat toegezien worde, dat geen uitbouwsels van welken aard ook een deel van het voor de voetgangers bestemde trottoir innemen. Maar zonderling klinkt het, hier door bet gemeentebestuur van Hannover een belas ting van die sta-in-de-wegs te zien heffen. Daarmee wordt het kwaad niet uit den weg geruimd, maar bestendigd. Hier te lande wordt dat uitbouwen over 'de openbare straat eenvoudig bij politie- of bouwverordening verboden. Mooie kinderen. Hoe komt het, dat zoo vaak mooie (kinde ren, als ze volwassen zijn, zich in ge enen deele door uiterlijke schoonheid onderschei den? Daarvan heeft prof. Lombroso, vol gens een Duitsch blad, de volgende ver klaring gegeven. Vele kinderen vinden wij mooi om hun grooto oogen, waarmee ze als verbaasd rondkijken. Bij volwassenen komt dit zel den voor en wel omdat de oogen zich bij den mensch het snelst ontwikkelen. Met het zevende levensjaar hebben zij vollen wasdom beroikt, terwijl het gelaat nog lang verder groeit. Bij persoden met aanleg tot een dik hoofd lijken de oogen dan ook later zeer klein. Ook de neus bnengt zulke verrassingen, daar dit vooruitstekend deel de neiging heeft sterk to groeien en een mooi kindemeusje later vaak een weinig sierlijke neus wordt. Een mooie Grieksche neus vormt zich alleen uit een (klein, smal kinderneusje. De mond is mede in het spel. omdat die vaak leelijk vergroeit als gevolg van bittere levenservaringen en bootz© hartstochten. Terwijl het kind in de eer ste levensjaren gewoonlijk bijna enkel ge noegen en geluk kent, vertoont zich bij volwassenen de levensstrijd meestal door een trek om den mond, die aan het gelaat een geheel veranderde uitdrukking geeft. Amerika, dat alles het beste, bet gróót ste, het geweldigste, het zonderlingste en het merkwaardigste heeft, inbrekers en dieven niet uitgesloten, bezit nu ook de zeldzaamste brandkast, welker vernieling het doel en streven moet wezen van alle kampioenen op het gebied van diefstal en inbraak, die in zoo n ding natuurlijk een uitdaging zien van hun vernuft, vinding rijkheid en durf. Naar de verhalen, die omtrent dit proef stuk van samenstel, het resultaat van vijf tig volle jaar peinzen en denken en be proeven, van New-York uit de Oude We reld bereiken, zullen de beroemdste mees ters van het inbrekersvak er evenwel hun handen meer dan vol aan hebben. De pi£* tende kip van Roosevelt en het jongetje, met zestig tanden zijn er niets bij, maal, over. deze beide natuurproducten hebben de lui dan ook geen vijftijg jaar nagedacht. Het meubel, dat in een bankinstelling te New-York afgeleverd is, zal der natuur zoowel als den mensch onder alle omstan digheden weerstand bieden: geen aardbe ving, geen brand, geen instorting, die er iets tegen vermag. Voor alle zekerheid (een beetje wantrouwend zou men zoo zeg gen, tegenover het genie, dat er heel eijn lieve leven mee berig is geweest), beeft de directie der zorgvolle bankinstelling de kast in een gewelf van twaalf meter diepte laten plaatsen. 1 Door een vernuftige samenCelling van spiegels beeft do bewaker wat al over bodige voorzichtigheid en wat al wantrou-j wen in de deugdelijkheidvoortdurend; kijk op de kast, alsof hij er onafgebroken, bij zat. De buitendeur weogt volle zes ton, en rondom het gevaarte loopen buizen, dia een bewonderaar met onvriendelijke, eet- zuchtige of hebzuchtige bedoelingen, zoodra hij tot dadelijkheden zou willen overgaan,, zouden onderwerpen aan een stoombad van zoodanigen aard, dat de naar den in-i houd nieuwsgierige nooit meer aa.-n een brandkast zou kunnen komen. En om geen1' enkel kansje te geven, niets aan het toeval of het dom geluk te laten, dat ook wel eens op de hand der inbrekers is, is er aan da brandkast een zoodanige inrichting verbon den, dat de flauwste drukking, onverschil lig op welk deel, onmiddellijk een electri- eche scheiinrichting in werking brengt, die, half New-York in den letterlijken zin trit den droom zou helpen. In geen enkel land yan Euro'pfe, van den Balkan zelfs, is het zoo ellendig gesteld met} de postverbindingen als in Griekenland.- Ja, het is do eenige Staat van Europa, dso' geen dagelijksobe Terbinding heeft met do omliggende landen. Slechte driemaal per! week is er een postverbinding met Europa, iil. Dinsdags, Woensdags en Zaterdags. Van' Woensdag tot Zaterdag bestaat dus geen ge legenheid met het buitenland verbinding te krijgen dan door de telegraaf; en dan nog doet men beter met de Engelsche telegraaf te seinen, al kost dit iets meer. Wat den postpakketdienst betreft, Is bet nog treuriger gesteld. Aten kan bedroeven-, de feiten van te-late-aankomst constateeren Een postpakket E gyp te-Holland bijv. heeft circa 8 dagen noodig, een van Griekenland naar Amsterdam echter ruim l£ maand. Als men aan het postkantoor te Athene, een pakket wenscht te verzenden, moet men minstens twee uren queue maken. En als gij na twee uren of langer eindelijk ge holpen .wordt, moogt ge nog blij rijn, want de twee of drie ambtenaren, die er werken, hebben honderd of meer personen vóór u te helpen en dat nog op de Grieksche ma nier, d-w.z. zeer langzaam, Oostersch be daard onder het slurpen van een kopje koffie en een karaf water. De handel van Griekenland lijdt daar zeer onder, daar de kooplieden waren als kanten, band en dergelijke kleine artikelen zich liever per aangeteekend monster zon der waarde laten toezenden. Ze betalen daar wel booger vracht voor, maar het komt dan ook 4 a 5 weken vroeger aan. De hoogere kosten worden natuurlijk geïnd door de kantoren van afzending in het Bui tenland, waarvan Griekenland niet profi teert. Is het de dag der Europeesche postver zending, dan is het bijna onmogelijk een postzegel te bemachtigen; men verdringt zich dan eenvoudigin den zomer vallen er zelfs mensehen flauw. Ieder, die een aan- geteekenden brief wenscht te verzenden, ontvangt een nummer en men kan gewoon lijk circa 1 1/2 a 2 uren wachten eer men aan de beurt komt. Be ambtenaren haasten zich volstrekt niet. Examens hebben se nooit gedaan, bon se-

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 15