GEBR. GERZON's Vraagt steeds Leesinrichtlng MODE-MAGAZIJNEN, ORIGINAL BOYS SAILOR SUITS. Vrijwillige Verkooping HERPAKTE THEE. HUISHOUDGROENTEN L. NIEUWENHUIZEN, Botermarkt 20. G. LOS, Hoogewoerd 65. No. 14481. LEIDSCH DAGBLAD, VRIJ O AC 10 MEI. - TWEEDE BLAD. Anno 1907. Uit de „Staatscourant." Veenestraat 36. Den Haag. 44 Veenestraat. By zichtzending is de opgave van leeftyd voldoende. IVSaatknippen en Kostuumnaaien. G. KOOLHAAS, Hooge woerd 173a. Vraagt K6ESÏT3 FEENSTVA's Men neme proef met No. 5 a 60 ets. per B ons, No. 4 a 80 ets. per B ons, enz. onze prima gezouten Groenten en geblancheerd Groenten gewogen uit het van Hollandsche, Fransche, Engelsche en Duitsche tijdschriften. km» De Chrlslen-democralischB parl||. In het gebouw „Patrimonium" te Am sterdam werd gisteren de algemeene vergar gering gehouden van de Christen-democra tische partij. De opening geschiedde door den heer A. P. Staalman met een rede, waarin hij er op wees, dat er in de partij yeel is, dat ontmoedigt, wanneer men in oogcnschouw neemt, dat zij klein ia yan omvang. Maar veel oclk, dat tot dank stemt, ■wanneer men er op let, dat wat de partij heeft, vast is en zij, die met haar optrekken, bchooren tot de getrouwen. In den breede sohetste de spreker het standpunt, dat de Christen-democraten innemen ten aanzien van de anti-revolutionaire partij, waarin, naar 's heeren Staalmans oordeel, het be derf voortwerkt, wijl zij is verkocht aan het conservatisme, ten gevolge waarvan alle le- ,vcn in die Partij verdwijnt, en uit haar ge lederen de stem wordt gehoord: ,,Och, of we ons zeiven konden worden 1" De partij 'der antirevolutionairen is, zegt spreker, in 6laafschen dienst van het conservatisme. ;Wel heeft zij aanzien naar buiten, maar 6preker herinne'ft aan de uitspraak van professor Visscher: ze is groot, maar dood. Haar leider, dr. Kuypër, zwoer voor Loh- man zijn democratie af, en sedert wordt ze door Verkouteren on Koetsvelcl bespottelijk gemaakt. De val der antirevolutionairen is thans in de macht van het conservatisme voltooid. Na te hebben stilgestaan bij de misken ning van dr. Kuyper in do weken die ach ter ons liggen, vervolgde de heer Staalman met "er op te wijzen, dat als de teekenon niet bedriegen, thans door de Christen-de mocraten de moeilijkste. dagen zijn beleefd. Dat waren de jaren 1901/1905, toen de coa litie stond op het toppunt van haar glorie. De anti-revolutionairen roepen thans in .vertwijfeling uit: geef ons Kuyper terug, maar Kuyper is niet meer de Kuyper van vóór 1901. Wanneer Kuyper thans van de linkerzijde eiseht, zooals vóór 1901, dat in God9 naam aan bot verdrukte volk recht worde gedaan dan antwoordt rij natuurlijk: en gij dan? Daarom is in Kuy per do kraoht gebroken, hij is niet meer de reus van vroeger om zijn beginselverloo chening. Beter dan; „geef ons Kuyper terug I" is Visscher's woord: „Laat ons ons zelf wor- 5den I" Evenwel, dat zal bezwaarlijk gaan ,voor de anti-rev. partij; zij zou daartoe (Je coalitie moeten loslaten en steun zoe ken bij linksche democraten. Heemskoik yroeg al, op welke voorwaarde zulk een toenadering mogelijk zou zijn. Spreker wees er vervolgens op, hoe de Christen-democratische partij de ee;ste johristelijke is, die het kiesxechtvraagstuk ernstig onder de oogen heeft gezien, en hoe deze partijvergadering van belang "was met het oog op de verslagen, die wer den uitgebracht, met het oog op de komen de Statenverkiezingen. Uit do uitgebrachte verslagen bleek, dat 'de toestand der partij veelzins reden tot dank geeft. De aftredende bestuursleden, de heeren Staalman en Hartendorf, werden herkozen. Tot secretaris werd benoemd de heer H. ,yan Munster, t© Amsterdam, tot algemeen adjunct ds. Lieftiuok, van Muiderberg. De conclusies der kiesreohtcommissie, die reeds het kiearechtrapport uitbracht, werden na breedvoerige discussie nagenoeg ongewijzigd aangenomen. Over de komende verkiezingen voor de d'rovinciale Staten werd een zeer breede discuaeie gevoerd, die er toe leidde, dat aan het partijbestuur nagenoeg goheele vrijheid van handelen werd verleend. De partij zal zich bij die atembuB doen gelden; het par tijbestuur zal bepalen, hoe dit geeohiedun zal. Deze vrijheid van handelen werd ver leend onder uitdrukkelijk beding, dat daar bij vastgehouden wordo aan de algemeens gedragslijn overeenkomstig het beginsel, neergelegd in de beginselverklaring., Verder behandelde de vergadering aan gelegenheden van huishoudelijiken aerd. Zoo werden eenige maatregelen getroffen om do organisatie vollediger te maken. Besloten werd van het nu vastgestelde standpunt in zake h$t kiesreohtvraagstuk mededeeling te doen aan Patrimonium" en do „Christelijke Werkliedenvereeniging." (N. R. 0.) Nederlandss onzijdigheid. De oorrespondent te Berlijn van de „N. R. O." meldt: Naar aanleiding van wat er in de Tweede Kamer der Staten-Generiaal over de neutra liteit van Nederland gezegd is, brengt het „üerliner Tageblatt", naar het zegt van „gezaghebbende Nederlandsche zijde", een yecrklaring, die hierop neerkomt: Een volk als de Nederlanders, dat op zulk een lange en roemrijke geschiedenis terug kan zien, behoeft zich niet onder de voogdij van andere volken te 6tellon, die bovendien bij werk'*1 jk ernstige conflicten geheel en al waardeloos zou zijn. Neder land is heden ten dage meester van een koloniaal wereldrijk, behoort tot de oudste koloniseerende staten der nieuwere geschie denis en neemt op het oogenbl'k nog de tweede plaats onder de koloniale mogend heden in. De Nederlandsche bezittingen in Oost-Indië hebben een bevolking van over de 30,000,000 zielen. Sedert meer dan 300 jaren hebben de Nederlanders daar hun heerschappij gehandhaafd en op Java zijn er reeds veel langer dan 100 jaar geen ernBtige opstanden meer voortgekomen. Zelfe als in Britsoh-Indië hetgeen nauwelijks aan te nemen is de Engeland vijandig gezinde beweging zich zou uit breiden, hebben de Nederlanders voor hun koloniale rijk niets te vreeoen. De politiek van Nederland is vele tien tallen van jaren bezadigd en kalm geweest en heeft eenig en alleen de bevordering der belangen van het volk gediend zonder zich ooit met de avonturen der groote Europeesche politiek in te laten. Neder land leeft in de beste verstandhouding met zijn naburen en voelt zich, zonder eenige agressieve eerzuoht hoe ook genaamd te hebben sterk genoeg om zijn machtspo sitie zelf te verdedigen. Dat het Nederland bij zijn gezonde po litiek goed gegaan is, bewijst een blik op de handelsbalans. Dertig jaar geleden bedroeg de invoer in het koninkrijk ongeveer 760,000,000 gld. en de uitvoer ongeveer 551,000,000 gld. De cijfers der laatste ja ren geven bijna 6 maal zoo groote bedragen aan. Hiermede neemt Nederland, wat zjjn invoer aangaat, de vierde, en wat zijn uie- voer _betaoft, de vijlde plaats onder de mogendheden in terwijl het volgens het aantal inwoners een van de laatste ge noemd zou moeten (worden. Deee uitkomst dankt Nederland niet het minste aan zijn besliste vrijhandelspolitiek, die het in alle oeconomische toestanden getrouw handhaafde, niettegenstaande bijna alle aangrenzende staten tot het be schermende stelsel overgingen. 8teunendo op oen voortreffelijk bestuur in hot moe derland en in 'de koloniën, kan Nederland zijn politiek onpartijdig en rechtvaardig langs de tot dusver gevolgde banen voort zetten, zondert te moeten vreesen in een conflict van belangen gemoeid te worden, dat nu en dan tusschen groote mogendhe den pLegt uit te breken. Het Nederlandsche volk, dat door een met heldenmoed gevoerden jarenlangeü vrijheidsoorlog de bewondering van de be schaafde wereld nog op den huidigen dag, n,a eeuwen, opwekt, behoeft rijn zelfstan digheid niet onder curateele te stellen; het voelt zich krachtig genoeg de eigen haard zelf te bescheranen. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De Bloemen- en Plantencommissie van bovengenoemde Maatschappij heeft in haar Mei-vergadering, gehouden in een der zalen van het K. Z. B.-Genootschap „Nafcura Ar- tis Magistra1' te Amsterdam, o.a. de volgen de onderscheidingen toegekend, alsi Verguld zilveren medaille aan 12 Rhodo dendrons hybriden in bloei, ingezonden in Mei, als zijnde lste prijs op do prijsvraag voor Rhododendrons over de maanden Maart, April of Mei. Ingezonden door do firma P. van Noordt en Zonen to Boskoop. Zilveren medaille aan 12 Rhododendrons hybriden, ingezonden door dezelfde firma in de maand April, als 2de prijs op dezelfde prijsvraag. Nog was door deze firma ingezonden een Rhododendron „Pink Pearl" als nog ge vraagde nieuwe bloeiende Rhodendron, op de prijsvraag voor drie nieuwe bloeiende Rhododendron hybriden, waarop door deze firma reeds op de vergadering in April waa ingezonden. De oommissie wae echter van oordeel, dat deze soort, als reeds bekende on bestaande schoone variëteit, niet voldoet aan de vraag nieuwe, om met de twee in April jl. in gezonden variëteiten Mons, Heuher en Goorg Olardie voor bekroning in aanmer king te kunnen komen. Van de eveneens op deze prijsvraag inge zonden Rhododendron hybriden door de firma P. van Noordt en Zonen te Boskoop, verwierf 1 Getuigschrift lste kl.: de Rhod. hybr. „Doctor G. J. Stracko". 1 Getuigschrift vazi verdienste: de Rhod. hybr. „Mevr. G. van Noordt", terwijl de var. „Madelle J. W. van Noordt" voor geen certificaat in aanmerking kon komen. 1 Zilveren medaille verkreeg ook een mooie verzameling afgesneden magnolia- bloemen in verschillende soorten, ingezon den door den heer O. Wezelonburg, firma O. de Vos, te Hazerswoude. 1 Bronzen medaille werd toegekend aan 12 bloeiende Hortensia's in potten ingezon den door den heer D, Baardse Dsn., te Aalsmeer. Hel Incident Passioors en Roodhuyzen. In verhand met de vergadering, door de katholieke Kamerclub gehouden naar aan leiding van het niet-benoemen van don heer Passtoors in de Commissie van Voor bereiding voor de Verzekeringswetten, ver neemt „Het Huisgezin" het volgende: De heer mr. Kooien, door den voorzitter der Kamer benoemd voor de plaats, door de Kamerolub aan den heer Passtoors toege dacht, heeft den president zijn ontslag in gediend. Tevens ia den president der Kamer ken nis gegeven van de groote ontstemming door het niet-benoemen van den heer Pas stoors in de Kamerolub veroorzaakt, en hem dringond verzocht het ontslag van den heer Kooien aan te nemen en den heer Pas stoors alsnog te benoemen. De voorzitter der Kamer heeft het ontslag van den heer Koelen geweigerd met een be roep op artikel 42 van het Reglement van Orde. Ondanks dit negatieve resultaat staat in- tusechen vast, dat de geheele Kamerolub de partij voor den heer Passtoors heeft op genomen en zioh solidair verklaard met de katholieke pers, welke het niet-benoemen van den heer Passtoors ernstig heeft be treurd. Naar „Het Vad." uit goede bron ver neemt, heeft het Kamerlid, de heer Rood huyzen aan den voorzitter der Tweede Ka mer persoonlijk verzocht, hem niet te be noemen in de Commissie van Voorbereiding voor het Ziektoverzekeringsontwerp. Van daar, dat-de heer Roodhuyzen in deze com missie geen zitting heeft. Faillissementen. A. G. L. Moor, rijwielhandelaar, en W. 0. Vrouwenfelder, rijwielhandelaar, beiden te 's-Gravenhage en aldaar handel drijven de onder den naam van A. Moor en W. U. Vrouwenfelder. Geëindigd: de failliasementen van P. J. de Doos Jr., meubelmaker te 's-Gravenha- ge, S. Barnstijn, te Watergraafsmeer, B J. Bakker, A. G. Gerlings, commissionnair in offecten, J. Swijnenburg, koek- en ban ketbakker, allen te Amsterdam, A. van der Linden, vroeger houtzager en kisten maker te Rotterdam, S. Hoogland, winke lier te Waalwijk, D. Gorter, stukadoor te Groningen, H. H. Jansen, te Eefde, M. Kuiters, koopman in lompen te Dordrecht en I. Meijer Hzn., landbouwer te Di- dam, alle door het verbindend worden der uitdeel ingelijst. Faillis^oment-Gratama. Grotama alsnog 8,58 pCt. worden uitgej keerd. Aan hen, die alleen betrokken zijn bij het faillissement Tjepke Gratama, alsnog 8.03 pOt. en aan hen, die alleen betrokken) rijn bij het faillissement Gajus Gratama4' alsnog 0.Ö1 pCt. Wanneer deze laatste uitkeering zal heen; ben plaats gehad, zullen de crediteuren" in het faillissement Gebrs. Gratama in heü geheel hebben ontvangen 38.68 pCt. van hot bedrag hunner schuldvorderingen; dia in het faillissement Tjepke Gratama 5.63 pCt. en die in het faillissement Gajus Gra-1 tama 4.91 pCt. (Leeuw. Ct.) Bij Kon. besluit i8 benoemd tot districts commandant tevens inspecteur der rijks- veldwacht E. V. L. M. Dickhof, thans in specteur van politie lste kl. te 's-Graven- hagc is met ingang van 10 Mei 1907 aan jhr< A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Sta«< houwer, te Groningen," op zijn verzoek eer vol ontslag verleend uit zijn betrekkingen van voorzitter van den Raad van Beroep voor de vermogensbelasting te Groningen en van voorzitter van den Raad van Beroep voor de personeele belasting aldaar, met dankbetuiging voor de in die betrek kingen bewezen diensten; en is met ingang van dezelfde dagteekening tot die betrek kingen benoemd mr. L. B. Lohmaa, recb' ter in de axr.-rechtbank te Groningen; is aan den ontvanger der directe belas tingen en accijnzen A. I. M. de Magnóo, te Etten en Leur, op rijn verzoek m6t ingang van 1 October 1907, eervol ontilag vut 's Rijk8 dienst verleend. Bij resolutie van den Minister van Ko loniën is de beschikking van 17 Juli 1906. waarbij Th. L. Rademakers werd gestela ter beschikking van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. bij het openbaar Europeesoh lager onderwij8 daar te Lande, voor zooveel hem betreft, op zijn verzoek, ingetrokken. liet analytische Kamerverslag. De laatste uitkeering in het fallissemenfc Gebrs. Gratama zal nu weldra plaats heb ben. De Blotuitdeelingslijsten zijn gisteren ter griffie van de arrondissements-recht- bank te Leeuwarden nedergelegd. Naar men ons mededeelt, zullen aan dc oredjiteurton in het faillissement Gebrs. Do commissie van voorbereiding van het Analytische Verslag is de vorige week bij- eongekomen om haar voorstellen aan aa Kamer te bespreken. Zij ondervindt, naar de Haagsche brief schrijver der „N. Gron. Ct." meldt, groot» moeilijkheden zoowol met 't oog op plaats gebrek in het gebouw, voor het personeel van den nieuwen dienst als mst de kosten, die volgens gerucht, verre hot bedrag da/ti er op de begrooting voor toegestaan is, zou den overtreffen. Vandaar dat men volgens den briefschrij ver, beweert, dat heel de onderneming nog op losse schroeven staat en dat de tegen standers nog altijd kans hebben hun haan koning te zien kraaien. 9>e belastingontwerpen. De Commissie van Rapporteurs voor d* belastingontwerpen heeft dezer dagen liet Voorloopig Verslag vastgesteld, zoodat dHf binnenkort zal verschijnen. Gelegenheid orn het Patroon- teekenen, Maatknippen en Kostuumnaaien, zoowel van Onder- als Bovengoed, grondig te leeren. 5601 14 ln het Notarishuis aan Den Burg te Lelden, by opbod, Zaterdag 11 Mei 1007, by afslag. Zaterdag 18 Mei 1907, des avonds te halt acht, ten overetaan van Mr. J. A, F. OOE8EBGH, Notaria te Lel den, van: 1. Het BURGERWOONHUIS en ERF met grooten TUIN, onder de gemeente Oegetgeest, tn de Kerkbuurt, nabfj de Kanaalbrug, plaatselijk ge merkt A 82, groot ongeveer 1 aren, 10 centiaren, bevattendeGang, groote Voorkamer met marmeren Schoor steenmantel, Binnenkamer, Keuken en Kelder; voorta Opkamer, drie Bovenkamers en Zolder. De Kamers zijn Behangen en voorzien van Kaaten, Stookplaatsen en vele ge- makken. 2. De SCHUUR ten Oosten van het vorig perceel, groot ongeveer 10 centiaren. De perceelen zjjn te bezichtigen in de weken van veiling en afslag op Dlngsdag en Donderdag van Bj—4 uren, en worden by den afelag ge combineerd. Aanvaarding en betaling 15 Juni 1907. Ueerdere Inlichtingen zyn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris, alwaar tusscben de velling en den afelag, op alle werkdagen van 10—2 uren, verhoogingen kunnen worden gedaan, tegeu genot van dén vijlde der verhoogaom, 6.466 43 2182 16 in HEELE en HALVE blikken. Per j KG. Andjjvie f 0.18, /0.15, Doperwten f 0.20, 0.26, 0.80, 0.85. Kropsla .0.14, 0.18. Postelein 0.14, ,0.18. Snijboontjes .0.14, 0.18. Spersieboontjca ,0.14, 0.18. Spinazie 0.10, 0.12 J. Tuinbooutjcs (witte) 0.16. Worteltje» 0.16, 0.20. Speciaal vestigen wij de aandacht op onze Bruine Capucijners uit het blik h f 0.12J per 4 K.G. 5918'60 ALLE SOORTEN COMESTIBLES.

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 5