De maand Klei. feuilleton. Nft'HOT. Anno 15Ö7 Set is de maand van het paardengetrap pel in de Breestraat, het rollen van de trouwkoetsen, waarbinnenin do (gezichten den voorbijgangers tegenglunderen. Het oude Stadhuis heeft het druk, kijkt met zijn oude grijze front kalm waardig de Brcestraat in. Met een gezicht ale van den ouden Homp rus, die zong: De menschen zijn als de bladeren van hot wóud; do wind rukt ze af en veratröoit zo langs de aarde, maar de niouwe, altijd groeiende boom brengt telkens weer nieuwe voort. Dat drukke trouwen in de Meimaand ieder jaar weer aan is voor zoo'n Stad huis, dat eeuwen overziet, dan ook ten hoogste onbelangwekkend. Niet zoo in de gezinnen 1 Daar herwaakt het familieleven door nieuw geknoopte banden; daar gaan zoon of dochter het huis verlaten, treden er dientengevolge wijzigingen en verande ringen in den huisolijken kring. Ook in anderen zin ia Mei een tijd van veranderingen. In veel zaken en betrekkin gen treedt 1 Mei als Nieuwjaarsdag op. Verbintenissen worden aangegaan of voortgezet. Hot is nu de tijd, dat men een lastig©: of niet zindelijke dienstbode kwijtraakt, om een zeer goed gehumeurde en kraak zin delijke er voor in de plaats to krijgen. Dat men een luien, onverschilligen kneent-, of bediende loost, om één, wiens hoogste le vensdoel ia voor de belangen van zijn baas to strijden, binnenhaalt; het is do tijd ook dat men zijn oude huis vaarwel zegt, om een onvermijdelijk beter to betrekkon. En eindelijk is het ook de tijd, dat de schoonmaakwoede wegebt, dat die spring vloed waarop in huis alles leek meege voerd of het ondersteboven gegooid, ver loopt. Dat men triomft van den weken lan gen strijd in schoone kamers, zonder ka chels, bij zulk lieflijk lenteweer, dat men zijn winterjas terugbegeert, de Meimaand door gaat huiveren en bibberen. Want zachto Meiregens on een vriende lijk, maar slechts een oogenblik in deze kille, vale dagen toevend zonnetje wisselen af met guren wind en jagenden storm, alsof Maart nog eens aan kwam razen. De Meimaand heet het begin van den zomer. In do mythologio wordt vermeld, dat do Germanen cr twee goden op na hielden: god Winter en god Zomer, die steeds tegen olkaar voehten, om beurten mekaar den baas werden. Harl god Zomer god Winter' onder d* knie, dan word er uiting gegeven aan een groote vreugde: er kwam weer een goedo tijd, do zomer ging regecren. Op den laatsten dag van het gevecht werden er dan Meiboomcn geplant. Dat Meiboomen-planten op den Isten Mei heeft zioh stand gehouden, gaf aanleiding tot allerlei feestelijkheden waaraan alle stan den deelnamen, waar zich van te voren gilden, commissies zouden wij nu zeggen, voor vormden. Vorstinnen hadden er in do 16do eeuw evenveel plezier in ak de bur germeisjes en de -boerin-netjesdo dochter van-Prins Willem, Maria van Nassau, schreef aan haar nicht van Egmond op don 30sten April 1534: „Je me souheiderois seto nuyt auprès de vous, pour voir plan ter eung May." Ook voor abdijen en kloosters, vooral wanneer ze rijk en aanzienlijk waren, or dus op een goede tractatie en milde gift te rekenen viel, werden Meiboomon ge plant Geen vermaarder en rijker Nederlandscb vrouwonstift was er in ons land dan de. abdij te Rijnsburg. Do Rijnsburger jongelieden plantten in den Meinacht een boom op het plein voor den hof en des morgens ging een scihaar van ipeisjes in het wit er met kransen om het hoofd, in optocht naar de poort, noo- digdo de Abdisse, do jonkvrouwen en de Priesters om den Meiboom te komen zien. Zoodra de vrouwen zich tusschen de poort en den Meiboom geschaard hadden, defileerde de heele Rijnsburger jeugd, paar aan paar, hand aan hand, huppelende voor dc Abdisso en haar gezelschap. En daarna werd er viool gespeeld bij deD jnast, do boertjes en boerinnetjes dansten in een kring, onder het zingen van het Meilied om den boom. Ten slotte kwam natuurlijk ccn tractatie. Maar in do 17de eeuw raakte dit planten van Meiboomen al in onbruik, werd het zelfs verboden. De Meiboom werd ook als symbool van geluk gebruikt. En nu nog zien veel men schen Mei voor een geluksmaand aan. De Katholieke kerk draagt, zooals bekend is, den gansehen Moi een bijzonderen luistor. Maria wordt do Meimaand bij uit nemendheid toegewijd; do Heilige Maagd kan gedacht worden de geestelijke Meiboom van het R.-K. geloof te zijn, vandaar ter Harer Eer de versioring van groen en bloemon: de poëtiseering van die maand. Ten slotte heeft een gedeelte van do be schaafde volkeren zich ook tot de maand Mei aangetrokken gevoeld, heeft de soci- aal-democratisohe arbeiderspartij den lsten van de maand zioh toegeëigend, dien be stemd tot internationalen feestdag, neemt ze do ontwakende natuur tot symbool van haar wezen, noemt haar: ,,Een dag aan het ontwaken der volken gewijd." AARLANDERVEEN. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de Openb. lagere Bchool aan de Lage Zijde hebben zich 15 sollicitanten aangemeld. BODEGRAVEN. Met de feestelijke uit reiking der prijzen aan do winners in den gehouden zesdaagscheu wedstrijd, besloot de schiotvereeniging Willem Teil", alhier, do herdenking van haar vijfjarig bestaan. In het hotel ,,Van Haaften" vereenigden zich dos avonds te 7 uren do leden der feestvie rende vereeniging, vele genoodigden en vele leden va.n zustervereenigingen van el ders, die prijzen hadden gewonnen. De aanbieding van een lauwerkrans door do „L. S.-V." te Leidon aan Willem Teil" was het eerste nummèr van het programma. Do oere-voorzitter, onze geachte burgemees ter, kon wegens dringendo redenen niet te genwoordig zijn om do prijzen uit te reiken. Daarom werd dit op verzoek gedaan door het ccrclid deD heer Yan Ghesel Grothe, en wel op een wijze, dio allen lof verdient. Bij de uitreiking van de medailles, aange boden door de leden van ons Vorstenhuis, hield de heer Van Ghesel Grothe telkens gcestdrifvolle toespraken en ook de woor den, toegesproken bij het uitreiken aan do winners van de overige pnjzen verwierven telkens groot applaus. De heer Boonzaaijer, voorzitter vau Willem Teil", leiddo verder op uitstekende wijze de feestelijke bijeenkomst. Heel wat heildronken werden op verschillende perso nen uitgebracht; later volgden nog enkele komische voordrachten. Dc heer P. Goebol had voor dezen avond een toepasselijk lied gemaakt, dat zooveel bijval vond, dat het herhaalde malen gezongen word. De pieno- muziek van den heer Goebel heeft ook veel bijgedragen tot de feestvreugde. „Willem Teil" kan met genoegen, ja met trots, te rugzien op dit feest en den gehouden wed strijd, dio beide zoo schitterend zijn ge slaagd. Door stemgerechtigde ingelanden van den polder Weyland en de Bree zijn herko zen tot voorzitter de heer W. Kok, en tob lid van het bestuur de heer C. Verkley. De opperman K. Scheepmaker, alhier, die verloden week van een steiger viel, is aan do gevolgen daarvan overleden. Het reizend publiek zal zeker met ge noegen vernemen, dat de paardentram Gou daBodegraven met «1 Mei j.l. een prijsver laging van de retourbiljetten heeft inge voerd. De ééndaagsohe en vie-rdaagscho re tourbiljetten zijn thans vervallenvoortaan zijn do retours een maand geldig en is de prijs daarvan op 40 cents gesteld. HAZERSWOUDE. Do toestand van den Gemeeneweg gedurende de afgeloopcn weck, doortrokken als hij is van de aanhoudende regens, hot op tal van plaatsen holliggend paardenspoor gevuld met water, deed bij on8 een flauwe herinnering oprijzen aan vroeger dagen. Ja, zoo erg i3 het nu niet en zal het vermoedelijk ook nimmer meer worden. Toch is blijkbaar het vraagstuk om proefhoudende paardensporen op onze grindwegen aan to leggen tot hiertoe niet opgelost, althans in onze gemeente en in den omtrek, voor zoover ons bekend, is nog geen doeltreffende middel toegepast. Allo gebakken steen mist de noodige hardheid, om op den duur weerstand te kunnen bieden aan regen en vorst en niet het minst aan den gedurig weerkefcrenden hoefslag der paarden. Zoo'n hoefijzer komt niet zacht jes neer en al heel spoedig wordt de buiten ste korst van den steen beschadigd, zoodat het zachtereinwendig aan den invloed van het klimaat wordt blootgesteld. Ten onzent zal men nu een proof nemen met iets geheel nieuws, - de dusgenoemdo Scoriae Bricks, een tegel die zoo hard is, dat van stukslaan geen sprake moet wezen Zooals de naam reed3 doet vermoeden Scoria is metaalschuim en Brick is gebakken vloertegel is het nieuw bestratingsmiddel niet van de gewone kleiaarde gemaakt. In derdaad moet dan ook de samenstelling op vulkanischen oorsprong wijzen. Over een lengte van 100 M. zal het slecht ste gedeelte van het paardenspoor op den Gemeeneweg met deze Scoriae Bricks worden bestraat en wel zoo, dat geen rand boven don grond uitsteekt. Mag do proef slagen, dan zullen dus na verloop van jaren ook de lastige randen, die vele fietsrijders doen vallen, tot de geschiedenis behooren. HAARLEMMERMEER. De loteliug do zer gemeente W. Raams, lichting 1907, is bij uitspraak van den Militieraad in het 2de district van de provincie Gelderland, te Zutfon, voor den dienst bij de militie wegens lichaamsgebreken ongeschikt ver klaard. In het gezin van Nieuwkoop aan den Sloterweg bij don Venneperwcg alhier, heerscht diphtheritis. Gedurende het afgeloopen jaar kwamen in deze gemeente voor: 10 typliusgevailcn, waarvan 2 en 13 gevallen van diphtheri tis, waarvan 1 met doodelijken afloop. Over het algemeen hadden deze ziokton een gunstig verloop. Zekere B. A« huurde den lsten alhier een rijwiel, voorgevende zich tot hot doau eonerboodschap even naar Montfoort te moeten begeven. Hij is evenwel tot heden niet teruggekeerd, zoodat heb niet onmoge lijk wordt geacht, dat hij het rijwiel neeft verkocht, en voorgoed op zich iaat wach ten. Do zaak is in onderzoek. De landbouwers alhier verlangen, voornamelijk mot het oog op de bieten teelt, sterk naar droog, warm weder. De voortdurende regenbuien hebben den lan derijen nog wel geen grooto schade berok kend, doch zouden bij langoren duur op het ontkiemen van het zaad een nadeeli gen invloed uitoefenen. - Dat met betrekkin* tot den landbouw do bieten tot een der hoofdproducten bo- hooren, blijkt wel uit de omstandigheid, dat van dit gewas in 1906 een totale op brengst werd opgeleverd van 52745000 Kilo. In den veestapel in deze gemeente is ook eon geregelde vooruitgang waar te nemen. Met juistheid is het natuurlijk niet op te geven, doch heb aantal dor zich in dezein polder bevindende paarden, melk koeien, schapen en varkens wordt vrij te- trouwbaar -globaal geschat op respectieve lijk 4500, 7000, 5000 en 6000. HILLEGOM. De jaarlijksche beproeving van de beide brandspuiten, zal alhier wor den gehouden op Dinsdag 14 Mei a. s. des namiddags to 0 uren. Tegen cenige houders van verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank in deze gemeente is .wegens overtreding der Drankwet proces-verbaal opgemaakt-. LISSE. De in de vorige maand alhier opgerichte Coöperatieve Boerenleenbank treedt Maandag 6 Mei a. s. in werking. Het bestuurt beeft de verschillende func tion verdeeld als volgt: G. G. Tromp 1ste voorzitter; A. -Verduyn 2de voor litter; D. Guldemond secretaris; G. Vreeburg en O. van Leeuwen Jz. commissarissen. Gistermiddag is in tegenwoordigheid van B. en Ws. dezer gemeento en de von- vaardiger en leverancier van den doür deze gemeente aangeschaften sproeiwagen beproefd. Hoewel aan andere, ons bekende sproei wagens, do sproeier achter den .wagen is aangebracht, is deze bij onzen sproei wagen daarientcgen tusschen de wielen be vestigd, wat wellicht dö oorzaak is, dat de proef niet die resultaten heeft opgeleverd, welke men verwacht had, zoodat verbete ring noodzakelijk is om aan de gestelde oischen t© voldoen. Aan belangstelling van de zijdo van ge meentenaren ontbra^ het natuurlijk niet. KATWIJK AAN ZEE. In de afgeloopen week brachten weder slechts een paar vaartuigen hun vangst in afslag met een besomming, loopende van 17.35 gld. tot 45.30 gld. Tong bracht op 0.25 gld. tot 0.80 gld. per stuk; braad 3:50 gld. tot 4 gld. en scharren 3 gld. per mand. 0UDSH00RN. Door het RUk zijn van den veehouder P. den Hertog alhier 6 ruuderen overgenomen, als RJdendo aan tuberculose. Genoemde runderen zijn ter elachtlog naar Rotterdam verzonden. R0EL0FARENDSVEEN. De stalling voor rijtuigen enz. aan bet café van Van der Geest alhier, zal worden afgebroken, waarvoor onge veer op gelijken voet een waranda in do plaats wordt gebouwd; wat zeer zeker het vooraan- zioht aanmerkelijk zal verfraaien. RUNSBURG. De gewone veiling van tulpen en andere gewassen, uitgaande van de „Ver- eeniging t. bev. v, d. Bloembollenteelt v. RUniburg e. 0." en gehouden onder directie van de heeren A. v. d Eljkel Johz., Y. v. Duljn en N. v. d. Mei) Pz., is uitstekend geslaagd. De gemaakte prijzen overtreffen alle verwach ting. Van enkele «oorten laten we do prijzen volgen: Vermilloen Brillant A lé; Rose Lulaanto 18; Murillo ƒ16; Salvator Rose ƒ21; Lucretla ƒ17; le Matelas 36Pink Beauty ƒ100; Vuurbaak ƒ85; Koningin der Nederlanden f 70; Prins v. Oostenrijk ƒ18, alios p. bed van 40 regols. In 't geheel bracht deze velling op, ruim 8250. Door het RUk is een koe, lijdende aan tuberculose, overgenomen van den heer L. v. Tilburg, alhier. TER-AAR. Do dokter Lindner to Lan- geraar werd gistermorgen in do vroegte ongeveer halfvier gewekt door een geraas, hetwelk ontstond doordien een van de kostbare glasruiten in zijn voor kamer mot een steen voor een groot gedeelte werd verbrijzolcL Oogenblik- kelijk opstaande zag hij, terwijl hij üort daarna naar buiten keek, een man in alior- hjaa-st verdwijnen. Het is nader gebleken dat de rfuit is stok gegooid door een zeke ren C. K-, idioot, wonende Ln deze gemeen te. Gister voor mid dag heeft hij dergoiijke vernieling horhaald bij den landbouwer J B. aan het Jaagpad. VOORSCHOTEN. Do zitting alnier van den Rijksontvanger te Leiden zal wegons don Hemelvaartsdag worden gehouden op Donderdag 16 Mei a. s. ZOETERWOUDE. Do algemcene verga dering van de R.-K. Kiesverccüiging al hier, zal gehouden worden op öMeio. k. des avonds bij C. - ngenenb. Behalve het uitbrengen van verslagen en mededeelingen zal de hoofdzaak zeker zijn: het stellen van candidaten voor de ophan den zijnde verkiezing van leden voor do Provincalc Staten. Het aandeel dezer gemeente yoor net innen der opcenten op de grondbelasting, dienst 1906 en dor personccle belasting, dienst 1905 is vastgesteld op 114.74 gld. Dooii het Rijk is een rund, toebelioo- rendo aan A Berg, tegen schadeloosstel ling overgenomen, als lijdendo aan tuber culose. Draadlooze telegraphic op schepen. Het aantal schepen, dat vau een toestel voor draadlooze telegrammen is voorzien, wordt weden vermeerderd. De directie, dor Bataviorlijn (RotterdamLonden) heeft nl. met do Marconi-maatschappij daartoe een overeenkomst getroffen. Het kasteel Achilleion. Men behoeft nu niet meer te vreezen, dat het door wijlen keizerin Elisabeth van Oostenrijk nagelaten kasteel „Achilleionj" op het eiland Korfoe (zie de afbeelding in dit nummer) zal overgaan in handen van ondernemers, die er een speelhol van zul len maken, waarop kans heeft bestaan. Keizer Wilholm II heeft do prachtige bezitting namelijk aangekocht voor zijn fa- mil ie. Keizerin Elisabeth verwezenlijkte op hef prachtigo eiland een van haai- schoonste droomon. In de jaren 18891691 werd het kasteel in Oud-Hclleenschon stijl gebouwd door den Italiaan Raphael Caritp terwijl het inwendige ini verschillende stijlen ia ingericht: de kapel is in Byzantijnscheo stijl, do eetzaal in Italiaansche renaissan ce de rookzaal Pompejaansch, enz. Op de eerste verdieping waren vertrekken gere serveerd voor den Keizer, de tweede ver dieping bewoonde de Keizerin en daar waren dan ook alle kunstschatten saamge- bracht. Uit dc vertrekken, die do Keizerin bewoonde, voert het peristyl, dat twaalf Jonische zuilen en evenveel marmeren stand beelden draagt, naar de terrassen. De mu ren van het peristyl zijn versierd met fres co's. Op een lager gelegen terras staat een beeld van Achilles van de hand van deu Berlijnschcn beeldhouwer professor Herter. En midden in liet park bevindt zich een kleine, op zes zuilen rustende tempel, waar in een standbeeld van den lievelingsdichter der Keizerin, Heinrich Heine, van de hand van den Dcenschen beeldhouwer Harsel- riosz. Zoodat nu de dichter van het „Buch t der Lioder", die binnen de Duitsche lands- grenzen geen gedenkteeken heeft, nu toch-, een monument heeft op Duitscli eigendom, zij het. dan ook al dat Korfoe staatkundig bij Griekenland behoort. Na den dood van Keizerin Elisabeth schijnt geen lid van do Oostenrijksche kei zerlijke familie meer belang gesteld te tieb- ben in het Achilleion. Het was eigendom van de dochter van Keizerin Elisabeth, GirseLa van Beieren, maar die wilde hel verkoopon, waartegon Keizer Frans Joseph zich niet verzette. Voor den verkoop als Casino of Sanatorium schijnt evenwel geen neiging to hebben bestaan. Een voorwaar de was, dat het kasteel zou blijven beanl woorden aan zijn oorspronkelijke besten: ming, aan welke voorwaarde nu voldaan wordt. Alkmaar, 3 AI ei. Kaas. Aangevoerd 275 par tijen, wegende 160,000 KG.; kleine ƒ30.—, com missie 28.—, middelbare 29.—. Handel goed. ItoVOiitor, 3 Mei. Boter per vat 21.60 a ƒ22.60, per nfw. 20.— a 21.—, per v»t 10.a 12.per KG. 1.a 1.20. Lieren ƒ3.x ƒ8.76 de 100 stuks. TafeÜionig a per 4 K.G. Leeuwarden, 3 Mei. Boter. Aangevoerd 2156 KG. Boerenboter ƒ42.60. Fabrieksboter ƒ41.a 148. Uüinmi&sie ƒ44.—. Kaas. Nagel-. Aange voerd 21,812 KG. ƒ27 a ƒ83. Zwolle, Mei. Holer. Aangevoerd 800/8 en 156/16 v. en 1600 stukken, wegende samen 18.300 KG. Prijs per vut ƒ20.— a 22.60, per KG. J.— a 1.10. Vee. Aangevoerd 1236 Runderen, waarvan op de stallen 200, 138 Kalveren, 816 Sobapen, 78 Varkeus e« 961 Biggen. Men besteedde voor ver vee per KG.: Uundeien 62 a 70 c., Kalveren 66 90 c., Schapen 14 u 84 c., Varkens 44 a 48 o. Neureude en kalvende Koeien minder m prjjs, velto dito hooger. Kalveren weinig gevraagd. Schiedam, 8 Mei. Notoermg van <i« Beurs- commiBbie: Moutwijn ƒ10.25 per HL. Zonder lust •n zonder belasting. Spoeling J 0.70 per ketel. Nöteenng van de Mukelaars: Moutwijn ƒ10.60, Jenever /14.60, Ainsterd. proel ƒ16. Noteering Duteluteurs: Moulwyn 10.60, Jenever ƒ14.60, Amsterd. proei 10. Graau-Spintus 17,25 a 17.60, Melaise-Spirita» 14.76 h 16.60, ruwe Spiritus f9 a LE3SE. Ondertrouwd: A. Wassenaar en II. AI. C. vau Ruiten. Getrouwd: J. Veldhoven en A. C. de Winter, Bevallen: G. van Uinhoven geb. Vissoher Z. Th. vau der Zwet geb. Schrama D. M. vau der Spek geb. Brouwer Z. J. Mejjer geb. Nulkes D. ii. Al. B. Jelierse geb. Van der Hortt L>. M. van der Zw«t geb. Van Kooden. A. M. van der Lans geb. Weyors D. Overleden: P. Onderwater 10 m. II. J. Schenk 8 j. VALKENBURG. Geboren: Maria Elisabeth Ida, D. vau J. K. van Leeuwen en A. J. Sohoen- inaker. Willam, Z. vau S. Busicher en N. van Egmond. GHB.DA. 33) Aan deu ingang van de farm trof zij Joessoef aan, die uit de verte de wacht over haar gehouden hadzij vroeg hem haastig „Meneer Joessoef, zou men de beide man nen niet kunnen laten halen, met wie ik gekomen ten, uit de oaso Lei la, meen ik „Een van hen is er juist, juffrouw." Joessoef Lebrun sprak langzaam, maar zijn Frauscli was uitstotend. „Hij heeft schapen gebracht om te verkoopen. Zal ik hem- halen?"* „Ja, graag. Ik zal voor het huis wach ten." Toen Gerda naderbij kwam, zag zij deu kolonel en zijn huishoudster voor de deur zitten. De beide oude lui konden in dezen war men zomernacht niet slapen. Zij spraken niet samen. Zij hadden elkaar reeds alles gezegd, wat er te zeggen viel, wat zij op dit oogen blik gevoeldenhet vurige verlangen naar het vaderland, dat den kleinen kolonel zoolang hij reeds hier onder de palmen woonde, nooit had verlaten. Dat kon men ook beter gevoelen dan uitspreken. De eene wist immers van den ander, dat zij Elzassers warent kinderen van den ouden tijd. Gerda stoordó hot oude paar na niet. Zij wilde eerst met den Arabier spreken. En die kwam reeds naderbij, gewekt dor Joessoef en begroette haar. Zij toonde den ouden man haar talis man, de hand van Fatima, waarvan nu de kracht zou worden beproefd, en zeide haastig tot Lebrun „Wees zoo goed en zeg hem, dat ik naar El-Ariana wil 1" Maar voordat Joessoef een woord had gesproken, had de afstammeling van den vriend van den profeet zijn hand reeds op het hart gelegd, ten teeken, dat lnj bereid was, en zijn halven landsman om inlichtingen gevraagd. Deze vertaalde: „De Khocan vraagt, wanneer u vertrek ken wilt?"' „Zoo spoedig mogelijk!" De beide mannen spraken eenige oogcnblikken met elkaar en toen verzeker- do Joessoef Lebrun „Hij zegt, dat hij morgenvroeg bij zons opgang reisvaardig zal zijn. Nu werd het Gerda toch beklemd om het hart. Zij had eigenlijk beloofd, min stens acht dagen hier te blijven, om het met zichzelf eens te worden. Maar dat was nu gebeurd- Alles stónjd bij haar vast. Daar kon niets meer aan veranderd worden. Elke nieuwe dag zou haar onge duld slechts vermeerderen. En daarbij kwam ook nog de angst voor haar broer. Plotseling verbeeldde zij zich, dat er &en ongeluk zou gebeuren, wanneer zij niet spoedig naar hem toeging; zij meendo zelfs, dat zij haar plicht verzaakt had, doorhem alleen te laten. Do beide mannen zagen haar vol ver wachting aan: „Dat is dan afgesproken. Morgen vroeg dus!" zeide zij haastig, knikte hen toe en begaf zich naar den kolonel en madame Magerlé, om van ben asfeheid te nemen. En weer doomden in do verte do heu velrijen op en de wuivende kruinen der tamarindeboomen, hoe meel- Gefda Roland en haar begeleiders El-Ariana naderden. Daar stond weer de citadel, do heerscherea dor Arabiercnstad. Dat was toch eeu ander beeld, meer le ven, meer teekenen van Westerscke be schaving, dan in de duistere ruines dor heilige Saharasteden, dio Gerda dien mor gen had verlaten. Nog eenmaal keerde zij zich om op het zadel van liaar muildier en keek naar het zuiden. Onduidelijk schitterde achter haar in do verte, heel ver weg, iets als een eindeloozc, wit- blauwachtige wolk: het glinsterende Zout meer, en de gebeurtenissen van de laatste dagen stonden haar weer helder voor den geest. Ditmaal waren zij wegens de hitte bij nacht over het Zoutmeer getrokken langs een anderen weg. Door de duisternis ver loor de onderaardsche afgrond al de ver schrikkingen, die Gerda op haar vlucht uit Tofèr had gekend. Het pad was hier, nu in den zomer, geheel verhard. Men be merkt© nauwelijks, dat men zich boveD een meer bevond. Eindelijk drongen uit dc verte hondenge blaf en stemmengegons tot hen door, een zeker teeken, dat men een Arabische oase naderde. De tweede tocht, ditmaal niet ge vaarlijk, over het Zoutmeer was volbracht'. In een voornaam Bedouïnenhuis, dat, of schoon van buiten ccn ruïne, van binnen zeer gezellig was ingericht, vond Gerda een zindelijke slaapkamer voor haar gereed. Eon deT eigenaars van zulk een door pal men beschaduwde ruïne, waar ezels loeiden en kameelen schreeuwden, had zelfs zeer goed Kransch gesproken. Hij was de hoofd man van do oaso en hij vertelde Gerda, met eon bliK op ziju mantel, dat hij hoopte spoedig voor zijn verdiensten het kruis vau het Legioen van Eer te ontvangen. Want bij was een waarachtig vriend vau Frank rijk. Daarbij speelde hij als toevallig met den rozenkrans, die aan zijn hals liing, nu zijn gast wist nu, dat hij ook tot de broe derschap Rkamanya behoorde, evenals haar hegeleiders. Soms verstond zij uit het gesprek der Arabieren den naam va a den grooten marabout Biu Ali Bherif M'hammed^ in wiens hoede haar vriend haar had aanbevolen bij de bron van Leila. En die naam was het beslissende woord, dat aan allen twijfel en tegenspraak een einde maakte. Zij waren nu reeds dicht bij de stad, o.'c Gerda thans geheel anders voorkwam d.in toen zij onlangs vluchtte in den donkeren Moorenmantel. In tegenstelling met de smerige stofnesten, die zij later gezrin haJ kwam do plaats haar helder en vriendelijk voor, grootsteed&ch met haar winkels cn kramen en het menschenbeweeg op dc stra ten. Daaronder bevonden zich zelfs Euro peanen, en dien militair in zijn rooden rok die mot een glimlach van verrassing op zijn scherp getcekend gezicht haar groette, ken de zij beel goed. Het was luitenant De C'as- taing de Laprado en naast hem liep Sidi Mussa ten Had se hi Achmcd, ziju Arabi sche n dienstraakkcr. De beide .mannen kwamen juist uit de poort van de Byzantijnschen vesting, doch zij waren t© ver verwijderd dan dat. Gerda hen had kunnen aanspreken. Zij wilde ook geen tijd verliezen. Zij verlangde cr naar om haar broer te ontmoeten. Zij was afgestegen on ging den welbeken den weg naar de poort der citadel. Daar leunde weer haar oudo tegenstander, de lang-.: sergeant, cn terwijl zij hem voor- bij ging, hief zij half dreigend, half afwo- 1 rond dc hand op> alsof zij bang was, dab hij haar nieuwe moeilijkheden in den weg zou leggen. Maar do onderofficier dacht cr thans niet aan. Misschien was bij to veel verbluft. En in dien tijd was zij reeds don hof overgestoken en naar boven gesneld.- Ontsteld bleef zij op don drempel van de f ziekenkamer staan. Dc deur Lond wijd open I en daar binnen was geen sterveling, geen gewonde Italiaan, geen Otto, niemand. „Groot© Hemel zeide zij halfluid, ter wijl zij van angst verbleekte. Een hevige opwinding greep haar aan zij maakte plot- j seling rechtsomkeert en rende do trap weer af, om te zoeken, te vragenzij wist- zelf» niet wat zij wilde. Alleen dat niet hooren, wat zij vreesde. Dat mocht, dat kon nieb. zijn. De Arabische herstellenden zagen haar nieuwsgierig aan. Zij bleef een oogenbtiki' stilstaan en to gelijk hoorde zij boven zich,/ vlak boven haar hoofd, een zachto, vroolij-) ke stem ca een jubelend handgckle „Gerda, Gerda, ben je het werkelijk?" Zij zag op. Tusschen dc tinnen van delf) hoogen nmur boog zich een smal, lichtzin nig gezicht naar haar toe, dat in dc eigen* aardige omlijsting van dc monnikachtig^ kap van een hóspitaalpij wel iets ouds en' lijdends had; maar het straalde van vreug*} de en knikte haar opgewekt toe. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 19