Hoe slangen zich voeden. neer talrijk vertegenwoordigd rijn. De men- achen loopen in het geheel geen gevaar, zelf a niet wanneer zij ontdekt worden. De eige naar der club past er wel voor op, dat hij ze aan de politie overlevert, om een publiek schandaal te vermijden. De uitgebuite mede spelers schikken zich in het onvermijdelijke, daar al hun protesten toch niet3 uitwerken, en de valsche speler gaat ongestoord tn een van de andere vele speelclubs of neemt kalm plaats aan een ander tafeltje. Daar zit bijv. een heer met groote briljant-rin gen aan de vingers en houdt boek. Aan een klein tafeltje naast zich laat hij zich eenige consumptie brengen en heeft zoodoende ge legenheid zonder dat zulks opvalt, een grooï servet voor te doen. "FTij wint groot© sommen, totdat eindelijk een der clubbestuursleden vriendelijk naar hem toekomt en hem verzoekt zijn servet af te leggen, daar gebleken is, dat hij daaron der een aantal valsche kaarten verborgen heeft. Vol waardigheid weigert de valsche speler eerst aan dit verzoek te voldoen; door allen in het nauw gedreven, haalt hij einde lijk kalm zes gemerkte kaarten te voorschijn, legt het servet neer en belooft „eerlijk'' ver der te spelen. Hij betaalt den verliezers een deel van het oneerlijk verkregen geld en het spel wordt ongestoord voortgezet. Het verschrikkelijkst is de speelwoede dei1 vrouwen. Er zijn een groot aantal mannen, die des morgens hun pantalon niet kunnen vinden, omdat de „zorgzame" vrouw er een pandje van gemaakt heeft en dit dadelijk heeft verspeeld. Vele families met goede in komsten moeten gebrek lijden en zijn t© gronde gericht op deze wijze. De nieuwe stedelijke bevelhebber, generaal Dratschewski, heeft in elf van de gemeenste speelclubs het kaartspelen verboden. Vier en twintig uur lang heerschte in alle spelers- kringen diepe droefheid en vertwijfeling; men deed vergeefseh© pogingen tot omkoo- ping, zond deputaties, maar alles was tever geefs, totdat men ten slotte op de geniale gedachte kwam zich woordelijk aan het ver bod te houden, dat alleen het hazardspel met kaarten verbood. In plaats van de speelkaarten nam men dominosteenen en liet later eenkleurige kartons maken, die uitstekend pasten bij het Makao en Bakka- rat, en men kon rustig verder spelen. In de voorname clubs waren aan het gruwe lijke hazard geen moeilijkheden in den weg gelegd en het woord „voornaam'' moet hier 1 niet t© nauw genomen worden. Het was voldoende, dat het straatpubliek niet ongestoord voor een klein bedrag entrée had om de clubs reeds een zekere qualifica- tie te verleenen. De meest gesloten clubs staan natuurlijk borven alle voorschriften verheven, zij zijn in zekeren zin exterrito- rieel en wat er binnen de muren gebeurt blijft buiten critiek der politie en der auto riteiten. De vasten en dc olie kunnen dus der Rus sen speelwoede niet tegengaan. Zeven lange weken moet er gevast worden, dezen keer tot 5 Mei, omdat Russisch Paschen zeer laat is. Maar de vermaken en genoegens stelt men er niet bij ten achter. In de eerste, vierde en zevende week mag in de restau rants geen muziek gemaakt worden; de kei zerlijke schouwburgen staken hun voorstel lingen. Dat is voor zoover het openbaar le ven betreft, de hoofdzaak; maar de openba re wereld bekommert er zich weinig om, om dat alle belangstelling door de politiek in beslag genomen wordt. Elke dag brengt nieuwe verrassingen nieuwen angst, de ergst© geruchten van sa menzweringen gaan er rond. De vrede, dien allen verwachtten, wil niet komen en Pa schen zal ook ditmaal voor Rusland geen cpstandings- en geen vredefeest borden Over d© hoeveelheid voedsel, die reuzen slangen kunnen verwerken, heeft de be kend© handelaar in wilde dieren Hagen beek, te Hamburg, die aan verschillende groote circussen en dierentuinen levert, in rijn groot nieuw dierenpark bij Hamburg in den loop van den vorigen zomer proeven genomen, waarover in de „Zoologischer Anzeiger" een ep ander wordt medege deeld. Vroeger meende men, dat reuzenslangen alleen die dieren wilden verorberen, die ze eerst zeiven gedood hadden; maar uit de proefnemingen van Hagenbeek moet dui delijk gebleken zijn, dat slangen er spoe dig aan wennen ook do ode dieren voor haar maaltijden te nemen. Wanneer een slang behoefte aan voedsel begint te krijgen ber merkt men dat door haar onrustig 'heen en weer kruipen. Wordt'dan een gestorven of een gedood dier in de kooi gelegd, dan vliegt zij er met een geweluigen sprong op los, slaat haar tanden in het voedsel en omwikkelt het snel met haar lichaam; het dier wordt steeds aan den kop gevat. Ter wijl de slang haar prooi inslikt, wordt het keelgedeelte sterk verwijd. Het kan tot een meter wijdte uitzetten. De onder kaak hangt dan naar onderen; de beide beenderen, die aan den voorkant niet sa men vergroeien, zijn dan ver van elkaar verwijderd. Een Borneo-reuzenslang van 25 voet verslond een varken van 45 pond in een halfuur tijd.-Een andere, eveneens 25 voet lange stang- verorberde een zwaan van 17 pond en--drié- dagen later een reebok van 67 pond, :-dien" men eerst het gewei had af gezaagd. In enkele dagen tijd had de slang dus 84 pond voedsel tot zich genomen. Een andere slang, een python, at twee geiten van 28 en 39 pond' en wierp zich' twee dagen later op een steenbok van 41 pond. De slang legde zich in twee, later in drie wendingen om het lichaam van de geit en perste ze door haar geweldig© kracht in de lengte, om ze beter te kun nen verslinden. Met tusschcnpoozen van 415 minuten verdween het lichaam van den steenbok in den muil der slang. Na twee ©n een half uur waren alleen de achter- pooten nog maar zichtbaar. Bij dezen slan^emaaltijd 'gaf Hagenbeek verlof een opname met magnesiumlicht te doen. En nu gebeurdie er iets merkwaardigs. De slang gaf den met zooveel moeite naar binnen gewerkten bok in een halve mi nuut terug. Bij een sectie van den steen bok bleek, dat de nek gebroken en uit het lid getrokken was. Schouderbladen, ribben beenderen, alles was geheel uit zijn verband gerukt. De vertering gaat betrekkelijk" gauw. Nadat laatstgenoemde slang de beide geiten verorberd had, bleek, dat deze na 9 dagen ongeveer verteerd waren. De ver tering van een 47 pond zwaar varken duurde 19 dagen. Nadat de slangen haar voedsel verorberd hebben, zoeken zij het water op en liggen dan dagen lang onbe weeglijk in het bassin, terwijl alleen d© enuit boven water blijft voor het adem halen. Niet onbegrijpelijk, 'dat een élang 'na zoo'n diner wel eenige dagen vasten kan. Gemeentelijke depots van melk voor zuigelingen. Het is niet meer zoo geheel ongewoon van tijd tot tijd de bewering te vernemen, dat de gemeente, die de levering van sommige le vensbehoeften aan haar inwoners uit een oogpunt van algemeen belang heeft tot zich getrokken, zooals gas en drinkwater, lang zamerhand haar zorgen verder zal moeten uitstrekken. In de eerste plaats zou daar voor in aanmerking komen het artikel melk en wel uit overwegingen van verschillen den aard, waaronder als de voornaamste, de algemeene behoefte aan dit eerst© voe dingsmiddel, vooral voor kinderen, de ver regaande verontreiniging en vervalsching, waaraan het blootstaat en de groote schado voor de gezondheid, zoowel door degene als de andere veroorzaakt. Zonder er hier thans verder over uit te weiden, herinneren wij er aan, dat reeds herhaaldelijk in en buiten Europa pogingen in deze richting zijn aangewend; in het bij zonder rijn in Engeland in de laatste jaren door gemeentebesturen depots opgericht, waar behoeftige moeders gesteriliseerde melk voor zuigelingen kunnen verkrijgen. Niet altijd schijnen deze goedgemeende po- gingen behoorlijk voorbereid en practisch te zijn uitgevoerdalthans in den gemeente raad van Lambeth, een onderdeel van Lon den, in het graafschap Surrey, is onlangs het verslag omtrent het melkdepot versche nen. Daaruit bleek, dat de totale kosten van het depot hebbcD bedragen f 10,500; voor onderhoud was betaald 5000 en de inkom sten hadden bedragen f 1450. Door een der gemeenteraadsleden werd becijferd, dat in het geheel de onderneming thans had go- kost f 13,200, en dit voor de voeding van... 37 kinderen. Waarschijnlijk hebben wij hier to doen met een voorbeeld, dat duidelijk aantoont, hoe zulk een zaak, als proef, niet moet wor den aangevat, doch overigens is het ook veel minder lachverwekkend dan het den schijn heeft, omdat het betreft het eerste jaar, toen nog slechts weinigen voor het ongewone tc vinden waren en all© uitgaven voor eens, de stiebtingskosten van gebouwen, stalling, enz. onder dit bedrag begrepen waren. Ernstiger is de klacht, van vele zijden ge hoord, dat het steriliseeren van melk niet de beste wijze is om haar te bewaren en tevens geschikt te maken voor voedsel van zuigelingen. Dit is echter een punt op dit oogenblik van niet 't meest overwegend belang en zal door deskundigen ©rustig moeten worden bestudeerd en uitgemaakt. Van groote beteekenis is echter, dat minis ter John Burns gemeend heeft een ontwerp van wet aanhangig te maken, waarbij aan de gemeentebesturen de bevoegdheid wordt verleend om dergelijke depots op te richten ep alle besluiten en maatregelen t© nemen, die daartoe noodig zijntot nu toe bestaat er twijfel of de gemeentebesturen deze be voegdheid volgens de wet wel bezitten. Viiegpogingen van vroeger. Nu onze belangstelling weer zoozeer gaan de gemaakt is voor het ongetwijfeld belang rijke onderwerp, dat men de „verovering van de lucht" pleegt te noemen, is het wel dienstig, in herinnering te brengen, dat doze stout© proefnemingen zich aansluiten bij een lange reeks soortgelijke proefnemin gen, genomen door den loop der eeuwen heen. En de bestudeering van dén vogelbouw, waarop ook nu weer de laatste constructie der modernste vliegwerktuigen berust, is daarbij vroeger bij voorkeur als uitgangs punt genomen. Reeds uit d© laatst© dagen van Willem den Veroveraar ig er sprake van een mon nik, die vleugels had laten maken, waar mee hij zich over een afstand van eenige hon derden meters (een achtste mijl) boven den grond kon voortbewegen. Later is iemand van den top van den San Marco te Venetië omlaag gesprongen, om, drijvend op zijn- vleugels, heelhuids beneden te komen; idem idem in Neurenberg, Konstantinopel en in andere steden. Het verlangen, om de aantrekkingskracht van de aard© te overwinnen, heeft de gehee-, le middeleeuwen door rijn bctoovering op; fantastische geesten uitgeoefend. Een zekere Gianbattista Dante verbaasde zelfs zijn tijdgenooten, niet minder 'dan rijn naamge noot, met rijn vliegtochten in de buurt van Perugia, tot hij een van rijn vleugels en omlaag stortend een been brak. Uit 1742 rijn nauwkeurige aanteekenin- gen bewaard gebleven omtrent don proef tocht van Markies van Watteville, die te Parijs uit zijn huis de Seine wilde overvlie gen. Zijn poging gelukte 'niet, daar Jhij mid den boven de Seine kapzeisde en naar bene den tuimelde. In de achttiende eeuw zijn trouwens tal van pogingen gedaan, waaromtrent echter de berichten niet zeer geloofwaardig schij nen, tot de experimenten van Lilienthal zich wetenschappelijk met de techniek van het vliegen gingen bezighouden en de fantasie voorloopig een gevoeligen knauw gaven. Of Lilienthal echter aan mee-omhoog-stij gende electrische batterijen gedacht heeft? Dit ig niet waarschijnlijk. En zoo zou de 20ste eeuw wel eens eindelijk het antwoord kunnen geven op de zoolang open gebleven vraag.

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 15