VOOR HALF iELlIII OPENBARE UITVOERING OhristeÜjke Zangvereniging „Soli Deo Gloria", i Es» partij prachtige, fentetniem Boeken tijdelijk vaor lie heifi van de verminderde prijzen. LEIDSCH DAGBLAD, DINSDAG 9 APRIL. - TWEEDE BLAD. De oplossing van de crisis. Oasynste© v. si. Welden, Kassiers en Coinmissionnairs 'nt6Lrc' in Effe©§en« n0. 62. Uitstapje per Stoomtram ¥aderlandsche Hypotheekbank. No. 14455. Anno ISO?. ,Land en Volk" pleit voor openbaarheid I aanzien van wat tot do oplossing der crisis heeft geleid. Indien wij, aldus schrijft het blad, het ^en onbestreden stelling mogen noemen dat J jn zake do leiding van den Staat, wat de I hoofdlijnen aangaat, openbaarheid behoort I te heorschen. openbaarheid met haar heil zaam gevolg van oritiek en mitsdien ver antwoordelijkheid dan achten wij het I een, onbestrijdbaren eisch, dat uit de jong ste, en voortaan uit elke, ministerieelc orisis en haar opLossing de hoofdzaken voor. I het volk worden opengelegd. Open en eerlijk worde, met weglating en- I kei van onbelangrijke details en van be weegredenen, die van persoonlijken, niet staatkundigen aard zijn, open en eerlijk worde het geheel van adviezen, opdrachten en eischen, die in zake Staatsbeheer zijn j uitgebracht, voor het volk blootgelegd. Voorzitter van Eerste en Tweede Kamer, om een voorbeeld te noemen, hebben ad- J viezen uitgebracht, van hoog belang, van f verre strekking wellicht, voor do wijze, waarop ons land nu verder geregeerd zal worden, en de wetgeving geleid. Welnu, niet ontijdig bemoeilijkend, maar thans, na de ontwarring van het kluwen, heeft de eerst belanghebbende: het volk zelf, het object van regeering en wetgeving, het recht die adviezen te leeren kennen. Wan neer het karakter der adviseurs van hoog gehalte is en hun advies dienovereenkom stig, zal de openbaarheid hen niet deren. Mocht er ooit iets haperen aan de oprecht heid van adviseerende politici de drei gende openbaarmaking zal haar „opvoe dende" kracht ook op hen niet missen. Geen „konkelfoozerij", gelijk de volks mond zeggen zou, geen binnenskamors- kliekerij, geen geruchtenoordeel, dat dan door tendencieuze berichtjes nog weer ver der verdraaid en ver-Standaard wordt. Niet langer het toch eigenlijk belachelijk dispuut in het duister over de vraag of „Hechts" nu een opdracht heeft gekregen, ja dan neen. Niet langer het „on dit"- gevecht met halve of kwart waarheden, waarvan het hem, die in laatste instantie oordeelen moet den kiezer ten slotte schemeren gaat. Geen vertroebeling klare wijn. Hoe is de crisis verloopen. Eerst heeft wie wat geadviseerd. Toen hebben wie welke staat kundige eischen gesteld. Waarop is wat afgestuit. Waarom en hoe is eindelijk welke oplossing precies gevonden. Dit al les worde opengelegd zonder bemanteling en zonder schroom. Men moet niet meenen dat het lager soort staatsburgers met het hooge staatsspel niet te maken beeft. Dat is uit den tijd. Dat is bovendien noodlottig van werking. Openbaarheid, eerlijkheid, Verantwoorde lijkheid. Naar aanleiding van dit pleidooi voor openbaarheid schrijft de „Nieuwe Cou rant": De ministers zijn volgens de Grondwet verplicht aan de Kamers alle inlichtingen te verschaffen, waarvan het verieenen niet strijdig wordt geoordeeld met het belang van den staat. Deze beperkende bepaling zal zelden van toepassing zijn cup inlichtin gen, door de Kamers gevraaga nopens de oplossing eener ministerieele crisis. Een ministerie zal dus, desgevraagd, in ruimen zin hebben te verklaren, op welke gronden het gemeend heeft het bewind te mogen of moeten aanvaarden. Bij een moeilijk crisisbeloop, zooals thans zich voordeed, zal het, om zulk een vraag be hoorlijk te kunnen beantwoorden, ook in hoofdzaken moeten mededeelen, wat aan zijn (her-)oiptreden is voorafgegaan. Zelf moet het van de geschiedenis der crisis de hoofdzaken kennen: anders zou het niet in staat geweest zijn te beoordeelen of het in de omstandigheden het bewind- kon hervatten en dus niet gerechtigd dit te doen. Welnu, blootleggen moet het aan de Volksvertegenwoordiging, indien deze dit verlangt de motieven van zijn aanwe zigheid twee maanden nadat het bekend maakte zijn ontslag te hebben aangevraagd verantwoordelijk is het bovendien voor de regeeringsdaad, .welke bestaat in de benoe ming van den nieuwen minister van oorlog. Maar daarmede is de grens bereikt van het begrip staatsrechtelijke verantwoorde lijkheid, de eenige waarmede „do kiezer als zoodanig heeft te maken. Verder merkt het blad op, dat de Ko ningin naar het uitdrukkelijke woord der Grondwet „onscbiendbaar" is. Van Haar kan mededeeling van de ontvangen advie zen door niemand worden geëisch't, en de goraadpleegden zeiven zijn tegenover de Kamer niet verantwoordelijk. „De Nieuwe Courant" Bpreekt voorts over de houding van „De Standaard", dio zij onwaardig noemt. Een week vóór het eindigen der orisis vroeg het blad quasi-gemoedelijk of het nu niet het verstandigst z<ou zijn dat het Kabi net minister Staal zou loslaten en aan blijven met een anderen minister van oor log die een plan tot inkrimping van het Staten-Genoraal aanhangig zou maken. Zoodoende zou wel erkend worden, dat er een politieke fout was gemaakt, maar een politieke fout was meer begaan en in dezen was overhaasting daar meest schuld aan l En thans, nu de beslissing in den door „Die Standa&rd" aangegeven zin viel, kraait het blad van „een nederlaag voor het Kabinet, een victorie voor de opposi tie" en spreekt over het ministerie „een onvoorwaardelijk yero£>rdeelend vonnis" uit. Ziedaar het orgaan dat nog altijd niet zwijgen kan van do onwaardige bejegening die het kabinet Kuyper van zijn politieke tegenstanders heette te hebben ondervoa- den. Onedeler sluwheid dan de draai dien hot tegenover het ministerie-Dei Meester nam laat zich nauwelijks denken. „Het Vaderland" schrijft eveneens: Nauwelijks is de crisis opgelost, of het gestook van dr. Kuyper in „De Standaard" begint van voor af aan. Een week geleden, toen.de oplossing nog niet gevonden was en hefc gevaar nog al tijd dreigde dat de rechterzijde zelf do stuk geworpen ruiten zou moeten inzetten, wa ren het aanmoedigende opwekkingen om aan te blijven, vergoelijkende verzekerin gen, dat de fout, indien er een© door- het Kabinet begaan was, lichtelijk over te stap pen zou zijn, goedmoedige verklaringen, dat hot zoo kwaad niet bedoeld was. Thans, nu het onweer niet meer dreigt, wordt de welwillende përe noble weer een sarrende straatjongen, die de bewoners van het Regeeringshuis najouwt, dat zij ge transigeerd hebben met hun beginselen, dat zij onvoorzichtig en onrechtvaardig een crisis in het leven hebben geroepen, en dat lekker 1 niet hij, maar zij de ruiten, die hij had ingegooid, hebben moeten betalen. Hoe klein is toch deze als groot vereer de man'! „Het Vaderland" schrijft verder: Zal het ministerie, dat mot handhaving van zijn beginselen uit de verwikkelingen der crisis te voorschijn treedt, opnieuw de zaak van het blijvend gedeelte aan de orde stellen en zoo ja, wanneer? Wij weten het niet. Maar dit weten wij, dat indien het daar- too besloot, de overwinning verzekerd zou ajn. De gebleken onmogelijkheid om een an dere oplossing te vinden dan een verzoek aan het ministerie om aan te blijven, met handhaving van zijn beginsel, beteekent ongetwijfeld een versterking van zijn inner lijke kracht. Welke partij zou het thans wagen, ten tweeden male een voorstel in die richting af te stemmen. Ons dunkt, geen enkele. Dit is het beste bewijs, dat Staal's verla ten van het strijdperk met volle wapeneer, niet uitsluit, dat het ministerie tegelijker tijd door het gebeurde in zijn stellingen is bevestigd en versterkt. Het blad zegt verder, dat den korten regeertijd van den minister Staal, „een mijlpaal is geweest in de ntwikkeling> van de publieke opinie ten opzichte van onze legertoestanden en ons defensiewezen." „Het Centrum" bestrijdt de aansprake lijkheid van de rechterzijde voor de fouten van haar tegenpartij en liet blad wijst den eisch af, dat leden der christelijke partijen zouden kunnen optreden in een ministerie van de linkerzijde. In hetzelfde blad schrijft X. omtrent de quaestie van het blijvend gedeelte in ver band met den nieuwen Minister van Oor log: „Men weet, dat do oppositie tegen mi nister Staal juist niet gold beginselon, maar de plotselinge, ontactische uitvoering van slecht voorbereide plannen. En nu maakt „Do Anrhemsche Courant" de juiste opmerking, dat de beginselen dezelfde kunnen blijven, doch de toepassing anders wezen kan. Wij vertrouwen, dat minister Yan Rap- pard zulks bewijzen zal. Hij zal toonen, dat zonder aan de beginselen te raken, toch anders in de toepassing kan gehandeld worden, dan minister Staal deed." De crisis is wel geëindigd, maar niet op gelost, oordeelt „De Maasbode." De zaken zijn gebleven zooals zij ston den. Do nieuwei titularis is op het 6tuk van legerhervorming dezelfde meening toe gedaan als zijn voorganger. Maar dan volgt daar onmiddellijk uit, dat een nieuwe crisis in de toekomst on vermijdelijk is. Zeker wanneer do legerhervorming an dermaal ter sprake komt, en die kan toch niet wel uitblijven. „De Maasbode" vreest ook voor het Ka binet, wanneer straks de minister van li nanciën voor het voetlicht komt met zijn opdrijving der directe belastingen, of wan neer het vrijzinnig-democratisch element in de Kamer wat al te luidruchtig gaat aansturen op Grondwetsherziening. Het blad meent het eenig verrassende lichtpunt in den tegenwodrdigen toestand hierin te vinden: „Als het liberalisme welhaast weer voor de kiezers komt te verschijnen, dan zal het een lager toontje hebben aan te slaan, want het is nu zelfs voor den minst ontwikkelden kiezer Heel duidelijk gewor den, dat de liberale partij èn op zich èn ver bonden met andere fracties der vrijzinnig heid, als regeermacht volkomen in Neder land heeft afgedaan." „Do Vaderlander" schrijft: Wij zijn over den uitslag verheugd. En dat niet alleen omiat een ministerie aan blijft, dat nog zooveel goeds voor den lan de tot stand kan brengen, maar ook om de wijze waarop deze uitslag verkregen is. Het ministerie toch heeft zich slechte bereid verklaard op rijn collectieve aanvra ge om ontBlag terug te komen, nadat geble ken was: lo. dat <de rechterzijde de regee ring niet heeft kunnen of willen aanvaar den j 2o. dat een extra-parlementair Kabi net onmogelijk was. Dit zijn twee feiten, die alle uintijgmgeri dat de formatie van dit Kabinet in 1905 niet constitutioneel geweest zou zijn, voor goed doen verstommen. De crisis in de afgeloopen maanden heeft in haar oplossing bewezen, dat het Kabi net van 1905 niet alleen was wat men inge volge de uitspraak van de stembus heugen moest, maar ook het eenige wat men heb ben kon. Wij weten dat het weder aanvaarden der ministerieele portefeuilles voor onze man nen niet gaat zonder het ter zijde stellen van persoonlijke wenschen. Het landsbe lang heeft bij hen h zwaarste gewogen, daarvoor onze hulde. Versterkt neemt het de oude plaats weer in. De onverantwoordelijke daad van de clerical© conservatieve .i in de Eerste Kar- mer, om een crisis uit te lokken, zonder zich (zooals nu achteraf gebleken is) te vergewissen of de voormannen der coalitie bereid waren de regeering te aanvaarden, heeft ten minste dit goede gehad, dat het helder licht heeft geworpen op den poli- tioken toestand van het oogonblik. In datj licht hebben .wij de onmacht om te regee- ren van de rechterzijde duidelijk aan heb licht zien komen, en zal, naar wij verwach ten, menigeen de overtuiging hebben ge kregen, dat de eenige manier om iets tot stand te zien brengen, isdit ministerie te versterken. Do schrijver van de Haagsche Correspon dentie in do „Zutfensche Courant" schrijft: Welk een klap heeft de Kamer van vijf tig zichzelf gegeven 1 Hoe luttel is haar waarde in vergelijking tot haar macht. Do Eerste Kamer had het heft in handen, een conservatieve, een christelijke meerderheid vermag haar wenschen te stellen tegenover de Regeering en tegenover de Tweede Ka mer, en toch geeft die meerderheid in do politiek geen overwicht, toch houdt vriend noch vijand er rekening mede. De Christelijke groepen willen niet re- geeren, wijl in do Tweede Kamer slechts 49 van de 100 stemmen haar toebehooren, doch beschouwen haar 31 stemmen in de Eerste Kamer als onbeduidend stounsel; de con servatieven weigeren een cabinet d'affaires te vormen, waartoe de machtsdaad der Eer ste Kamer in normale omstandigheden zou genoopt hebben, en de democratische Re geering is enkel bereid de door haar ge- Telephoon Rapenburg No. 30, Ingang hoek Houtstraat, LEIDEN, Gedurende het grootste gedeelte van de maand April is, om van het bloeien der Hyacinten, Vulpen, Marcissen en andere Bolge wassen te genieten, een van LEIOEN ol HAARLEtfl zeer aan te bevelen. Vertrek van Leiden: 6 28, 7.22, 8.40, 9.53, 11.15, 12.84, 1.52, 3.10, 4.28, 5,46, 7.04, 8.22, 10.-, 11.15. Amaterdamsclie tijd. X827 80 DEK Directeur: de Heer 0. VAN DE PUTTE Wz, op Dinsdag 9 April, des avonds te 8 uren, in de LUlfrtE«iSC.ïE KERK, met welwillende medewerking van den lieer H. J. VAN LEEUWEN 4416 38 Organist der Oosterkerk. Programma's, tevens Bewijs van Toegang, k 25 Cents verkrijgbaar by den Boekh. J. DU PON, Haarlemmerstraat, aan het Wykgebouw, pPniöl", Midtielstegracht, en dee avonds aan het Kerkgebouw, Zwarleweg 1, 's-iüravenhage. De Bank geeft than# uit 4l/j-pe>rcents Pandbrieven tegen den koers van ÏOO Deze Pandbrieven mogen niet worden uitgeloot vóór 1 Juli 1912; vanaf dien datum moet jaarlijks minstens 1/20 gedeelte worden afgelost h pari door uitloting. Tot de vergaderingen, waarin de uitlotingen plaats hebben (in de maand Juni) worden pandbriefhouders opgeroepen. Al de thans uit te geven Pandbrieven moeten op 1 Juli 1931 zijn uitgeloot. 895 84 In afwijking van het in den lateren tyd gevolgde stelsel, volgens het welk de Pandbrieven eigenlijk een onopvorderbare schuld vormen, is aan deze leenipg eeno verplichting tot aflossing verbonden op bepaalde termijnen. Pandbrlefhouders zyn door deze aflossingen tegen kapitaalverlies gewaarborgd. Verkrijgbaar by den Heer H. M. 8ASSE te Lelden. De groote ryk geïllustreerde Marlitt, nu voor 30 Centen. Walter Scott, de beroemde bewerking van Dr. Llndo, vroeger f 2.25. Ver minderde prys ƒ0.80, nu voor ƒ0.40. Alles, alles uit dit aanbod tydeiyk voor slechts de helft van de enorm veel verminderde prijzen. By voorbeeld: No. 1 gaat nu voor ƒ0.80, No. 2 voor ƒ0.30, No. 7 voor ƒ0.40, No. 11 voor 0 37^, No. 16 voor ƒ1.25, No. 16 voor 0.75, No. 19 voor 0.62^, No. 28 voor ƒ126 en zoo voort. Alle werken, onverschillig welke men kiest, tydeiyk voor de helft der verminderde prijzen. Minder dan een keuze van 3.(waarvoor dus slechts 1.60 to betalen) wordt niet voor halven prys geleverd. 1. Marlitt. De vrouw met de Ro- bynen, gr. uitg., ryk geïll. 1 dl. verm. prys f0.60. 2. Marlitt. In het Huis van dsn Handelsraad, 1 dl. verm, prys f 0.60. 8. Marlitt. Het Geheim y/d. Oude juffr., 1 dl., verm pr. f0.60. 4. Marlitt, Ryksgravin Gisela, 1 dl., verm. prys f 0.60. 6. Marlitt. Op den Huizo Schilling, 1 dl., verm. prys f 0.60. 6. Marlitt. Het Uilenhuls, I dl., verm. prys f0.60. 7. Walter Scott. De Bruid v. Lam- mermoor, 1 dl., In 1ste uitg. f 2.25, verm. prys f 0.80. 8. Walter Scott. Robbert Roodhaar, 1 dl., in lsteuitg. 12.26, verm. pr. f 0.80. 9. Walter Scott. De Oudheidkenner, 1 dl., verm. pr, f 0.80. 10. Walter Scott. Het Hart v/Mid- Lothian, 1 dL verm. pr. f0 80. 11. In Veldt en Laager, lotgevallen van een Natalschen Boer, I dl. met pl., verm. pr. f0.76. 12. Bob de Pelsjager, 1 dl., met 8 platen. Prys f 1.60, verm. pr. f 0.80. 18. De Squatter, 1 dl. met 8 platen. Prys f 1.60, verm. prys f 0.80. 14. De Zwarte Ruiter, I dl. met 8 platen. Pr. f 1.60, verm. pr. f0.80. 15. Jan Felth. Het Boek der Spor ten, ryk geïll. Prys f7.60, verm. prys f2.60. 16. Prof. J. W. Gunning, Alge meens Scheikunde 2 dln. Prys f 7.45, verm. prys f 1.60. 17. Dr. D. Lubach. Handboek tot de beginselen der Dierkunde, 1 dl. met 317 afbeeldingen. Piys f8.26, verminderde prys fl.— 18. Prof. P. Harting. Groot Leer boek der Dierkunde in haar geheelen omvang, met duizenden afb., 18 dln. PrUs f 68.80, verm. prys f 18.60. 19. Beelden uit de Plantenwereld, met een menigte gekl. afb. 8 din. Verm. pr. f 1.25. 21. Handen-Arbeid in theorie en praktyk, als cartonwerken, vlechten, timmeren, houtsnyden, enz. eDz,. 1 dl. vol afb. f 1.60, verm. prys f0.75. 22. Dr. Winkler. De Huisdieren en hun rassen beschreven. 1 dl. f 2.40, verm. prys fl. 28. Dr. A. W. Bronsveld. Bybelsche Geschiedenis v/d. jeugd verteld, groote uitgaaf met 24 platen. Prys 1 8, verm. prys f 1.25. 24. Veertig uitgezochte Leerredenen van Dr. M. Luther. 1 dl. Uitgaafspr. f5, verm. pr. f 1.90. 26. S. Ulfers. Bybelsch Dagboek, stichtelyke bloemhof voor hot huls gezin. Verm. prys f2.26. 27. Prof. A. Kuenen. Historisch- Critisch Onderzoek, naar het ontstaan en de verzameling van de Boeken des Ouden Verbonds. 8 dln. Prys f 7.60, verm. prys f8. 28. Uitgebreide volledige bandlei ding tot het Dubbel of Koopmans- boekhouden, theoretisch verklaard. Verm. prys f2.60. 29 Servaas de Bruin. Itallaansoh Holl. Holl. Ital. Woordenboeken' 2. Dln. Prys f4.25. verm. prys f 1.60. 80. Theorie en Praktyk der Meet kunde. 2 dln., met platen. Prys f6.40, verm. prys f 1.25. 82. Annio Foore. Indische Huwe- lyken, 1 dln., f2.40 verm. prys f 1.25. 84. Wilsen. Elk zyn deel. Indische roman, 1 dl., f2.90 verm. prys f 1.26. 85. Katja Mata (M. C. Frank) In dische romans en verhalen, 4 dln. f 11.60 verm. prys f6. 87. W. A. v. Rees. Herinneringen uit de loopbaan van een Indisch offi cier. Toontje Poland enz. enz., 6 dln. met pi., verm. prys f7.60. 88 Kapitoin Satan of lotgevallen van Cyrano de Bergerac, groot werk, vol met platen. Prys f2.60 verm. prys fl.40. 89. Oltmans. Het Huls van het Zeewyf. De Graaf van Bossu, Docter Rlmini, enz. enz., 1 dl. met pl. Verm. prys f 0.90. 40. G. Aimard. Het Opperhoofd der Aucas, 2 dln. met pl. f3, verm. pry8 f 1.80. 41. G. Aimard. de Graaf de l'Horall les, 1 dl., met platen fl.50. verm, prys f0.90 43. Hficklander. Het Europeesch Slavenleven, groote beroemde roman, ryk geïll. uitgaaf, 3 dln. Prys 110.60. Verm. prys J 4. 44. Alex. Dumans. De Graaf de Monte Christo en de Doode Hand, 11 dln., in lste uitg. f 83. Verm. pr. f 6.50, 45. P. Vergers. Merkwaardige Per sonen uit Neérlands Geschiedenis, in tydsorde verhaald, groot werk, ver sierd met 42 portretten. Prys f6.90. Verm. prys fl.90. 47. E. Gerdes De Erfenis, van Jonker Otto. 2 dJn. met Platen. Verm. prys 1.60. 61. J. Kuyper. Nederland, zyn Provinciën en Koloniën beschreven. 1 dl. f2.20, verm. prys f0.76. 62. Groot Aardrykskundig Woorden boek van Nederland. Prys f 3.60, verm. prys fl. 68. Dr. H. Blink De Zuid-Afrlkaan- sche Republiek en hare bewoners beschreven. 1 dl. Verm. prys f0.60. 54. Harrison. Willem I, Prins van Oranje, 1 dL Prys f 2.60, verm. prjjs f 1.20. 55. De Gemalinnen van Prins Willem I, 1 dl. met 8 portretten. Prys f2.25, verm. prys f 1.20. 57. Prof. J. Bosscha, Neerland's Heldendaden te Land. Groot stand aardwerk met fraaie Kaarten van Veldslagen enz. 4 dln. Prys f27.50, verm. prys f 3. 59. De Wondereeuw of De nieuwste Uitvindingen. 1 dl. met tallooze illustration. Prys f 3.25, verm. pr. f 1.25. 60. Groot Machine Album, 6 beweeg bare modellen op karton, samen in 1 Prachtb. f 10.60, verm. prys f 4.60. 61. De Architect en De Bouw meester. Ontwerpen, Plannen en De tails van Bouwwerken, enz., 72 groote platen met tekst. Prys f 17, verm. prys f 5 60. 62. Handboek tot het ontwerpen en bouwen van Scholen, 1 dl. met 15 platen. Prys f 7, verm. prys f 1.25. 63. Dr. H. Blink, Populaire Sterre- kunde. Handleiding tot de kennis der Hemellichamen, 1 dl. met ruim 100 afbeeld. Verm. prys f 1.60. 66. R. Hamerling. De Koning van Sion. f 3, verm. prys fl. 67. Rointje de Vos, opnieuw bewerkt door Dr. E. Laurillard, 8de druk met 87 fraaie illustratiën, 1 dl. Verm. prys f 1. 69. G. Samarow. Grootheid en Val. Hist, roman. 8 dln, Verm. prys f 2.25. 70. G. Samarow. Keizerin Elisabeth. Hist roman. 4 dln. Verm. prys f8. 71. G Samarow. Grootvorstin Kath. arina. Histor. roman. 8 dln. Verm- prys f2.25. 72. G. Samarow. Peter de Derde. Histor. roman, 8 dln. Verm. prys f2.25. 73. v. Effen. Ernst on Boert uit den Nederl. Spectator. 6de druk. Prys f2.75. Verm. prys fl.25. 75. Alle werken van defi Ouden Heer Smits, uitgegeven door zyn vriend Mulder, 6 fraaie dln. Prys f 15. Verm. pits f6. 7ö. Mr. v. Sorgen. Porcelein.- Oor- spronkeiyke roman. 2 dln. f 5.60. Verm. prys fl.50. 77. Paul do Koek. Het Witte Huis. Paryscho roman, 8 dln. Prys f7.50, Verm. pr. f2.90. 78. Paul do Koek. Andrles de Sa- voyaard, een verhaal, 8 dln., f7.60, Verm. pr. f2.90. 79. Paul Lindau. Kant. Roman uit Beriyn, 2 dln. f4.90. Verm. prys f2.25. 80. Paul Lindau. De drang naar het Westen. Roman uit het Beriynsche leven, 2 din. Verm. prys fl.50. 81. Neerland's Bibliotheek. Keur van oorspronkeiyke romans, schotsen en novellen, 2 dln., f5.50. Verm. prys f2.50. 88. Carmen Sylva. Een Gebed an andere novellen, 1 deel. Verm. prys f 0.50. 84. Carmen Sylva. MUne Rust, keurige gedlchteD, 1 deel. Verm. prys f 0.50. 86. Virglnle Lovollng. Het land dor verbeelding novellen, 1 dl. f 2.50. Verm. pr. f0.90. 86. Het Noorden. Groot fraai wetenswaardig mengelwerk, over het Noorden van Nederland, met 283 platen. Prys f2.50. Verm. prys fl. 88. De Hollandsche Illustratie, waarin de prachtige boelende romans In Haar Armen, De Eerstgeborene, en Eindeiyk Overwonnen; verder Novellen, Reisavonturen, Mengelwerk, enz., enz. enz., 8 kolossale groote deelen met honderden Platen, Prys f 13.60, verm. prys t 5.70, «■a ET® uit dit aanbod tydeiyk voor de helft der verminderde pryzeD, mits by keuze van ten mlDSte f 8.—, waarvoor dus slechts ƒ1.50 te betalen. Het aanbod duurt maar korten tyd. Wie zyn belang begrypt, profiteert er van, denkt er aan dat men slechts de helft van het gekozen bedrag betaalt of overmaakt. Te bekomen by D* BOLLE, Bazaar van Goedkoop* Boeken, Hang 98 te Rotterdam. Franco na ontvangst van Postwissel, waarop behalve verlangd nummer of nummers melden: V®or Half Geld". 4523 29»

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 5