N°. 14454 A* 1907. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. (Jit de „Staatscourant." Gemengd Nieuws. Maandag '8 PKUB DEZEK COÜBANT» Tooi Leiden pet week 0 Oentei pet 8 maanden f 1.10. Bulten Leiden, pet loopet en wait agenten gevestigd s(]a J I 1.30. franco pet post 1.65. PRIJS DER ADVERTENTIESt Tan 18 regels 71-05. Iedere regel meer /0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oentsoontantj elk tiental woorden meer 10 Gents. - Voor het inoasseeren wordt/0.06 berekend. 'Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen ter algemeene kennis, dat bij 'de Gemeentelijke Arbeidsbeurs gedurende Ihet 1ste kwartaal van dit jaar zijn ingeko men 109 aanvragen van patroons en 3U3 yan werklieden, terwijl door bemiddeling van do Arbeidsbeurs zijn geplaatst GO werk lieden, verdeeld als volgt: Bankwerkers Banketbakkers 1. Dekenstr ijkers 1. Dienstboden B. Huisknechts 1. Kantoorbedienden 3.; Koekbakkers 1. Lood- en zink werkers 1. Loopknechten 0. Metselaars 1. Naaisters 1. Reizigers 1. Rijwielherstellers l'ö Schilders 0. Schippers 1 Stoffeerders 1. Timmerlieden 1. Werkliedon zonder vakkennis 5. Werksters 19. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 8 April 1907. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op Dinsdag 26 Maart a-s en tot nadere aankondiging op eiken volgenden Dinsdag, telkens des na middags te 2 uren, in het Elisahethshof aan de Oude Vest, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting van on- en minvermogenden, wordende tevens aan belanghebbenden herinnerd, dat zij slechts worden toegelaten op vertoon van een be wijs hunner geboorte-inschrijving. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do RIDDER, Burgemeester. YAN HEYST^ Secretaris. Leiden, 20 Maart 1907. Leiden, SS April. Omtrent den nieuw-benoemden kerke lijk hoogleeraar te Leiden, dr. H. M van Nes, wordt door „De Ned." nog het vol gende gemeld: De heer Van Nes studeerde aan do ste delijke universiteit te Amsterdam. Den lBden Juni 1887 promoveerde hij aldaar op een proefschrift: „Het Nieuwe Testa ment in de Clemcntinen", tot doctor m de theologie. Terwijl de 26-jarige doctor te Woudenberg den herdersstaf opnam, vergat hij bij zijn ambtsbezigheden zijn studie niet en 11 De oember 1891 behaalde hij dan ook den graad van doctor in de classieke letteren op een dissertatie in de Latijnsche taal, tot titel dragende: „Specimen literarium inaugurale de Homerica Qaestione, quato- nus mythologicia illustretur." Het volgend jaar, 1892, deed do toen dertigjarige dr. Van Nee in Rotterdam zijn intrede als predikant. Wij zouden niet in den geest van den bescheiden geleerde handelen door hier breed uit te wijden over zijn arbeid in de Rotterdam8che Gemeente. Dat hij de har ben van velen won, is zeker en dat hij veler vriendschap behield, bewijzen o. a. de volle kerken, als de Gemeente van Rotter dam thans nog eens het, helaas te zeldzame, voorrecht geniet haar vroegeren predikant voor zich te zien optreden. Gelijk reeds in een vorig bericht werd herinnerd, vertrok dr. Yan Nes in 1900 als predikant naar de hofstad, om in 1905 het rectorschap der inmiddels gestichte Zendingsschool te aanvaarden. Onder de belangrijkste geschriften van den nieuwbonoemden hoogleeraar moeten genoemd worden drie boeken over de oud- Bte geschiedenis van het Christendom, nl. „De adventstijd dor wereld", ,,Drie eeuwen van strijd" en „De eeuw der overwinning." Yerder een boek over Simon Petrus", een over „Do nieuwe mystiek", en twee biogra fieën, nl. ,,John Bunyan" en „De Graaf van Zinzendorf.Binnenkort zal, naar wij vernemen, een derdo volgen over „John Wesley." De geschriften, evenals trouwens de toe spraken en leerredenen van den minzamen geleerde, munten uit door diepte en frisch. heid van gedachten naast helderheid van voorstelling en soberheid van inkleeding. TTef. is peen geheim, dat de benoeming tot boog!eeraar voor velen geen verrassing was; zij werd reeds lang te eeniger tijd verwacht. Wij weten niet of dr. Yan Nes het rec toraat van de Zendingsschool zal opgeven voor den katheder te Leiden, maar mocht dit het geval zijn, dan zouden wij die keuzo toejuichen. Een zooveel breedere kring van jongelui zou dan van zijn onder wijs kunnen profiteeren, al zouden ande ren het dan ook weer moeten missen. De Herv. Kerk is geluk te wenschen met de keuze barer Synode. Dr. Yan Nes toch zou straks, indien hij naar Leiden vertrok, daar den modernen prof. Gooszen opvolgen en ieder, die dr. Yan Nes kent, weet, dat de bazuin aan zijn mond geen onzeker geluid geeft en dat hij, ook als hoogleer aar, niet anders zou kunnen dan getuigen van Jezus Christus als den Middelaar Gods en der menschen. Een man van zoo positief Christelijke beginselen als dr. Van Nes als kerkelijk hoogleeraar te zien optre den, zou het oog veler leden van de Herv. Kerk met te meer vertrouwen naar de toe komst zich doen richten. Dr. L. van Itallie, de nieuwbenoemde hoogleeraar te Leiden, heeft de H. B.-S. te Maastricht bezocht en studeerde aan de Universiteit te Utrecht. In 1886 werd hij te Groningen tot apotheker bevorderd. Lar ter werd ook de Universiteit te Bern be zocht. Van 1890 tot '1902 was dr. Van Ital lie als gemeente-apotheker te Rotterdam werkzaam. Gedurende die jaren heeft hij als des kundige vele gerechtelijk-öcheikundigje on derzoekingen verricht. Van 1902 ia de heer Van Itallie leeraar aan 'b Rijks Veeartsenijschool en sedert verleden jaar ook lector aan de Universi teit te Utrecht. Van zijn hand verscheen een groot aan tal tijdschriftartikelen, terwijl hij ook de schrijver ia van eenige werken op pharma- ceutiscb gebied. Tevona is de heer Van Itallie lid en se cretaris van de Staats-Commissie voor de Nederlandsche Pharmaoopeo. De nieuwbenoemde hoogleeraar is thans 41 jaar. Voor de laatste maal in dit seizoen heeft do tooneelvereeniging „Leidsche Di- lottantenclub" een uitvoering met intro ductie gegeven, en wel Zaterdagavond in Hotel „Du Nord". De belangstelling was niet overweldigend groot: een teeken des fcIJcLs, een lente-teeken. Evenals steeds stond er groen in do zoal, was het vaandel op zijn post en openden musici met vroolijke tonen, het allereerst met den Leidschen Dilettanten- marsch. Daarna werd de toespraak gehouden, echter niet door den voorzitter, maar door den regisseur, als waarnemend voorzitter, die, na een hartelijk welkom aan allen op deze slotbijeenkomst, de medodeeling deed, dat de voorzitter der Club, om redenen, gansohelijk buiten de Vereeniging om, om persoonlijke omstandigheden, sedert 19 Februari, na een voorzitterschap van bijna zestien jaren, de functie van president niet meer vervult; een treurig feit, maar een, waarbij men ziob eenvoudig heeft neer te leggen. Gelukkig evenwel blijft de vroe gere verdienstelijke voorzitter, de heer F. J. de Jong, lid der Oiub. Voorts werd den aanwezigen een zeer genoeglijke avond toegewenscht, onder be lofte, dat van het tooneel af alles gedaan zou worden om het den aan schouwers naar den zin te maken, en met de verzekering, dat kosten noch moeiten werden gespaard om het zware en moeilijke stuk, dat gege ven stond te worden, in stijl weer te ge ven. Met de beste wenschen voor bet wel slagen van deze uitvoering werd de toe spraak, die gevolgd werd door fanfares en teekenen van instemming met hpnden en schoenen, besloten. Al gauw werd toen begonnen met de op voering van „Lazaro de Veehoeder", too- neelspel in vier bedrijven en een voorspel door H. Tiggelaar. In de eerste plaats werd veel geëiseht van den regisseur, die tevens de rol van Lazaro vervulde. En het bleek, zooals de waarnemend voorzitter reeds had gezegd, voor de dilettanten een zwaar en moeilijk stuk te zijn. Aan de kostbaarheid van de ze uitvoering valt ook ntet te twijfelen, als men in bet oog houdt de vele, inder daad mooie kostuums, welke door bemid deling van den heer George van der Werf gedragen werden. Te oordcelen naar den indruk van dat gedeelte van het spel, dat wij bijwoonden, op de aanwezigen, gelooven wij wel, dat deze avond geslaagd zal wezen, en de be tuigingen van bijval en van dank, niet het minst ten opzichte der dames dilettan ten van hen, die gaarne in „Du Nord" waren, vormden te zamen een welverdiende hulde voor en een kroon op het werk der vertolkers. Een dansend paartje, afgedrukt op het programma, beduidde natuurlijk: Na af loop bal. Bij de heden door den heer P. J. Per- qnin, architect, gehouden aanbesteding ▼oor den bouw van een pakhuis met bo venwoning aan de Hoefstraat, waren de inschrijvingen als volgt: Metselwerk: 0. W. Lindenboff, 3144 gld., gobre. van Beukering 2858 gld., Jan Riet bergen 2920 gld., Jaes. Fles 3034 gld., D. van Leeuwen en Zn 2827 gld., P. L. Neute boom 2838 gld., B. J. Huurman 2695 gld., Timmerwerk: G. A. van der Poel 2998 gld., Ph. Ros- dorff 2889 gld.^ A. L. Verhoog 2923 gld., J. Zitman 2970 gld., P. J. Hartevelt 3500 gld., G. F. van Beukering 2980 gld., J. J. Frank en J. Ie Noble 2990 gld., H. Ver- haaff 3199 gld. Sohilderwerk W. Zandvliet 424 gld., J. Huibera 380 gld., M. Ziegelaar 400 grid., H. D. Ie No ble 367,50 gld., J. H. do Jong 446 gld. Steenhouwwerk Jao. Ossevoort 05 gld., P. W. Loeber 77 gld., P. J. van Venetië 73 gld., F. Soupart 65 gld. Gas- en waterleiding: O. van Brero 162 gld., Ohr. Langeza»al 94 gulden. Lood- en Zinkwerken J. van der Heyden 498 gld., P. F. L. Beenakker 562 gld., W. F. Engels 609.B0 gld., H. de Kier 603 gld., L. P. van der Drift 490 gld. Smidswerken Jan de Nie 112,95 gld., H. M. Gijbela 117 gld., Phs. Mosten 117 gld. Stucadoorswerk G. F. Baxtelsman 328 gld., J. Verhoeff 350 gld., J. Gastelein 357 gld., L. J. Boek wijt 340 gld. bijzonder aan ons tentoonstellingsterrein, want nu la er kans, dat sommige reeds ton doode opgeschreven groene planten zich nog zullen herstellen, 't Is te hopen. Bij Kon. besl. voor het tijdvak van 8 April tot en met 81 ilugustus 1Ö07, be noemd tot leeraar aan de rijks- boogere burgerschool te Warffum, J. G. Jordens, te Wageningen. Aan den luitenant ter zee 2de kl. bij de Koninklijke marine-reserve D. J. Visser, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den dienst bij die reserve. Met intrekking van het Kon. besl. van 22 Maart, do officier van gezondheid 2de kl. op non-activiteit 0. J. B. Pickée, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, met ingang van 1 Mei 1907, op het door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend en mede, met Ingang van genoem den datum, benoemd tot reserve-officier van gezondheid der 2de kl. bij de land macht. Achillis (RoJierdam) Volharding (Amsterdam.) Kampioenschap 11de Klasse. IV. Hyadntenprij8 verkoopsren op de vlakke baan, voor paarden van 3 jaar en ouder. 1. Chatter Mag. eig. A. Bax, Goodman; tweed© Egratignure, eig. W. Joohems, Kll- lick. Niet geplaatst Balancoire II, Dontaio, en mra. Rush. De winnaar voor 800 te koop gesteld, bleef onverkocht. V. Vergect-mij-niet-prijs. Recorddraverij. 1. Baladin, eig. W. J. H. Albers, Doele- man, 2010 m. in 4.09 3/5 seo. 2. Varro, eig. stal Holland, 2610 m. in 4.10 2/5 sec. 3. Artillerist, eig. W. Zuidmcer, Ensing, 2520 m. in 4.11 3/5 sec. Niet geplaatst werden, Maud Murray, en Red star, 2520 m. VI. Narcisscnprjijs. Steeplechase voor paarden van 4 jaar en ouder. 1. Cendre, eig. Baron Creufcz, Heather; tweede Adelheid, eig. Jhr. Rurgers v. Ro zenburg, Mew. Niet geplaatst, Fair Future, En Luoe eri Consort. z U n KATWIJK. Gisternamiddag ontlastte zich boven deze gemeente een hevig onweder, gepaard gaande met ontzaglijke regenbuien. Gedurende een paar uren was de bliksem niet van de lucht. Ongelukken zijn voorzoover bekend, niet voorgekomen. Wel sloeg de bliksem ln, doch dit geschiedde in den Rijn voor de Turfmarkt. Ooggetuigen zagen den straal sissend in het water neder dalen. De kantvlsscb^a hebben een treurige week achter den rug. Door de voortdurende windstilte was het onmogelijk een behoor lijken trek te maken. Vangst bijgevolg zoo goed als blank, terwijl de stemming er niet beter op wordt, nu door de vele stoomtrawlers, die zich aan geen wind behoeven te storen, hun de visch voor den neus wordt weggekaapt. De kantvi8scherlj komt hoe langer hoe meer in dlscrediet. LISSE. Zaterdag ontdekte men aan het postkantoor alhier dat er stoornis was teweeg gebracht ln het Rijkstelefoonnet Lisse Noord- wijk. By nader onderzoek bleek dat er tua- schen de palen 66 68, aan de Leldaobe Vaart onder deze gemeente, niet minder dan 220 meter koperdraad was gestolen van bovengenoemde lyn. De politie ls met dit geval ln keDnls gesteld en heeft reeds een onderzoek Ingesteld. Gisteren arriveerde te circa 11 uren, per extra-trein uit Lelden aan het station alhier, een, naar onze schatting, 80 tal dames en heeren, deelnemers aan het elfde Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig Congres. Door dat ook deze reis vermeld stond op het programma van bovengenoemd Congres, ligt het voor de hand dat men zich van dit tochtje naar de bollenvelden betrekkeiyk veel had voorgesteld. Zeer te betreuren was het daarom, èn voor bovengenoemd gezelschap, èn voor de andere bollenkjjkers, (die echter thuis zyn gebleven) dat het nu juist op dien Zondag zulk ODpleizierlg en regenachtig weer moest wezen, wat aan de natuur altyd een neerslachtigen tint geelt. WARMOND. Thans staan de bloemenvelden weer in hun vollen glans en in hun ryke kleurscbakeeringen. In deze week ls er weer te genieten, en zoo ook in de volgende, en a. s. Zondag zal wel, by goed weer, het glanspunt zyn. Dan bloeit van alles, zoowel narcissen en hyacinten als tulpen. Die genieten wil moet dan waarnemen. Ook hier krygt men daarvan jaarlyks meer te aanschouwen. Ia het dorp Warmond op zichzelf reeds ten allen tyde schoon, nog veel meer is het nu in dezen tyd, want reeds aan het Warmonder hek beginnen de velden al zonder ophouden door tot by Sassenhelm. Voor hen, die tochten willen maken per rywiel of anderszins, ie de weg dan ook over Warmond zeer aan te bevelen, vooral daar aan het Warmonderhek prachtige gelegenheid is ter verfnssching en verpoozlng, zoo ook in het dorp zelf. Ook zy nog opgemerkt dat de straatweg alhier door verstrating in do laatste paar jaren, een belangryke verbetering heeft ondergaan. tiaar men kome, zie en geniete en men zal zich den tocht langs dozen weg niet bo- treuren. SASSENHEIM. De zangvereeniging „Irene" te Kaag geeft Donderdagavond 11 April een uitvoering ln de Ned.-Herv. Kerk. Wat de eerste drukke bloemendag kon geweest zyn, is totaal ln 't water gevallen; geen fietsen, geen auto's, geen volle trams. Alles negatief. Bepaald positief is de schade, welke door kasteleins en neringdoenden wordt geleden. De regen heeft eveawel heel veel goed gedaan aan de landerijen en in hei Gisteren had onder leiding van scheids rechter Coruke bovenstaande wedstrijd plaats op het veld van „Ajax" te Leiden Het weer, dat er zeer slecht uitzag, hield rich gedurende den wedstrijd goed. „Achil lis" speelt het eerst tegen wind in en is direct veel sterker, het samenspel van de voorhoed© was bepaald goed, ook de achter- spelers loverden goed werk. Weldra hebben ze de leiding en vergroo- ten hun voorsprong met gelijkmatige ti?s- Bij de rust was de stand du© 3—J Vel- schenpoozen tot 3. harding had hier niets tegenover kunnen zetten, hoewel ze nog een zeer goede kans om te doelpunten gehad hadden. Een straf schop werd namelijk door hen gemist. Na de rust is „Volharding" wel iets be ter op streek, maar tot doelpunten kunnen ze het niet brengen. „Achillis" doelpunt nog eens naast „Volharding"s doelverdo- diger een bijna zekere goal tot driemaal toe liggende uit het doel hield „Volhar ding" verloor due met 40. Pboiografie-tentDonsteliing „Vreemdelingenverkeer." De photografie-tentoonstelling van „Vrecmdelingenvenkeetr" zal schitterend slagen. Roods meer dan tachtig inzendin gen zijn toegezegd en vermee-dert het aan tal toezendingen nog, zooals thans dage lijks geschiedt, dan zal het bestuur er zells over moeten gaan denken geen inzendingen meer aan t© nemen. Maar met hot aantal inzendingen nemen gelukkigerwijze ook de toezeggingen van medailles toe. De photografioclub „Daguer ne" in Den Haag heeft medegedeeld een fraaie zilveren plaque ter beschikking van „Vreemdelingenverkeer" te stellen, Woesfcl&im. De meeting te Woestduin is gisteren goed geslaagd, ook wat het weer betrof. Regende het in den morgen, tijdons de oourses bleef het gelukkig droog. De baan was in goeden staat, iets zwaar echter door den gevallen regen. Niettegenstaande dat, moest Ida R. 2 sec. en Goudster 1 seo. van hun record prijsgeven. De uitslag was als volgt: I. Oroousprijs. Handicap voor Ne derlandsche paarden, met geen sneller re cord dan 1.45. 1. Ida R., eig. stal Apollo, Ockhorst, 1750 m. in 3-07 2/5 Beo. 2. Berdina, eig. J. Koster, Koster Jr., 1075 m. in 307 4/5 seo. 3. Borinus, eig. A, A. van den Berg, Roo- donburg, 1700 m. in 3.08 1/5 sec. Fricka, 3de aankomende, werd wegens onzuiver draven gediskwalificeerd. Niet gepLaatst werden, Glendino 1800 m., D.D. 1760 m., Andró 1725 m., Elsje 1700 m. (staartriem gebroken) en Nutwood 1600 m. II. Tulpenprijs. Vlakkebaanren voor inlandsche paarden van 3 jaar en ouder. Afstand 1700 m„ gewonnen door Tonic, eig. baronnesse Van Brienen, Gar rard, tweede Alarik, eig. jhr. Rutgers v&n Rozenburg, Allen. Niet geplaatst Helena, Zeeland en Eskimo. III. Oonvallariaprija. Handicap voor Nederlandsche paarden. 1. Goudster, eig. W. J. H. Albers, Doe- leman, 2200 m. In 3.34 2/5 seo.; 2. Gruno, eig. Schoenmakers, J. F. de Boer, 2075 m. In 3.34 4/5 seo.3. Oyolone, eig. W. Zuidmier, Ensing, 2100 m. in 3.35 4/5 seo. Niet geplaatst worden Belle Bay 2150 m-, Bertha Emil 2126 m., De Wet 2075 m., Morningstar 2076 m., Glen Abdullah 2060. Aan do telephoon alhier nog aangesloten onder de nummers: 412: A Goekoop, Stationsweg. 606: bynland, Breestraat Het dagelijksch bestuur van den Algemecnen Nederlan Jschen Wielrij- dersbond wenscht het zooveel mogelijk daarheen te leiden, dat bij bochten der we gen het vrije uitzicht zoo min mogelijk wordt belemmerd om het gevaar voor on verwachte en plotselinge on^-noetingen te voorkomen. Het wenddo rich per request tot den minister van waterstaat, die toe zegde gaarne te zullen medewerken tot be vordering van onderzoek naar de mogelijk heid van opruiming van hindernissen op Rijkswegen en geen bezwaar heeft, dat hot dagelijksch bestuur zich ten aanzien dor rijkswegen rechtstreeks in verbinding stelt met de betrokken hoofdingenieurs-dhecteu- ron. Het dagelijksch bestuur heeft nu reeds eenige hoofdwegen doen opnemen en ia thans bezig gezichtsbelemmeringen in som mig bocht©n, door met den eigenaar dor hinderlijke terreinvoorwerpen te onderhan delen, to doen verdwijnen. (Kamp.) De Rotterdamsche havon. Naar men wil weten, zouden te Rotterdam tot verdere uitbreiding der havenruimtc^ plannen bestaan voorstellen bij den Raad in te dienen tot vereeniging van de re .■da ontworpen Lek- en Waalhaven, waardoor eon haven van ruim 300 H. A. zou kunnen verkregen worden. (Vad.) Onder do gemeente Waalwijk is een groot dennenbosch, tcebehoorend aan de heeren Van der Beèk, afgebrand. Meer 'dan zes duizend boom en werden door het vuur vernield. Een zekere Uilderiks te En* schedee wilde bij zijn vader aan den Get- ferweg aldaar eenige hem toebehoorende goederen uit huis halen. Hij wilde het hui3 verlaten, omdat de vader dikwijls drinkt., Ten gevolge van dit plan tot uitvoering van rijn voornemen ontstond twist, die zop hoog liep, dat do zoon, een oppassend jong- mensch, een revolver haalde en eenige scho ten loste, gelukkig zonder iemand te tref fen; de kogels kwamen in den muur ce- recht. Men meldt aan het „D g b. v„ N.-Brab." Naar wij vernemen, is door drie ïri Duitschland werkende arbeiders uit Oos terhout, genaamd C. v. E., oud 18 jaren, J. A. v. E., oud 17 jaren (twee broers) en M. v. B„ oud 20 jaren, een te Venloo thuis behoorend persoon, die met hen op hetzelfde werk arbeidde, dezer dagen door messteken verwond, at den dood ten ge volge had. Het stuk snijden van fietsbanden moet de aanleidende oorzaak tot dezen moord zijn geweest. De gebroeders v. E. zijn in Duitschland gearresteerd, doch M. v. B. is naar onfl land gevlucht. De moord te Mill.- Metf schrijft aan „De Tel.": Vrüjdagvoormiddjag arriveerde in heb dorp Mill de officier van justitie uit 's-Hertogenbosch, vc. ~ezeld van A. Ver- bruggen,, den vtermoedelijkeri moordenaar van den veldwachter Maas to Mill. Daar men tot op heden de revolver van deni veldwachter Maas, waarmede de vreesdij ke wonden door V. op Maas zijn toegebracht, ondanks ijverig onderzoek, nog niet heefb gevonden, verscheen de officier van justi tie met Verbruggen, om door dezen do' plaats aan te doen wijzen, alwaar hij de revolver in de bee^ geworpen had. Sterk geboeid, tusachen twee marechau?' s, werd V. naar de plaats, waar hot afschu welijk drama is afgespeeld, gebracht, ge volgd door den officier van justitie en den burgemeester van Mill, verder door eeni

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 1