VAN WAVEREN's BOCK fielder's Thee VOORBEREIDING IN PONDSBUSJES. a. n. de limt.—iTegels THE BERLITZ SCHOOL OF LANGUAGES. Stoomtram Haarlem-Lelden. LSiDS03=3 DAC3LAD, MAANDAG 8 APRIL. - TWEEDE ELAD. Natuur- en Geneeskundig Congres. Buitenlandseh Overzicht. De oplossing van de crisis. allïier verkrijgbaar bij bijna alie Café's Bierhandelaren, Sociëteiten. [vloer wan 3- 0 voor Ihen, die op reis gaan door Leeraren uit de desbetreffende landen. 8. TURFMARKT 8. I'Verkrijgbaar in alle buur ten der stad. I No. 14454. t Anno 1907. De Regelings-Commissie uit de burgerij, die zich op zoo uitnemende wijze beijverd heeft clon leden en deelnemers van het Con gres na moeizamen wetenschappelijken ar beid een passende uitspanning te bereidea, had liet gelukkig idee als slotnummer op het rijke programma te doen aanbrengen een bezoek aan de bollenvelden in den omtrek van Lisse en bezichtiging van het stoomgemaal De Leeghwater, een nummer achter, dat meer dan allo andero afhanke lijk zou zijn van het weer. En wij zijn in April, die immers doet wat hij., wil, en was hij de geheelo week 'den congressisten ter wille geweest door, al drcigid© hot soms, toch altijd weor een voorjaarszon netje te voorschijn te roepen, het bleef toen een zeer ernstige vraag of het juist op den dag der excursie wel goed weer zou zijn. De barometer beloofde niet veel goeds en volgens het weerbericht begon de dag mot regen, al zou het later opklaren. En de dag begon met regen. Uit een grauwe lucht viel tegen tien uur, toen de oxtra-treinu door do directie der Holl. Spoorweg-Maat. schappij welwillend aangeboden, tot de reis naar Lissc gereed stond, regelmatig neer en daar vandaan kwam het zeker, dat sleohts 85 personen uitstapten. De blijmoe diger], die verwachtten, dat het weer good zou worden, hebben gelijk gekregen. Toen men aan het station te Lisse uitstapte» regende het nog wel een beetje, doch weldra konden de regenschermen neergelaten worden en verrukt door het gezicht op de jonge frissche veelkleurige hyacinten en goudkleurige narcissen, wandelde men door het „Keukenhof en de tuinen van de firma's Gebroeders Driehuis, Blokhuis en Dooms en bereikte in opgewekte stemming eindelijk de Rolbrug, waar drie versierde Oarsjonsbooten, waarvan er een voor dezen 'dag „Boerhaave" heette en een ander naar den voorzitter van het Congres „Prof. Lo- rontz" was genoemd, de excursisten met vroolijke muziek opwachtten. Op de booten werd nu een tweede ontbijt rondgediend en men had na de frössche wandeling goeden appetijt, zoodat smake lijk werd gegeten. Intusschen voeren de booten onder de opgewekte tonen van de kapel der Leid- sche Schutterij naar het stoomgemaal ,,De Leeghwater", dat werd beklommen en den bezbeke-rs heerlijke vergezichten gunde over Zuidhollandsche groenende weiden en de vriendelijke dorpjes met hun oude kerkto rens in het midden en de plassen van bet Kagermeer. De booten werden thane naast elkaar-: aaneengemeerd, zoodat de deelnemers aan den tocht bij elkander beleefheidsbezoeken konden afleggen, waarvan druk gebruik gemaakt werd, en kalm dreef men, na den wijden plas van het Kagerirmer te zijn over gevaren, naar Leiden af, waar men te vier uren aankwam, zoodat men nog juist binnen kon zijn, toen de dreicende lucht zioh ontlastte ^an onweer, hagel en regen. Zoo was dan ook bet slotnummer van 'd/it zoo uitnemend geslaagde Congres nog boven verwachting goed afeeloopen en ons 'riest nu nog den congressisten namens de burgerij een hartelijk tot weerzienB toe te roenen en de burgerij zelf nog eens op te "wekken de twee dagen, die de tentoonstel ling nog open is, te benutten om de wer kelijk belangwekkende collectie nog met een bezoek te vereeren, voor zoover men dit althans nog niet heeft gedaan. „HolSandia." In de te Alphen gehouden algemeene vergadering van de zeil- en roeivereeniging „iHollandia" bleek, dat de rekening over 1006 sluit met een nadeelig saldo van 506. Op voorstel van heb bestuur werd besloten, dit jaar naast de gewone contributie een hoofdelijken omslag van 2.50 gld. te hef- ifen, ook met het oog op de jubilemnswed- strijden. De heer P. L. Luoassen werd tot be stuurslid herkozen. De voorzitter deelde mee, dat het bestuur het wenBchelijk achtte de data der wedstrij den te bepalen op 1 en 2 Juni, daar deze beter uitkomen dan de reeds vastgestelde data: 8 en 9 Juni. Met algemeene stemmen werd vastgesteld de wedstrijden te houden op 1 en 2 Juni. Op voorstel van het bestuur werd in prin cipe aangenomen, een wedstrijd voor mo torbooten uit te schrijven, indien zulks n.l. aan het bestuur mogelijk zal blijken. Verdere uit te schrijven nummers voor de zeil- en roeiwedstrijden worden geheel aan het bestuur overgelaten. De voorzitter deed mededeeling, dat door de studentenroeivereeniging „Njord' een beker ter beschikking is gesteld van „Hol- landia", om op de roeiwedstrijden te wor den verroeid. Met groote erkentelijkheid werd deze beker door het bestuur aanvaard. Met algemeene stemmen werd nog aan genomen een voorstel van den heer Wer- nink om ter gelegenheid van de jubileums- wedstrijden een wedstrijd van verlichte vaartuigen te houden. De heeren Van Vollenhoven en Lueasson zuïlep trachten te Rotterdam en Amster dam hiervoor propaganda te maken. („Ned. Sp.") Het „Wiener Tageblatt" verneemt uit diplomatieke bron, dat onderhandelingen tu8schen de groote mogendheden gevoerd worden om uit d© moeilijkueden to geraken, die. door het opwerpen van heb vraagpunt der ontwapening gerezen zijn. Men heeft een middelweg gezocht als volgt: De wensch van Engeland zou op de agenda der Conferentie gebracht en aan een commissie onderworpen worden; de vertegenwoordigers der groote mogend heden zouden van die commissie geen deel uitmaken, maar de Britsohe vertegenwoor digers zouden gelegenheid hebben er hun denkbeelden uiteen te zetten. Indien een discussie dienaangaande ontstond, zou geen enkel vertegenwoordi ger eener groote mogendheid tusschenbeide komen en de bespreking zou eindigen met de verklaring, dat het voorstel van Engel- schen oorsprong is en het onderzoek er van tob lateren datum moet-, uitgesteld worden. Zoodoende zon men voldoening kunnen, schenken aan Engeland en alle geschil voorkomen met de mogendheden, die tegen de ontwapening zijn. De „Humanité" meldt, dat bij de her opening der Fransche Kamer De Pressen- bó den minister van buiten 1 andsche zaken zal ondervragen over de houding, die de Fransche regeering denkt te nemen ter Haagsohe conferentie in de kwestie der ontwapening en der uitbrei ding en bevestiging van de arbitrage. Het gerucht liep, dat Italië een formule zocht om de Duitsohe en Engelsche stand punten te verzoenen en niet wanhoopte. Het Weensche „Fremdenblatt" wijdt een hoofdartikel aan de verschillen onder de mogendheden over de kwestie der ont wapeningen. Het blad zegt, dat men zioh daarom niet tot zwartgalligheid moet laten verlei den, want de minBte beslissing, die door humanitaire gedachten is ingegeven, zal nog een ontzaglijken zedelijken indruk maken. Oosten. jk-Hongarijc za! zich bij alle gedachten aansluiten, die geopperd wor den en die niet bij voorbaat tot onvrucht baarheid zdjn veroordeeld. Omtrent het voorgevallene busschen j h r. De Stuers en mgr. Montagni- n i is reeds een en ander vermeld. De „Figaro" bevat thans deze medeaeo- lingen van Montagnini over zijn onder houd met ridder De Stuers. Parijs, 10 Januari 1908. „Zeer eerwaarde Eminentie I De Neder 1 an dsche gezant, ridder De Stu ers, een uitstekend Roomsch man, heeft mij eergisteren een bezoek gebracht en zich verontschuldigd, dat hij bet niet eer der gedaan had? maar dat kwam, zei de hij mij, enkel doordat hij uit Parijs weg was geweest. Hij acrid© mij, dat hij er op stond, mij persoonlijk rijn zeer groot leedwezen over de politiek-godsdienstige gebeurtenissen, waarover hij voel had nagedacht, te betui gen. Hij zeide, dat Frankrijk hoe langer hoe meer verdorven en dat het steeds meer geleid wordt door de vrijmetselarij, die het naar den ondergang of een Bar- baar&che omwenteling zou voeren.. De gezant aarzelde niet, mij te beken nen, dat hij het gedrag van de Fransche regeoring tegenover den Heiligen Stoel *n die twee conflicten brandmerkte en dat hij haar snoode kwade trouw erkende; dat deze overigen8 bleek uit al de voorwend selen, die zij had gezocht en die zij had gewild, om alle diplomatieke égards of gebruiken met voeten te treden. Hij zeide mij, dat hij, na aandachtige lezing van het boek, dat de Heilige Stoel openbaar heeft gemaakt, al de middelen had opgemerkt, die do Fransche regeering in het werk gesteld had tegen den Heili gen Stoel; hij heeloot met vrij sombere voorspellingen voor dit land te doen, en voorbeelden van andere Staten aan te halen, waar, ondanks de tegenwoordige tijden, de godsdienst vrij en geëerbiedigd is. De heer De Stuers zeide, os. uitgeweid te hebben in den lof van den Heiligen Vader wegens diens gematigdheid en wijs heid in zulke ernstige tijdsomstandighe den, dat hij moest hopen, dat uit den te- genwoordigon oorlog een heilzaöie terug werking voor de Roomsche zaak zou voort komen en voegde er bij, dat, indien Com bes en de sekte bleven regeeren, zij on gestraft hun wandaden konden voortzet ten. Afl-n den anderen kant voegde De dial ers er bij, dat men van alle kanten, met inbegrip van de Joodsche bankiersknn- gen, den meer of minder spoedigen val van Combes, onder wien de verwarring en het kwaad toenemen, voorspelde De „Matin" zegt ia zijn kantteekening op dit stuk: „Van tweeën oen: öf ridder Do Stuers heeft niet de beleedigende woorden ge bruikt, die Montagnini hem toeschrijft. Dan is hij aan het land, dat hem gastvrij heid verleent, verschuldigd, om duidelijk en ondubbelzinnig te verklaren, dat de ambtelijke vertegenwoordiger van den Paus gelogen heeft; „óf ridder De Stuers ia niet in staat de woorden, die men overbrengt, te logen straffen. Dan lijkt het waarlijk onmogelijk, dat hij kan blijven .wonen in dat „hoe langer hoe meer verdorven Frankrijk, dat aan den vooravond van een „barbaar - sche omwenteling" staat. Niet minder heftig is de toon van do „Li'bre Parole", die, na eerst het stuk te hebben gepubliceerd, thans den Neder- land8chon gezant in bescherming neemt en geweldig tegen de Regeering te keer gaat. Ook de „Éclair" acht het noodig te be- fcoogen, dat hetgeen de gezant zeide even juist was als het kras scheen. De „Gil Bias" staat aan de zijde van den „Matin.", en hoopt, dat minister Pichon wel aan jhr. De Stuers zal hebben te kennen gegeven, dat hem niet veel an ders overblijft dan heen te gaan. Het „Petit-Bleu" laat zich nog uit Den Haag melden, daA een der eerste daden van het nieuwe kabinet-DeMeester is ge weest den heer De Stuers opheldering te vragen over de woorden, in zijn gesprek ken met mgr. Montagnini gebruikt. „In dien deze ophelderingen niet voldoende wa ren zou men do eerst© do beste gelegen heid aangrijpen, den heer De Stuers te vervangen door een anderen diplomaat." Do „Tempo" deelt mede, dat de hoer' De Stuers beslist weigert eenige mededee- lingen te doen aan de pers. In de omgeving van den gezant, zegt de Temps", geeft men ten minste eenige inlichtingen. Volgens dez© is het corps diplomatique van meening, dat papieren, betrekking hebbende op personen, gedekt door diplomatieke onschendbaarheid, niet gepubliceerd behoorden te wordente meer, daar de man, die ze heeft opgesteld, van overdrijving of zelfs van volslagen onnauwkeurigheid kan worden verdacht. De onrustbarende geruchten, in versohil- lende bladen verschijnend omtrent den ge zondheidstoestand van Z. M. den Ko ning van R o e m en i zijn geheel en al ongegrond. De Koning is geheel hersteld van zijn jongste ziekte on heeft op de gewone wijze zijn werkzaamheden hervat. De vraag of de begrooting door de Russische Dooma zal worden aan genomen, is voor het bestaan van het Parlement van 2ïeier gjroot gewicht. Dat de Montagnini-papieren zeer weinig vertrouwen verdienen, hebben velen reeds herhaaldelijk doen uitkomen. De kans op verwerping is niet zoo groot als eerst het geval scheen. De arbeiders groep en do boeren weifelen; zij schijnen te vreezen voor de verantwoordelijkheid die een votum tegen de begrooting voor de Doema wellicht zou hebben, en de kadett.sa schijnen beslist voornemens voor te stem men om in de lijn te blijven van de schijn baar wanhopige pogingen om een conflict te vermijden. Zelfs al zijn nu de stemmen dezer groepen verdeeld, dan nog bestaat er alle kans, dat deze stemmen, gevoegd bij die van rechterzij de en centrum, een meerderheid geven. De voorzitter der oommissie uit de Doe ma> die de voedingverschaffing aan do noodlijdende kiezers voorbereidt, had eeni- gen Zwemstwo's verzocht de commissie te willen voorlichten over de reeds getroffen maatregelen. De Regeering heeft dit voor onwettig verklaard. Minister Stolypin deed den Doemo^voorzitter weten, dat hij in geen geval zou toelaten, dat de Doema ©n de Zemstwo's zich onmiddellijk met elkaar In verbinding stellen. Naast do strijdorganisatie heeft het ver bond der waarachtige Russen een nieuwe onderaf deeling gesticht: de Kruisvaarders. Met alle middelen en in dat opzicht zijn de vrienden der bureaucratie zoo men weet niet kieskeurig zal deze groep pogen de naar-huis-zending der Doema te bewerken. Ook Stolypin wordt overstelpt met tele grammen, di© de ontbinding der Doema vragen. Eergisteren alleen bereikten hem 200 dezer documenten, afkomstig van af- deelingen van de Zwarte Honderd, Men is blijkbaar bevreesd, dat in een constitutio neel land de tot dusver gevolgd© praktij ken niet zullen kunnen worden voortgezet. De waarachtig Russische kruisvaarders krijgen hulp. De monnik Heliodorus biedt in de „Roeskoje Zuamya" aan op een woord, van Tsarskoje Selo al de boeren van Volhynië in het geweer te brengen. In St.-Petersburg wordt een enorme hoe veelheid dragonders en kozakken verzameld. Men duidt dit verschijnsel als de aankon diging van een nieuwe Doema-ontbindiDg. Ook aan het naar huis zenden der eerste ging zulk oen troepen-concentratie vooraf. „De Standaard" spreekt van „een neder laag voor het Kabinet, een victorie voor de oppositie." Bij het einde der orisiB, aldus schrijft het blad, zien wij Minister Staal verdwij nen. Het Kabinet wordt aangevuld, en die aangevulde Kabinet plaatst zich nu juist op hetzelfde standpunt, waarop de oppo sitie stond toen de crisis begon. Datzelfde Kabinet, dat bij het begin der crisis het standpunt innam: Nu reeds, on middellijk in 1907, moet de maatregel doorgezet, treedt nu opnieuw voor de Staten-Generaal om te zeggen: Wij zullen den maatregel uitstellen tot 4908. Inmid dels zal de zaak afdoende zijn voorbereid. De Staten-Generaal zal volledige inlichtin gen verkrijgen. En dan kan de beslissing vallen. Het is geen stuivertje verwisselen, want de oppositie blijft bestaan op hetzelfde standpunt, waarop ee van meetaf stond. Maar het Kabinet verlaat het standpunt, waarop het stond, en neemt nu plaats naast de oppbsitie, om juist datgene te doen, wat zij eisch van Staatsbeleid vond. Het spreekt vanzelf, dat wij hiermee vol len vrede hebben. Het is con nederlaag voor het Kabinet, een victorie voor de oppositie. Maar, al kon de oplossing van de crisis uit dien hoofde niet beter door ons ge- wensoht worden, verzwegen mag niet, dat de ontslagaanvrage van het Kabinet, de daaruit gevolgde crisis, en haar taai ver loop, er in een zonderling licht door tre den. Had het Kabinet het standpunt, waarop het rich nu plaatst, ingenomen vóór da beslissing stond te vallen, er zou geen cri sis geweest zijn. Had het dit standpunt daags na de cri sis ingenomen, de crisis zou in één week ten einde zijn geloopen. Zoowel over het ontstaan der crisis ais over haar langen duur kan desweg© niet anders dan een onvoorwaardelijk veroor- deelend vonnis gaan, en dat vonnis komt ten laste van het Kabinet. Een Kabinetscriria lokt een beleid ml Kabinet niet uit dan over een quaestie van beginsel of over een hoofdzaak van zijn Regeeringsprogram. Doch heeft men op een dier beiden zijn ontslagf ingediend, dan kan men ook niet terug. 1 Een solied Kabinet transigeert noch met zijn beginsel, noch met een hoofdpunt van zijn program. Doch nu op zijn ontslagaanvrage terug te komen, verklaart alzoo het Kabinet zelf •urbi et orbi, dat de strijd noob een begin sel, noch een hoofdpunt van zijn program gold, maar iets waarover transactie in re delijken en politieken zin mogelijk en ge oorloofd is. Zelfs in zrijn eerste troonrede was de inkrimping niet genoemd. En de strijd ging niet eenmaal over de inkrimping zelve, maar over haar ongenoegzame voor bereiding en toelichting. Hoe ook bezien, er is alzoo geen ander oordeel mogelijk dan dat het Kabinet door wat het nu doet, zelf een streep haalde door wat het deed op 10 Februari. Dit nu is niet zonder gewicht. Onnoodig, onvoorzichtig en ongerecht vaardigd een ministerieel© crisis in het le ven te roepen, is de meest ernstige poli tiek© fout, die een Kabinet begaan kan; en de beteekenis van die fout klimt nog, nu ook vooruit te voorzien was, dat haar oplossing bijna onoverkomelijke moeilijk heden met zich zou brengen. Waar dan nog bijkomt, dat een Kabinet, dat bereid is toch aan te blijven op de nu aanvaarde bedingen, dit zijn besluit niet noodeloos mag laten sleepen. Het had dan oordaat, kortweg, onverwijld na de or slagaanvrage, moeten verklareni Wij zijn bereid aan te blijven. Althans toen het van allen kant merkte, dat do oppositie dit de eenig logische oplossing van de crisis vond. Geheel noodeloos was alzoo de ontslag aanvrage, en even noodeloos het aleepend houden der crisis gedurende twee maanden. Dat het Kabinet nu feitelijk zijn misslag' erkent, is prijslijk. Maar dat de crisis en haar duur voor rekening van het Kabinet komt en blijft, kan het water van de zee niet afwaaschen. „De Rotterdammer" zegt: De mannen, die tegenover de Tweede Kamer telkens dreigden: als ge dit of dat aanneemt of afstemt, gaan wdj heen die zelfde mannen blijven nu na al hun be dreigingen in functie. Slechts valt minister Staal als slachtof fer van zijn roekelooz© inconstitutioneel© tactiek. Van alle crisis-overpeinzingen, crisia- moeiten en crisis-drukten is dit ©enigszins komieke resultaat dus het „eind." Als men het tenminste zoo noemen wil. Het wakke ministerie, voorzien van een anderen minister van oorlog, zal blijven voortsukkelen. 833 30 INFLUENZA. - BLOEDARMOEDE. - RUGPIJN. Wie voelt zich moe? Lusteloos? Wie roifvnrjiuaia heelt Influenza gehad? Wie klaagt over rugpijn? en zenuwachtigheid? Die gebruike de Cruydenwiju-De Haas, matr volg© getrouw den leefregel (met bad) in de doos aanwezig. Groote flesch 1.05, kleine flesch f 0.65. Te verkrijgen by J. H. DIJKHUIS, REIJST KRAK, KRUISINGA, Leiden, Wed. HANSSEN, Lisse, VAROSSIEAU Zn., Allen, D. A. LüSCHEN, Noordwljk-Binnen, DUYSTER, Drogist, Noordwflk, B. P. BLOOT, Prinsenstraat, Kat wtjk-aan-Zee, J. R. SCHOUTEN, Oudshoorn. 8827 24 De Administratie van het „Leidsch Dagblad" belast zich met het plaatsen van Advertentiën in alle Bladen. 4279 16 1409 90 Delft. Den Haag. 1 naar Duitschland, Frankrijk, Engeland, Amerika, Italië, Spanje, Zweden, Noor wegen, Rusland, 4392 48 Goedkoopste en gerieflijkste Reisgelegenheid. Van leiden naar 1ste KI. 2de K) OEGSTGEEST I» Cents. 124 Cent. SASSEJSHEIM 2s 2t i LISSE, HILLEG0M, BENNEBR0EK, HEEMSTEDE of haarlem 30 23 Couponboekjes, verkrijgbaar gesteld bij de Goederen- Agenten, geven voor korte afstanden veel besparing. 3574 28 8188

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 13