LEIDSCH DAGBLAD, ZATERDAG 30 MAART, - TWEEDE BLAD, Anuo 1907. No. 11448. bedenken, dat bij slechte één ia van een dertigtal, waaronder er zijn, die ook nog wel iets kunnen en willen zeggen. De heer Fockema Andreae heeft in een niet te lange en soms geestige causerie zoo wat alle argumenten, die tegen een ver plichte winkelsluiting aangevoerd kunnen worden, naar voren gebracht. De veeg, die in de vorige vergadering de heer Aalberae den oud-liberalen had gege ven, werd het eerst door hem teruggege ven. Oud-liberaal kent srpeker niet; hij is gewoon liberaal, waarvan vrijheid het hoofdbeginsel is. En daarover kan men nu wel eens smadelijk spreken, doch men wil er op zijn beurt toch wel van profiteeren en weet er dan de liberalen wel aan te houden. Als men zoo op Duitschland zich beroept, dan denkt de heer Fockema Andreae: Wat is do tijd toch al veranderd 1 Yroeger gin gen wij er fier op, dat wij vrije Neder landers waren, en wilden wij ons niet als do Duitschers laten massregeln, thans wordt door Nederlanders aan Nederland Duitschland als model voorgehouden. Do heer Fokker had gezegd, te hopen, dat van uit Leiden de victorie zou beginnen; deze spreker hoopte, dat onze gemeente voor die eer bewaard bleef; want het zou zijn de viotorio van deri dwang. De Heer Stigter, die eens op onderzoek bij verschillende winkeliers was uitgegaan, was daardoor ook al niet veel wijzer geworden. Hij kon, spreken do uit de verkregen gege vens, heel wat weten waardigs vertellen, dat nu eens vóór en dan weer tegen de zaak pleitte. Hij zelf hinkte ook eenigszins op twee gedachten en zou eerst dan den maatregel zijn volle instemming kunnen schenken, indien twee derden van de be langhebbenden zich er vóór verklaarden. De Voorzitter memoreerde even uit het praeadvies, dat dit sprak van .vooralsnog." Tegenstander in volstrekten zin is hij zelf allerminst. Hoe groot en goed hij de indi- vidueele vrijheid acht, het ethisch beginsel gaat er volgens hem nog boven uit. Wan neer door de vrijheid van het individu ve len moeten lijden, dan moet do vrijheid worden ingeperkt. Overigens wae hij van meening, dat dez zaak beter locaal kan worden geregeld, dan bij Rijkswet en twij felde hij niet aan de bevoegdheid der ge meente in dezen. Maar indien de maatregel, die ook vol gens den Voorzitter goed zal werken, door particulier initiatief kan tot stand komen, is dat vrij wat beter en B. en Ws. zijn niet overtuigd of daarvoor in deze gemeente gedaan is wat or gedaan kon worden. De heer Aalberse bestreed in zijn repliek natuurlijk vooral den heer Fockema An dreae, en verduidelijkte nu erkennende het goede, dat het vrijheidsbeginsel der libera len heeft uitgewerkt, zijn uitval tegen het oud-liberalisme, dat hij had opgevat in den economisch-historischen zin en als zoodanig beschouwt hij het als do oorzaak van de ellende in dei arbeiderswereld en bij den middenstand in de vorige eeuw. De heer Fockema Andreae had gevraagd waar hier ,,het algemeen belang'' zat, welnu, dat was volgens spreker de sociaal-economische ontwikkeling der middenstandsbeweging, die van een vervroegde winkelsluiting het gevolg zou zijn. De heer Fockema Andreae heeft het later als zoodanig niet willen aanvaarden .en het komt ons ook voor, dat men de ont wikkeling der middenstandsbeweging moei lijk met het algemeen belang kan vereen zelvigen, aangenomen, dat deze het gevolg zou zijn van een wettelijk sluitingsuur dar winkels. Daar zijn verder door deze sprekers nog duplieken geleverd en de heen) De Qoeje heeft nog even zijn a/keer van den ge vraag den maatregel te kennen gegeven j er is eindelijk nog een motie van do heeren Stig ter, Zaalberg en Van Gruting komen op duiken, welke motie echter even vlug weer is verdwenen en toen heeft men gestemd, waarvan de uitslag met eenige spanning werd verbeid. Het verzoek werd afgewezen met lö tegen 18 stemmen. Als de Raad vol tallig was geweest de heeren Juta, Kar stens en A. Mulder waren afwezig dan zou de verhouding voor de voorstanders stellig even ongunstig zijn geweest. Wij hadden dezon uitslag verwacht. Laten de voorstanders zich refereerende aan hetgeen de heer De feoer zeide, nl. dat vervroegde sluiting geen schade aam het be drijf doet, nu zelf den maatregel toepas sen. Missohien dat dit voorbeeld ein delijk navolging vindt. Het voorstel tot verhooging van do ioo- nen der gemeentewerklieden kwam nu aan do orde, doch de Voorzitter had moeite de heeren er dadelijk met hun volle nandacht bij te krijgen. De Heer Sijtsma sprak er rijn voldoening over uit, dat B. en Ws. blijkens dit voor stel eindelijk in het vaarwater van hem en zijn vrienden rijn gekomen, die op dezelfde gronden als waarop thans de verhooging wordt voorgesteld, gedurende zes jaar daarop hebben aangedrongen. De heer Korevaar repliceerde daar han dig op, dat do tijd in zes jaar niet stil staat en dat men daarom ook zoo kan re- deneeren) dat de heeren Sijtsma c.s. te vroeg rijn gekomen, waarop de andere weer antwoordde, dat de werklieden deze kleine verhooging waarlijk vóór zes jaar ook wel hadden kunnen verdragen zonder weelderig te worden. Overigens stelde hij voor het loon der schilders, die nu van de verhooging wor den buitengesloten, ook mot één cent per uur te verhoogt? n en tevens om do verhoo ging niet met 1 Juli a,s. maar met 1 Jan. 11, te doen ingaan. De hoer Aalbereo vroeg nog of het waar was, dat de smeden aan de Grofsmederij en op andere werkplaatsen veel meer ver dienen dan bij de gemeente, zooals hom is medegedeeld. De heer Korevaar antwoordde hierop dat h?t hier bepaalde uurloon een minimum loon is en sommige smeden hij noemde er o.a. een vrij wat moer verdienen en bovendien door overuren het werkloon niet onbeduidend zien vermeerderen. Hetzelfde gold voor do schilders, waar van er één zolfs 21 cents verdiende. Het voorstel om de verhooging to doen ingaan op 1 Jan. bestreed hij op principieeie gron den. Men gaat den verkeerden weg op mo* (Cn loonregeling in werking te doen tred^.i vóórdat rij is vastgesteld. Do heer Sijtsma was van oordeel, dat, waar in de practijk toch reeds meer werd betaald dan het minimumloon, een ver hoogiDg van dat minimum nog meer ge rechtvaardigd was en wat de vervroegde invoering betrof, dez© was gewettigd door de vertraging, dio de vaststelling dor loon regeling had ondervonden door omstandig heden, vreemd aan de zaak zelve. Dit laatst© ontkende de heer Korevaar niet, maar zulke omstandigheden doen zich zoo dikwijls voor, ook bij andere zaken. Nu is het eens dit, dat weer dat. Onder onze Vroede Vaderen. De heeren van den Raad hebben dan eindelijk na drie zittingen, week aan week bijna, schoon schip gemaakt. Donderdag is het nogal bijzonder goed losgeloopen. Kwart vóór vijven was de geheele ag^hcla afgehandeld. Toch bleek het weer, hoe goed het was, dat men om één uur begon; men had anders toch nog moeite gehad in de middagzitting klaar te komen. Den meesten tijd heeft natuurlijk de voortgezette behan deling van het verzoek van ,,Leidens Be lang' gevorderd. Wat er aan voorafging is nauwelijks de moeite waard er na het gewone verslag nog iets van te zeggen. Daar was o. a. de opmerking van den heer Witmans over de ontslagaanvrage van de onderwijzeres, mej. Van Keulen. Dat zij betrekkelijk kort na haar vaste aanstelling in het huwelijks bootje stapt is haar recht en B. en Ws. is daarvan allerminst een verwijt te maken. Zij wisten het, zooals de heer Van Lamel meedeelde, toen nog niet en wellicht had de betrokkene zelf op dat oogenblik ook nog geen vaste trouwplannen. En r'al» het onderwijs daaronder zal lijden of geleden hebben, is nog niet zoo la lelijk in te zien, te meer, omdat de onderwijzeres vóór haar vast© aanstelling reed? geruimen tijd als tijdelijk onderwijzeres werkzaam was. Als mej. Van Keulen na haar huwelijk in functie had willen blijven, had men mis schien er eer over kunnen praten. De regeling van het salaris vaD den 'nieuw te benoemen opzichter bij gemeente werken, belast met het toezicht op bruggen, watenverken en wegen, 1100 gulden met twee vierjaarlijksehe verhoogingen van 100 gulden, ging er vlot door. Het zou ons niet verwonderen of de andere opzichters, die in minder gunstige positie zijn als deze nieuweling, komen nu ook spoedig aan kloppen om meer. Een cindsalaris van 1400 gulden voor een goed onderlegd bouwkundige is zeker ook niet te veel, maar do afdccling Fabricage wordt met haar grooton staf van ambte naren meent men eindelijk wel een heel duur beestje. Dc heer De Boer, die zich nog niet eerder in den Raad had laten hooren, opende het vuur over winkelsluiting, waarvan hij zich een warm voorstander toonde, met een vlot speechje, waarin hij als man der practijk de zaak uit practisch oogpuot beschouwde. De ervaring heeft den winkeliers, die reeds de negen-uur-sluiting hebben inge voerd, geleerd, dat zo er niet minder door yerkoopen, noch hun klanten zien vermin deren, zeide de heer Dc Boer, een argument, dat do heer Fockema Andreae later handig tegen do voorstanders keerde, want, vroeg tij, als het niet schaadt, waarom doen de- Voorstanders het dan niet ongedwongen? De heer Fokker was met zijn voorstel1;o, die hij naast de conclusie van het praead- yies vaji B. en Ws. zette, niet gelukkig, o-rot eerste gedeelte trok hij in, het laatste werd piet gesteund. Zijn medestanders oordeelden blijkelijk, dat do voorstellen do stemming pver de quaestie zelf zouden kunnen ver troebelen. Zijn rede voor het verzoek ge tuigde van heel wat studie en bevatte een massa materiaal doch do indruk er van werd vorzwakt door do groote lengte. Men kan van het goedo te veel krijgen: dit geldt ook voor Raadsleden. En ieder spreker moet DE ÏWSREKER. Hij had nog lang wat na zitten werken, tot diep in den nacht, terwijl zijn vrouw ai naar bed was. Hij had plezier in zijn werk, waarmee hij nu ineens, in een vreem de helderheid van hoofd, snel opschoot, en hij dacht niet aan vermoeidheid. De hond lag in zijn mand to ronfelen en in do an dere kamer der suite, do achterkamer, sliep zijn vrouw. De suite-deuren stonden een handbreed ppen en van tijd tot tijd hoorde hij haar lichte ademhaling. Het was heerlijk rustig in huis. Hij had een gevoel of er geen tijd bestond of hij hier werkto in het tijdc- loozo bijna materielooze. Ton slotte legde hij voldaan do pen neer. Met een glimlach van voldoening las hij nog eens over wat hij geschreven had, hier en daar nog iet3 onderstreepend of aandikkend met een goed gekozen woordje. Het was naar zijn zin. Hij voelde rioh gelukkig, verruimd en opgelucht. Hij had een gevoel of hij de hecle wereld zou kunnen trotseeren, over- hccrschcn. In eon blijde stemming legde hij dc genummerdo blaadjes op volgorde en vouwde zo in elkaar. Toen, in een drang om nu maar ineens alles heelemaal klaar te maken, zocht hij een groote enveloppe, die bet manuscript kon bevatten, borg het or in. plakte haar dicht en adresseerdo den brief. Hij woog hem, deed er postzegels op, on logde hem op zijn bureau nog al tijd met dat lichte, blije gevoel, waarin bet was of zijn geest los was van de aardesehe zorgen en het lichaam zich niet deed gelden. Toen echter, na de spanning, kwam de reactie, de zenuw-o n t s p a n- n i n g. Voor het eerst sedert zijn vrouw naar bed was gegaan, keek hij weer op de klok: kwart over tweeën. Hij schrok van het late uur, want hij wist, dat hij er niet tegon kon en daJt dj volgende dag wraak zou nemen. Nu voelde hij zich opeens bok hevig moe. Hij had een gevoel of zijn bogen diep in rijn hoofd trokken en druk ten tegen deu onderkant van rijn hsreens. Zijn handen voelden klef fig en nu brak ook over zijn hoofd, onder rijn haren het zweet uit. Een steek als van een dolk priemde door zijn achterhoofd. Zijn sla pen voelde hij kloppen. OI hij moest nu gauw naar bed gaan en goed slapen hij zou morgen hoofdpijn hebben. Toch kon hij het gevoel van blijdsobap en voldoening nog niet kwijt worden. Hoe boroerd zijn hoofd ook voelde, hij troostte zich met de gedachte, dat hij nu ook iets gemaakt had, dat tot zijn beste werk be hoorde. Het was af, het lag daar op de schrijftafel; hot was werkelijkheid gewor den en hij kon het nu niet meer verlie zen. Niets ter wereld kon het hem weer afnemen I Hij had een gevoel van opluch ting en tevredenheid en rust. Ja, hij moest nu gaan slapen. En hij keerde weer geheel terug tot de nuchtere, materieelc zorgen. Eens kijken: had inj de voordeur al gesloten, het gas in do gang uitgedraaid Met de hand aan het hoofd herinnerde hij zich. Maar zijn slapen klopten cn hij kon ziju gedachten niet meer foroeeren. Enfin, hij zou even kijken. Toen hij de kamer deur zoo zachtjes mogelijk opendeed, schrok hij één moment hevig. Het was of iemand de deur van dc kast aan de overzij van de gang tegelijkertijd snel dichttrok. Mis schien was liet verbeelding; misschien ook was het de tocht. Maar zijn gevoel van rust was weg. Zonuwachtig wierp hij een blik in de gang Het licht was uit; nu, dan zou hij de dour ook wel op slot hebben gedaan. Nu maar gauw gaan sla pen hij was overspannen. Hij gaf den hond nog wat drinkenhot dier was in diepen slaap. Toch legde hij hem vast, als altijd, omdat hij anders op de stoelen sprong.Toen ging hij op de teenen naar de achterkamer. In bed kwam het triomfant gevoel over zijn werk, dat heelemaal af was, weer bo ven. Morgenmiddag had hij vrij, dan zou hij nu niets meer hoeven te doen. Alles was af. En dan zou hij eens een flinke wandeling doen ergens heelemaal naar buiten. Hij was klaar wakker. In zijn overspannen hoofd volgden gedachton en voornemens elkaar stormachtig op. Dan ween voelde hij plotseling rijn vermoeid heid Hij kon geen gemakkelijke houding vindon. En bij wendde zioh om en om, nu eons op de linkerzij, dan weer op de rechter. Eindelijk ging hij plat uitgestrekt op zijn rug liggen, hij herinnerde zich, dat dit de houding was, waarin het gauscbe lichaam het bost tot rust komt. Het sloog drie uur. En mot een bruuskeq overgang veranderde rijn gelukkige stem ming weer in een wanhopige. Hij revolteer de zich, dat hij nu niet slapen kon, nu bij wou. Hij was wanhopig, dat hij zich morgen nu weer ellendig zou voelen. En toch was dat nog niet het ergste. Eén dag hoofdpijn, och, dat zou voorbijgaanMaar het ergste was, dat hij wist dat elke dag zoo hem b 1 ij- v o n d een stukje van zijn gezondneid zou kosten. Dat elke nacht van doorwaakte, overspannen ellende hem zwakker maakte, wat van rijn kracht afnam, tot eindelijk, wie weet hoe gauw, do crisis zou komen En het allerergste, dat was, dat deze woede en wanhoop, al dit gepeuter en gepieker, dat dat hem ten slotte nog het meeste kwaad deed. In den naoht en in zijn oververmoeidheid stelde hij zich alles tienmaal zoo erg voor als het was. En hij nam zich vast voor, nooit meer zich zoo mo te maken en voort aan uiterst geregeld te leven. Het huis om hem heen was volkomen leeg van geluid. Doch toen hij op hot punt was in te soezen, klonk ergens in huis opeens iets als een gekraak. Hij dacht onmiddellijk aan het kraken van een deur en aan die kastdeur, dio iemand haastig leek dicht te trekken, toen hij de kamerdeur opende. Plotseling was hij weer helder wakker. Hij bracht rijn ooren boven de dekens en luis terde ingespannen. Een poos bleef het stil, toen opeens weer, ja Lij was cr zeker van, hij hoorde een deur sluiten, en nu liep cr iemand op de teoneu in de gang. Het zweet brak hem uit. Dat ook nogdacht hij. De De beer Fokker steunde nog en paar ma len de voorstellen van den heer Sijtsma, waarna men hierover aan het stemmen ging. Het voorstel, om ook het loon der echilders met 1 oont te verhoogen, werd met 21 tegen 7 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Witmans, Paul, Van Tol, Fokker, Van Gruting, Sijtsma en Van der Eist. Over hefc voorstel om de loonregeling te 'doen Id gaan op 1 Jan., staakten de stom men: veertien tegen veertien. Hot verzoek der Zondagsselioolverceui- giug „Zaait aan alle wateren", om het ge bruik van eenige lokalen der nieuwe schooi san den Zuidsingel, werd in overeenstem ming met het advies van het hoofd der school, zonder discussie of hoofdelijke stemming, afgewezen. We kunnen er inko men, dat hot hoofd der school, die gaarne bet schoolgebouw netjes wil houden, dit liever niet had Wat wij daaromtrent hoorden ook van andere scholen, dan blijft bij zoo'n Zondagssohoolles in do schoolge bouwen niot allee altijd even netjes. En dat is niet te verwonderen, ala men be denkt, dat de mannen on vrouwen, die het onderwijs geven, meestal leeken zijn en de klassen, die dikwijls uit kinderen van ver schillenden leeftijd en ontwikkeling be staan, meestal groot. Eveneens werden afgewezen de verzoe ken van de heeren Beijersbergen en Feit kamp om van gemeentewege een tent op de nieuwe veemarkt te doen bouwen en dio aan hen te verhuren of hun benoodigd ter rein te verhuren ten einde zelf daarop een tent to doen plaatsen. Wij gelooven dat do Raad door zoo te besluiten verstandig deed. Vooreerst zal do ruimte moeilijk gemist kunnen worden, maar bovendien ligt het allerminst op den weg van de geraeonte om als concurrente op te treden of anderen als zoodanig te doen optreden van menschan, die in de nabij heid van de markt zaken doen. Het voorstel om 1600 gld. beschikbaar te stellen voor liet leggen van een geplaveiden klinkervloer op do vette-varkensmarkt, ging er zonder eenig verzet door. De heor Fokker vroeg wel stemming on stemde toen tegon, doch dit zal zeker gelegen hebben aan redenen, buiten de Zciak om. Nu, do vette-varkensmarkt, dio or eerst niet in wilde, floreert thans uit nemend. De aanvoer neemt gaandeweg toe. Op den duur zal men oohtcr een matig marktgeld moeten heffen; het gaat niot aan dat de gemeente maar aldoor ter wille van de varkenshouders, slagers on koop lieden kosten maakt zonder er iets voor terug te krijgen dan alleen do indirecte voordeelen. Maar daarvoor is de tijd wel- Loht nog niet aangekomen. De hooren Bertels c. e. winkelhouders de bewoners van de Vischraarkt, die vroegen cm een verplaatsing der kramen op de ZMerdagsche markt, ten einde de toegangen tot hun winkelg to vorrnimen en gemakko Jijker te maken, hebben wel niet gehcei hun zin gok regen, maar kunnen met do peliikking, die B. cn Ws. hebbon gemaakt, t' ch tevreden rijn. Nadat do heer Stigtor als oud-bewoner van de Visehmarkt, enkele opmerkingen in het belang van zijn vroege re buren had gomaakt, ging de Raad mee met het voorstel van B. en Ws. om twee van de drie vischbanken te doen verwijderen, waardoor er meer ïuimt© komt voor do vrachtwagens, die daar hun standplaatsen hebben on waardoor de toegang tot do winkelhuizen zeer kan worden vergemak kelijkt. hond in do achterkamer, scheen het in zijn slaap ook te morkon, hij liefc een dof ge brom hooren. Hijzelf kon zich vergissen, zich in zijn overspanning allerlei schrikbeel den voorstellen, maar een hond vergist zich niet. Zijn vrouw sliop door. Hij zou haar laten slapen on eenvoudig alleen den sleutel van do kamerdeur omdraaien en het haakje op do schuifdeuren doen. Lieten zo dan het huis maar leegstelen 1 Overeind in bed luisterde hij. Hij was cr nu zeker van, dat er iemand in do gang liep. Waarom had hij zooeven dio deur van de kost ook niet op slot gedaan dan had hij den inbreker geknipt gehad Nu liet hij zioh gexuischloos uit het bed glijden, 't Eerst sloop hij naar de kamer deur en snel draaide hij daarin den sleu tel om. Toen ging hij naar de portc-briséo Een ©ogenblik stond hij ingespannen luis tere id naar den hond die nu weer brom de, maar op hetzelfde moment, dat hij do hand naar het haakje bewoog, viel de hond vervaarijk bassend uit: eon stuip van woe dend goblaf, waarin het dier haast stikte. Hij stond oen oogenblik versteend, het bloed stolde hem in cle aderen. Zijn vrouw, van het lawaai, werd wakker, en vroeg verbaasd wat er was. En toon wa8 het, vreemd, alsof hij opeens uit oen benauwden droom ontwaakte. Die gcwoon-kalme, bekende stem van zijn vrouw riep hem als tot de werkelijkheid terug. Het wn3 of hij ontnuchterde. Waarvoor was hij zoo onmogelijk bang gewoo3t? Daar was iets in de andere kamer, anders zou de hond niet zoo blaffen, misschien een indivi du, dat daar niet hoorde. Maar zo zouden hem maar zoo dadelijk niet vermoorden. In elk geval moest hij gaan kijken. Hij was nu heel gewoon cn nuchter. Het speet hem, dat hij den hond had vastgelegd. Het dier zou wel niemand kwaad doen, maar allicht zou hij den inbreker op de vlucht jagen. Nu moest hij in ieder geval gaan kijken en dan zou hij wel verder zien hoe te handelen naar omstandigheden. Weer vro«g zijn vrouw, dring-'-rder, nu ook De behandeling van enkele bezwaarschrift ten togen aanslagen in do plaatsolijka directe belasting, dienst 1906, waarbij dt*' Raad blijkbaar geheel accoord ging mot heb advies van B. en Ws., kostte sleohts een hamerslag van don voorzitter. Hiermede was de agenda afgeloopon ca geen der leden verlangde meer het woord.- De voorzitter doelde daarop mee, dab Donderdagmiddag a. s. te één uur heb bestuur on do leden vau het Congres vaa Natuur- en Geneeskunde, dat alhier do volgende week zal worden gehouden, offici eel op het Raadhuis zullen worden ontvan gen, waarom ook de leden van don Raad1 worden uitgenoodigd daarbij tegenwoordig te zijn. Hierna gingen dc heeren uiteen tot over drie weken 1 Koninklijke Hilitnlro Aca«lcnilo. De Minister van Oorlog heeft benoemd in de icominissie, door welke in dit jaar het ©xamon voor toelating tob do Kou. Militaire Academie te Breda zal .worden afgenomen lo. tot lid en voorzitter: den majoor vaa den staf der artillerie H. Kompcr, eerste officier bij de Kon. Mil. Academie; 2o. tot leden: den hooglceraar N. O. Grotendorst, hoofd van onderwijs bij do Kon. Mil. Academie; do heeren A. Buy- tendijK en C. Altena, hoofden van ondor- wijs bij do Cadettenschool; don oerstea luitenant van hot instructie-bat. 8. Hoi- mel, de eerste luitenante van don staf der artillerie T. J. Marx, H. J. van Veen oa J. P. Enk laai', alsmede do hoeren C. vaa Aller en dr. C. van Eyk, allen leeraar bij do Koninklijke Militaire Academie; do eors te-lui tenants van don staf der inf. W« Kaas, J. A. Huisken en A. H. P. Blaauw, alsmede do heeren van Buyseu, dr. D, M. Kooy, K. 11. Gallas, J. N. van Beek on J. Cook, allen leeraar bij de Cadetten school; den kapitein T. Bookholt, van hot 0de rog. inf.do eerste-luitonants G* H. Honing, E. J. Beuvcry, A. J. E. Lu* cardie, P. H. J. van der Heem, B. Jae sink on K. van Drunen, respectievelijk van hot Cdo, 7de-, 7de, 4do, ödo on 8szo reg. inf.; den hoor H. U. van Cappollo,- leeraar aam de gemeentelijke hoogero bar- gersohool met 5-jarigen cursus te Nijme gen den heor dr. Z. P. Bouman, looraac aan een gomcentelijko hoogero burger school met ö-jarigen cursus te Amster dam don heer mr. J. Nanninga Uitter- dijk, leeraar aan do gemeentelijke hooge ro burgerschool met 5-jarigen cursus tn Kampon; den heor D. Aitton, loc'raar aan do Rijks hoogero burgerschool meb ö-jarigon cursus te Utrecht; den heer dr. H. A. J. van Swaay, leeraar ann do iwijks hoogero burgerschool mot 5-jarigun cur sus te Tilburg; den heor H. Bcckering Vinckcap, leeraar aan de gemeentelijke hoogero burgerschool met 5-jarigou cur sus te Zalt-Bonimelden heor J. L. P. M'„ van Dijck, leoraar aan do Rijks hoogero b/urgerschobl knet 5-jai%o(n cursus to Leeuwardendon heor P. van den Brand, leeraar aan do gemeentelijke hoogero bur gerschool met 5-jarigen cursus to Stad- Almeloo; don hoer W. do Hoog, leeraar aan do Rijks hoogero burgerschool niot 5-jarigon cursus te Assen 3o. tot secretaris: den eerst ,-n-luilouant van don staf -der inf., O. P. van GiiiRol, werkzaam bij do Koninklijk© Militaire Academie. Het onderzoek naar do bedrev h id in klaar wakker, wat or was. ,,Ik weet het niot," antwoorddo hij.) „Top slaat aan. Ik zal eens gaan kijken." Dadelijk was zij er uit en achter hom. „Blijf jij nu hier!" beval hij fluisterend. „Hot is niets natuurlijk." Maar toch overlegde hij, wat liij zou doon als liet eens w 1 iets was. Dc hond blafte steeds woedend door. Van tijd tot tijd hield hij alleen even' op om op adem te komen. Het was duide lijk, dat hij met al zijn kracht ziju hals band dichttrok: het geluid was pijnlijk en schor. Toen schoof do man achter dc portc -b ri see, plotseling een besluit nemend, do douren open en trad naar binnen. Zijn vrouw, niettegenstaande zijn verbod, volg de hem. In de kamer was in don schemer met oon eersten oogopslag niets bijzonders to zien. Alleen do hond stond buiten zijn mand, op do aohterpootcn, dc ketting zoo strak mogelijk gespannen, cn blafte woe dend. „Koest Top, naar jo mand!" beval zijd baas. Het dier gehoorzaamde morrend. Hij stak liet licht aan, doch meteen' schrok hij we or hevig. Zijn vrouw, ach tof hem, gaf oen gil, een zwart wezen schuur de langs haar becncn. Hot licht plofte op en tegelijkertijd hor- kor Ion zo een poes. De kat van dc buren: do poes, spinnend, hief haar kopjo aanha lig omhoog. Zijn vrouw streelde het dier, dat mefc open bek, een tijgerbekje miniatuur, naar haar opkeek. Do l.ond viel weer blaffend', uit: dat was hem to veel. Beiden schaterden. „Inbreker!" lachte do vrouw, het dief liefkooeend. „Ja, je zal toch bot morgen moeten wachten om bij je thuis binnenge laten te worden En h'-fc beest opnemend in haar armcnU haa\t© zij zich de achterkamer in.

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 5