Regeeringskoeriers op reis. lose in runderen niet de oorzaak kan zijn van tuberculose bij menschen in 1901 jjenoemd werd om te onderzoeken, of wer- celijk de tuberculose in menschen en die ren dezelfde ziekte is en of deze elkander twederkeerig kunnen besmetten en, zoo ja, Dp welke wijze. De commissie, waarvan do pas overleden prof. Sir Michael Foster, uit Cambridge, de voorzitter was, is met haar arbeid nog verre van gereed, maar in bvcreensteraming met haar opdracht rap- portoert zij van tijd tot tijd de conclusies, waartoe zij kwam, en het nu verschonen Verslag is het tweedö van dien aard. Het eerste verscheen in 1804 en was lijnrecht tegen de conclusie van prof. Koch. Het tweede bevestigt net eerste em is vooral belangrijk om wat daarin gezegd wordt over melk. Er is geen twijfel, zoo zegt de commissie, dat in een zeker aantal gevallen do tuber culose, bij menschen en vooral bij sin tieren voorkomende, het rechtstreeksch gevolg is van het binnendringen van den bacil van rundertuberculose in het men- echclijk lichaam, en dat de bacil, althans in de meerderheid dor gevallen, door melk werd overgebracht. Melk van koeien, waarin de bacil van runder-tuberculose voorkomt, is blijkbaar een oorzaak van tuberculose bij menschen. Veel ziekte wi Btorfte, vooral onder de jongeren, inoet aan het gebruik van tuberculeuze melk worden toegeschreven. De aanwezigheid van tuberkel-bacülen k«-n in koemelk, ofschoon met eenigo moeite, worden aangetoond en zulko melk moet nooit als voedsel gebruikt worden. Het is veel minder moeilijk aan te toonen, dat een koe «-fl-n tuberculose lijdt, en in gnlk een geval kan zij tuberculeuze melk leveren. De melk van zulk een koe behoort als voedsel geheel te worden geweerd. Deze resultaten, zoo eindigt de commissie, wij zen duidelijk op strenger maatregelen dan thans bestaan om den verkoop van zulke melk te verbieden. Verschillende maatregelen bestaan inzake melk. Vele daarvan zijn niet toe te passen op melk, welke aangevoerd wordt ait an dere landen, waar maatregelen, overeenko men de met de Briteche( óf niet gelden of in hun toepassing niet' door do Britscbo autoriteiten kunnen gecontroleerd worden/ De aanwezigheid van tuberkel-bacdllen is in melk moeilijk aan te wijzenmen moet (uit het rapport is dat duidelijk af te lei den) liever het beest, dat tuberculeuze melk kan leveren, uitsluiten. Welko waar borg, zoo zullen de Briteche melkleveran- ciers vragen, bestaat er, dat dit in andere landen gebeurt t En waarom zouden zij, 'waar zij dien .waarborg niet aantroffen, melk uit andere lanuen toelaten Of die waarborg in het land zelf werke lijk gegeven wordt, of 6lechts in naam be staat is een andere vraag. Waarschijnlijk is de toestand in Londen zelf beter dan op het platteland. De Londensche Graafschapsraad zal zelfs aan bet Parle ment volmacht vragen, om monsters melk te nemen, en waar reden bestaat om aan te nemen, dat dec© tuberculous ia, den toe voer in Londen van melk uit de boerderij van herkomst te verbieden tot in bet euvel is voorzien. Deze vóór de uitgave van het commissieverslag schijnbaar uiterst drasti sche maatregel is opeens geheel natuurlijk geworden. Het schijnt alsof dit stuk met zijn sterke verklaringen nog tot heel wat onverwachte gevolgen in zake de leverantie van melk en vleeech zal leiden. Het moet trouwens gezegd worden dat men in deze richting reeds veel verder zou zijn, indien prof. Koch op bet Londensch internationals oongres van 1900 niet de bovenaangehaalde stellige verklaring had afgelegd en daai door ontegenzeglijk eenige vertraging in voor zorgsmaatregelen had teweeggebracht. Wij hebben nu althans stellige verklaringen van de Britsehe geleerden, die hierin over eenstemmen met de meeste deskundigen el derg (ook in ons land), dat pref. Koch ten eenenmale heeft gedwaald. Dienstmeisjes in de Vereenigde Staten. Onze huismoeders tobben vaak met de dienstmeisjes. Misschien kan het haar tot troost strekken, wanneer zij vernemen, dat bet in de Nieuwe Wereld nog veel treuriger ten opzichte der dienstboden gesteld is. De talrijke kolossale fabrieken leggen beslag op een groot gedeelte der vrouwe lijke werkkrachten, ten gevolge waarvan de afkeer van „in-betrekking-gaan" bij net vrouwelijk gedeelte der bevolking hoe lan ger hoe grooter wordt. De vraag naar dienstmeisjes moet dus zeer groot wezjn. In den laatsten tijd worden zelfs Negers en Chineezen bij het huishoudelijk wecs. gebruikt. Aan de kusten van den Stillen Oceaan heeft men uitsluitend Chineeech dienstper soneel. Zelfs in de kleinste huishoudingen verdienen ze 72 per maand. In grooter® gezinnen is de minimumprijs 120. (Hier bij boude men in het oog, dat men in Ame rika niet met guldens maar met dollars rekent.) De Neger, die in de Zindelijke Staten voor koken, wasschen of kinderverzorging, kost en inwoning plus 12 salaris per maand ontvangt, krijgt in het noorden van Amerika minstens 450 per jaar. Europeesahe dienstmeisjes erlangen maandelijks een salaris, dat varieert tus- schen f 36 en f 85, mannelijke hulp kost minstens f 48 per maand. Dat het vrouwelijke dienstpersoneel hoo- ge, ja buitensporige eischen stelt, zal nie mand verwonderen. Ziehier wat de Ame rikaan sche keukenprinsessen durven pre- tendeeren. Het dagelijksch werk dient nauwkeurig omschreven te wordenalles wat daarenbo ven nog verlangd wordt, moet extra betaald worden. lederen middag moeten de dienst boden eenige uren ruston. Ze dient een gezellige slaapkamer te heb ben met voldoende licht en stookgelegen- heid, benevens een eigen kamer, waar z» de verschillend©, maaltijden gebruiken kan. Het zware werk, zooals kolen sleepen, trappen schoonmaken, glazen wasschen, enz. enz. behoeft ze niet te doen. Het dragen van bepaalde kleecfingstuk- ken mag niet verlangd worden (geen livrei, geen schort, geen mutsje.) Vrienden en kennissen moet ze op bepaal de uren, zóó, dat het werk er niet onder lijdt, in ean gezellige, goed gemerabïleerde kamer kunnen ontvangen. Ze maakt aanspraak op een beleefde eü nette behandeling. En toch, andere plaatsen in aanmerking genomen, zijn dienstmeisjes te Philadel phia nog zeer bescheiden in haar eischen. De leden der „8ervant girls Trust" in Monett (Missouri)1, verlaingen ten, allen tijde visite te kunnen ontvangen, moeten iederen avond om half acht klaar zijn en wenschen op dagen, dat ze wasch doen, absoluut niet naar de bel te gaan. lederen Zondagmiddag moeten zij vrij hebben, te vens kunnen ze, indien zo zulks verlangen, iederen dag de uren van half acht 'b avonds tot halfaoht des morgens buitenshuis door brengen. Bij den ondergang van het stoomschip Berlin" heeft, zooals men weet, ook een Engelscho Koninklijke KabinetskoerieT, ka pitein Herbert, ellen dood gevonden. Zijn lijk en zijn bagage zijn aangespoeld, maar de depeches, wier drager hij was, zullen wel voorgoed verloren zijn, nu zij niet op het lijk zijn gevonden, daar bet de plicht van zulk een koerier is, om zich nooit van zijn depechetasch te scheiden of ze ten minste geen oogenblik uit zijn gezioht te laten. In een onderhoudend bock ,,On the Queens Errands" heeio een andere Britsehe koerier, kapitein Wynter onlangs uitvoe- I rig beschreven hoe de koerier dienst van j het Engelsche ministerie van buitenlandsche I zaken ia geregeld. Tot koerier worden in Engeland gekozen gepensionneerde offi cieren. Zij moeten een vrij scherp examen afleggen in de moderne talen en herwijzen, dat zij goede rijders zijn, daar bet namelijk in tijd van oorlog wel kan gebeuren, dat rij hun opdrachten te paard moeten verrichten. Het salaris van den koerier bedraagt 5000 jaarlijks en terwijl hij op reis is, ontvangt bij bovendien nog dagelijks f 12. Zijn leven is in zooverre erg ongedurig, daar hij steeds gereed moet zijn om te kun nen vertrekken en hij zelden preciee weet hoe lang zijn reizen duren. Meestal komt het bevel om Londen met den avondtrein te verlaten, slechts enkele uren van te voren. Zooals kapitein Wynter meedeelt ging de koeriersdienst vroeger meest oveae DoverCalais, en het is nog een nieuw© verandering, dat de koeriers, die naar een der hoofdsteden van Middel- of Oost- Europa worden gezonden, thans steeds de Bjn Harwich-—Hoek van Holland te kie zen hebben. Zij worden natuurlijk op de spoorwegen en op de schepen in binncn- en buitenland met veel onderscheiding be handeld en krijgen eeD afzonderlijken coupó en een hut eerste klas. Hun particuliere! bagage staat ovenals elke ander© aan ees^ onderzoek der douane bloot, daarentegen worden volgens het volkenrecht die tasschen niet geopend, welke hij in rijn kwaliteit van koerier bij zich draagt. Men moet dan onderscheid maken tusschen de stok ken, die geen bijzondere geheimen bevatten, en de stukken, die wel geheimen zijn. Dik wijls zijn de eerste van zeer grooten om vang, bijv. wanneer het geschenken van- den eenen souverein aan den anderen be treft. Het is den koerier veroorloofd ben als gewoon passagiersgoed in to laten schrij ven. Dan echter is er de reeds genctunde geheime taaoh, die hij steeds bij rich moot dragenbaar inhoud bestaat uit depeches van het ministerie van buitenlandsche za ken aan do ambassadeurs en gezanten ofi ook wel uit eigenhandige brieven van bet koninklijk huis aan vorstelijke bloedver wanten op het continent. Bevindt de Koning zich op reis in het buitenland, dan worden hem gewichtige akten ter ondorteo- kening eveneens door middel van koeriers toegezonden. Direct na zijn aankomst begeeft de koe rier zich naar den ambassadeur of gezant en hij is altijd zeer verheugd, wanneer hij zich van zijn kostbaren last heeft ontdaan. De handel in mensohenhaais Het gebruik van valsch haar schijnt uit de 16de eeuw te dagteokenen en het eorst in Frankrijk in zwang te rijn gekomen. Nog altijd maakt men in Frankrijk en voor al te Parijs het meeste gebruik van valsch haar. Daaronder loopt in de laatste jaren veel haar van staarten van Chineezen, die het inoompleet van Europeesch haar, dat, naar het schijnt, moeilijk te krijgen is^ komt aanvullen. Een typisch baantje in Frankrijk is dat van „tondeur" (scheerder), een marskra mer, die van dorp tot dorp gaat en aan de! boerinnetjes zijn bonte katoentjes, voor- schooten en halsdoeken, diamanten van Bo- beemsch glaa en andere snuisterijen in rrrij aanbiedt voor heur lange baren. Eenmaal de koop gesloten haalt de „too- dour" zijn schaar voor den dag en ontdoe*; zijn slachtoffers van haar mooien haardos. Uit dien handel wordt ongeveer een vijf de gedeelte van het aan de industrie afge leverde haar verkregen- Een ander niet onbelangrijk gedeelte wondt verza meld uit de manden van de voddenrapers. Wat den invoer van buitenlandsch haar betreft, vermeldt de officieele statistiek, dat jaarlijks ongeveer 170,000 kilogram niet bewerkt baar in Frankrijk wordt in gevoerd, waarvan 25,000 uit Italië en 100,000 uit China, benevens 16,000 bewerkt haar. Uitgevoerd worden 27,000 niet-bö- werkfc Cn 20,000 K.G. bewerkt haar. De prijs wieselt zeer sterk naar de kwa liteit en do kleur van de partijen haar. Mooi aschblond haar ia eenige honderden francs per kilogram waard- wit haar ia nog

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 13