ff». 14438 baandag IS Maart# A«. 1907. @eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offleleele Kennisgeving. FEUILLETON. Avonturen van een kapitein. LEIBSCH DA&BLA ERIJB OEZEB COURANT» Tooi Lelden pet «ook 9 Oentei pel S m*»nden I l l l f 1.10. Bulten Lelden, pet loopet en vaar agenten goteitlgd t(]n j 1,80. franco per post ..it....11, 1.66. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—0 rsgels 71-00. Iedere regel meer 70.17$. - Groolere lettere naar plaatsruimte, - Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oents oontantelk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het Incasseeren wordt/0.05 berekend. Plnatseiyke Directe Belaatlog. Burgemeester en WethouderB van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het 2de suppletoir Kohier der Plaatse- HJ k e Directe Belasting voor 190 6, ln afschrift gedurende vyf maanden ter Secretarie der gemeente voor een leder ter lezing is nedergelegd; dat bozwaren tegen den aanslag blonen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet op ongezegeld papier by den Gemeonieraad kunnen worden ingediend; en dat tegen 's Kaads beslissing binnen dortlg dagen na de mededeellng daarvan, by de Gedeputeerde ötaten in beroep kan worden gekomen, eveneens by ongezegeld adres. Zij herinneren er voorts den belanghebbenden uitdrukkelijk aan, dat door het indienen van bezwaren en het instellen van beroep, de verplichting tot betaling van den aanslag niet wordt opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KIDDER, Burgemeester. VAN JdEYST, Secretaris, Leiden, 18 Maart 1907. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden blrengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvan ger der Directe Belastingen is ter hand ge steld Het kohier der Personeelo belasting No. 3 van den dienst 1907, executoir ver klaard den 10den Maart j.l. en herinnert voorts den belanghebbenden aan hun ver plichting om den aanslag op den bij do Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, DE RIDDER. Lolden, den 18den Maart 1907. Leiden, HÖ htfaart. Hoewel bij de behandeling van de be grooting voor het looponde dienstjaar door B. en Ws. werd erkend, dat het door dringbaar maken van den bodem der vette var ken smai kt uit hygiënisch oogpunt ge- wenscht was, maakten zij toen niettemin bezwaar gelden voor dit werk op de begrou- fcing uit te trekken, omdat in den varkens stal van het slachthuis de ervaring was op gedaan, dat de varkens op een dichtgepla- veiden bodem licht uitglijden en de pooten breken. Intusschen werd door B. en Ws. nadere overweging toegezegd of niet op an dere wijze het gevaar voor infectie kon wor den gekeerd. Thans werd voor eenige weken, met het oog op het groote gevaar voor besmetting, dat de tegenwoordige bodem van de varkens- markt oplevert, door de commissie voor het marktwezen andermaal met klem op het maken van een ondoordiingbaren vloer aangedrongen. Een dientengovolge door B. en Ws. in gesteld onderzoek toonde aan, dat het eu vel van het uitglijden der dieren kan wor den voorkomen, door niet zooals in den varkensstal van het slachthuis en geoemen- teerden vloer te leggen, maar een geplo- veiden klinkervloer in sterke specie, zoo- als in den middengang van het hoofdge bouw van het slachthuis. Indien de steencn slechts hard genoeg zijn en niet kunnen uitslijten, ia het gevaar dat de dieren op zulk eeD vloer zullen val len, niet groot. De kosten van zulk een vloer worden door den directeur van Gemeentewerken op pl.m. 1600 gulden begroot. Hoewel dit bcdiag hoog is, kan er toch op het oogenblik te minder bezwaar be staan om tot de uitvoering van dit werk over te gaan, omdat, daarvoor niet opzette lijk gelden zullen behoeven te worden be schikbaar gesteld, met andere woorden niet uit den tooh reeds zoo schraal voorzionen post voor Onvoorziene Uitgaven zal behoe ven te worden geput. Bij de raming van de kosten van de uit breiding van de veemarkt werd nl. geen rekening gehouden met de opbrengst dor te amoveeren huizen. Die opbrengst nu heeft 2585 gulden bedragen en is in de gemeente kas gestort, ten einde in mindering te wor den gebracht van het bedrag, dat te zijner tijd weder uit geldleening zal moeten ge vonden worden. Zonder bezwaar nu zou, naar het B. en Ws. voorkomt, ten deele over dit bedrag be schikt kunnen worden, ten einde daaruit het ondoordringbaar maken van den bodem der vette varkensmarkt te bekostigen. Den gemeenteraad zijn do volgende voordrachten aangeboden voor de benoe ming van drie onderwijzeressen aan de openbare school aan den Zuidsingel: a. lo. mej. G. J. Wissenburgh, onderwijze res aan de openbare school der 4de klasse No. 1; 2o. mej. 8. M. Grönloh, onderwijze res aan de openbare school dor 4de klasse No. 1; 3o. mej. L. W. Pronk, tijdelijk on dorwijzeres aan de openbare school der 3de klasse No. 6. b. lo. mej. S. M. Grönloh voornoemd; 2o- mej. L. W. Pronk voornoemd; 3o. mej. J. Koolhaas, tijdelijk onderwijzeres aan de openbare Jongensschool 2de klasse. c. lo mej L. W. Pronk voornoemd; £o. mej. J. Koolhaas voornoemd; 3o. mej. J. Hoogkamer, tijdelijk onderwijzeres aan de Meisjessschool lste klasse. Aangezien, evenals dit destijds bij de ope ning dor school aan de Paul-Krugerstraafc het geval is geweest, de drie hoogste klassen der nieuwe school voorloopig onbezet zullen blijven, meenen B. en Ws. art. 7 eer ver ordening van den 6den Juni 1902, met een voordracht voor 3 in plaats van voor 0 on derwijzeressen) te kunnen volstaan. De leerlingen der drie hoogste klassen zullen tooh het onderwijs blijven volgen op de scholen, waar zij zich thans bevinden, zoo dat eerst anderhalf jaar na de opening der nieuwe school deze een vol ledigen cursus zal vormen. Bij de aanbesteding op 25 Februari j.l. van het 2de perceel van Bestek No. 12 van dit jaar, het stollen van vijf ruimdamkas- fcen, heeft zich slechts één inschrijver, O. Benard, te Haarlem, aangemeld. Eenigon tijd daarna deelde deze echter medo zich te hebben verrekend, zoodat hij ruim f 600 te laag had ingesohreven. Het komt der oom missie van fabricage voor, dat deze mededeeling alleszins geloof verdient. Immers, het bedrag der inschrij ving was ruim 600 lager dan dat waarop de kosten door den directeur van gemeente werken waren goraamd. En waar het hier geldt een moeilijk werk, waaraan groot ri sico verbonden is, komt het haar dan ook voor, dat er alle reden is Benard van zijn inschrijving te ontslaan. Om dezelfde reden verwacht zij van een hernieuwde openbare aanbesteding geen heil en schijnt haar uitvoering van het work in eigen beheer te ontraden. Nu heeft oven wel, vooropgestold, dat hij van zijn verplichting wordt ontslagen, Be nard zich bereid verklaard het werd alsnog op zioh te nemen voor een bedrag van 1897.06, dat is ruim 600 meer dan het bedrag van f 1390, waarvoor door hem in geschreven werd. Waar nu dit bedrag nog Altijd f 100 bene den de raming is, waar Leidsche aanne mers niet genegen zijn het werk op zich te nemen, en waar aan de uitvoering or van groot risico verbonden is, komt het B. en Ws. met de commissie van fabricage voor, dat er alleszins reden bestaat in dit ge val bij uitzondering den inschrij ver van de door hem op zich genomen ver plichting to ontslaan en hem alsnog het werk ondorshands op te dragen voor de som van f 1897.00, onder overigens dezelfde voorwaarden, als in Bestek No 12 zijn om schreven. B. en Ws. geven den Raad dan ook in overweging in dien zin te 6eslissen. Gelijk bij hun voorstel van 3 Juli 1900 tot verhooging van het voor do uitbrei ding van de veemarkt beschikbaar gestelde kapitaal, door B. en Ws. werd medegedeeld» heeft de heer O. Dieben alhier zich verbon den de door de gemeente te bouwen borg loods voor marktmateriolen van de gemeen te te huren tot het einde van het loopende oontract met de firma Gebrs. Blok betref fende de gemeentereiniging, tegen oen huur prijs van 350 pei jaar en met do verplich ting zijnerzijds om alle door B en Ws. te geven voorschriften inzake onderhoud, rei niging en ontsmetting van de loods behoor lijk na te komen. Deze loods is thans in zoo verre voltooid, dat zij zonder bezwaar kan worden ix> gebruik genomen. Daarom geven B. en Ws. in overweging te besluiten de borgloods voor marktmateria- len op de nieuwe veemarkt met ingang van 1 April a.s. voor den tijd van 0 jaren on 9 maanden, alzoo tot 1 Januari 1914, te ver huren aan genoemden heer Dieben on der de boven vermelde voorwaarden. Aangezien de opzichter van de gemeen teworken do heer J. N. van dor Mark het voornemen heoft te kennen gegeven den gemeentedienst met 1 Mei a.8. te verlaten, zal tot een oproeping van sollicitanten tor vervulling van de vacature moeten worden overgegaan. Waar echter de thans door de zen ambtenaar genoten bezoldiging van f 1100 op den duur voor de betrekking niet voldoende kan worden geacht, schijnt hei wenschelijk vooraf tot regeling van de be zoldiging van den nieuw te benoemen opzich ter over te gaan. Het is daarom, dot B. en Ws. den Raad, overeenkomstig het advies van de oommissie van fabricage, in overweging geven de jaarwedde van den te benoemen opzichter, speciaal belast met het toezicht op bruggen, waterwerken en wegen, aldus te regelen, dat de aanvangswedde van 1100 bij geble ken ijver en geschiktheid tweemaal, telkens na 4 jaren dienst, zal worden verhoogd mei 100 gulden zoodat het maximum der aan de betrekking verbonden jaarwedde zal bedragen 1300. Blijkens een door do commissie voor het marktwezen ingesteld onderzoek is in williging van het bereids medegedeeld verzoek van den heer J. G Bertels en andere winkeliers aan de Vi6ckmarkt, zonder benadeeling van de marktbelangen of belemmering van de passage, niet mo gelijk. Het omzetten van de kramon, dio in het midden Btaan, zóó dat zij met het front naar de winkels zouden komen te staan, zou zeer waarschijnlijk verzet uit lokken bij do daarbij betrokken kooplie den, omdat hun standplaats dan minder gunstig zou zijn, dan die vaai hun aan den waterkant staande concurrenten. Bo vendien zou dat omzetten alleen mogelijk zijn door de kramen op grooteron afstand te plaatsen van de huizen, omdat er dan uit den aard der zaak meer ruimte zou moeten zijn voor de passago, on een nood zakelijk gevolg daarvan zou weer wezen, dat do aan den waterkant geplaatste kra men ook weer meer naar achteren zouden moeten geplaatst worden, omdat er an ders fcusschen de beide rijen kramen zelf weer geen ruimte genoeg voor ue passage zou overblijven. Dit laatste is echter weer niet mogelijk, doordien dan de plaats, welke voor het lossen on laden der beurtschepen beschikbaar moet blij ven, zou worden ingenomen. EvenmiD kunnon beide rijen kramen worden omgezet, zoodat zij evenals vroe ger weer met de ruggen tegen elkaar zou den staan, omdat ook dan niet voldoende plaats voor de passage van rij- en voertui gen zou overblijven. Trouwens, het kan zeggen B. en Ws. niet worden ontkend, dat de klacht van adressanten wel wat overdreven is. Im mers, ook thans bestaat er tusschen de achterzijde van do kramen en de stoe pen van de winkels nog een voetpad ter breedte van 1.76 M., welk pad zoowel van de zijde van de Maarsmansstceg als van die van do BoThrmarkt onbelemmerd te bereiken is. Gelegenheid om de winkel- uitstallingen te bekijken, is er dus meer dan voldoende. Bovendien zijn de kraam pjes van alle zijden open on worden nog op verschillende plaatsen, o. a. bij de Stad huispoort, doorgangen opengehouden, zoo dat de winkels overal gemakkelijk te zien en te bereiken zijn. Dit neemt niet weg, dat B. on Ws. gaar ne bereid zijn, zooveel maar mogelijk, aan de bezwaren van adressanten tegemoet te komen. Zoo zouden twee van de drie visch- banken, die toch niet meer worden gebruikt kunnen worden opgeruimd, de ter plaatse ö^4ati#:»nnee^ealde, vrachtwagens dientenge volge eenigszins kunnen opschuiven, en de kraam bij den kastanjeboom kunnen wor- don verplaatst, zoodat de toegang tot het achter de kramonrij gelegen voetpad bo langrijk zou worden verbeterd. Reeds thans is de marktmeester in die richting werkzaam geweest, door de laatsbbedoeldo kraam in andere richting te plaatsen. Dan zal het ook niet noodig zijn, dat een of meer der daar sta- tionneerendo vrachtrijdors naar eon anüer deel der gemeente worden verwezen, waar van weder het gevolg zou zijn, dat de houdster van het daar govestigdo bostel- r\ huis in haar bedrijf zou worden benadeeld., Op grond van een en ander geven B. ca Ws. in overweging hen te machtigen twee van do drie vischbanken te doen opruimen on aan adressant te berichten, dat aao de door hen geopperde bozwaren ten aan zien van de plaatsing der kramen op do markt zooveel mogelijk zal worden tege moet gekomen. Door den bear G. Jelgersma werd B. en Ws. de wcnsch te konnen gegeven, het huis van de gemeento, gelegen aan hot Terweepark No. 8, voor den tijd van 3 4 maanden, ingaande 1 Mei a.s. te mogen huren. B. en Ws. hebben daarop geantwoord, dat tegen de verhuring hunnerzijds geen bezwaar bestond, mits eonerzijds do huur 10 gld. per maand hoogor zou zijn, t|an bij verhuring per jaar en anderzijds do huur tot 1 October, alzoo 5 maanden, zou duren. Immers, het bewoonbaar maken van het perceel, ook in don meest engen zin, zou allicht een uitgave eischon van pl. m. GO gld., zoodat, om deze kosten te dekken, de huur iets hooger on do huur- tijd niet al te kort zou moeten zijn. gan ger dan tot 1 October zouden B. cn Ws,. het perceel echter ook weer niot willea verhuren met hot oog op de mogelijkheid, dat zich mot 1 November een nieuwo huurdor zou aanmelden, ten wiens behoe ve het huis eerst behoorlijk zou moeten worden in orde gemaakt. Andere uitgar- ven, dan do bovenbedoelde, op verzoek: van don beer Jelgersma aan het perceel ten kosto gelegd, zouden uit d n aard der zaak door hem zelf moeten worden gedra- gen. Do heer Jelgersma verklaarde zich bereid deze voorwaarden to aanvaarden. Het programma is verschenen van hot elfdo Noderlandsoh Natuurkundig cn Geneeskundig Congres, dat te Leiden op 4, 6, 6 on 7 April a.s. zal gehouden worden. Voor do vreemdelingen is er een platte grond der gemeento aan toegevoegd^ uicb vermelding van de musea, laboratoria, on andere meest belangrijke bezienswaar digheden, alsmede hotels, sociëteiten en cafe's. Eere-voorzitter is Z. K. H. de Frins der Nederlanden, Hertog van Mecklen burg. Verdor bevat het een opgaaf van de samenstelling van een bestuur (algemeen voorzitter prof. dr. H. A. Lorcntz), de regolings-commissio (ecre voorzitter mr.; N. do Ridflor, burgemeester, voorzitter prof. mr. W. van dor Vlugt) cn do soes tie-bcstunon. Donderdag 4 April, des namiddags te 1 uur: Officicelo ontvangst ten Gemcentchuize. Dee namiddags te half twee: Eerste algemeene vergadering in de St adsgahoorzaal Openingsrede door don Algcmccnen Voorzitter prof. dr. H. A. Lorentz. Medcdcelingen over do tentoonstelling door prof dr. E. O. van Lcersum. Vorder mededeeliugen van het bestuur.. Des avonds te negen urenOntvangst van het Congres door do Regclings-com- missie in do geresereeveerdo bencdonzalen van het Café-Restaurant ,,In den vergul den Turk", Breestraat 81. i) De Israëlietieche eigenaars van den „Lion d'Or" zijn trotaeh op bun tuin. die, behalve de iiohlen van den hemel on de in het rond gonzende glimwormeo, geen ver lichting heeft. Dit geeft aan de plaate iets geheimzinnigs, en maakt haar als gesoia pen voor samenzweringen, welke hier iau ook reeds taliooze malen beraamd werden. De bezitters van het café hebben letterlijk ongelooflijke sommen door deze inrichting verdiend. De echte samenzweerder strooit immers, als het fanatismo oyer hem komt, zijn geld met volle handen weg. Morgen heeft het noodlot hem wellicht reeds over rompeld en hebbeD alle schatten van de wereld geen waarde meer voor hem. Maar tot zoolang geniet hij volop ran de ge noegens van het leven, welko men voor geld kan koopen. Kapitein Kettle en senor Silva stegen naast elkaar de breede, wit-marmeren treden op. iiWeefc u eigenlijk wel, wie onze gastvrouw is?" vroeg de laatste. ,,Ecn zeer beminnelijk© en mooie jonge dame," antwoordde de zeeman. ,,Naar het menu van ons diner to oordeelen, moet rij ook een uitstekenden smaak bezitten." ,,Dat alles is waar," merkte Silva op, ,,maar bovendien is zij de rijksEe dame in Chili en volkomen onafhankelijk. Haar fvader bezat taliooze zilvermijnen. Tijdens koze laatste revolutie kwam hij om het leven en liet eiken dollar van zijn kolos saal vermogen aan zijn doohter na. Maar behalve haar rijkdom bezit de jonge dame ongetwijfeld nog een menigte andere voortreffelijke eigenschappen. Daarente- tegen ontbreekt er haar blijkbaar een, welke haar geslacht gewoonlijk kenmerkt, en wel persoonlijke vrees." Kapitein Kettle trok do wenkbrauwen te zamen. „Ik geloof, dat ik u niet goed begrijp," zeide hij. „Ik bedoel," fluisterde Silva, „dat zich daardoor slechts de doldriestheid laat verklareD, waarmede zij zich met de gevaarlijkste ondernemingen inlaat. Voor het oogenblik intrigeert zo tegen de regeering van president Quyarra. Nu, wij weten immers allen, dat Quyarra een bandiet is, evenals ,vóór hem zijn voor ganger was. Zijn opvolger zal ook weer een bandiet zijn. Dat is zoo gebruikelijk in mijn vaderland. Maar het is een netelige zaak om met bandieten in con flict te geraken 6D vooral Quyarra is er voor bekend, dat hij korte metten maakt. Lieden, die het niet eens zijn mot rijn regeeringsmethode, zijn er immers velen. Maar al degenen, die hun meening zoo openlijk te kennen geven, dat men kan aannemen, dat zij eens vijandig te genover den President zullen staan, laat hij zonder het minste bezwaar een hoofd kleiner maken. Daarin ie hij zeer nauw gezet." „Mij dunkt," zeide Kettle, „dat hij van zijn "standpunt zeer correct handelt." „Ziet ge, ik dacht dadelijk, dat gij dit zoudt inzien. Nu rijn wij boven, kapitein. Vindt gij niet, dat het beter is, als ge nu naar huis gingt?" „Dat nu toch niet, mijnheer Silva, antwoordde kapitein Kettlo; „volgens hetgeen gij mij vertelt, Bchijnt het mij volstrekt niet onmogelijk, dat juffrouw La Touche spoedig in onaangenaamheden zou kunnen komen. In dat geval zou het mij een bijzonder genoegen verschaffen, als ük bij de hand was en haar terzijde stond. Zij is een dame, voor wie ik de grootste hoogachting koester. Deze maal tijd en deze wijn zullen mij onvergetelijk blijven." Hij trad op heb uak, waar donna Clo- fcilde hem met een betooverenden glimlach te gemoet kwam. Zij legde haar slanke, blanke vingera op zijn arm en troonde hem mee naar den meest afgelegen hoek van don tuin. Daar bogen zij zich beiden over de borstwering en waren spoedig in een levendig gesprek gewikkeld, terwijl hun gezichten slechts zwak door hot schijnsel der straatlantaarns werden ver licht. „Ik dank u voor uw aanbod, kapi tein," zeide zij eindelijk, ,,en neem hot even vrijmoedig aan, als gij bet mij aan biedt. Meermalen heb ik aanvragen ge had om in mijn dienst te treden, maar de bewuste persoonlijkheden bevielen mij niets. Lk heb een man noodig en dat gij j er een rijt, ontdekte ik reeds, tooa gij nauwelijks vijf minuten aan tafel hadt gezeten." Kapitein Kettle boog. ,,U heeft ge)ijk, senora," antwoordue hij; „ik ben wel een man, maar een man met vele gebre ken en zwakheden." „Dat is mij altijd nog aangenamer, antwoordde de dame, „dan een halve man met niets dan deugden. Als bewijs bied ik u het commando over mijn vloot aan." „Uw vloot, mejuffrouw 1" „Dio moet nog gevormd worden," ver klaarde donna Clotildo, „on die moet gij vormen. Zoo wij maar eerst een kern hebben, dan zullen spoedig andere, nu nog tot de Chilineesche marine behooren- de schepen, tot ons overgaan en daarmee moeten wij dan de rcBt aanvallen en over winnen. Als wij over een vloot beschik ken, dwingen wij ook alle havensteden zich to onderwerpen, desnoods door beschieting, en dan geloof ik met tamelijke zekerheid te mogen aannemen dat president Quyar ra verjaagd wordt en ik in rijn plaats zal komen." „Aha", zeide Kettle. „Nu begrijp ik hot. Gij wilt koningin van Chili worden I" „President." „Maar een president is toch een man, niet waar „Waarom moet het beelist eon man zijn?" „Wel het zijn toch altijd mannon geweest mejuffrouw?" „Ja, omdat de mannen lot dusver altijd de beste betrekkingen voor rich hebben ge houden. Maar, mijn beste kapitein, allee verandert. De wereld gaat vooruit en ook de vrouwen zullen de haar toekomende plaats veroveren. Zij hebben volkomen ge lijk. Tot dusvor heeft geen Republiek een vrouwelijken president gehad. Ik zal de eerste zijn." Kapitein Kettle dacht eenige oogenBix- kon na en keek naar de verlichte straat beneden hom. Spoedig had Bj zijn besluit genomen ©n zeide: ,,Ik neem uw aanbod aan, mejuffrouw, en zal uw vloot commandccrcn. Dat ik: mijn zaak goed zal doen, daarop kan u zich verlaten. Al zeg ik het ook zelf, zoo is het desniettemin waar: een geschikter, persoon zou u moeilijk hebben kunnen vinden. Ik ken het slag van kerels, dat men aan deze Zuidamenkaansche kusten als matrozen moet aanwerven en zal het wel met hen klaar spelen. Bij James 1 Wat er gedaan kan worden, wordt gedaan* Maar dan ia or nog iets, senora, dat uc te berde moet brengen, ik moet maande lijks twaali pond en vrije huisvesting neb ben. Ik weet wel, dat ik veel vraag, on dat gij in het midden kunt brongen, dat do loonen op het oogenblik Laag zijn, maar voor minder kan ik hot niet doen, mejuffrouw. Het commando over een vloot voeren is een zware taak en met het daarmee verbonden risico moet ook rekening gehouden worden." Donna Clotildo greep met haar handen de rechterhand van den kapitein. „Ik dank u, van ganschcr harte I Van dit oogenblik ai zie ik duidelijk, dat wij suc ces zullen hebben. Gij behoeft u niet ia het minst ongerust over uw salaris te maken." „Ik hoop, dat u mij vergeeft, dat ik daarover heb gesproken," antwoordde Kettle ietwat verlegen. „Ik weet wel, dat het niet behoort om tegenover dames de geldkwestie aan te roeren. Maar weet u, mejuffrouw, ik ben een arme man, dio het gebrek aan geld reeds tamelijk dik wijls zeer pijnlijk heeft ondervonden. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 1