Wat een kan bier uitwerkte. 5 Januari i907. NS. 14377. Eet was een treurige dag in het jaar 1682, toen dc schoenmakersleerling Beiner het stof van zijn schoenen veegde en verder dc wijde wereld introk, om het geluk tc zoeken, dat hem thuis steeds ontvlucht had Dc dochter van zijn patroon was het, dio hem zijn afscheid gegeven had. Allen dachten, dat die twee een paar zouden wor den, maar een jaloersche mededinger had een stuk uit Christoffel Bciners jeugd go- rukt en van dat oogenblik af was er geen einde aan den spot en den hoon, die den armen schoenmakersgezel werd aangedaaD- En Eva Schanten wilde geen man, om wien iedereen lachte. Daarom gaf zij hem het afscheid, en de arme jongen trok met een dioevig hart in den vreemde. De gesohiedenis was deze. Op zekeren dag riep een meester schoenmaker in Ber lijn zijn leerling toe: Jongen, ga mij een kan Bcrnauer bier halenEn daarbij gat hij hem een flesch- Het Bernauer was wijd en zijd als een uitnemende drank bekend. Bernau lag ruim een uur van Berlijn ver wijderd en het kwam den jongen vreemd voor, zoo ver om bier te moeten gaan; dat men in Berlijn zelf ook Bernauer bier kon krijgen, viel hem niet in. Hij nam dus do flesch en trok naar Bernau, zijn geboorte plaats. ZijD ouders waren zeer verb id, toen hun jongen zoo opeens in huis kwam A-a llen en spotten niet weinig met v._ Bcr- lijner patroon, die zijn leerling zoo ver om bier uitzond. Snel gaven zij hem waf vood- tsel, lieten dc flesch met bier vullen en j zonden den jongen, nadat hij een poos uit- j geslapen had, met hun zogen weder naar de stad terug. Berlijn was toen nog een kleine stad, en wat in een of ander huis gebeurde, vl?s men er gauw overal. Zóó kwam het, dat het gebeurde met den schoenmakersjongen, die naar Bei nau om bier was gegaan, spoedig de ronde deed; alom werd er om gelachen en de arme jongen was het doel wit van allo mogelijke grappen. Hij kon het in Berlijn niet meer uithouden en ging naar Breslau. waai hij zijn leertijd volein digde. Deze gezel was Christoffel Berner. Daar de jonge man vlijtig en oppassend was, hield zijn meester. Hans Schanten, veel van hem en hij zag niet ongaarne, dat zijn dochter Eva het geheel met hem eens was, dat Berner zijn opvolger in huis en zaken zou worden. Wat Christoffel betreft, die had zijn leven willen geven ter wille van Eva Alles scheen dus in den baak, tot een tweede gezel, een Maagdenburger, in huis kwam. Deze was vroeger te Berlijn geweest en kende de geschiedenis met het Bernauer bier. Daar hij spoedig zin had in de doch ter en ook in de zafeeu van zijn meester, en geen ander middel wist, om zijn mededin ger uit den zadel to stooten, verhaalde hij het bieravontuur van den jongen Bernau er en weldra lachte, als vroeger Berlijn, nu geheel Breslau over die grap, en de ar- me Christoffel was het mikpunt van alle grappige menschen der stad. Zoo kwam het, dat Eva op zekeren dag den uit den gedroomden hemel gestooten gezel verklaarde, dat zij geen man wilde huwen, dien allen uitlachten. En z'>o bond Christoffel Berner zijn bundeltje bij elkander en ging zijns weegs. "Vertwijfelend en niet wetend waarneen, gaf hij zich aan voor den militairen dienst, nam het handgeld der Oostenrijksche wei vers aan en werd soldaat. In dienst wist hij zich door zijn kloekheid de gunst te verwerven van zijn overste, die hem deed onderwijzen. Christoffel werd onderoffi cier en in den strijd tegen de Turken trok hij door zijn dapperheid de opmerkzaam heid van den beroemden veldheer prins Eugenius van Savoyo. Hij werd officier steeds hoogex in rang, had als generaal on der Eugenius het bevel in Italië en muntte zóó uit, dat hij na de inneming van Turijn tot hoofd de artillerie werd benoemd De Prins had groote vriendschap gesloten met Berner, en de Keizer had hem in den adel stand verheven. Nu en dan werden hem ook opdrachten gegeven voor Vorstelijke Hoven en een daarvan voerde hem naar Duitschland, en nu kon hij het niet laten, om ook Breslau op te zoeken, want de herinneringen zijner jeugd waren nog lévendig in hem. En nu verbieef de oude generaal in dezelfde stad, waarin bij eens do schoenmakershamer ge slagen had, in een prachtig huis, en als hij zich in zijn schitterende uniform op straat vertoonde, namen alle voorbijgangers eer biedig den hoed voor hem af of sloegen vol ontzag voor hem aan. Zoo ging hij ook eens voorbij het huis van meester Schanten. Hij liep langzaam en keek oplettend het huis aan, waarin hij eens zoo ongelukkig gewor den was. In de deur stond de Maagden burger, zijn vroegere gezel en mededinger. Hij was breed en gezet geworden, maar anders weinig veranderd. Toen hij den voornamen heer in het oog kreeg, nam hij zijn muts af en boog diep. De generaal draalde een oogenblik, trad toen binnen en verklaarde drn verruk ten meester, dat hij een paar beste rijlaar zen nocdig had. Terwijl do Maagdenburger nu den hoogen bezoeker do maat nam, ging de deur open en de oude generaal, die in twintig veldslagen geen hartkloppen ge voeld had, zocht naar zijn adem; dat was Eva, omstraald van den glans der jeugd. Tot zijn geluk zei op dit oogenblik de me eater: ,,Dit is mijn dochter Eva, mijn eenig kind." Dc generaal haalde diep adem; hoe had hij ook maar kunnen deu ken. dat de tijd over de gestalte van de sehccnmakersdochtcr zou zijn heenge..n zonder sporen achter te laten. Het meisje bloosde bij het zien van den vreemdeling en verdween weer zoo spoedig zij kon. De generaal prees de bevalligheid van het meisje, waarop de meester spraakzamer werd en er ten laatste over begon te zuchten en te klagen, welk een zorg en last het gaf, zulk een meisje in huis te hebben. Daar heeft zij haar hart gezet op den zoon van den rijken herbergier, die van zijn kant ver klaard heeft, geen andere te zullen nemen als onze Eva. De waard is woedend gewor den op zijn zoon, toen hij er achter kwam, en raasde op hem, toen hij, de zoon van den rijksten man in dc stad, ziel de doenter van een gewonen schoenmaker voor vrouw had gekozen. Zoo was er in ,,De Zwaan" vreeselijk te keer gegaan, tot eindelijk de zoon van den waard het vaderlijk huis den rug had toege keerd en soldaat was geworden. Hij was na ergens in Hongarije of Croatië keizerlijk ruiter. Dat is nu den waard van ,,be Zwaan" erg ter harte gegaan en hij zou heel wat er voor geven om het gebeurde ongo daan te maken en zijn zoon weder in buis te hebben Hij denkt, dat hij den jongen dan nog wel het hoofd recht zal zetten en ep de dochter van den schoenmaker uit zal praten Maar dat zal bij dun wakkeren Er- win niet gelukken en zoo is het eind van de ellende niet te overzien Baron Berner ging nadenkend heen. De geschiedenis van den Maagdenburger haa hem getroffen. Den ouden soldaat omzweef den de schoone beelden van het verleden, zijn eigen jongelingsdroom, zoo ongelukkig verstoorden hij besloot te beproeven, oi bij niet het geluk van de dochter zijner on trouwe Eva bewerken kon Zeker had zij noch haar Maagdenburger deze grootmoe digheid verdiend; maar Eva, de moeder, zou daaraan zien, dat zij zich over Christoffdl niet had behoeven te schamen. Toevallig logeerde Berner juist in ,,De Zwaan". Hij knoopte met den eigenaar een gesprek aan en beloofde hem, dat zijn zoon terug zou komen, als hij wilde toestemlicd in het huwelijk met de dochter des schoen makers. Ook deelde hij den verbaasden waard mede, dat het meisje vijf en twintig duizend gulden bezat, die haar op haar hu welijksdag zouden worden uitbetaald Zij wist er nog niets van, maar de 7*-a k was zeker, daar dc generaal zelf de opdracht had, de som uit te betalen. Nu werd het hart van den waard week; de voorspraak van een keizerlijk generaal, het verlangen van zijn zoon, en de verras sing vooral van al dat geld hadden de over winning behaald. En zoo gebeurde het, dat Erwin, door bemoeiing van baron Berner, die een plaatevervanger voor hem gesteld had, te Breslau terugkwam en dat het weldra vroo- lijke bruiloft in het huis v?_n den Maagden burger was. Ook het geld ontbrak niet. De oude generaal stelde zich net verbaasde bruidspaar voor Slechts vreug hee^ehte in het huis van den meester. Eén slechts weende bitter: de meesteres. Zij had haar vroegeren verloofde herkend. Do generaal echter sprak haar vriendelijk tee, om haar tc troosten. Maar ook voor oer Maagden burger ging een licht op en hij meende van schaamte in de aarde te zinken bij het zien vaD den man, die het onrecht op zulk eeü wijze wreekte Derde Blad.

Leidsch Dagblad | 1907 | | pagina 11