Melk als voedingsmiddel en drank. Stervende parelen. In het Louvre-museum ligt een parelen collier op zijn sterfbed, een fluweelen kus sen. Dit collier is afkomstig uit de nalaten schap van Thiers cd oohoordo eenmaal aan diens echtgenoot©. Het is zeer eenvouc'ig ■vervaardigd en heeft weinig artistieke waarde De materieeic waar do bedraagt intusschen 144,000 gld. Het bestaat uit 145 parelen in drie rijen, die te ramen 2097 grein wegen. De drie grootst© parelen ^re gen 36, 39 en 51 grein. Dit ooilier moet sterven". lederen dag verliest het aan glans en in den loop 'der jaren zal het zwart worden. Waardoor? Doordat parelen haar onvergetolijken glans dechts behou den, wanneer zij door vrouwen gedragen worden en telkens weer in aanraking komen met de zachte en warme huid der draag ster. Toen bijvoorbeeld Keizerin Augusta stierf, vond men in haar nalatenschap prachtige parelsnoeren, die eveneens stervende wa ren. Dit kwam alleen, doordat de Keizerin ze sedert jaren niet om den hals, maar, zooals bij den ouderdom der Keizerin zeer verklaarbaar was, ze alleen over haar klee deren had gedragen. Deskundigen bevalen voor de pa reien een badkuur in zeewater aan. Zij werden gedurende eenige maanden, met inachtneming van do voorgeschreven voor zorgsmaatregelen, op den bodem der zee gedeponeerd en herkregen op deze wijze haai- vroegeren glans. Wanneer een pare len-collier van den hals genomen wordt, waar het aan een warmte van misschien 40 graden is blootgesteld en het wordt dan op het marmeren blaci van een toiletta fel gelegd, waarvan de warmte misschien 1 20 graden bedraagt, dan voelen zij om zoo te zeggen deze afkoeling. Dan kunnen heeJ gemakkelijk de bovenste lagen, die zeer teer zijn, samentrekken en de schoon© glans gaat verloren. Ongelukkig is het ooilier -uit de nala tenschap van Thiers op rood fluweel ge legd en ook deze omstandigheid kan er toe bijdragen, dat het sieraad langzamerhand zijn glans verliest, daar ook 'de kleur van het fluweel, die door chemische middelen verkregen is, haar invloed langzaam, maar r.cker doet gelden. Bovendien 'ligt het ta melijk" dicht bij een venster en de lichtstra len zijn voor de parelen ook al schadeUjk. Het bestuur van het Louvre-museum heeft dit collier geruimeri tijd op prijs ge steld als een der bezienswaardigheden van den eersten rang, maar nu zou het dit sie raad gaarne willen verkoopen, daar de waarde er van voortdurend vermindert. Voor het ontvangen geld zouden dan eeni ge schilderijen van beroemde meesters wor den aangeschaft. Daartoe geeft do voornaamste erfgena me van Thiers, die tegelijkertijd executri- ce-testamentair is, geen v.lof. Nu beschou wen de Parijsehe juweliers het beroemde collier als een „proofdiertje". Men zal er aan kunnen zien in hoeveel jaren de pare len kunnen wegsterven, wanneer er niets voor haar onderhoud gedaan wordt. Hoe lang parelen kunnen leven", dat wil zeggen haar glans behouden, is nog niet vastgesteld. Bij een goede behande ling bewaren zij haar glans eeuwenlang; dat kan men vooral aan familiestukken zien, die van het eene geslacht op bet an dere overgaan. Bij eeD slechte Lehande- hng sterven zij spoedig. ïïct eeuwfeest Tan liet stoosscliip. De ,,Ligue maritime frangaise" maakt toebereidselen voor de viering van het eeuwfeest van het stoomschip. Ter herinne ring van het feit, dat in 1807 het eerste, door Fulton gebouwde stoomschip in de vaart kwam, zal het volgend jaar een in ternationale tentoonstelling georganiseerd worden. Fulton is wel is waar de schepper der stoom scheepvaart, hij heeft het eerste stoomschip, de „Claremc At'gebouwd, dat in Augustus 1807 van New-York tot Albany 120 zeemijlen stroomopwaarts in 32 uren voer; doch hij heeft ccd aantal voorgan gers gehad, die gedeeltelijk in voorstellen, deels in practiscbe uitvoering zijn denk beeld, schepen door stoom te bewegen, reeds vroeger trachtten te verwezenlijken. Ook aan deze voorgangers zal bij de ten toonstelling herinnerd worden. Met name herinnert men aan den Franschen wiskun dige en natuurkundigDenis Papin, die 200 jaren geleden een, zij het ook nog zeer onvolmaakte stoommachine en een stoom schip gemaakt heeft. Met deze stoomboot heeft hij, naar gemeld wordt, reeds in 1707 op de Fulda hij had als Calvinist Frankrijk moeten verlaten en wa6 van 1687 tot 1707 hooglecraar in de wiskunde aan 'de universiteit te Marburg tochten on dernomen, doch de rivierschippers moeten over het zonderlinge vaartuig, door het welk zij zich waarschijnlijk in hun bestaan bedreigd zagen, zóó in woede ontstoken zijn, dat zij het vernielden. In den loop der 18de eeuw werden ver schillende pogingen tot het makeD van een stoomschip gedaan. Zoo met nam© door den Amerikaan John Fitch in 1787 en in het volgend jaar door Patrick Miller, wiens stoomsohip alle verwachtingen overtrof, maar nochtans niet gebruikt werd. De Franschen eischen voor een bijna vergeten landgenoot Jouffroy d'Abbans den roem op, de eerste uitvinciér van een bruikbaar stoomschip te zijn .geweest. Hoewel dus vroeger vele proefnemingen zijn gedaan, de werkelijke vader der stoom- scheepvaart is toch de Amerikaan Robert Fulton, want van zijn uitvinding af begint de onafgebroken ontwikkeling der stoom schepen tot aan de triumfen eenor scheeps- bouwkunst, do moderne oceaanreuzen, die in minder dan vijf dagen den Atlantischen Oceaan doorkruisen. Fulton had reeds in de jaren 1802 en 1803 gedurende zijn verblijf te Parijs een stoomboot gebouwd, doch "de romp bleek voor de zware machine to zwak en de boot zonk' in de Seine. De machine werd ge licht en in Augustus 1803 stoomde het klei ne vaartuig in tegenwoordigheid eener com missie der F ranse he Academie en van zeer veel geleerden met succes stroomopwaarts. Nochtans gelukte het Fulton niet, den steun van Napoleon voor zijn onderneming t© verkrijgen. Daarentegen ontving hij van den Staat New-York het monopolie voor de stoom scheepvaart op de Noordameri- kaanoche rivieren en verplaatste nu het tooneel zijner werkzaamheid naar d© nieu we wereld. Met een in Engeland gelx>uwdo machine van 18 paardenkrachten, werd de „Claremont", een schip van 160 ton, uit gerust en daarmede in Augustus de stoom- scheepvaart geopend. Fulton bouwde ook een stoomfregat met 32 kanonnen, die een machine van 120 paardenkrachten en zijn naam drccg. Het' was een dubbel schip van 66 meter lengte, met een scheprad, dat zich tusschen beide schepen bevond. Zijn succes moedigde tot navolging aan en in de eerstvolgende jaren werd in Engeland, Frankrijk en Duitach- land gebouwd. Ter herinnering aan' beni heeft de Fransehe ,,Ligu© Maritime" het voornerpen nabij de Sein© een monument op te richten, dat tevens gewijd zal zijn aan het aandenken van Denis Papin en Jouffroy d'Abbane. De polste en oudsie boom van Zweden. In het Tijdschrift van de Boschverple- gingsvereeniging leest men het volgende: In het kroonbosch Norra Qvill iD Tjusto revir, 150 meter ten zuiden van het luite nantshuis, vindt men een eikeboom, die de grootste en waarschijnlijk ook de oud ste boom in Zweden ia Zijn takken zijn, een enkele uitgezon derd, nog alle gezondmaar zijn stam heeft het sedert lang afgelegd on het on derste deel is vermolmd. Hij is hol tof in den top en daarbinnen is een groot© ruim te. De zuidkant is gaaf, maar aan de noordzijde is een groote spleet, van onde ren zoo wijcl als een deuropening- Deze scheur is na verloop van tijde© weer kleiner geworden en groeit van bin nen weer dicht, zoodat do ruimte weer kleiner wordt. Deze oik wordt door het districtshoofd, M. C. Craelü, in 1772, in een officieel stuk reeds als volgt beschreven Bij de beruchte pestziekte (in 1350) en nog 150 jaar daarna, werden de grootste hier in de buurt groeiende eiken geveld, maar eenige zijn blijven staan, waaronder een bij het luitenantshuis in Norra Qvill, merkwaardig, omdat hij 22 ellen in omvang is op borsthoogte; ik heb zelf met acht tien menschen in den hollen stam gestaan. De boeren gebruiken die ruimte anders voor gereedschapsschuur, voor het bewar ren van ploegen, eggen en wagenladders. Wanneer men dus bedenkt, dat deze eik reeds vóór de groote peet in 1350 bestond, dan moet liij nu den respectabelen leeftijd van minstens 600 jaren bereikt hebben. De opgegeven afmeting van 22 ellen om trek op borsthoogte is 13.06 meter, nu is de diam. 4.25 meter. Thans kunnen er dan ook niet meer dan acht personen in staan, omdat de ruimte van binnen dichtgroeit. Het vorige jaar heeft men van staatswe ge rondom des»n boom een meterkoogen steenen wal gemaakt en hem daarmee ge plaatst op de lijst der natuurmonumenten. Dr. Herz, te München, schrijft in de Milcbzeitaing" Wanneer men bier „vloeibaar brood" heeft genoemd, kan men melk „vloeibaar vlcesdh" noemen; buiten die bestanddcelen bevat ze echter nog die van het brood. Een pond beenderen-vrij vleesch en vijf met 0.25 pond boter bestreken broodjes zijn in voe dingswaarde nog maar gelijk aan drie li ters melk, welke, niet half zoo duur zijn en een deel van het dure vleesch. kan vervan gen bij den gezonden, volwassen mensch. Bij dagelijksch. gebruik van 0.50 liter melk spaart men alle vijf dagen een pond vleesch uit. Dit is maar juist de gelijke hoeveelheid (jaarlijks 3640 K. G.), welke door de Duitschc bevolking in doorsnede wordt geconsumeerd, waarvan een groot deel (kinderen, land- en woudarbeiders) in het geheel niet of slechts op feestdagen vleesch geniet. Kracht en gezondheid dan ken dezen den eenvoudigen koet meel- en melkspijzen, kaas, enz. en de matig heid. Het eiwit-gehalte van alleen in Beie ren verkregen kaas is gelijk aan een boe veelheid vleesch van twee pond per hoofd over de geheele Duitsche bevolking. Waar men in arbeidsplaatsen proefsge- wijze melk invoerde, daar heeft men kun nen waarnemen, dat zij spoedig vrienden vond, daar zij niet zoo slecht smaakte als velen geloofden, die sedert hun kinderja ren geen melk meer hadden gedronken, en daar zij te gelijk honger en dorst 6tildc. 3>it heeft het gevolg gehad, dat zij ook in de huishoudingen werd ingevoerd, waar zij door vrouwen on kinderen wordt gepre fereerd boven vleesch of bier. Door zijn armoede aan stikstof houdende bestanddeelen kon bier nooit het vleesch vervangen en de bierdrinkers trachten hun behoefte aan eiwitstoffen aan te vullen door het gobruik van kaas en worst. Bier bevat in één liter do voedingsstof van 1.75 broodje melk van 2 cn juist zooveel aloohol als de melk vet. Het vet, dat we gens zijn goeden smaak en verteerbaarheid) het duurst wordt betaald en door do bc-' drieglijkste vervalschingcn nooit te vervan gen is, waaraan de met melk gevoede kinderen het weeke kussen van de roodo wangen en volle leden danken. Bier wordt door de meesten noch om zijn geriugo voedingswaarde, noch om zijn be dwelmende werking in vaak groote hoeveel heden genoten; in hoofdzaak is het zijn dorstlesschende eigenschap, die het, 7/vxils bijna allo andere gewilde dranken, dankt aan zijn gehalte- aan zwak zuur. Ook wa ter werkt dorstlesechend als het koel en frisch is, d. w z. veel natuurlijk of kunst matig bereid koolzuur bevat: wijn, ap-

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 13