A®. 1906. (Beze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven, IK 14288 Vrijdag 21 September. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden pei week 9 Gents; per 8 maanden 5 2 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd 8\jn i l B 1.30. Franco per post 1.65. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels /"L05. Iedere regel meer f 0.17L Gruotere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents oontantolk tiental woorden meer 10 Oonts. Voor het inoasseeren wordt/"0.05 boreftond. Leiden, 29 September. Tegen de inwilliging van het verzoek van den heer C. J. A. N. van de Gent, om vergunniug tot het dempen van een gedeelte der sloot langs den Hcerensingel, zijn bij hun in de Leeskamer ter inzage liggende blieven bezwaren ingebracht door de bloemisten Gebrs. Kors en G. F. Heme- rik, op grond, dat zij na de demping van dat slootgedeelte hun kweekerijen niet meer per schuit zullen kunnen bereiken, en dientengevolge groot nadeel en ongerief in hun bedrijf zouden ondervinden Waar nu ecnerzijds de gegrondheid dier bezwaren door B. en Ws. moest worden erkend, anderzijds evenwel het dempen der Singelslooten zooveel mogelijk behoort le worden bevorderd, hebben B, en Ws. ge zocht naar een middel om de bezwaren van Gebrs'. Kors en Hemerik uit den weg te ruimen. En nu bleek hun, dat dit zou kunnen geschieden door do ringsloot van den Stads- polder, door het verwijderen van den daar in aan het einde der Gasthuislaan voorko menden dam, voor vaar sloot geschikt te maken. Dan och kunnen aoowel Gebroe ders Kors alg Hemerik de sloot langs de Lusthoflaan invarende en do ringsloot vol gende, met hun schuiten vlak bij hun tui nen komen. Alleen zal dan do zooevenge- noemdc dam door een houten bruggetje moeten worden vervangen, waartegen even wel bij de drie daarbij betrokken eigena ren geen bezwaar bestaat. De kosten, aan dat werk verbonden, wor den geraamd op 450 gulden, en kunnen vermoedelijk uit do loopendo bcgrooting worden bestreden. En waar nu overigens tegen de inwilli ging van bet verzoek noch bij do Commis sie van Fabricage noch bij B. en Ws. be zwaar bestaat, zou de vergunning onder de gebruikelijke voorwaarden kunnen worden verleend. De vorgunning- vervalt, wanneer daar van vóór den l&ten Januari 1907 geen ge bruik is gemaakt; Geen begin mag worden gemaakt met de uitvoering der werkzaamheden, alvorens door adressant een waarborgt/om van 180 gulden, ten kantore van den gemeente-ont vanger zal zijn gestort, welke som geheel of gedeeltelijk kan worden ingehouden, indien de uitvoering niet geschiedt vol gens do gestelde voorwaarden. Tegen inwilliging van het verzoek van do vóetbalvoreeniging „Door oefening tterk", om haar, tegen een matigen huur prijs of liefst gratis een terrein ter beoefe ning van bet voetbalspel te willen afstaan, bestaan overwegende bezwaren. In de eerst© plaats zdjn de verschillende aan do gemeente toebehoorende terreinen, wolke voor een beoefening van het voetbal spel in aanmerking zouden kunnen komen, verhuurd en kan daarover dus niet meer worden beschikt. Maar ook, al ware dit niet zoo, dan nog zijn B. en Ws. het geheel met de Commis sie van Fabricage eens*, dat van afstand van een gemeentelijk terrein gratis of te gen matigen prijs voor het beoogdo doel geen sprake zou kunnen zijn. Immers, nog daargelaten, dat het reeds in het algemeen niet op den weg der gemeente ligt, gelijk men veelal schijnt aan te nemen, om haar eigendommen kostelocï of althans tegen een prijs beneden de eigenlijke huurwaarde ten behoeve va.i particuliere ontspannin gen beschikbaar te stellen, zoo zouden daar voor toch zeker geen termen bestaan, waar het als hier een gebruik geldt, waardoor do grond z'Ccr belangrijk in waarde zou verminderen. Ze^.r terecht merkt dan ook h.i. de Comm. van Fabricage op, dat er i, c. mc8r reden zou zijn om een hoogeren dan om een lageren huurprijs te vorde ren. Op grond van een en ander geven zij in overweging afwijzend op het verzoek té beschikken, Krachtens het loopendo huurcontract is het ijkkantoortjo aan de Lammeremnarkt alhier van 1 September 1804 tot 1 Septem ber 1907 aan het Rijk verhuurd. Aangezien evenwel geen der beide partij en ten minste 1 jaar vóór do expiratie van het contract, alooo vóór of op 31 Augustus van dit jaar de huur heeft opgezegd, is deze, ingevolge de bepalingen van hetzelfde contract weder voor denzelfdcn tijd en on der dezelfde voorwaarden verlengd. Intusschen is door den Inspecteur van het IJkwezen vóór 31 Augustus de wensoh te kennen, gegeven, dat in het nieuw op te maken contract in plaats van den één jarigen, een tweejarige opzeggingstermijn zou worden opgenomen, opdat het Rijk, indien c. q. de gemeent© niet tot verlen ging van de huur bereid mocht worden bevonden, voldoende tijd zou hebben om voor do inrichting van eon ander ijkkan- toor to zorgen. Bij B. en Ws. bestaat hiertegon geencr- lei bezwaar, zooda-t rij den Gemeenteraad in overweging geven te besluiten het ijk- kantoor met ingang van 1 September 1907 weder voor don tijd van 3 jaren aan het Rijk te verhuren, tegen een huurprijs van 300 glcl. per jaar en overigens onder de be staande voorwaarden, met dezo uitzonde ring alleen, dat voortaan in do overeen komst do bepaling zal worden opgenomen, dat de huur zal geacht worden weder voov denzelfden tijd en onder dezelfde vo3rwaar den te zijn verlengd, indien niet ten minst© t w o j aren voor de expiratie van het contract een van de partijen de huur heeft opgezegd. Benoemd is tot hoofd der op te rich ten Chr, school te Nieuw-Amsterdam, de heer K. C. Eldering, onderwijzer aan do school voor M. U. L. O. aan de Hooigracht te Leiden, hoofd de heer J. Schaap. In ,,Do Standaard" wordt vermeld, dat de 28ste Unie "-collecte voor de Scho len mot den Bijbel heeft opgebracht te Warmond (Herv, Kerk) 21.17 1/2 gulden; te Zwammerdam 108.17 gulden. De Commissie van de Eerste Kamer ter aanbieding van het Adres van Ant woord op de Troonrede aan H. M., heeft zich hedenvoormiddag te 10 uren van die taak gekweten. Die Commissie bestond uit de heeren Yan Velzen, 't Hooft, Van Weideren Ren- gers, Vermeulen, Van Waterschoot van der Gracht, met den voorzitter der Eerste Ka- mer aan het hoofd. Heden vergaderen in de Tweedo Ka mer tob onderzoek van de Indische begroo ting nog twee afdeelingen, die vandaag hel werk zouden beëindigen. Naar ,,Do Nieuwe Courant" vorncemt zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik aanstaanden Maandag 24 dezer per c :trartrein des middags vermoe delijk t© 4 uur 59 minuten van Den Haag via Emmerik naar Dresden vertrekken. Volgens de „Köln, Zoitung" zal het ver blijf te Dresden zes weken duren. De „Kölnisoh© Zeitung" verneemt, dat de Verecniging voor de belangen van do Rdjn-ischeepviaairt te Duistfurg) Ruhrorb telegrammen gezonden heeft aan den opper- presidenb der Rijnprovincie en aan den Duitsohen gezant in Den Haag, aandrin gende op stappen bij de Ncderlandsohe re geering, om onverwijld verbetering te brengen in den onhoudbaren toestand op de Waal bij Tiel. Onder leiding van den consulent, ds. B. van Schelven, van Amsterdam, weiden Woensdagavond door de 24 stemgorochtig- dj lidmaten der Geref. kerk te Aalsmeer tot oudorlingcn gekozen de brs. Th. Car simier, J. Grooneveld en H. S. de Vries en tot diakenen do heeren J. J. Heil, J. D. van Iperen en J. Pik. In de te Amsterdam gehouden jaarver gadering van den Chr. Nat. Werkmans bond herinnerde de afgevaardigde der aid. Leiden er aan, dat indertijd heb bezwaar tegen „Patrimonium" was, dat hot van een werkliodonvoreeniging. verwerd tofc een sociaal-politieke vereeniging, wat de uit komst bewees. Het concept-sociaal program stuurt in die eerst veroordeelde richting. Houdt Igcen rekening met het particulier initiatief en verwacht alle heil van den Staat. De kla-ssenstrijd wordt er niet in tegengehou den, maar er door bevorderd. Laat ons, besloot deze spreker, de politiek er toch buiten houden, ons heil meer zoeken bij Kerk en Evangelie. Op het drietal voor predikant (twee de predikantsplaats) bij de Nod.-Herv. Gem. te Velp, komt voor ds. W. Hellemans, te Bodegraven. Mr. P. J. Troelstra schrijft in „Het Volk", dat de in de Troonrede aangekou- digdo wijziging van do wet op het recht van vereeniging en vergadering beoogt hot doen vervallen van do „Koninklijke goed keuring", die vereischt wordt voor h<;t hebben van rechtspersoonlijkheid cener vereeniging. To Zutfen is in den ouderdom van bij na negen en tachtig jaar overleden do heer C. M. Henny, die in 1845 met wijlen G. J. Dercksen de brandassurantiemaatschap- pij „Do Nederlanden" stichtte, die hij door zijn groote werkkracht en scherpen blik tot grooten bloei bracht. Henny was van 1856 1881 bijna onafgebroken lid van den gcmconteraad en van 18S3 1899 lid van de Provinciale Staten van Gelder land. Warm voorstander van het middel baar onderwijs, was hij van de oprichting deii H. A/.-S. aldaar lid van de commissie Van toezicht op het middelbaai* onderwijs en later tot 189-4 voorzitter dier commissie. Do overledene was een der oprichters van de Nederlandsche Westfaalscho Spoorweg maatschappij, welker totstandkoming met tal van moeilijkheden gepaard ging. De oprichters hadden zelf gezorgd voor het noodigo kapitaal, dat dus zonder hulp van bankiers bijeenkwam. De heer Henny, die in tal van besturen zitting heeft gehad, was tot aan zijn dood voorzitter-provisor van het burgerweeshuis en president-direc teur der spaarbank, aldaar. Op het eind van de volgende week worden ten paleize Soestdijk verwacht prinses Imma, prins Georg Lodcwijk en prins Wilhelm Ernst, kinderen van den erfprins van Erbacli, dio getrouwd is met de jongst© zuster van H. M. de Koningin- Moeder. Thans logcerrn zij in villa „Groot Kijkduin", te Zandvoort. Het stoomschip „Goenboor" arriveerde 19 September van Rotterdam te Padang; do „Rindjani'' van Batavia naar Rotter dam, vertrok 20 Sept. van Perim; do „Sa- lak" van Rotterdam naar Batavia, ver trok 19 Sept. van Suez; de „Eemland" van Buenos-Ayres naar Amsterdam, passeerde 20 Sept. St.-Vincent, K. V.; do „Gouver neur,'' uitreis, vertrok 18 September van Zanzibar; do „Kiel" van Java naar Am sterdam, vertrok 18 Sept. van Colombo; de „Kronprinz", thuisreis, passeerde 20 Sept. Dungeness; de „Oberhausen" van Java naar Amsterdam, vertrok 18 Sept. van Tellichery; do „Prinzcssin", uitreis, arriveerde 19 Sept. t© Mombassa; do „Ulysses" van Batavia naar Amsterdam, passeerde 20 Sept. Prawlepoint; de „Zee burg" van Rotterdam naar Savannah, arv- 18 September te Leith; do „Prins Hen drik", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 20 September Dungonero; de „Ma- lang", van Rotterdam naar Batavia, arriv. 20 September te -Port Said; do „Koningin Regentes", van Amsterdam naar Batavia, vertroK J September van Genua. liaarleminormoor. De waterstand it, do zen polder is thans zoo laag, dat do ewo- rtors niet meer in staat zijn van hun loe pen water te scheppen en het zelfs voor komt, dat schepen niet clan mot moeite van den grond losgewerkt kunnen worden. Vooral ook do schippers, wier schepen reeds voor het bietonvervoer gorced liggen, zijn over dien toestand niet erg op hun ge mak, daar zij door zoo'n laag watorpoil belangrijk in heb vervoeren worden bemoei lijkt en veel schade ondervinden. De voor tuigen kunnen dan maar half vol worden geladen, daar zo anders door hun diep- gang het gevaar loopen, aan do. grond vast te gaan zitten. Daar met het rooien dor bieten nog niet is aangevangen, be staat gelukkig nog de hoep, dat men bin nen enkele dagen den stand van het water weer een zoodanige hoogte heeft d >cn be reiken, dat de doorvaart met volgeladen schepen ongehinderd kan plaats hebben Mogo het dan ook blijken, dat met bet groote belang voor den schipper, daarbij betrokken, rekening wordt gehouden. Werd alhier in den laats ton tijd aan versoheiden houders van varkens vergun ning verleend, hun varkcn8 tcgon vlekziek te te doen inenten, aan den landbouwer Gehrels in deze gemeente, is nu vergunning verleend tot inenting van zijn vee tegen miltvuur. Katw^k-aan-Zee. Gistermorgen te elf uren word alhier onder groote belangstel ling het stoffelijk overschot van don voor eenige dagen overleden heer D_ van der Plas Bzn., tor nardo besteld. Op het kerkhof hadden zich de manlijke verpleegden uit het oudc-mannon- en vrouwenhuis, waarvan do overledene re gent was, opgesteld. Aan do groove nam ds. Plug het woord on schetste den ontslapeno als een stil, goed, on vooral als een werkzaam man, waaraan do gemeente Katwijk zeer veel ver liest. Als bewijs van zijn werkzaamheid kan dienen, dat hij, behalve het regent schap van het gasthuis, nog volo andere functiën bekleedde en heeft bekleed, Zoo was hij lid van de commissie van beheer der Herv. school, commissaris van de spaarbank, penningmeester van hot F E U 1 L L E TON. Haar fortuintje. Slot.) „Jane is pas zestig", mompelde zij bij zichzelf; „zij heeft nog een geheel leven voor zich, en Williai—kind zou het hare kunnen geweest zijn. Ik moet het doen e>n ik ben dankbaar het te kunnen doen". Een pathetische vastberadenheid maakte een einde aan alle aarzeling. Haastig schreed zij vooruit, ofschoon rij over al haar leden beefde. Zij spoedde zich naar boven, sloeg een mantel om en strikte met bevende vingers haar kapothoed onder de kin vast. „Ik moet me er vast in oefenen mij zoo der eenige hulp aan kleeden", zeido zij bij zichzelf; „ik móet leeren het zonder Jane te jdellen." Met een krachtige poging om zich goed t© houden begaf zij zich naar beneden. „Ik heb nog nooit iets buiten haar om gedaan", fluisterde zij. „Maar in kan het haar nietzij is te edelmoedig. Zij zou het mij niet toestaan." Zij nam een velletje schrijfpapier en schreef er het volgende op: „Wij hebben amper genoeg voor twee en het kindje is kreupel en hulpeloos'. Heusch zuster, ik heb een goed onderkomen gevonden, (een heel goed thuis en ik zal bet er volstrekt niet eenzaam hebben) en ik zal 't ér mij heel gezellig maken. Je behoeft je volstrekt niet bezorgd over me te maken. Ik ga heen, om dat ik begrijp, dat dit het best© is." Terwijl zij liet papier vastspeld© op het tafelkleed, np een plaate, waar het ter stond bij het binnenkomen in het oog moest vallen, nestelde Jozef zich tegen haar rok aan. Een snik ontsnapte haar. Zij sloot de oogen. Het niet wagend het dier toe te «preken, verliet zij met wankelende schre den liet huis Ouder gewoonte zwierf haar oog over de lavendelstruiken. Ja het was waar, de ziek te onder het gewas breidde zich hoe langer boo meer uit. „Ik handel goed. Ik eet zeker, dat ik feoed handel, zoide juffrouw Caroline, toen het hekje achter haar toeviel. Zij klemde haar lippen opeen met een haast even groot© vastberadenheid al8 juf frouw Jane aan den dag gelegd had en betrad luaar moeieamen weg met vaste schreden. III. De diiecteur van het Armhuis was niet terstond te spreken. Indien zij in het huis wenschto opgenomen te worden, moest zij in de wachtkamer wachten, totdat hij haar kon to woord staan. Juffrouw Caroline strompelde den portier achterna zonder iets te zien van de lange, donkere gang, die zij door gingen. Versuft en uitgeput had zij nauwelijks kracht ge noeg cm in een stoel neer te zijgen. De ruimte scheen geheel in beslag genomen te worden door getuigen van haar vernederen de positie. Zoo leek het haar althans'. Wa ren er zoovele arme zielen, die een plaats in het Armhuis begeerdenIn werkelijk heid bevond er zich buiten haarzelf slechte één andere persoon in 't vertreken deze zat daar met afgewend gelaat en nam niet de minste notitie van de laatstbinnengetrede- ne. Juffrouw Caroline verging van ellende en twijfel en spanning en berouw. Opeens werd de stilte verbreken. De klok van liet Armhuis deed drie slagen hooren. Juffrouw Caroline schrikte op. „Drie. drie," riep zij op sdirillen toon „O, als er eens genoeg voor drie geweest was. Als dit eens Gods stem was, die tot mij sprak." Met gebogen hoofd stond zij midden in het vertrek te luisteren of de stem opnieuw tot haar zou spreken. „Zuster 1 Zuster I" De flauwe, met moeite ver uit gebrachte kreet kwam van het andere eind van het vertrek en deed juffrouw Caroline hevig verschrikken. Zij zonk weer in haar stoel. „Jane? Ben jij het?" stamelde zij, met een schuldig gevoel voer haar zuster te rugdeinzend. „Ja, zuster," zeide juffrouw Jane met bevende lippen en met een vreemden, ge broken klank in haur stem. „Dit is geen plaats voor jou. Je hoort hier in het ge heel niet thuis'. Het moest niet in je hoofd opgekomen zijn mij te willen verla ten. Ik ben het, die plaats moet maken voer Williams kind." „Geen van beiden hoort hier thuis, snikte juffrouw Caroline. „Jane, je kadt niet hier moeten komen, Hoe zou ik zon der jou kunnen leven?" „Ik zou niet zonder jou kunnen leven," zeide juffrouw Jane en toen begonnen zij beiden te schreien. Daarop stond juffrouw Jane op. „Kom, swster, het arme kind komt in een leeg huis." „Maar...juffrouw Caroline aar zelde. „De klok zegt „genoeg voor drie," sprak juffrouw Jano op vastbcradea toon; „kom gauw mee naar huis." Zij was weer geheel de oude, de leiding der zaken op zich nemende partij. „Ja, laat ons gauw naar huis gaan," zeido juffrouw Caroline gretig. „Denk eens, dat dat arme kind daar in het leege huis zit, alB het stumpertje den weg ten minste heeft kunnen vinden, en niemand aan liet station om haar af te halen „Ik heb den conducteur van den omni bus de zaak precies uitgelegd en hem ge vraagd hot kind even den weg naar ons huis te wijzen," zeide juffrouw Jane, zich ootmoedig neerleggend bij het vèrwijt. Bij den uitgang hield de portier hen even staande. „Als u nog oven wil wachten, zal de di recteur u zoo dadelijk te woord staan." „Dank u; wij willen hem liever niet sto ren, "z-eide juffrouw Jane met zachte waardigheid. Zij ondersteunde juffrouw Caroline den goheelen weg over cn het stilzwijgen werd geen enkele maal verbroken. Toen het huis in het gezicht kwam, zeide juffrouw Jane op gestrengen toon: Jo zult toch nooit weer zoo iets dwaas uit richten, nietwaar?" „Niet zoolang jij me niet het voorbeeld er toe geeft, Jane," zeide juffrouw Ca roline niet zonder humor. „Ik heb dit altijd zulk een lieven weg gevonden," zeide juffrouw Jane. En toen begon zij te praten over het weer, het landschap ©n het kreupelo kindje. „Zij zal een saai welkom thuis hebben gohad4 geen kopje thee zelfs om haar op te wachten," besloot zij. „Jozef zal haar wel verwelkomd heb ben," zeide juffrouw Caroline opgeruimd. „Wat is het toch een gezellige gedachte te weten, dat er thuis iemand ons zit op te wachten." „Dat is Let, zuster; innig gezellig. Het geeft iemand het gevoel van na een ver moeiende reis weer thuis te komen. O, zie eens, het vuur is nog aan. Ik zie den rook uit den schoorsteen komen." Zij spoedden zich naar het tuinhek. Voordat juffrouw Caroline haar oogen nog over do lavendelstruiken had kunnen doen gaan, zag zij iemand haar van uit het huis te gemoet treden. Het jonge meisje liep zoo snel, dat men haast niet be speur do, dat zij mank was. Ternauwer nood hadden zij een blik kunnen werpen op haar vroolijk gezichtje en van opgewekt heicT stralendo oogen, of het jonge meisje sloeg de armen om de oudjes en kuste haar hartelijk. „Beste, lieve tantetjes, is u daar einde lijk Kom toch gauw mee naar binnen een kopje thee drinken. Ik heb do thee maar vast gezet; ik had zoo'n vreeselijken hon ger." Juffrouw Caroline zag naar juffrouw Jane, die niet dan met moeite er uit kon brengen: „Williams kreupel kindl" „Zoo heel erg kreupel ben ik niet," riep het jonge meisje opgeruimd uit. „Ik ben ten minste heel goed in start boodschap pen voor u te doen." Lachend beantwoordde zij de verbaasde blikken der oude damee. „En een kin 1 is het ook niet,"- riep juf frouw Caroline uit, terwijl zij naar haar bril zocht. „Over de twintig," lachte hot jonge meis je weer. „Hoe heet je, lieve?" vroeg juffrouw Jano met een glimlach, waarin zich aller lei dierbare oude herinneringen weer spiegelden, „Lavendel," antwoordde het jonge meisje. Met een bi k van voldoening zag juf frouw Caroline haar zuster aan. „Zie je wel, dat William de dagen van ouds niet vergeten heeft2" Maar heb was juffrouw Jano niet moge. lijk er een woord uit to brengen. „Do herinnering or aan is hem altijd bijgeblevon," zeide het jonge meisje. „Ik weet alles van u af en ook wolk een groo te plaats u in zijn hart besloeg. Hij heeft hier tien jaar gewac) t alvorens hij met mijn moeder in het huwelijk trad. En op zijn sterfbed zeido hij, dat ik naar u toe moest gaan cn u liefhebben en voor u zorg dragen." Zij voerde de twee oudo dames naar het woonvert hielp haar haar hoeden af to zetten en keek haar, toen zij gezeten wa ren, aan met een uitdrukking, dio duidelijk zeido hoe zij genoot van do verrassing, die de oudjes sprakeloos maakte. Juffrouw Caroline zafc ecnigsrins onrus tig rond naar het briefje, hetwelk zij op het tafelkleed gespeld had. Misschien be vond het zich nog wel onder hot thans over do tafel uitgespreide witte tVellaken. De gedekte disch en dc aanblik van Jo zef, die bezig was een schotelt jo met melk to vorsohalken, maakten do tongen spoedig weer los. „Eieren cn boter. Maar, kind; maar kind," riep juffrouw Jano bedenkelijk uit. „We zijn heei, heel arm," stamelde juffrouw Caroline. „Arm? Niets or van 1" En de zilveren laoh van het jonge meisje weerklonk als een klokje door het huis. „Wij zitten er wormpjes in. En ik verdien met mijn kantw maken heusch een heel aardig sommetje* Vader placht te zoggen, dat van m ij n ver diensten heel goed twoo menschon bestaan konden." Juffrouw Jane keek juffrouw Caroline aan met een gevoel van verlichting, dat alle uitdrukking van angstige bezorgdhoidl op haar gelaat ver-joeg. „Zoo is dan tooh het fortuintjo waarop we steeds gewacht hebben, ons eindelijk teb' deel gevallen 1" stamelde zij met een blijden iaeh om haar lippen. „Ja," zeide juffrouw Carolino blijmOOM dig, terwijl zij het jonge meisje hartelijk! aanzag: „ETh er is genoeg voor drie 1"

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 1