H\ 14219 jDiii&dag; 3 JTiili. A«. 1906. i i uo. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. De gesloten deur. PEIJS DEZER COURANT I Tooi Ltóa pet week 9 Oentti pet t mundes Bailee Leiden, pet loopei a wait egeetes gevestigd lije Prance per po«t 1.30. PRIJS DER ADYERTENTIËN t Van 10 regoli ƒ1.05. Iedere regol meer f 0.17Qrootere lettere n&ar plaatsruimte. - Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Cents.-Voor het inoasseeren wordt/"0.05 berekend. Uitbetaling van geldelijke vergoe ding ingevolge <1© Landweerwet. Burgen, .ester en Wethouders van Leiden, brengen bij deze ter kennis van de perso nen, aan wio op haar verzoek, krachtens beschikking van den Minister van Oorlog, ingevolge do Landweerwet is toegekend, dat zij zich van Woensdag 4 Juli &.s. toten met Zaterdag 7 Juli d. a. .v., telken dage van des voormiddags 10 uren tot des namiddags 3 uren, ten Raadhuiz© alhier (Bodenkamer) kunnen vervoegen tot het in ontvangst nemen van de haar toekomende gelden, zullende de uitbetaling aan de rechthebbenden geschie den op vertoon van do bovenbedoelde be. 'schikking en tegen voldaantaekening op den daarvoor bestemden staat. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 3 Juli 1906. Leiden, 3 Juli. Ten Raadhui ze alhier is do Laatste vergadering der Rcgelingscommissio van de Huisvlijttentoonstelling gehouden. De eorevoorzitter, mr. N. do Ridder, dankte allen, dio hadden bijgedragen tot het welslagen van deze tentoonstelling, hetzij door eigen werkzaamheden, hetzij door schenkingen of door belangrijke re ducties op de leveringen. iüib het uitvoerig verslag van den secre taris-penningmeester, den heer P. van der Slooben, bleek, dat er 556 inzenders zijn geweest, ongerekend de collectief-inzendin gen, dio te zamen bijna 2000 voorwerpen hadden ingezonden. De tentoonstelling werd bezocht door 5773 betalende personen, is in alle opzichten uitstekend geslaagd en een beslist succes geweest. De rekening, dio sluit met een batig saldo van f 488.26, werd goedgekeurd, door de vergadering besloten dit geld te be stemmen tot een „Fonds tot bevordering van Huisvlijt te Leiden," en aan de Afd. Leiden van den „Volksbond, Vereeniging tegen Drankmisbruik", het beheer van dit Fonds opgedragen. In principe werd aangenomen zoo mo gelijk in het jaar 1908 weer een dergelijke tentoonstelling to houden. Mogo dit een aansporing zijn voor velen om hun werk nog meer te volmaken, en voor anderen om thans reeds te beginnen met zich op Huisvlijt toe te leggen, ten 'einde dan in staat te zijn iets goeds te leveren. Nadat do eerevoorzittcr do Commissie had gedechargeerd, werd de vergadering gesloten. Hedenmorgen had alhier de uitvaart en begrafenis piaats van de eerwaarde zus ter Werenfrida uit het Liefdegesticht der eerwaarde zusters in de Pelikaan- Btraat. Te negen uren werd in de kapel, wolko eenvoudig, doch smaakvol in rouw gebuid was, door den hoogeerwaarden heer P. L. Dessens, deken van Leiden, een H. Mis van Requiem voor de zielerust van de overledeno opgedragen. Hierbij waren tegenwoordig de eerwaarde zusters, do leden der St.-Vinceïitiu6- en St.-Elizabeth- vereeniging, verder do leden van het R.-K. parochiaal armbestuur, de weezen van het gesticht en vele bekenden van de overledene. Na do H. Mi;i volgdo de begrafenis. Aan weerszijden der lijkkoets gingen do leden der St.-Vincentius-vereenigïng, ter wijl in de volgkoetsen hadden plaats go- nomen de famiiio van de overledene en de leden van het ll.-K. Parochiaal Armbe stuur. Op het kerkhof werden de absolutie en de plechtigheden der beaarding verricht door den hoogeerwaarden heer deken. D© eerwaard© zuster Werenfrida (in de wereld mej. Bruinsma, geboortig uit Leeu warden) overleed na een krachtsaineming van slechts weinige dagen. Zij bereikte den leeftijd van ruim 70 jaren, het 50ste van haar Professie iu de Congregatie der Liefdezusters van Tilburg. Nog onlaDgs werd dit jubilé met grooten luister gevierd. Gedurende 28 jaren vertoefde zij in Leiden en was Delast met het onderwijs aan de Meisjesscho 1 ran het Gesticht, van welke taak zij zioli steeds onvermoeid tot vóór weinige dagen met de meeste zorg heeft gekweten. Ter herdenking van haar 12^- jarig bestaan houdt de werldieden-zangverecni- ging „Kunst na Arbeid" in „Zomerzorg" a.s. Zaterdagavond ccn gezellige bijeen komst, waarbij de tuin h la giorno verlicht zal worden. Dr. Chr. C. A. van Dillen, rector aan het Liefdegesticht te Oegstgeest, die so dert laDg lijdende is, wordt thans verpleegd in hot St.-Elizabeths-Gesticht alhier. Aan het postkantoor te Leiden on de daaronder rossor toerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Juni 1906, inge legd f 94,996.46, terugbetaald f 6-1,323 59. Het laatste, door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 26,68ö. Lijst van do brieven en briefkaarten, aan het postkantoor alhier en de daaron der behoorendo hulpkantoren ter post be zorgd in de tweede helft der maand Juni, welko wegens onbekendheid van do geadres seerden niet zijn kunnen worden uitgereikt: Brieven: Van As, Amersfoort; Th. H. v. d. Kaay, Amsterdam; E. H. Brands, Den Haag; A. Kijk in do Vcclit, Katwijk aan Zee; Van Rijlinger, Leiden; Zaalber ger, Oegstgecet; N. Rosenburg, L. Hars mans, Oudshoom. Briefkaarten. J. Venetie, Amster dam; Kouwenberg, Weduwe Kotperades, Weduwe J. Schreuder, Don Haag; A. F. v. Eekoren, M. Muis, W. Schrijvers, Wal laard, Leiden; Mina Koppe, Noordwijk; H. M. Meertens, Vlissingen. Aan het postkantoor Noordwijk en de daaronder ressorteeren de hulpkantoren werd gedurende het tweede kwartaal 1906, ingelegd f 15,834 l9i, terugbetaald 17,149.72. Het laatste, 'door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 1-175. Gisteren werd voor zijn principaal door den architect J. D. Looyen te 'f-Gra- venhage aanbesteed: het bouwen vsi een landhuis met autoreen» aan den Leidschen weg te Wassenaar. De minst© inschrijving was van W. M. Weyers te Tilburg voor 35,500. Gunning aangehouden. Het VrouwenoomilA van het Roodo Kruis te 's-Gravenhage ontving van Z. K. H. den Prins der Nederlanden een gift van 60 gld ÏDe Prins heeft ook twee zilveren medail les, groot model, uitgeloofd voor de auto mobiel wedstrijden, die van 912 Juli te Scheveningen worden gehouden. Do lsto secretaris bij de Britsche legatie te 's-Gravenhagc, de heer R. Peell, is van buitenlandsch verlof teruggekeerd. Voorts zijn daar aangekomen do heer 011- veira, secretaris bij de Portugecsche lega tie en de heer Cromtnclin, gezantschaps secretaris bij de Nederlandsche legatie te Rotoe. Do gemeenberaad van Den Haag heeft benoemd tot leeraar in -de klassieke talen en de oude geschiedenis aan het gymnasium dr. M. A. Schepers, thans in gelijke bet rek king te Winschoten. Op Het Loo is aangekomen de ma joor dor artillerie vaP het Duitsche leger, von Raze, die eenig© dagen do gast zal zijn van het Koninklijk echtpaar. H. M. do Koningin on Z. K. H. Prins Hendrik brachten Zondag een bezoek aan Hoog-Sos ren. In de zitting van den gomeonteraad van Den Haag word gistermiddag ccn voorstel van ii. en Ws., om het ontwerp plan van uitbreiding der gemeente in de af deelingen te behandelen, verworpen met 19 tegen 18 stemmen. Een motie-Ter Laan cxm eerst do prin cipieel© hoofdregelen op t© stollen en dan doze in do afdeelingen te onderzoeken, werd aangenomen met 20 tegen 17 st. In dezelfde zitting, waarin de voorzitter in zijn uitvoerige rede opkwam tegen de bewering, dat door B. en Ws. gelummeld wordt, deelde hij mee, dat binnenkort don Raad een voorstel zal bereiken tob het uitbreiden van hot (netal wethouders van 4 op 5. Naar aanleiding van het voorstel van heb Raadslid Simons te Amsterdam om den gasprijs te verlagen tot 6$ oent over den gewonen meter en tot 7 cent voor muntgas, merken B. en Ws. in hun prao- advies op, dat verlaging van den gasprijs zulk een stijging van het debiet ten gevolge zon hobben, dat do gasfabrieken niet in staat zouden wezen aan d© aanvragen te voldoen. Zij stellen daarom den gemeenteraad voor het voorctel van den heer Simons niet aan te nemen. Te Rotterdam is een voorloopig co mité gestioht van landweermannen, dat besloten heeft zich te wenden tot de Rot- terdamscho Kamerleden om gedaan te krij gen, dat de volgende lichting zal komen te» vervallen. Over 14 dagen zal men een al gemeen© vergadering bijeenroepen. De oud-minister Cremer wordt deze week uit het Zuiden op zijn buitenverblijf „Duin en Kruidberg" bij Santpoort terug verwacht. Op de aanbeveling voor gemeente secretaris te Zutfeu, zijn geplaatst de hoe ren mr- A. van Doorninck, secretaris te Diepenveen, en dr. G. M. van dor Werk, hoofdcommies ter secretarie te Middelburg. Do Minister van "Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft aan Gedeputeerde Sta ten der verschillende provinciën medege deeld, dat het in de bedoeling ligt, aan de commissie van enquête omtrent liet gedu rende het volgende jaar of een gedeelte daarvan, bij de wet do bevoegdheid te doen toekennen tot het afnemen vau do noodig© getuigen verhoor en. Gcduren *c het daaraan voorafgaande tijdperk wenscht de oom. die verhooren voor te bereiden door een bestudeering van do arbeidstoestanden bij de onderscheidene binnen haar arbeids veld vallende tramwegondernemingen Vermits daartoe ook behooren die onder nemingen, waarop de wet van 23 April 18S0 (Staatsblad No. 67) van toepassing is, liceft de Minister de medewerking van Gc- deputeerdo Staten ingeroepen, ten einde de oommissi© deze studie behoorlijk 1 unno verrichten, met uitnoodiging te bevorderen, dat die medewerking ook door de betrok ken gemeentebesturen worde verleend. Die uitnoodiging is reeds door Gedepu teerde Staten van Noord-Holland aan de gemeentebesturen gericht. Hot Staatsblad No. 123 bevat een Koninklijk besluit van den 14den Juni 1900, houdende regeling van de opleiding en do benoeming van ingedijfden bij do militie te land tot den officiersrang bij do vesting artillerie, zoomede tot regeling van de op leiding tot bevordering van militie-officie ren bij genoemd gedeelte van het wapen der artillerie. Hr. Ms. instructieschip „Nautilus", on der bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. F. B. van Dijk, is 1 dezer ts Las Palmas aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal in plaats van op Donder dag 5 Juli, op Zaterdag 7 Juli a 8. plaats hebben. Ilaarleinmermeor. Aan den heer G. v, d. Beek alhier is eervol ontslag verleend als opperbrandmeoster bij spuit 2, terwijl tot brandmeester bij die spuit werd benoemd de heer J. Schuurman. Een verzoek van L. Bredeveld om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein is van de hand gewezen, omdat het ingevolge art. 4 der Drankwet voor deze gemeente vastgesteld maximum aantal der vergunningen is bereikt. Li SS o. Voor deelneming aan het voorbe reidend militair onderricht hebben zich in deze gemeente niet minder dan 65 jonge lingen aangemeld. In een onbewaakt oogcnblik heeft een ongeveer tweejarig kind van zekeren v. K. alhier, een pan met kokend vet om getrokken, waardoor het den inhoud over het lichaam kreeg, met het ongelukkige gevolg, dat het zulke ernstige brandwonden kreeg, dat het onmiddellijk onder genees kundige behandeling moest gesteld worden. Noordwijk. Aan de R.-K. Par. Jongcns- sohool zijn met ingang van 1 September, tot onderwijzers benoemd do hoeren D A. OvcrecHf, van Enschodce, en Th. Copray Jr., van Heemstede. ,,De Staatscourant" bevat het be richt, dat de heer T. Herweycr, onderwijzer aan de openbare school te Noordwijk aan Zee, is benoemd tot onderwijzer in Oost- Indië. De lieer Volbcda-, onderwijzer ain da School met den Bijbel te Noordwijk aan Zee, is benoemd tot hoofd eencr zelfde school te Zoutkamp, in Groningen. Valkenburg. De heir J. Scnff alhier is door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland herbenoemd als lid der Gc- zondhejdsconvnissie, welke haar zetel heeft1 te Katwijk, en zulks met ingang van 1 Juli jl. Bij Kon. besluit zijn bij het departement van financiën bevorderd tot commies J* G. Pontier, M. L. Eybergen en F. A. Haa- ncbrink, allen thans adjunct-commies. Aan den paardenarts der 2de klasse van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, dr. K. Over, thans op non-activiteit, met ingang van 16 Juli 1906, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eon eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend. Bevorderd: tot ingenieur van den Rijks waterstaat dor 1ste klasso H. Doyer en G„ Rooseboom, thans ingenieur van don Rijks waterstaat der 2de klasse, met handharing, voor zooveel betreft don ingenieur H« Doyer van het Kon. besluit van 21 Maart 1906; tot ingenieur van den Rijkswaterstaat' der 2de klasse J. P. van Vlissingcn, thans ingenieur van den Rijkswaterstaat der 3do klasse; tot ingenieur van den Rijkswater staat der 3do klasse, A. E. Kempces, thanS adjunct-ingenieur van den Rijkswaterstaat- C. Verkruy8en Jr., boekhouder bij dc> firma H. D. Tjcenk Willink en Zoon, bo- noomd tot ridder in de orde van Oranjo-< Nassau. Rembrandlfeest. Hedenmorgen werd op het Noordeinda- p.cin aangevoerd hot hout voor do tri bunes, die aldaar worden opgeslagen tori gelegenheid van do onthulling van hot borstbeeld. Blijkbaar is met de timmermans-patroons gecontracteerd voor liet plaatsen daarvan; in den loop van den morgen werd door de stakers dan ook e:n wakend oog gehouden. Er komt een tribune to staan bij het po litiohuisjo tot aan den telefoonpaal in de richting van den Witten Singel. In het midden der tribune komt hot Koninklijk paviljoen met eon trap naar beneden, op dat do Koninklijke Famiiio aldaar kan uitstappen en zich weer in do rijtuigen begeven. Voor het overige gedeelte ia deze tribune» bestemd voor genoodigden; botalendcn zijn er alléén, indion er nog plaatsen overblij ven, welko plaatsen dan te verkrijgen zijn tegen tien gulden. Met de achterzijde naar do huizen ge keerd onder de boomen, komt een tweede tribuno voor do 200 zangers onder Daniël de Lange. Dit zal noodig maken, dat op, den dag der onthulling do stoomtram nioto van do gewone plaats zal kunnen ver trekken. Met een kleinere tribune aan do zijde van de brug met do achterzijde naar het water van den Singel, een spreekgestoelte te mid den dier tribunes, zal men zich hot feest terrein wel kunnen voorstellen. 29) Tante Blume had haar pleegdochter zoo wel bij het lichamelijk, aJs bij het zielelij- den zooveel mogelijk bijgestaan Haai milde levensopvatting, die haar vergoelij kend over alle menschelijke fouten deed spreken, was als balsem op do wonden, die het afgedoopen jaar met al zijn bittere er varingen Carola had geslagen. En hoe heer lijk bad zij het gevonden steeds bij haar moederlijke vriendin te zijn, door liaar ver troeteld te worden en verwend', evenals in vroegere, gelukkige tijden. De oude oogen zagen .nog zeer scherp, zooals de liefde al tijd doet, en zij hadden dan ook spoedig het donkere punt in Carola's leven ontdekt. Al haar streven was er echter op gericht niet alleen dit punt te vermijden, doch het Carola onder een geheel ander licht te doen zien. „Lief kind," zei ze op dozen morgen, na dat zij zich samen verheugd hadden over het feit, dat Fransje deze week zoo verba zend was aangekomen, „lief kind, wij heb ben een heerlijke week samen doorgebracht. Ik dank mijn goed gesternte, dat ik in dezen tijd bij jou heb kunnen zijn; maar laat ons nu ook eens aan de rechten van een ander denken." Do jonge vrouw keek haar vol verwach ting aan. „Kijk, Carola, je man heeft mij als zijn gast vriendelijk ontvangen; maar dat hij hetgeen tusschen ons ligt nog niet vergeten heeft, toont mij zijn wegblijven van vrouw en kind." Carola loosdo een diepen zucht en toch klonk deze zucht, ala werd een last van haar weggenomen. „Men kan", ging de oude dame voort, „den tegenstander^ met achting te gemoet treden, wanneer men gedwongen is bij el kaar te zijn en in hetzelfde belang stelt. Zoo ging het ons ook in deze dagen. Maar toch kunnen wij geen van beiden het ge beurde vergeten ten minste nu neg niet en daarom kunnen wij geen vriendschap voor elkaar govoelen, doch hoogstens hof felijk tegenover elkaar zijn. Jo bent nu zoo ver, dat ik jo zonder zorg verlaten kan, lieveling, laat mij daarom plaats maken voor hem, wiens eerste recht het is, bij vrouw en kind te zijn." Langzaam rolden een paar tranen over Ca. rola's wangen, maar in haar oogen lag een gelukkige- uitdrukking. Indien mevrouw Blume eens geweten liad, hoeveel troost zij door zóó te epTcken liaar gaf I Het deed liaar onuitsprekelijk veel goed, dat haar tante het wegblijven van haar man op deze wijze uitlegde, cn wie weet, zou het daar ten slotte ook niet aan tóo te schrijven zijn CaroLa herinnerde zich, dat Eugen in hun bruidsdagen steeds gesproken had over de geringschatting, die hij van haar familie ondervond, en hoe hij verklaarde dit alleen om harentwille te verdragen. Zij had in de houding van Elizabeth en haar moeder niets beleedigonds gezien, maar misschien was hij fijngevoeliger dan zij, en ondervond hij de beleediging, hem aangedaan, nog te sterk, om nu reeds vriendschappelijk om te gaan met hen, die hem toen zoo gekrenkt hadden. Zij trachtte wel mevrouw Blum© tegen te spreken, maar de woorden van doze hadden wortel geschoten in haar ziel en dus betee- keade het vertrek van haax tant© voor haar nieuwe hoop. Na heb afscheid van Carola ging de oude dame naar haar neef Reuter, dien zij, zoo lang zij in Berlijn .s, nog niet had gezien, waarom zij zich had voorgenomen de laat ste uren van haar verblijf in de stad bij hem door te brengen. Hij was bleek en vermagerd en terwijl zij ovor Carola cn haax baby vertelde, liep hij zwaar ademhalend in de kamer op en neer. „En meneer haar echtgenoot?" vroeg hij eindelijk op een toon zóó vol gramschap en minachting, als rij nog n^-:it van hem had gehoord. „Je bedoelt Ronsberg?" zeide rij, en zioh herinnerend, dat rij zich voorgenomen had to verzwijgen wat hem dubbel leed moest doen, ging zij voort: „Ik zou onwaarheid spreken, indien ik mij beklaagde. Tegen over mij heeft hij zich uitstekend gehouden." Hij lacht© spottend. „Uitstekend 1 Ik wilde wel, dat ik ook kon zeggen 1" En toen zij hem belangstellend vroeg, wat deze woorden beteekenen moeten, barstte hij los: „Ik dacht met een man te doen te hebben, die zich zijn eigen waarde bewust was. Daar door ben ik wellicht verder gegaan dan ik mocht. Het scheen mij een onmogelijkheid, dat zoo iemand zijn woord zou breken en door schelmachtige leugens zijn handelingen verbergen, terwijl hij ondanks dat nog aan spraak maakt op den naam van fatsoenlijk man." „Ga je niet te ver, Johan?" vroeg zij diep getroffen. „Bedenk, hij is met Carola want zeker betreft het hier geldzaken m gemeenschap van goederen getrouwd. „Maar met een beperking," viel hij haar in do rede. „Vóór haar meerderjarigheid heeft hij niet de vrije beschikking over haar geld. Alleen de rente van haar kapitaal krijgt hij in handen. Toch heeft hij van mij een groot deel van het kapitaal in handen weten te krijgen, on er voorwaarde, dat dit als eerste hypotheek op ziji huizen zou ge zet worden, en nu zijn plotseling do groot ste, mooiste gebouwen verkocht, zonder dat hij zijn verplichting is nagekomen. Van week tot week heeft hij mij bedrogen en mij voorgelogen en nu weer tracht hij mij een rad voor do oogen te draaien door te wijzen op de rest van het terrein, dat hoogstens voor huurkazernes geschikt is en absoluut geen zekere waarborgen biedt. Want cr is zelfs geen sprake meer van, dat dit stads deel door hem in een voorname wijk zal worden herschapen. En hoe graag ik zijn naam ook wil sparen, zoo gaat bet niet langer." „Hans, ga niet te ver!" riep mevrouw Blume verschrikt uit. „Heb geduld' tot hij in staat is zijn verplichtingen na te komen. De toekomst van Carola legt jo dien dwang op. Denk cr aan, dat men meer verliezen kan dan geld en goed. Maar wat zie je er slecht uit, mijn jongen „Ja, gelooft u dan, dat zulke zorgen, als nu op mij drukken, voorbij gaan zonder sporen na te laten? Ik heb a! mijn vertrou wen in hem verloren en waag het nauwe lijks aan een goeden afloop te gelooven. En wat hoort men tegenwoordig al niet over zijn levenswandel 1 Het is maar geluk kig, dat die geruchten niet tot Carola door dringen. Maar als ik me voorstel, dat „Nu, alles wat de menschcn zeggen, moet je niet gelooven", suste do oude dame. „Je bent vertoornd op hem en dus partij dig. Heb toch wat geduld. Do tijd brengt zooveel in orde, wat ons nu verward en onbegrijpelijk voorkomt." „Ik zeg het u nogmaals, tante, mijn hoop op een goeden ailoop is verdwenen, en dus moet ik mij minder aan een goede ver standhouding tot Ronsberg gelegen laten zijn dan aan de plichten, die mij als voogd zijn opgelegd." „Wees voorzichtig met jo maatregelen, Johan. Geloof me, Carola lijdt verbazend onder de scheiding van ons. Maak de breuk niet onherstelbaar. Zeker handel je niet met haar goedkeuring, als jo ruw tegcof hem optreedt. En denk er ook aan, dat zij over een jaar meerderjarig is; clan kan Rons, berg toch met haar geld doen en laten wat hij wil. Het is echter zoowel in rijn als in haar belang, dat hot kapitaal onaangetast; blijft, en dus geloof ik niet, dat hij ieti zal doen, waardoor hij zichzelf nadeel toe brengt.'' Reuter liep nog steeds met groot© passed do kamer op en neer, maar het ontging haar bezorgden blik niet, dat hij inwendig kalmer werd. Dat wae ook zeer verklaar baar. (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 1