Aeademlenieuws. Marktberichten. Kerkelijke berichten. Sassenheira. Einde Augustus of begin September zal alhier een harddraverij wor den gehouden door paarden, die niets heb ben gewonnen en thuisbtliooren te Saasen- heim, Lissc, een gedeelte der Haarlemmer meer, Warjnond, Voorin. -t en Noordwijker- hout. Tevens wordt een wedstrijd in schoon, rijden gehouden. Evenals in andere gemeenten hebben de bollendieven deze week op ver sjohi Ijlen de plaatsen ook hier hun slag geslagen. Tot nu too is het der politie niet gelukt hun op het spoor re komen. Tor-Aar. Bij een alhier gehouden aan besteding van een woonhuis met winkelhuis voor manufacturen te bouwen in Langeraar voor P. den Haan Pulmot, gemeente Lei- muiden, is ingeschreven door G. Kok te Nieuwveen voor 1640 gulden, Jao. Akerboom te Ter-Aar voor 16S4 gld. on C. Akerboom Czn. te Ter-Aar voor 1615 gld. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. De Tuindersbond ,,God zij met ons" hield Vrijdagavond in het Bondscafé ren ledenvergadering. Do voorzitter heette allen welkom en deelde mee, met welk doel de vergadering is belegd. De secretaris las do notulen, die zonder aanmerking weiden goedgekeurd. De voorzitter, do op de agen da voorkomende puntèn behandelende, zegt, dat het nieuwe gebouw, dienende voor vei ling en berging van zakken, heeft gekost, met inbegrip van het automatisch mijntoe- stel, 3350. Den aannemer Joh. Vuyk alhier zoomede den leverancier van het toestel, ^en heer L. van der Hoorn, te Utrecht, moest hij bij dezen dank brengen voor het leveren van degelijk werk, en hij zeide de vergadering dank, dat zij tot do uitvoering en aanschaffing daarvan heeft besloten. Vervolgens werd in de plaats van den heer W. F. Visser, die had bedankt, als lid der commissie tot verceniging der Bon den gekozen, do heer D. Heyns. Verder bleek, dat met de heoren Dros en Tieleman te Leiden was gecontracteerd voor de leve ring van een groote partij doperwten. De voorzitter bracht den leden ondor de aan dacht, toch vooral te zorgen voor goede Bortcoring en gewicht, en deed verder rae- dedcelingcn, den Bond betreffende. Hij gaf verder zijn tevredenheid te kennen over de flinke opkomst en hoopte door weder zijdse!^ bol an gen te behartigen den Bond meer en meer op te bouwen tot welzijn van allen, en slóot do vergadering. Vooraf wer den de leden in de gelegenheid gesteld het mijn toestel, dat in werking was gesteld, te bezichtigenhet wekte veler bewondering en werd met belangstelling gadegeslagen. Als men bedenkt, dat een dergelijk toestel slechts op vier plaatsen in ons land werk zaam is, dan heeft het bestuur in dezen getoond met zijn tijd mco to gaan, en geen offers te ontzien om het welzijn van den Bond to behartiger. Valkenburg. Op Maandag, 18 Juni a.s., zal ook bier lang de huizen der ingezetenen de jaarlijkscho collecte voor den Gewapen- den Dienst gehoud< i worden. Voorhout. In de gisteravond gohouden Raadsvergadormg van Haarlommorliede en Spaarnwoude Is tot gemeente-secretarie aldaar benoemd de hoor C. Bergman, gemeente secretaris en ontvanger alhior. Voor het In don a. s. winter alhior te geven voorbereidend militair onderricht hob- ben zich 30 jongolieden aangemeld Woubrugge. Do oollecte ten behoeve van den Gewapenden Dienst zal alhier aan do huizon der ingezetenen in den loop der vol gende week plaats vinden. De Kon. erkende schietvereeniging „Cronjó" alhier hield gisteren op haar bui tenbaan den eersten schietwedstrijd in dit seizoen, waaruit bleek, dat de leden goede vorderingen gemaakt hadden. Van het hoofdbestuur van „Volksweer baarheid" waren voor dit doel tweo eereme- cCailios ontvangen. De uitslag van den wedstrijd was: Scherpschutters; J. Langoberg, lste prijs; A. Overvliet, 2do pr. lste klasse schutters: J. Anker, lste pr. G. van Klaveren, 2do pr. 2do klasse schutters:: D. de Graaf, 1st© pr.D. Groet, 2do pr. Zoeterraeor. Bij de alhior gehouden aan besteding van Yjsrkzaamheden aan de Kl- leboogsohe en Stompwijksche Verlaten wer den 7 inschrijvragsbiljetten ingeleverd. Laagste inschrijver was de timmerman J. Bouman te Zegwaard voor 555 gulden. Het werk werd niet gegund. Voor den Nieuwen 'Folder was laagste inschrijver W. J. Vollebrcgt te Zoetcrmeer voor 285 guldenvoor den Driemanspoldcr D. Jongeneel te Leidscliendam voor 418 gulden Do boide laatstbedoelde werken werden gegund. Zoetorwoudo. Door do politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen eon her bergier, die zijn inrichting niet op tijd lmd gesloten, en tegen bezoekers, die na hot sluitingsuur zich nog in die inrichting be vonden. Alzoo een waarschuwing voor hou ders en bezoekers dier inrichtingen de be palingen te dien opzichte wel in acht te nomen Do publieke spreekcel voor den inter- locslon telefoondienst, in deze gomeente opgo- richt, Is door de Inspectie der telegrafie, bohoudons eon kleine daarin nan to brengon verbetering, goedgekeurd. Wy hopen nu maar, dat de telefoondienst spoedig wordt geopend. PARK-CONCERT. Dinsdag 19 Juni, van acht uren tot halfticn. 1. Exoelsior-MarsohGeyp. 2. Ouverture ,Don Juan"Mozart. 8. Entr' acte GavotteGillet. 4- Fantaiaie uit „De klokken van het kasteol Cornaville" Planquetto. 5. Tontoonstellings-WalsGeyp. 6. Muziekale verrassingen, Potpourri, Sohreiner. 7. Marach. Do Muziek komtMoncktou. De Amstordamgrfie Beurs houdt heden Vncantiedag, zoodat de notee- ringen ontbreken. Geldleening gemeente Leiden. Door B. en We. wordt don gemeenteraad voorgesteld, dat ten lasto van do gemeente Leiden wordt aangegaan een leening tot ©en bedrag van acht honderd en tachtig duizend gulden 880,000,) rentende drie en een "half ten honderd (3£ pCt.) in het jaar, verdeeld in obligatiën van 1000, wel ke in stukken, aan toonder luidende, wor den uitgegeven doch op verzoek van den houder op naam, kunnen worden gesteld. Ter keuze van den geldschieter kunnen deze obligatiën worden gesplitst in stuk ken van 500 of van 100. De leening wordt uitgegeven in twee se- ricên# de eerste groot 500,000, de tweede groot.' f 380,000. De datum van uitgifte der serieen wordt nader door B. en Ws. bepaald. Onvernlinderd het recht der gemeente om ten alle tijde tot vroegere aflossing over te gaan, zal de aflossing der uitgege ven obligatiën als volgt plaats hebben: die van do Isto serie, te beginnen met het jaar 1907, in de jaren 19071900 jaarlijks ten minste 10,000 30,000 in de jaren 19101043 jaarlijks ten minste 12,700 457,200 in het jaar 1946 12,800 Te zamen 500,000 die van de 2de serie, te beginnen met het jaar 1910, in de jaren 19101945 jaarlijks ten minste 10,270 f 369.720 in het jaar 1946 10,280 Te zamen f 380,000 Wanneer in een of meer jaren meer dan de genoemde bedragen wordt afgelost zal hetgeen meer wordt afgelost in mindering kunnen worden gebracht van do aflossing in volgende jaren. De elk jaar af te lossen obligatiën wor den bij loting in een vooraf aangekondigdo openbare vergadering van Burgemeester en Wethouders aangewezen. Do aflossing heeft plaats a pari op den lsten Juli op de uitloting volgende. In hun toelichting tot het voorstel zeg gen B en Ws.? dat krachtens de vroegei genomen leeningsbesluiten op dit oogeu* blik door geldleening zou voorzien moeten worden in een bedrag van 971,947.764 min. 160,981.79, dat is 800.965.97i Het komt B. en Ws. intusschcn wenschelijk voor, dat indien thans tot het sluiten eener vaste geldleening wordt overgegaan, daarbij te vens rekening worde gehouden met die uitgaven waarover, er moge dan nog niet expressis verbis toe besloten zijn, niettemin reeds in beginsel door den Raad werd be schikt. Zij bedoelen de uitgaven ten behoe ve van de uitbreiding van de Veemarkt en. die voor de verbreeding van de Paarden- steeg. Eerstbedoelde kosten werden dc&tijds geschat op f 100,000, waaronder dan bo- gropen waren 73,000 voor aankoop der benoodigde porceelen. Nu blijkt evenwel reeds, dat de kosten van aankoop en ont eigening te zamen hebben bedragen 83,558-37i welk bedrag dan nog ver hoogd moet worden met een som van 3234.90 voor de op de onteigening vallcn- do kosten, zoodat alleen dit onderdeel van do raming reeds met een bedrag van f 11,793.274 zal worden overech reden. Maar ook de kosten van inrichting, blij kens het bovenstaande geraamd op 25,000 zullen met inbegrip van den bij bouw van eenige vertrekjes voor den markt meester, den waagmeester den veearts en een bergloodB, .enz. vermoedelijk ongeveer f U,000 meer bedragen dan waarop deze geraamd waren. In hot geheel zal dus hot te leenen bedrag ten behoeve van do veemarkt nog met f 25,000 plus f 3,234.00 plus 11,000 is 39,234.90 of in rondo som f 39,250 moeten worden verhoogd. Voorts komt B. en Ws. oen voorloopige raming van do kosten van verb reeding van de Paar den steeg op f 40,000 zeker niet te hoog voor. Immers do koopprijs van do drie nog door de gemeente benoodigde per- ceclen werd door deskundigen geschat op 2-1,000 en dAt bedrag mag veilig voor de uit te voeren werken met 16,000 wor den verhoogd. In het gehcol zal dus het bovengenoemd te leen en bedrag van f 800,965.974 met nog 79,250 moeten worden vermeerderd om in de reeds door den gemeenteraad gevo teerde uitgaven en in die, welke reeds in beginsel toegestaan, weldra ook bij begroo- tingsregeling zullen moeten worden beschik baar gestold, definitief te voorzien. Hot totaal bedrag der leening klimt dan tot 880,215.974 of in rondo som f 880,000. Hierbij werd dan nog geen rekening ge houden met de tijdens den bouw van do Electriseho Centrale voor de daarvoor op genomen gelden verschuldigdo rente. Im mers sinds den bouw van het openbaar slachthuis is het bij de uitvoering van grooto werken regel geworden, dat ook de rente, welke van het stichtingskapitaal be taald moet worden, alvorens do inrichting in exploitatie kan worden genomen, door geldleening gedekt wordt. Waar thans echter nog met geen mogelijkheid te bere kenen valt hoeveel die rente zal bedragen, komt het B. en Ws. regelmatiger voor, te zijner tijd, wanneer het werkelijk be taalde bedrag bekend is, in deze behoefte te voorzien. Blijkt dus uit hot bovenstaande, dat thans een bedrag van f 880,000 moet wor den geleend', daar schijnt B. en Ws. het oogenblik gekomen om do aangegane tij delijke verbintenissen door een definitieve geldleening te vervangen. Immers het door do gemeente opgenomen kasgold beloopt reeds ©en bedrag van f 365,000 en zal wel dra voor do aanvulling van het bedrijfska pitaal der gasfabriek en do uitbetaling van do aan de eigenaren dor onteigende porceelen toegekende schadeloosstellingen nog rnset f 75,000 moeten worden verhoogd. En waar nu het aangaan van een blijven- do leening? waarvan de aflossing over een geruim aantal jaren kan worden verdeeld, uit den aard der zaak voor do gemeente minder bezwarend is, dan de tijdelijke geldlceningen, die telken 3 maanden moe ten worden vernieuwd', m'ag met zulk een leening niet langer worden gewacht, wan neer het te .leenen bedrag tot zoodanige hoogte is gestegen, dat van een beroep op de geldmarkt een gunstig resultaat kan worden te gemoet gezien. In overleg met de commissie van finan ciën geven B. en Ws. dun ook in overwe ging, thans tot het aangaan van een vas te geldleening van 880,000 over te gaan. Pogingen, om ook weer doze leening te plaatsen bij het „Pensioenfonds van we duwen en weezen van burgerlijke ambte naren" werden echter ditmaal niet door B. en Ws. in het werk gesteld, waai i mm ere het bestuur van dit fonds reeds bij het sluiten der laatste groote geldleening in 1903 bezwaar maakte deze te plaatsen, vasthoudende aan het door hem aangeno men beginsel, om do beschikbare gelden zooveel mogelijk over verschillende gemeen ten te verdeelen. En om dezelfde reden hebben B. en Ws. zich ook niet tot de Di rectie der Rijkspostspaarbank gewend, bij welke inrichting de laatstelijk door de ge meente gesloten leening geplaatst werd. Met de commissie van financiën komt het B. en Ws. voor, dat voor de thans te slui ten leening een algemeene inschrijving zal moeten worden opengesteld1. Lolden. De heor G. W. J. Bruins promo voorde gisteren mot den hoogsten graad: Cum Laudo. Geslaagd voor het Theoretisoh Gonaeskun- dig examen do heer H. 0. Rudersdorff. Leiden, 16 Juni. Granen in vaste stemming en door gering nonbod iets botoro pryzen. Witte Tarwa ƒ7.a 8.16, Koode 7.80 a 7.75, Walla-Walla a per 80 KG. Kogge 26 a /"6.60 per 7ö KG. Zomorgerat n Winter- a Chevalier n per HL. Haver ƒ4.30 a ƒ4.60 per 60 KG. Groeno Erwten f a per HL. Paardenboonen a per HL. Duivenboonen a por HL. Koolzaad a per HL. Kftnnriezaad 0.50 a 11.per HL. Hennepzaad ƒ7.76 n f 8.25 por 11L. Koter. Aanvoer 10630 kilogr., lste qual. per V« vat 49,— u 63.2do qual. per val 44.— a 48-lfcteqiia). por kilogr./ 1.22! a 1.821, 2de qup.l. por kilogr. ƒ1.10 a ƒ1.20. Lange zwarte turf, 450,000 stnk», ƒ3.—a 3.25 por duizend. i.coumirden, 15 Juni. Vee. De aanvoer bestond boden uit 2533 stuks, als: 827 Kanderen, 739 boüapen, 873 Varkens, 5 Bokken en Geiten, 89 Paarden, Ezels, waarvan do noteering is als volgt; blieren, entera ƒ100 tot /126, Tvrentora-150 tot ƒ800, Ü38ou tot vette Kooion 1G0 tot 260, melk en kalfkooion 146 lot 260, Pinken 60 tot 80, votte Kalveren 26 tot 60, Graskalveren tot uuclitoro dito 8 tot 12, vette Sobapen 24 tot 27, weide id. 21 tet ƒ24, Lammeren ƒ12 tot ƒ16, vette Varkene 90 a 100, magere dito 40 tot 60, vetto Biggen '20 lot 30, magere dito ft tot 7, Paardon ƒ100 tot ƒ260. Vette Kooion lste qual. tot o., 2de qual. tot o., 8do qual. tot c., stieren per bout tot o., votto kalvoren tot o., yotte Scbnpeu tot -c., votto Varkou3 21 tot 23i c., Vurkons Londenscbe mnrkt 204 tot 2L c. per V; KG. In Kundveo was de handel over hot geheel kalm, doch prijshoudend; in wolvoe ging weinig om, alloou voor export, in varkens omzet belioorljjk. iiooinrnnlou, 15 Juni. Boter en Kaas. Boereboter. Aangevoeld 60 4, 21,-8 on 4/16 v. ƒ46.60. Fabrioksnnnvoor 6i/3 en 30/6 v. ƒ43.a ƒ40.60. Comm. -16.Veroenigiog van Friesche Boter- fabrieken. Aanvoer /3 en— /'6v. 46.— a 60. Nngelkans. Aangevoerd 21,980 KG. 22 a ƒ26.60. Meppel, 16 Juai. Aan de boUrmyn was de aan voer Lodou 4000 kilo, hoogsto prys 1.13, laagste prijs f 1.08, middoiprrjs 1.10 per kg. Koudekerk. Ned-Hor v. Kerk.: Zondag voorin, halftlen, da. F. Oberman, van Lelden. Qoref. Kerk; Zondag, ds. J. P. Visser, em. piedikant te Harderwijk. Oudewotering. Remonstrantscho Kerk. Zondag 17 Juni ds. G. J. Heering. Woubruggo. Nod.-Herv. Gom.Zondag- voorm. halftion, ds. A. C. Lagrant. Namiddag geen dienst, wegons vervulling vacaturebeurt te Zoeterwoude. Gerof. Kerk Voorm. halltlen en des nam. halfzeven do oerw. heer Thijs, theol. candi- daat te Amsterdam. Zooterwoude. Zondag-namiddag 2 uren, de. Lagrand, van Woubrugge. Steenen Muur, Voorschootschen Weg, geen dienst. Provinciale Staten van Zuid-Mollanil. Volgens de ontwerp-begrooting der pro vinciale inkomsten en uitgaven voor hot dienstjaar 1907 wordt, ter beötri.ding van do uitgaven voor gemeld jaar, gevorderd do heffing van 12 opcenten op cle hoofd som der grondbelasting (gebouwde en on gebouwde eigendommen) en van 9 opcen ten op dio der personeel© belasting, dienst 1907. Do provinciale inkomsten zijn, evenals do uitgaven, geraamd op 2,246,575.89. Door Gedcp. Staten worden de volgende subsidiën voorgesteld: ara de Ambachts- teokenschool te Alblasserdam 170; aan de Ambachtsteekenschool te Katwijk-aan- Zco 112.50; aen de Ambachtsteekenschool te Oudewater 170; -tfoor den Handelscur sus te Gorkum aan de Koopmansvereeni» ging „Gorcum", aldaar, 150; aan de Verceniging tot bevordering van de Op leiding tot Instrumentmaker, to Leiden, wanneer door het Rijk een bijdrage voor eena van f 4000 wordt tjeegestaan, en ook de gemeente Leiden haar jaarlijksche sub- sidio met minstens 100 verhooge, ingaan de 1907, 450, zijnde 100 meer dan in 1906. Uit het verslag van den heer A. Bos, zui- velconsulent der HollancLsche Maatschappij van Landbouw, omtrent zijn werkzaamhe den in het jaar 1905, blijkt, dat deze heeft gebonden 20 voordrachten. De belangstel ling was Over het algemeen goed. Naar aanleiding van de op 10 Januari te Maasland gehouden lezing, werd daar een contrólo-vereeniging opgericht. Ook tö Leidschendam wercï na de lezing over melk[:nderzoek tot de aanschaffing van do benoodigde toestellen overgegaan. De vaartverbetering: tnsschen Dijn en Sckie eu de Lammebrng tot in den Rijn. Prov. Staten van Zuid-Holland besmeten in 1900, naar aanleiding van de in 1883 met de gemeente tot stand gekomen rege ling ten aanzien der verbinding van Rijn en Schio met doorvaart door de stad Lei den, Ge dep. Staten uit to njcodigen oen onderzoek in te stellen naar de behoefte van do scheepvaart op Rijn en Schie aan het losmaken van alle bruggen over dat kanaal en naar de kosten van deze losma king. Na een uitvoerig overzicht van de zaak, stellen Gedep. Sieren voor te besluiten: lo. Tot voltooiing van de vaartverbete ring tusschen Rijn en Scliic over te gaan tot het graven van een niemy kanaal van do Lammebrug l^t in den Rfrn, tegenover do Zijl, met beweegbare bruggen en daar na tot het beweegbaar maken van de drie vaste bruggen in het RijnSchickanaal onder Voorburg. 2o. Gedep. Staten op te dragen om zoodra de gemeente Leiden zich zal hebben verbanden om na de in-gebruik-stel ling van het nieuwe deel van het RijnSchic kanaal do provinciale werken op grondge bied der gomeente, niet behoorendo tot het nieuwe kanaal, in eigendom, beheer en onderhbnd over to nomen, met verze kering van een vrije doorvaart van vaar tuigen van en naar de gemeenten aan den Rijn bewesten Leiden naar en uit het "Rijn Bchiekanaal en den Rijn, de noo'dige etappen te doen tot het verkrijgen van een wet, verklarende, dat het algemeen nut de onteigening vordert ten behk'eve van het maken van bedoeld kanaal. Waterpolo. Morgen, Zondag, zal dj eerste ontmoeting voor do Waterpolo-Competitie 1st© klasse N. Z.-B. aanvangen met don wedstrijd het IJ (Amsterdam)L. Z.-O (poloteam „De Sportman") in dj Zweminrichting „Rhyn- zigt" aan den Morschweg. Aanvang t© 2 uren. Tevens wordt bericht, dat voor do - root© Nationale Waterpolo-wedstrijden uitgeschreven ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan der L. A.-V. „Do Sportman", op 8 Juli a.s. door do L. S. R.-V. „Njord" een groot© zilveren medaille alsnog beschik baar is gestxld. Telegrafisch weerbericht, naar waai nemingen in den morgen v.mlOJuni, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogsto barometerstand 771.5 te Cliristian- sund; laagsto 756 8 to Nico. Vorwachting tot den avond van 17 Juni: Zwakke tot matigen OosteHJkon wind. Be wolkte lucht. Eenige kans op onwoor. Tompora- tuur hooger. Afscheid san prof. dr. M. J. de Sosje. Hoewel nog in het volle bezit z:jner li chaamskrachten en geestesgaven eisoht do wet op het Hooger Onderwijs, dat prof. De Goeje, nu hij 13 Augustus a.s. den 70-ja- rigen leeftijd zal bereiken met het eind© van dit studiejaar het ambt van hoogleeraar in do Semietische talen, dat hij 40 jaren lang met onverdroten lust en tot eere onzer Hoogeschool bekleedde, zal neerleggen. Daar hit studiejaar metterdaad ia geëin digd, zal do- Leidsohe universiteit officied althans niet meer door prof. De Goeje worden gediend. Het pleegt de gewoonte to zijn, dat do hoogleeiraar, die uit den kring der dienstr doeriden uittreedt, afscheid neemt en dat heeft ook De Goeje hedeD gedaan. Hij gaf een afscheidsreceptie in „Lion d'Or" aan de Breestraat, Talrijk waren de ambtgenooten van de verschillende Universiteiten, do leerlingen en oud-leorlingen, do mannen van weten schap in het algemeen vertegenwoordigd. Doch ook vele personen, dio do eer en het genoegen hadden prof. De Goeje in zijn andere betrekkingen op maatschappelijk en philanthropisch gebied te leeren kennen, wilden den man, die, hoewel oud van dagen, nog ongeschokt is in kracht, bij die gele genheid do hand drukken. Zoo waren er Yelen in „Lion d'Or" bijeen om den jubilaris te huldigen. En zeker te recht. Zoo'n lange schitterend© academische werkzaamheid, eenig in de geschiedenis der Oostersch© wetenschap en der Leidsche Universiteit in het bijzonder, was waard in wijdon kring te worden herdacht. De Goeje's werkzaamheid is allerminst binnen de gren- ■J&n der collegekamer besloten gebleven; zij is inderdaad voor do studio der Oostersche letteren en van het Arabisch in het bijzon der in geheel Europa van groote beteekenis. tooreerst door hetgeen hij zelf in het licht gegeven heeft: tekstuitgaven, die te recht als modellen van nauwkeurige bewer king worden gewaardeerdmonografie- en en vor handelingen, die menig duister vraagstuk hebbc t opgelost. Maar niet minder heeft hij èn als hoogleeraar èn als bestuurder van een belangrijke univer sitaire instelling alles gedaan om overal belangstelling voor zijn studiën te wekken. Hij beeft zijn taak breed opgevat en zich onder de levende Arabisten een plaats ver overd, die, getuige do hooge onderscheidin gen, hem door binnen- en buitenlandsche wetenschappelijke vereemgingen en Regie ringen toegekend, cenig mag heeten. Bovendien heeft liij sinds meer dan twintig jaren een hooggewaardeerd aandeel gehad in de taak der Leidsche Hoogeschool, ten aan zien van de vorming van Indische ambte naren. Doch dit is nog maar éëno zijde van De Gooje's werkzaamheid. De Leidsche burgerij kent hem ook als den man, die een open oog heeft voor yile maatschappelijke be langen, In den Gemeenteraad, waar hij sinds 1879 onafgebroken zitting heeft, woï- den vooral zijn grondige adviezen over oa-:. derwijszaken steeds gewaardeerd. Hij, do de oud-schoolopziener, i3 de ziel van do Plaatselijke Schoolcommissie hier ter stede. Hij heeft zich gewijd en wijdt zich nog aan verschillende vereenigingen, wij noemen mor slechts het „Roodo Kruis" en de „Z.- Afrikaanscho Verceniging'' en overal heeft hij door zijn sympathiek optreden vrienden en volgelingen verworven. En de zen wilden hem nu eeren. Zooais reeds eer der door ons werd vermeld, zou hem heden een huldeblijk worden aangeboden. Waaruit dit huldeblijk bestaan zou, kon" toen nog niet worden meegedeeld. Het itl ons heden geopenbaard, het allerbest door de toespraak van den voorzitter de oommis sie voor het huldeblijk, prof. dr. M. Th. Houtsma, hoogleeraar to Utrecht. De feestredenaar sprak in dezer voege: „Hooggeachte Ambtgenoot! Het ver schaft ons geen geringe vreugde, nu de tor mijn nadert-, waarop Gij het Hoogleraars ambt aan Uw opvolger zult overdragen, U! heden in goeden welstand en ongebik'ken kracht voor ons te zien. Er is te meer re den om dit voorrecht dankbaar te waardee- ven, nu wij hier de afwezigheid betreuren van een onzer beste vrienden, die een zoo levendig aandeel heeft genomen in do vjcor. bereiding tot dit samenzijn en die zooveel gedaan heeft voor het wolslagen van onze plannen, maar helaas 1 dezen dag niet heeft mogen beleven. Wat die plannen dan wol waren? Wel wij vonden Tiet e enigs zins hard dat de baad die U, evenals tot voor eenige jaren Kern, met het Universitair Onderwijs verbiend, door een wetsbepaling voor gked zoude worden afgesneden, omdat naar onze mee ning dergelijk© namen zoo Lang mogelijk daarmede verb/enden behooren te blijven.- \ecrtig jaren lang hebt Gij het Hoogler aarsambt in het Arabisch aan deze Univer siteit waargenomen, en, al was het getal Uwer leerlingen uit den aard der zaak steeds beperkt, zco hebt Gij toch den al- ouden roem van ons Va Ierland op het ge bied dor Arabische philologie krachtig ge handhaafd. Niet alleen hebt Gij door tal rijke tekstuitgaven en andere geschriften onze kennis vermeerderd en verruimd, Gij hebt door Uw onwrikbaar geloof in de hoo ge beteekenis en do gansch eenige waarde van Wetenschap en Onderwijs voor de men- schclijk© samenleving een bezielenden in vloed uitgeoefend ook op anderen om hun ne talenten en middelen in den dienst van Uw ideaal te stellen. Weinigen wistea daar enboven op zoo gelukkige wijze als Gij heb fortiterin re met het sua vi ter in m o cl o te verbinden, zoodat liet U mogelijk was dingen tot stand te brengen, waarvoo»: de groot-stc wetenschappelijke talenten al leen niot toereikend zouden geweest zijn. Ik noem de Tabiri-uitgave on de Eacyclope- die van den Islam, dat lijdenskind, dat maar niet op krachten kon komen, totdat gij er u over ontferradet cn het de levens sappen wist toe te voeren om tot een gezond kind op te groeien. Veel zoude men nog kunnen zeggen van uw bemoeiingen ten bate van het onderwijl ca andere maatschappelijke belangen in' do stad trwer inwoning, maar eer bevoeg den dan ik mogen daarvan getuigen. Toen wij dan ook besloten hadden een fonds bij een te brengen ten bate der Oostersche stu-. diën, een fonds, dat uw naam zal dragen en dat de herinnering aan uw werkzaam heid zal lerendig houden, toen verkreeg dit plan allerwegen den warmsten bijval. H. M. de Koningin-Moeder, altijd bereid om de nooden van armen en ongelukkigen te lenigen, maar ook om verdiensten op, het gebied van Wetenschap en Kunst tc er kennen, gaf het voorbeeld. Bijna al Uw vakgenootcn in Binnenland en Buitenland sciijnken gaarne een bijdrage om hulde te brengen aan den man, dien onze Oostelijke naburen den Al t meister op het gebied der Arabische philologie plegen te noemen. Vele vertegenwoordigers van deu Neder- landschcn handel sloten zich daarbij aan, alsof zij zich nog bewust waren van d3n nauwen samenhang, die oudtijds tusschou de studie van het Arabisch aan ome Hoo- gcecholen en den Nodo*landschen Lcvant- handel bestond. En dat Uw vele vrienden cn leerlingen niet achterLleven, waar het er op aankwam hun vereering en genegen heid voor U metterdfuid te toonen, dat be hoeft wel niet gezegd te worden. Doch gij verlangt niet van mij, dat ik" allo categorieën van personen en alle cor- poratiën ik noem alleen het Ministerïo van Onderwijs to Cairo opsom, die hun medewerking hebben verleend. Gij kimt ze aJlo bijeenvinden in de lijst der deelne mers, die ik mij hierbij vei oorloof U, met dc stichtingsoorkonde aan te bieden, to gelijk met de mcdedceling, dat do bijeen gebrachte som het aanzienlijk bedrag van 14,000 gulden te boven gaat. Over het beheer van het Fonds zullen wij nog met U ia nader overleg treden,, doch aan U zal do volle beschikking gela ten worden om te bepalen op welke wijze de jaarlijkscho renten tot het beoogde doel zullen bestee<l worden, totdat daaromtrent andere voorziening noodig is. Aanvaard dan, Hooggeache Ambtgenoott de hulde, TJ toegedacht, en sta mij toe, dat ik er een wcnsch bijvoeg, die ik ben ,er zeker van door allen gedeeld wordt. De wet dringt U een rust op, dio gij ze- kor ten volle verdient, maar toch wel niet verlangt. Ik althans kan mij U niet als rustend Hoogleeraar voorstellen en .waag do voorspelling, dat ook van U; zal gezegd wordennumquam minna otiosus quam quum essetin o ti o. Welnu, moge Jan 'dj avond Uws levens niet minder voorspoedig zijn dan do dag geweest is en moogt Gij nog vele jaren in gezondheid werkzaam blijven ten bato der wetenschap en van de stad Uwer in woning, tot vreugde der Uwon, van Uv medeburgers, van Uw vrienden op 'de gaiv j sche wereld."

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 2