Saboen Bintang „Drinkt Hacajo-Bitter". GENOVEVA. STOOMTRAM TENTOONSTELLING gebruikt elke verstandige buisvrouw uitsluitend „mokka" van I. A. BOKMA DE BOER, Leeuwarden? jsj 3}s6;|9apjooA sp ftqjBBp ua jjajjjaAD puis in uajjoos ajapue ap 's; ja/unz pijsaij appd azap No. 14193. LEIDSCH DAGBLAD, VRIJDAG I JUNI. - TWEEDE SLAD. Tweede Kamer. Uit de Rechtzaal. Burgert Stand van Leiden. is de meest gebruikt wordende en voordeeligste TOILETZEEP, S. H. SÜTS, hoek Paardensieeg. Araerikaansch Orgel. Sigaren-Magazijn P. J. A. DE NIJS, Alom verkrijgbaar. Calé „DE ZON", te Warmond LEIDEN - VOORSCHOTEN VOORBURG 'S-GRAVENHAGE. Anno 1905. De vergadering .werd geopend te kwart »ver elven. De algemeeno beschouwingen over de artikelen betreffend staangeld en opzeggingstermijnen werden voortgezet. De heer Z. van den Bergh (Helder) totoogde, dat bij geen overeenkomst één der contractanten een zoo cenzijdigen in vloed op den loop der verhouding tusschen par'ij en kan uitoefenen als de patroon bij de arbeidsovereenkomst. Een staking kan gerechtvaardigd zijn en daarmee heeft men rekening te houden. Daarom behoorde meD b. v. als regel aan te nemen, dat indien dè patroon zijn arbeiders, dio staken, niet deswege onmid dellijk ontslaat, de tijd dat de staking duurt in mindering wordt gebracht van de opzeggingstermijnen. Deze onderscheiding zou zijn grond in den aard van het contract vinden, maar daarbij de personen geheel op den voorgrond treden. Spr. hoopt, dat de minister er regeling zal in doen aanbrengen. De Min. van Justitie wees er op, dat het staangeld in ons land sedert lang bekend is en geenszins door dit ontwerp geïntroduceerd wordt Het wordt integendeel behoorlijk aan banden gelegd. Geheel ten onrechte trou wens is het staangeld alleen beteekenia toe gekend bij werkstaking. Het geldt vooral voor individueele verzaking van bet con tract. Het feit, dat een der partijen zijn over eenkomst niet naleeft, geeft den ander nog geen recht de overeenkomst als ontbonden te beschouwen. Persoonlijke verhoudingen tusschen par tijen komen bijv. ook bij maatschap en ven nootschap voor, toch mag do eene vennoot het contract nog niet verbreken, omdat de ander het overtreedt. Maar nergens kan de verhouding tusschen partijen tot zoo ern stige conflicten aanleiding geven als in het arbeidscontract. Daarom kunnen in en kele dringende gevallen partijen eenzijdig de overeenkomst, verbreken. Wie echter onrechtmatig de dienstbetrek king doet eindigen, is schadevergoeding 'schuldig. Maar niet automatisch, slechts na rechterlijk vonnis, al is het bedrag daarvan reeds in het ontwerp vastgesteld. Die schadevergoeding is verhaalbaar op het staangeld. (Niet elke inbreuk op de overeenkomst geeft de' bedoeling weer, om die lo verbre ken. Het is een kwestie van waardeering dor omstandigheden. Werkstaking is meer eenzijdige verbre king door den arbeider. De practijk bewijst het. Maar do patroon kan, wegens inbreuk op het contract door de stakers, dc dienst betrekking doen eindigen. Dit wetsontwerp heeft korte opzeggings termijnen ongeveer van week tot week cn nog kan men bij overeenkomst die termij nen op zij zetten. Niets had spreker zoo zeer verbaasd als de strijd van den heer Troelstra tegen opzeggingstermijnen. Een werkstaking zal eindigen met ver zoening, waarbij als eerste voorwaarde na tuurlijk wordt gesteld, dat dc patroon af stand zal doen van zijn recht op schade vergoeding. Spreker achtte de publieke opinie een machtige factor in deze verhou dingen. In een uitvoerige repliek verdedigde de heer Troolstra de houding on goe de trouw zijner partij tegenover het eer lijkheids- en braafheidsvertoon der burger lijke partijen, welke hij beschuldigde van vervalsching der" bedoelingen van de so ciaal-democraten. Spr. viel daarbij vooral den heer Drucker aan, wien liij verweet, een misleidende voonstelling van de fei ten te hebben gegeven, toeD hij zich den vorigen dag ter verdediging van den op zeggingstermijn en het staangeld op het buitenland, (Frankrijk en Duitsckland,) had beroepen. Spr. achtte het onverant woordelijk dat een man als Druckcr die zulk een hoogen toon aanslaat en den ernst en de goede trouw van de socïaal-domocrar ten in twijfel durft trekken, hier schrij vers citeert, op een wijze, zóó onvolledig, dat de waarheid niet op den yoorgrond treedt. Ook kwam: spr. met nadruk op tegen het betoog van de heeren Yan Nispen en Tal- ma, terwijl hij ten slotte de bepalingen bleef bestlijden van moreel pracfisch en juridisch standpunt. Met betrekking tot de thans aanhangige bepalingen is de soc.-dem. Kamerfractie volkomen homogeen met de agitatie, bui ten de Kamert van de onafhankelijke ar beidersbeweging. Want ook spr. ziet in de bedoelde bepalingen een aanranding van de economische kracht van den arbeider. De heer L o e f f opperde juridische be zwaren tegen do gewijzigde redactie van art- 1639p en vroeg den minister pertinent of de werkstaking onder dit art valt, aangezien "s minister uitlatingen hierom trent dubbelzinnig waxen. Heden interpellatie van den hoer De Boer. Arbeidscontract. De heeren Limburg, Z. van den Bergh, Bos, Van Deventer en Mare bant bobben een amendement ingediend om aan art- 1639 t ala laatste lid toe te voegen, dat: indien de dringende reden gelegen is in een werk staking of uitsluiting 3e rechter bevoegd zal zijn, wanneer hem dit met het oog op do omstandigheden van het geval billijk voorkomt een krachtens het vorige lid van dit artikel ingestelde vordering (tot schade vergoeding) geheel of gedeeltelijk te ont zeggen. Bij Nota van Wijziging stelt do Regeering voor art. 1638 h. als volgt, te lezen: ,,De voldoening van het in geld vastge stelde loon geschiedt in wettig betaalmiddel van het rijk, met dien verstande, dat het in geld van een vreemd rijk vastgestelde loon zal worden berekend naar den koers van dag en plaats der betaling, of, indien aldaar geen koers bestaat, naar dien der naastbij gc-legen handelsplaats, waar eon koers bestaat. Echter kan in de gemeenten, aangewezen bij4 den algemeenen maatregel van bestuur, bedoeld bij artikel 19 dei- Muntwet 1906, het loon worden voldaan in wettig betaalmid del of bankbiljetten van de banken van het rijk, welke zilveren, nikkelen, bronzen of koperen munten in bedoelde gemeenten in betaling mogen worden gegeven; aan arbeiders, dio bij den werkgever in wonen onverminderd heb recht om Neder- landsch wettig betaalmiddel te eischen aan arbeiders, dio niet bij den werkgever inwonen, indien de werkgever zich zulks heeft voorbehouden bij schriftelijke aange gane overeenkomst of reglement, waarin tevens de waarde in Nederlandsch geld is uitgedrukt, welke bij de uitbetaling aan het vreemde betaalmiddel zal wordon toege kend." Brug over de Gouwe. Bij het afdeelings-ondcrzoek van de sup- pletoire waterstaatsbegrooting voor 1906 betoogden verscheidene leden, dat, waar cle plannen omtrent deze brug nog zoo on bestemd en van allerlei factoren afhankelijk zijn, het verre van duidelijk ia waarvoor bij aanneming dezer wetsvoordracht, eigenlijk geld wordt toegestaan. Sommige leden had den dan ook bezwaar om in den huidigen 6tand van zaken een beslissing te nemen, welke bovendien voor de toekomst zal bin den. Verschillende leden vroegen nadere in lichtingen omtrent de door het rijk te dra-, gen kosten. Sommige leden drongen er op aan om alsnog tot het maken van een viersporige brug te besluiten. Van andere zijde werd er op aangedron gen de belangen der Bcliipperij niet uit het oog te verliezen. Haarlemsohë Rechtbank. Een diefachtig metgezel. Op 22 April, het was Zondag, wae Adriaan Benschop in een meer dan een beetje dronken toestand in de herberg van Jonkman, te Haarlemmermeer. Toen hij de tapperij zo-u verlaten had hij nog net zooveel besef, dat hij zijn zakje met geld, ongeveer 3.50 inhoudende, en zijn horloge den kastelein ter hand 6telde met de woorden: Bewaar dat voor mij. Kort na het verlaten van hot café kwam hij te rug cn eischte zijn eigendom terug. Dat was niet verstandig van den man, want hij was nog maar een p Cos je vertrokken in gezelschap van Johannes P. of dezo heeft hem het zakje met het geld cn het horloge uit den broekzak gehaald. Tegen zekeren Schijf, die bij deze be- rooving tegenwoordig was, zeido P.,,Een kwartje, als je je sm.... houdt.'' Schijf mag echter voor de Rechtbank zijn mond niet henden, maar geeft getui genis van do waarheid. In het leego zakje van den dronken man heeft P., nadat hij het geld eruit had gehaald, klezelstcenen gestopt en het daarna weer in zijn zak ge stopt. P., die heden wegei.i de berooving te recht- staat, is reeds herhaalde malen we gens diefstal veroordeeld. Eenmaal o. a, tot C jaren gevangenisstraf. Do- eiseh luidt dezen keer 9 maanden ge vangenisstraf. Mr. Manger Cats, te Haarlem, den be klaagde ambtshalve als raadsman tc'ege- voegtf,. doet uitkomen, dat de beklaagde een volledige bekentenis heeft afgelegd, dat dc waarde van hét gestolone gering is en teveelt den man in de clementie der Rechtbank aan. Strooperij met behulp vaneen vaartuig. Verder hadden zich nog te verantwoor den Maarten K. en Pieter S., beidon wo nende to Haarlemmermeer. Zij worden beschuldigd van 18 tot 27 Maart ten nadee- le van verschillende eigenaren te Aalsmeer hoeveelheden dekriet te hebben weggeno men, dat ze aan J. v. d. Berg te Piet-Gij- zcnvaart hebben verkocht- De beklaagden legden een volledige be kentenis af. Broodsgebrek had hen even wel tot den diefstal gebracht. Do officier van justitie wil rekening houden met het tot dusver onbevlekt ver leden der beklaagden en de volledige be kentenis en eischte tegen elk hunner 11 da gen gevangenisstraf. Uitspraak 7 Juni a. s- Voor de Haagscho Rechtbank stond gis teren terecht een ontslagen tijdelijk ambte naar bij bet Hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, beklaagd zich op verschillende tijdstippen tusschen September 1905 en April 1906 een hoeveelheid gebruikte Noder- landshbe cn buitenlandsche postzegels te hebben toegeëigend, uit een gesloten kast in een der lokalen van het gebouw. Gocischt werd één jaar cn o maanden ge vangenisstraf. Beklaagdes verdediger, mr Goudoever, pleitte clementie. Uitspraak over veertien dagen. De rechtbank gelastte echter, na pleidooi van den verdediger, de invrijhoidstelling van don heler in deze postzegel-diefstal- kwesfie. De berooving in de Damstraat. De 4de Kamer der Rechtbank te Amster dam veroordeelde gisteren overeenkomstig den clsch van het O. M. tot 4 jaren gevan genisstraf, wogens diefstal door drie ver- cenigde personen, den 63-jarigen Engelsch- man of Amerikaan William Lambet of Lam bert (vermoedelijk een reeds meermalen veroordeelde Bankdief, genaamd Robert Filton). Indertijd heeft hij terecht gestaan ter zake van dc berooving in verceniging mot twee onbekend gebleven personen van den 63-jarigen Isaac van Duim nabij een melk salon in do Damstraat. Die persoon werd beroofd van een bedrag van /4340 aan bankpapier, toebehoorende aan den makelaar in diamant Isaac Pront. De Hooge Raad heeft verworpen het be roep van den Amstcrdamschcn sigarenfa brikant J. G.( veroordeeld tot 'n geldboete van 5 of 3 dagen hechtenis wegens over treding dor Loterijwet, door in zijn siga renwinkels verlotingen van voorwerpen to houden. Betoogd was, dat ieder, die voor een dubbeltje sigaren kocht, een prijs kreeg, zoodat hier geen sprake was van winners in den zin dor Lotorijwet, doch alleen van prijzen. Maar do Hooge Raad overwoog, dat, waar de prijzen een ver schillende wnaTdo hadden, het karakter der loterij van kansspel niet verloren ging, ter wijl de deelnemers op de kansbepaling geon invloed konden oefenen. Ook achtte de Hooge Raad ongegrond de bewering, dat hier 6prake zou zijn van een vóór 1 Juli 1906 wottiglijk aangelegde lote rij. Wel had de requirant een zeker trek kingsplan overgelegd, maar het bleek niet-, dat hij hieraan vóór dien datum uitvoering had gegeven En ook al ware dit hot geval geweest, dan neg had mon hier niet to doen met eon wettiglijk aangelegde lote rij, da-ar zij niet Koninklijk was goedge keurd. In de zaak van J. L. A-, winkelier te 's-Hertogenbosch, wogens een gelijksoortig feit tot geldboete veroordeeld, werd het vonnis ambtshalve vernietigd en de requi rant ontslagen van rechtsvervolging, aan gezien de dagvaarding niet inhield liet ele ment voor de strafbaarheid krachtens de Loterij wet, dat de bedoelde loterij e?n an dere was dan de zoodanige, waarvoor krachtens artikel 2 dier wet vergunning kan worden verleend. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde 8. T-, 60 jaar, sjouwer te Gouda, wegens diefstal van een inmaakpot-, tot 7 dagen gevangenisstraf. C. S., 26 jaar, landbouwer te Zevenhui zen wegens woderspannighoid, tot 0 weken gevangenisstraf; P. v- L., 19 jaar, vracht rijder te Gouda> wegens belecdiging van oen ambtenaar, tot f 8 boete subs. 8 dagen hechtenis. De zaak tegen de ex-directeuren der Hol- landsche Hypotheekbank zal behandeld worden in eon openbare zitting der Araster- damscho rechtbank in do derde week yan October. Uit de ouderlijke macht ont- z~e t. Naar wij vernemen, fs bij vonnis der Am- sterdamsche arrondissemcnts-rechlbank een te Amsterdam gevestigd geneesheer uit de vaderlijke macht ontzet te« opzichte van zijn twaalfjarig zoontje. Zeer ernstige ge ruchten cmtrent de slechte behandeling, die het jongotje van zijn vader to verdu ren zou hebben, waren aanleiding tot het onderzoek, waarvan bovengenoemde maat regel het resultaat is. Do dekter heeft tegen do gerechtelijke uitspraak hoogcr beroep aangetockcnd. (,,Echo."_) Ook de officier van justitie to Zutfcn heoft appèl aangeteekend tegen het vonnis der arrondissements-rcchtbank aldaar, waarbij do handelsreiziger E. J., te Zut- fen ia vorc'ordeeld tot 9 maanden gevan genisstraf, wegens het plegen van ongepas te handelingen tegenover eon dame, in den trein van Amsterdam naar Uitgeest. De arrondissements-rechtbonk te Leeuw arden heoft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den 25-jarigcn boerenknecht W. P., dio, na in Duitschland te Munster oen gevangenisstraf van 2 jaren en 9 maan den te hebben ondergaan wegens brand stichting in een bei-gpiaate van stroo, in den loop der maand April j.l. de volgende mis drijven heeft gepleegdlo. brandstichting in de boerderij van U. Westerterp te Wom- mels, waardoor deze benevens 52 stuks vee en do gehccle inboedel een prooi der vlam men werden en de bewoners ternauwernood hun leven hadden kunnen redden, voorafge gaan door diefstal; 2o. brandstichting in den molen van J. Osinga te Rohol, vooraf gegaan door poging tot diefstal. De rechtbank verklaarde hem aan ge noemde feiten schuldig en veroordeelde hem te dier zake tot een gevangenisstraf van 8 jaren. Do eisoh wae twaalf jaren. Vorder stond terecht do ont-slagon notaris H. J. S., beschuldigd van: lo. valsch.Scid in geschrifte in een rekening-courant tus schen hem en G. B. C. Visser tc Leeuw arden, gepleegd in het begin van 1906; 2ow het opzettelijk gebruik maken van dio val- aohe rekening-courant, als ware die ccbfc ei onvervalscht; 3o. verduistering van 200C ten nadeele van genoemden Visser; 4o. ideiu van f 500 ton nadeele van S. Fokkejma te Leeuwarden. Er werden 9 getuigen gehoord. Het O. M. cisehto schuldigverklaring en Yoroordeoling tot een gevangenisstraf van een jaar, mot aftrek van do preventieve gevangenis. Dc beklaagde werd verdedigd door mr. A. Burger. Er was veel publiek. De kantonrechter te Wageningen heeft moj. T-, p ach tater van het stations koffie huis te Rhcnon, die terecht hooit gestaan beklaagd van te hebben toegelaten, dat in de wachtkamer van het station loonen wer den uitbetaald, vrij gesproken cn wel op dozen groud, dat beklaagde wei pachtstcr is van. de buffetten, doch vorder geen zeggen schap heeft in do wachtkamer, waar do overtreding plaats had. Het gerechtshof in Den Bosch veroordee'- do gisteren J. J. Mines, handclsreizigafc wegens kerkdiefstal, gepleegd te Geium»- nich in België, tot twoo jaar gevangenis etraf. BEVALLEN: S. Bulthuis cob. Klok D. C van Es geb. v. d. Bobden J. Lorjj geb. Chaudron D. J. W. I rouwee gob, Boonsloppol D. A. L. J. Boggia geb. Luppos Z. J. den Oude geb. Verkerk D. C. Boen gob. v. Nieu won- hoven Z. P. Brandt gob. Knopperts 2D. J. M. Pont gob. Kosdorlf D. M. J. A. Scüols geb. v. d. Borg Z. N. Araoldus gob. Don Ch Z. E J. M. Aulb.rao geb. Schmier D. E. P. Terboyden gob. De Graaf D. P. Voorraat geb. v. Goldor D. A, do tl ink geb. Spoksnyder Z. C. Langozaal geb. Derilee D, C. van Uielo geb. Engels Z. M. Metr geb. Splinter Z. J. Sobreuder geb. lloos Z. S. A. v. Hooidonk gob. v. d. Hoed Z. M, v. Steenbergen gob. v. Tongeren Z. W. Diyievon gob. Sopors Z. J. van Rosse geb. Den Hoed Z. W. C. v. Halderen geb. Zegveld Z. A. van dor Veer geb. Do Cosier D. G. Kooreweer geb. Foskman D. GEHUWD: 0. K. de Vrios w. en C. M. Kamerling jd. J. P. Janssen im. en M. Wetselaar jd. J. Bink jm. eo G. F. vsn Bruggen jd. J. M. Geoko w. en M. van Slaay j<L A. Ober jra. on J. van Welren jd. M. Flaman jm. en M. Arbouw jd. A. Pikot jm. on J. Klinkenberg jd. P. Pillekers w. on E. Leomans jd. J. de Bruin w. on A. den Hoed w. C. Homborg jm. en NV. J. A. Collet jd. OVERLEDEN; H. vnn T.iilingen M. 50 j. A. van der ilomt Al. 57 j. M. C. Paardenkooper Z. 6 m. C. Keulemana Z. 25 j. P. Hoope W. 76 j. Q. Riethoven geb. Dijk Z. levenl. P. Kleijn geb. v. d. Zwart V. 31 j. U. M. Mulder geb. Brnkel W. 84 j. J. C. Blansieo geb. Mootsgno V. 47 j. N. A. Colla Z. 69 j.— C. J. Vinkesteyn D. 2 ni. 0. van Zijp geb. Pater V. 28 j. RIJNSBURG. Gehuwd: D. Kromhout jra. 29 j. en A. Landborgon jd. 24 j. Ondortrouwd; J. J. Hogewoning jm. 29 i en A. Paauw jd. 26 j. W. Hermans jm. 27 j en A. Kageoaar jd. 22 j. SASSENHKIM. Geboren: Petrus Arnoldoe, Z. van H. Verdegaal en M. M. Zandbergen. Polronella Anna, D. van J. P. Lngorburg on 0. Dolle. Jannetje, D. van J. r. d. Eikol en M. de Smit. STOMP WIJK. Bo vallen: 0. C. Arkeateijn geb. Sluyter Z. W. Olieman geb. Van Dam D. Overleden: H. C. Verborg D. 80 j. VEUR. Bevallen: F. van Litb geb. Van Djjk D. Overleden: A. M. Hoojjmans D. 15 j. VOORSCHOTEN. Getrouwd: P. Roeloffs 34 j. on J. Yperlaan 28 j. P. Horjus 28 j. en S. Seinen 24 J. B. M. Teljour2l j. en P. Duindam 23 j. Geboren: Pioter, Z. van P. v. Koo|j en A. v. Doornik. Willem, Z. van E. Jansen en M. v. Spangen. Wilhelmino, D. van NV. Zonneveld on L. Vjjftigschild. Cornelia Marios, Z. vau D. J. Emeis en M. Reodvoets, Potronella Jocoba, D. van B. M. Oorschoten J. C. Dobbo v. Bergen. Cathanna Wilbeimina, D. van J. J. NVarnaor en J. C. den Neijsel. Overledon: Clasina Job. Qerrits 11 m. Jannetje v. d. Wilk, 89 j., wed. van J. Horstman. 6 Cents pee stuk, 65 Cents pep dozijn. G1G7 3G Aanbevelend: Ter overneming aangeboden: een prachtig Amerik. Orgel, bijzonder mooi van toon, S3/3 spel 14 registers met doorloopende Eolian-Harp voor zeer billeken prijs. 6109 7 Te bevragenRapenbnrg 75. HoDgewoerd No. 8. Telefoonnummer 335. Do fijnste SIGAREN uit de beste Fabrieken. 6185 11 Specialiteit in fijne Sigaretten. Pajakombo Sigaretten. 6175 20 VRAAGT Fijnste Limonade der wereld. (Wettig gedeponeerd.) Alom verkrijgbaar. VAN Reproducties van Etsen en Teekenïngen van beroemde Meesters. O. n.Een belangrijke Collectie Eteen van RE.UBBANDT, vervaardigd door de Firma VAN MEiBS VAN GOGH, te Haarlem. 6173 20 Van af Zoudag 3 tot 10 Juni '06, ▼an 10 7 uren TOEGANGSPRIJS fOAO. Zeer goedkoope gelegenheid tot het maken van uitstapjes. Goedkoop Personentarief: 6|Wt2 Retour 2de klasse Leïdea-'s-Gravenhage f 0.35. idem Lciden-Voorsciioten O.I5. Retcur Iste kSasse Leiden-Voorschoten 0.20. BIJ MOOI WEEK OPEN WAGENS. Vertrek van Leiden naar 's-Gravenhage7.G5, 0. 10. 11.-, 12.-, 1.-, 1.66, 3 -, 4.10, 5.-, 6.-, 7.—, 8.-, 9.-, 9 66 en bovendien, met uitzondering van Zondags, 6.55 'e morgens, on terug van '«-Graveuïiage naar Leiden7.25, 8.30, 9.80,10.30, 11.80, 12.80, 1.30, 2.30, 3.36, 4.80, 6.40, 6.30, 7.30, 8.30 on 9.30. Verkrijgbaar in eiken degelijken winkel in pakjes van 1/10 Kilo a. 3 Cents. S1M S6 BestelUngen kunnen geschieden bij mijn Agent, den Heer F. W. DE KONING, Haarlemmerstraat 148.

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 5