LEIDSCH DAGBLAD, ZATERDAG 12 MEI. - VIERDE BLAD. Anno 1906 FEUILLETON. No. 14177. Va-n andere artikelon ais rogge, gerst, haver en bconen bleven de aanvoeren klein en werd alles tot langzaam stijgende nrijzen opgeruimd; vooral het artikel duivenboonen was zeer gewild en in het laatst werden fabelachtige prijzen betaald, W'elke men in geruimen tijd niet meer ge kend had. De graanoogst van 1905 is uiet in die mate mcdegevallen als men had verwacht, vooral het beschot vait niet mede ais men dit vergelijkt met het vorige jaar; tarwe was tamelijk goed, dc'ch vooral haver, dui ven- en bruine boon en waren eeer slecht door de vele en langdurige regens. De aan voeren bleven zeer matig en behalve de in het vorig verslag aangegeven oorzaken werkten de hooge prijzen van buitenland- sche voerartikelen er toe mede, dat de landbouwers gedeeltelijk zelf als concur rent optreden van verschillende hunner artikelen. Tarwe. Uiteenloopend van kwali teit. Opbrengst 30 tot -10 heet. per hectare, wegon.de van 74 tot 79 K.G. per heet. Rogge. Goed van kwaliteit, 35 tot 44 heet., wegende 68 tot 73 K.G. Gerst. Chevaliergerst weinig ver bouwd, was van goede kwaliteit; opbrengst ca. 35 heet. per hectare, 65 tct 70 K.G. Wintergerst viel in kwaliteit en in op brengst tegen ca. 40 heet-, met een natura gewicht vaij 60 tot 68 K.G. Zoowel van che valier- als van wintergerst werd de supe rieure kwaliteit aangevoerd van Noord- Holland. Haver van inferieure kwaliteit. Bij een opbrengst van 30 tot 50 heet. was het na tura gewicht slechts 35 tot 45 K. G. D uivenboonen waren van zeer uit- conloopondei kwaliteit, de» opbrengst was gering, circa 30 heet., waardoor dc prijzen goed stand hielden on de puike partijtjes zeer gevraagd werden voor oxport. Paardonboonon. Hiervan valt hetzelfde te zeggen als van de duiven- boon en. Groene erwten. Kwaliteit iets minder dan goed. Deze gingen echter vlug van de hand, zoowel in de kook- als in do voetsoorten tot goede prijzen. Kanariezaad van mindere kwali teit, ca* 30 heet., met veel schommolingen in den prijs, die dooreen goed waren. Koolzaad had dit jaar niet veel te beteekencn. Opbrengst 29 tot 30 heet. Karwij zaad gaf dit jaar 20 tot 25 balen. Prijzen bij opening f 14 om tc klim- paen tot f 15 en later weer op 11 terug te loopen. Blauw maandzaad met redelijke opbrengst, 25 tot 30 balen en verhandeld tot prijzen van /II 12.50. Verschenen is het verslag van do Naamloozo Vennootschap ,,Lissescho Bankvereeniging" te Lisse, over het jaar 1905. Er blijkt uit, dat sedert het vorig jaar verslag een geleidelijke vooruitgang en uitbreiding der zaken valt te conslatee- ren. Om de relaties in Nooixlwijk en Omstre ken te gemoc-i. to komen, en tevens over tuigd, dat uitbreiding der cliontccle, spe ciaal in het Zuiden der bloembollenstreek, nog zeer goed mogelijk is, achtte de direo teur, do heer H. Ph. Sobels, bet ge- wensclit, in Noordwijk-Binnen een bijkan toor to openen cn word hiertoe, onder toe stemming van hot college van commissa- rissen op 9 Octobor j.l overgegaan. Het kantoor werd voorloopig gehouden in het hotel ,,'t Hof van Holland" doch mcu slaagde spoedig in het huren van ten ei gen lokaal op goeden stand, zoodat op 19 October jl. het kantoor in de Voorstraat N. 62 kon geopend worden. Hoewel overtuigd van levensvatbaarheid der branche, is echter do vestiging nog van te recentcn datum, om thans reeds op be duidende resultaten tc kunnen wijzen. Het bijkantoor te Sassenheim beant woordt aan de verwachtingen en door do clientecle wordt van de verleende facili teiten een druk gebruik gemaakt. Do debet-saldo's in rekening-courant be droegen op 31 Dec. jl. 100,071.19 1/2, ter wijl door do klanten bovendien voor eeu bedrag van 220,700 aan credietpapier word geaccepteerd. De disconto-portefeuille bedroeg op 31 December jl. 23,373.96 1/2, terwijl bij dor. den was herdisconteerd f 238820. Uitgezonderd een bedrag van f 28093,94 verdeeld over 39 rekeningen, zijn allo de bet-saldo's en b. g. credietwissels gedekt door borgstelling, hypotheek, geaccep teerde binnen- of buitenlaudscbe wissels, of gecedeerde vorderingen. De ongedekte saldo's zijn ontstaan door tijdelijke ovor- beschikkingen, welke thans grootendeels door onderpand gedekt of afbetaald zijn. Hot bedrag voorkomende onder fondsen- rekening is belegd in 500 aandeelen der Bloembollen-District Telefoon-Mij. Op prolongatie was gegoven 18600 cn opgenomen 16000. Verliezen werden in het afgeloopcn jaar niet geleden. Het saldo van den post regeling kosten ten bedrage van 2011,14 moot geheel af geschreven worden; bovendien op Meubi lair en Materiaal f 500; terwijl werd voor- gestold tegenover het renteloos voorschot ten bedrage van 10,000 (gedekt door oen polis van levensverzekering met gegaran deerde premiebetaling) voorloopig 1500 als rente-reserve to boeken en dc verdcro winst als volgt te verdeelen: aan aandeel houders 3 pCt. over 100,000, d. i. 3000 aan Bedrijfsbelasting f 75; cn het saldo ad 133.38$ op nieuwe rekening te boeken. De hoer A. E. Meijer, accountant lo Amsterdam, was weder in het afgeloopen jaar met de geregelde contróle belast en heeft de Balans en Winst- cn Verliesreke ning mede enderteekond. In de bekende 'Schuurmans-editie, (uitgave von W. E. J. F. Tjeenk Willink te Zwolle), is verschenen do Gdo druk van het „Wetboek van Koophandel", met ver wijzing naar betrekkelijke wetsbepalingen, inhoudsopgaaf en alphabetisch register op de titels en afdedingen, uitgegeven onde-t toezicht van P. H. Jordous. Sftssenhoim. Het Bestuur der Verecni ging „Een School met den Bijbel" alhier heeft per circulaire een bijeenkomst uitge- sohrevon tot hot bespreken van de wen- 3ohelijkheid en do mogelijkheid om te ko men tot het leggen van een nader verband tusschen de verschillende scholen in dezo omgeving, waar onderwijs gegeven wordt gegrond op Gods Woord, naar dc opvatting der belijdenisschriften onzer vaderen. De „noodstand", waarin onze schelen tot hiertoe verkoerden zoo heet het in die circulaire maakte, dat er liefde en onder ling samengaan was; or was een gemeen schappelijke strijd, en dat bond. Ons is echter eenigo ruimte gemaakt; met dank mogen wij het zeggen; maar nu is or ook gevaar, dab we, op zeker terrein meer zelfstandig kunnende leven, hol .in doen op allo terrein, tct schade van de ont wikkeling van ons onderwijs. En die ontwikkeling moet krachtig voort gaan. Noodig is daartoe o.i. elkander Ken nen en elkander bouwen. Daarom noodigt het Bestuur do geadres seerden bestuur, hoofdonderwijzer, onder wijzers uit tot h'et houden van bedoelde vergadering op Woensdagnamiddag 16 Mei a.s. in „Concordia" alhier, om te komon tot het oplichten van een Schoolkriiig, in dien mogelijk. Ter sprake zouden daar kunnen komen de volgende punten: 1. Het oprichten van een Schoolkring. 2. Hoe groot dien kring be nomen. 3. De werksvamheden, e!- a. Vergaderingen van Besturen en onoVi wij zers; b. idem met ouders cn belang, tellen den; c. Bchoolvisitatie (onderling schoolbe zoek); 4. Het kiezen van ccn voorloopig be stuur. Do circulaire is verzonden aan bestuur cn personeel der scholen to Lisse, Hillo- gom, Bennebrook, Niouw-Vennop, Oude- wetering, Noordwijk, Katwijk aan Zee (2 6cholen), Katwijk aan den Rijn cn Rijns- burg (2 scholen). Afdrukken van Indrukken. Dat opschrift is... gestolen. Zeker, we weten het wel; maar voor 't tegenwoordige hadden wij geen boter om te worden ge plaatst boven een beschouwing naar aan leiding van een voorval van jongen datum, dat in den jongsten tijd zeer druk bespro ken werd cn nog .wel besproken wordt; een voorval dat ieder indrukken gaf, waar- yan vanzelf ook, in versohillenden vorm, afdrukken werden verspreid. Daarom willen ook wij de afdrukken onzer indrukken daarbij voegen. Misschien flat zij mede der overweging waardig worden geacht. Wij hebben dan ook weer eens onze cause célèbre gehad, door en in 3en persoon van een slimmen veroordeelde, die voor een korte poos met de autoriteiten een loopje wist te nemen en het publiek in de hoogste spanning hield. 't Is heel natuurlijk dat in zulk een tijd de schaduwen wat beter dan anders wor den opgemerkt, die door verschillende oor zaken op de inrichting onzer maatschappij vallen; dat men wel eens iets opmerkt, waaraan anders hoogst zelden gedacht wordt en dat men er too komt op de he- 'dendaagsehe samenleving het bekende woord toe te passen: „hoe grooter licht, hoe grooter schaduw." Het behoeft wel geen betoog, dat wij niet voornemens zijn speciaal te schrijven naar aanleiding van het voorgevallene, dan al leen io zooverre als dat geval zich gemak kelijk kan herhalen. Meermalen trouwens is ongeveer hetzelfde gebeurd. Een veroor deeld misdadiger, dien het vooruitzicht op een veeljarig verblijf in de gevangenis niet aanstaat, handelt naar de inspraak van zijn gemoed, wanneer hij tracht- te ontsnap pen." Het koele verstand laat hij niet wei ken, anders zou hij waarschijnlijk geen po ging aanwenden. Nu eens zal hij zich met geweld een uitweg banen naar de vrijheid, dan weer zal hij onder een of* ander voor wendsel onder een minder streng toezicht trachten te komen en van die gelegenheid gebruik maken, enz. Vergeten wij niet, dat hij tijd in overvloed heeft om zijr. plannen te overdenken; dat niemand, ook de beste gevangenbewaarder niet volmaakt is en dat zich steeds allerlei omstandigheden kunnen voordoen, die de vlucht begun stigen. Is deze werkelijk volbracht, en heeft men met een zeer gewoon persoon te doen, dan is het geval niet zoo heel erg. Is heb anders, dan ontstaat weldra een niet onverklaarbar re ontroering. De vraag komt terstond in ons op: waar is hij? Bevindt hij zioh in ons midden? Vunnen wij hom elk oogenblik er gens zien opduiken tot het plegen van nieuwe, op vrijheid of leven gerichte aan slagen? Natuurlijk kan men, zoolang de ontvluch ting duurt, op al die vragen geen antwoord verkrijgen. Dat maakt zenuwachtig en do zenuwachtigheid neemt toe, bij al die be richten, die men verkrijgt over vermeende herkenningen en ontmoetingen Ze zijn zoo zonderling, zoo tegenstrijdig, zoo onwaar schijnlijk, dat men wel eens vragen moet hoe ze toch in gezonde hersenen kunnen op komen en er zich over verbazen, dat de autoriteiten niet van stonde aan de kluts kwijt raken. Velen tc'oh, aangelokt door de uitgeloof de premiën, meenen in zulk een geval iets te hebben gezien of opgemerkt, dat met 't gebeurde in verband kan staan. Men ver langd overigens van justitie en politie, die er immers voor worden aangesteld en be taald, dat zij den ontvluchte onmiddellijk 'ontdekken en arresteeren. Gaat dat niet in een ommezientje en het zou wel ccn .wonder mogen hecten waar men de openba re macht juist, zonder het te willen, op 'n dwaalspoor brengt dan hapert 't aan 'fc gevolgde beleid en vertrouwen wordt maar dadelijk opgezegd. Maar zie eens, en dit wordt zoo weinig bedacht, wanneer een ontvluchte veroor deelde, of een nog niet gevangen bedrijver van een misdaad, zich ergens weet schuil to honden en allerlei listen te baat neemt, om zich aan de nasporing te onttrekken, dan moe'c hij zich in zijn schuilhoek nu en IMLJhTST. 8) „Ik bedoel, dat wij Binds ons hier-zijn nu al bijna dagelijks de gasten van de Grevilles zijn. Zou het niet beter wezen nu to vertrekken?" „Ik zou Stanham Park verlaten, juist pu het mij bevalt? Hoe vaak hebt gij mij vroeger niet berispt, omdat ik er nooit heen ging. Waarom zou ik dan weggaan?" „Omdat de heer en mevrouw Greville far milic van mij zijn en omdat zij twee jonge, eohoone dochters hebben." „Aan het eerste herinnert uw bloedver wante mij vaak genoeg, en dat ik het twee de niet vergeot, dat ziet gij aan die korfjes Of gelooft gij soms, dat uw „tante Cla- ira" mij naar „De Olmen" lokt?" „Op zulk een kinderlijk geloof kan ik mij, ronduit gezegd, niet beroemen. Maar mogen wij door onze houding bij moeder «of dochters gedachten en verwachtingen opwekken, die met zulko veelbeteekencndo giften eindigen als die korfjes daar? Of ze bloemen of vruchten bevatten, dat veran dert aan de zaak niets." „Wie zegt u dan, dat het mij daar geen brost is? Zou niet ik het blauwtje kunnen öploopen, ingeval er op „De Olmen" een gegeven wordt? Inderdaad, die kleine May is van een verrukkelijke lieftalligheid". >>Ja5 als het zoo staat, Markham, kan ik u slechts een goed succes toewenscben. Dan ga ik alleen op reis." itWaarom dan met alle geweld reizen, dan wel erg vermaken. Voor hem moet dan ook werkelijk vermakelijk wezen de zeer treurige toestand, waarin onze op dat punt gebrekkige wetgeving de openbare macht laat voortsukkelen. Het moet hem verheugen, dat zij niet eens de noodige macht bezit om do babbeltongen in bedwang te houden. De justitie kan niet verhinde ren, dat men haai" gangen als met Argus- oogen be-spieut, om aan de weetgierigheid te voldoen. En nu moet alles wat gebeurt, of wat men gelieft te vertellen, door de pers tot in de minste bijzonderheden wereldkundig worden gemaakt. Wij zeggen meet wor den gemaakt. Immers, er is geen denken aan, dat er in de pers een volkomen een stemmigheid kan ontstaan, ten gevolge waarvan zij, om bepaalde redenen, of in bepaalde omstandigheden over zeker voorval of over de bijzonderheden daar van, in haar geheel het stilzwijgen be waarde. Dat een deel van de pers op die wijze handelde, zou niet het minste nut hebben en bovendien zcU dat deel zioh toch niet langer in de gunst van het over groot© deel van het publiek mogen ver heugen. Op die wijze kwam men geen stap verder. En toch, hoe hcog men ook wegloopo met de openbaarheid van onzen tijd, welk 'n schat in vrijheid van drukpers er ook wezen moge, elke vrijheid, die absoluut is, en dus niet geregeld, waar noodig niet beperkt, kan eemg gevaar opleveren. Eigenlijk behoort niets grenzenloos te we zen. Waar, zooals in het besproken geval, het openbaar belang het dringend eiseht, daar moet het bijzonder belang, in dit ge val de weetgierigheid van het publiek, die later immers toch bevredigd wordt, tijde lijk vror het algemeen zwichten. Zie eens, ook de ontvluchte of nog niet gevatte bedrijvers van een misdaad, zul len cök wel de dagolijksche lectuur volgen en in hun schuilplaats hun studie maken van de vorderingen van het onderzoek. Zij kunnen lachen om de zenuwachtigheid van het opgewonden publiek. Zij .weten precies wat door ieder vermeed en gedaan wordt, waar men hen zoekt en door welke middelen. Zij komen daardoor vólkernen op de hoogte en zijn in staat het spel heel wat longer vol te houden, dan het ge val zen geweest zijn, wanneer de onge breidelde publiciteit het openbaar gezag niet, zonder het te willen, had tegenge werkt. Daarom behoorde de Openbare Macht, krachtens de wet, de bevoegdheid te be zitten om, iudien er gegronde vrees aan wezig is, dat de opsporing dor bedrijvers van eenig misdrijf of van ontvluchte gede tineerden, door publiceering van berichten daaromtrent,, kan worden verhinderd of vertraagd, het doen van openbare mede- deelingen daaromtrent tijdelijk tc beletten. Wij hebben hier natuurlijk het oog op een algemeen verbod, zonder hetwelk do maatregel geen doel zou treffen. Dan zou den justitie en politie rustiger en dus beter en met meer hoop op dadelijk gevolg haar moeilijk werk kunnen volbrengen; moeilijk vooral bij de hoogst gebrekkige inrichting van hot- recherche-wezen ton onzent. Nu Ï3 geeD markt ter wereld in staat iemand het zwijgen op te leggen. Het eenige wat men kan doen isbeleefd verzoeken: half werk natuurlijk. Wij weten zeer goed dat wij bier een moeilijk en tecder punt bespreken; doch wanneer wij ons bij alles gewennen kunnen aan de gedachte,ons doordringen van de overtuiging, dat het algemeen belang het hoogste is, dan zullen wij het moeten toe juichen indien wettelijke voorzieningen worden getroffen, waardoor de bevoegd heid van het openbaar gezag in deze een billijke uitbreiding erlangt. W. Leiden, 82 Mee. Aan het verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over den toe stand van handel en nijverheid te Leiden over 1905 is nog het volgende ontleend: De heeren Dros Gobrs. Tieleman berich ten, dat het debiet van dc zaeüte zeep fabriek wederom grooter is geweest. Salford? Juffrouw Greville is schoon ge noeg om den meest kiesohkeurigen smaak te bevredigen." „Zoker, maar wat heb ik haar aan te bieden? Ik behoor niet tot de huwelijkscan- didaten." „Daartoe zult gij behooren, zoodra uw arme neef de oogen sluit. Dan zijt gij de erfgenaam van uw oom. Dat weet mevrouw Greville ook." „Zeker. Maar zoo dat geval zich mocht voordoen, dan zou ik toch in ieder geval van mijn oom afhankelijk zijn. Bovendien Zeg eens, Markham, op wien lijkt dat portret toch?" De jonge man had als toevallig een op do tafel liggend album opengeslagen en wees op een fotografie. „Dat? Het is, of veeleer was, die arme Tom O'Regan, die onlangs op een vossen jacht van zijn paard viel en daarbij den hals brak. Jammer van den vent, hij was een echte Ier, met alle deugden en gebre ken van zijn volk behept. De paar jaren, die hij als groom bij mij in dienst was, heeft hij zich uitstekend gedragen. Kort vóór dat ongeval verliet hij mij, om ergens in Ier land weer een betrekking to zoeken. Gij hebt hem ook gekend, gij waart, meen ik, verleden jaar eenige dagen met hem hier op de jacht, Salford. Na dien tijd kwam hij nogmaals op Stanham Park, zon der mij te vindon. Hij bleef eenige dagen en later werden in verband met zijn aanwezigheid alhier dingen ter sprake gebracht, die doch genoeg hiervan. Het lij buig is voor, naar ik zie. Kom Mevrouw Greville was buiten ziohzelve, dat Ernst Salford van plan was Stanham Park te verlaten. Zij bestormde haar jon- Dcor de enorme concurrentie was men eebtjer) niet in- staat vcfrkoopAprijzop te bedingen, welke in evenredigheid waren met de prijzen der grondstoffen. De oonourrentio wordt e tee da heviger, hoofdzakelijk toe te schrijven aan bet in werking-stellen van nieuwe fabrieken, welke zich ten koste van deh verkoopsprijs debiet moeten verschaffen. Het publiek vraagtgelukkig van jaar tot jaar meer en meer naar goede kwaliteit, en vermindert daardoor het verbruik van de tweede soort zachte zeep en het vertrou wen wordt uitgesproken, dat binnen niet al te langen tijd de zachte zeep, vermengd met aardappelmeel, 'tot het verleden zal behooren. De prijzen van het nevenproduct glycerine zijn wederom terugglloopen, hetgeen toe te schrijven is aan de overproductie, .welke thans over de geheele wereld gevonden wordt. Omtrent de Zeep- en P a r f u m c- riecn£abriok (voorheen Sanders Co.) werden dit jaar geen gegevens ver- strleikt, vermoedelijk ten gievolge Van het overlijden van haar directeur. Zoutindustrie en Leidsche Zoutkeet. In den toestand van de Zoutinduatrie is weinig of geen verande ring gekomen; alleen zijn de prijzen ten ge volge van de concurrentie eenigszins terug gegaan. De resultaten der Leidsche Zoutkeet wa^ ren in het afgeloopen jaar bevredigend te noemen; afgeleverd werden 3,384,200 kilo grammen zout. Het kaaszoufc werd met toenemend succes verkocht. Distilleerder ij en. Waar d© geëxporteerde hoeveelheid gedistilleerd iets terugliep in vergelijking met het jaar 1904 on het binnenlandsch gebruik bepaald af- napi, daar is de govolgtrekkfng gewettigd, dat zoowel het distillatoursbedrijf als dat der branders niet op vooruitgang kan bo gen, tc meer, omdat de gemiddelde mout- wijnmarkt, waarop alle groothandel blijft gebaseerd, lager was dan in 1904 en de doorsnccprijs der granen daarenteg«m hoo- ger. Intusschen kondon de distillateurs te Leiden hun debiet handhaven, waardoor hun resultaten vrij bevredigend bleven. Hoewel zeer zeker de mildere toepassing van de Drankwet de gemoederen zachter stemt, zal meer en meer blijken, dat, zooals dio wet thans luidt, zij niet te handhaven is, zOodat herziening urgenter is, dan men het wil voorstellen. Leidsche Broodfabriek. Het debiet bedroeg in totaal 1,591,222 kilo gram brood en 599,601 stuks beschuit. Aan de depothouders /werd 28,231.03 wegens korting als slijters uitgekeerd, als: 25,575.53 aan do slijters in de gemeente on f 2654.53 buiten do gemeente. De prijzen van het brood hebben gemiddeld bedragen per kilo- grafn van gebuild brood 14 ets., ongebuild brood 11 ets. cn roggebrood 8 ets. Het dividend word bepaald op 18 per aandeel. Graanbours. De Graanbcurs had haar gewoon verloop; er waren 114 ge- abonneerden, 8536 toegangsbewijzen werden afgegoven, variccrendo tusschen 104 en 102 per marktdag, 49 uitstaltafels waren ver huurd cn 23 firma's zijn aangesloten bij telefoon of telegraaf. De handel in buitenlandschc granen be paalde zich dit jaar, door het wegblijven van Zuid-ltussische gerst, hoofdzakelijk tot dien van maïs. Hot geheele jaar was naar dit artikel tct flinke prijzen goede vraag en de omzet daarin zeer bevredigend. Ook de handel in Amerikaansche lijn koeken, dio dit jaar tamelijk uitgebreid was, leverde gunstige resultaten op. Van binnenlandsch graan heeft alleen tar we teleurstelling gegeven. De hoogo ver wachtingen, die menig speculant van de extra kwaliteit oogst 1904 had gekoesterd, zijn niet vervuld geworden. De aanvoer bleef steeds voldc'endo en ook de oogst 1905 liet zich goed aanzien. Prijsverbetering van eenigo beteck^nis bleef achterwege en bij den aanvang van den nieuwen oogst was nog ccn flinke voorraad oude tarwe over. gon „neef" met smeekbeden, totdat bij haar beloofde voorloopig nog te zullen blijven. Zij had in haar verbeelding haar schoone dochter reeds als toekomstige meesteres van Wilton Castle gezien, in het bezit van al den glans, al de eer, dio zij door baar on verstandig huwelijk verbeurd had. Dat zij er als arme bloedverwante slechts geduld was geworden, vergat zij geheel en al Met de ontvangen, zeer onzekere belofte moest mevrouw Grevillo zioh goedschiks of kwaadschiks tevreden stellen. „Zult ook gij ons weer verlaten, mijnheer Wil liam?" vroeg zij, zich tot den baronet wendende. „Ik? O, neen," verzekerde deze. „Ver moedelijk zal ik geruimen tijd hier blijven, ik ontdek dagelijks nieuwe bekoorlijkheden die mij boeien. Daarbij is het werkelijk hoog tijd, dat ik een grondig naar mijn be zittingen omzie, en mij van de plichten kwijt, die ze mij opleggen. Ik heb dat maar al te lang verzuimd." „Dat zijn zeer loffelijke voornemens. Maar zult gij u zoo alleen op Stanham Park niet vervelen?" „Toch niet. Aan bezigheid zal het mij niet ontbreken, en naar ik hoop, zult gij mij ook verder liet voorrecht van buurman blijven toestaan. Als mijn zuster maar eerst bij mij is, dan zal ik u niet met woor den alleen voor uw goedheid jegens mij mogen bedanken." Stanham Park zou zich voor haar cn haar dochters openen 1 Welk een verblij dend vooruitzicht voor mevrouw Greville Ondertussehen fluisterde Ernst Sal ford met Ada. „Liefste nicht, ge vermoedt niet, hoe zwaar het mij valt van hier te scheiden. Zult gij tusschenbeido in vriend schap aan mij denken?" „Zeker", murmelde het moisje. „Valt het u zoo zwaar, zooals gij zegt waarom dan toch op reis gegaan?" „Omdat ik moot; omdat ik niet mijn eigen baas ben. Zoodra dit het geval ia, kom ik terug en volg den drang mijns har ten. Vergeet mij tot dien tijd niet 1" Een veelzeggende blik antwoordde hem. Do heer William had dit tooneeltjo scherp gadegeslagen; hij zag met blijdschap, dat hot aangekondigde vertrek van den jongen achterneef May niot dieper deed ontroeren dan natuurlijk waa. Maar wat hij niet op merkte, was, dat May er een zeer juist voorgevoel van had, hoc van dit oogenblik af een ernstige ontstemming in den toch al zoo dikwijls onbarmonischen familie kring van haar ouderlijk huis zou hecr- schen. May was te kinderlijk om do rodeD daarvan to raden, en Ada te fier om haar die aan te duiden. Den volgenden morgen kwam hot don ook reeds tot een zeer pijn lijk tooneel tusschen mevrouw Greville en haar echtgenoot, toen dezo zich afkeurend over de hooge uitgaven der laatste weken uitliet. Zijn vrouw verzekerde, dat zulks om William en Ernst Salford niet verme den had kunnen worden; maar do beor Greville, die in den laatsten tijd zieker on prikkelbaarder dan anders was geweest, wilde daar niets van hooren. Hij verklaar de, dat hem niets gelegen was aan do voor name bloedverwanten zijner vrouw, die nooit het geringste voor hem gedaan had den. Nog minder was hij van plan, zcido hij, zich geheel en al ten gronde te laten richten, tor wülo van do hersenschimmen, dio zij najaagde. Deze zouden toch maar op teleurstelling uitloopen Bij dezo woorden gaf mevrouw Greville haar dochters een teeken de kamer tc ver laten, waaraan door de meisjee terstoud voldaan werd. Gaarne «I May haar zus ter gevraagd, wat dit allemaal toch moest boteokenen, *r Ada si cldo ontstuimig do trap op cn May hoorde, hoe zij de kamer achter zioh afsloot. Aldus aan zich zo Ivo overgelaten, greep hot meisje naar ccn grooton tuinhoed en schreed weldra over de stadsweide. Kon May den f raaien mor gen boter besteden dan tot ccn bezook aan Jessie Millor? In de omstandigheden der Millers had zich in den jengsten tijd veel ten goede ge wend. Mevrouw Elton, zocht, gelijk zij Frank beloofd had, de zieke zelf op, en zij deed niets len halve: alles wat Jessie's toe stand verlichten kon, geschiedde. Dc heer Elton had Miller tot opzichter bevorderd. Hij kreeg nu ccn veel booger loon dan vroeger cn stcide zijn superieuren volko men tevreden. Reeds vond menig stuk bo ter huisraad zijn veg naar hot klcino huis je, als hot zoo voortging, dan konden do Millers op huh manier welgesteld wordou. Toon May bij Jessie binnentrad, zat de ze ijverig als al rijd te werken. Op do vraag naar haar gezondheid, antwoordde zij glim lachend: „mij? O, met uuj gaat het zeer goed. Buiten schijnt do lieve zon, en u, juffrouw May,, iirongjt zonneschijn mee, waar u ook komt." (Wordi \>€rvolffd.)

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 19