Het uitzet eener Prinses. Citroenen als geneesmiddel groeten ia toe te schrijven aan de onvei ligheid in den riddertijd en aan de voor zichtigheid, welke men destijds in den om gang moest betrachten. Wilde iemand een ander groeten, dan bewees hij hem zijn vriendsehapB* Jijke gezindheid door hem de ongewapende zwaardhand, de rechter, toe te steken, daarmede te kennen go- vend, dat het zwaard in de scheede was gestoken en de ander geen aanval te duch ten had. Terwijl dus de man in de middeleeuwen een buitengewone voorzichtigheid moest be trachten, kon de wouw zich veel vrijer en onbezorgder bewegen; terwijl men in onze dagen jonge dames niet gaarne zon der geleide laat reizen, gebeurde dat in de middeleeuwen zeer dikwijls, wat heel veel epische gedichten uit dien tijd bewijzen. Wel waren de wegen onveilig en waren be- rooving en strijd aan de orde van den dag, maar tegenover de wouwen was men in het algemeen zeer eerbiedig en het was de plicht van eiken ridder ook tegen woordig spreekt men nog altijd van dien ridderlijken plicht het zwakke geslacht te beschermen. Het onderscheid in mannen- en wou wen- kleeding, dat ons als iets vaststaands en onveranderlijks toeschijnt, is betrekkelijk van jongen datum. Tot de 15de eeaw droegen ook de mannen rokken en de pan talon, het tegenwoordige symbool der mannelijkheid, is ook nu nog bij vele Oostersche vodken een onbekend kleeding- stuk. In edk geval konden nog in de geheeie middeleeuwen heeren en dames van kleerea verwisselen en de geschiedenis, die men van Konuig Lod'ewijk den Heiligen vertelt, is slechts een voorbeeld uit zeer vele. De Koning, die ook een groot krijgsman was, verzocht een rijk gekleedo dame uit zijn familie, toen zij licra een verwijt maakte over zijn onooglijke kleeding, met hem vaa kleeren te verwisselen, en dc zonderlinge ruil had plaats. Op verschillende beeld houwwerken kan men nu nog den langen rok als het sieraad van den man aan schouwen. Bij begrafenissen zijn twee gebruiken bewaard gebleven, waarvan het eene uit do vroegste tijden van het Christendom, het andere uit het grijze Heidendom dateert. Het Heidgpsche gebruik is bloemen op de kist te leggen; het spruit vcort uit het bij alle jonge volken verbreide geloof, dat men den doodo mooie en kostbare dingen moet geven op de reis naar de andere wereld De eerste Christenen verafschuwden dit Heddenscho gebruik en nu nog is het bij Joodsche begrafenissen verboden bloemen op de kist te leggen. Het Christelijk ge bruik is bet luiden der klokken bij een sterfgeval. Dit gebruik kwam met do in voering der klokken in de Christelijks Kerk in zwang. Het berustte op de bedoe ling, door de heilige tonen den duivel en de booze geesten op een afstand te houden. Ook zoo vele uitvindingen, die men als overwinningen der moderne techniek be schouwt, hebben door de nieuwste onder zoekingen voorgangsters in de oudheid ge kregen. Bijzonder verrassend is het, te hoo- ren, dat de automaat reeds in de oudheid bekend was. In de tempels waren toestel len, waarin men een geldstuk van een on bepaald gewicht wierp, dan drukte het op een hefboom, die weer een klepje opende, waaruit gewijd water stroomde. Terwijl het geld in de zakken van den priester kwam, sprenkelden de biddenden het water over het Godsbeeld uit. Sleets weinigen kenden het mechanisme, de meesten zagen het voor een wonder aan KREEFTEN. Restaurateurs en fijn-proevers rekenen, dat met den lsten Mei het kreeften-seizoen aanvangt. Mei is een r-looze maand en in c1,; daaropvolgende r-looze maanden, tot en met Aug"^*tus, duurt de kreeftentijd voort. De centraio markt voor den Europec- schen kreeftenhand el is Berlijn. Vroeger leverde ook de Spree zelf de smakelijkste kreeft, en r g geldt voor smullers de echte Berlijnsche kreeft als de beste. Maar Duitsohland werd geteisterd door de pest onder deze dieren; een oogenblik dreigde het, dat deze belangrijke handel geneel zou verloopen. Ernstiger nog zag het er uit, toen na het bezweren van de epide mie onder do kreeften, de dieren niet meer ia do Spree terug schenen te willen kee- ren, omdat men de bc'omen aan do rivier oevers gekapt had en de kreeften dusgeea schuilplaatsen meer konden vinden tus- schen de onder water voortgroeiende boom wortels. Docb met kunstmiddelen handhaafde Berlijn zijn plaats als kreeftenleveranoicr van Europa. De kreeftenteelt werd kunst matig uitgestrekt over Pommeren, Posen, Pruisen en Mecklenburg, zoodat men vol doen kon aan de bestellingen uit Frank rijk, België en Engeland van Duitsche kreeften. En tevens nam men maatregelen, om op nog andere wijze aan de steeds zich uitbreidende bestellingen ter Berlijnsche markt te gemoet te kunnen komen. Zoo strekten de Berlijnsche krceftenbandelaars hun inkoopsgebied uit tot Russisch-Polen, Galicië en de Russische Oostzeoprovin- ciën; door den steeds omvangrijker kan del betrok men later zelfs het artikel uit Zweden, Finland, uit het binnenland van Rusland tot van de oostelijke grenzen daar van. Intusschen wordt ijverig getracht, de eigenlijke Spree- en Havelkreeft weer in voldc'ende mate aan te kweeken; doch dit gaat slechts langzaam, cn zoo blijven de ze soorten het zeldzaamst, maar dan ook het lekkerste hapje voor de kreeftenlief hebbers. De eigenlijke Duitsche kreeften loopen onderling in kleur zeer uiteen; zoo zijn de kreeften uit Spree en Warthe bruin, die uit Havel en Oder zwart, en uit de meren blauwachtig cË vaalgeeldoch dit kleur verschil heeft geen invloed cp smaaa of prijs. Na de Duitsche kreeften staan ter Ber lijnsche markt, het beste genoteerd de Zweedsche; de Fransche kreeft is het minst in aanzienhooger geprijsd is weer de Rus sische. In verschillende modetijdschriften wordt natuurlijk druk geschreven over het uitzet van prinses Ena van Battertberg. Het is eigenaardig, dat bij de vele vor stelijke huwelijken in oen laatsten tijd dit artikel nog niets van zijn belangrijkheid ver liest; vrijwel komt alles in hoofdzaak toch cp hetzelfde neer. Nu weten de Engelsohe bladen omtrent prinses Ena's uitrusting te vertellen, dat de Prinses en haar moeder den vorm van de bruidsjapon, die te Madrid gemaakt wordt, zei ven hebben aangegeven. Hoe de vorm is, blijft iter voorloopig nog ge heim wel wordt bericht, dat de stof een prachtig wit brokaat moet zijn, met schit terende zilverstof en fijn borduurwerk ge garneerd. De overige toiletten der Prinses zijn zeer eenvouag, en vormen meer een beval lige omlijsting voor de jeugdige figuur der draagster, dan dat zij die doen uitko men. Er zijn twee avondjaponnen bij van crêpe da Chine", terwijl een derde bestaat uit matgele kant op een onderkleed van chiffon". De klokvormige rok is om do heupen geplooid en heeft een breeden vo lant van prachtige Spaanscho kant, vol gens een kostbaar oud patroon gewerkt. Ook de mouwen zijn versierd met fraai beschilderde en geborduurde kanten, ter wijl een draperie van „chiffon" het décol leté afsluit. Een wandelkostuum van zwart en wit ge ruit foulard is bezaaid met witte vlekken, die er als vogeloogen uitzien. Het is ge garneerd met hemelsblauw fluweel. Licht blauw is de kleur, die do koninklijke bruid boven alle andere verkiest. Daarom vertoo- nen verscheidene van haar japonnen ook liet dessin van de lichtblauwe bloemen op het Wedgwood-porselein. Het uitzet geeft ook eenige kostumea met bolero-jakjes te bewonderen, waaron der een heel mooi, matblauw, met handbyi- duursel gegarneerd. Eenvoudig en harmo nisch- is de indruk, gemaakt door een Em- pire-kleed van zwart laken met witté Mer- veilleuse-kant en zilvergalon. Het linnengoed van de (Prinses wordt in Ierland vervaardigd en voornamelijk door Iersche boerinnen bewerkt. Daar er tweemaal in het jaar citrcAen- oogst plaats heeft en de citroenen lang goed blijven, is er eigenlijk geen tijd van het jaar, waarvan gezegd kan worden, dat hij arm is aan citroenen. Overal in de; winkels, op marktplaatsen, cok op straat' te koop aangeboden, ziet men ze in gel6' volheid lichten, en toch moest de invoer! van citroenen nog veel grootor zijn, want. hun nut Cp gezondheidsgebied is van grootér boteekenis dan men in het alge.' meen aanneemt. Hoe schadelijk is azijn zuur (ooftsap uitgenomen) voor het men- schelijk lichaam; men moest daarvoor in. plaats altijd citroensap kiezen. Aan te nemen, dat citroenen den azijn niet ver-- vangeu, is een vooroordeel. Aardappelsla met citroenzuur, evenzoo selderij, groene salade, enz. smaken zelfs kcstolijk ver- frisschend. Ho© smakelijk wordt een moot visoh door rijkelijk bedruppelen met ci troensap, en hoeveel beter bekomt den menseh do anders zoo zwaar liggende ge rookte paling, ook schol en allo gerookte: en gebakken visch door bijmenging van citroensap! Alle gekookte of gestoofde, vruchten vooTzio men rijkelijk van citroen- sap. Dat smaakt nog ééns zOo> goed en heeft een dubbele waarde, daar juist het citroensap het bloed reinigt; maar het; sap mag eerst na het stoven of koken aan de vruchten toegevoegd worden. Dat citroen als direct geneesmiddel bij rheumatiek aangewend wordt, is bekend. Citroenkuren zijn niets nieuws Minder bekend zal het evenwel zijn, dat zuivere citroenzuren, bij diphtheritis aan-, gewend, een enorme geneeskundige kracht bezittenook een schijfje citroen, bij hoofdpijn op de slapen gelegd, is een uit stekend verzachtingfimiddel. Gezwellen van het tandvleesch zijn reeds veelvuldig door citroenschijfje9 genezen geworden, maar de schil mOet hierbij verwijderd wor den. Citroenlimonade, in geval van koorts, in het bijzonder in geval van influenza, wordt nog veel te weinig aangewend. Men meest ook in gezonde dagen dagelijks eon citroen gebruiken, liet sapboudende weef sel (vlecsoh) van den citroen van het wit te geraamte en de schil ontdaan en flink met suiker gemengd. Als men deze ge woonte jaar in jaar uit volgt, dan wordt de echte zoogenaamde citroenkuur, die zoo aangrijpt, volkomen overbodig. De loop van den menseh. Nu de mooie dagen zijn aangekomen en alles in de natuur uitneodigt tot wandelen, kan men het karakter van zijn medemen- schen leeren kennen, schrijft een Berlijnsch blad, aan hun loop. Uw hoofd, zegt het blad, staat in nauw verband met uw voeten. Een bewijs: wan neer uw voeten koud zijn, hebt gij een ver koudheid in het hoefd. Men ondersheidt in den menschelijken gang vier hoofdtypen. Oppervlakkige personen, pessimisten en luchthartige vrouwtjes nemen kleine, vlug ge pasjes. Lastig is dat die ook eigen zijn aan perscnen van de hoogste geestelijke ontwikkeling. Kleine, langzame pasjes duiden op een eenveudige, kalme en reino zieL Groote, langzame schreden doen een per soon kennen met een zolfbewusten wil; iemand, die hardnekkig berekend te werk gaat. Grooté, vlugge passen kenmerken drifti ge, kijflustige en strijdlustige personen, duiden echter tevens op grooten ijver.

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 13