A0, 1906. $eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. De Prinses. N», 14162 Woensdag 25 ^pi-il. LEIISCH DAGBIAD PRIJS DEZER COURANT» Vooi Lelden per week 9 Oenttj pei 3 maanden 1.10. BniteD Leiden, per loopex en waar agenten gevestigd rijn J 1.30. Franco per postu J 1.65. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f0.17£. Grootere letters nsar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents contant; elk tiental woorden meer 10 Oonts. Voor het Incasseer en wordt 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. i. Leiden, 25 April. Een blijspel aJe het drie-bedrijvige van Franz von Schönthan en Koppel Ellfeld: „Comtesse Guckerl" moet vlot en aardig opgevoerd worden, wil er iets van te rechtkomen. Wordt aan die voorwaarden voldaan, dan is heb een genot om van do opvoering er van getuigo te zijn en dan wordt er geen gelegenheid gelaten voor de vraag of do inhoud van het blijspel nu eigenlijk wel veel te be'cee-kenen heeft. Dan lacht men om snedige gezegden, om grappige toevalligheden, welke dan min der gezocht lijkent en als or bovendien nog mooie toiletten en schitterende mili taire uniformen tc bewonderen vallen, voelt men over zich komen een béhaagüj- ko, prettige stemming en is men aan het slot tevreden over hetgeen men zag en hoorde. Aan die voorwaarden nu hebben de le den van het Meiningcr Hoftheater, die gisteravond in den Schouwburg alhier optraden met genoemd blijspel, ons ver plaatsend te Karlsbad in 1818, voldaan. Hun spel was onberispelijk, den „Mei- ningors" ten volle waardig. Slechts één ding was jammer: dat niet meerderen van hun spel genoten. Die er waren hebben de tien vreemde artisten naar verdienste beloond door dezen her haaldelijk hun bijval to schenken. In liet hotol Leve dag" alhier zullen a.s. Vrijdag afstappen 4o kolonel baron Van Voorst tot Voorst,, kapitein-adjudant v. d. Hegge Zynen, luiUnmnt-kolonel Fro- fer, majoor Verspijck Mijnssen,majoor We er, de kapiteins Leclercq, Do Ridder, en baron, Mulert tot den Leemcule en aldaar dineeren. Hun komst alhier'staat in ver band met te houden kader-manoeuvres. Men verzoekt ons mede- te deelen, dat" de concerten, blijkens achterstaande adver tentie te geven op Musis Sacrum" op 26 en 29 April a-s-, zullen plaats hebben inde Zaal van het gebouw der Voreeniging. Hot 2de rog. veld-artiLlorie, in garni zoen te 's-Qravenhage en te Leiden, zal van 30 Mei tot 16 Juni de legerplaats bij Oldebroek betrekken tot het houden van oefeningen onder leiding van den kolonel J. D. Wagnor, commandant van dat korps. Het Koninklijk Echtpaar zal Woens dagmiddag 2 Mei om 12 uren aan het Centraalstation te Amsterdam aankomen. Donderdag om halfvijf wordt een bezoek gebracht aaïi „Arti et Amicitiae," Zater dag aan het Diaconieweeehuis in de Tessel- schadestraat. Des avonds heeft in den Stadsschouwburg de galavoorstelling plaats. Zondagmorgen wonen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Ne derlanden, volgens gewoonte, den dienst in de Nieuwe Kerk bij ditmaal zal ds. Ph. J. Hoedemaker den dienst leiden. Des middags bezoek aan ,,Artis." Maan dagmorgen wórdt de Rijkspostspaarbank bezocht en 's middags wonen Hare Ma jesteit en Zijno Koninklijke Hoogheid in den Stadsschouwburg de matinéo bij, ten voordeele der slachtoffers van den waters nood in Zeeland. Het uur van vertrek op Dinsdag 8 Mei is nog niet vastgesteld. Henry de Rochefort, de „roode mar kies," bevindt zich te Amsterdam. Hij is aan het Hotel des Pays-Bas afgestapt. De heer .uoohefort woonde gistermiddag do bij de firma Frederik Muller gehouden schilderijenveil:~j bij. Te Rijswijk is in don ouderdom van 89 jaar overleden de heer O. van Vliet Czn., oud-hoofdcommies aan het Departe ment van Waterstaat. In den Grooten Schouwburg te Rot terdam had mevrouw Alida Tart au d Kleyn gisteren haar ecre-avond. Opgevoerd werd .Maria Stuart", met de benefician- te in de titelrol, welke zij als tot een crea tie maakte, flink ter zijde gestaan door mevrouw Van Eysden—Vink als Koningin Elisabeth, Tartaud als Graaf van Leices- ter en verschillende anderen. Het publiek toonde zijn hooge vereering voor de bene- ficianto in do stampvolle zaal door een aantal bloemstukken, dat gedurende den avond tot een dertigtal aangroeide. Schitterend was de ovatie, haar vóór de pauze gebracht. De Minister van Oorlog is hedenoch tend, vergezeld van den majoor van den genoralen staf Pop en een ander hoofd officier, naar Arnhem vertrokken. De heeren A. Lammeréo te Steenber gen en A Smits, te Alkmaar zijn bestemd voor den Indischen dienst, om te worden benoemd tot onderwijzers der derde klasse bij het openbaar Europeesoh lager onder wijs in Ne!derlandflch-Indiè. De minister van financiën maakt be kend, lo- dat in do maand Juni 1606 kunnen worden aangesteld twee surnumerairs bij den dienst van 's Rijks schatkist; 2o. dat in de laatste helft van Mei 1906 in het gebouw van het departement van financiën te 's-Gravenhage zal worden af genomen het bij Koninklijk besluit van 30 October 1886 No. 20 omschreven vergelij kend examen, en 3o. dat vóór of uiterlijk Dinsdag 10 Mei 1906 bij het departement van financiën (af- deeling generale thesaurie) moeten zijn in gekomen de verzoeksohriften om tot dat examen te worden toogolafcetn, vergezeld van de bewijsstukken bedoeld bij art. 5 van het Kon. besluit van 30 October 1886 (opge nomen in de Staatscourant van 7 en 8 Nov, 1886), zooals dit is gewijzigd bij het Kon, besluit van 24 December 1888 (opgenomen in de Staatscourant van 30 en 31 Decem ber 1888). Z. H. do Paus heeft benoemd tot kanunnik van het Kapittel der kathedrale kerk-«te Roermond, den zeereerw. heer L- N. Le Bron de Vexela, plebaan-deken te Roermond, en tot penitencier van het ka thedraal Kapittel, den hooggel. heer J. M. L. Keuier, professor aan het Groot-Semi narie. „De Tijd verneemt, dat de heer B H, Klónne, rector van het Begijnhof te Am- stondam, oud-hoofdredacteur van „De Tijd", gisternacht Yloor een beroerte is ge troffen, zoodat hot noodig werd geoordeeld hem terstond de Sacramenten toe te die nen. Heden was de toestand iets beter, terwijl do behandelende geneesheer blijft hoop geven. Volgens het „Hbld." was gisteravond laat do toestand van deii lijder zeer zorg wekkend. Naar men aan „De Standaard" mede deelt, werd dezer dagen te Leipzig bevor derd tot doctor in de filosofio de heer G. Verkuyl uit Haarlemmermeer. Do heer Verkuyl vertrok in 1894 naar Amerika, ten ©inde aldaar zich als landbouwer te bekwar men; het scheen toen niet in zijn plan te liggen zich aan de studie te wijden. H. M. do Koningin heeft het Be- schormvrouwschap aanvaard over de Inter nationale Tentoonstelling van Schilderijen, enz., die do afdocding „Beeldende Kunsten" der sociëteit M°mus (pres. de heer Laurent Polis, seor. de heer Fred, van Eek) te Maastricht voor de maand Augustus a-s. organiseert. Door 23 boekhandelaren on uitgevers is een adres aan de Tweed? Kamor ge richt tegen de toetreding van - Nederland tot dc Berner Conventie. Na bestrijding van de argumenten, in verschillende adres sen vóór die toetreding aangovoerd, maken zij ten slotte als hun ongeschokt gevoelen kenbaar dat het prijsgeven van het vrije vertar ilngfcrechfc niet door de eisohen 'van het recht, evenmin door het beginsel van eer lijkheid of billijkheid wordt geboden; dat ook de practijk het niet vordert, en dat het indruischt tegen ons nationaal belang. Zij verzoeken daarom do Kamer dringend geen stappen te willen doen in do richting, door do door hen bestreden adressen ge- wenscht. Te Nijmegen is in den ouderdom van 65 jaren overleden de heer A. van dor Gon Netscher, oud-resident van Bagelen (Java), ridder in do orde van den Neder- landschen Leeuw. De heer J. J- E. Duproix, predikant bij de Waalse he Gemeente te Middelburg, heeft, wegens voortdurende ziekte, zijn ontslag gevraagd. Mr, W. D. Bosch, burgemeester der gemeente Wisoh, is voornemens binnenkort eorvol ontslag te vragen. Hr. Mb. instructieschip „Udur". zal met 1 Mei te Hellevoetsluis in dienst wor den gestekt "voor de opleiding van adspi- ran t-machinisten. Het stoomschip „Bogor", van Batavia naar Rotterdam, is 2-1 April Gibraltar ge passeerd; de „Salak" arriveerde 23 April van Rotterdam te Batavia; do „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 24 April van Southampton; de „Ardjoeno", van Rotterdam naar Java, arriveerde 24 April te Marseille; de „Hor zog" (thuisreis) passeerde 23 April Gi braltar; do „Lothringcn", van 'Amsterdam naar Java, vertrok 23 April van Messina. Aarlandervoen. Bij do gehouden aanbe steding van het bouwen van een woon huis met wachtlokaal aan de Galgmachine vtor den heer H. Vink, alhier, word inge schreven als volgt: Metselwerk: S. Bodegraven, Nieuwveen ƒ1245; wed. Th. v. d. Helm, Alfen li-0; L- van der Lecq, Oudshoorn 1219G. ter Reehorst, Nieuwveen 1199; H. Oudones, Alfea ƒ1192; J. Haring, Aarlandervoen 1165. Smidswerk: J. do Haan, Alfen ƒ61.60; J^ Rozcstra- ten, Oudshocrn 50.40. Loodgieters werk: J. H. D. Ponsioen, Aarlanderveen 65.40; wed. J- Grossat, Oudshoora 65. Schilderwerk J. Rijshouwer, Oudshoorn 156; P. v. d. Wassenburg, Aarlandorveen 129. Timmerwerk O. en A. van Wioringen, Aarlanderveen 1160. Do begrc'oting was 2616. Koudekerk. A. s. Donderdag, dos mid dags te twaalf uren, zal alhier con open bare Raadsvergadering worden gehouden. Do collecte, gehouden in de Ned.- Herv. Kerk alhier, ten behoeve van do noodlijdenden in Zeelaud, heeft opgebracht achttien gulden. Tot onderwijzeres aaQ do „Cornelie Jeanne", Naai- en Breischool alhier, is be noemd mej. Hoopo, van Leiden. Lisso. Do uitslag van de verkooping van bloembollenland en bollenschuur van de heoren Van Gogh en Krol in liquidatie, en bouwterrein van den heer D. J. van Stockum, welke gisteren heeft plaats go- had, is als volgt: Peroeel 1. 2. en 3., hot bloembollenland met bollensohuur aan de Engelenbrug, heeft, opgebracht 19,255 en is gekocht door L. Onderwater alhier. Perceel 4., een stuk bloembollenland aan do Catrijnolaan, heeft opgebracht 8250 en is gekocht door M. van der Veld alhier. (Perceel 5., eveneens bloembollenland aan dezelfde Laan, is op 6500 opgehouden. De vier perccelen bouwterrein van den heer D. J. van Stockum, zijn op ƒ8800 op gehouden. Op een gisteravond gehouden verga dering van do Afdeeling Lisse van „Patri monium" is het voorstel, tot het definitief oprichten eener Arbeidsbeurs, aangenomen. Zij zal gevestigd worden bij H. Sloot-beek, hoek Vierkant. Katwijk aan den Rijn. De auto H 337 'geraakte gisteren op don Wo6scnaarschon grindweg in „de Pan" van den woj. De bestuurder was het stuur kwijt, althans hot gehoorzaam do hem niet, zoodal do auto tegen een boom kwam, mot gevolg, dat een defect aan do kar moest worden gecon stateerd. De bestuurder wendde zich to voet naar ons dorp en ging toen por rijtuig zijn me dereizigster halen, die cenigszins door het ongeval gekwetst waa. Katwijk-uan-Zee. Het blijkt ons, dat het bericht inzake don tol op verkeerde inlichtingen berust. Wat toon is hot geval? Ten vorigen jaro besloot de Gemeenteraad op verzoek van mr. O. J. E. baron van Wassenaor van Catwijck tót het yerleggen van den weg door Klein Duin, welke weg aanving bij de R.-K. begraafplaats to Kat wijk aan den Rijn en ten gevolge de af zan ding ter plaatse hinderlijk werd. Langs den straatweg tusschen don tol en Katwijk aan den Rijn stored de heer Van Wassenaor aan de gemeente toen gratis voor dit doel een strook grond af. Bij do uitzetting van den nieuwen weg bleek, dat -.eminissarissen van den tol aan den weg van af Katwijk aan Zee door Klein Duin een verkeerde monding haddon gegeven cn werd deze fout hersteld door den weg in zijn ware ligging uit to zetten en te doen monden. Na be komen vergunning van Gedeputeerde Sta ten (niet van don Minister) hebben dc eige naars van den tol toen de barrière ver- plaatst. Ziet hier de ware beschrijving van wat men zou kunnen noemen dc tolquacstic. Wij kunncu hieraan toevoegen, dat tevens de mogelijkheid weid geopend, dat deze tol gelegen tusschen twee genuente-kom- men, en alzoo een waar ongerief voor do ingezetenen cn ecu extra belasting voor hen binnen niet te langen tijd zal ver* dwijnen. Oudoweteriug. Bij het te water laten van een motorvaartuig van do scheepstim merwerf van den heer Boot alhier, kwam dit mot een volle vaart in botsing met een tegelijkertijd aankomende tjalk, welke niet opgemerkt scheen te zijn Voor de hierdoor berokkende schade wordt door den schip per vergoeding gcöisoht. Warmond. Gistermorgen had alhier het eenjarig kind van den hoor P. van der Wcijden hot ongeluk een open veiligheids speld in te slikken welke speld achter in de keel bleef zitten. Doii dokter was het onmogelijk do speld te verwijderen, waarop hij aanraadde da delijk met hot kind naar het Ziekenhuis te Leiden te gaan, hetgeen teen geschied de. Daar is men er in geslaagd, door het ge bruik van Röntgcustralen, do epold te zien zitten cn te verwijderen. Do toestand van hot kind is thans goed, cn het kon heden weer aan de gelukkigo ouders worden tcruggegoven. Maandag a. s. zal het aangekondigde concert van dc „Harmonio van Warmond" alhier in de prachtig gerestaureerde zaal van hot lokaal „De Zon" plaats hebben. Do verandering, die daar heeft plaats gehad, is een belangrijke verbetering; thans zullen de uitvoeringen, die daar wor den gegeven, zoowel voor muziek als zaDg pas tot haar recht komen. De laatste repetition daar nu gehouden, bewijzen zulks al. Maar mon kome zich Maandag overtui gen. Een mooi programma wordt uitge voerd en aardige voordrachten komen er ook op voor. Dat belooft dus nog voor het laatst een prachtigen avond. Wuddingsvoon. In de laatst gehouden vergadering van Ziekenzorg is met 62 te gen 9 stemmen beBlist, dat het te stich ten magazijn zal gebouwd worden aan den Kerkweg, waartoe ook ?n pand, be- hoorondo aan den heer De Rooy, zal wor den aangekocht. Volon in onze gemeente gewaagden van oen „Ziekenhuis". Vol gens do pertinente verklaring van don voorzitter mag hot gebouw dien naam niet dragon. Hot zal een Magazijn wer den tot bowaring dor materialen, terwijl een paar hoogst eenvoudige kamertjes in buitengewone gevallen dienst kunnen doen voor ope rati e-gol eg en hed e nNu weet men het. Do geheimzinnige kaaediofstal is nog niet opgelost. Hot is zeer wenfichelijk, dat de politie spoedig op het spoor komt van den brutalen joovor, dio op straat on vooral in winkels druk beeprokon wordt. FEUILLETON. 12) Zij stond op en liep verstrooid heen en .weer. Hij was op het punt zelfzuchtig en "Ui- hartig toe te geven aan liefoo en onrecht vaardigheid, toen er aan do dour getisi werd. Hij sprong op en fluistcrae: „Quinnox! Hij komt mij halen. Nu moei ik uw kamer verlaten zonder gezien te worden 1" 'Prinses Yetive vloog naar hem toe, co haar handen op zijn schoudors leggend, riep zij met de woestheid der wanhoop „Je koert terug naar het klooster? Je verlaat Graustark? Om mijnentwil, om mijnentwil 1" Hij aarzeldo en gaf toe. Haar harts tocht maakte hem zwak. „Ja!" riep hij heesoh. Er word nogmaals getikt. Lorry zag haa.- verheugd gezicht en liet haar los. Binnen 1" riep zij. He deur ging open, een bediende sloeg aan, en binnen traa Gabriël. XXIV. Het duurde slechte een oogeublik. Met °ogen, glinsterend van jaloezie en triomf, deed Gabriël eenige schreden voorwaarts. Op heeterdaad betrapt, stonden de gelie ven vóór hem. Haar eerste gedachte was, dat hij nu niet meer kon ontkomenen de tijne, dat haar naam voor altijd bevlekt was Gabriël 1 „Ik kom ongelegen," zeide hij barsoh, terwijl de aderen aan zijn hals en zijn sla- pen opzwollen. „Ben ik hier te veel? Ik vermoedde niet, dat Uw Hoogheid er twee verwachtte Zijn bedoeling was duidelijk genoeg. Hij wilde den indruk geven, dat hij daar was ten gevoigo van een afspraak^ „Wat voert u op dit uur in mijn vertrek ken?" stamelde zij, een poging doende om haar waaidigheid te redden. Lorry stond rechts, eenige voeten achter haar. Hij begreep den Prins en kwam snel tusschen beide, om zoo mogelijk haar den steek to besparen. „Zij verwachtte mij niet, mijnheer,", zei- de hij, met iets dreigends in zijn blik. Hij hield zijn pistool in de hand.. Gabriël zag liet, maar de Prinses niet. Zij kon haar blik ijiet afwenden van het gelaat van den indringer. „Mag ik u nu vragen, waarom u hier komt?" ging Lorry voort Gabriëls vlug begrip redoc hem. Hij zag wel, dat, indien hij op die wijze voortging, de Amerikaan hem zou dooden 1 Hij begon dus oo een andore manier. „Ik vermoedde, dat jij hier waart, mooie mijnheer, en ik r ilde mij met eigen oogen overtuigen. Nu, mijnheer, mag ik u vragen, waarom u hier komt?" Zijn vingers trilden en zijn oogen vlam den van verholen kwaadaardigheid. „Ik ben hier als gevangene 1" zeide Lorry stoutweg. Gabriel lachtte spottend. „En hoe dikwijls is u op die manier hier geweest als gevangene Om middernacht, en alleen in de vertrekken van de Prinses I Do schildwacht weggestuurd 1 Een gevange ne, nietwaar Wat een heerlijke gevange nis 1" „Zwijg!" riep Lorry, doodsbleek. De Prinses begon den toestand te begrij pen. Haar oogen waren wijd geopend van afschuw, haar gestalte was gebiedend op gericht en de blos der beleedigde onschuld kleurde haar wangen. „Nu begrijp ik allee! Sinds je vlucht uit de gevangenis ben jo voortdurend hier op het kasteel geweest. Heel aardig 1 U kon niet mot hom trouwen, nietwaar?" Hij is geen Prins 1 Maar u kon hem wol hier bren gen on verbergen, waar niemand hem zou durven zoekenj in uw vertrekken." Met een kreet van woede vloog Lorry op hem toe. „Leugenaar! Hond' Dat zal je het leven kosten I" sohreouwde hij- Eer hij echter den Prins bij de keel kon grijpen, had Yetive krampachtig zijn arm beetgepakt. „Neen, neen!" gilde zij. „Dood hem nietl Hier mag geen moord plaats hebben 1" Onwillig slingerde hij Gabriël van zich zoodat dezo wankelde en zich met moeite op ae been hield. Zij had hem het leven gered, dooh nu was haar kracht ook uitgeput. Hulpeloos keek zij Lorry aan en stamelde: „Ik, ik weet niet wat te doen of te zeg gen. Mijn hoofd berst!" „Moed. Moed", fluisterde hij zachtjes. „Dat zal ik je betaald zetten," schreeuw de Gabriël. „Als je nog geen gevangene bent, zal je het wojrden. Morgen zaJ het schandaal in Graustark groot genoeg zijn, dat haar voorouders zich in hun graven omkeeren. Ik zal zorgen, dat je gevangen genomen wordt I" Hij wilde naar de deur gaan, doch Lorry hief zijn pistool op. „Als je één stap doet, schiet ik je dood!" „De wereld zal begrijpen hoe on waarom jc mij in deze kamer vermoordde. Schiet gerust 1" riep hij triomfantelijk. Lorry's hand beefde, en tranen van mach- teloozo woede kwamen in zijn oogen. De Prins was de sterkste. Do deur werd onhoorbaar van buiten ge opend; kapitein Quinnox schoof achter den Prins om naar binnen en deed de deur zachtjes dicht, zonder dat do indringer iot-s bespeurde. „Een gevangene?" schimpte Gabriël. „En wie heeft jo dan gearresteerd?" „Ikl" antwoordde een 6tem achter hem. De Prins keerde zich om, en stond tegen over den forschen kapitein van de lijf wacht. „Nu vergunt Lnve Hoogheid mij toch ze kér, te spreken?" vroeg hij veclbetcekcnend aan de Prinses. „Hoe bent u bier gekomen?" bracht Ga briël uit „Ik bracht mijn gevangene hier. Waar zou ik anders mooten zijn dan hier, om hem te bewaken V' „Wanneer, wanneer kwam u hier in de kamor „Een uur geloden." „Toen ik kwam, was u toch niet hier!" „Ik heb een uur lang hier op doze plek gestaan. U was wel erg opgewonden maar het is toch vreemd, dat u mij niet gezien heeft," loog Quinnox. Hulpeloos, geheel verbijsterd, keek Ga lmei om zich heen. „Was u hier. toon ik binnenkwam?" her haalde hij. „Vraag het aan Hare Hoogheid," sprak do kapitein glimlachend. „Een uur geleden bracht kapitein Quin nox den gevangeno bij mij," sprak zij, werktuiglijk. „Het is een 1 ugen", riep Gabriel. „Hij was hier niet, toen ik binnenkwam." De kapitein van do lijfwacht legde zijn hand zwaar op den schouder van den Prins en zeide op dreigenden toon „Ik was hier en ik ben hier. Pas op uw woorden. Als het aan mij stond, dan schoot ik u op staanden voet dood. komt hier binnen als een dief, u beleedigt de Souvo- roine van mijn land. Ik heb alles verdragen, omdat u een Prins is, maar wees voorzich tig, wees voorzichtig. Ik zou mijzelf kun nen vergeten, cn u met eigen handen het verdorven hart uit den boezem rukken. Eén woord van Hare Hoogheid is uw doodvon nis Hij zag de Prinses aan, alsof hij niets liever wenschte dan den gevaarlijken ge tuige te brengen, waar li ij niet voor verra der kon spelen. Zij schudde het hoofd, doch sprak niet. Lorry begreep, dat het nu zijn tijd was, om voor den dag te komen. Met gebogenhoofd sprak hij op droeviger» toon „Mijn bede is tevergeefs geweest, Uwe Hoogheid. Ik heb u gezworen, dat ik aan dezen moord onschuldig ben, en u heeft mij beloofd, dat mijn proces eerlijk zal gevoerd worden Is dat alles, wat u mij kunt toe staan?" „Dat is alles", zeide zij 6chril, langza merhand begrijpend waar hij hefa wüde. (Wordt vorvolffd.)

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 1