KLEEDERMAGAZIJN „DE STAD PARIJS Grootst, goedkoopst en soliedst Heeren- en Kinderkleederen. WISBRUN en LIFFMIHN. Glacé- en StoMlandsehoCu Haarlemmerstr. 116-118. Haarlemmerstraat, hoek Donkersteeg, Best en Goedkoopst Adres Academienieuws. Ingezonden. Burgerlijke Stand. 99 LEIDEI, ADRES VOOR Steeds voorradig een groote keuze Kostuums, ionifeheerenpakjes, Kinderpakjes, Pantalons, Werkbroeken enz., tegen zeer goedlkoope en vaste prijzen. 3647 180 ÖE GRAOIESJSE, pes* kwartaal f l.37'/2> RUIMST GESORTEERD IN; Zijclan Stoffen^ Laizes, Kanten, Broderies, Blouses, Jupens, Gorseffen en Kostuum- rokken. En nu wilt U uit het feit, dat de Hoor- lemsche Raad 300,000 gl<t heeft gevoteerd voor den bouw van een nieuwe watergaafar briek concludceren, dat do gasfabriek niet benadeeld wordt door de Electrischo Cen trale. Een zonderlinge conclusie. M. i. blijkt er uit, dat de vraag naar gas voortdurend toeneemt en meent U nu, dat dit minder bet geval zou zijn geweest, als de Electrischo Centrale er niet ware ge weest Ik zal het hierbij laten. Vorder in de tails treden heeft absoluut geen zin. De Cen trale komt er en de tijd zal leer en wie in dezen gelijk heeft gehad. Indien van de zijde der voorstanders wa re beweerd, dat't eon gebiedende eisch des tijds mag genoemd worden in gemeenten van even 50,000 inwoners naast een gasfa briek een Electrische Centrale te bezitten, zij het met belangrijke jaarlijks wederkee- rende geldelijke offers, dan had men deze zienswijze kunnen deelen of niet, doch ware do kwestie zuiver gesteld geweest. Nu men echter de goe gemeente het ver trouwen op een spoedige rentabiliteit heeft trachten bij te brengen, zonder schijn of schaduw van bewijs, heb ik daarentegen mijn waarschuwende stem, zij hot vruchte loos doen hooren. Ik heb dat gedaan als Leidsch burger, wel is waar geïmporteerd burger en daardoor misschien in de oogen van de geboren en getogen Lei den aars minderwaardig, doch Ik meen dab ook zulk een geïmporteerd bur ger recht van spreken heeft. Dat ik het geheel onbaatzuchtig deed, Mijnheer de Leidenaar, zult U misschien willen golooven, al6 ik vertel, dat, zoodra do Electrischo Centrale gereed is, in de zaak aan welks hoofd ik sta, vrij zeker een twee tal electromotoren in werking zullen wor den gebracht. Deze .wetenschap was voor mij evenwel een reden cm tegen mijn overtuiging in te veren voor den bouw van een Centrale. En hiermede neem ik afscheid van U, Mijnheer de Leidenaar. Elk woord verder hierover zou inderdaad mosterd na den maaltijd zijn en ik zal dus in geen geval in dezo materie verder repli- peeren ook niet als U lust mocht gevoelen een vrij nuttelooze polemiek verder voort te zetten. Dankend voor do vorleendo plaatsruimte J. H. G. VAN DER WEIDE. En nu mijn opmerkingen. Dat ik het eerste Btuk van den heer v. d. W. mosterd na den maaltijd noemde en vorder gevaarlijk, haalt mij de beschuldi ging op den hals dat ik met mijn beeld spraak niet op goeden voet sta en niet lo giscb denk. Evenwefl ten onrechte. Inderdaad kwam zijn stuk te laat om effect te scïtoeren, omdat het besluit tot oprichting der Electrische Centrale al in October van het vorige jaar was gevallen. Indien het was" verschenen den avond vóór die October-vergadering, dan was hij even als do heer Juta met zijn becijferingen, ter elfder ure gekomen, ja, maar heel zijn stuk was geen mosterd na don maal tijd geweest. De heer Van der W. moet al een zon derlinge meening omtrent de meerderheid van onzen Raad hebben en een hoogen dunk van eigen invloed, als hij een togen blik heeft kunnen denken, 'at deze door zijn Bohrijven op een kort geleden geno men gewichtig besluit zou terugkomen. Dat ik zijn stuk niettemin gevaarlijk noemdo, was, omdat ik den suggestieven invloed vreesde, die er van uit zou kunneu gaan op argelooze lezers, die niet gewoon £ijn de cijfers te controleeren, voorname lijk voor zoover deze cijfers van den ver meenden achteruitgang van Leiden moes ben bewijzen. Daartegen moest ik opkomen en het blijkt nu, dat ik dit met succes heb gedaan, immers in zijn lang antwoord komt hij daarop niet weer terug. Als terugslag op de aardigheden, die hij uitspint over de vergelijking van David en Goliath, zou ik, In zijn trant schrij vende, kunnen zeggen, dab m ij n Goliath het snoeven ook niet hééft verleerd. Want, dat hij om het minst zeer geha vend uit den strijd teruggekomen is, blijkt wel hieruit, dat hij na mijn uitvoerige weer legging slechts op een paar ondergeschikte punten terugkomt. En hiermee kom ik tot het zakelijke van bovenstaand uitvoerig betoog. Do heer Van der W. kan leveren een 8 P.K. gasmotor voor 1000 gulden. Het is best mogelijk Ik had mijn opgave van de gasmotorenfabriek Deutz voor een mo tor van besjist eerste klasse; vandaar, dat ik geen reparatie in rekening bracht. Wellicht zou de 6 P. K. Electromotor ook veel goedkooper geleverd kunnen .wor den. Alle waar 1b naar zijn geld; de ver gelijking zou dan Voor tweede kwaliteit ook weer opgaan. Dat de schrijver zich sterk verzet tegen het aannemen van 100 uren arbeid per jaar, bewijst, dat hij zich niet de beteeke- nis van het electrisoh bedrijf kan inden ken. Zijn berekening van 20 minuteh per werkdag is dan ook absoluut onjuist. Voor eon constant bedrijf is inderdaad do gas motor voordeeligervandaar dat ik kon zeggen, dat mijn berekening leerde, dat de electromotoren niot tor vervanging van gasmotoren worden opgesteld, wat hij nu zelf heeft aangetoond. Maar wie motorische kraeht op enkele tijden noodig heeft, bijv. voor hakmachi- nes, naaimachines, koelmachines, voor draaibank, verfmolon, slijpsteen, voor het in beweging brengen van een lift, enz., enz., die neemt een electromotor. Ik heb naaet mij liggen een opgave van het eïec- trisch bedrijf in Rotterdam en kan den heer Van de.- W. verzekeren, dat de ge vallen, dat iemand ongeveer 200 uren per jaar den electromotor gebruikt, lang geen zeldzaamheid zijn. Ik weet wel, dat kaj zich de zaak niet goed heeft voorgesteld en dat kan ik wel billijken maar om iets wat hijzelf niet begrijpt, dadelijk voor naaimeisjes- werk, enz uit te maken, ia toch een beetje dwaas. Was de heer Van der W. nog jong, ik zou het aan jeugdigen overmoed toe schrijven. In elk geval doet hij donken aan een man, die alleen gouden munten kent en het nu zot, dwaas, enz. vindt, d:.t een an der met zilveren of zelfs koperen munt be taald. Do heer Van der W. vestigt verder nog de I aandacht op enkoio kleinigheden zooaia hijzelf zegt. In de eerste plaats op hetgeen ik in het midaèn bracht over de ren'cabili- -teit der gasfabrieken te Groningen en hier. De ruim 108,000 gulden voor het gebruik van den grond waarvan hij gewaagt, is ech ter feitelijk niets anders dan een belasting (accijns), die de gasverbruikers hebben te betalen. Het winstcijfer der Leidsche fa- briek zou ook veel booger kunnen wezen. De gemeente toch ontvangt van de gasfa briek 5 pCt. van het kapitaal, dat zij zelf leent voor 4 pCt. en minder. Voor het ver- B'craten betaalt do gasfabriek aan de ge meente 76 ets. per vk. M„, terwijl het haar buiten de gemeente slechts op 30 a 35 ets. komt. Op de straatverlichting lei de gas fabriek in 1904 pl. m. 6000 gulden toe. Een en ander moet men weten wil men juist vergelijken. Vermoedelijk wist de heer Van der W. een en ander niet. Verder moet ik nog even waarschuwen tegen de dwaling, die de heer Van der W. ook thans weer tracht ingang te a'oen vin den, dat aan de gasfabriek net gas b ij n a niets kost. De kostende prijs waa in 1904 3.379 cent per kub. M. Hij kan het lezen in het laatste verslag. Als hij nog blijfc volhouden, dat in Gro ningen, zooaia men blijkbaar ook hier wenscht, wordt overgeschept uit het laatje der gasfabriek in dat van de Electrische Centrale, dan merk ik hem op, dat de electrische stroom in Groningen ver ben> den tarief aan de gemeente wordt geleverd, zoodat daarvan al slecht sprake kan zijn, (8 ot. bij avond, terwijl het gewoon tarief bij dag is 8^ ct.). Ten slotte vereen igt de heer Van d'er W. zich met ct© ook door mij gemaakte conclu sie: de oenfcrale komt er en de tijd zal lee- ren wie van ons gelijk heeft. En nu ver heugt het mij, dat hij evenals zoovele indu- strieelen en niet alleen de kleinsten voor zijn zaak ooit een tweetal electromo toren in werking zal brengen. Dat is voor mij niet alleen een bewijs \an des schrijvers onbaatzuchtigheid, maar hot leert mij te vens, dat o'e Electrische Centrale te gomoet komt aan een behoefte, want voor het plei- zier en alleen om een zaak te steunen, die hem blijkbaar niet sympathiek is, zal hij deze motoren wel niet nemen. Zoo heeft dan ton slotte dit laatete schrij ven van den heer Van der W. ook weer ons vertrouwen in het welslagen van do Eleo- trischo Centrale in deze gemeente ver sterkt. En er zijn in d'e Laatst© weiken nog veel meer dingen die dat doen, maar ik mag voorloopig niet inéer ruimte voor dit on derwerp vragen, zoodat ik daarover nu niet kan uitweiden. Leiden. Geslaagd zijn voor het docto raal examen in het Romeinsch-Hollandsoh recht: de heer W. M. R. Halherbe; voor het doctoraal examen in do Nederlondscho letterkunde de heer H. Korst. Utreoh'c. Na de redo, die prof. Went heeft gehouden ter gelegenheid' van den Dies Natalie, heeft' nog prof. Eykman het woord genomen dn met een korte toe spraak de heer on J. de Haan, arts, genees heer-directeur van het Geneeskundige La boratorium te Weltevreden, met verlof in Utrecht, A. van der Scheer, arts te 's-Gra- venhage, en H. J. M. Schoo, arts te Krom menie, honoris causa tot doctor in de me dicijnen gepromoveerd. Groningen. Met het einde van dit studiejaar gaat de beer Maurice Pernot, de bekwame, geleerde lector in het Fnansch aan onze Universiteit, de stad Groningea en ons land verlaten. Toen de heer Pernot. zijn eerste colleges in het openbaar hield, zeide prof. Van Hamel reeds, dat heft verblijf van den ,,maitre de conférences" hier kort zou zijn. Maar dat do beer Pernot nu reeds gaat vertrekken, zal ongetwijfeld in rui men kring met leedwezen worden verno men. Zijn wij wel ingelicht dan gaat de beer Pernot, na een korte studiereis door Ita lië te hebben gemaakt, zich to Berlijn ves tigen als correspondent van Fra-nsche bla den. Na het sluiten der lijst nog in hartelijken dank voor het gouden echtpaar ontvangen: f 1.60 van N. N., Leiden, en 2.60 mot een pakketje van eenige aames uit Gouda. C. O. REGT-. Waddingsveen, 29 Maart 1908. fiet Opleidingsschip. De kans, dat wij hier te lando een op leidingsschip voor jeugdige misdadigers krijgen, is, naar het „Hbl." vernam, thans voorgoed verkeken. De commissie, die zich in de laatst gehouden vergadering te Am sterdam geconstitueerd heeft om een begin van uitvoering aan de zaak to geven, is niet geslaagd in haar pogen om voldoende geld bijeen te krijgen ten einde slechts een proef op kleine schaal te kunnen nemen. HLiexersIij stea. Er wora'o aan herinnerd, dat de nieuwe kiezerslijsten op de secretarie der gemeente tot en met den 21 sten April voor een ieder ter inzage liggen en tegen betaling der kos ten in afschrift of afdruk verkrijgbaar zijn. Tot en met den löden April ie een ieder bevoegd, bij het gemeentebestuur verbete ring .van do door dat bestuur vastgostelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hijzelf of een ander, in strijd met do wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. De verzoeken om verbetering van do kie zerslijst worden, met de bijgevoegde bewijs- stukkenj dadelijk tot en met oen 21 sten April voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd en in af schrift, tegen betaling dei- kosten, verkrijg baar gesteld. Een ieder is tot tegenspraak van het ver zoek gerechtigd. De tegenspraak moet sohrifcelijk en uiter lijk den 238ten April aan het gemeentebe stuur worden ingediend. KATWIJK, Geboren: Ariea, D. vaD A. den Dolk en R. van Duyvenbode. Elisabeth, Df van C. van Tongeren eu \V. van der Plas. Overleden: Leendert van Dujjn, 71 j., geh met N. van der Plas. Bastiaan Kat 3 m. Ondertrouwd: Dirk an den Oever wedr, en Geertje van Beelon wed. LISSE. Getrouwd: A. J. Burgers en Kranunburg. Bevallen: M. van Dijk geb. DaLndam D. P. Koomen geb. Van der Lans Z. Overleden: C. van Dril 16 i. G. Berbo# 68 i. L. W. Baak 82 j. P. C. van der Meer li j, VOORHOUT. Geboren: Jacobu9, Z. van Th. Kortekaaa en A. de Winter. Elisabeth, D. vau C. van Vliet en A. van der Bel. Wilhelmus Jo6ephus, Z. van Jac. van der Laan en A_ F. M. van VV gk. LEIDERDORP. Geboren: Neeltjo, D. van 0. Ket en M. van Tol. Arie, Z. van G. van den Bosch eu G. de Bruin. Maria Cornelia, D. van W. Smit on H. M. Jansen. Uit de Reehtzaal. Hofte Arnhem. Het gerechtshof te Arnhem bevestigde gisteren het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij Dorus Driessen tot negen maan den gevangenisstraf werd' veroordeeld, en veroordeelde den conducteur der brieven malen, J. M., die door de Zwolsche recht* bank wegen fraudo in aienstbetrekking toi 1 jaar ©n 3 maanden was veroordeeld, tot twee j aren met aftrek van de preventieve hechtenis. Een doorgesoheurd spoor weg* kaartje. De ambtenaar van het O. M. bij het kan tongerecht te Rotterdam nam gisteren r& quisitoir in de zaak van een reiziger, die zijn spoorwegkaartje had doorgescheurd én den conducteur alleen het gedeelte van de heenreis ter eontroleering aanbood. De ambtenaar was van meening, a'at men niet één, maar twee kaartjes koopt, wat reeds daaruit blijkt, dat de beide kaartjes feite lijk van elkander gescheiden zijn en slecht» door een geperforeerde lijn aan elkandeï; zijn verbonden. Bekl. dient dus te wordetf "vrijgesproken. (Uitspraak over veertien dagen. De tweede Vredesconferentie. Reuter seint uit Washington: De afgevaardigde Root heeft een voor stel ingediend om 60,000 roebel beschikbaar te stellen voor de deelneming van do Ver* eonigcie Staten aan de Tweede Vredesoor fcrentie. Het voorstel van den Tsaar tot het hou den der Conferentie heeft bij President Roosevelt een gunstig onthaal gevonden. De Conferentie zal waarschijnlijk bijeen-* komen in den zomer of in het najaar vail 1906. Berichten over Rijnland's boezem, gedurende de week van 1824 Maart 1906. Stand van den boezem te Leiden. Idem te Oudewetering. Werking der stoomgemalen. Waterloozing langs natuurlijk, weg. Waterinlatiag Regenval in Mm 18 Mrt. 19Mrt. 20 Mrt. 21Mrt. 53 62 58 00 44 46 47 51 Spaarndam 49.30 u., Halfweg I 22 Mrt. 23 Mrt. 24 Mrt. 57 56 54 om.-A.Pfc 53 56 54 em.-AJ; rt.15 u., Gouda 21.85 u., Katwjjk n. Spaarudam u.# Halfweg u., Gouda 2 u., Katwijk 89.30 u. Door de eluis te Gouda u. VOOR 3649 192

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 18