Merkwaardige Advertentiên. druppel viooltjesparfum op een kleeding- stuk blijft maandenlang geuren, en een kcïreltje echte muskus doet dit langer dan een eeuw. Iemand heeft een verzameling van cu rieuze advertentiên uit dagbladen, die hij naarstig telkens met nieuwe merk waardigheden verrijkt. Men kan ze onder- sobeiden in twee soorten: de op2ettelijke en de onwillekeurige aardigheden en de laatste zijn uit den aard der zaak de aar digste. Een advertentie, zcoale die on langs voorkwam, waarbij een pasgeboren kind zelf dank betuigde voor de betoonde belangstelling, is toch eigenlijk niets meer dan aanstellerij van de ouders. En wanneer .we een advertentie lezen, waarbij wordt medegedeeld: „Den lsten April a.s. hopen cnze ouders hun 25-jarige echtvereeniging to herdenken en die annonce is alleen on derteekend Hun kinderen, zoodat geen ster veling daaruit op kan maken, wie er be doeld wordt dan is dat alleen jammer van de nutteloos betaalde advertentie kosten Het schijnt dan ook niet gemakkelijk te wezen, bij familiegebeurtenissen de Hol- landsche taal goed meester te blijven. Hoe komt een bedroefde weduwe anders tot een i inkondiging als deze: „Heden overleed tct mijn diepe droefheid uiijn geliefde Man en Yader D. B., enz." Aan een fatale stijlvergissing maakten zich de onderteekenaars van de volgende advertentie schuldig: „Den löden dezer o -erleed te S. aan 0S0- lera onze geliefde schoonzoon, de heer N. v. P. en den 18den d. a. v. zijn eenigst kind je, oud acht maanden, nalatende een diep bedroefde weduwe." Dat als huishoudster wordt gevraagd een li rhaafd, liefst medern en ontwikkeld Meisje, niet boven 85 jaar, vloeit natuurlijk voort uit een verstrooidheid van den zetter, evenals de aankondiging van Fedora's haar- herfceller, wa'c een willekeurige spotternij schijnt op een karigen hoofdtooi. Anders is het met de aankondiging van een expediteur, die zijn enderneming o. a met dezen volzin aanbeval: „Voor beschadig' g en vlugge verzending wordt ingestaan", zonder te beseffen, dat hij met deze eigenaardige woordkoppeling een heel ander effect verkreeg, dan hij wen sekte. Er is iets komisch in, wanneer een be kend stadgenoot een gehuwd paar Echtelie den vraagt, wanneer de afdeeling Meppeï der S.-D. A.-P. propaganda verklaart, te willen maken voor algemeen kiesrecht in Drente, alsof de andere provincies er niet bij behoorden, Soms geeft ook dankbaar heid aanleiding tot c*.ieuze aankondigin gen: Een „ieder, die ónder Aagtekerke het on geluk heeft door het ijs te zakken, worde, af.ngeraden zich te begeven naar het hof van P. D. aldaar, alwaar hij op de meest liefdevolle wijze van schoone kclisen zal voorzien worden." Dit fraais is onderteekend door een rechtsgeleerde. En wat oen tegenspoed voer een Haar- lemsche familie, die dank betuigt bij het huwelijk van hun zcon, om te moeten lezen, dat de zetter hen dank laat betuigen bij het overlijden van hun zoon W. met Mej. Jo hanna T Kluchtiger is het dan in een Hcorn sche courant te ziera, dat op den Ssten Augustus de heer T. en echtgenoote 7 jaar en de heer B. en echtgenoote jaar getrouwd zijn, dus gezamenlijk hun 12£-jarige echtvereeniging zullen vieren, onderteekend door de Buren. Of een adver tentie, vermeldende dat C. T. en H. M. E. hun 25-jarige echtvereeniging zilllen her denken, met het onderschrift Hun geachte Vrienden. Je moet het maar van jezelf zeggen. Minder vriendelijk is een afscheidr —oei van dezen inhond: Jacob D weneciït aan alle Vrienden, Familie en Kennissen een hartelijk vaar wel, bij zijn vertre1: naar Afrika, behalve aan de familie B., brugwachter daar en daar. De naam van den rampzaligen brug wachter en zijn woonplaats staan er vcluit bij. Moge hij er geen slapelooze nachten van gehad hebben „Harkttredn Dinsdag. Deze trein is tus- schentijds aan verandering onderhevig", luidt een andere mededeeling. Het kan in teressant wezen, met zoo'n trein mee te gaan. Meermalen worden ear zeer zonderlinge posities aangebeden. Hoe vindt men deze? Suikerwerkei's, Gevraagd vc'or buiten een Officier, P. G., vrijgezel en een voor het vervaardigen van Vruehtensuiker- artikelen." „Gevraagd een bekwaam Pianist, Gerard-Dou-straat 96, Café Ti- voli. Aan hetzelfde adres jonge kippen, in eersten leg, te koop". „Huishoudster gevraagd voor Haarlem, niet bevriend met Mannen van het Leger des Heils, noch van de. Loge, laatsten ook genc'emd "Vrij. metselaars." Intusschen is dat nog niet zoo zot, als de advertentie van een jong- mensoh, letterkundig ontwikkeld, die drie duizend gulden zoekt te leenen, ten einde zijn studie te kunnen voortzetten of een betrekking, cok als straatveger bijv., daar hij veel buiten moet zijn. Dan allerlei aanbiedingen. „Ter overna me aangeboden: een Water, en Vuuraftai- re, met porklanten en aanverwante arti kelen". „Te huur: een net gemeubiieer. de voorkamer voor een heer van 5 meter lengte bij 3^ meter breedte.'' In elk geval is deze aanbieding aanlokkelijker, dan de ze „Te Huur: Kamer, keuken, alkoof en klein kamertje. Drie bewoners op de trap".. Arme stakkers, en dat in den winter! Er is indertijd een boekje uitgegeven, „Onze Afgevaardigden''', waarin verschil lende leden van de Tweede Kamer worden beschreven. Hoe moet het hun niet te moede zijn geweest, toen zij in een aankon diging moesten lezen: „Van onze afge: vaardigden zijn nog slechts enkele min cf meer beschadigde exemplaren verkrijg baar." „Wat ter wereld het beduidt om te ad- verteeren, dat geregelde en ongeregelde Pantalons in enorme keuze voorhanden zijn en voor spotprijzen verkocht wenden, begrijpt waarschijnlijk niemand buiten de wereld, waarin men zoogenaamde ongere gelde goederen koopt en verkoopt. Maar 'wie zou c'oit gelooven, dat er te Gronin gen een zaakwaarnemer bestaat, die tevens goochelaar is. Hij kondigt aan: „Onderge- teekende belast zich met het schrijven van requesten, akten, memories. klachten, enz. Ook belast hij zich met het incassee- r:n van gelden en verdedigen voor kanton gerechten. Geeft voorstellingen in de hoo- gerc goochelkunst, afgewisseld door luimi ge voordrachten." Wat een schat van afwisseling kan er zoodoende gebracht worden in de anders wel wat dorre zittingen van de kanton gerechten Verschillende Gerechten. Het menschelijk gestel kan zeer veel ver dragen de zonderlingste, ja weerzinwek kende dingen worden door sommige volkeD bij voorkeur verorberd. Zco eten de Kalmukken in Achter-Azië muizen, roofvogels, vossen, wolven en ot ters, dieren dus, waarvan wij de lucht al niet kunnen uitslaan. Het is opmerkelijk, dat zij het vleesch van honden, katten en wezels versmaden. De Jakost, die het vleesch van den aasgier met gra gte nut tigt, zal dat van kikvorschen en zwijnen niet aanraken. In Tonlrin eet men leeuwen en tijgers en de bewoners der Basji-eilan- den zijn verzot op n geitenmaag en wat daar inzit. De negers gebruiken het vleesch van olifanten, struisvogels, kroko dillen en nijlpaarden als voedsel; de Bcschjesmannen eten mieren en houtwor men. De oevers der Orinoco in Zuid-Ame- rika worden door Indiaansche volksstam men bewoond, die klei, gedrenkt met schildpaddenvet, met graagte verorberen. De Eskimo's en de bewoners van Karn- sjatka moeten,, daar zij in een koude luchtstreek wonen, veel vet gebruiken. Zij drinken het liefst walvischfraan, ge bruiken walvischvet en vischtnaan als soep en beschouwen vetkaarsen als een der uitgezochts te lekkernijen. De Syriërs, Ara-, bieren en Egyptenaren eten gaarne sprink hanen. De Phrygiërs der Oudheid aten sommige soorten van wonnen en nc'g he den heerscht dit gebruik bij enkele stam men der Indianen van Amerika. De oude Grieken gebruikten met voorliefde de pooften van den leeuw en den kameel als een versnapering, terwijl op de tafels der oude Romeinen groote schotels met naoh- tegaalstongen prijkten. Vele negerstammen in Afrika eten slangen. Nog eet men in sommige 'streken van Europa slakken en in Frankrijk een soort van sla, aangemaakt met c'lie ei? azijn en uien van meikevers- Over het eten van ©lakken nog dit uit een Londensche Correspondentie: Het medische weekblad „The Lancet" wees er op, wat een voedzaam en smakelijk gerecht kan worden bereid vanhuis jesslakken. In Frankrijk en Spanje worden deze weekdieren veel door het vt'lk genut tigd, en volgens dat blad worden ze „de oesters der arme lieden" genaamd ar me, arme lieden, je zoudt wellicht de echt© oesters vrij wat liever hebben. •Maar het is misschien slechts een kwestie van smaak, dat wij van de glibberige oesters smullen, eerlijk gezegd, zijn ze mij te griezelig maar de huisjesslak ver achtelijk verschoppen. "VVel ja, het is puur en- simpel een kwestie van meug, en een gekookte huisjesslak, een gestoofde rat, i m gebradeD veldmv'- en gepekelde rupsen zouden zich beBt laten smaken, vis we onz© zinnen niet zooveel op oesters, snippen, co- tel etten en karbonaden hadden gezet. Waarom we van deze dingen watertan den en van de andere schuwen, is ook een puzzle. „The Lanc©t" beweert, dat huisjes slakken honderd percent voedzamer zijn dan oesters, maar dat men moet oppassen, omdat ze zich vaak van vergiftigde plan ten voeden. Als men ze echter na het op rapen nc'g een paar dagen bewaart alvorens te koken, worden ze onschadelijk. Wie uwer lezers er de proef eens mee gaat nemen, I wenseh ik van harte smakelijk eten 1 Geretfragereerde perziken en druiven. Een zending perziken en druiven uit! Perpignan is in een nieuw systeem koelwa gen©, die op bijzondere wijze regelmatig geventileerd worden, te Londen aangeko men, na heel Frankrijk, van het eene eind naar het andere, te zijn doorgetrokken. Dit vervoer heeft de verwachting ver over troffen D© vruchten kwamen in uitsteken de conditie aan, wat vooral voor do per ziken veel wil zeggen, aangezien deze zeer delicate vrucht minder geschikt scheen voor het stelsel van de „Cold storage" dan de appelen bijv., die reeds sinds ge- ruimen tijd in koelwagens naar Southamp- ton vervoerd worden. Ten spijt van de stipt-ste voorzorgen bij het verpakken van de perziken leden deze toch altijd een ver lies van 15 25 pCt. Dank zij het nieuwe procédé, zal dat verlies nu aanzienlijk min der kunnen zijn cn zullen de Fransche fij- ne-vrucbten-teelders de concurrentie niet meer behoeven te duchten van Argentinië, die sterk gevoeld werd sinds de stoom schepen van de Royal Mail" van ijska- mers waren ^oorzien. Ook de Fransche dduiven hadden tot heden een sterke mededinging op de Lon densche markt van do druiven van Jersey, Portugal en Spanje. Men hoopt die nu re overwinnen d'oor ook druiven in koelwa gens te verzenden. Wellicht kunnen ook onze kweekers met liet bovenstaande hun voordeel doen. De refrigeratie-methode voor het transport en het bewaren van vleesch en vruchten wordt hier te lande over het adgemeen nog maar uiterst zelden toegepast.

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 11