HTJ6 Vrijdag 33 31aart« A°, 1906. (Deze Deviant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zonen feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgeving. Onder onze vroede Vaderen. FEUILLETON. 3F:r±:o.s©s. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden 1.10. Buiten Leider», per looper en waar agenten geveBtigd zijn J B 1.30. Pranco per postf 1.65. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels /"1.05. Iedere regel meer 0.17J. Qrootere letters naar plaatsruimte, Kleine edvertentiën ran 30 woorden 40 Oents contantolk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het incasseeren wordt/" 0.05 Wekend, Schietoefeningen te Leiden. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gelezen een missive van den Heer Kolo nel-Commandant van het 4de regiment In fanterie, dd. 21 dezer Maakt bij deze bekend, dat, in verband met de aanschrijving van den Minister van Staat, Minister van Oorlog, dd. 20 Janua- iari jb, bij voldoende deelneming, op de schietbaan aan den Morschiingel te Leiden, (van 1 Mei Lot 15 Se; ember a. s., des [Woensdags of naar "verkiezing des 'Zaterdags van 68 uren 's namiddags, Bchietoefeningeu tot verhooging van 's landt weerkracht zullen gehouden worden ivoor a. do kaderreservisten b. de miliciens met verlof; c. de mannelijke ingezetenen van 16- tot 24-jarigen leeftijd die niet in het leger onder do wapenen zijn, onder beding even wol, dat zij, die niet als militair hebben ge diend, moeten deelneme.i, of met gunstigen 'juitslag deelgenomen hebben aan het voor bereidend militair onderricht; d. de mannelijke ingezetenen van 16- tot 'SO-jarigeu leeftijd, die een bewijs kunnen overleggen, afgegeven door den betrokken officier-onderwijzer, waaruit blijkt dat zij jnet vrucht het voorhereidend sehietonder- 1 richt hebben doorloopen en dat zij die tot een der genoemde cate gorieën van porsonen behooren en aan do bedoelde oefeningen wenschen deel te ne men, zich op werkdagen tot en met 9 April m.s. kunnon aanmelden ten Raadhuizo dezer gemeente (kamer no. 9), van des morgene Inalffcicii (jcg namiddags drie uren. Voorts woru'b de aandacht van belangheb benden er met nadruk gevestigd, dat in het vervol bij dc uitreiking van het be wijs van miiltaire bekwaamheid en lichame lijke geoefendhei d of van militaire bekwaam heid alleen, in het bijzonder zal worden ge let op de geoefcndhe-i in het schieten, zul lende zij die aan de daarvoor gestolde eischen niet voldoen on aan de schietoefenin gen hadden kunnen deelnemen, van he'c Verkrijgen van bedoelde bewijzen worden [uitgesloten. De Burgemeester voornoemd, DE BIDDER. Leiden, 23 Maart 1906. 'DRANKWET. Burgemeester en Wethouders Van Lei- '4en brengen ter algemeenc kennis, dat aa.i hun College verzoekschriften zijn inga diend door: lo. J. KERKVLIET, Ier bekoming van Verlof voor den verkoop van a 1 o o h o 1- v r ij e n drank in het perceel Haarlem- nierstraat No. 37; 2o. D. MOOTEN, ter bekoming van ver lof voor den verkoop van a 1 c o ho 1 h o u- denden, anderen dan sterken drank, in het perceel Maria Boekee-straat No. 13. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 23 Maart 1906.. In afwijking met de vorige agenda had den onze Raadsleden gisternamiddag wei nig belangrijke punten te behandelen. Het gaat c'ok niet aan iedere zitting over ton nen te beschikken en eenvoudige Zaken moeten ook worden afgedaan. Getrouwheid in het kleine is een mooie deugd, die ook magistraatspersonen betaamt. Wij zullen het dan ook niet graag aan do eenvoudi ge agenda toeschrijven, dat er bij de ope ning niet minder dan tien leden ontbraken, waaronder twee wethouders. De heer Ko- revaar kwam eerst later juist bij de behan deling van 't onderwerp, dat hem als wet houder van fabricage het meest moest in- teilesseeren. Cnder de ingekomen stukken er waren er toevallig ook weinig wekte het ver zoek van een Haarlemsch mijnheer, die een pand op den hoek van de Agnietenstraat, dat vroeger een bestemming had, waaraan een gemeentelijke verordening een einde maakte, niet aan netto" menschen kon verhuren, nog al den lachlust der hceren op. De man wil nu, dat do gemeente dit huis van hem overneemt voor een bedrag van 2500 gld. „Het zal hem niet glad zitten," hoerden wij een der Raadsleden tot zijn buurman zeggen. Een adres van de Vereeniging van Mclk- verkoopers om de verordening op den keu ringsdienst van eet- c.i drinkwaren zóóda nig to wijzigen, dat de door veehouders van buiten geleverde melk geregeld onder contróle komt te staan, beeft, dunkt ons, meer kans op inwilliging. Het gebeurt nu dat do melkslijters do dupe worden van de fraude, door den leverancier gepleegd, en c.i natuurlijk gebeurt het ook, <lat de vcr- valsching niet ontdekt wordt en dan wor den do koopers en gebruikers van de melk er het slachtoffer van. Do punten 1 tot en met 10 werden ver volgens stilzwijgend afgehandeld en wij zouden ook niet weten, hoe [wij er iets van moesten zeggen, dat onzen lezers be lang zou kunnen inboezemen. Bij punt elf, voorstel tot beschikbaarstel ling van gelden voor de uitkeering van een gratificatie aan siadswerklieden en brugwachters verscheen enverdween oen motie, om de behandeling van dit voorstel aan te houden totdat de motie- Van Tol, beoogendo een herziening der loonen van de siadswerklieden aan de orde kwam. Do heer Van der Eist lichtte haar kort toe. Laat men de loonen behoorlijk zijn, dan heeft men met deze gratificaties niets noodig, die toch altijd oenigszins onbillijk werken, waar zij bijv. niet in handen ko men van hen, die trouw do gemeente min der dan 25 jaren dienen. Nadat de heeren Witmans, Vergouwen en de Voorzitter do motie hadden bestreden, trok namens de andere heeren de heer Sijtsma haar weder in, daarbij de gelegenheid aangrijpend, commissarissen der Stedelijke Gasfabriek op het hart te drukken, den lantaarnopste kers dan ook in plaats van 10 een grati ficatie van 25 toe te kennen. Als dit bedrag dan, zooals was opge merkt, zou moeten dienen om het zilveren jubileum te vieren, welnu dan mag het ook wel 25 pop zijn. [De voorzitter wilde de motie-Van Tol blijkbaar van de baan hebben door te verklaren, dat B. en Ws. genegen zijn een onderzoek in te stellen naar do loonen der Stadswerklieden in an dere gemeenten, in bevolking ongeveer met» Leiden overeenkomend Zijn deze hooger dan in deze gemeente, dkn, maar ook dan eerst zouden ze een herziening willen be vorderen. De heer Van Tol, gevraagd of hij na deze toezegging zijn motie wilde in trekken, zeide terecht, dat hij zic'i daar over nog eens wilde b&raden en daarin had hij gelijk. De motie heeft zeer veel kans aangenomen te worden.] Het volgend voorstel gaf eenigo wrij ving, B. en Ws. wilden den eigenaars van de Witte-Rozen-laan, een doodloopend laantje zooals men weet, dat ondanks den reinen naam, volgens sommigen er wel eens zeer onrein kan uitzien, gelasten haar te bestraten. De heeren Vergouwen en Wit mans vonden wel heel goed, dat de laan een klinkerstraat werd, maar den eigena ren dien last op te leggen, die voor som migen hunner op f 100 en meer zou ko men te staan, dat achtten ze niet gemoti veerd. De Voorzitter verdedigde het voor stel niet zoo bijzonder sterk, de wethouder Korevaar kwam nog juist vóór do stem ming in den Raad, doch kon het niet red den; het viel met 12 tegen 10 stemmen. Ev zal toch verbetering komen, immers de Raad besloot nu, dat de eigenaars de laan zullen moeten verharden. Eindelijk kwam het laatste en meest ge wichtige punt der agenda aan de orde, nl. de subsidie-verhooging aan „Kennis is Macht." We hadden niet anders gedacht of het voorstel zou zonder slag of stoot zijn door gegaan en dat was het zeker ook, had niet dr. Meuleman een motie in het midden der vergadering gelegd, beoogendo uitsto], ten einde B. en Ws. uit te noodigen een kos tenberekening te maken van een gemeente lijke burgeravondschool. In zijn korte toe lichting merkte de heer Meuleman op, dat een gemeentelijke onderwijs-inrich- ting do voorkeur verdient l oven gesubsi dieerde particuliere inrichtingen. En nu geeft de gemeente 8000 aaD „Mathesis" zal 2360 geven aan „Kennis is Macht" en dit is dan volgens het advies van de Kamer van Koophandel nog maar een stap in de goede richting; dus er zal spoedig meer bij komen. Zoo wordt dit een heel be drag ten slotte en het komt hem voor, dat de gemeente beter doet de zaak zelf ter hand te nemen. De heer Juta merkte op, dat do zinsne de in het rapport van de Kamer van Koophandel, door den heer M genoemd, niet de beteekenis had, er door hem inge legd. Hij vroeg tevens of het de bcdoehng van den voorsteller der motie was, dat oek het handelsonderwijs op deze burger avondschool zal moeten worden onderwe zen. Welnu, zeide de heer Juta, dan zal het in ieder geval veel meer geld kosten. Enfin, de motie werd ondersteund en daar na door B en Ws. overgenomen. Uitstel der behandeling kan voorloopig geen kwaad, omdat „Kennis is Machc" met haar onderwijs kan doorgaan en B. en Ws. kunnen wel een begrooting van een Burger-avondschool maken. Maar wij gelooven voorshands, dat het daarbij ook wel zal blijven. Wij weten wel, dat er heel wat subsidie wordt uitgekeerd aan zoogenaamde vak scholen. Het Genootschap ,,M. S. G." 9000 gulden, „Kennis is Macht", volgens voorstel van B. en Ws. 2360 gulden, de teokenschool van den R.-K. Volksbond 750 gulden, idem van de i Ned. Prot.-Bo f 150, Vereeniging 'rot bevordering van do opleiding tot Instrumentmakers 850 gul den, behalve nog een bedrag van f 4350 aan de iFractische Ambachtsschool en van 300 gulden aan het Departement Leiden der Maatschappij tot Nut van het Algemeen voor <io Volkszangschool. Maar het spreekt vanzelf, dat al deze inrichtingen niet zou den kunnen vervallen bij oprichting eener Burgeravondschool. Hoogstens do eerste vier, die te zameu genieten ruim 12,000 gul den. Wij zijn er van overtuigd dat do school, die do 300 leerlingen van „Mathe sis", de 160 van „Kennis is Macht" en bo vendien nog die dor twee teckenscholeu zou moeten bevatten en opleiden, aan do gemeente oneindig veol meer geld zou moe ten kosten, aangenomen dat al de verschil lende elementen onder één dak waren te brengen. „Kennis is Macht", opgericht met het doel vakonderwijs 'co geven aan diegenen, minder met aardscbo middelen bedacht om H. B.-S. of Handelsschool te bezxieken of privaatlessen te nemen, zou zeer zeker haar taak, die ze met loffelijkon ijver en met inspanning van alle krachten 30 jaren lang heeft vervuld, gaarne willen overdragen aan do gemeente, die mot meer ruime middelen het onderwijs tot een hoo ger peil, zij het dan niet met meerdere be taling van de burgerij zou kunnen opvoe ren, maar of het 120-j rigo Genootschap „M. S. G." rich zoo spoedig uit het veld zou laten slaan, is nog zoo zeker niet. Hoe het zij, wij zullen ons nu niet verder in deze kwestie verdiepen, maar zullen nog wel eens in de gelegenheid worden ge steld er later op terug to komen. Ons gevoelen is echter, dat de zaken wel zullen blijven, zooals ze nu zijn. Welnu, ze loopen ook goed en wat wil men meer? Leiden, 23 ^aaH. De bevestiging van den nieuwen lecraar bij de Ned.-Herv. Gemeente al hier, dr. G. Oorthuys, thans te Brakel, zal plaats hebben op 1 April a. s., des ochtends, in do Pieterskerk, door zijneer- waardes vader, as. O. B. Oorthuys, te Rottei*dam. Des avonds van dien Zondag hoopt de jonge predikant in de Pieterskerk zijn in trede te doen. De firma Burgersdijk Niermans, alhier zal van 29 Maart tot 9. April een be langrijke en uitgebreide boekenveiling hou den. De omvangrijke catalogus van plus minus 5100 nommers is verschenen. Hij be vat o. m. do boekerijen van dr. H. F. U. ten Kate, anthropoloog en ethnograaf (schrijver van „Reizen en Onderzoekingen in Noord-Amerika", Leiden 1885), van wij- Jon onzen stadgenoot, dr. W. O. van Manen, hoogleeraar in do godgeleerdheid aan de Leidsche Universiteit, van wijlen dr. J. O. Th. Schoffel*, arts en geneesheer* directeur van het gesticht „Endegeest", on meerdere andere verzamelingen op allo gebied van wetenschap, letteren en kunst», Tal van gezochte standaardwerken, complo* te reeksen van tijdsohriFten, zeldzame boekjes en curiosa star i onder do verschil lende» rubrieken vermeld; als daar zijn' over land- en volkenkunde en tnthropo- logie, met een bijzondere collectie oudo reisbeschrijvingen; zeldzame boeken ever Amerikageschieden s van het Oosten,; China, Japan; Afrika; Europcescho (voor al Noderlandsche) geschiedenis; godgo* leerdheid en wijsbegeerte; recht geleerd heid en Staathuishoudkunde; Oosterscho en Europcescho taal- en letterkunde, kunstgeschiedenis; genecskundigo weten schappen; scheikunde; wis- en natuurkun de; dierkunde; plantkunde, enz. Tot slot genecskundigo instrumenten,- verzameling chemicaliën, ethnografisehfli voorwerp en, enz. De verzameling is te zien Dinsdag en Woensdag o. s. Op de statuten der vereeniging „Oud- Leiden" is de Koninklijke goedkeuring verkregen. De Clir. Zangvoreoniging „Zingt den, Heer" hoopt a.s. Dinsdagavond een uitvoo- ring te geven. Doet men even de mteite do advertentie daaromtrent in ons blad van lieden te lezen, dan zal men ontwaren, dat dio avond veel goeds bolooft, aange zien een verdienstelijke soliste zich zal doen hooren en een strijkorkest zoo welwil lend is mede to werken. Tevens voegen wij hieraan te'e do mode-, deeling, dat do zuivere opbrengst van ein zen zang- en muziekavond ten goede kointN van den Wijkarbcid Levendaal en oragxeh ving. Men meldt ons: Te Ocgstgccri is op gericht een Werkmansbond voor hri van de Ned.-Herv. Kerk, afdecling van don Chr.-Nat. Werkmansbond. Een voorloopig bestuur is gek- ter regeling van de voorloopige we.' -..valle den. De tweede gehc'udcn vergadering be* noemde tot eere-voorzittor ds. A. J. Ruys. Zoodra het afdeelings-reglement aange nomen is, zal een definitief bestuur ge kozen worden. Deze jeugdige afdecling van den Ohr.. Nat, Werkmansbond is de tweede, die door do afd. Leiden is opgericht. De echout be nacht W. Röraer, directeur on commandant dor marine te Hollevoetsluis, die boden de Kweekschool voor Zeevaart alhier bezocht, gebruikte met gevolg in het caló restaurant „In don Vergulden Turk" het dejeuner. Voor het examen in do nuttige hand werken zijn geslaagd do dames M. P. van der Steen, van Leiden, en B. btriotman, van Lisse. Aangaande de Rijksnormaallessen to Katwijk, waarvan wc vroeger berichtten,, dat ze geleidelijk zouden worden opgehe ven, wondt ons nu gemeld, dat die ophef fing niet doorgaat, maar er met 1 April e.k. weder nieuwe leerlingen zullen worden toegelaten. Behalve de reeds eerder vermelde, door H. M. de Koningin, H. M. do Ko- p Langzaam kwam er een plek blank water Üussche.n de boot en den wal, en hij wist, !dat over ecnige oogenblikken herkenning onmogelijk zou zijn. Juist toen hij den lïooed verloor en wel had kunnen kermen ,Van wanhoop, wendde het gelaat onder Let matrozenlioedje zich om in zijn rich ting. Een nevel verduisterde zijn oogen. eijn hersenen Waren als verstompt. Het jvas juffrouw Guggenslocker I Waarom kwam haar naam niet voor op 'de passagierslijst? Die vraag kwam dado- lijk bij hem op, doch werd oven spoedig naar den achtergrond geschoven, want tot zijn verwondering en blijdschap en ontstel tenis zag hij, dat zij hem scherp aanstaar de door een grooten tooneeiaijker. Duide lijk zag hij haar glimlach en den fladde- renden zakdoek in haar hand. Zij had' hem dus toch gezien, in zijn dwaze bui van zwakheid. Haar laatste indruk van hem \Was dus niet van dien aard, om hem trotser» .te doen zijn. Hoewel hij zich in zijn hart j fa'iep schaamde, zou men dit aan zijn go- I zicht niet gezegd hebben. Zijn oogen schit terden, zijn mond was geopend van blijd schap, een onderdrukte kreet trilde cp zijn lippen, zijn wangen bloosden; zijn geheel e .uiterlijk teekende verrukking. Hij wuifde met hoed en zakdoek, welke teekens door haar krachtig beantwoord werden, i In de vaste overtuiging, dat haar oom ^n tante niet zichtbaar waren, br. cht hij stoutmoedig de vingers aan de lippen en zond een kus over het water 1 „Nu zal zij mij met haar blik verplet teren", zeide hij bij zichzelf, en al zijn moed verdween, toen hij zag, dat zij het had opgemerkt. Een oogenblik bleef zij beslui teloos; toen raakten dc vingertoppen van haar twee handjes haar lippen aan en werd zijn kus hem teruggezonden l De menschen om hem heen waren ver baasd, toen hij eerst een woesten kreet Blank to en daarop als een razende met zijn hoed begon te wuiven. Haar opvatting van wat bij als een groote onbescheiden heid beschouwde, was dan ook zoo onver wacht, dat de uitbarsting van blijdschap, die daarop volgde, best te vergeven was 1 Ais zij een revolver genomen en in toorn op hem gevuurd had, kon hij niet meer verbaasd geweest zijn. Het was haast niet te gelooven I Midden in zijn verrukking kwam echter de gedachte, dat zij niet ver wachtte hem ooit te zullen weerzien, dat zij met hem speelde, dat het slechts oen VToolijke scherts was cn geen genegenheid, die haar bewoog zoo te handelen. Hij bleef met zijn zakdoek wuiven, tot dat zij als een deel van het geheel ver smolt, en de in het blauw gekleide gestalte niet meer te onderscheiden was. Zij was weg, doch de kus, dien zij hem toegewor pen had', zou hem altijd vergezellen. Toen hij zich omkeerde, vroeg hij zich af, of het mogelijk kon geweest zijn, dat hij tra nen in haar oogen gezien had, doch dat was zoo onwaarschijnlijk, dat hij luid be gon te lachen. Een paar meisjes, die l.o hoorden, stemden mee in, doch hij keek haar heel boos aan en verdween tuBsehen de menschen. Altijd kwam weer de vraag bij hom bo ven: Waarom staat zij niet op de passa gierslijst? Nogmaals ging hij naar den klerk en stelde een zeer nauwkeurig on derzoek in. Guggenslocker kwam niet voor onder de namen. Als laatste toevlucht deed hij de vraag: „Zouden zij ook onder een aangenomen naam kunnen reizen?" „Dat zou ik u niet kunnen zeggen," Waarheen gaan zij?" „Naar Graustark". Doch de jonge man schudde langzaam het hoofd, en onwillekeurig schudde Lorry mee. „Weet u zeker, dat u de jonge dame aan boord gezien heeft?" „Dat zou ik denken." riep Lorry met nadruk. „Ik wilde u vertellen, dat er op de boot een "troep Italiaansche en Duiteche zan gers en zangeressen zijn, en dat u zich had kunnen vergissen. Maar als u er zoo ze ker van is, dan schijnt het zeer vreemd, dat uw vrienden niet op de lijst staan." Lorry vertrok, ontmoedigd en met een onbestemde vrees, dat zij misschien een prima donna zou zijn, wier werkelijke naam Guggenslocker was, maar wier too- neelnaam welluidender klonk. Doch dien angst zotte hij dadelijk ter zijde. Een ope ra-zangeres was zij zeker niet, onmogelijk I Hij reed terug naar ziin hotel en maakte toebereidselen om weer naar Washington te vertrekken. Toevallig de vreemdelingen- lijst inkijkend, vond hij den naam, waar hij in de scheepslijst tevergeefs naar ge zocht had: Guggenslocker. Daar stond het: „Caspar Guggenslocker en vier dames, Graustark." Dadelijk begon hij den klerk uit te vragen. „Zij zijn vandaag met de „Kaieer Wil helm" vertrokken," deele deze mede ,D.»t is al wat ik van hen weet. Zij zijn gisteren gekomen en vandaag heengegaan." Als in een droom een tooverdrooin keerde Grenfall Lorry terug naar Washing ton. De geheimzinnigheid, die de vreemde lingen omgaf, was nu een ondoordringbare muur geworden, dien zijn nieuwsgierigheid niet kon overzien. Zelfs zijn fantaisie, zijn verbeelding, was hem van geen nut. Sle -hts op één punt had hij zekerheidhij was ver liefd. Zijn eigen toestand was geen ge heim. Weken later ging hij naar New-York, in de hoop, dat de kapitein van de „Wilhelm' hom uit den droom zou kunnen helpen Tot zijn verbazing vertelde de kapitein hem, dat er geen Guggenslockers aan boord waren geweest-, en evenmin andere perso nen, die met de beschrijving overeenkwa men, voor zoover hij kon nagaan. Den geheelen langen heeten zomer werk te hij, en tobdo en peinsde. In heb begin kon hij het noch zichzelf, noch zijn oom naar den zin maken; later deed hij zoo veel, dat zijn dokter hem aanmaande, wat rust te nementen slotte kon hij het niet meer uithouden. Hij moest alles omtrent haar weten 1 Maar hoe? In het begin van den herfst was hij bleek en vermoeid en even afkeerig van arbeid als van ontspanning. Hij schepte geen ge noegen meer in de gezelschappen, waar hij eenmaal geschitterd had. De vrouv/en ver veelden, de mannen ergerden hem; in den schouwburg was het hem te benauw J; dc club bracht zijn humeur van strook; alles ging den verkeerden weg op. De doktor dreigde hem met zenuwverslapping; zijn moeder liet zich niet meer misleiden Hij zag in dat hem slechts één weg opsn bleef. De dokter, zijn moeder en zijn oom waren het met hem eens: hij zou naar Europa gaan. Nu hij eenmaal besloten was, .Ie zee over te steken, werd hij iets opgewekter. LI ij begon weer belang te stellen in hetgeen er» om hem heen gebeurde, en toen de „Kai ser Wilhelm" in September vertrok, was hij een toonbeeld van gezondheid en levens kracht. Hij was op reis naar Edelweiss, naar do zonderlinge juffrouw Guggenslocko»*, 0ia hem op den dag van haar vertrek een kua laad toegeworpen. VI. Veex*tien dagen later was Grenfall Lorry, aan wal gestapt en genoot hij van de heer lijkheden van Parijs. Den tweeden dag na zijn aankomst ontmoette hij iemand, o'io te gelijk met hem op dc academie geweest was. Harry Anguish had ook twee jaar zoogenaarrid gestudeerd. Hij was een Les te jongen, en een toonbeeld en vo3''ganger, in alle vakken, die door de faculteit min' der gunstig beoordeeld werden. Ilii ert Lorry wai'en zeer bevriend, ofs-.hoo.» 1 un- karakters hemelsbreed verschilden; hun', deugden en gebreken waren van zóó geheel) afwijkenden aard, dat zij elkander in eve>n-j wicht hielden. Hun onverwachte ontmee- ting te Parijs was een bron van genot' voor beiden en een weck lang waren zij on afscheidelijk. Samen dronken zij asbinlh in de cafés en liepen zij naar eehouwbur- gen, opera, danszalen en ce»n paar Fran- 8che en Amerikaansche families, die An guish kende. (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 1