Gemengd Nieuws. Bruin, dio haar in gocxle orde bevonden, waarop de penningmeester aoor den voor- dtter bedankt werd voor zijn getrouw bo beer. Als bestuursleden traden af de hee- en A. de Bruyn en J. Dekker, als com missarissen de heeren M. C. de Bruin, J Bogerman en J. W» van Yliet, die allen herkozen werden. De voorzitter, de heer A. ï'ortgens, deed voorlezing van do Koninklijke goedkeuring der Statuten en van die Statuten zelf, Waarna hij con verslag uitbracht van do Werkzaamheden der Vereeniging in het af- geloopen jaar. De tocht naar Marken werd daarbij niet vergeten en evenmin do ge volgde prijsuitdeeling. Een aardige verrassing was do voorle zing van een aantal brieven, door de jeug dige tochtgenooten aan do leerlingen der openbare school te Marken geschreven en van de antwoorden daarop van de Mnr- kcnsche scholieren ontvangen. Al die brieven gingen van hand tot hand en volo leden konden niet nalaten do snedige opmerkingen der Markonscho en Hazcrswoudscho jongens en meisjes^ on der dc aandacht hunner mede-aanwezigen to brengen. Algemeen was men van gevoelen, dat id'o tocht naar het eiland Marken een waar succes voor de Vereeniging was geweest en dat die bij de jeugd voorzeker in de aan genaamste herinnering zal blijven. Ten slotte -werden do bcsto wenschen geuit voor do gezondheid en het welzijn der Ambachtsvrouwe, do douairière Visser, van Hazcr8woude, clie Trouw Schoolbe zoek" in staat stelt zulke flinko reizen to ondernemen. Daarna werd de vergadering gesloten. lliilogom. Op de door B. en Ws. opge maakte aanbeveling voor gemeente-opzich ter zijn geplaatst do heeren: 1. 0. Wielin- ga to Bridle; 2. J. Breedveld te Voorburg, 3. A. van Driel te Amsterdam; 4. H. J. El- zor van der Boon to 's-Gravenhage en 5. J. Vis te Haarlem. Wegens haar benoeming tot onderwij zeres aan een bijzondere school te Amster dam is door moj. M. G. de Wit eervol ont- Blag aangevraagd als onderwijzeres aan do openbare Lagere school. Door P. Kouwenlioven is een verzoek ingediend tot verkoop van alcoholvrijen drank (mclkverlof) voor slijtersbedrijf in in een winkel in de Hoogewerfstraat. Leiderdorp. Het Rombrandt-comitó voor Leiderdorp met den Hoogen Rijndijk is nu in het bezit van een proof be werking van het Rembrandt-album. In de jongste vergadering word beslo ten de platen op verechillendo plaatsen ten toon to stellen en wol: to Leiderdorp in het Raadhuis, in Irene", bij L. Baars en 0. Noorlandcr; aan oon Hoogen Rijndijk bij B. van Loyningen en Th. Thijssen Wz. Deze week zullen ook een aantal circulai res verspreid worden. Aan do bewaarschool zijn verbonden een onderwijzeres en een helpster; de in- riohting wordt bezocht door 18 jongens en B meisjes boven de 0 jaren en door 35 jon gens en 6 meisjes beneden dien leeftijd. Do leden van de vereeniging Helpt elkaar" zijn tot vergadering opgeroepon tegen Vrijdagavond 16 Maart a. s., in het lokaal „Irene". De agenda luidt: Opening door den voorzitter. Lezing notulen der vorige le denvergadering. Verslag van den penning meester. Idem van den secretaris. Verkie zing van bestuursleden (aftredendon zijn P. do Graaf, J. W. Koning J.Wzn., K. Mol, S. J. van IUiijn). Vaststelling bedrag voor het aanschaffen van verplegings-artikelen Voorstel aanschaffing van een brancard. Vaststelling van de algemoone bepalingen voor bet boekjaar 190G'07. Lisse. Dezer dagen zijn door een onbe kend gebleven persoon aanzienlijko giften geschonken voor de parochiale armen van Llbso en Haarlemmermeer. 6tonden enkele soorten hyacinten, zooals Maria Cornelia, e. a. reeds in oen knop, wachtendo op nog enkele dogen van zonnesohijn om geheel te ontluiken, thans, met deze vorst en ijzige koude, ia hiervan natuurlijk geen sprake meer, ter wijl men algemeen beweert, dat dit vrie zend weer veel schade zal berokkenen aan do planten en vooral aan de hyacinten. Door een verzenaer van afgesneden bloemen werd ons heden medegedeeld, dat Hij -voornemens was geweest nog deze week met de verzending te beginnen, doch door aezo weersgesteldheid was hieraan geen denken, terwijl ook nog de mogelijkheid bestond, dat vele soorten niet meer voor do verzending geschikt zouden zijn. Xoorihvykerhout. Dinsdagavond had in het hotel ,,Het Rechthuis" alhier ae aangekondigde vergadering van de plaat- selijko afdeeling der Algemeene Vereeni ging voor Bloemencultuur plaats. Tegenwoordig waren 27 leden. Bij de opemog spreekt do nieuwe voor zitter, de heer B. 0. Vos den wensch uit, dat zijn medeleden in het bestuur hem bij rijn taak zullen steunon, en dat de leden daarom eendrachtig om het bestuur zullen geschaard staan. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Wordt meaedeeling gedaan van ingeko men stukken, o. a. Van. de afdeeling Velzen en Omstreken, om steun voor een landbouwtentoonstel ling. Aangenomen voor kennisgeving. Van het Hoofdbestuur den wenk, om geen verlotingen te houden zonder toestem- 1 ming van den Burgemeester, en te hande len overeenkomstig zijn advies. Beslo ten zich daarnaar te regelen. Van het Hoofdbestuur een voorstel, om voor gezamenlijke rekening dor leden mest aan te koopen. Aangenomen voor ken nisgeving. In behandeling komt de beschrijvings brief voor de aanstaande Algemeene Ver gadering. Wordt vorkozen als candidaat voor lid van het Hoofdbestuur de heer P. v. Deur- ®on, te Sassenheim. B—B—J^- Voorstel van het Hoofdbestuur, om in het jaar 1900 tentoonstellingen te houden van bloemen van in Mei bloeiende Scil- la's.* Aangenomen. Voorstel van het Hoofdbestuur tot het instellen van een Commissie van Recht spraak bij onderling goedvinden. Voor waardelijk aangenomen. Voorstellen van de afdeeling Hillegom, om een eigen orgaan uit te geven, en om de jaarlijkscho rekening en verantwoor ding in het Weekblad op te nemen Aangenomen. Een der leden wcnscht, dat het Vakblad van Vrijdag ook Vrijdags in handen der leden komt. Besloten Erven Loosj es te verzoeken de verzending te bespoedigen. Tot afgevaardigden ter Algemeene Ver gadering worden benoemd' de heeren B. C. Vos en L. M. van Ncort, on tot plaats vervangers de heeren 0. G. Barneveld en W. Th. L/ingeveld. Do penningmeester, de heer E. Oostdam Jzn., doet rekening en verantwoording van zijn administratie over 1905, en deze sluit met een batig saldo van 10.20 gulden. Wordt goedgekeurd en den penningmeester dank gezegd, op advies van do commissie van onderzoek, do heeren W. Th. Lango- veld en J. Bekkers. Do voorzitter sluit de vergadering onder dankzegging aan do leden voor hun me dewerking tot bloei der Afdeeling. Wegens verboden loting wordt thans ge raden met erwten naar prijzen. Daarbij waren de gelukkige winners I'. Vcrdegaal, N. Mooyman, E. Oostdam Hzn E. Oostdam Ja., W. Th. Langeveld, A. N. Vermin, L. de Wildo en A. van Schie Het leggen van een brug in den Kerkweg alhier, tegenover de boerderij van ó'en heer J. Parlevliet, is Dinsdag aanbe steed. Inschrijvers daarvoor zijn: Cornelia Benard, te Haarlem, 2539; Johannes Christiaanso, to Leidon, 2480; J. Zuilhof, te Voorhout, 2-150; Johan Potman, to Haarlemmermeer, 2286. De gunning is aangehouden. NoordwLjk-nan-Zce. Maandagavond hield de Vereeniging tot bevordering van hot Vreemdelingenverkeer haar jaarver gadering in het cafó van den heer S. van Ruiten. Behalve het bestuur, waren onge veer 25 leden aanwezig. Voorzitter was do heer A. Dorsman. De secretaris, do heer A. Tusveld, las do notulen, die onvoran- derd werden goedgekeurd. Daarna las hij ziju jaarverslag, keurig gestyleerd on ge tuigend van groote nauwgezetheid. Geen wonder, dat de voorzitter hem een warm woord van dank bracht. De penningmeester de heer S. JZandvoort, deed rekening en verantwoording der financión. De com missie tot nazien dezer rekening, bestaan de uit de heeren Jhr. Van Schuilen burg, P. van Bommel on R. J. de Groot, bracht bij monde van den heer P. van Bommel een dankwoord uit op den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Daarop volgden eenigo besprekingen. De heer Jao. Krol vroeg, waarom er do laatste jaren herhaaldelijk werd af geweken van het reglement, dat voor schreef, do jaarvergadering to houden in Februari. Niet alleen, dat hij het onregle- montadr noemde, doch hij meende ook, dat Februari geschikter was, omdat er dan grootero opkomst was te verwachten. Do heer Van der Niet, die des zomers vele goederen bestelt, klaagde er over, dat hij herhaaldelijk onaangenaamheden had met het personeel van de Noordwijkscho tram, waarom hij vroog, of de Vereeniging niet zou kunnen zorg dragen, dat deze on aangenaamheden ophielden en dat hij tot besteller van alle met de tram aangevoerde goederen zou worden benoemd. Do voor zitter beloofde hem, dat hij hieromtrent zou onderhandelen met den chef te Kat wijk. Do heer Doorneveld zou graag do oude huizen zien verdwijnen aan don hoek van don ouden Zeeweg, waarop de heer Van der Werf or op wees, dat de onderneming „Hui3 ter Duin", hierover reeds vroeger ondervraagd, er wellicht het hare toe kon bijdragen, om een weg te verkrijgen op halverhoogte van de duinen, die dan do Noord- en dc Zuidboulevard zou verbin den. De heer Van der Werf bracht verslag uit van do 3do jaarlijksche algemeeno vergadering van heeren Secretarissen of hun plaatsvervangers, gehouden te Utrecht op Zondag 4 Maart 1G06. Hierbij merkte de heer Van der Worf op, dat hij kennis gemaakt had met een zekeren heer Muller uit Amsterdam, die reeds daar en ook te Utrecht lezingen lieeft gehouden, om de idéé, het nut en voordeel uiteen te zetten van Vereenigingon tot bevordering van Vreemdelingenverkeer. Besloten werd den heer Muller aan te schrijven, of hij einde Maart genegen is, ook te Noordwijk te komen lezon. Hot Bestuur werd in zijn geheel herko zen, terwijl in do twee vacatures werd voorzien door de verkiezing van de heeren Jhr. Van Schuilenburg en P. van Bom mel. In de daarop volgende bestuursver gadering werd de heer P. van Bommel ver kozen tot secretaris en de heor S. van Rui ten tot penningmeester. De storm heeft weer aardig huisge houden, do storm in verbond met een bui tengewoon hoogen vloed. Een groot stuk der duinen ia weggeslagen, op sommige plaatsen over een breedte van 8 A 10 Me ter. De trappen, waarlangs men afdaalt naar het strand, zijn óf aanzienlijk bescha digd, óf totaal uit elkaar geslagen. Het was gistermorgen een bedrijvigheid van belang op het strand. Een groot aan tal nieuwsgierigen, leuke opmerkingen ma kend over liet geraamte van do ijzeren trap van ,,Huis ter Duin" of over de muziektent van badhotel Konijnenburg, dio nu op het uiterste randjo van de duinen staat. Wel dra kan zij pootje-wasschen in het zilte nat. Ook werd er ijverig gewerkt; het aange spoelde hout werd naar huis gezeuld, het prikkeldraad van do stukgeslagen draad versperring werd opgerold en wekte herin neringen aan den Trans vaal-oorlog", het helmgras, dat bij geheele hoopen op en legen de duinen lag, werd eveneens 'huis waarts gevoerd. Doch het i3 een gezicht van verwoesting, doch grootsche, indrukwekkende verwoes ting. Oegstgecst. De stemgerechtigde inge landen van den Kamphuizer polder zullen vergaderen op Donderdagavond 15 Maart bij den heer A. F. de Rooy. Punten van behaneling: Vaststelling re kening 1905. Begrooting 1906. Verkiezing van een Poldermeester wegens periodieke aftreding van den heer H. van Egmond. Die van den Marendijkschen polder zullen vergaderen op Maandagavond 19 Maart in „Zomerzorg" te Leiden. Punten van behandeling: Vaststelling re kening 1905. Begrooting 1906. Rjjnsburg. Den 20sten Maart zal ds. H. van Druten vijf en twintig jaar het predikambt bij do Ned.-Herv. Gemeente alhier hebben vervuld. Allen, die Z.Ecrw. hebben gekend en kennen in zijn werken en streven, weten, hoe hij aio jaren heeft besteed aan de schoone taak, om het godsdienstig en ze- delijk peil zijner Gemeentenaren te ver- hoogen. Mogen hem nog vele jaren kracht wor den gegeven zijn verheven roeping met lust te vervullen Wassenaar. Daar dc voorzitter verhin derd was, werd de vergadering van de afdeeling der Maatschappij van Landbouw geleid door den heer M. Peereboom. Medegedeeld werd, dat door de afdee ling een spuit is aangeschaft om de vrucht- boomen te besproeien met bouillie borde laise. De Rijkstuinbouwleeraar, de heer Klaas sen, kan met voldoening terugzien op de lezing, dio hij indertijd gehouden heeft over de behandeling dor vruchtboo- men. Wij hoorden, dat zijn wenken in toe passing zijn gebracht met goed' gevolg en dat velen ook dit jaar tot besproeiing der vruchtboomen zullen overgaan. Uit het jaarverslag bleek, dat de afd. 1 lid had verloren. De rekening van den penningmeester sloot met een batig slot van 165 gulden. De heeren Joh, Knijnenburg cn M. Nell, belast met het nazien der bescheiden, ad viseerden tot goedkeuring. Tot bestuurs leden werden herkozen de voorzitter en de heer S. v. d. Stoel. Afgevaardigden naar do Algemeene Vergadering zullen zijn de heoren S. v. d. Stoel en G. Nell. Voor het houden VRn een Yorkshire beer zal aan - den heer A. A. Knijnenburg een subsidie van vijf en twintig gulden worden ver leend, mits hij voor de leden der Afdeeling een reductie van vijftig oents verleent op het dokgeld. De vegaderingen worden niet meer op het Raadhuis gehouden. Waddingsveen. Door den Gemeente raad is aan de vereeniging „Ziekenzorg" een jaarlijksche subsidie van 150 vor- leend ter tegemoetkoming in de klosten, verbonden aan het bouwen van een geschikt lokaal tot berging van materialen en twee vertrekken bestemd woor het ■verrichten van operation en het verplegen van pa- tiëuten. Door don heer Regt is een adios aan den Gemeenteraad verzonden, om den leef tijd der leerlingen, die t-ot het onderwijs op de Openbare School wenschen toegelaten te worden, op vijf jaar te stcilen. Daar op de bijzondere scholen die leeftijd wordl gehandhaafd, acht hij het zeer wonschelijk dat de vrije keuze der ouders, naar welke school zij hun kinderen willen zenden, door geenerlei beperkende voorwaarde wor de bemoeilijkt. Op hot adres van het N. O. G., hou dende verzoek, om de onderwijzers in de betaling der bijdragen voor het pensioen voor weduwen en weezen te helpen, is door den Gemeenteraad afwijzend beschikt-. Naar wij vernemen, hebben zich voor de vacature van onderwijzer aan school B. vier sollicitanten aangemeld. Geraeeutelijko Arbeidsbeurs. Stadsummcrwerf, telefoon No. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 2uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 2 kantoorbedionó'en, 2 timmerlieden, 1 metselaar, 2 schilders, 1 hoefsmid, 1 sto ker-machinist, 1 schoenmaker, 1 verver (kleeding), 4 bakkers, 1 banketbakker, 1 koekbakker, 1 wijnkoopersknccht, 1 nacht waker, 1 kellnor, 1 oppasser, 2 huisknechts, 1 schipper, 1 koetsier, 2 grondwerkers, 7 magazijnkneohts, 2 kleermakers, 7 loop knechts, 9 losso werklieden, 2 werksters. Dq mijnramp in Frankrijk. De geest, die de Fransche reddingsbriga de bezielde, vóór het werk, door het optre den van do verstikkende dampen tijdelijk moest worden gestaakt, komt uitstekend tot uiting in do volgende scène, welke zich Zondag aan een der scbachtmondingen af- speeldo. Zekere Simon Rick, een dólégué des mi neurs, d. w. z. iemand dio door zijn kame raden was aangewezen om het reddings werk to controleeron, was in een woedend dispuut gewikkeld met een drietal inge nieurs. Rick wildo en zou afdalen in schacht 10. Hij had zich op den dag dor ramp door di© schacht gered. In samenwerking met den onderbaas Pelavaud had hij 17 kame radon door allerlei gangen den weg gewe zen tot zij eindelijk veilig den uitgang hadden bereikt. Maar, helaas, de zoon van Simon Rick was in de mijn achtergebleven. En nu wilde do vader opnieuw afdalen om den jongen to zoeken. Doch een der inge nieurs verzette zich daartegenhet was te gevaarlijk. „Neen, neen 1" antwoordde Simon „ik moet naar benoden en dadelijk I Ga je meo Pelavaud?" Deze, de ploegbaas, aarzelde: „Ik wil wel, maar ik durf er de heole ploeg niet aan te wagen." Toen mengde de hoofdingenieur Petit- jean zich in de discussie, rneè een kort „Het moet-, ik ga ookl" Een der andere ingenieurs zeide toen: „Het zij zoo, maar dan moet Pelavaud de leiding op zich nemen." Dc heele ploeg stemde hiermee in en de tocht naar beneden werd aanvaard, zonder dat verder een woord werd gesproken. De hoop, dat nog een aantal personen gered zouden worden, is vrijwel vervlogen, men moet zich thans cr toe bepalen de ver koolde en verminkte lijken der slachtoffers te bergen en zoo mogelijk te trachten hun identiteit vast te stellen. Er is slehts wei nig verbeeldingskracht noodig, om zich voor t© stellen, welke hartverscheurende tooneo- len bij die herkenningen voorvielen, daar in de zwaarbezochte plaatsen geen enkele familie is, dio niet óón of meer dierbaren te betreuren heeft, die niet een kostwinner of verzorger heeft verloren, waar geen kin deren hun vader, weduwen hun echtgenoot moeten bejammeren. En daar groot© rampen gewoonlijk ook groote heldendaden ten gevolge hebben, zoo zijn ook hier weder daden van opoffc- renden manlijken moed, van heldhaftige doodsverachting mede te deelen. Dat de Fransche ingenieurs en mijnwer kers zich niet onbetuigd hebben gelaten en herhaaldelijk hun leven hebben gewaagd, om zoo mogelijk dat hunner makkers t© Tedden is reeds vermeld, maar ook de Duit- schers,- de leden der Wcstfaalsche reddings brigade, hebben bewezen, dat echte men- schenliefde zich niet gebonden acht aan grenzen of door nationale naijver of haat. To halfzcs zijn ze Maandag de mijn bin nengegaan. Fransche ingenieurs met eenigo mijnwerkers daalden vooraf neder om, voor zoover het mogelijk was, don weg to wijzen. De kabel loopt af, doodelijk zwijgen heerscht onder de omstanders, de wakkere mannen gaan misschien den dood te go- moet. Er klinkt een schelletje, de kooi is op een diepto van 340 M. aangekomen. Opnieuw wordt gescheld, do mannen zijn aangekomen; de aooi komt mot groote snel heid weder naar boven. Nu begeeft een deel der Duitschers zich ook naar beneden, onder geleide van de ingenieurs Engel en Meier en een dokter. Zij dragen gewone mijn werkers palc ken en hebben op den rug en de borst zakken hangen met gecompri meerde zuurstof, voldoende voor een groot aantal uren. Ook hebben ze berries bij zich voor het vervoer van de lijken. De kooi gaat weder naar beneden en als het klokje heeft aangegeven, dat de red ders bij de eerst aigedaalden zijn aange komen, komt ze weer naar boven om weer nieuwe mannen mede te nemen. In bewo gen stilte wachten de omstanders het oogenblik af, dat do uitslag van het held haftig pogen bekend zal zijn. En al konden er geen menschenlevens meer worden gered, de dappere redders be reikten, wat er nog te bereiken viel. Door hun eigenaardige werkwijze cn het practi- sche gereedschap, dat ze mede hadden ge voerd, mocht het hun gelukken langs de loopgangen te komen Te 11 uren 's avonds waren ze op een diepto van 800 M geko men. Do daar gevonden lijkeu werden op de berries gelegd cn naar boven vervoerd. Zwaar vermoeid aanvaardden de wakkere mannen den terugtocht, terwijl een ander achttal reeds gereed stond hun plaatsen in te nemen. Het bericht, dat de lijken waren opge haald, verspreidde zich als een loopend vuurtje door de dorpen en van alle zijden kwam do droeve menigte aansnellen om t© trachten de dierbare slachtoffers zoo mo gelijk t© herkennen. De komst van do Duitsche reddingsbri gade heeft een diepen indruk op do mijn werkers en do ingenieurs gemaakt. Bchoo- rende tot een korps dat aan de Urbernia- mijn t© Gelsenkirchen is verbonden een mijn waar branden vaak voorkomen zijn zij op den trein naar Frankrijk gegaan, zoodra zij van de ramp hoorden. Zij brach ten den nacht wakende door, en toon zij to Billy aankwamen, gingen zij regelrecht naar de putten zonder een oogenblik rust te nemen. Hun leider, Hugo Koch, ant woordde toen Léon hem bedankte, dat on gelukken, „geen grenzen kenden" en dat allo volken zich zouden vereenigen om feen gomeenschappelijken geesel van de mensch- heid den oorlog aan te doen. De berichtgever van het „Journal" meldt dat de brand in de mijnen nog voortduurt. De galerijen zijn onbereikbaar, het inwen dige gelijkt een oven. De lijken van do j ongelukkige kolendelvers die door do ont ploffing gedood zijn, braden in dat helsche vuur. Aan do monden van de schachten wijkt men vol ontzetting terug, daar de lucht van brandend vleesch er te bespeu ren is. Als hij do tooneelen te Saliaumines be schrijft waar do menigte in groepen van twintig bij dc lijken werd toegelaten, zegt de correspondent: Nooit van mijn leven heb ik iets zoo schrikkelijks gezien. Ik heb de slachtoferfc v-an de Tamp met de „Hilda" aangestaard; ik heb do lijken gezien van de menschen die bij de aardbeving in Cala- brië omgekomen waren, en hen die hun loven lieten in den weldadigheidsbazaar. Ik heb de overblijfselen gezien van men schen die vevdronken, verbrand, vermoord, waren, maar nooit, nooit heb ik een tafe reel aanschouwd, zoo overweldigend nf schuwelijk als dat wat ik te Saliaumines zag. Deze lijken zijn maar lijken in naam, het zijn eenvoudig sintels van beenen, ar men of hoofden asch die menschen is geweest. Mannen, vrouwen en kinderen gaan langs dio vreeselïjke doodkisten. Zij snikken en buigen zich voorover over dio verminkte overblijfselen, zonder een er van la kunnen herkennen. Soms openbaart een kleine bij zonderheid den naam van den doodo een horloge, een trouwring. Vijftien lijken zijn op deze wijze in den loop van den dag van eergisteren herkend, temidden van uit barstingen van snikken en hartverscheu rend leed, waarbij ik niet stil durf staan. Ik moest weg van dat hartbrekend tafereel, van de indrukken, do geluiden van dio vreeselijk© plaats. Mijn overspannen zenu wen konden het niet langer uithouden bij zulk een afschuwelijk schouwspel, zoo diep roerend zelfs voor de meest verharde har ten. Gistermorgen om 11 uren werden ailei gevonden slachtoffers begraven; te Billy, waren het er 35, te Mericourt 22, te Salau- mines 25. Te Mericourt, dat bijna totaal is uitgeroeid, werd door den bisschop van Arras een lijkmis opgedragen. Hij sprak de lijkrede uit. Yan het ministerie voerde Dubief het woord. Daarna sprak Basly, volksvertegenwoordiger en burgemeester van Lens. Eindelijk een afgevaardigde van den Algemeen en Mijnwerkersbond» Beide laatste redevoeringen waren uiterst heftig en brachten geweldige sensatie te weeg. De bisschop las een telegram voor. van Z. H. den Paus. Het tooneel is onbe- 8chrijfb"jk; honderden jammerende vrou wen en kleine kinderen stonden om de graven geschaard. Gistermiddag werd met bet zoeken naar lijken voortgegaan. In massa's liggen ruwe doodkisten gereed. Zoodra de lijken bovenkomen worden ze gekist en begra ven. Een tetegram uit Lens van gisteren meldt: Nadat de pogingen om de gassen uit de mijn te verwijderen, mislukt waren, wil men het nu op deze wijze beproeven.. De schachten III, IV en XI zullen lucht dicht afgesloten worden, terwijl door schacht II met een sterken ventilator lucht ingeblazen wordt, die zich overal zal ver doelen en op den terugweg door-de hevige uitstrooming alle vergiftige gassen naar de buitenlucht moet meevoeren. Het parket heeft natuurlijk onmiddellijk een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van de ramp- Hierbij is gebleken, naar verluidt, dat do brand in schacht No. 3 reeds een maand geleden is uitgebroken. De ingenieurs waren sedert eenige dagen ernstig ongerust voor uitbreiding van het vuur en hadden verschillende schachten nauwkeurig onderzocht. Echter moeten zij niets buitengewoons bemerkt hebben. Doch de mijnarbeiders stollen de direc tie toch verantwoordelijk en beschuldigen de ingenieurs van zorgeloosheid, daar, vol- gens hen, nadat het vuur reeds do houten afscheidingen had aangegrepen, het afda len had dienen verboden te worden. De opgewondenheid en verbittering on der de plaatselijke bevolking houden dan ook aan. Do leiders der werklieden beschul digen er do autoriteiten van geweigerd te hebben op staanden voet een mijn onder water te zetten, wat h.i. het leven van velen nog zou hebben kunnen redden. Een Havas-telegram bevestigt thans,, dat de reddingsbrigade van de Westfaal- sche mijnwerkers naar Couriières is gezon den door keizer Wilhelm zelf. De redders moeten handschoenen dragon van gutta-k percha. Het blijkt, dat do Duitschers ge bruik maken van rookhelmen en het daar* door kunnen uithouden in dc verpeste ruimten. Onder de in rouw gedompelde huisgex zinnen is overal gejammer cn geklag. Wol komen er giften binnen, maar voor zoo ve len toch nog niet genoeg. De Fran se hö Kamer stond, gelijk gemeld, een half mil* lioen franken toe; de Parijsehe Gemeen-- tcraad heeft 25,000 franken gevcteerd voor de slachtoffers, de „Deutsche Hülpverein"' 2000 franken; in een vergadering van' Fransche mijndirecteuren, te Parijs ge houden, werd besloten 200,000 franke*! te zenden naar de noodlijdenden bij Cour- rière. Het verbond van Fransche steen kolenmijn eigen aars heeft in een vergadering te Parijs een som van 500,000 franken aan de gezinnen te Courriïsres toegewezen, en' ook de particuliere weldadigheid zit niet) 8til. Maar er is ook zoo ontzaglijk veel noodig, niet alleen voorloopig, maar ook in de toekomst, voor al die arme wedu wen. Hoewel de mijndirectie, gelijk gemeld, bej weert, dat er 1212 arbeiders zijn omgeko men, volgens de berekening der mijnwer kers zelf zijn het er op zijn minst 1300 1400. Naar nu officieel schijnt te zijn vastge steld zijn bij het reddingswerk 17 man om het leven gekomen. Het hoogor beroop in de be kende zaak van mr. Du ment, door dei j Hoagsche rechtbank veroordeeld wegens het opzettelijk voordeel trekken uit de door misdrijf verkregen geiden in dc zaak- Wilkens, zal Donderdag 5 April a. s. vooiï het gerechtshof te 's-Gravcnhage behan deld worden. Oversirocmingcn. Do bo- richten omtrent de mstige gevolgen van het hooge water en den storm, wetko er te gelijkertijd wcedde, houden nog steeds aan„ Uit tal van plaatsen worden dijkbreuken en daardoor ontstane overströomingen go meld, waardoor men:chenlevens en die van op stal staande dieren warden in gevaat» gebracht. Men meldt uit Scheveningcn: Ten gevol ge van den hevigen storm heeft hetnooe» tlerhavenhoofd in den hoek langs de zee glooiing groSte schade geledenmen zegti voor meer dan 50,000 gulden, zooals in Oc tober het zuiderhoofd is gehavend. Do minister van waterstaat ad interim, mr. Yeegens, begaf zich hedenochtend,, vergezold van den hoofdinspecteur-gene raal van 'a Rijks waterstaat, den heef Leeman, naar Zeeland, met het oog op den daar heerschenden watersnood, want daaij is het heel erg. Uit Gouda wordt gemeldAlle om standigheden deden gisteren wederom dej komst van hoog water vermoeden. Geluk-" tig ging do wind tegen den avond liggen*! zoodat dé waterwacht, die reeds weer pre-' nent was, te halfnegen kon inrukken. TocB bereikte het water in den IJsel nog een hoogte van 1.93 M. boven A.P. en hoopten de> schepen en stoorabooten zich voor da Mallegatsluis op wachtende op voldoenden' val van het water om doorgeschut te kun nen worden.

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 2