N£. 14125. Derde Blad, 10 Maart 1906. Kans en Lena. Wat bad Lena zich al over Annie geër gerd! Het was toch te erg. Als zij eens nadacht, hoe zij zelve voor iedere kleinig- hbestraft werd, toen zij acht jaar was, en dus zoo oud was als nu haar jongste -esje 1 Maar Annie, dat kind, dat wicht, mag alles doen. Hoogstens glimlacht men er om. Nu ja, het is ook moeders kindje, een nakomertje van de familie Hagewetter, ■\„.i de firma Hagewetter en Co., koffie in het groot. Wanneer er iets weg was uit het gezellig ingench boudoirtje van Lena, dan be hoefde zij niet lang te zoeken: steeds had Annie het ingepalmd. Dat was een eigen schap van het blonde schepseltje. Gekleur de lintjes, platen en al die kleine, heerlijke dingetjes, waarmee do twintigjarige Lena verblijd was, waren in Annie's harden niet zeker. Goed, dat ging er nog mee door Maar dat zij zelfs het portret van Hans weggekaapt had, dat was eenvoudig ge meen. Bovendien was het hij het gevecht, om het weer terug te veroveren, m stuk ken gescheurd. En het ergste was, dat Lena zich niet eens bij haar ouders kon beklagen; die hadden dan natuurlijk ge vraagd, wat het voor een portret was ge weest. En als die hadden gemerkt, dat o I De zaak zat zoo in elkaar Hagewetter, van de firma Hagewetter en Co., koifie in het groot, behoorde tot de rijksten der stad. In stilte liadden zij ook reeds naar een waardigen levensgezel voor hun oudste dochter rondgekeken. Dit was niet erg lastig, want Lena was een aardig, lieftallig meisje, altijd opgeruimd en vroo- lijk, hoogstens een beetje koket. Terwijl echter haar ouders over toekomst plannen peinsden, had zij zelve reeds ge handeld en was hals-over-kop op Hans Erobel verliefd geraakt; een eenvoudig be- ci *-< van haar vader, maar een aardige jongen. Nu kan men zich wel voorstellen, waarom zij zoo op dat portret gesteld was en waarom haar ouders er niets van we ten mochten. Wacht ma-. hau zij Annie gedreigd- ,,Ik zal het i wel betaald zetten." f-*» r deze had haar uitgelachen, haar tong uitgestoken en haar uitgesliept, wat nu. niet bepaald erg kalmeerend werkt. Integendeel Lena was dab ook op haar toegeschoten, pakte haar beet, vóór zij weg kon loop en, en had haar flink door elkaar geschud, zoo dat hooren en zien verging. Maar schreeu wen kon zij zooveel te beter. Daarop wa ren de ouders er bij te pas gekomen en had een pijnlijk onderzoek plaats. Het ge volg was, dat het verscheurde portret te voorschijn kwam, de stukken werden aan elkaar gepast en de verbaasde ouders wis ten nu, wat Lena uitvoerde. Papa Hagewetter was woedend, mama jage wet ter eenvoudig stom van verbazing. „Maar, kind 1" barstte zij eindelijk uit, „hoe kom je er bij, je zóó weg te gooien? Een bediende bij je vader, die niets heeft en zonder toekomst is I Neen, neen, dan had ik gedacht, dat jo toch meer eigen waarde haöt." ,,Lk kan het toch niet helpen, dat wij van elkaar houden. En wij houden werke lijk van elkaar: Papa behoeft zijn salaris slechts te verhoogen; dan kunnen wij trou wen en alles is in orde." „Zoo," mengde zich nu papa in het on derhoud. „Daarover zijn jullie het dus al eens Zal ik je eens wat zeggen I Jouw Hans vliegt er uit, vliegt er uit, vandaag nog, dadelijk. En je gaat met mania eenige weken op reis, om andere gedachten te krijgen. Basta!" Daarop keerde hij zich om, ging naar zijn kantoor en liet Hans Fröbel roepen. Deze liet do uitingen van woede rustig over zich beengaan en zei toen droogjes: „U heeft gelijk, mijnheer, mij dit te ver wijten. Ik had achter uw rug niet met uw dochter mogen omgaan. Maar ik moest toch eerst weten of zij mijn neiging beant woordde. Dit verontschuldigt mij dus eenigszins. En daar ik dit nu zeker weet, veroorloof ik mij, zeer geachte heer, hierbij onderdanig do hand van uw dochter Lena te vragen." Hagewetter, van de firma Hagewetter e>n Co., koffie in het groot, was sprakeloos. Hij staarde den brutalen jongen man, die hem i a^tig aankeek, eenigo oogenblikken aan en wees toen met uitgestrekten arm naar de deur, hijgde naar lucht, zuchtte, wilde iets zeggen, kon nog niet, hijgde nog eens, kon geen woorden vinden, en schreeuwde toen plotseling: „Scheer je wegI Je kunt aan de kas jo salaris voor drie maanden krijgen. Ik wil jo hier niet meer zien Hagewetter had zich zeer vergist, toen hij dacht, dat Lena op reis andere gedach ten zou krijgen. Het jonge meisje interesseorde zich voor niets meer, niet voor de grootscke beko ring van Zwitserland, niet voor de wonde ren van Venetië, niet voor do zonnige be- toovering van .de Pdviera. Hij wist dan ook niet, dat Lena haar Hans nog gespro ken had vóór haar vertrek, en dat die twee cikaar onder brandende kussen en rijkelijk vloeiende tranen eeuwige trouw hadden ge zworen. Hans had spoedig een andere be trekking gekregen, want hij was een vlij tig, bruikbaar mensch. Hij zei dus: „Wacht maar geduldig, liefste. Ik wil werken en hel tot iets brengen. En als jo kunt, trou wen wij. Dan zal het na al die droefheid ~g mooier zijn." Mama was slecht gehumeurd, daar haar oudste in niets belang stelde. In zeker op- zicL. had zij medelijden met haar, maar haar man had toch gelijk gehad, dat hij dien brutalen kerel, dien Hans Fröbel, weggejaagd had En Lena was nog jong. Het beste middel is, haar zoo spoedig mo gelijk goed oiit te huwelijken. Toen men weer terug kwam, was het zomer eD dus geen goc-de gelegenheid voor partijen. Mar.r misschien kon men een zo merfeestje in den tuin geven. Want do Ha- gewetters bezaten een van do mooiste tui-j non in de stad. Men noodigde eenigo be-! vriende families uit, eenigo jongelui enj vooral mijnheer Bascdom met zijn zoonl Kuno. Op dien hadden de Hagewetter®1 het in de eerste plaats begrepen. De voorbereiden do maatregelen waren in vollen gaDg. O, het zou grootsck worden! Zoo iets als een I tali aan scho nacht met vuurwerk en muziek. Natuurlijk ook een fijn diner met goeden wijn. En Kuno zou naast Lena zitten. Dan zal het zaakje wel in orde kómen. Papa Hagewetter maakte reeds beschei den toespelingen tegenover zijn dochter, toen zij aan tafel zaten, maar zij deed, alsof zij niet begreep, wat hij bedoelde. In ieder geval was hij reeds tevreden, dat Lena weer wat opfleurde. Hij schreef dit aan den alles genezen den invloed van den tijd toe. Dat was weer verkeerd. Lena!, -ontmoette eenvoudig iederen avond haarj Hans achter bij de tuinschutting, die aan: een veldweg grensde. En ofschoon hec. slechte enkele minuten waren, die zij el-, kaar konden wijden, zij waren voldoende,, om Lena weer nieuwen levensmoed te ge ven. En die minuten waren zooveel te zoe ter, daar zij in den diohtsten sluier der. geheimzinnigheid waren gehuld. Maar eens was Lena toch bijna ontdekt en weer door Annie. Het was deze opge vallen, dat haar zuster des avonds steeds enkele oogenblikken spoorloos in den tuin verdween, en nieuwsgierig, zooals kinderen zijn, wilde zaj achter de reden komen. Gelukkig was Hans juist weg, maar niettegenstaande dit schrok Lena toch zeer, boen Annie eensklaps achter haar stond, en te meer, omdat zij niet wist of het kleine meisje misschien iets opgevangen had. Haar hart klopte hevig. Ed zij werd, eerst rustig, toen Annie den lieelen avondI zeer rustig bleef en haar niet eenmaal i toefluisterde: „Ik weet wat," wat zij zeker} zou hebben gedaan, indien zij hot geheim van Lena had gekend. Lena had daar reeds veel bewijzen van. Het tuinfeest was prachtig. Allen waren in de vroolijkste stemming. Slechts Lena, verveelde zich. Kuno was haar met zijn flauwe vleierijen steeds onsympathiek, en bovendien had zij wel gemerkt hoe gaarne, haar ouders het zagen, dat hij zoo ijverig in haar gunst trachtte te komen. Maar zij juist niet. En dan nad zij nog iets, dat haar hinderde. Tot nog toe had zij geen tijd gehaJ, haar Hans te begroeten. Die stond nu zeker achter do schutting te wachten. Die arme jongen I Reeds daalden do schaduwen der sche mering over den tuin en glansden de bon te lampions en vlogen muggen en kevers door de welriekendo atmosfeer. Lachend en pratend zat men op de groote veranda en keek in den betooverenden tuin. Hier en daar liepen kleine groepjes te wandelen of dansten eenige paren in de grooto zaal. Kuno scheen iemand te zoeken, die hij niet kon vinden.

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 9