Lievelingsspijzeo van bekende mannen. Hondsdolheid bij de Chinetzen. Amerikaanscbe Telefoonjuffrouwen. van wien de koningen van Hannover en da hertogen van Brunswijk afstammen. Die paarden zijn sneeuwwit en hebben blauw© oogen, oogen met een bijzondere uitdruk king, ze schijnen te spreken of te droo- men. Niets overtreft in hun soort de gala-rij tuigen van bet Russische hof en hun be spanning. Het zijn rijtuigen in den stijl Louis XY, en de berime, die bij plechti ge gelegenheden, als huwelijken, kronin- ger., ©nz. dienst doet, is inwendig versierd met een breede rij diamanten, die een too- verig effect maken. Zij wordt getrokken door acht witte paarden, aan de hand go- leid door lakeien in witte livrei, met ge galonneerd. Zelf rijdt de Tsaar altijd op zijn Rus sisch in een troïka., met drie paarden spannen, waarin, behalve voor hem, alleen plaats is voor den koetsior. De stallen der Grootvorsten hebben n'. i buitengewoons; bij officieele gelegenheden maken zij gebruik van de gala-rijtu:geu van het hof. NAVOLG8NG. Dat de mensch geneigd is na te volgen wat hij ziet doen, is eo*± bekende waarheid De groot© en kostbare Mode leeft er van. Men zou echter meenen, dat ieder mensch zijn eigen smaak behield en op het punt Van het eten origineel en zelfstandig han delen zou. Dit is geenszins het geval. Een heer hoorde in een restauratie een bediende voortdurend roepen om erwtensoep en vroeg waarom hij dat deed. De schaffer, die gewoon was vertrouwelijk met den bezoe ker een stamgast te spreken, zeide, dat, wanneer er overvloed' van eenig ge recht was en er te weinig van gevraagd werd, zij schaffers om dat gerecht begonnen te roepen en dat het gevolg "hiervan geregeld was, dat het dan ook besteld werd. Was het op, dan begonnen ,de schaffers een ander gerecht af to roe pen, alsof hot door vijf, tien menschen be steld ware. ,,Hoor maar", zeide hij: ,,Er was vandaag veel rijst over. Nu roepen wc allen met zekere haast om rijst!" En inderdaad, men hoorde op verschil lende wijze en met allerlei stemmen door de bedienden roepen: „Een portie rijst! Twee rijst 1 Rijst 1" Langzamerhand hoorde men nu ook uit het publiek een stem op gaan, die rijst bestelde, vervolgens een tweede, een derde, enz. „Ziet u wel", zeide de schaffer, „dat het pp gaat. Straks is de rijst verorberd' en dan volgt een nieuw gerecht en zoo laten wij de menschen eten wat we willen." „Rijst!" klonk het weder door de zaaien nogmaals: „Rijst „Weet je wat, Jan, geef mij ock maar een portie rijst." „Als 't u blieft, mijnheer", zei Jan en snelde naar het buffet en riep de echo's wakker. Tot de liesvelingsspijzen van Karei den Grooten behoorde gebraden vleesch, vooral wildbraad, terwijl Karei XII, koning van Zweden, aan een boterham, boven alle mogelijke lekkernijen, de voorkeur most gegeven hebben. Melanchton was een groot liefhebber van gerstesoep. Voor een portie van deze soep gaf hij dikwijls een portie vleesch, toen hij te Tubingen studeerde. Hij had een af keer van vleesch en groote visschen, en was een geslagen vijand van smulpartij ïi Luthers lievelingsdrank was Torgau^r bier en wijn. Torquato Tasso was een minnaar van ge- confijte vruchten, marsepein en ander zoet gebak; zelfs sla at hij met suiker. endrik IV van Frankrijk was een on matig eter van oesters en meloeren; hij overlaadde zich niet zeideD de maag daar mede. Zijn geliefkoosde drank was vin d'arbois, die in Franche^Comté, een middel matig wijnland, groeit. Voltaire was een onverzadelijk koffie drinker en Lessings lievelingsgerecht waren linzen. Klopstock was een hartstochtelijk lief hebber van druiven; tot zijn lievelingsge rechten behoorden verder: pasteien, boven al truffelpasteien, verscbe en gerookte zalm, gerookt vleesch en erwten. Zijn lief ste drank was Rijnwijn en in zijn laatste jaren een flesch Bordeaux. Kants geliefkoosde gerechten waren tot op zijn hoogen ouderdom linzenmo^s, een pudding van gele erwten met varkenspoo- ten, en vei^cr gebak van vruchten uit Pommeren. Kant zat gewoonlijk van één tot vier uren aan bet middagmaal. Schiller hield in zijn jeugd bijzonder veel van ham. Er is een nota van een Stuttgar- ter restaurant uit het jaar 1782 bewaard, die over de dagelijkscho vertering van Sohiller gedurende conige maanden liep. Daarop staat schier dagelijks naast land- wijn ham vermeld. Wieland was, evenals de Athoners, een buitengewoon liefhebber van koek en ge bak. Wist hij, dat zijn vrouw iets van dien aard had opgeborgen, dan kon bij dikwijls in het holle van dennacht opstaan, do lekkernij halen en onder bescherming van de duisternis oppeuzelen. Wekelijksche Kalender. Zondag. Gaat tot God mot uw klachten en gij zult uw leed zien in het licht van den godsdienst. Maandag. Als gij geen tijd te verliezen hebt, mijd dan mot zorg de personen, die u zeggen: „Ik zal 't kort maken." Dinsdag. Van lessen trekt het kind weinig nut; het houdt niet van vermaningen; het heeft een logischen geest en stejt daden meer op prijs. Woensdag. De wonden onzer ondeugden genezen met den tijd, maar de litteekens blijven. Donderdag. Wat is de eer? Vcor een man: niets vreezen; voor een vrouw: niets trotseeren. Vrijdag. De gewoonten in het ouderlijk huis wor den voor de kinderen een richtsnoer, waar naar ze den inhoud van het leven beoor- deelen. t Zaterdag. Geestesarbeid verzekert o..: kalmte van hart. Kr zijn verschillende middelen van de meest uiteenloopende soort gevonden om hondsdolheid te genezer. Onlangs heeft nu de Engelsche scheepsdokter, dr. Thorpe, die langen tijd in Wei-hai-wei werkzaam was, mededecling gedaan van een middel tegen die vreeselijke ziekte. Het middel moet door Chineezen reeds langen tijd met goed gevolg gebruikt worden. Het is het geheim van een enkele familie in de stad Toeng-chce-foe, in Shantoeng, en de kennis van de bereiding van het mid del is sedert eeuwen van moeder op doch ter overgegaan. Slechts wanneer het ge slacht eenmaal zonder vrouwelijke nakome lingen is, zal een der zonen in het geheim ingewijd worden. Het middel bestaat uit een poeder, dat uit de harde noot van een Chineescben boom gemalen wordt. Na het gebruik er van treedt een diepe slaap in, waaruit de kranke na een hevige zweetloozing gezond cntwaakk Het is dr. Thorpe gelukt, van de eige naars van het middel eenig poeder en een aantal noten, waaruit het bereid wordt,, machtig te worden. Hij vond bij zijn onder^ zoek tot zijn groote verbazing de zaden van een foort Strychnus, na verwant aatf de Strychnus nux vomica, dio als „kraaien- oog" bekend is, en die het Strychnine ett; het Brucino bevat. De boom komt uit' Oost-Indië. Andere soorten Strychnus leveren hefe' beroemde Curare-gif in Guyana. De aan-.' wending van dit soherpe vergif tegen bonds-* dolheid is slechts in China beken-i, terwijl! het Curare-gif door de Indianen van Zuid-i Amerika veelvnldig als artsenij aangewend' wordt. In Zuidelijk en Zuidoostelijk Azië wordti „kraaienoog" als geneesmiddel op hoogen! prijs gestold' en bijv. ook tegen de pest' aangewend. STOFGOUD. Alle deugden, die het monschdom bezit,; zijn op de vingers te tellen; maar zijn, dwaasheden en ondeugden zijn ontelbaar en nemen steeds in aantal toe. Swift. Do ijdelheid streeft steeds Daar voor rechten en uitzonderingen, alles eischend en niets toestaande. R o u s 8 e au. Twijfel voeden is verraad, dat vaak ons een bereikbaar heil doet derven, door ang stig dralen. Shakes p ea-ra Liefde is de groote kunstenares; rijj schept vormen voor het onzichtbare, gelijk, zij denkbeelden legt in het stoffelijke. A. Pioraon. Uit het volgende lijstje, bevattende het; aantal vrouwen, in eenige beroepen in de Vcreenigde Staten werkzaam zijnde, kan, blijken welk een bel.mgrijke plaats de te-( lefoondienst aldaar onder de vrouwelijke, bedrijven inneemt. Beroep. AantaL Stenografisten of type-writsters. 100,000 Telefoonjuffrouwen. 65,000 Dokters10,000 Actrices7,000 Journalisten. 2,600 Juristen. 2,600 Tandartsen. M r 2,000 De verschillende Maatsohappijen behan delen alle zonder uitzondering de juffrou wen in haar dienst met de meeste voorko mendheid. In ieder telofoongebouw vindt men een verpoozingssalon en een restauratiekamer Het verpoozingssalon is niet alleen confor- tabel, maar geheel in stijl ingericht. In de] restauratiekamer wordt v. 'al thee en kof fie gratis verstrekt; dikwijls worden aldaar ook do spijzen tegen zeer lage prijzen ver krijgbaar gesteld. In het verpoozingssalon van de Bell-Te- lefoon-Maatschappij vindt men steeds een bibliotheek. Een daarvoor aangestelde bi bliothecaresse wordt door do Maatschappij bezoldigd om voor hetgeen in de verschillen de bibliotheken noodig is te zorgen. Iedere gift dooreen particulier aan het Biblio theekfonds gedaan, wordt door de Maat schappij verdubbeld. Een eigenaardigheid van do Bell-Maat schappij is nog, dat ieder gebouw haar eigen m Lo-boek (scrapbook) aanlegt. Door do Maatschappij wordt aan de twee beste ver-' zamelingen van motto's een prijs toegekend. Twee van deze motto's willen wij om haaf curiositeit hier vermelden. In de eerste plaats oeze merkwaardige bekentenis van

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 11