Uit de ..Staatscourant." Marktberichten. Buitenlqndseh Overzicht. Do nieuw benoemde heeft die betrekking aangenomen. Naar men verneemt hoopt de beroepen predikant der Ger. kerk, da. R. W. Hui zing, op Zondag 8 Juli a.s. zijn intrede te houden. Do uitvoering van do zangvereniging s,0. K. K." alhier kan ala goed geslaagd worden beschouwd, al werd er andere jaren wel wat beter gezongen. De voordrachtea zooals Solididairifceit" „Werkstaking in de keuken van mevrouw Tingcling" en de ■ySoiróe in de keuken of de Amsterdamsche jteukenmeid" en „Blauwe Jan" vielen zeer ia den smaak. Gedurende de laatste voordracht werd cr gecollecteerd voor de weezen, thuis be hoorendo in bet Wees- en Armenhuis ai- Jiier, welke collecte heeft opgebracht 11.50. Om 12 uren keerde een ieder zeker wel voldaan huiswaarts. Lisso. Door ingezetenen dezer gemeente zijn berichten ontvangen uit Engeland, dat het met den handel in Hollandsche bloe men op do Engelsche markten op het oogenblik treurig gestold is, zoodat enkele soorten, waaronder E. N. Golden Spur, en verschillende soorten tulpen beslist onver koopbaar zijn. Het behoeft geen betoog, dat dit voor den a. s. handelstijd in het bui tenland nadeeligo gevolgen kan hebben. Do •oorzaak hiervan schrijft men algemeen toe aan de groote hoeveelheid Fransche snij bloemen, welke worden aangevoerd. Door de muzjekvereeniging Eensge zind'J alhier zal dc tweede uitvoering in clit seizoen voor kunstlievende ieden cn donateurs gegeven worden op Woensdag Ï4 Februari a. s. in het hotel „Do Witte Zwaan." Gisteravond had in het gebouw van don Ned. R.-K. Volksbond alhier de open bare vergadering plaats, ten einde te ge- faken tot de oprichting van een plaatselijk pomitA voor Katholieke Sociale Actie, waarin als spreker optrad de heer P. Ni- oolaas, van Amsterdam. Wel hebben zich de Ned. R.-K. Volksbond, R.-K. Debating club, Kerkbestuur, do twee Armbesturen, do Elizabeth-Vereeniging en het Kruisver- bonu bij de Katholieke Sociale Actie aan gesloten, maar tot de oprichting van een plaatselijk comité is men op deze vergade ring nog niet kunnen geraken. De waarnemende voorzitter hoopte ech ter, binnen een niet al te lang tijdsverloop dit definitief te kunnen oprichten. Behalve de besturen van de reoXs genoem de Vereenigingen waren ook tegenwoordig vorsohill^nde personen, die tot geen Ver- eeniging behoorden, vandaar dat deze ver gadering openbaar was. Noordwykorliout. Wij vestigen de aan dacht onzer dorpsgenooten op de uitvoering van de Tooneelvereeniging „Hulp der Ar men" (zie achterstaamoe advertentie)* ia het café „De Zwaan" alhier op aanstaan den Dinsdag-, Woensdag-' en Donderdag avond. En wij doen dit om de dubbele redèo, dat het programma tot bijwoning dezer (uitvoering uitlokt) on [wegens het goede dool, dat daaraan verbonden is. De op brengst is voor de St-.-Elizabeths-voreeni- gimg bestemd. De bestuurderesson dezer Vereoniging, die waar armoede heerscht, troost en hulp yerleenen, moeten in haar loffelijk stre- yen gesteund worden. Het programma inziende, vraagt aller eerst onze aandacht: „Carranza". Een aantrekkelijkheid daarvan is ook, dat het opgevoerd wordt in de kleederdracht van de 16de eeuw en dat het tooneel ons ver plaatst in Spanje, ten tijde van Karei V. Er zijn buitendien nog 8 nummers op heb Srognammo, dit® een aangename afwisse- ng van blijheid met het tragische geven. „De bruiloft van neef Janus", en „Jip en Tip of de twee ijverige dienders" zullen wel bepaald vroolijke stukken zijn. Wij zeggen er nu niet meer van. Men moet het zelf gaan zien. En als dit velen doen, zal, met een volle zaal, ook het goede doel bereikt zöjn. Oudowetering. De besmettelijke ziekte .„Roodvonk" ten huize van O. do Geus, al hier, is geweken verklaard. In het café „Hollandia" van den heer P. J. B. Cozijn alhier, werd gisteravona door het Fanfarekorps een druk bezochte uitvoering gegeven onder leiding van den directeur den heer A. Jordaans en mot me dewerking van het beroemde duo „Nesjierd" üit Leiden. Sussonlioim. Voor een stampvolle zaal beeft gisteravond de heer E. Th. Witte, hortul an us to Leiden, een voordracht over „Hybridisatie" of „Kruisbevruchting" ge houden. Op bevattelijke manier, opgehelderd pet platen en teekeningen, gaf de spreker, jlIs inleiding, eerst een kijk op don bouw der plant, wat voor de meeste aanwezigen wel noodzakelijk zal zijn geweest. Hierbij kwam de functie der verschillende deden ter sprar ke, waardoor de heer Witte al spoedig kwam tot zijn eigenlijke onderwerp: de be vruchting en meer in het bijzonder de 1 ruis- bovruchting. Hij wees er op/welke gova'ten zich bij hybridisatie kunnen voord jan, hoe het niet ieders werk ia zich er mee af te geven, waar alzoo op dient gelet te worden, welke resultaten somtijds verkregen worden enz. Interessant waren do voorbeelden vun: Taxus baccataon Gaspeldoorn. Ofschoon we niet durven beweren, hoe duidelijk en een voudig de zaak ook werd behandeld, dat alle toehoorders nu een goed begrip hebben ge kregen over hybridisatie, zullen toch de toetsten zeer voldaan de zaal hebben verlo ten. Wel mag het bestuur van de aidoeling Bassenheim der Algemeeno Vereoniging voor Bloembollencultuur bij een eventueel plaats hebbende volgende lezing, cr op toe zien, dat er niet meer zooveel jongens in do «Aai zijn, waarvoor het beter was, dat zS pp soo'n uur in bed liggen. De heer Witte kan cr evenwel van verzekerd zijn, dat mocliw hij nog eens voot de afdeeling optreden, hij weer een groot publiek kan verwachten. Stompw^k. De heer D. Verdunnen,- on derwijzer aan school No. 2 alhier, is be noemd aan do R.-K» Parochiale School St.- Louis te Amsterdam. Voorschoten. Maandag, 5 Febr. a. s., zal do Gemeenteraad een vergadering houden. Alsdan zijn aan de orde de volgende pun ten: Ingekomen stukken en mededeelingen. Voorstellen tot af- en overschrijving en vol doening. van Onvoorziene Uitgaven. Grati ficatie A. Witte man. Idem gem.-opzichtei. Tegemoetkoming in do pensioenbijdragen van onderwijzers. Jhr. J. P. W. van Doorn, die tot dus ver als volontair ter secretarie hier werk zaam was, is door Burg. en Weths. met in gang van 1 Jan. jl. benoemd tot ambtenaar ter secretarie. Valkenburg. In hot „Wapen van Valken burg" werd gisteravond door de leden der IJsclub „Valkenburg" met hun dames hot feit herdacht, dat do Verceniging haar kope ren feest vierde. De voorzitter, de beer A. 0. Steenhoven, opende „den gezelligen avond" met een toe spraak, waarin hij herdacht niet alleen heb feit van den dag, maar tevens met genoegen mocht wijzen op de eensgezindheid, die er steeds bestond tusschen bestuur en leden en tusschen de leden onderling. Toen het officieele gedeelte was afgeloo- pen, trad de heer George van der Werff, uit Leiden, op, die met zijn luimige voordrach ten de aanewezigen bezighield op do meest aangename wijze, getuige het gedurig her haald applaus. Het samenzijn werd besloten met een dronk van den voorzitter op den voortdurenden bloei der IJsclub. Tegen half- elf eindigde het avondje, dat velen een aan gename afwisseling had venschaft. V oorliout. Gisteravond vergaderde in het Café „De Bonte Koe", van den heer P. van der Zon, de afdeeling Voorhout van de Alge- meene Vereniging voor Bloembollencultuur. Tegenwoordig waren 37 leden. Van het bestuur was afwezig do heer G. Westerbeek. De voorzitter, de heer P. Berbée Fz., opende de vergadering cn wenschte den leden een gelukkig en voorspoedig nieuw jaar. Door den beer Tb. van der Vlugt Az. wei den de notulen gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna had de rekening en verantwoor ding plaats van den penningmeester, den heer L. Prins Lz., waaruit bleek dat in het afgoloopen jaar was ontvangen 184.50 en uitgegeven f 165.95, alzoo een batig saldc van 22.55; hierbij het saldo 1903 ad f 121.08^, maakt totaal in kas f 144.63^. Uit do ontvangsten der contributie vernamen wij dat de afdeeling telde 59 leden en 5 lid leerlingen. De rekening werd nagezien door de heeren 0. Prins Lz., L. Vorster en Th. 0 Mens, die haar volmaakt in orde be vonden. Vervolgens werden de periodiek af tredende bestuursleden, do heeren L. Prins Lz en J. van Dobbelen, bij acclamatie her kozen. Nu kwam aan de orde het stellen van een candidaat voor het hoofdbestuur wegens bat bedanken van den gekozen heor P. do Groot (vacature-O. J. L. van der Meer); bet be stuur geeft als candidaat op den heer J. A. Bos, van Overveen. De heer Th. O. Mens zag gaarne den Hillegomschen candidaat den heer L. H. Koolhoven, te Overveen, door deze afdeeling gesteund, terwijl de heer A. Cclijn deze streek zou willen vertegenwoor digcl zien door den heor P. Berbóc Fz., welke laatste echter niet aanmerking wenschte te komen. Bij stemming verkregen de heeren Bos 12, Koolhoven 21 en P. Ber- véo Fz. 4 stemmen, zoodat als candidaat is gesteld de hoor Koolhoven. Hiorna besprak de voorzitter het. wonsche- lijke om aansluiting te verkrijgen met de Bloembollen-districtstelcfoon. Besloten werd zich met een request tot het hoofdbestuur to wenden, dat alsdan zou trachten een Rijkstelefoon te verkrijgen. Genoemd request word door bijna alle leden geteekend. Do vraagbus bevatte de vraag of al haast verbetering van de losplaats kan tegemoet gezien worden. De voorzitter antwoordde daarop dat het Dagelijksch Bestuur is aan het onderhande len met aankoop van grond. Ook deelde de voorzitter, de heer Meijer mede, op ceil vraag in een vorige vergadering gesteld, dat de Landslootweg met motorfietsen mag be reden worden. Waddingsvcen. De heer Huyzer, onder wijzer met hoofdakte aan School B. alhier, is als zoodanig to Nijkerk benoemd. Woubrucr^o. De schietvereeniging „Oranje" alhier, de Leidsohe en de Bode- g naven sche schietvereeniging „Willem Tel" zullen in deze maand op verschillen de datums op do schietbannen aan Den Burcht" te Leiden, een personeelen en korpswedstrijd houden. Do stuurman v. D., van do motorboot „Simsom 2", uit Rotterdam, die zich zoo ernstig, thans vaststaand inwendig bezeer de, doordat hij onder do brug over de Woud watering alhier meende door te kun nen varen, is naar men verneemt, thans zoover hersteld, dat hij liet academisch zieKenhuis te Leiden heeft verlaten en naar zijn vrouw to Schiedam is teruggekeerd. Wassenaar. Do zaal der nieuwe pas torie was dozer dagen in rouwgewaad, nu zo het stoffelijk overschot van oman zeer- cerwaarden heer pastoor tot verblijf ver strekte. Van dc gelegenheid om daar den doodo nog eenmaal te zien, werd een druk gebruik gemaakt. Gisteravond werd het lijk naar het kerkgebouw overgebracht. Do lijkbaar werd gedragen door de leden van het kerkbestuur en armhestuur. Een aantal eerwaarde heeren geestelijken zongen de Metten. Hedenmorgen begonnen te negen uren do plechtigheden met het zingen der Lauden. Do H. Mis van Requiem werd opgedragen door den Doken van Den Haag, den zeerecrwaarden heer J. J. van Erven Dorens. Do lijkrede werd uitgesproken door deu eerwaarden heer H. Hellebrekers, vroeger kapelaan alhier, thans te Haarlem. In een treffende rede stelde de gewijde spreker den overledene voor als een werk zaam, ijverig priester, als een eenvoudig en nederig man en ook als een milddadige, waar het betrof het stichten van Kerkge bouwen ter eero van God. De begrafenis geschiedde door den eerwaarden heer P'. van Beusekom, een neef van don overlede ne, kapelaan te Amsterdam. De pleohtighe- den en de begrafenis werden bijgewoond door veel eerwaarde heeren geestelijken, vrienden en bekenden van den pastoor. Aan do groeve waren o.&. Mgr. Konings, de bisschoppelijke inspecteur, Pater PiSl, de pastoor van den Bezuidenhoufc cn de eer waarde heer N. Oly, pastoor te Voorscho ten. Het gemeentebestuur was vertegen woordigd door den Burgemeester mr. R. baron van Zuylen van Nyevelt en vele leden van den Raad. Van andere plaatsen, waar de overledene vroeger pastoor was, waren nog vele personen gekomen om den overle dene do laatste eer te bewijzen. Zwainnierdam. Blijkens de ten Raadhui- zo ingekomen onderwijs-statistiek de schoolbevolking alhier, als volgt vei- deeld Openbare school No. 1, 77 jongens en b§ meisjes, totaal 136 leerlingen Openbare school No. 2, 25 jongens en 23 meisjes, totaal 48 leerlingen. School met den Bijbel voor M. U. L. O. 22 jongens en 17 meisjes, totaal 39 leerlin gen. Bijz. school voor Christelijk Nat. onder wijs, 66 jongens en 57 meisjes, totaal 723 leerlingen. Op do door B. en Ws. opgemaakte lijs! model A., bedoeld bij art. 18 1ste I'd der Leerplichtwet, komen voor de namen van 363 leerplichtige kinderen. Bij Kon. besluit is aan I. Risseeuw Jzn., op zijn verzoek, met ingang van 23 Maart 1906, eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Retrenchement. Met ingang van 1 Mei 1906, aan H. de Raaf, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers to Middelburg. Aan Harmina Jacoba Antonia Willem- sen, weduwe van den broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw, Gerrit Jan ter Woord, wonende to Winterswijk, een jaarlijksche toelage verleend van 100 gld. Aan don reserve-tweeden luitenant R F. W. graaf van Bij landt, van het 3de regi ment huzaren, te rekenen van 1 Februrai 1906, op het daartoe door hem gedaan ver zoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Met, ingang van 1 Mei 1906 benoemd tot inspecteur der dir. bel. to Amsterdam, 7do kantoor A. Volkmaars, insp. dor dir. bel., invoerr. en acc, te Zwolle; tot insp. der dir. bel., invoerr. en aoc. to Zwolle P. Verschooff, insp. derzelfde mid delen te Zieriksee; tot insp. der dir. bel. te Rotterdam, 1st© afd., G. den Hartogh, insp. dor dir. bel., invoerr. en acc. te Rotterdam (buitenge meenten); tot insp. der dir. bel. to Rotterdam, 3d© afd. J. F. Fokker, insp. derzelfde middelen aldaar, 2de afd.; tot insp. der dir. bel, te Rotterdam, 2de afd., O. E. de Roock, insp. der dir. bel-, in voerr. 'en acc. to Dordrecht; tot insp. der dir. bol., invoerr. cn acc. te Dordrecht M. G. H. Andriessen, insp. der zelfde middelen te Hellevoetsluis; tot insp. der dir. 'bel., invoerr. en acc. to Rotterdam (buitengemeenten) F. W. J. Ligtonborg, insp. detzelfde middelen te "Val kenburg; tot insp. der dir. bel., invoerr. en acc. te Valkenburg L. A. Alting Mees, insp. der- zelfdc middelen, belast mot do waarneming der betrekking van adjunct-controleur van het kadaster te Haarlem; tot inspecteur der dir. bel., invoerr. en aoc. te Hellevoetsluis T. K. Jansma, ad junct-inspecteur derzelfde middelen aan de inspectie der invoerr. en acc. te Rotterdam. Aan mr. 0. W. van Ommeren, op zijn verzcek, met ingang van 1 Maart 1906, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Blokzijl. Goedgekeurd, dat aan mr. 0. W. van Ommeren, burgemeester der gemeente Blokzijl, met ingang van 1 Maart 1906, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Toegekend de ©eremedaille der Orde van Oranje-N a ssau, in zilver, aan den met ingang van 1 Januari 1906 eervol ont slagen werkman bij db topografische inrichting H. Menist. Met ingang van 1 Februari 1906, aan de vrouwelijke tweede-klerk ter directie van de Rijkspostspaarbank E. O. Janssen van Raay, op haar verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. Ifalschappij der (lederlanilsche Letterkunde. In de gisteravond gehouden gewone maan- delijksche vergadering van dc Maatschappij der Nederlondscbe Letterkunde kwam de voorzitter, prof. mr. J. E. Heeres zelf aan liet woord met een voordracht over: „Ver spreide gegevens over do betrekkingen tus schen de Oostindischo Compagnie ©n Per- ziö." Spr. deelde in den aanvang zijner voor dracht mee zich t© zullen beperken tot de stichting van ons eerste handelskantoor in Pcrziö in 1623. Toen do Nederlanders in 1596 in het Oosten kwamen, was het eiland Hormuz aan den ingang van de Perzische golf in het bezit dor Portugeezen, die daarmede een in vele opzichten gewichtig punt in handen hadden. Sjah Abbas echter, de toenmalige beheerder in Perziè (15821628) consolidcei- de het rijk en breidde het uit en zou weldra ook Hormuz aan zijn rijk voegen. Jan Huigen van Linschoten, de bekende Nederlander, die in dienst der Portugeezeh een deel van Azië bezocht, deelde in zijn Itonario mede, wat hij van Hormuz en om geving had vernomen: waarheid en phanta- sits Do Nederlanders zclven hadden echter al spoedig gelegenheid meer van Perzië te weten te komen, daar zij met verschillende deelon van Azië in aanraking kwamen o.a. met Kalikoet, waar vele Perzen hun handel drijven, en met Sierat, behoorende tot het rijk van den Groot-Mogolx waarmede de on zen sedert 1602 betrekkingen aanknoopten en waar vele Perzen grooten invloed bezaten en waar heb Perzisch de taal van. het Hof van Akbar den Grooten was. Terloops wees spr. er op hoe Van Limburg Brouwer in zijn „ALbar" zich had vergist, toen hij daarin vertelde, dat gedurende Ak- bars regeering (hij stierf in 1605) geen Ne derlanders aan diens Hof verschenen. Sedert 1600 minstons begint de O. I. 0. aan handelsbetrekkkingen met Perzië te denken. In 1611 doet verder Sir Robert Shir ley, gezant in Perzië bij het Hof te Madria, aan onze Staten-Generaal en Prins Maunta door bemiddeling van een zeker Amster- damsch koopman La Faille, voorstellen om den Perzisohen handel met ons land to be vorderen, maai- do bewindhebbers der O- I 0. toonen geen lust op dit denkbeeld in te gaan. In 1660 wordt Pieter van den Broeke, commandeur en directeur over do kantoren in Arabie, Perzië en Indië. Hij zendt in 1623 Hubert Visnich naar Perzië, nadat in 1622 Sjah Abbas zich had meester gemaakt van Hormuz met behulp van do Engelschen. Uit allerlei archiefstukken deel de spr. mede hoe Visnich daar gunstig ont vangen wordt, den 21sten November lö£3 een „capitulatie" ontvangt van den Sjah met privilegiën in den handel, den godsdienst en op hefc gebied der oxterritorialiteitsrechten. Tevens deelde hij mede, hoe daarbij een rol speelt een Nederlander Jan Lukassen Has selt, „meesterschilder" aan het Hof van Sjah Abbas. Met enkele inlichtingen over dc verdere oarrièren van Visnich en Hasselt besloot spr. zijn voordracht, die met bijzondere be langstelling werd gevolgd. ïiOidsche Hnnstrerceniging. Reproducties van etsen, ens. door IF. v. Mcurs Het is bekend, hoever men het in de laatste jaren gebracht heeft in het ook in kleuren in lichtdruk weergeven van aquarellen, teekeningen, studies en schell een van beroemde meestors, met het geluk kig gevolg, dat in velor bereik is gekomen, wat te voren was opgeborgen in porte feuilles van particuliere en openbare ver zamelingen en zoo aan oqna ieders oog was onttrokken. De heer W. van Meurs, te Haarlem, is nu op het denkbeeld gekomen, ook foto grafieën te maken van etsen en gravures, en wel voornamelijk van de zeer kostbare en zeldzame, onder welke er zijn, die met goud niet meer zijn go betalen. Als voor beeld noemen wij de zoogenaamde „Hon- derd-guldena-prent" (Jezus, de zieken gene zende), een ets van Rembrandt, die met tien duizenden guldens is betaald en waar van geen half dozijn exemplaren meer be staan. Men begrijpt echter, dat hot foto- grafeeren van dergel ij ko prachtstukken van ets- en graveerkunst niet ieders werk is, ja, de gevoeligheid en den smaak A an oen kunstenaar eischt. Want, wil een der gelijke reproductie waai'do hebben, dan moet ze zoodanig zijn, dat men d o ets, d e gravure voor zich ziet, m. a. w. de reproductie moet in toon, kleur en toon- schakoering absoluut precies het oorspron kelijke stuk weergeven. De heden door do „Leidsohe Kunstver- eeniging" geopende tentoonstelling van plus minus 60 reproducties zal doen zien, hoe voortreffelijk de heer Van Meurs in zijn werk is geslaagd. Behalve etsen, gravures en houtsneden, door Mantogna, Rembrandt, Dürer, Schong_uor, Lucas van Leyden en Balding Grien, worden nog tentoongesteld repro ducties van te eken L gen, enz. van moderne meesters als Mauve, Maris, Vincent van Gogh, Millet, Odilon Redon en anderen. Leiden, 3 Fobr. Grenen in flauwe stemming en pr\jzcn in eukele gevallen iets Jager. Witte Tarwe in de beste soorten geviaagd, maar weinig aangeboden Haver prjjahoudöDd. Witte Tarwe 6.76 a f 7.90, Roode 6.90 a ƒ7 30, Walla-Walla a f por 80 KG. Rogge 5.20 a f 5.60 por 76 KG Zomergerst a Winter- b ƒ6.30. Chevalier a por HL. Haver 4.a 4.36 per 60 KG. Groene Erwten ƒ8.50 a 9.50 per HL. Paardenboonen f 6 90 n 7.20 per HL. Duivenboonon ƒ7.75 a ƒ8.60 per HL. Koolzaad n per HL. Kanartezaad a per HL. Hennepzaad 8.60 a f 9.per HL. Beter. Aanvoer 6900 kilogr., 1ste qual. per V« vat 60.— u ƒ64.2de qual. por '/A vnt ƒ54. a 68.lete qual. per kilogr. 1.60 a 1.60, 2de qual. per kilogr. ƒ1.35 a f 1.46. Lange zivarto turf, 90,000 stuks, ƒ4.25 a ƒ4.60 per duizend. Alkmaur, 2 Fobr. Kaas. Aangevoerd 114 par tyen, wegende 69,639 KG.; kleine 31.60. com missie ƒ30.middelbare ƒ31.60 Handel vlug. Zwolle, 2 Febr. Boter. Aangevoerd 169 8 en 139,16 v. en 1400 stukken, wegepdo 6amen 5270 KG. Prys per 1/8 vat 26.00 a 29.60, per KG. 1.30 a 1.46. Vee. Aangevoerd 746 Runderen, Avaarvan op de stallen 126. 118 Kalveren, 63 Schapen, 61 Varkens en 402 Biggen. Alen besteedde voor vet vee per KG.: Kuudeien 60 a 68 c., Kalveren 76a 98 c,, Bchapen 14 a 36 o., Varkens 60 a 64 c. Neurende eu kalvende Koeien weinig gevraagd. Vette Koeieu met vrij goede vraag, Kalveren en Stieren prijshoudend. Loeuwurtlcu, 2 Febr. Voe. De aanvoer bestond boden uit 1814 stuks, als: 723 Rundereu, 196 Bobapen, 878 Varkens, 7 Bokkon on Geiton, 10 Paarden, Veulens, waarvan do notoering ia als volgt: Btieren, enters 60 tot ƒ100, Twoutors- 126 tot 280, Ussen tot vette Koeien ƒ176 tot 260, molk on kullkoeion ƒ125 tot 246, Pinken ƒ60 tot 80, vette Kalveren 25 tot ƒ66, Graskalveron ftot fnuchtere dito 7 tet 12, vette Bohnpen 2.3 tot 26, Aveide id. zO tot f 22, Lammeren tot votte Vavkons 80 a 96, magere dito 40 tot ƒ46, vette Biggen ƒ30 tot 40, magere dito ƒ6 tot 8, Paaiden ƒ76 tot ƒ126, Vette Koeien l#te qual. tot o., 2de qual. tot o., 3de qual. tot o., stieren per bout tot e., vette kalveren tot o., vette Schapen tot c., vette Varkens 26 tot 28 c.. Varkens Loudeusoho markt 23^ tot 24 o. per Va KG. De handel in rundvee was over het geheel iets meer bevredigeud. In wolvee ging zeer weinig om. In varkens was de omzet bepaald vlug- Slachtvarkens duur. Hebiedaiu, 2 Febr. Noteering van de Beurs- commiasie: Moutwijn 8.26 per HL. Zonder laat en zondtr belasting. Spoeling f 1.80 per ketel. Noteering van de Makelaars: Moutwijn f Jenever ƒ13 Am3terd. proef ƒ14.60. Noteering Distillateurs: Moutwi n 9.—, Jenever /18.Amsterd. proef 14.60. Zutfen, 2 Febr. Eieren ƒ4.60 a ƒ6.60 per 100 at. Boter per kg. 1.24 a 1.38. Varkensvl. per Ned. pond 60 a 70, per kg. 46 a 62, dito dood 68 a 62, vorsche Hammen 68 a 70 en Kalveren 46 a 62 o. per KG. D© regeering van. Luxemburg heeft hefc volgende bericht van hefc kasteel Ho- henburg ontvangen: Daar do sedert enkele dagen waargeno men beterschap in den toestand van don, Groothertog dagelijks toeneemt en de krachten en de opneming van voedsel bevredigend zijn, zullen geen geregelde bulletins meer verschijnen. Dg Bolgisch© Kamer heeft in eer ste lezing aangenomen de artikelen van een w etsonfcwerp betreffende bet patentrecht van naamloozo v ennootsc h a ppen, waardoor de winsten van vreemde maatschappijen, die in België werken, met 2 pet. worden belast. De heer Francis de Pressensé heeft uit naam van den Fnanschen Bond voor de Rechten van den Mensch, waarvan hij voor zitter is, tot den minister-president Rou- vier een schrijven gericht, waarin verzet wordt aangefceekend tegen do veroordeeling van Joris door de rechtbanken van Kon- sfcantinopel, ais zijnde „een schending van het Turksch-Belgische tractaat en een „nieuwe en brutaio aanranding van do rechten der Europe seho mogendheden"* Mocht Frankrijk aarzelen met zijn steun, dan wordt hot medeplichtig. Koningin Alexandra van E n- ge-laod is gisteren naar Kopenha gen vertrekken om bij de begrafenis van Koning Chris li aan, haar vader, te wezen. Hefc plan was de reis over Dover, Calais, Brussel en Keulen te maken. Er is sprake van, dat Koningin Alexandra na de be grafenis een bezoek gaat brengen aai haar dochter Koningin Maud te Christia- nia. Koning Eduard gaat -dus niet mee. Do opening van het Parlement, die den I9dee zal Avezen, kan de reden niet zijn, wanneer de „Danebrog" goed ingelicht u en de be grafenis op den 14den of den 15den zal geschieden. De reis van KoA enhagen naar Londen duurt anderhalven dag. Maar het heet nu, dat dringende staatszaken hem thuis hou ^n, en dan heeft hij nog laat van een spierverrekking, zoodafc hij bij heb gaan op een stok moet steunen. De Deensche minister van justitie heeft) bekend gemaakt, dat Koning Frederik verwacht, dat zijn onderdanen zooveel mo gelijk twaalf weken lang in den rouw zullen gaan over den dood van „-en hoog zaligen Koning Christiaan". 9 „Politiken" vindt, dat Koning Frederik voor zijn eerste rogeermgsdaden slechte raadgevers hoeft gehad. Do leden van de Deensche Staatsgemeenschap 's Koninga onderdanen te noem cd, en den afgestorven Koning den smakeloozen titel hoogzalig te geven, acht het blad slecht gekozen uit drukkingen van den minister. Maar vooral die dwang om rouw te dragen, bijna drie maanden lang, vindt „Politiken" ergerlijk.. Want dat verzoek is bijv. voor ambtenaars kringen een dwang, en in hefc sociale leven zal bet middellijk ook fcoo werken. Uit P a rij 8 wordt van gisteren geméld'; Do prefect, vergezeld van republïkeiu- sche garde, politiedienaren en tamboers van de garde, laat driemaal Bommeeren voor de kerk St.-Pierre du Gros Caillon (Ruo St.-Dominique) en gelast daarna dei pompiers met bijlslagen do deur te openen» T Revolverschoten wc'rden uit de kerk afge vuurd; de gardes alechten verscheid ene barrikaden van stoelen. Do prefect gelaeÖ vervolgens de brandspuiten te doen aan rukken en de kerk van af het dak onder water te zetten. Allerlei projectielen vlie gen door de lucht. Talrijke betocgere wor den gekwetst. De Pepublikeinsche garde te paard veegt met de blanke Babel de Mjullartstraat schoon. Ondanks allerkando projectielen en re volverschoten, brengen de pompiers ver scheidene spuiten in werking, waarvan zé de stralen op de belegerden richten. Een brandweerman, omvergeworpen door een houten balk, valt van een ladder en breekt een been. Alle deuren, die weerstand bicden, worden met bijlslagen geopend. Tien duizend personen zijn ^erzameld om de kerk, waarin do „gardes murneïpaux" beginnen binnen te dringen. De gevangen genomen betoogers trekken voorbij, drui pende van hefc water, met gescheurde kleeueren en bebloed gelaat. Do vertegen woordiger van den fiscus gaat ten slotte binnen; de boede .eschrijring neemt een* aanvang na een protest van den pastoorj eenigo minuten zij er mede gemoeid. Eea groot aantal personen is in hechtenis ge nomen of gewond. De rust was om kwart voor zes hersteld'. De „NeAv-York Sun" zegt, dat de Ame rikaansche minister van buitenlandsche za. ken, die nu in hefc bezit is van Calhoun'é rapport, de zaak van de Bermudez Asfalt- maatschappij en de regecring van Vene zuela opnieuw zal onderzoeken. Roofc- zal, op grond dor gegevens van dit rapport, een vertoog indienen bij pre sidenfc Castro en aandringen op een bevre digende regeling met de AmerikaanscRa maatschappij. De rust in B el g r a d o is nog volstrek# niet wedergekeerd. Aan de „Voss. Zeifc." wordt van daar bericht, dat er in de stad een opgewonden geest heerscht. In het f ar leis is men zeer ontevreden over het

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 2