President Roosevelt en de Jeugd. Wat de verkit'ziugen ia Eogelaud kosten. dat dan toch haar stabel de overwinning behaalde over dat Van mijnheer Van Stra- len. Hoor eens, vrouw Klaassen", zegt ze, „£k wil gelooven, dat wantrouwen en een narde bejegening u en uwa gelijken vaak verbitteren en op den kwaden weg brongen. Doch ge moes met vergeten, dat de achter docht veroorzaakt wordt door bedrog en vorkeordheden uwerzijds. Zorg dus, dat gij en allen, op wie gij invloed kunt uitoefenen, braai en eerlijk zijt. Dan zal langzamer hand het vooroordeel verdwijnen. En ga nu naar huis; ik zal het een en ander meegeven en u spoedig zelf komen bezoeken." Zij hield haar woord. Wat vrouw Klaas sen betreft, al kwam zdj in latere jaren ook vaak in zorg en nood, de herinnering aan haar schuld en berouw, aan de les, die zij had ontvangen, waren voldoende, om haar 4e doen vasthouden eerlijkheid. De President der Vereenigde Staten Btelt zeer veel belang in de Amerikaansche jeugd en gaat gaarne met kinderen om. Hij stelt levendig belang in hun onderwijs en in hun leefwijze thuis, speciaal wat betreft hun lichamelijke ontspanning en hun lectuur. Bij openbare plechtigheden, als het jon ge volkje hem komt begroeten, toont hij onomwonden zijn groote ingenomenheid met die hulde. Als het dan ook wel eens een keer gebeurt, dat hij bij het houden van een speech wordt in de rede gevallen door het geschrei van den een of anderen baby, wat nogal eens gebouri ten plat- tenlande, waar do moeders haar kinderen meebrengen bij dergelijke gelegenheden dan toont hij zich daarover in het geheel niet verstoord. Waarschijnlijk valt de groote aantrekkingskracht, welke kinderen ,op dco heer Roosevelt uitoefenen, voor (een voornaam deel te verklaren uit het feit, dat hijzelf vader is van eeD vrij tal rijk kroost. Die eigenaardige trek Gchijnt ook over igegaan te zijn op 'e Presidente dochter. Ofschoon zij in gezelschapskringen een 'eer*,» plaats inneemt, belet- dit haar niet tegenover de jonge Amerikaanscue bur geresjes cn burgertjes even eenvoudig en lieftallig te wezen als een opgewekt lief tallig Yankee-meisje maar wezen kan. Niet iedere jongedame van haar stand zou er ook voor te vinden zijn, om, tegen ■de regelon der etikette in, van haar plaats op te staan en ouden grijzen heeren, die tot haars vaders vriendenkring behooreo, de hand te drukkenof, voor schuchtere meisjes, die niet voor een dans gevraagd zijn, partners te zoeken. De verhalen, die omtrent de jongere spruiten van de familie Roosevelt de ron do doen, en waarin verteld v ordt, dat deze geheel verschillend' van andere kin deren worden opgevoed, zijn al evenmin waar. Dit vijftal, dat de namen draagt van Thcodere, Kermft, Ethel, Archie en Quentin, beschikt over een zeer alledaag- sche. achter het Witte Huis aanwezige tennisbaan. Overigens doen ze aan alle vermaken, die ook voor ieder ander ge zond jongmensch te genieten vallen. Pop pen vooral zijn het geliefkoosde speelgoed geweest van de Rooseveltjes e>n ook hon den en katten verheugen zich in hun sym pathie. Sommige exemplaren van deze laatste genoten zelfs de zeer speciale vriendschap der kinderen, welke vriend schap veeleer voortkwam uit liefde tot do dieren, daD uit hun bijzondere eigenschap pen. want veelal waren het vertegenwoor digers van de meest allodaagsche sc'orten. De kleine Quent'n kan heel dikwijls ge zien worden in den tuin van het Witte Huis, waar hij zich dan geheel alleen ver maakt met te doen wat hem op dat oogen- blik invalt. Eo de kleine man is op die tuin-omzwervingen precies eender gekleed als duizenden andere Amerikaansche kin deren, zooder een i-en meerderen opschik. De veronderstelling zou voor de hand liggen, dat de President, die dagelijks zoovele gewichtige zaken heeft af te doen, geen tijd ter beschikking heeft, om zich veel met zijn kinderen bezig te houden. Doch die veronderstelling is bezijden de waarheid, want de heer Roosevelt vindt ook cia&r neg tijd voor. En zijn echtge noot» Qoudt al evenzeer persoonlijk toe zicht op haar kinderen, die zij helpt bij hun huiswerk. Zelfs vindt zij steeds ook op dagen, wanneer er groote bals of partijen worden gegeven gelegenheid om zelf haar lievelingen in bed te beaorgen. Uit dit alles kan blijken, dat de kinde ren van den President een degelijke, *er- Btandige opvoeding krijgen. Bijzondere voorrechten genieten zij nergens; ook niet op scheel, waar zij, evenals de andere leerlingen, eiken dag hun huiswerk mee brengen. Een aardige bijzonderheid is nog, dat president Roosevelt er groot genoegen m vindt, zijn kinderen oprookjes to vertel len. Verteld wordt, dat de Nederlandcche gezant er groot vermaak in vond, toen hij tot zijn niet geringe verwondering ODt- dekte, dat president Roosevelt evengied onze Nederlandsche kindersprookjes ken de als hijzelf. En juist eender ging het den Italiaanscheo gezant, die op Nieuw jaarsdag den President aan do jonge Koo- seveltjes eenige Italiaansche sprookjes hoorde vertellen. Het Amerikaansche staatshoofd is vrij wel bekend met de sprookjes van alle nar tien en hij laat ook zijn kinderen gaarne van do schoonheid er van genieten. Al zijn de verkiezingen in Engeland nog duur, vroeger was het heel wat erger. In 1766 betaalde Sheridan, volgens een aan- teekening van hem, 248 kiezers ieder B guineas voor hun «stem, dat was 1302 pond sterling. Twee jaar later had er een al- gemeene verkiezing plaats, die in het ge heel een 2,000,000 p. st kostte. Gemiddeld kostte toen elke stom, op een paar shillings na, 20 p. st. 1 Een wet van 18S3 maakte aan de brutale cmkooperij een ein- do. Zóó kort geleden eerst. Alle uitgaven, die een candidaat mag doen, zijn daarin omschreven; zij wisselen naar gelang van de grootte en bijzondere omstandigheden van het district Bij dc algemoene verkie zing van 1892 waren er voor de 670 plaat sen 1307 candidaten, volgens de ambtelijke opgave kostte hun cfe verkiezing gemid deld ruim 700 p. st. per hoofd. In 1895 werden er 4,345,627 stemmen uitgobracht, tegen gemiddeld 3 sh. 8 3/4 d. per stem. In 1900 stemden er slechts 3,519,245 kie zers, die 4 sh. 4 d. per stem kostten. De onkosten bij elkaar waren toen 777,389 p. Bt. Maar het heeft er niets van, dat daar mede de onkosten van den candidaat op ouden. Dikwijls is iemand al jaren vóór de verkiezing cancadaat, en al don tijd moet hij voor zijn district de beurs wijd open houden. L.j behoort bij te dra gen aan allerlei soort vereenigmgen, lief dadigheidsbazaars en voorstellingen, enz. Verder moet hij een flinke som geven aan de partijkas. De gekozen candidaat is er niet af. Wil hij de gunst van zijn district houden, dan dient hij al maar met geven voort te gaan. Herhaaldelijk hebben Par lementsleden tegen dit misbruik gespro- testeera, maar do gewoonte ia sterker dan de leer. Men overdrijft wel niet, wan neer men de ambtelijk gestaafde uitgaven daarom verdubbelt. De vorige verkiezing zou dan een anderhalf miilioen pond ster ling gekost hebben, opgebracht door 1103 candidaten, d. i. gemiddeld ruim 16,000 de man Belangwekkend is nog de verdeeling voor de eigenlijke verkiezingsuitgaven in 1900. De uitgave voor de verkiezingsambte naren bedroeg 150,278 p. st.de stem briefjes, bussen, s- -mpcls, papier kr-tten 15,544 p. st.de huur van de 10,720 stem mingslokalen bedroeg 24,540 p. st.aan stembusklerken werd 54,000 p. st. betaald^ De candidaten betaalden 148,245 p. st, voor hun agenten, 24,000 p. st. toot hun verkiezingskantoren en gaven zeiven nog, 41,000 p. at. uit- De grootste post was voor, drukloon, advertenties, papier en post. zegels, n.L ruim 274,000 p. et. Aan verga» dcringen werd 15,800 p. st. besteed. Op merkelijk, dat dikwijls hij, die het meest voor advertenties en drukwerk uitgaf, ook gekozen werd. MAROKKO. Marokko trekt thans .algemeen de aan dacht. Spanje heeft altijd Marokko als de voort zetting van het Spaansche grondgebied beschouwd' en steeds getracht zich daar te vestigen. Nog in 1859 beeft het een groo- ten oorlog met Marokko gevoerd. Het bezit Ceufca en nog enkele ac- dere punten, maar Engeland heei- nooit geduld, dat Tanger door Spanje werd be zet. Yeel verder zal Spanje dan ook wel niet komen. Het heeft ook nog geen vloot c cm aan zijn eischen klem bij te zetten, maar elke mogendheid, die Marokko m bezit nam, zou op de dood olijke vijand schap der Spanjaarden moeten rekenen. Portugal heeft vroeger ook meer dan eens met Marokko gestreden, maar schijnt thans alle plannen in die richting te heb ben opgegeven. Frankrijk tracht zich in Marokko te nes telen, zooals het zich ook reeds in Tunis genesteld heeft. Het wil misschien nog geen verovering, maar dan toch wel een protectoraat In geen geval kan het dul den, dat groote mogendheden zich in aia- rokko vestigen on aldus Algiers bedrei gen. Italic heeft het weggedrongen uit Tunis, en zoo kan het ook geen Engelschen of Duitschers toelaten in Marokko. Reeds in 1344 heeft het mot Marokko gebotst. De Marokkanen hadden hulp ver-, leend aan Ab-del-Kador en moesten daar voor gestraft worden. De Franscho maar schalk Bugeaud versloeg hen bij Islv, maar daarbij is het gebleven. Frankrijk had met Algiers genoeg te doen, en be greep, dat de verovering van Marokko veel te veel geld en troepen zou verei- 6chem. In 1904 hoeft Frankrijk, door een tractaat met Engeland, zicb de vrije hand in Marokko bedongen, maar Duitschland stak een spaak in het wiel, en de confe rentie van Algeciras was daarvan het ge volg. Engeland heeft eens in de dagen van Cromwell Tanger tijdelijk bezet gehad, maar onder Karei li dien kostbaren last post weer opgegeven. Later heeft het be ter het belang van Marokko begrepen, vooral sedert de bezetting van Gibraltar. Het wil geen machtige overburen, «lie het bezit van Gibraltar waardeloos zou den kunnen maken. De Sultan heeft dan ook steeds zeer sterk onder Engelschen in vloed gestaan. Duitschland heeft in Marokko groote handelsbelangen. Het komt, wat de han delsbelangen betreft, onmiddellijk na En geland. Geen wonder dus, dat Duitsch land niet buiten alles wilde worden ge houden, en dat de Duitsche i^eizer in persoon Marokko gag bezoeken Duitsch lands optreden, ten opzichte van Marok ko, beteekeot bovendien, dat t zich op den duur ook in de Middellandscbe Zee krachtig wil laten gelden. Nederland heeft met Marokko ou«Ie aan ralringsp u n ten. Tot de Barbarijsche zeeroovers, die ons zooveel schade hebben berokkend, behoor den ook de Marokkanen, en meer in het bijzonder de nu nog berucht© Rif-Piraten, die Marokko niet lang geleden opnieuw met Spanje in strijd brachten. Maro^o was een ware roofstaat. Meermalen hebben De Ruyter -én andere Nederlandsche vlootvoogden Marokk'1 moeten tuchtigen, en toen wij na den vre de van Utrecht onze vloot geheel uit de Middeilandsche Zee terugtrokken, werd

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 10