Willi. Dethloff's anti-Rheumatische Onderkieeding, Rijwielen Alléénverkoop: P. W. v. d. BERG, Haarlemmerstraat 65. Maisou PMS, Rapenburg 8. CANADOLINE So. 14090. LEIDSCH DAGBLAD. MAANDAG 29 JANUARI. - TWEEDE BLAD. Offieieele Kennisgeving. beslist gunstige uitwerking? waarvan bewijzen voorhanden» CRED9ETBANK VOOR NEDERLAND? 41/» pOts. ©IbIsigatiësT)., E^aga^ijsi s SS* Anno 1000 Aangifte tot plaatsing op de Kiezerslijst. Do BURGEMEESTER der gemeente Lei- d Gelet op do wet van den 7den September 1806 (Staatsblad No. 164) laatstelijk gewij- ligd bij do wet van 8 Deoember 1900 (Staats blad No. 208), tot regeling van het kiesrecht tn do benoeming van afgevaardigden ter Eer ste en Tweedo Kamer der Staten-Generaal; Kooaigt do manlijke inwoners der ge meente, dio den leeftijd van 25 jaren vóór of op den loden Mei a. a zullen hebben bereikt, uit, om: lo. zoo zij in een andere gemeente over het laatet vcrloopen dienstjaar in een der rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in een andere gemeente, of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag - an ten minsrte één gulden, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten of door den rijks ontvanger gewaarmerkte duplicaten vóór den 15den Februari a .8. te doen blijken) 2o. zoo zij in de grondbelasting wegens onroerende goederen cener onvordeeldo nala tenschap zijn aangeslagen doch hun naam niet is vermeld bij den aanslag in 't kohier, mits hun aandeel in dien aanslag ten min ste één gulden bedraagt daarvan vóór den 16den Februari a. s. aangifte te doen onder overlegging van het aanslagbiljet of door den ontvanger gewaarmerkt kosteloos af te geven duplicaat daarvan, een opgaaf van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van,het gemeenschap pelijk bezit. De bij sub 1 ca 2 bedoelde aanslagen moe ten loopen over het laatetverloopen dienst jaar en betreffen de grondbelasting, de ver mogensbelasting, de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of een of meer der Vijf eerste grondslagen van de personeele belasting, zooals die is geregeld bij de wet van 16 April 1896 (Staatsblad No. 72). Hierbij wordt opgemerkt dat do aanslag der vrouw in de rijks directe belastingen voor haar man geldt, die van minderjarige kin deren wegens goederen waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hun vader, ter wijl aanslagen in de rijks directe belastin- Ïjen, waarvoor eerst nè. 31 Deoember van het aatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uit gereikt buiten aanmerking blijven. 3o. zoo zij niet overeenkomstig het bepaal de sub 1 of 2 zijn aangeslagen doch voldoen aan een der hieronder volgende voorwaar den, worden zij uitgenoodigd daarvan aan gifte te doen ter Secretarie dezer gemeente vóór den löden Februari a. s. als: a. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den lsten Augustus van het vorig jaar hebben bewoond, Krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis waar voor met of zonder bijbehoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijge bouwen, niet ter bewoning bestemd, do wer kelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som van /1.7öof wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente, 2 zoodanige huizen of gedeelte van huizen, of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur eenzelfdo vaartuig van ten minste 24 kubieken meter inhoud of 24000 K.G. laad vermogen. Hierbij wordt opgemerkt dat huur ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan een coöperatieve bouw- verecniging, en dat geen aftrek van huur plaats heeft wegens het verschuldigdo voor gas- of waterleiding, ingeval dit in den huurprijs is begrepen. Bij deze aangifte, wat huur betreft, moet worden overgelegd een opgaaf zoo mogelijk mot aanduiding van straat en nummer, van het huis of gedeelte van het huis, of wel, ingeval van een verhuizing, van de huizen of gedeelten van huizen met of zonder bij behoorenden grond en lokalen en bijgebou wen, niet tor bowoning bestemd, door den belanghebbende van den lsten Augustus van het 1 aatstverloopen tot en met 31 Januari van het loopende jaar bewoond, en van den gedurende hetzelfde tijdperk in huur ge bruikten grond alsmede van het bedrag der huurprijzen en van do namen en woonplaat sen der verhuurders, en wat het vaartuig be treft, een opgave van den naam van het vaartuig, van den inhoud of het laadvermo gen, van den rechtstitel, krachtens welken het is bewoond en, is deze huur, van naam en woonplaats van den verhuurder. Deze aangifte behoeft niet te ge schieden door hen, die krachtens ten vorlgen Jarc gedane aangifte op de loopende kiezersiyst voor komen cu op 31 Januari 1906 nog hetzellde hols ol een gedeelte van hetzelfde hals of hetzelfde vaartuig bewonen, maar wel door hen, die vóór 1 Augustas des vorigen Jaars een ander huls of gedeelte van een huis of ecu vaartuig zijn gaan be wonen. b. dat zij op den 31sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopon jaar achtereenvolgens bij niet meer dan 2 personen, ondernemingen, openbare of bij zondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonend zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat. jaar een inkomen hebben genoten Yan ƒ450 of 362.50 met vrije wo ning of inwoning of van 150 met vrijen kost en inwoning, of van ƒ237.60 met vrijen kost, of dat zij op den lsten Februari in hot genot zijn van oen door een onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk be drog; met dien verstandedat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter be reiking van het vereischte bedrag, het inko men, het pensioen en de lijfrente worden samengeteld. dat ton aanzien van vrijen kost, geen re kening wordt gehouden met den Zondag of algemeen erkende christelijke feestdagen of voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbat; dat indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt dat zij in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uit geoefend, ter berekening van den tijd ge durende welken iemand in dienstbetrekking is geweest, de tijd wordt medegeteld, gedu rende welken de werkzaamheden, waarvoor hij in dienst is, hebben stil gestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrek king tijdelijk was opgeheven; dat indien in do plaats van het inkomen een tijdelijke ongevallenrento wordt genoten, deze zoolang zij wordt genoten, in rekening wordt gebracht tot een bedrag gelijk aan het normale loon; en dat het inkomen, het pensioen of de lijfrente der vrouw geldt voor den man en dat van de inwonende minderjarige kinde ren voor do helft voor den vader. Hiorbij moet worden overgelegd een op gaaf van den aard der dienstbetrekkingen van den belanghebbende, van naam cn woon plaats van do personen bij wie, van naam on plaats van vestiging dor ondernemingen of der bijzondere instellingen, of van den naam dor openbare instellingen, waarbij hij tot en met den 31stcn Januari van het loo pende jaar in dienstbetrekking was, en van de omstandigheid dat het door hem over hot laatetverloopen jaar in dienstbetrekking genoten inkomen van 1 Jan. van het laatet vcrloopen hot gevorderd bedrag van 450 is bereikt, vrijen kost en vrije woning, voor zoover genoten, inbegrepen. Door den inwonenden zoon, die plaatsing op de kiezerslijst vraagt op grond van het werkzaam zijn in het beroep of bedrijf der ouders, moet worden overgelegd een opgaaf van den naam zijner ouders, vader of moe der, van het door hen uitgeoefend bedrijf, van do werkzaamheden, die hij daarin ver richtte, van het daarvoor over het laatst vcrloopen jaar in geld genoten inkomen, benevens van vrijen kost en vrije woning, voor zoovor genoten. Voor het geval dat plaatsing op do kie zerslijst word gevraagd op grond van het genieten van pensioen of lijfrente moet wor den overgelegd een opgave van naam en plaats van vestiging der onderneming of dor bijzondere instelling of van den naam der openbare instelling en van het pensioen of van do lijfrente. Indien het vereischte bedrag van ƒ450 niet zoude zijn bereikt zonder rekening te houden met een of meer der bepalingen omtrent ziekte of verwonding, omtrent on gevallenrente, of omtrent inkomen, pensioon en lijfrente van vrouw of kinderen, moet van deze omstandigheden, in de opgaven molding worden gemaakt, waarbij, indien het geldt inkomen van vrouw of kinderen, tevens moet worden opgegeven de bijzon derheden hierboven genoemd. Ten opzichte van hen, die krach tens ten vorigen jarc gedaue aan gifte op tie loopende kiezerslijst voorkomen, op grond van boven staande bepaling (snb 1>) ls een ïiicnivc aangifte noodig, waartoe hun evenwel ecu aanglftc-biljct ter iuvulilng zal worden toegezonden vóór 8 Februari a. s. niet uitzonde ring van ben, die alleen alt krnchte vau pensioen tot een bedrag van ƒ460.— daarop z^n gebracht, door wie alzoo geen hernieuwde aangifte moet geschieden. c. dat zij op den eersten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste 60 ingelegd in do Rijkspostspaarbank, in een gemeentelijke Spaarbank of in een Spaarbank, beheerd door het bestuur van een rechtspersoonlijkheid bezittende Verecni- ging, van een Naamloozo Vennootschap, van een Coöperatieve Vorceniging of van ccn Stichting. Onder de bijzondere Spaarbanken, bedoeld in do vorige alinea, zijn do Banken, opgo- richt nk 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens op gave aan het bestuur der gemeente waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van 25,000 bij de Ncderlandsche Bank hebben gedeponeerd. Bij deze aangifte moet worden overgelegd een door of vanwego do directie van dc Grootboeken der Nationale 8chuld of den directeur der Rijkspostspaarbank of het bo- stuur der gemeentelijke of bijzondere Spaar bank, afgegeven verklaring. De verklaring van den Directeur of van het bestuur wordt den belanghebbende toe gezonden op schriftelijke aanvrage met op gaaf van het nummer waaronder en het kan toor, alwaar het spaarbankboekje is uitge geven. d. dat zij met goed gevolg hebben afge legd een examen ingesteld door of krachtens do wet of aangewezen bij algemeenen maat regel van bestuur en in verband etaando met de bonoembaarheid tot eenig ambt, do ver vulling van eenigo betrekking of de uit oefening van eenig bedrijf of beroep. In dit geval moet worden overgelegd een opgaaf van het door den belanghebbende met goed gevolg afgelegd examen en van het jaar en de plaats der aflegging. Do liiatMtbe<locl<Bo aait^lfteu (sub o ei» <1) behoeven ailol to KCxuhledcii «loor bon, die krachtens ten vorigen fare gedane aangifte uit dien hooide op tie loopende klczcn-dljst voor komen. Allo bij sub a tot cn met d bedoelde aan giften moeten gedaan worden volgens de mo dellen voorgeschreven bij Kon. Besluit van den 28sten November 1896 (Staatsblad No. 176) gewijzigd bij het Kon. Besluit van 9 Januari 1901 (Staatsblad No. 24) waarvan de formulieren ter Secretarie dezer gemeen te kosteloos verkrijgbaar zijn gesteld. Do Burgemeester voornoemd, DE RIDDER. Leiden, 15 Januari 1906. Hollandsche Hypotheekbank. Een lange file van aandeel- en pandbriof- houdore verdrong zich lang vóór de opening op do smalle trap van het Gebouw van do Maatschappij voor den Werkenden Stand te Amsterdam om toegang te krijgen tot de buitengewone algemecne vergadering van aandeelhouders der Hollandsche Hypotheek bant, die Zaterdagnamiddag was bijeenge roepen. De drukbezochte vergadering werd geleid door den presidentrcommissaris rar. A- P. Th. Eyssell, dio om tien minuten voor halfdrit de bijeenkomst opende, met de medodeeling dat eeti verzoek was ingekomen om de verga dering toegankelijk te stellen voor do ver slaggevers der pers. Geen der aandeelhouders maakte beswaar om do pers toe te laten. De meesto verslaggevers waren trouwens van pandbrieven voorzien. Mr. W. H. do Beaufort, die zioh belast had met bet secretariaat, las de notulen der vorige vergadering. Mr. Eyssell zeide in zijn openingswoord, dat de gebeurtenissen in dc hoogste mate pijnlijk zijn. Een bedrog als nooit verwacht is kunnen worden, werd ontdekt en die ont dekking trof als con donderslag. Twee omstandigheden 6taa« liet verkrij gen van een spoedige en volledige woten- schap van den omvang der malversatiën in den weg, lo. dat do justitie de zaak heeft aangevat, zoouat eon deel van het materiaal aan het onderzoek van commissarissen is onttrokken, 2o. dat liet onderzoek van den accountant nog verre van gesloten is, daai het zich uitstrekt over ettelijke jaren vau het verleden. Do malversatiën waren drieërlei: lo. het- weer in circulatie brengen door do Uians geschorste directeuren van pandbrieven, die ingetrokken en onbruikbaar waren; 2o. een manoo in kas; 3o. oneerlijkheden in het beheor der prolongatiokosten. Bij elk dier malvorsatiën stond spr., dio moeilijk verstaanbaar was. Van de gelegenheid om do ingekochte pandbrieven weer in omloop to brengen, heb ben de geschorste dirctouren oon ruim ge bruik gemaakt. Op dio wiizo hebben ze ccn nominaal bedrag van 1,(300,000 ontvreemd. Heb manco in kas is niet op to gevrr De schade naar aanleiding van oneerlijkhedon in hot beheer der prolongatiokosten bedraagt 525,000. Het reservefonds 325,000 is intact geble ven. Omtrent den aard der malvorsatiën voi strekt spr. nog de volgende inlichtingen: Hij wees er op, dat pandbrieven aan do ciroulatiehouders werden onttrokken op driöorlci wijze: lo. dooT uitloting; 2o. doordat hypothe caire debiteuren hun schuld voldeden met pandbrieven van oven groot nominaal bo drag; 3o. door inkoop ter beurze. Ontvreemding van panuoricvcn dor beido eerste categorieën, hetzij door diefstr', hot- zij door verduistering, ging moeilijk. De Raad van Toezicht moest deze doen ver nietigen cn zorgde ook, dat net geschieddo Gemakkelijker echter konden aan de oontrólo onttrekken worden pandbrieven, dio door do Bank waren oangokocht en ver nietigd hadden moc^n worden. Zij wirden allo verantwoord in con register, dat dien de tor controle van clko vermeerdering der pandbrieven in portefeuille, anders dan verkregen door hfib crcöeren van nieuwe. Nu kwam het voor, dat een hypothecair debiteur der iiank verzuimde van zijn recht om met pandbrieven af te lossen gebruik te maken. Waren nu do koersen voor dio wijze van afwikkeling voordcclig, zoo maak te do Bank zich dit ten nutte on boekte als of do debiteur do noodige pandbrieven van haar had gekocht on vervolgens deze tor af lossing haar in betaling had gegeven. Zij gebruikte daartoe do in portefeuille aanwe zige pandbrieven; deze verlieten haar alzoo en werden in de hoofdbookhouding van do rekening pandbrieven in portefeuille" ovei- geboekt op de rekening: pandbrieven tob aflossing." Echter ontsnapte aan do aandacht van den Raad van Toezicht, clat ondor do stuk ken welke aldus do portefeuille hadden verlaten, zich bevonden dio op een andere wijzo, namelijk ter vernietiging wegens af lossing van schuld, tot haar hadden moe ten wederkecren. Waar dus in de boekhou ding tegenover eiken post een contra-post was to vinden, wordt het verklaarbaar, dat aan den Raad van Toezicht niet opviel liet feit, dat aan dit ooilege deze pandbrieven niet tot vernietiging werden aangeboden. Zij nu zijn liet welko de beide directeuren steeds achterwege hebben gehouden en ge- deoltclijk ten eigen bate hebben verkocht oi beleend. Ook op de rekening der loopende proion. gatiepo8ten kon gemakkelijker worden ge fraudeerd, omdat hot niet mogelijk was te controleoren wat geboekt had mooteo zijn en do Raad van Toezicht mocsb bepo- len tot do contröle van hetgeen geboekt w a s. Waar dus de verliezen groot zijn, zoo zal het saldo van de schade der Bank voor eerst nog niet te bopalen zijn. In do eerste plaats is nog onzeker het bedrag dat ver haald zal kunnen worden uit do liquidatie der boedels van do ontrouwe directeuren. Uit den boedel Lo Fèvre de Montigny, dio zeer aanzienlijke activa moet bezitten, zal misschien nog al wat terechtkomen. Onze ker zijn voorts do verplichtingen der Bank tegenover hen, .die aldus onrechtmatig in omloop gebrachte pandbrieven bezitten on zouden beoogen daaruit rechten tegen do Bank to doen gelden. Bolangrijko rechtg«xlingen zouden daar uit kunnen voortvloeien. Spr. meendo ech ter, dat het geen. aanbeveling verdiende op dit oogenblik op dezo plaats daarop voor uit te loopen Geen vrees behoefde echter onder pand briefhouders to bestaan, dat uitstaande hypotheken niet genoegzaam zouden zijr gedekt. Do Raad van Commissarissen wonschto aldus verklaard o do president-commis saris vorder vóór de Justitio haar taak had volbracht ovor do gesohorst© direc teuren niot soherpor te oordcelon dan noo. dig was ter motiveering van het voorstel tot hun ontslag. Een reorganisatie der Bank zal worden voorooreid. In dezo omstandighedon moet echter mot do uiterste omzichtigheid go- bandcld worden, ook omdat hot onderzoek van den accountant nog verro van gesloten is, daar het zich uitstrekt over een lange reeks van ofgcloopcn jaren- Ton slotte herinnerde spreker aan de bepaling van do statuten, dat binnen 30 da gen ua do schorsing een vergadering van aandce. .ouders noodig is, en stcldo liij na mens oom mussari8sen voor om do beido gc- fiouorato directeuren, jhr. Th. A. O. uo Geer on J. J lo Fèvre do Montigny, mot ingang van nu to ontslaan, echter onder voorbehoud do gcloden schndo op hen te verhalen. Zonder hoofdelijke stemming werd hier toe besloten. Do heer Van do Ven, uit Dordrecht, vroeg publicatie van het voorgelezono d<or den voorzitter, o'at niet te verstaan was. Aan dit verzoek zal gevolg gegeven wor den. ALsnu was aan do orde het twoedo punt dor agenda: tijdelijke voorziening in do directie. Commissarissen stelden voor l tij cl e- -lijkc directeuren te benoemen do hccrcn G Vos Vis3er, die reeds na do schoi-ing mot don heer Van Nellcutoyn <io directie waar nam, en mr. E. J. Everwijn Lango Jr., welko beidon zich boreid hadden verklaard tijdelijk dezo moeilijke taak te aanvaar den. Bij do beraadslagingen werd door oon der aandeelhouders (den heer Petit uit Rottendam) zijn verbazing uitgesprokon, dat tot eon zóó hoog bedrag door directou- ron kon verduisterd worden cn do contrólo blijkbaar, in strijd met do statuten, zoo slap waa on hij drong op nadero .ilicüiin- gon aan, wolko door don president-com missaris op grond van bet zoocven meege deelde, niet konden geg ven wordon. Her haalde toezegging werd gedaan om zoodra mcgelijk het voilo licht over alles to laton 6chijnon, voor zoover commissarissen daar toe in staat zouden zijn. Zij wildon niets verbergen, maar ook niets meodoclon, wat niet rustte op zekere basis. Op een vraag van een anderen aandeel houder (den heer Diemink) of oommissa- risseri den heer Lo Fèvro de Montigny bij dions optreden hadden gewaarschuwd tegen den heer Do Geer, op grond, dat diens zaken niqt in orde waren, of omgekeerd, antwoordde do president-commissaris pertinent», dat van zoodanige feiten oom- missaricsen niets bekend was. Had den zij dit toch geweten, dan zouden zi] immeis anders gehandeld hebben. Met het voorstel vao commissarissen, 10SS 72 A, BOAS, Kon. Chir. Pédicure, Prinsengracht No. 1125, Amsterdam, zal a. s. Woensdag zjjn goflchto Abonnés te Lelden bezoeken. 7298 10 gSF" Brieven uitsluitend aan bovenstaand adres. Antiseptische en ptfnlooze behandeling. gevestigd te LEIOEN, Pieterskerkstraat 4. Maatschappelijk Kapitaal: EEN SIILLIOEN GELDEN. Directeur: J. P. VERGOUWEN. Adjunct Dlrectour: P. F. Th. VAN VEEN. Kassier: De TWENTSCHE BANKVEREENIGING B. W. BLIJDENSTEIN Co. te Amsterdam. Trustee: De TRUST- EN SAFE MAATSCHAPPIJ te 'i-Gravenhage. Accountant: HAR0 C. YPEY. De Bank verstrekt credieten onder persoonlijke of zakelijke zeker heid en geeft uit: In stukken van 1000. ƒ500.ƒ100.— on ƒ50. welker uitgifte onder contróle staat van de Trust- en Safe-Maatschappij to 'a-Gravenhage en die verkrijgbaar z(jn ten kantore der Bank en b(| H.H. Agenten en Correspondenten en Commisslonnairs ln Effecten. 5889 40 Ook neemt zü gelden a deposito op langen termijn. Déjeuners, Diners, Soupers. 2346 10 f Heeft U hoofdroos, last van uitvallen Uwer haren, Jeukingen op het hoofd, GEBRUIKT JDJ^IsT EENS van de firma CLERMONT E, FOUET, Genève Beslist eenig afdoend middel. Ook voor Kinderen zeer aontobovelen. in I. g 2 c' i o 5 3 c» Vio i tt10 o. 1 - s-ll"» 2 3 H .8 a gfe i SS S s g* e S3 De Administratie van het „Leidsch Dagblad" belast zich met het plaatsen van Advertentiën in alle Bladen. FONGER 241 48

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 5