Suiker en Vermoeienis. De Geschiedenis van Polen. Rladeo, uitgegeven door de vereeniging tot onderzoek van Taal en Volksleven in het Oosten van Nederland", mededeelde, vol gens den Achterhoeker een uitstekend mid- oei. „De Kampioen" bevat onder bovenstaan- den titel een artikel van den heer Louis Smots, waarin deze er op wijst, dat een goed rijwiel en een practische uitrusting jveinig baten, indien we er niet voor ge zorgd hebben, dat voldoende arbeidsener- gie aanwezig is, om zonder een gevoel van afmatting te komen waar we wezen willen. Hij, van wiens krachten bijv. op een wie- lertocbt veel wordt gevergd, bereikt het tegenovergestelde van hetgeen hij zich had voorgesteld- In plaats van genot bezorgt het zijn tocht slechte verdriet, ergernis en ont moediging, ondanks de beste technische hulpmiddelen, die bij zich voor veel geld heeft weten te verschaffen. Reeds menig isportbroedpr heeft zich het genot van het toerisme pea* rijwiel op meer uitgebreide schaal moeten ontzeggen, omdat hem bij herhaling bleek, dat zijn krachten hem in den steek lieten en hij voortdurend was blootgesteld aan de onaangename gevolgen van overmatige krachtsinspanning. Toch bestaat er een middel, om de ver bruikte energie snel weder aan te vullen, en dat middel is een rationeel gebruik van suiker of suikerhoudende stoffen. Men zal zich misschien over de eenvoudigheid, het naïeve van dit recept vroolijk maken; niet temin is het even onfeilbaar als gemakke lijk toe te passen, en tal van geleerden van naam hebben het wel der moeite waard ge acht, om het vraagstuk der suikervoeding tot een onderwerp van ernstige studie te maken. Zeer grondige onderzoekingen omtrent dén invloed van suiker op den spierarbeid zijn door hen gedaan. Hun oordeel stemt daarin overeen, dat reeds zeer kleino hoe veel heden suiker in staat zijn den totaal uitgeputten spieren heel gauw ha«ar verloren spankracht weer te geven, zoodat op tijd toegediende suikerranteoenen uitstekende krachtbronnen zijn voor soldaten, bergbe klimmers en wielrijders. Dr. Schumburg noemt suiker een direct voedsel voor do spieren. Dr. Leitenstorfer, te Metz, beveelt suiker tcai warmste aan als voedingsmiddel in het leger, op grond van uitgebreide prac tische onderzoekingen, die door hem in die richting werden gedaan. Dr. Zuntz betoogt: „Suiker heeft voor het onderhoud van de spieren ongeveer dezelfde waarde als eiwit, vet en zetmeel. Suiker heeft echter boven andere voedingsstoffen het voordeel van weinig van de spijsvertering te vorderen. De spijsvertering roept bij het gebruik van eiwit een geweldigen bloedstroom teweeg, die voor de spieren niet zooveel overlaat als desze bij een boog arbeidsdebiet noodig heb ben. Spierarbeid en spijsverteringsarbeid sluiten elkaar om zoo te zeggen uit. Voor koolhydraten en bijzonder voor suiker is de arbeid, die er voor opneming in het orga nisme noodig is, veel geringer dan vooi eiwit." Prof. dr. Phuhl, te Berlijn, zegt: ,,De buitengewone snelheid, waarmede suiker door het lichaam wordt geabsorbeerd, ver klaart haar spoedige uitwerking op het ze nuwstelsel en maakt suiker vooral tot een waardevol voedsel in al die gevallen, waar een vlugge restauratie van krachten bereikt moet worden. Prof. Phuhl heeft aan eigen lichaam zeer gunstige ondervindingen met suiker opgedaan bij groote, inspannende toeren, die hij in de Vogezen ondernam. wijls waren drie of vier klontjes suiker Idoende, om een gevoel van afmatting onderdrukken en om het lichaam weder noodige veerkracht te bezorgen. - og onlangs werd door mej. Joteyko op n congres van chemici en geneeskundigen Luik, op duidelijke wijze uiteengezet, dat inter een der voornaamste voedingsmidde len ia, waarover men beschikt. D© suiker >telt^ de spieren in staat, haar maximum- arbeid te verrichten. Men kan de koolhydra ten, dus ook suiker, voor ous lichaam ver gelijken met steenkolen,, die ouder een stoomketel branden om warmte en arbeid voort te brengen. Mej. Joteyko staaft haar beweringen met een reeks hoogst belang wekkende proeven. Het is een bekend feit, dat de gemsjagers in Zwitserland, op bun gevaarlijke en in spannende tochten, zich hoofdzakelijk ple gen te voeden met spek en suiker, en het is voor een groot deel aan die omstandigheid toe te schrijven, dat die menschen weerstand kunnen bieden aan de buitengewone krachts inspanning, die hun romantisch bednjf van hen vergt. Nu zal er wel niemand zoo dwaas zijn, om die koene jagers letterlijk in hun voe dingsmethode te volgen, en op zijn tochten zich bepalen tot het; nuttigen van gebraden spek met suikerwater 1 En dat is ook hee- lemaal niet noodig. Neen, neem gerust plaats Jta-n de gemeenschappelijke tafel en gebruik wat u daar wordt voorgezet. Alleen moet gij als toespijs een gerecht verlangen, waarvan suiker een hoofdbestanddeel is* Laat de verschillende soorten jam6 en mar melades, die tegenwoordig op de ontbijttafel van ieder hotel verschijnen, niet onaange roerd staan, maar neem er uw rechtmatige portie van, en vergeet niet u vóór uw ver trek te voorzien van de noodige hoeveelheid koolhydraten, die onderweg de verbruikte spierkracht moeten aanvullen. Niet iedereen houdt van suiker in zijn on- vermengden vorm; de chocoladefabrikanten hebben er voor gezorgd, om hun producten in de meest afgelegen plaateen en in hoogst doelmatige verpakking verkrijgbaar te stel- len. Doe er uw voordeel mede, houd er een plaatsje voor vrij in uw reiszak, en als gij dan vermoeid naast uw karretje nederstrijkt, aan den zoom van een langen weg, beproef dan de kracht, die er schuilt in het onnoo- zele pakje en gij zult verwonderd, verrast en enthusiast zijn over de wonderdadige uitwerking. Verfrisoht, gestaald en blij te moede zult ge uw wiel weder bestijgen/ en op de vlugge maat van rijzende en dalende pedalen, een loflied aanheffen, der zoetig heid gewijd. Ten slotte wil ik hier nog wijzen op een kwaad, dat, helaas, in ons vaderland welig tiert; op het gebruik van saccharine. Door gewetenlooze of onkundige lieden wordt dit artikel argeloozen menschen aange prezen. Zij verheffen de zootmakende eigen schap pen van dit surrogaat hemelhoog, doch zij wachten zich wel den wolke te ver kondigen, dat saccharine als voedsel abso luut waardeloos is en dat door verschillen de autoriteiten op geneeskundig gebied te gen het gebruik er van wordt gewaarschuwd, al8 schadelijk voor de gezondheid. In Frankrijk, Duitschland en België is dan ook het verhandelen van saccharine, ja het in zijn bezit hebben van die stof, op zware straffen verboden. Het gebruik wordt in die landen, alleen toegestaan voor medicinale doeleinden en dan nog onder strenge contróle der respectieve regee ringen. Een Vorstelijk Uitzet. Voor degenen, dio belangstellen in een mooi uitzet, is het de moeite waard kennis te riemen van hetgeen prinses Maria The- icsia van Spanje, die dezer dagen in het huwelijk verbonden werd met prins Fer dinand van Beieren, mede ten huwelijk nam. Het was alles te Madrid ter bezichti ging gesteld. De waarde wordt door kenners geschat op een miliioen gulden. Maar velen achten die schatting nog te laag. Alleen de sieraden, welke de bruid vaD haar koninklijke bloedverwanten ontving, vertegenwoordigen reeds een aanzienlijk ka pi al K<ning Alfonso schonk zijn zuster eca prachtig halssnoer (stijl Lodewijk XIV) van diamanten en robijnen, en een armband met de Bourbonsche lelie in briljanten. De Koningin-Moeder gaf haar dochter een halssnoer van zes rijen van parelen en een paar gouden oorhangers van parelen met diamanten omzet; een geschenk, hetwelk 240,000 moet hebben gekost. Verder schonk de Koningin nog verscheidene van haar eigen sieraden aan do bruid, o- a. een garnituur van smaragden en briljanten, enz. Ook de prinsessen Isabella en Maria del Paz, de Infant Don Carlos en de familie Orleans gaven kostbaarheden van groote waarde. De prachtige toiletten der bruio worden door de dames zeer bewonderd, vooral bet bruidskleed, van wit satijn, met een sluier wan Alen^on-kant en een overkleed van zwaar wit fluweel. Voorts zijn er tal van bal-, wandel-, gezelschapstoilafcben, elegante kleederen voor huiselijk gebruik, enz. Vooral bewonderd worden een wit „Em- pire"-toilet, rijk met zilver borduursel en Valenciennes-kant versierd, een kleed van tule en Alen$on-kant, met parelen bestikt, alsmede een aantal kostbare avondmantels. Volgens de overlevering is bet Konink rijk Polen omstreeks het jaar 860 gesticht door een boer, zekeren Piast. Een van diens afstammelingen, Mieeko, is de eerste in de geschiedenis van Polen bekende persoon lijkheid; hij was een vazal van den Duxt- schen markgraaf Gero en werd in 963 tot het Christendom bekeerd. Diens afstammelingen hebben, steeds min of meer afhankelijk van de Duiteche keizers, langen tijd over Polen geheerscht; in dezen tijd .was Polen reeds vaak ge tuige van onderlinge bloedige twisten. Een einde hieraan werd gemaakt- door Jagello, grootvorst van Lifcthaucn, die m 1386 te Krakau tot koning van Polen gekroond werd'. Bijna twee eeuwen heerschte de dynastie der Jagelkmen en beleefde Polen een tijd perk van grooten bloei. De laatste dezer dynastie was Sigiamund Augustus, die de verschillende provincies tot één Rijk vereeoigde, aan het land een Rijksdag schonk en de hervormingsbewe ging gunstig was gezind. Hij overleed in 1572 als de laatste van zijn stam en Polen meest nu een nieuwen Koning kiezen. Hetö onmiddellijke gevolg hiervan waa, dat in het Rijk weer een hopelooze ver warring ging heeracben. De Anjouss de Waea's en de Saksische hertogen beklommen om beurten den troon De krachtigste heerschor uit dezen tijd was nog August IT van Saksen. Hij voerde echter een ongelukkigon oorlog tegen den vermetelen Karei XII van Zweden, die in 1703 Warschau veroverde. Karei XII deed in 1704 Stanislaus Leezynski tot Koning kiezen, maar na de nederlaag van Karei XII bij Poltawa in 1709 werd Stanislaus door Russische en Saksische troepen ver dreven en August II in de regeering her steld. Na zijn dood begonnen de verdeeldheden opnieuw en werd zelfs een geregelde erf opvolgingsoorlog gevoerd. Door de keuzo van Stanislaus Pouiatofaki [in /1764, een gunsteling van Katharina. II van Rusland, werden do Russen meester in het ongeluk kige land. Toen een opstand, die onder de edellieden was uitgebroken, door de vreemde troepen was gedempt, verdeelden Rusland, Duitschland en Oostenrijk het land vrijwel onder elkaar, zoodat er van hef eens zoo groote Rijk betrekkelijk maar weinig overbleef. Polen verloor aan Oostenrijk Oost-Ga- licië, aan Rusland Litthaoen en Duitschland Weet-Pruisen zonder Danzig en Thorn. Dit verdeelingsverdrag werd in 1772 to St.-Petersburg geratificeerd. Maar hiermee was Polens ongeluk niet ten einde, in 1790 sloot Rusland vrede met Zweden en kreeg daardoor weer de vrije hand in Polen, vooral, omdat, ten gevolge van de revolutie in Frankrijk, Pruisen en Oostenrijk zich niet met de Poolsche zaken konden inlaten. Het Poolsche leger onder Kosciuszko be haalde eerst wel een groote overwinning, maar de koning zelf, Stanislaus Poniatofs- ki was Russisch gezind en onderteekende het verdrag van 1792. Om den Russen niet den geheelen buit te schenken, rukten de

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 11