Uit de „Staatscourant." Kerkelijke beriehten. Ingezonden. H. M. do Koningin-Moedor bezocht heuen t© VGravenhago in iFulchri Studio de tentoonstelling van werken van Th. do Boek en deed eenige aankoopen. Tot bijwoning van het conoort ten jLtove, gisteravond gegeven door mevr. Julia Gulp, die door den heer VÖllmar werd begeleid, zoomede den heor Coenraad V. Bos, waren door H. M, de Koningin een 30-tal damea genoodigd, Aanstaanden Dinsdag zal het 25 jaar geleden zijn dat de Groningsche hoogleer aar, prof. Or. G. Wild ©beer, de Evangelie bediening als predikant bij de Ned.-Horv. Gemeente te Heiloo aanvaardde. Wegens zijn benoeming tot ho©gleeraar in de theol. faculteit aan de universiteit te Groningen, verkreeg hij in 1883 eervol emeritaat. Door de classis Haarlem der Goref. Kerken is -ds. J. H. Foringa, vroeger pre dikant te Zaandam (B), laatstelijk geeste lijk verzorger aan het Car. Sanatorium voor Zenuwlijders te Zeist, wegens ernsti ge vergrijpen uit zijn ambt ontzet. Door het Hoofdbestuur zoo schrijft men is besloten, dat de jaarvergadez'ing van de „Verebniging van Uhnst. Onder wijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Bezittingen" dit jaar op 5 en 0 Juni te '6-Gravenhoge zal plaats hebben. Ook zullen op die dagen de alge meen© vergaderingen van Barnabas", van „Johannes" en van „Lukais" plaats hebben, oveneens te 's-Hago. Bereids heeft zich te 's-Hage een commissie gevormd tot voorbe. raiding en ontvangst. Het stoomschip Ardjoeno", van Rot terdam naar Java, passeerdo 11 Jan. Suez; de ,,Gedé", van Batavia naar Rotterdam, ver trok 10 Jan. van Perim; do „Goentoer", van Rotterdam naar Batavia vertrok 10 Januari van Southampton; de „Prinz Eitel Friedrich" vertrok 10 Jau. van Penang naar Amsterdam; de „Prinz Heinrich", van Penang naar Amsterdam, arriveerde 10 Jan. to Suez; do „Prinses Sophie", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 11 Jan. to Genua; de „Statendam", 10 Jan. van New- York naar Rotterdam vertrokken, heeft aan boord 17 1ste kl.20 2de kl. en 180 3de klasse passagiers; de „Slotordijk", van Rotterdam naar New-York, is 11 Jan. Lizard gepas seerd; de „Soembawa" arriveerde 1*1 Jan. van Amsterdam to Sabang; do „Duym?-r van Twist", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 11 Jan. Dungenees. Haarlemmermeer. De groentenventer W. van G. heeft de echtelijke woning heimelijk verlaten en zijn gezin, bestaande uit vrouw en acht kleine kinderen, onverzorgd en in do grootste armoede achtergelaten. Vermoe delijk heeft hij zich naar Duitschland bege ven. Te voren heeft hij, ten eigen bate, zijü paard en wagen verkocht; bij sommige per sonen geld geleend en nog enkelo rekenin gen geïnd, welke gelden hij allo heeft mee genomen. Hillegom. Do arbeider L. B., die in de laatste dagen blijken gaf van verstands verbijstering, is op last der bevoegde macht naar „Endegeeat" vervoerd, alwaar bij onschadelijk is voor de buurt-bewonera en mede-hui8genooten. Koudolcerk. Het aantal behandelde te legrammen bedroeg het vorige jaar 1351 fc.w. 597 verzonden en 754 ontvangen. De inlage in de Rijkspostspaarbank op hot hulpkantoor alhier, bedroeg over hot afgeloopen jaar 14,365,64 en de terugbe taling 16,594,77. Deze cijfers bedroegen in 1901 reap. 13,417 98, 14,507 12- —Do opbrengst van de trouwbus bedroeg over bet afgeloopen jaar voor do armen 15.83$. Geduren-de het jaar 1005 zijn in deze gemeente geen besmettelijke ziekten voor gekomen. Leiderdorp. In deze gemeente komt een geval van diphtherithis mot doodeiijken afloop, voor. Lotelingen, die wenschen ingedeeld te worden bij de Zeemilitie, kunnen zich ter Secretarie aanmelden 24 dezer, van 10 tot 1 uur. Het door Gedeputeerde Staten goed gekeurd suppletoir kohier van den hoof- delijken omslag, dienst 1905, ligt geduren de vijf maanden ter Secretarie ter lezing. Het bevat 7 aanslagen tot een bedrag van 26.28. Bij het plaats gehad hebbend onder zoek naar de militaire geoefendheid en be kwaamheid zijn do lotelingen dezor ge meente, Van Zwieten, Roos, Van dor Wil den en Boer in bet bezit der diploma's gesteld. Lisso. B. en Ws, hebben bekend ge maakt, dat do lotelingen dezer gemeente "wn de lichting 1906, die ingedeeld wen schen to worden bij de zeemilitie, zich daarvoor kunnen aanmelden tot 1 Febr. a. s. op eiken werkdag, van des morgens negen tot des namiddags één uur, en dat daarvoor meer bepaald zitting zal worden gehouden op Maandag 29 Januari a. s., des voormiddags te 11 uren. In het jaar 1905 werden bij den Bur gelijken Stand ingeschreven 205 aangiften van geboorten, tegen 194 in het vorige jaar, en 80 van overlijden, tegen 94 in het vorige jaar, terwijl 33 huwelijken werden voltrokken tegen 32 in het vorigo jaar. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1906: 4769 personen, Het plaatselijk comité voor de natio nale Rcmbrandt-hulde alhier heeft bokend gemaakt, dat de Iïembrandt-gave zal be staan uit zes reproducties in kleur, opgezet op zwart karton, met vergulde omlijsting; tevens een korten tekst en beknopte levens beschrijving van den meester, en verzameld in een eenvoudigen omslag en versierd met een reproductie van liet bekende ge- etsto zelfportret. De onderwerpen uit do Rembrandt-gavo zijn: 1. De Staalmeesters; 2. De Joodschö Bruid; 3. Portret van Elizabeth Bas. 4. Simeon in den Tempel; 6. Landschap; 6. Portret van Rembrandt als officier. Noordw\jkerhout. Woensdagavond hield de plaatselijke afdeeling van de Algemeeno Voreeniging ivoor Bloembollencultuur ver gadering in het café van den heer P. Heemskerk Sr. alhier. Er waren opgekomen 25 stemgerechtigde leden. Bij de opening der vergadering wierp de aftredende voorzitter £eii terugblik op het afgeloopen jaar, merkte op, dat aan de af-' deeling niemand dcor den dood was ont vallen en sprak zijn beste wenschen uit voor de leden en hun zaken in uoi ingetre den jaar 1906, Ook, dat met het nieuwe jaar een betere geest in de afdeeling moge komen, die con vriendschappeiijken omgang onder de leden teweegbrengt-, zoouat zij naar het samenzijn op de vergaderingen verlangen. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen en onveranderd vastgesteld. Daarna werden als nieuwe leden aange nomen de heeren A. van Kampen en J. van oohooten Czn. Tha'ns kwam aan do orde de verkiezing van een voorzitter, wegene periodieke aftre ding van den heer F. Diemei. De heer P. Heemskerk Jr. deed het voor stel un den voorzitter van den Kweekers- bond ook tot voorzitter van Bloembollencul tuur te benoemen, om déze beide Vereeni- gingen nader bij elkander te brengen. Tot stemming overgaande, word bij twee- do stemming, met 14 sterameD tegen 11 op den heer Diemei, tot voorzitter dezer afdee ling gekozen de heer B. O. Vos. De heer Voa wensebte de aanneming dezer benoeming 8 dagen in beraad to hou den. lx iter op volgde verslag van den afgevaar digde ter algemecne vergadering, te Haar lem gehouden. Ten slotte had, wegens verboden loting, het raden naar prijzen plaats. Daarbij waren de gelukkige winners: J. Timmers, L. Bellekom, E. Bakker Nzn., J. van dor Meor, J. Langeveld, M. Gcerlings Gzn. en L. P. Heemskerk. Hiermede was do vergadering afgeloo pen. Bij de Nationale Militie zullen van de lichting 1006 uit deze gemeente ingedeeld worden 7 mansohappen, als 5 voor volledige en 2 voor korte oefening. Houders van bondon moeten er op be dacht zijn in de maand Januari tor Gemcon- te-Seoretarie opgave te doen van hét aantal door hen gehouden honden. Tegelijkertijd met de aangifto der honden moet ook cPe belasting 'daarvodr, betaald worden. Snssonlioim. Hoor den heer Domée, on derwijzer aan den Tuinbouw-wintercursus, alhier, is voor do Afd. Sasaenbeim van de Algemecne Vereen i ging voor Bloembol lencultuur een lozing gehouden over: Ohilisalpeter. Op duidelijke wijze 6öheteto spreker het nut van Ohilisalpetor, vooral voor de groen ten teelt. Aangaande de gunstige wer king bij bolgewassen was nog niet veel bokend. Hot grooto aanbal toehoorders heeft wel genoten van de leerrijke voordracht. Op 31 December J904 telde onze ge meente 2534 inwoners. Vermeerdering door geboorte met 98; door vestiging met 235, tutaal dus met 333- Vermindering door overlijden met 27; door vertrek met 227, totaal dus met 254, zoodat een vermeerde ring valt aan te wijzen van 79. Op 31 Docembor 1905 telde onze gemeente 2613 inwoners, waarvan 1350 m. en 1263 vrouwen. Tor- Of. Door den Burgemeester is de Raad aezer gemeente bijeengeroepen tegen Dinsdag 16 Januari a. s. des voormiddags te 11 uren, waarin o.m. zal worden behan deld de verplaatsing van het telefoonkan toor. De loteling A. 0. van der Hoorn dezer gemeente, die bezwaren tegen de uitspraak van den Militieraad had ingediend en her keuring aangevraagd, is door Ged. Btateo voor den dienst geschikt verklaard en aan gewezen. Wassenaar. Bijeengeroepen door den heer Jao. L. Qrevors vergaderden gister avond versoheiden warmoeziera om te spre ken ever de groen ten veiling in Den Haag Do' hoer Gr. was van meening, dat het het best zou zijn, wanneer de warmoeziers een vorecniging stichtten. Het bestuur dier vor- ceninging kon 2ich dan in verbinding stellen mot do vereeniging „Stella" in Don Haag en zoo de leden op de hoogte houden van, den gang van zaken. Voorloopig toekenden 2*2 personen de lijst. Tot bestuursleden werden gekozen de hcoren Joh. de Groef, voorz., J. M Lammers, seer en J. Wensveen pen ningmeester. Do zeoreorw. heer J. J. Bruystens, pas toor der parochie van don H. Willibrordus, is gistermiddag voorzien van de laatste -a. H. Sacramenten. Woorden. Alhier overleed in den ouderdom van ruim 79 jaren do heor A. J. F Hofman, die ruim 36 jaren lid was van den Gemeenteraad cd in de laatste jaren wethouder. Kon. Boel uiten. Eervol ontslag verleend: aan dr. F. J. B. Verlinden, op zijn verzoek, als burgemeester der gemeente Hilvaren- beek. Ra ad van S tate. Openbare vergadering van den Raad van State, afd. voor do geschillen van bestuur, op Woensdag 17 Jan. 1906, des voormiddags to elf uren. Weerbericht van 1» JaHnarl. Volgons opgnvo yjui he Mot. loskiiBut te Utraohi. Hoogste barometerstand 773.0 te Cler mont, laagste 738,9 te Ohristiansund. Verwachting: Heden afnemende, daarna toenemende, zuidwestelijke wind Meest betrokken lucht. Regen. Dezelfde tempera tuur. Jubtleont van den heer i. 0. van der Kam. 't Iö heden voor clen heer J. O. van der Kam, sedert tien jaren directeur der Leid- sche Zoutkeet, en voor het personeel dezer inrichting geen gewono dag. De directeur toch geniet heden het voorrcoht te geden ken hc<e hij een kwart-eeuw geleden zijn loopbaan aan do Zoubkeét aanving. Daarom waren de vlaggen uit het gebouw aan den Ouden Singel gestoken, alsc'ok was dit geschied mot een vlag uit do woning van den meesterknecht aan de Koolstraat; daarom waa het geheel© personeel hedenoch tend in de met planten gesmukte kantoren bijeen, ten einde den jubilaris te bereiden een waardige ontvangst. Toen dan ook het rijtuig, waarmode de heer en mevrouw Van der Kam van hun wo ning aan den Hocgen Rijndijk waren afge haald, voor de hoofddeur der Zoutkeet stil- hieldj ging die dra open en traden de ju bilaris en dieng gade binnen, verwelkomd door het personeel, dat hen verbeid had. Allereerst trad uit den kring naar voren de meesterknecht D. V erpoorte, die den ju bilaris, die heden met vreugde kon herden ken zijn komst vóór vijf en twintig jaren ten kantore der Leidscho Zoutkeet, namens het pens>oneel geluk wensebte en de hoop uitsprak, dat de zaak steeds in bloei mogo toenemen en do lie or Van der Kam nog lang moge staan aan haar hoofd. Tevens bood hij den jubilaris, uit naam van het personeel, aan een fraaie zilverkast, Btajl Lodewijk den Vijftienden (geleverd door de firma Poptie en Hartwijk, aan den Ouden Rijn.) De directeur zeide, mede namens zijn echtgenoot©, hartelijk dank voor het kosi- baro en schoono geschenk. Hij zag daarin een bewijs van de aanhankelijkheid van het personeel en bij van zijn kant beli of de ook in de toekomst alles te zullen doen, wat strekken kan tot groei en bloei van de zaak en het welbegrepen belang van het personeel. Hij verklaarde nogmaals verrast te zijn, want al had hij wel vermoed in de laatste dagoD, dat er iete broeide, hij had niet kunnen denken, dat hem een zoo kostbaar geschenk zou geworden. Alsnu werd de jubilaris toegesproken door den boekhouder, den heer H. J. Bethe, dio er op wees, dat deze 12de Januari niet was een gewone dag voor den directeur en het personeel, en vooral niet voor hem, wiens belangen -door den Beer Van der Kam gedurende tien jaren waren behar tigd; voor hem, die dagelijks met den di recteur verkeert. Neen, deze 12de van Ja nuari is voor den directeur een heuglijke, voor het personeel een verblijdende dag, en al schijnt hodcn daarbuiten do zon niet, in onze harten schijnt vandaag de zon wel. Onder aanbeveling, dat de directeur nog langer zijn belangen zal mogen behartigen, bood de boekhouder den directeur aan een mooie plant in pot, een auracaria, wetende, dat dit geschenk hem, den liefhebber der botanie, niet onwelkom zal zijn. Ook den heer Bethe dankte de jubilaris met eenigo woorden, betrekking hebnende op de toekomst. De oudste knecht, J. de Haas, kon niet nalaten afzonderlijk den jubilaris geluk te wenschen en te danken voor al het goede, dat «ie beschermer en behartiger vaD aller belaDgem voor het personeel had gedaan, en wees nog even op het aangeboden sou venir. Tevens werd hem dank gebracht voor de feestgave, aan den vooravond van het feest van heden, vanwege xen heer Van der Kam bezorgd aan de huizen der knechts. Er werd' nu nog menig woordje gespro ken en de jubilaris vond het uitstekend, dat de meerderheid van het personeel als wensoh had te kennen gegeven liever op een zomerfeestje te worden onthaald dan op een winterfuif om te gaan naar buiten of naar een grocte stad, ten einde nog iets an ders to zi-cn dan hetgeen er hier te kijk is; en ten 'slotte werd door elk een glas gele digd op den groei on den bloei van de Leiö- scbe Zoutkeet. Zooveel mogelijk waren de werkzaamheden voor heden beperkt. Feest vandaag, feest in het verschiet, het kan niet beter. Leiden Oosterkerk: 18 Januari, des avonds halfaoht: Zendingsbidstond, ds. W. H. Kelder, predikant te Warmond. Okristehjk-Geref. Gemeente, ingang Brecstraat naast 161, Zondagvoormiddag te tien en des namiddags te 5 uren ds. H. Janssen. Leiderdorp. Ned.-Herv. Gemeente. ZondagmorgeDVoorbereiding tot het H. Avondmaal en Doopsbcdiening. Oudewetering. Remonstrantsch© Kerk. Zondag 14 Januari ds. G. J. Hee- ring. Zoeter wo ude. Ned.-Horv. Gem. Zondagvoorm. to tien uren ds. A. Luteyn, van Benthuizen. Zondag 14 Januari, des avonds halfze ven, Steenen Muur, Voorschoobsoho weg: ds. 0. Hartwigsen Jr., van Leiden. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U plaatsing voo» het volgende als gedeeltelijk antwoord op het stukje, geteekend: een zich noemende ex pert en regelaar van brandschade. Daar, waar hij schrijft, dat het belache lijk is een verzekering naar volle herbouw waarde zonder beding van wederopbouw, moet ik den heer Grüpstra doen opmerken, dat hij toont gee>p deskundige te zijn. D© Maatschappij „De Nederlanden" van 1845 schrijft uitdrukkelijk in haar polissen: naar volle herbouwwaarde zon der beding van wederopbouw, wat veel verschilt met verzekering naar in nerlijke waarde. Het komt mij voor, dat u op gebied van verzekering een leek zijt, heer Grüpstra. Vriendelijk dankzeggende voor de plaats ruimte, M. de R., toeken ik Hoogaohtend, Een Agent der „Nederlanden." Geachte Redacteur! Beleefd verzoek ik U nogmaals een kleine ruimte in uw blad af te staan tot beantwoor ding van het ingezonden schrijven door den heer Grüpstra. Waar sprako is van reclame zooals de heer G. dat noemt, schijnt dit meer het doel te zijn van den expert en schaderegelaar dan van mij, daar ik de Redactie had verzocht het door mij ingezonden schrijven slechts met 0. te onderteekenen, zoodat het plaatsen van den naam voluit, vermoedelijk op een vergissing berust en het maken van reclame in geen geval bedoeld werd. Waar beweerd werd, dat ik van de verze- keringsgeschicdenis weinig afweet, dit kan zeer goed mogelijk zijn, en daarom permit teer ik mij niet de vrijheid den naam van expert of regelaar van brandschade te ne men, zoolang ik niet het bewijs heb gegeven alle goede eigenschappen daartoe te bezit ten, en ik nog niet behoor tot diegenen, die zulks door eigen ondervin ding ge leerd hebben. Een expert en schaderegelaar zooals do heer G. in het strijdperk is getreden, daar wacht ik nog wat mede, doch het is vooi den. heer G. niet overbodig om goed te be- studeeren de drie hoofdstukken in do derde afdeeling van mr. Asser'u „Schets voor het Nedcrlandsch Handelsrecht"; hij zal dan tot de overtuiging komen, dat allen geen kok zijn, die eon lang mos dragen. Wat betreft het getal huizen met huis eigenaren, dit was bij mij aan geen twijfel onderhevig; alleen doelde het of wel allo eigenaren medogingen met de zienswijze van hel bestuur van den Bond. Onder dank voor do verleende plaatsruim te, blijf ik, met hot vaste voornemen een expert en schaderegelaar niet meer van ant woord te dienen, Hoogachtend, Uw dienstw. dienaar J. J. DE CLER. [Bij nazien blijkt, dat do kopij van het Ingezonden stuk met naam onderteekend was; in het begeleidend schrijven verzoekt de heer Do C. echter alleen met een 0. te onderteekenen, hetgeen niet opgemerkt is geworden. Red.] Mijnheer do liodaoteur! In uw geëerd blad van gistera vond wordt de opvoering aangekondigd van „Oavalio- ria Rustioana" en „Paljas" door de Ita- liaanscli© Opera op Dinsdag 16 Januari a. 8. Zou ik het Bestuur van den Schouwbuig in overweging mogen geven, indien het mogelijk is, deze, zeker belangrijk© opvoe ring bijvoorbeeld een week uit te stellen, in aanmerking genomen de vele concert en sohouwburguitvoermgen in deze week gegeven, en welke ona nog te genieten worden aangeboden. Dit zou de opkomst zeker ten goede komen, ook de operaprijzon in aanmerking genomen. Tevens valt genoemde opvoering samen met het concert van de liedertafel „Arion", waarop een grooto belangstelling te ver- waahten is. De Italiaansche opvoering to verdagen zou zeker in beider belang zijn. U beleefd dankende voor do plaats ruimte, Uw dw. Dienaar Een getrouw toonecï- en concert-bezoeker. Buitenlandseh Overzieht. Te Berlijn trekt do aandacht eon be richt, volgens, hetwelk een F rans oh syndicaat bereid is aan Rusland 300 milhoen fres. voor te schieten „op een gunstiger ©ogenblik." De Duitsohe finan ciers vorncmcn, dat dit beteekent-, dat Frankrijk ©erst gold wil leenen als de conferentie van Algeciras in zijn voordeel zal zijn afgeloopen. Ook do tussohenkomst van Frankrijk in de zaak van Joris wordt beschouwd als een poging om do stem van België te winnen. Van Joris gesproken, uit Konstanti- nopel wordt d.d. 10 dezer gemeld De legatie van België diende vandaag aan do Port© eon antwoord in op de nota van den 21sten December, waarin Turkije wei gerde den Belgischen onderdaan Joris aan do Belgische overheden uit te leveren. België ontkent, dat het tractaat van 1838 met Turkije door later© schikkingen en ge beurtenissen vernietigd zou zijn; en houdt staande, dat art. 8 op het tegenwoordige ge val toepasselijk iB. België voegt er bij dat, indien Bet niet vroeger aandrong op de toepassing van ge zegd artikel, dit geschied is om het gerech telijk onderzoek zijn onbelemmerden loop te laten. HaaT nu weer tot Duitschland terug 1 Over de voorgenomen grooto betooging, welke 'de sj-ooiaal-demooratische partij wil houden op den 21stcn Januari, verneemt de „Taglich© Rundschau", dat do voor Berlijn aangekondigde 80 sociaal-demo cratisch© vergaderingen gelijktijdig des mid dags om 12 uren zullen belegd worden. Men zal er voor zorgen, dat die vergaderingen geen al te stormachtig verloop hebben, om niet vóór den tijd uit elkander te worden ge dreven. Op een nauwkeurig afgesproken uur worden allo vergaderingen gesloten en nemen de straatbetoogingen een aanvang. Het parool is: „Naar het paleis". Sociaal- democratisolie „ordebewaarders" met ban den om den arm zullen voor „rust en ordo" zorgen. D© Regeering heeft daartegen de volgen de maatregelen getroffen: het plein voot het paleis on do toegangen worden, daar ten paleize liet Ordefcc st gevierd wordt, op de gebruikelijke wijze afgesloten; zoo ais vanzelf spreekt is de geheele politie macht onder de wapenen. De politie zal, geheel in overeenstemming met de wetter lijk© bepalingen, vreedzaam optrekkend^ groepen ongemoeid Ja ten, maar daareohs. ger elke verstoring der orde, zoomede elke poging om een openlijken ommegang uit te voeren (waarvoor vooraf vergimning van de politie noodig is.) door onmiddel lijk ingrijpen verhinderen. Yoor het geval, dat verzet tegen de politie wordt gepleegd en haar eigen krachten te kort schieten, worden alle in Berlijn aanwezige troepen1 (cavalerie en artillerie daaronder begrepen),' in hun kazernes verzameld tot onmiddel lijk uitrukken gereed gehouden. Daar dd ervaring geleerd heeft, dat houwen met hot plat van de sabel en schoten over do hoof den heen, slechts de woedo der menigte op* wekken, zonder den lieden vree3 aan te jar gén en daardoor slechts grootero buiten- sporigheden eo meer bloedvergieten ver oorzaken, is ditmaal door den minister-pre sident uitdrukkelijk gelast, dat de politiö en do militaire macht, voor hot geval zij gedwongen worden tot het gebruik der wa pens over te gaan, dit dan zonder eenige zachtzinnigheid moeten doen. Naar aanleiding hiervan merkt de „Tag liche Rundschau" nog op: „Heb schijnt ons nuttig en noodzakelijk, dat deze beve len te rechter tijd openlijk bekend worden. Naar wij hopen, zullen alleen daardoor alle gewelddadigheden voorkomen worden; komt hot echter tot ernstige botsingen, dan dragen de sociaal-democratisch© „leiders",, die stellig bij zulke gelegenheden thuis ple gen to zijn, daarvoor alleen de verantwoor delijkheid.'' Tot zoover de „Rundschau," zegt do „N. R Ct.". Bij do reeds bekende zware veroordeelingen van de straatbetoogers te Breslau is door het gerecht te Breslan een nieuw zwaar vonnis geslagen to gen Locb, den redacteur van de sociaal-de mocratische Breslauer „Volkswacht." Hij kroeg een jaar gevangenis wegens het op wekken tot land vredebreuk door middel van vliegende blaadjes, cn werd alleen to gen 10,000 mark borgtocht voorloopig op vrijo voeten gelaten. Eveneens is heden in Eisenach het straf proces tegen 10 straatbetoogers bij gele genheid van de laa ts to herstemmingen voor den Rijksdag begonnen, op grond van land- vredebreuk en oproer. Deze processen kunnen er zeker toe bij dra. gen, innerlijk den toorn en uiterlijk do voor zichtigheid bij de socialisten te doen toene men. Baroinosso von Königswar- ter to Berlijn, tegen wie een bevel tot inhechtenisneming ie uitgevaardigd, waa,: naar het schijnt, in handen van een woe* keraar van beroep geraakt; mon ver moedt, dat zij thans zich aan de Rivierft ophoudt, waarheen zij haar particuliereii secretaris vooruitgezondon had, om aart de speeltafel in Monte-Carlo de haar ont brekende dekkingen voor de wissels té „winnen." Hot begint nu grimmige ernst te wois den mot de Lagerhui sverkiezin- gon in En geland. Heden, 12 dezor, vindt in tal van districten de formaliteit der candidaotstelling plaats. In de zeer enkele districten, waar slechts één oandi- daat gesteld is, is deze dan meteen geko zen. De eigenlijke stemmingen worden latery in tal van districten reeds Zaterdag a-s., gehouden- Doch in de geheele volgende week worden eiken dag hier en daar stemmingen gehouden. Het eind-resultaat zal due niet dadelijk to overzien zijn, doch zich slechts langzamerhand scherper of te e kenen. Herstemmingen zijn. er niet; de candi- doat, die de meeste stemmen op zich ver- eenigb is gekozen. Do politieke harte toch ten zijn echter reeds danig opgezweept, en op de tallóoze verkiezingsvergaderingen gaat het warm toe. Het is nog niet uitgemaakt, of het con gres van Versailles ter benoeming van den president der Fransohe Repur b 1 i o k op 16 of 17 Januari zal worden ge houden. De eerstvolgende ministerraad zal het beslissen. Do herbenoemde president Dou- mor zeide in zijn dankbetuiging voor zijn herkiezing te kunnen constateeren, dat de Kamer eenstemmig aan do Regeering haar steun heeft verleend, waardoor deze met eere de voorbijgaande moeilijkheden te bo ven zal kunnen komen. Het algemeen kiesrecht zal weder bewij zen, dat het land buitengewoon groote waarde hecht aan vaderlandsliefde, steu nen do op zedelijke en materieele kracht, en dat het vastbesloten is den vrede te hand haven en aan de onafhankelijkheid, waar digheid en trots van het land niets te kort te doen. De Kamer is verdaagd tot 18 dezer. De heer Fallières is met 173 stemmen herkozen als president van den Senaat. Nadat door de betrekkelijk kleine meer derheid van den heer Doumer bij de keuzo tot president der Kamer de aanhangers van Fallières waren verblijd, is thans voor hen de kleine meerderheid in den Senaat reden tot ongerustheid. Het scheen voor iederen buitenstaander dat Doumers ster aan het tanen ia Thans is niets meer ze ker en begint de campagne van alle zijden weer op het hevigst te woeden. De „Times" verneemt uit St.-Petersburg* Witte heeft bij de ontvangst van een afvaardiging gezegd, dat niet hij, maar, Doernowo een voorstander van de onder drukking met geweld was geweest. Maar Witte was tot dat stelsel bekeerd door do logica der feiten. Hij streefde nu niet lan ger naar het vertrouwen van het volk, dat hij verbeurd heeft. De correspondent verneemt, dat de reac tie binnenkort zal eindigen, wanneer de dag van 21 Januari rustig verloopen is. De Pe- tersburgsche politie zal binnenkort met ge weren worden gewapend. Er zijn tot dusver 1200 huiszoekingen gedaan, waarbij telkentT

Leidsch Dagblad | 1906 | | pagina 2