No. 14055. LSIDSCH DAGBLAD. ZATERDAG 16 DECEMBER. VIERDE BLAD. Anno 1905. Offleieele Kennisgeving. FEUILLETON. Een heldin. t 1 KESXlSGETilie. Inschrijving voor do Militie. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gelet op art. 17 der Militieweb 1901 ^Staatsblad no. 212) en op art. 9 van het Koninklijk besluit van 2 December 1901 (Staatsblad no. 230); Herinneren belanghebbenden Lij deze voor de eerste maal kun verplichting tot heb 'doen van aangifte ter inschrijving voor do militie, in do maand Januari 1903. Do bepalingen der bovengenoemde web, wie wel en wie niet voor de militie worden ingeschreven, waar de inschrijving moet ge schieden, wanneer de aangifte ter inschrij ving behoort t^worden gedaan ca op wion de verplichting tot het doen van de aangif te rust luiden woordelijk als volgt: Art. 13. Voor do militie wordt ingeschre ven: lo. ieder minderjarig mannelijk Neder lander, die binnen het Rijk, in het Duit- sche Rijk of in het Koninkrijk België ver blijf houdt^ 2o. ieder minderjarig mannelijk Neder lander, wiens vader, moeder of voogd bin nen hot Rijk, in het Duitsche Rijk of in hot Koninkrijk België woonplaats heeft. 3o. iedor meerderjarig mannelijk Neder lander, die binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België woonplaats beeft, 4o. ieder mannelijk ingezetene nict-No- derlandcr, zoo hij op den lsten Januari van het jaar ihet 19de levensjaar was ingetreden en nieb verkeert in eon der bij art. 15 omschreven gevallen. Ingezetene is, voor do toepassing van het bepaalde hierboven onder 4o. A. de binnen het Rijk verblijf houdende toinderjarigo niet-Ncderlander: a. wiens vader, moedor of voogd binnen het Rijk woonplaats heeft en haar geduren de de voorafgaande 18 maanden in het Rijk of de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelon gehad heeft; b. van wiens ouders de langstlevende bij zijn of haar overlijden in hot hierboven on der a omschreven geval verkeerde, al ver keert zijn voogd niet in dat geval of al i3 'deze buiten 'b lands gevestigd; c. die door zijn vader, moeder of voogd verlaten is, of die ouderloos is of in wette- lijken zin geen vader of moeder hoeft en yan wien niet bekend is dat hij een voogd heeft, indien hij gedurendo de voorafgaan de achttien maanden in het Rijk verblijf ge houden heeft; B. de meerderjarige niet-Nederlander, die binnen het Rijk woonplaats heeft en haar gedurende de voorafgaande achttien maan den in het Rijk of de koloniën of bezittin gen des Rijks in andere werelddeolcn ge had heeft. Yoor minderjarig wordt voor de toepas sing van het bepaalde hierboven onder A gehouden hij, die minderjarig is in den zin aer Nederlandecho wet. Voor meerderjarig wordt uoor de toepassing van het bepaalde hierboven onder B gehouden hij, die meer derjarig is in den zin van voormelde wet Art. 14. Do inschrijving geschiedt: io. van heml bedoeld in art. 13, eerste zinsnede lo.: zoo hij binnen het Rijk verblijf houdt en zijn vader, moeder of voogd aldaar woon plaats heeft, in de gemeente der woonplaats V£«i vader, moeder of voogd; zoo hij binnen het Rijk verblijf houdt en zijn vader, moeder' of voogd elders dan bin nen het Rijk woonplaats heeft, in de ge meente, waar hij verblijf houdt; zoo hij door zijn vader, moeder of voogd Verlaten is, ouderloos is of in wettelijkcn «In geen vader of moedor heeft en heb niet bekend i3 dat hij een voogd heeft, in de ge meente, waar hij verblijf houdt; zoo hij in het Duitsche Rijk verblijf houdt, in de gemeente Amsterdam; zoo hij in het Koninkrijk België verblijf houdt, in de gemeente Rotterdam; 2o. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnedo 2o.: zoo zijn vader, moeder of voogd woon plaats heeft binnen het Rijk, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd; is de woonplaats van vader, moeder of voogd in het Duitsche Rijk, in de gemeente Amsterdam; is zij in het Koninkrijk België, in de ge meente Rotterdam; 3o. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 3o.: zoo hij woonplaats heeft binnen het Rijk, in de gemeente zijner woonplaats; zoo hij woonplaats heeft in het Duitsche Rijk, in de gemeonte Amsterdam; zoo hij woonplaats heeft in het Koninkrijk België, in de gemeente Rotterdam; 4o. A. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 4o., indien hij minderjarig 1st zoo hij verkeert in het geval, in de twee de zinsnede van dat artikel onder Aa om schreven, in de gemeente, waar zijn vader, moeder of voogd woonplaats heeft; zoo hij verkeert in het geval, in de zin snedo onder Ab omschreven, in de gemeente, waar zijn voogd woonplaats heeft, ie de woonplaatB van dezen buiten 's lands, dan geschiedt de inschrijving in de gemeente, waar ac minderjarige verblijf houdt; zoo hij verkeert in eon der gevallen, in evenbedoelde zinsnede onder Ao omschre ven, in do gemeente, waar hij verblijf houdt; B. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 4o., indien hij meerderjarig is: in do gemeente, waar. hij woonplaats heeft. De in de vorige zinsnede als plaats van inschrijving aangewezen gemeente is die, waar het verblijf of de woonplaats gevestigd ia of was op den lsten Januari van het jaar, volgende op dab, waarin de in te sohrijven persoon heb 18de levensjaar vol bracht, tenzij het iemand geldt, wiens in schrijving te Amsterdam of te Rotterdam ruoet geschieden wegens verblijf of woon plaats onderscheidenlijk in het Duitsche Rijk of in hot Koninkrijk België. Art, 16. Voor de militie wordt niot in- gescdirovon lo. de ingezetene niet-Nederlander, die be wijst te bohooron tot een Staat, waar de Ne derlanders niet aan den verplichten krijgs dienst zijn onderworpen of waar ten aan zien van den dienstplicht het beginsel van wederkeorigheid is aangenomen; 2o. hij, die bewijst in de koloniën of be zittingen des Rijks in andere werelddeelen verblijf te houden of woonplaat» te hebben, al heeft zijn vader, moedor, voogd of cura tor woonplaats binnen het Rijk. Art. 16. Hij, die volgens art. 13 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij burgemeester en wethouders der gemeente, waar volgens art. 14 do inschrij ving moet geschieden, aan te geven tus- schen den lsten en den 31sten Januari van het jaar, vol goads op dat, waarin hij het 18do levensjaar volbracht. Bij ongesteldheid of afwezigheid van hem, dio zich ter inschrijving moet aangeven, alsmede in oen der govallen, hierna in do vierde zinsnedo omschreven, rust de ver plichting tot het doen der aangifte: indien het een minderjarige betreft, op zijn vader, moeder of voogd; indien het een meerderjarige betreft, die onder curateele gesteld ie, op zijn curator. Do verplichting van vader, moeder of voogd geldt, evenwel slechte zoo bdj of zij binnen hot Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België woonplaats heeft. Behoudens de uitzonderingen bij do vol gende zinsnede gemaakt, rust do zorg voor het doen der aangifte uitsluitend op den in te schrijven minderjarige: indien zijn vader, moeder of vqpgd niet binnen het Rijk, in heb Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België woonplaats heeft; indien zijn vader of moedor of beiden de ouderlijke macht missen; indien hij door zijn vader, moedor of voogd verlaten is; of indien hij ouderloos Is of in wettelijken zin geen vader of moeder hleoft en het niet bekend is dat hij een voogd Heeft. Hij, die door de bestuurders, in art. 22 vermeld, ter inschrijving moet worden op- gogeven of die in dienst is bij de zeemacht, do marine-reserve en het korps mariniers hieronder begrepen, bij hot leger hier te lan de of bij de koloniale troepen, is tot hot doen van de aangifte niet verplicht. Yoor hem of haar, die tot het doen der aangifte verplicht is, kan de aangifte ge schieden door een ander, daartoe schrifte lijk gemaoütigd. De volmacht blijft onder burgemeester en wethouders berusten. De wijze, waarop van do gedane aangifte moet blijken, wordt door Ons bepaald. Art. 18. Yoor de militio wordt ook inge schreven of wordt opnieuw ingeschreven: lo ieder mihdorjarig mannelijk Neder lander, die na'den lsten Januari van hot jaar, volgende op dat, waarin hij heb 18de levensjaar volbracht, en vóór hot introden van het 21ste levensjaar zijn verblijf bin nen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in heb Koninkrijk België gevestigd heeft: 2o. ieder minderjarig mannelijk Neder lander, wiens vader, moeder of voogd na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin de minderjarige hot 18do levensjaar volbracht, en vóór het Intreden van diens 21ste levensjaar zijn of haar woonplaata binnen het Rijk, in bet Duit- scho Rijk of in het Koninkrijk België go- vest igd hooft; 3o. ieder mannelijk minderjarige, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar vol bracht, on vóór het intreden van het 21sto levensjaar Nederlander of opnieuw Neder lander is geworden, zoo hij in een der hier boven onder lo. omschreven gevallen ver keert, of wiens vader, moedor of voogd ver keert in een dor gevallon, hierboven onder 2o. omschreven; 4o. ieder meerderjarig mannelijk Neder lander, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18do levonsjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar zijn woonplaats binnen het Rijk, in het Duitscho Rijk of in liet Koninkrijk België gevestigd of er woon plaata verkregen beeft; 5o. ieder mannelijk meerderjarige, die na den leten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar vol bracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of opnieuw Neder lander is geworden, zoo hij in een der hior- bovcn onder 4o. omschreven govallen ver keert; 6o. iedor mannelijk niet-Nedcrlander, die na den lsten Januari van het jaar, volgen de op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21sto levensjaar ingezetene of opnieuw in- zetene ia geworden in den zin der tweede zinsnede van art. 13. Hierbij gelden de laatste zinsnede van dat artikel en art. 15. Ton aanzien van de gemeente, waar de inschrijving of do insohrijving opnieuw moet geschieden en van de verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving of tor inschrijving opnieuw gelden do eerste zinsnede van art. 14 en de laatste vijf zin sneden van art. 16. De aangifte ter inschrijving of tor in schrijving opnieuw van hom, die volgens de eerste zinsnede van dit artikol moet wor- don ingeschreven, geschiedt binnen dertig dagen na hot vorkrijgen, of word hij reeds vroeger ingeschreven, doch van het register afgevoerd, na heb terug erlangen van het Nederlanderschap of van het ingezetenschap of pa do vestiging van verblijf of de vesti ging of het verkrijgen van woonplaats bin nen het Rijk, in het Duitscho Rijk of in hot Koninkrijk België. Dc inschrijving geschiedt in heb register betreffende do lichting van het jaar, waartoe de in de eerste zinsnedo van dit artikol be doelde persoon volgens zijn leeftijd behoort. Art. 166. Met boeto van ton minste vijf tig een te en ten hoogste 100 wordt gestraft dc overtreding van de artt. 16 en 18. Voorts worden belanghebbenden verwit tigd, dat tot de bovenbedoelde inschrijving meer bepaald zitting gehouden zal wordea op het Raadhuis (kamer no. 9) alhier, van des voormiddags tien uren tot des namid dags drie uren, op Dinsdag 2 Januari, voor hen, wier fa milienaam aanvangt met de leter A of B op Dondordag 4 Januari, voor hen, wier familienaam aanvangt met de letter O, D, E of F; op Zaterdag 0 Januari, voor hen, wier familienaam aanvangt met de letter G of Hj op Dinsdag 9 Januari, voor hen, wier familienaam aanvangt met do letter I» J of K; op Donderdag 11 Januari, voor hen, wier familienaam aanvangt met de letter L of M; op Zaterdag 13 Januari, voor hen, wier familienaam aanvangt met de letter N, O, P, Q of R; op Woensdag 17 Januari, voor hen, wier familienaam aanvangt met de letter S, '1' of U; op Vrijdag 19 Januari, voor hen, wier familienaam aanvangt met de lettor Y, W, X, Y of Z; zullende van elkeen, die tot de aangifte verplicht is, een uittreksel uit hot geboor teregister betreffende den in te schrijven persoon worden gevorderd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 16 December 1905. Les SaUimbanques. Dit is een dol stuk, dat de monschen zeer schijnt te amuseeren cn in Den Haag cn elders steeds volle zalen trekt. Twee paar kermisreizigers, die door de deugdzaam- hoid van een hunner met den directeur van den troep ruzie krijgen, er dan stil van doorgaan, en wegens contractbreuk ver volgd, uit hun onaangename posiwo daar door verlost worden, dat een adellijk offr cior, die voor die deugdzame liefde heeft opgevat, hen op een grafelijk kasteel waot to doen inviteeren, waar zij verschillende betrekkingen krijgen, totdat ten slotte d'o officier met zijn ais dochter van den graat herkende geliefde trouwt en voor de ove rigen het vroegere circus, waarin zij werk ten, aankooptnaar waarschijnlijkheid of zielkundige waarheid behoeft men na tuurlijk in dit libretto niet te vragen. Maar dat is ook onnoodig. Het is voldoen de, als het don musicus gelegenheid geeft een reeks aardige en dankbare nummers: drinkliederen, marschen, coupletten aiot refreinen, pikante en gevoelige duotten, en sembles en finales te componeeren, cn het geheel zoowat uiterlijk bij elkaar houdt. En dit doet het libretto zeer zeker. Er is al tijd wat nieuws te kijken cn voor do noodigs afwisseling is gezorgd. De muziek, die Louis Gaune bij dezen tekst geschreven heeft, is zeer ongelijk. Naast leegen klink klank on echt vulgaire oafó-ohantanV muziek zijn er tal van aardige, fijrte, goed- govondon, mooi geinstrumiïaceordo num- mors, zooals bijv. hot begin van do derde aote (hot binnenkomen dor gasten) en som mige gedeelten der balletmuziek. Over de vertooning zelf kan met grooton lof worden gesproken. Het orkest was over hot algemeen zeer good, de koren voldoend© (in do tweede acto klonkon do mannenstem, men soms valsch)de blazers op het tconeel bliozon meestal niot zuivor, maar dat was zeker expres, om do illuBio van do kermes te vergrooten. Aan do monteering had men alle zorg besteed. Werkelijk heol aardig was in de tweede acte dat keele bonte kerrnis- tooneel. De hoofdrollen waren alle in gocdo han- den. Boven allen uit blonk 'Mad Lesoeur, die in spel en zang beide veel voortreffelijks in dit genre gaf. Hoe geestig on bevallig was bijv. dat tooneeltje, waar Marion aan baar vroegeron directeur uit kofFiedik do toekomst voorspelt. Ook mei. O »oszens als Suzanne, en do hoeren Edwy on Montano cn Rouszel zongen uitstekend. Het stuk werd vlot gespeeld, hoewel deze vlotheid soms in onverschilligheid af raffolen ontaardde. Het is merkwaardig, zoo nauwkeurig deze Franschen zich aan den tokst houden. Een Duitsch gezelschap zou zoker voel vrijor zich bewegen, allerlei anders maken, allerlei nieuwe grappen on aardigheden er bij verzinnen. Hier niets van dit alles. Niet alleen voegde men er niets bij, maar mon liet ook nog heel wat weg. In de derde acto bijv. was geweldig het snoeimes gezet, wat zoker do beperktheid van den tijd wol noodig zal gemaakt hebben. Waarom Iaat men tooh niet achter op de programma's den korten inhoud van het stuk drukken? Dan zouden bijv. do ruimte lijk hoogst© rangen, dio sterk vertegeu< woordigd waren, wat van de handeling op 't tooneel kunnen begrijpen, wat zij nu nieb konden. Of is men bang, dat er dan geen tekstboekjes verkocht zullen worden? Maar zij, die deze dure dingen nu koopen, zouden het dan ook wol doen. Een middelmatig talrijk publr: woonde deze voorstelling bij, cn toondo zich neer t© amuseoren. Twee finales werden gebisr seerd. O. Bodegraven. D© Christelijke zaugvor- eeniging „Halleluja" alhier, zal onder, leiding van den heer G. J. W. Hofstee, to Oudshoorn, op Dinsdagavond 19 Deoemhon a. s. in hot kerkgebouw der Hervormde Gemeent© alhier een openbare uitvoering geven. Haarlemmermeer. Vergadering van don gemeenteraad op Donderdag 21 Decemhei a. sdes voormiddags te halfelf, ton Raadhuizo. T© behandelen onderwerpen: 1. Ingeko men 6tulcken on mededeel ingcvi. 2. Brief Gedeputeerde Staten, dd. 6 Decem ber 1905/50, met aanmerkingen op de bo- grooting voor 1900. 3. Adressen van on derwijzers om bijdrago in zoko het wedu- wenpensioenfonds. 4. Benoeming van een doodgraver aanbevolen worden (alpha* betisch>: lo. J. Bcon; 2o. B. van dor Mo ren; 3o. J. Tolonaars; 4o. H. Wamstekor; 6o. J. van WUgenburg. 5. Ponsioensro- geling ten boboovo van J. Boom. 0. Traktement bepalen doodgravers. 7. Be noeming van een onderwijzer voor school 1 (Voordracht: 1. P. Klerk, to Honsbroek; 2. H. Brands, to Kudolstaart; 3. J. G. van Tortholen, te WesbBoemstor). Voor het onderhouden cn aansteken dor gemeentelantaarns te Abbence (doruo pcroeel) is thans één inschrijvingsbiljct in gekomen van T. Kulk, aldaar. Hot work werd aan dezen opgedragen voor do som van 75.50. Do heer J. Boom, te Hoofddorp, hoeft nu ook ontslag gevraagd als gemeen te-deurwaarder. Hot word hem eervol ver leend. In do gezinnen van Buurman en Buofc alhier, is een geval van „roodvonk" gec< n- 6tateord van zoor eniscigcn aard, vvotim- melijk wat het in het gezin van Boot heer. schendo gö-val botroft, alwaar eon knaap jo vsr. tién jaar door deze ziekte is aange tast. Aan den bierhuishoudor BeorB alhier ia vergunning verleend tot den vorkoop van sterken drank in het klein. Op een der gelijk verzoek van G. B is door Gedepu teerde Staten afwijzend besohikt. Do weekmarkten hobbon alhier In dit seizoen haar beslag gekregen, althans do aanvoer bolleekent wydnig of niletsV 'Do nieuw ingestelde paardenmarkten in Do- cernber cn Januari hebben veel succes cn zijn over hot algomeen aan den bloei eu wolvaart der markt in deze gcmcento reef bevorderlijk. Katwijk aan don RUn. Bij de Gerof. Kerk alhier zijn aan do beurt van aftro- ding do oudorlingen 8. Driebergen en H« Noort en do diakenen 0. Bakker cn P, van der Horst. Door don Kerkeraad zijn tot nevonoandidaton gesteld voor ouderling do hoeren j\. van Beolcn Sr. en E. Wasse naar Sr. on voor diaken dc heeren Jj Heemskerk Sr. en J Zwaan. KatwiJk-aan-Zeo. Door den Korkeraad dor Hervormde Gemeente zijn herkozen' tot ouderlingen de heeren J Barnhoom en K. van der Plas, cn tot diakenen de heeren N. Haasnoot Azn. en Jb van dor Plas. Do herbenoeming word door allen aanvaard. Maandagavond 18 Dccombor, zal dd Ohristelijk-Historlsohei Kiesvcreoniging. alhier haar jaarvergadering houden. Behalve do gewone werkzaamheden, ver, slag van den secretaris ©n den penning', meester, zullen nieuwe bestuursleden wor den gekozen in do plaats van do aftreden* den. In do afgeloopcn week kwamen ccni< ge partijen haring in afslag. Volle pekel haring bracht op 13.25, ijle 13.20, stcurharlng f 12.50; alles per kantje. 77) O, dio knappe, rijke, zeer geziene en ver standige mr. ThoroldWelk een partij 1 En toch geen greintje te goed voor onze lieve, goedo Pamela 1 O, Pamela-, nu zult gij werkeij-k een voorname damo zijn en in een prachtig njtuig zitten 1 Gij hebt zeker twoe Arabieren met lange staarten 1 Ik ben heel trotsch, als ik mij dat voor- jstel. Wolk een geluk, dat gij Ibrahim al tijd zoo kool luabt behandeld I Hij wilde namelijk mot u trouwen; dat hee*t hij aan juffrouw Rosario gezegd en toen gij naar Royapetta gingt, was hij geheel buiten zichzelf. Wat is echter zco'n Ibrahim in vergelijking van mr. Thorold? Hjj vertelde ons ook, dat hij tot zijnleedwezen niet bij den vice-gouverneur aan, huis kwam, we gens een oneenigheid tusschen deze en zijn familie. Gij zult nu echter overal toegang Hebben, tot allo bals en festiviteiten in de groote zaal van het regeoringspolels. Ik zal daar eens bij do deur post vatten en u ga deslaan l Dat wij bet goede nteuws dadelijk aan pnze vrienden hebben meegedeeld, kunt gij denken. Ik wou, dat gij de gezichten der Oardozo's en Joseph's hadt gezien 1 En verbeeld u eens, is het niet vermakelijk? Frederik Augustus betreurt heb nu zeer, dat hij u niet ten huwelijk heeft gevraagd. Gij moet mij zeer uitvoerig over alles schrijven, vooral ovor uw uitzet. Ik begin pu ook langzamerhand mijn zaken in orde to brengen, want Melville heeft een be trekking in heb arsenaal gekregen op eon salaris van honderd ropijen in de maand. Ik schaf mij een wit zijdon japon met lan gen sleep aan, daarbij twee lijven en een blauw wandelpakook zijn er versoheidene van uw kleeren opgefrischt, zoodat die er nu weer als nieuw uitziea. Juffrouw Rosario is nog altijd niet ovor uw gemis heen; zij heeft zich dat bijna evenzeer aangetrokken als do dood van haar Nellorekoo. Ik zeg u, dat was een slag 1 Men mompelde, dat or vergift in tt© voertrog was gestrooid, maar ik geloof niet aan zulk een onzin. Alsof zich tegen woordig nog iemand met vergiftigingen af gaf 1 Wij zijn altijd nog mot hetzelfde aantal kostgangers; een nicht van juffrouw Ro sario, C'onstantia do Castria, een leelijke oude jonge juffer^ doet 3© huishouding. Natuurlijk kan zij niet in uw schaduw 8taan. Gwendoline wil in Augustus in het huwelijksbootje stappen en de afschuwelij ke Jocasta heeft nu ook een aanbidder ge kregen, een van de Cardozo's. Waren wij haar toch maar kwijt 1 Ik sluit hierbij een brief in, welke reeds voor een eeuwighem ig gekomen, maar juffrouw Rosario heeft dien in den zak van haar groen zijden ja pon gestoken, welke zij bijna nooit draagt en daarin vergoten. Hij ziot er ovenwei niet uit, alsof hij veel belangrijks behelst- Schrijf heel 6poodig, liove, eenige Pamela, en wees duizendmaal gekust door Uwe u liefhebbende Eulalie." Ik maakte fiu den brief, „welke er niet belangrijk uitzag", open. Boven op het eerste kantje stond het adres met bleeke letters! geschreven: 415 Grosvcnor Square London W. „Lieve Pamela Ferrars 1 Ik weet niet, wat gij van mij denkt, maar mijn gedachten houden zich dikwijls met u bezig. Op dien morgen voor het ver trek van onze stoomboot vond ik geen tijd meer, u te schrijven. Men dreef en zette mij op die wijze van allo kanten aan, dat h©t hoofd mij omliep. Later kon ik uw adres niet meer vinden en reeds was- ik bang, u voor altijd uit het oog verloren te heb ben. Van morgen echter, toen ik bezig was mijn in Indiö gedane inkoopen na te zien, kwam mij ook een boek in handen, en dade lijk herinnerde ik mij, dat ik uw adres daarin had gelegd. Ja juist, ik vond het en nog in hetzelfde uur schreef ik dezen brief. Ik smeek u, antwoord mij, deel mij uw plannen mee on zend mij uw portret. Ik kan niet zeggen, hoezeer uw lief gezicht mij aan het verleden heeft herinnerd; aan 3e zoete boboovoring van lang Vervlogen dagenDie dagen keeren wel is waar niet terug, maar mijn lieve Pamela zou kunnen terugkomen bij een oude, eenzame vrouw, als haar trots er niet was. Yergcet nooit, dat gij steeds bij mij een thuis hebt. Ik bon ten slotte tooh altijd uw bloedverwant en om die reden heb ik een zeker recht op u- Kom, zet uw dwazen trots ter zijde en leef hier bij mij, in een omgeving vol gens uw stand, in plaats van in de buiten wijken eener Indische stad voor een karig loon to werken. Donk over de zaak na, Par mela, en wordt hartelijk gegroet door Uwe u zeer toegenegen oude nicht Elisabeth Tregar." Niot zeer belangrijk cn drie maanden oud 1 Het was een onbeschrijflijk vriende lijke brief en het liefst zou ik aan do uit- noodiging daarin dadelijk gevolg hebben gegeven, maar ach, het was immers te laat, deze hulpvaardige hand aan te nemen I „Wel, gij schijnt goedo tijdingen gekre gen te heb.on," zoido mra. Dalrymple, toen ik do brieven dichtvouwde. „Gij hebt be paald wat kleur. Maar ook ik heb een goedo tijding voor je." En zij overhandigde mij de courant, waarin zij op een bijzonder artikel wees; Dood van Hare Hoogheid, do Rani Sun- daram. Wij moeten onzen lezers hiermee de treu rige tijding meedeelen, dat Haro Hoogheid, do Rani Sundaram, moeder van den over leden Radscha en grootmoeder van don jongen Prins, Donderdagmorgen plotse ling in hert) palede tie Royapetta overleden is Mocht ik mijn oogen gelooven Zij waa dus werkelijk ziek geweest en had ridli niet alleen uit boosheid in haar vertrekken om gesloten „Dat zal de lucht in hooge mate zuive ren, gelooft gij ook niet?1' zoido mes. Dal rymple. „Houdt gij hot voor mogelijk, dat het-verdriet over de jasraparclon baar hot hart heeft gebroken? Of had zij or geen?" „Neen, zij had werkelijk geen hart. Maar haar lichaam en haar geest waroa nog al tijd zoo krachtig, dat ik dacht, dab zij minstens honderd jaar zou worden. Ik kan het nauwelijks vatten, dat rij dood Lfl. Wolk een gebeurtenis." „Op handen zijnde gebeurtenissen wer pen haar schaduw vooruit," merkte mre. Dalrymple vcelboteekencnd aan. „Zulk een gebeurtenis slaat oub nog voor van avoncJ' te wadhten. Die is reeds in Mettapollum aangekomen en rijdt nu met een cxtra-potifc den borg op-" Ik keek haar vragend aan, maar zij zeido slechts: „Max." „Hoe wist Iiij, dat ik hier ben?" vroeg ik zacht. „Langs een hoogst eenvoudigen weg: door een telegram." „Weer een vraag, welke uiterst gemakke lijk te beantwoorden valt! Om jou te zienA „Maar waarom komt hij?" „Ach," zcidc ik on mijn tusschcn hoojJ ën vrees wankelend hart klopte onstuimig.' „Ja, dit is een dag rijk aan gebeurtenisserf Voor je; de brieven, het bericht van den' dood dor Rani en de to verwachten gastl" „En ik heb nog een nieuwtje, al is lio|£ Ook niet zoo gewichtig nis de andere, en wel een brief van lady Elisabeth Tregar/-. „Wat?" riiep zij, haar handen ineenf ëlaand, „verschijnt dio weer op het too^ tiëel? Dat Is kostelijk t Laat mij* dierf brief eens gauw zien." Ik reikte haar dien toe ën zij vorslond frtaando, letterlijk den inhoud daarvan.

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 17