N°. 14046 A0. 1905, i I i/uo. feze {Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant." Gemengd Nieuws. Woensdag December. EIDSCH PRIJS DEZER COURAHTl VcrOJ Laldas pei «eek 8 Oesui pel 8 maanden Buiten Lelden, pel loopei en «aai agenten geieetigd iQn Prance per pott 1.80. 1.65. PRIJS DER ADVERTENTIENi 18 regelt A 1.05 Iedere regel meer 0.174. - üroovere letter» naar plaateruimte. - Kleine tdrertentiSn tan 80 woorden 40 Oeuta oontant i elk tiental woorden meer 10 0ente.-Vo.ir het inoaeseoren wordt/'0.05 berekend. Lesden, 6 December, Naar men ons mededeelt, hebben, de meeste onderwijzers in deze gemeente en daaronder vooral de jongeren als antwoord pp een desbetreffende vraag van B. en Ws. medegedeeld, dat zij wenschen ovor to gaan Bij het Rijkspensioenfonds voor weduwen en weezen en daaraan tevens hei verzoek .verbonden do sedert 1902, toen het fonds Werd opgericht, gestorte premiën geheel *jof gedeeltelijk te mogen terugontvangen. I Tot do besturen der Christelijke •Scholen te Leiden en Omgeving en verdere 'belangstellenden in het Christelijk Onder- Wijs heeft het voorloopig Comité tot op- iiohting van een Kweekschool te Leiden, een circulaire gericht, waarin het 't vol- jgendo mededeelt: lo. Na uitnoodiging zijn tot het voorloo- -ipig Comité toegetreden de heer en ds. J. Itioogenriaad en G. Mizée, te Leiden, ds. J. G. Klomp te Wassenaar, J. do Lange, bur- -gemecster van Oudshoorn, P. de Graai, arts te Aifen en W. Warnaar te Sassen- iieim. 2o. In zijn vergadering van 29 November heeft het aldus uitgebreide Comité een CJoncept ontworpen van de Statuten der op te richten Vereeniging. 3o. Het Comité wensölit de volgende ver gadering te houden op Donderdag 21 Deo. des middags to 2 uren in „Zoinerzorg". Het wenscht daar to doen behandel :i de .Volgende agenda: 1. Opening. 2. Oprichting der Vereeni ging. 3. Vaststelling dor Statuten. 4. Ver kiezing van een Bestuur. Het verzoekt den Schoolbesturen dringend !de namen der afgewiardtigden uiterlijk Woensdag 20 Deoember op te geven aan het adres van den heer F. Uittenbroek, Witte Singel to Loidon. Het voorloopig Comité bestaat thans uit He heeren F. Uittenbroek, Leiden, Voorzit ter; P. de Graaf, Alfonda. J. Hoogen- iraad, Leiden; ds. J. G. Klomp, Wassenaar; JT. de Lange, Oudohoorn; J. B. Meijnen, Leiden; G. Mizéo, Leiden; G. Torenbeek, Voorschoten; J. G- Vreeswijk, Rijnsburg, •lste Seorotaris; J. Schaap Hzn., Leiden, $de Secretaris. —De Rekeningen uit do Bouwperiode Iran do St.-Pieterskerk te Leiden bespreekt mr. J. O. Overvoorde, gemeente-archivaris alhier, in de „Bijdragen voor de geschiede nis van het Bisdom van Haarlem." Hij zegt daarin o. het volgende: Bij de studie van de belangrijke kerke- Jijko bouwwerken, die na eeuwen nog ge tuigen van den kunstzin der bouwmeesters en de offervaardigheid van vroegere ge slachten, wordt steeds het bezwaar onder- Vonden, dat naast do gegevens door den bouw zelf aan den deskundigen beschouwer geleverd, meestal het oorkonden-materiaal ontbreekt, om de uit den bouw zelf ver kregen resultaten te toetsen en nader aan ïe vullen. Slechts zelden is men zoo geluk kig, dat men, evenals bij de St.-Victora- kerk te Xanthen èn uit den bouw èn uit de archieven over uitvoerig en belangrijk materiaal voor de studie beschikken kan. jWel zijn dikwijls enkele data bekend van .wijding of Btichting, doch daarnaast blij ven zoovele vragen over den duur van den bouw, de latere vergrootingen, enz., 'dat elke bronnenpublicatie op dit gebied hoogst welkom blijft. „Het verheugde mij daarom ten zeerste bij de ordening van het in het Leidsch gemeente-archief bewaarde deel van het archief der St.-Pieterskerk een aantal re keningen uit de bouwperiode te vinden, waaraan tot heden nog weinig aandacht Was gewijd, en dit te meer, omdat over ue geschiedenis dezer kerk ons zoo uiterst be perkte gegevens ten dienste staan. Op tal van vragen over do wording en ontwikke ling van de oudste Leidsche parochiekerk, .moet men het antwoord schuldig blijven en de schrijver van het belangrijk artikel 'over deze kerk in het Bulletin van den Ne kte rlandschen Oudheidkundigen Bond, de heer Ad. Mulder, zag zich gedwongen om eich voor de middeleeuwen in hoofdzaak ,fto beporken tot de aanwijzingen door het gebouw zolf geleverd. ,,De thans hierbij In extract gepubliceer de rekeningen, hoo onvolledig en hoe vaag bok dikwijls gestold, leveren tal van bij zonderheden, die van elders onbekend zijn en op enkele punten zekerheid brengen, en die over eenige onderdeelen aanwijzingen govon, die den weg kunnen wijzen voor ïiader onderzoek." Leiden telde in de 14de eeuw drie paro chiekerken, waarvan do St.-Pieter de oud- fete is. Daarnaast vond men de St.-Pan- cras- of Hoogelandsche kerk, en do O. L. •V kerk aan de Haarlemmerstraat. Do parochie van St.-Pieter omvatte de 'oude stad ten zuiden van den Rijn met de huizen aan den v„et van Den Burg en ver der een gedeelte van Leiderdorp en Zoeter- woudo. Do St-Pieterskerk mooht zich. reeds in eenig aanzien verheugen, vóórdat a-ui do andere kerken eenigo beteekenis was toe te kennen, en bleef ook later de eerste kerk der stad, waarin de meeste his torische gebeurtenissen plaats vbtoden en vier parochie het oudste stadsgedeelte met den zetel van het stadsbestuur omsloot. Later -vond zij echter een krachtige mede dingster in de St.-Pancraskerk, die haar niet. alleen in rijkdom van uiterliik aanzien overvleugelde, zoodat aan de koatersplaats van St.-Pancras meer be-teekenis werd ge hecht dan aan die van St.-Pieter. De St.-Pancraskerk ontstond uit het in 1280 gebouwde bouten kerkje op het Hoo geland, dart oorspronkelijk afhankelijk was van de kerk. te Leiderdorp. Na de oprich ting van het kapittel en do verheffing tot collegiaalkecrk werd omgekeerd de moeder kerk van Leiderdorp bij het kapittel ge ïncorporeerd. De parochie van St.-Pancras omvatte do Waard tusschcn de beide Rijn- armen, met uitzondering van de tot St.- Pieter behoorende huizen aan den Nieu wen Rijn bij Den Burg en het oude gebied van Leiderdorp ten oosten van do Mare. Hot verder stadsgedeelte ten Noorden van den Rijn behoorde kerkelijk eerst on der Oegstgeest en werd later onder de in 1330 als kapel gebouwde O. L. V. kerk ge bracht, waarvan thans nog slechts enkele brokstukken van muren de plaats aanwij zen. De St.-Pieter was gewijd aan de aposte len Petrus en Paulus, de schutspatronen van de stad en werd volgens een aanteo- kening in een 15de eeuwsch register der kerk den lldóm September 1121 door bisschop Godebald gewijd. Hce die eerste kerk er uitzag is onbekend, doch met ze kerheid mag worden aangenomen, dat do wijding van 1121 slechts een zeer beschei den kerkje betrof, waarvan thans geen spoor meer valt aan te wijzen. Omstreeks 1339 werd deze kerk door een grooter gebouw vervangen, waarvan men alleen vindt aa/ngeteekend, dat het koor in dat jaar werd gewijd, terwijl een jaar tevoren de Kloksteeg toen Conincxwech was versmald vcor de vergrooting van het kerkhof, waarvoor ook een gedeelte van het St-Pieters-bagijnhof en een deel van de sloot en het erf van Gravestein werd ingenomen. Na dien tijd is de kerk meermalen ver groot en van een gedoe» .o van deze ver grootingen vindt men do aanwijzingen in de nu door den heer Overvoorde gepubli ceerde bronnen. Geslaagd is voor het examen Boek houden, Handelstekenen en Administratie ve kennis der Vereeniging van Leeraren te 's-Gravenhage, do heer C. Affourtit, alhier, leerling van de Christ. School v. m. u. L o. aan den Stillen Rijn alhier, leerares mej. Octavia Pannen tier. De werklieden-zangvereeniging „Kunst na Arbeid" zal Maandag-avond 11 Decem ber a. s. in Hotel „Du Nord" haar 22ste uitvoering goven, waarop welwillend zullen medewerken de heeren E. Polak Daniels, lste viool, O. P. van Rosaem, 2de viool, F. H. O. Hemgeveld, alt, cn O. B. W. de Kat, violoncel, leden van het studenten- muziekgezelschap „C.-Dur". In de heden gehouden Kamerzitting wc J mededeeling gedaan van ingekomen adressen van mr. A. G. Yreede, redacteur bij „De Nieuwe Courant" te 's-Gravcnhage en jhr. mr. O. E. W. Six, te 's-Gravenhagc, houdende verzoek hen te benoemen tot commies-griffier der Tweede Kamer. Do namen zijn ook op de sollicitanten- lijst geplaatst. Gisteren is bij den gemeenteraad in Den Haag mededeeling van B. on Ws. in gekomen, dat zij N. P. Vrugt, wegens het zonder voorkennis verlaten van zijn be trekking hebben ontslagen als commies ter gemeente-secretarie, met ingang van 10 November j.l., met dion verstande, dat omtrent de vraag, of dit ontslag al dan niet eervol kan worden verleend, zal wor den beslist, zoodra het aan den contro leur der gomeente-financiën opgedragen onderzoek beëindigd zal zijn. De Koninklijke goedkeuring is ver leend aan de Vereeniging „De Nationale Opera", gevestigd te Rotterdam. Het stoomschip „Admiral" ((thuisreis) passeerde 4 Dec. Aden; de „Koning Wil lem II", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 5 Deo. van Southampton; de „Of fenbach" vertrok 2 Deo. van Batavia naar Amsterdam; de „Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 5 Dcc. te Port- Said; de „Prins Hendrik", van Amster dam naar Batavia, passeerde 5 Dec. Point de Galle; de „Timor", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 5 Dec. te Havro; de „Malang", van Rotterdam naar Java, is 5 Dec. Carvoeiro gepasseerd; do „Soemba- wa", van Amsterdam naar Batavia, is 5 Dcc. Dungeness gepasseerd; do „Amtel- dijk" arriveerde 4 Dcc. van Rotterdam te Newport-News; de „Besoeki", van Java naar Rotterdam, vertrok 4 Dec. van Porfc- Said; do „Gedé'' arriveerde 5 Dcc. van Rotterdam te Batavia; de „Hessen", van Bremen en Amsterdam naar Java en Australië, arriveerde 2 Dee. te Genua; de „Leisz", van Java naar Amsterdam, arri veerde 4 Deo. te Marseille; de „Prinz- Regent" (thuisreis) arriveerde 3 Deo. te Las Palmas; de „Prins Maurits" arriveer de 1 Deo. van Amsterdam te Paramaribo; de „Pnns Willem III" vertrok 4 Deo. van Paramaribo naar Amsterdam. Alfen. Zooals overal, doch alhier op zichtbare wijze, heeft St,-Nicolaas gisteren zijn intrede gehouden. In een open lan dauer gezeten, door twee vurige paarden getrokken reed St.-Nicolaas met zijn mooien tulband op, zijn staf in de hand en zijn zwarten knecht in livrei naast eioh, voor veler oogen voorbij. Onder het rijden reeds strooide hij met mildo hand kleine versnaperingen uit. Bodegraven. Het tweejarig kind van v. d. N., alhier, kreeg van zijn zusje een duw, waardoor het met zijn oog op do punt van een stoel viel. Het oog werd hierbij zoo gekwetst, dat het kind waarschijnlijk in het gesticht voor ooglijdors to Utrecht in behandeling zal moeten komen. Bij de op 6 December gehouden pu blieks veiling alhier ten overstaan van no- taira De Favaugo van een huis met tuin, stal on erf in de Noordstraat, is dit per ceel in bod gebracht op 6300 en afgemijnd op 950. Do diaconie der Luthersche Gemeente alhier is eigenares geworden. iiaorloiiiiuermeer. Den I4den dezer maand zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer D. Eggink, gelijktijdig met den eerst benoemden burgemeester, mr. M_ S. P- Pabst, zijn betrekking als gemeente-secre taris alhier aanvaardde. Zondag is in de Herv. Kerk te Hoofd dorp voor een talrijk gehoor herdacht, dat vóór 50 jaar in een hulpgebouw, ongeveer een half uur van het tegenwoordige Hoofd dorp, door da B. Gewin, uit Heemstede, iu de Haarlemmermeer do eerefce gods dienstoefening werd gehouden. Kntw(jk aan Zee. Door de gemeente- politio is hedonmorgen de 45-jarige P. van D., van beroep viascher, woonachtig alhier, naar het huis van bewaring te 's-Graven- hage overgebracht, tot het ondergaan van drie dagen hechtenis. Koudekerk Bij de gehouden verkiezing voor een ouderling en diaken der Ned - Heirv. Kerk zijn herbenoemd de heeren K. Yonk on J. Vuyk. A.s. Vrijdagavond zal or in de consis toriekamer der Ned.-Herv. Kerk stemming plaats hebben van twee kerkv oogden. Aan do beurt van aftreding zijn do hcoron J. van Wen a veen en M. Maat. Lisse. Gisteravond passeerde door de Ringvaart, deze gemeente een zet van 3 bomschuiten en 1 logger, allo op sleeptouw, en tevens gevolgd door een tweede sleep boot, om bet slingeren te voorkomen. Recht voor de steigers gekomen, raakte do logger aan don grond, zoodat men genood zaakt was, na veel vorgeefsche moeite om hem vlot te maken, den logger af te haken De andere sleepboot nam hem toen op sleeptouw, en na een halfuur stoomen-.'-, kwam hij vlot on werd de reis voortgezet. Noorilwljk. Gisternaaniddag hield Sin terklaas zijn jaarlijkse hen ommegang door de beide dorpen. In vol ornaat op zijn fraai paard gezeten, werd hij gevolgd door een rijtuig, met den „heu3chon" zwarten Pio- ter op den bok, en waarin eenige heeren gezeten waren, die, door eenige giften van woldadige ingezetenen, Sinterklaas in staat stelden in menig behoeftig gezin blijde kindergzichten voor den dag te too- veren, waar zij op dezen heuglijken dag andere niet geaien zouden wezen. Ook in de scholen der Eorw. Zusters deelde de goede Sint aan de armsten kle dingsstukken uit, die door den heilige al daar van dé goede zusters in ontvangst genomen werden. Zoowel hier als ginds dank aan de milde gevera, die dezen dag ook voor de minder door de fortuin bedeel den weer tot een aangename herinnering maakten. JS'oordwykerliout. In het bekende plan van de firma Guldemond cn Zo. tot het graven van een vaart, door geestgronden alhier, was ock opgenomen een stukje geestgrond' vaki den heer F. J. 'Visser alhier. Doch toen het op een uitvoering van het plan aankwam, wilde de heer V. bedoeld stukje grond, niet aan de go- noemde firma afstaan. Eo daarmedo zou het plan in duigen liggen. In deze omstandigheden hebben een ruim 100-tal werklieden zich vereenigd, om aan den heer Visser schriftelijk te verzoe ken aan de firma Guldemond bedoeld stukje geestgrond af te staan. In hun adreG wijzen zij er op, van hoe groot belang het voor de algemeene wel vaart onzer dorpsbevolking is. dat zooveel woest liggende grond, tot vruchtbaar land gemaakt wordt. Ook doen zij een beroep op bet goede hart van den heer Visser, door de opmerking hoe verlangend do vrouwen der arbeiders zijn, dat» haar man nen in don barren winter niet werkloos worden, maar thans, door graven voor hun huisgezinnen brood kunnen verdienen. Bij het adres der werklieden is gevoegd, een lijst van 75 namen der meest aanzien lijke ingezetenen, dio het verzoek der werk lieden steunen. Dinsdagavond zijn deze stukken, door twee leden van den Gemeenteraad, do heeren H. Oostdam Ez. en J. Warmerdam, namens werklieden en voornaamste ingeeo tenen, den heer Visser aangeboden, die, naar zij verwachten, het hem gedane ver zoek ernstig zal overwegen Vermelding verdient nog, dat uit don arbeiderskring, drie jonge mannen F. Meeuwenoord Sr., J. Smit en L. van Den- ren het nioeitevolle work verricht hebben, om des avonds na hun dagtaak, mot hot adres ter teokening de Gameente rond te gaan- Daarvoor hebben zij aanspraak op de waardeering hunner medearbeiders. Warmond. Alhier vormde ziok een sub comité ter inzameling van gelden voor het fond 8 tor'ondersteuning van de slachtoffers der Russische Jodengruwelon- Op 14 December a. s. en volgende dagen zal alhier voor gemeld doel een collecte met gesloten bussen langs do buizen der ingezetenen worden gehouden, terwijl zij dio do voorkeur goven hun gaveD op het hun aangeboden inteekonbiljet af te dra gen, hiertoe golegenheid bobben bij elk der loden van voormeld comité, genoemd in do bij dat biljet gevoegde circulaire. Bij Koninklijk besluit is do heer J. T. Walsh eervol ontslagen uit zijn betrekking van consul der Nederlanden to Freetown (Sierra Leone.) Do gezantachapsseoretaris der tweede kl. to Washington, E. L. L^ baron van Tuyll van Serooskerkou, benoemd tot gezant schapssecretaris der tweede klasse in olgc- mecnon dienst; do gezantschapssecretaris der eerste klosso te St.-Petersburg, mr. W. A. Royaands, in zijn rang overgeplaatst naar Washingtondo gezantschapssecreta ris der eerste klasse te Brussel, tijdelijk ge detacheerd to Rome, jhr. mr. A. van dor Goes, in zijn rang overgeplaatst naar St.- Poterahurg; do gezantschapssecretaris der tweed-o klasse to Rome, tijdelijk gedeta cheerd te Brussel, mr. 0. Crommelin, in zijn rang overgeplaatst naar Brussel, on d© gezantschapssecretaris der twecdo klasse in aigemeonen dienst, jhr. P. R A. Melvili van Oarnbeo, benoemd tot gezantschapssecreta ris der tweedo klasse te Rome. J. L. Veltman benoemd tot burgemooster dor gemeonto Kattcndijke, on A. J. H. van den Houy tot burgomeoster van Oerle. Aan don ritmeester op non-activiteit I' O. K. Völcker, van het wapen der cavale rie, met ingang van 1 December 1905, on der toekenning van pensioen, eervol ont slag uit den militairen dienst verleend; ©n het hodra.g van het pensioen vastgesteld op 1300 gld. per jaar. Aan den commies bij het departement van oorlog, A. A. Hekker, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijn voor melde betrokking, cn zulks onder toeken ning van den rang van hoofdcommies; eon en ander met ingang van 1 Januari 1906. Benoenul tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, de roomsoh-katholioke gees telijke W. G. van Baara, directeur van het Sint-Elisabeth-gasthuis op Curasao. In hun rang overgeplaatst bü hot regi ment grenadirs en jagers, de eerste luite nants K. W. H. Jeltes en G. W. de Bruyn, beiden van het 4de reg. infanterie, ccrst- genöemdo adjudant bij het korps. Benoemd tot tijdelijk mijnopzichter bij de Staatsmijnen in Limburg, D. J Gib bels, te Spekholzerheide. Aan P. B. Weehuizen, te 's-Hertogr-nbosch met ingang van 1 Januari 1906, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als op zichter van don Rijkswaterstaat der lste klasse. Do gewone audiënties van de minis ters van waterstaat, landbouw, justitie, oorlog, financiën, marine en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Naamverandering. Bij beschikking van den minister van waterstaat handel en nijverheid is bepaald, dat, met ingang van 1 Januari 1906, do naam van do halte Houthera zal wordon gewijzigd in Vroenhof, en die van do halte St. Gerlach in HouthemSt. Gerlach. Alcoholgebruik bij kinderen. Ondor dezen titel is oen brochure uitge geven door do afdeeling Leiden van de Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Aloohol- houd ndo dranken. De stof voor dezo bro chure is ontleend aan een reeks uitsprakm vn meüis'.-he hoogleeraren en praktizeeren- do geneesheeren in dezo g mconto en hot hoekje verkrijgt daardoor voor Lcidenaars ccn bijzondere waarde. Do afdeeling benoemde geruimen tijd go- loden uit haar midden een oommissie, ho- sba-ando uit do heeren Sijtsma, Brouwer en Dubbeldoman, die zioh met de volgende vra gen tot de Lcidscho medici wendde: Hoe is uw meening over hot gobmik van alcohol bij kinderen"?: ia. als genotmiddel; b. als versterkend middel (voedingsmid del); c. aU geneeskrachtig middel (niet op voorschrift van een geneesheer)"? II. Maakt u in dezen ondorschoid tus- sahen hot gebruik van bier of wijn (of vruchtenwijnen) en sterken dwvnk? Het resultaat-, aldus do Commissie in haar voorbericht, kan niet ongunstig ge noemd worden. Waren er al enkele medici, die ons teleurstelden door ons vergeefs to laten wachten, anderen, dio verklaarden geen specialo studie gemaakt to hebben om trent datgene, waarover onze vraagpunten liepen, wij zijn toch in staat gesteld een dertigtal antwoorden t© kunnon puhliccoren Natuurlijk dat deze zeer uiteenloopon wat beknoptheid of uitgebreidheid van be antwoording betreft, ihiorin komon zo al le overeen: aan het kind goon al cohol. Antwoorden werden opgenomen van profs. dra. Rosenstoin, Nolon, Kcetor on Korteweg en van de doctoren Bicrens do Haan, Do Bruïno Groen velt, Van Em- don, Hartevelt, Heringa, Idzerda, Murk Jansen, Do Jong, Kist, Kortmann, Krui mel, Lechncr, Longopce, Mario Metman, Mculoman, Gort, Van RJiijn, wijlen dr. Sohoffer, Sohreudor, Ven der .Slooten, Stig- ter, Van Voorthuysen, Wcebers en Van Wijk. „Mannen on vrouwen, dio dit leest," al dus besluit de CommisBio haar opwekkend cn waarschuwend woord, dat ze op do ant woorden laat volgen legt het niet naast u neor, vergeet het niet. Bedenkt wat uw plicht ia als ouders, en vereenigt u met c is in den strijd tegen ons grooto volks kwaad: hot alcoholgebruik met zijn ontzet- tenden nasleep van ellende. Aangaande den diefstal aan den SchoveuiDgaahen weg, ten liuizo van den UunibeDSchon gezant hij on& hof, den heer Mavrooordato, wordt nog hot volgen de bericht: Do dieven zijn uit den tuiu van het aan grenzende huis in de Laan Copes van Cat- tenhurch gekomen, bobben met een ladder tje de schutting beklommen en waren zoo hi den tuin van den lieor Mavrooordato. Met behulp der ladder beklauterden zo hot aldakjo boven de voordeur en beproefden door een gat in het hout to boren, de span jolet van een raam dor eetkamer to for- cceren. Toen dit mislukte, daar het luik aan den binnenkant van het raam de span jolet terughield, waagden ze oen kans aan het raam van liet salon. Hier slaagden zo cn traden zoo het huis binnen. Dc beido salons werden zorgvuldig afgezooht bij hot schijnsel van lucifers on allo Bioraden van eenige waarde buitgemaakt. In do werkkamor van den gezant werd een lado van diens bureau verbogen on daaruit ontvreemd ongeveer 30 aan geld, zoomede een zegelring. Ook do eetkamer werd nog bezocht en daar werd al het tafelzilver meegenomen. Do zilverkast kreeg eveneens een beurt, doch daar de dieven gerueht hoorden, 6taakten ze hun arbeid, zoodat uit de zil verkast slechts een klein voorwerp is ont vreemd. Tevens namen do dieven twee servetten mede, waarschijnlijk om het ontvreemde in te pakken. Langs denzelfdon weg dien zo gekomen waren hun tocht door het huis was te volgen door do afgebrande lucifers, die overal lagen zijn de dieven vertrokken. Te Schiedam is Maandag- avond het Rijnschip „Morgenrothc I" aan gevaren door een afkomendo zeeboot. De „Schied. Ct." meldt omtrent dit ongeluk. Het Kijnschip, dat 10ÖÖ ton meet en 1 millioen kilo kolen zou innemont moest nog een 40 a 50 ton ontvangen, toen het werd uitgesleept. Zoodra de sleepboot buiten de haven kwam, zag zij ccn zeestc'omuoot van Rot terdam komen, welke, zoodra deze het licht van de sloepboot en uat vaoi o'e nog in do haven zijnde aak zag, onmiddollii'- twee stoeten op de fluit gaf ten teeken, dat zij aan de Zuidzijde zou paeseeren. De kapitein van de sleepboot, raconcndc dat hij nog wel met de aak zoover zou ko men dat de stoomboot tusschen hem en do haven zou kunnen passeeren, antwoord de met één stcot. Hoewel do stoomboot herhaaldelijk twee stooten deed hooren, omdat zij bij liet bin- I nenzijds-langsvaren ongelukken vreesde, I besloot ten slotte, naar aanleiding van do~ I zen telkens herhaalden éénstoot van de sleepboot, binnonlangs te varen, doch op het laatste oogenblik begreep ook de ka pitein van de sleepboot, dat hij de aak niet tijdig weg ken halen en liet nu ook

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 1