tfo. 14043. LEIDSCH DAGBLAD, ZATERDAG 2 DECEMBER. - VIERDE BLAD. FEUILLETON. Eest £lekiihB Gemengd Nieuws. Anno 1905. IOe Kinderwetten. IV. Yoogd ij raden. Na de bepalingen omtrent do ouderlijke Jnacht grondig te hebben herzien, heeft do wetgever ook die omtrent de v o o g d ij jn menig opzicht beter geregeld. Zijn be doeling is het, dat de voogdij meer dan tot dusver het geval was, de .werkelijke be scherming en verzorging van minderjarigen ital opvatten, en niet hoofdzakelijk het bo beer van hun goederen. Nu ia tal van ge vallen de ouderlijke macht zal worden Vervangen door do voogdij, moet ook ge zorgd wonden, dat de voogd voorziet in faetgeen van goede ouders verwacht wordt. Dat blijkt roeds uit hetgeen art. 441 van het Burg. Wetb. voortaan zal bevat ten omtrent dit deel dor verplichtingen van den voogd. Niet enkel zooala het tot nu too luiddo: „zorg dragen voor den per Boon van den minderjarige" en „denzelven in alle burgerlijke handelingen vertegen woordigen maar, zooala nu in dat art. is te lezen: ,,De voogd zal voor het onder houd en de opvoeding van d^n minderja rigen overeenkomstig diens vermogen zorg dragen, en denzelven in allo burger lijke handelingen yerfcegenwoordigwu." De- Zelfde verplichting dus die aan de ouders Wordt opgelegd; enkel met dit verschil, Rat de ouders tevens tot de kosten bijdrar gen „naar evenredigheid van hun inko men" (art. 353 2de lid nieuw,) maar de jroogd niet uit eigen middelen iets behoeft bij be passen. Welke grooto beteekemis do wetgever thans aan deze instollmg hecht, ter be scherming van de jeugd, Blijkt voorts uit drie gewichtige aanvullingen. De eerste is de instelling van Voog- !d ij raden. Itn het vong artikel is reeds gewezen op do roeping welke deze colle ges hebben te vervullen ingeval ontheffing of ontzetting van de ouderlijke macht noodig .wordt geacht. De fcaa"k van doze raden is echter in de wet niet nauwkeurig pmsohreveneen nieuw artikel 3856 ver wijst enkel naar do bemoeiingen, aan het college in het Burgerlijk Wetboek en ande re wetten uitdrukkelijk opgedragen. Gaat men die bepalingen na, dan blijkt het, dat het doel dor instelling tweeledig is: lo. te zorgen d i over liet gehoele land blijvende organen bestaan, tot wolko men zich in het belang van minderjarigen kan wenden; 2o. datzelfde orgaan to belasten met de zorg voor de belangen van minderjarigen, dio bijzondere voorziening noodig hebben. De algemeen© wettelijke bepaling wil dat ln elk rechterlijk arrondissement ten min- et© één Voogdijraad zal zijn, welker kosten zij ton laste brengt van den Staat. De ver dere regeling wordt aan een Koninklijk Besluit overgelaten, nartlat do Raad van State er op is gehoord. Dat besluit ia on langs, op 15 J uni 1905, vastgesteld en schrijft o.a. voor, dat in elke gemeente waar een rechtbank ia gezeteld, een Voog dijraad zal gevestigd zijn voor het geheele arrondissement, met uitzondering van de zeer bevolkte arrondissementen Amster dam, Rotterdam, 's-Gravenhago èn Breda, die elk twee voogdijraden zullen erlangen Voor het arrondissement Amsterdam is bet rechtsgebied der beiue iaden verdeeld tover do kantons Amsterdam I en II en do de kantons III en IV en Hilversum. Voor Rotterdam over do kantons Rotterdam I en II en over de kantons III, Schie dam, Gouda^ Sohoinhoven, Briello en Sommelsdijk. Do cerr.te Voogdijraad in heb arrondissement 's-Gravenhage wordt ingesteld voor do kantons 's-Gravenhage en Delft, de tweede voor Leiden en Alfen, met Leiden als zetel. De tweede in hot arrondissement Breda zal als rechtsge bied hebben de kantons Tilburg en Ooster hout en to Tilburg zetelen. De leden worden in oneven getale (van 6 tot 11) door de Koningin benoemd voor 'den tijd van 6 jarende helft (waarbuiten de voorzitte» valt) treedt om do drie jaren af en is terstond herbenoembaar. Do be noeming geschiedt na (niet uit) con voor dracht van alphabctische dubbeltallen, op gemaakt voor do eeno helft door den oom- *9) Daarop hield ik mij met het uitpakken en wegbergen mijner kleeren bezig, zonder mij Uoor het golispel en gefluister, hetwelk van öe galerij tot mij doordrong, te laten sto ren. Hoeveel ocgen mochten mij wel van daar boven bespieden? Ook in mijn kamer bevon den zich do ramen hoog boven in uen muur. Ik kon dus evenmin naar buiten zien al6 een strcepjo van do blauwe lucht of do toppen der groene palmen ontdekken. Ik was van zon, lucht en alles, wai zich in de biutenworcld bevond, afgesloten. Zou ik zulk een bestaan op den duur kunnen .volhouden? vroeg ik mijzelve onder het uitpakken af. Aan de a eeuen ka^t niet cn toch ook weer wel. Niet, als ik mij do oogen der oude Itani, het grommen van den „heksenmeester" cn de schar© nieuwsgieri ge vrouwen voorstelde, wel, als ik aan het tealaris, aan het vriendelijk© gelaat van da 'kleine Rani Gindia en aan mr. Thorolds bemoedigende woorden daoht. Plotseling ontdekte ik tusschen mijn kof fers ook een groot pak niouwo boeken, cn mijn hart klopte ontstuimig, toen ik mr. Thorolds ferm handschrift herkend©. Nu luidde mijn antwoord beslist: „Ja." XV. Mijn drie leerlingen, de Radscha Kodap- po, on zijn zusters, Lueksmi en Varuna, wa ren zeer gezeglijke schepseltjes en volstrekt missaris in de provincie, voor d© ander© helft door den president dor rechtbank. Do eerste keuzen, waaraan uitteraard veel zorg moest worden besteed, zijn onlangs openbaar gemaakt en men zal hebben ont waard, dat daarbij ook vrouwen als leden zijn aangewezen. Elke .voogdijraad wordt ter zijde gestaan door een bezoldigd secretaris. De leden zei ven vervullen een onbezoldigd eere-ambt, maar mogen reis- en verblijfkosten in rek© ning brengen. Om te zorgen, dat de Raad zijn taak over zijn geheel rechtsgebied be hoorlijk kan vervullen, bevat het besluit nog do bepaling, dat hij in elke gemeente er van, behoudens goedkeuring van den minis ter van justitie, agenten kan aanstellen, die vergoeding erlangen voor reis- en ver blijfkosten, gemaakt in de vervulling van opdrachten. Elko raad moet voorts ter stond na h-a-i r samenstelling in één of meor dagbladen kennis geven van plaats en tijd zijnor gewone vergaderingen, en waar en wanneer de secretaris voor het publiek zal te sproken zijn. Stukken tot oen verkeerden Voogdijraad gericht-, worden door dezen aan den bevoegden Raad doorgezonden, met kennisgeving aan den afzender. Elke Raad is tovena gehouden opdrachten vanwege den minister betreffende minderjarigen gedaan, te vervullen, en jaarlijks vóór 1 April aan den minister een beredeneerd verslag uit ce brengen, waarvan een afschrift aan do rechtbank wordt gezonden. Hit de wetsbepalingen, waarin de vocyg- dijraden genoemd worden, blijkt voorts, dat zij te waken hebben voor de benoeming van voogden en toeziende voogden in alle gevallen, waarin de wet het voorschrijft, maar het niet is geschied. Vorder to zor gen voor de ontheffing of do ontzetting van ouders of voogden in de gevallen, dat de wet zulks noodig acht. Ja, in sommigo gevallen zelf do zorg voor do minderjari gen op zich te nemen, zoolang niet op an dere wijze in de voogdij is voorzien. Hoofdzaak is wij herhalen het dat er ai.orwege in den land© in elks nabijheid eon ooi lege is, waarvan men weet, dat het belast is met do behartiging van de belan gen van minderjarigen. In gevallen van mishandeling of verwaarlooziDg van kin deren zal dus niemand meer „zijn handen in onschuld kunnen wasachen," zeggende, niet te weten tot wie men zich heeft te wenden. („A. H.") Hot verwaarloosde meisje. Naar wordt vernomen, lijdt moj. Bagerïng F enema, verdacht van mishandeling on wo ctarrechtelijke vrij heidsberooving van een 18-jarig meisje uit Bath men, over welke zaak uitvoerige mcdedeelingen zijn gedaan aan blindedarmontsteking. De verdachte is nog steeds opgesloten in het Huis van Bewaring te Zutfen, sedert tegen haar een bevel van gevangenhouding was uitge vaardigd. De rechter-commissaris heeft de instruc tie voorloopig geschorst. De indruk bij do Zutfensche autoritei ten schijnt zioh te vestigen, dat mej. F. ontoerekenbaar geacht moet worden. Haar toestand is overigens niet levens gevaarlijk. Zij gedraagt zich naar omstan digheden zeer kalm. Zo heeft voor het door haar opgesloten on mishandelde meisje door buren kleeren doen koopen. Laaghartig. Te Smildo word een laaghartige daad verricht. Gis termorgen word het benedengedeelte van den Oud-Hollandschen gevel, van de nieu we woning tegenover de Veenhoopsbrug, geheal met carbolineum bespat bevonden. Het verfwerk, de eteenen en het helder witte voegwerk is daardoor natuurlijk voor een gedeelte bedorven, en het kost grooto moeite om dat weder eenigszins in orde te krijgen. Werk noch kosten worden ont zien, om dat gedeelte van Smilde, waar het drukste verkeer is, t© verfraaien, en het is natuurlijk een groote teleurstelling, dat er altijd schendende handen moeten worden gevonden, om datgene wat netjeB in orde wordt gebracht, te vernielen. niet zoo moeilijk te leiden als ik gevreesd had. Hun aanvankelijke beschroomdheid week spoedig voor do nieuwsgierigheid om iets naders omtrent mij, mijn vroeger loven en al de velo nieuwe dingen, welke mij om gaven, to vernemen. Het was niet gemakke lijk den stroom van vragen over mijn han den, schoenen en mijn schrijfportefeuille ai t© leiden. Een vulpenhouder en bovenal mijn guitaar brachten hen geheel in ver rukking en slechts door de belofte, hen later daarop voor te spelen, kon ik hun aandacht bij het onderricht bepalen. Het oudste miesje was verstandig, leven dig, maar tevens een wijsneuzig ding. Do vijf jaar oude, zachte, maar eenigszins sla perige Varuna beloofde eens een schoon heid te worden, terwijl de kleine toekom stige heerscher Kodappa een helder hoofd, maar een tenger lichaam en de mooie, zach te oogen zijner moeder had. De kleine Radscha was daarbij uiterst weetgierig en levendig. Ten opzichte van de boeken cn de wijze van onderricht had mon mij geheel vrij gelaten, zoodat ik mijn voornemen, cm het nuttige met het aangename zooveel mogelijk te vereenigen, ongestoord kon ten uitvoer brengen. Ook had ik niet verzuimd, mij in Madras van de ncodigo boeken, kaarten en fotogra fieën te voorzien. Toen den eersten morgen na afle'op der lessen twee prachtig gekleede bedienden verschenen, om mijn leerlingen te halen, verlieten zij mij met eenige tegenstribbe ling, wat voor mij niet anders dan vleiend kon zijn. Het was echter nog iets nieuws en moest mij dus daarover niet al te zeer verheugen. ,,De Rani, mijn moeder, mag u gaarne," Wij hopen, dat de dader of daders niet onontdekt zullen blijven. (»,Ass. Ct."> Do bezorgdheid omtrent het lot van den logger „Noordzee", Maassluis 27, schipper 0. van Schie, neemt met den dag toe. 27 September uitgegaan, is hot vaartuig slechts eenmaal gezien in het begin van October voor den storm. Een valsch gerucht ging Zaterdag te Maassluis rond, dat het schip was gezien. De schip per en do stuurman woonden to Maassluis, do overigo bemanning op andere plaatsen. Men schrijft uit Den Dungen, dd. 28 Novemoer aan de ,,'s-Hb. Cc.': Hedennamiddag had alhier buiten de kom aezor gemeente een ernstig ongeluk plaats. Zekero N. K., koopman te 's-Hcrtogen- bosch, reed met zijn pony voor een wagen gespannen, in de richting 's-Hertogon- bosch. Toen hij de kom dezer gemeente was gepasseerd, moest hij voor aan de Dungeu- sohe brug te komen, twee soherpo bocnc passceren: nabij do tweede bocht gekomen, ging K. in zijn voertuig staan en reed in volle vaart verder. Hij verloor zijn even wicht en viol voorover met zijn hoofd op den harden grond. Badende in zijn bloed, dat uit ooren en mond gudste, en mot een grooto hoofdwond© werd hij gevonden. Geestelijke en geneeskudigo hulp was spoedig aanwezig en door de gemeente politie en anderen werd K. in een naast bij zijn de woning gebracht, alwaar hij door dokter Vorzijl uit St.-Michiels Gestel be handeld werd. Na voorloopig verbonden te zijn, werd hij per voertuig naar het gasthuis te 's-Hertogenboscn vervoerd. Uit Ënsohedeo meldt men: De opliahtster, die de vorig© week 6 gouden ringen op zicht haalde bij den goud' B., alhier, is than6 in handen der politie gevallen. Zij beproefdo gisteren een koop man hier ter stede een gouden horloge op dezelfde manier af te troggelen, wat havr trouwens gelukte. Kwaad vermoedend, stuurde de koopman haar een 10 jarig meisje achterna, dat haar een eindweogs buiten do stad volgde. Hot werd oen door do dievegge teruggejaagd. Het ki'id kon de politio nu zóó inlichten, dat ms.i spoe dig de oplichtster in handen ha 1 Bij baar huis to Twekkelo had zij do voor/v&rpcc in den grond gegraven, die allo weder terecht zijn gekomen. Een rat in den trein. Een damo 6tapte gisteravond te Eindhoven is den trein naar Breda. Ze trof het: heele- maal alleen in een domescoupé. En hot was or lekker warm, zoodat zij behaaglijk haar rug in de kussens drukte, het hoofd achterover neeg en ai met de oogen begon to knipperen. Maar wat kwam daar geslopen uit dien linkerhoek? Een beest? Do dame wreef zich do oogen: twee gitjes in eon spits grauw kleurig kopje gluurden haar angstig aan. En do menscbeiijiie blik antwoordde niet minder angstig. Wip, daar zat het beest op do bank. Het krabde met zijn pootjes op het kussen en de lange staart veegde heen en weci over het fluweel. Jawel, het was een rat. Een heusolio rat, waarvan je weet, dat zo huizen op donkere zolders of in krochtigo riolen, doch waarvan je nooit een exem plaar zoo vlak bij ziet. Hu, wat eoo grieze lig gedierte. Ai, daar wipte het over naar de andere bank, de bank waarop de dame zat, heelemaal alleen. Ze trok haar schou ders omhoog van angst, en haar handen groef ze diep in haar mof. Gelukkig, dat hdj weer gauw naar dite andere bank sprongDoch daar was hij alweer te rug. En weor weg naar don overkant. En weer terug. Het was of het beest oen proef wilde geven van zijn akrobatische behendigheid. Eindolijk werd hij moe van het springen. En vlak bij de eenige passagier van den dames-coupé bleef hij zitten, zijn lenige hals gerekt,*zijn git-oogjes scherp onder zoekend zijn medereizigater. Och, hot soheen hem een goedige dame. Zij ver roerde geen vin; bleef maar roerloos zit ten staren naar bet net aan den over kant. Wel waren de gelaatstrekken een beetjo vertrokken, filosofeerdo onzo rat verder, maar boosheid sprak er niet uit. Hij kwam nog een stapje nader. Hè, wat een mooie bont had ze om. En wat hin- fluisterde Lueksmi mij op zekeren dag in, terwijl zij uiijn hand vasthield en aandach tig mijn niet beschilderde nagels beschouw de. ,,De Rani Sundaram daarentegen zegt* dat u wel mooi, maar boosaardig zijt." Zou ik hier mogelijk een tweede Jocasta vinden? Ik besloot dadelijk deze vertrou welijkheden in do kiem te smoren. Haar mijn hand onttrekkend, zeide ik daarom: ,,Uwo Hoogheid moet loeren, nooit aan iemand ever te vertellen het geen een ander van hem gezegd heeft." „Maar dat doen wij altijd, ook mijn moe der, do Rani Gindia en iedereen. Daarin steekt toch niets verkeerds! Waarover moet men dan sproken?" „Ovor een menigte andore dingen, zoo ais gij spoedig eelve zult uitvinden, als gij mooi© boekeu moogt lezen. In elk geval moet ik or op staan, dat gij ton minste mij nooit een opmerking overbrengt, welke men ever mijn persoon gemaakt heeft." „Werkelijk?" vroeg zij ten hoogste ver baasd. „Ik zou u echter ook goeds kun nen vertellen, dat over u gesproken is. „Noen, ovonmin goeds als slechts. Ik houd niet van verkliksters. Nu zal ik u echter con heel mooi sprookje vertellen." In het eerst sprak ik Engelsch, ver mengd met „Tclagu", doch van dag tot dag kon ik dit meer en moor aohterwege laten, daar mijn leerlingen bijzender vlug van begrip waren en een uitstekend geheu gen hadden. Mr. Thorold kon met zijn opmerking, dat ik mij naar do omstandigheden wist to schikken, wel gelijk hebben, want ik was er zelve over verwonderd in welk een kor ten tijd ik mij aan het leven in het pa- leb van Royepette. had gewend. Met de gen daar dikke staarten aan. Neen, mair dat moeet hot ratje nader onderzoeken. En het beestje stapte parmantig op do menschelijke knie en aaide mot zijn kopje langs hot mollig-warme bont, en knabbelde or aan, alsof het zijn eigendom was. Van tijd tot tijd keek hij op naar het mensch> lijk gelaat, doch dat staarde maar steeds naar het netwerk en geen der ledematen verroerde zich. Zo had nog nooit zoo'n angst doorstaan, verhaalde zo later. En do conducteur keek erg verbaasd, toen hij in Bokstel het portier opende, een gil hoorde en een beest langs zich heen voelde sluipen. De dame had toen eerst durven gillen en de rat had 'm gesmeerd, zoo gauw hij kon. („Dgbl. v. Nbr.") Uit Tillbung meldt men aan de „N. R. 0.": Eerst nu is de justitie op liot spoor ge komen van oon voor twee jaar to Enschot gopleegdo misdaad. In Juli van het jaar 1903 werd in de Enschotsche baan gevon den het zwaar vorminkto lijk van zekeren Couwenberg een Tilburgenaar een persoon aan don 'drank verslaafd. De plaats, .waar hot lijk gevonden werd, in een wagenspoor deed hot vermoedon wokken, dat de man in beschonkon too- stand govallen en daarna door een wagen was overreden. De wijzo ovonwel, waar op de man verminkt was, deden met grond dat vermoeden betwijEelen en aan misdaad denken: de ribben waren gebro ken en do hersens verbrijzeld. Het stond afgaande cp hetgeen over hot geval ge sproken word weldra vast, dat hier een misdaad gepleegd en de dader niet ver van daar to zoeken was. Justitie en Rijks politie, in vereeniging met den burge meester en do politio der gemeente En- schot .waren dan ook voortdurend bezig om licht in deze duistere z-ok te ontsto ken. Het vorigo jaar werd dan ook na eenige aanwijzingen door do justitie uit Breda een onderzoek ter plaatse ingesteld, in het bijzonder onder do werklieden van de steenfabriek aldaar; echter zonder re sultaat. Het onderzoek werd infusschon gedurig voortgceefc, en was weldra zoover gevorderd, dat men meende hot rechte spoor te hobbon gevonden. Gistcron kwam de justitio uit Breda andermaal ter plaat se on werd zekere O. D. in arrest gesteld Bij nadere ondervraging kwam hij tot de bekentenis, dat zijn broeder Adrianus spoorwegarbeider te Eist do misdaad gepleegd had. Deze is heden, na op aan wijzing zijns broeders gearresteerd te zijn, ovenals zijn breeder gevankelijk naar Breda overgebracht. Omtrent de aanleiding en do toedracht van do misdaad vernemen wij het volgen de: De vermoedelijke dader was destijds als knecht bij den landbouwer Van do Ven te Enschot in betrekking. Op een avond in de maand Juli van dat jaar kwam Couwenberg in beschonken toestand bij de woning van v. d. V., dezen on zijn huis gen oo ten uittartende en bedreigende het huis in brand te zullen steden. Daarop kwam do knecht naar buiten on ging mot oen stok of ander voorwerp to lijf, mot hot gevolg, dat diens lijk in den bo venbeschreven toestand den volgenden morgen werd gevonden. Twoo soldaten van het 1st© reg. inf. te Assen hebben in beschonken toestand het garnizoen vwriaton. Na on derweg de uniform gedeeltelijk voor bur- gerkleeding verwisseld te hebben, zijn zij te voet te Woener in Duitschland zonder een cent op zak aangekomen. Zij meldden zich daar bij do politie aan, welke hen in hechtenis nam. Te Luzorn staat hot plan, een groot stedelijk park aan te leggen. Men heeft hiervoor twee terreinen op het oog: hot Triebschenmoos, 12i hectare groot, aan den linkor-meerocver, on het Würzenbachricd, groot 16i hectare, dat aan den rechteroever van hot meer gelegen is. Uit deze twee terromen zal do gemeen teraad binnenkort een keuzo doen. De grond kost ongeveer 37,000 franken per hectare. andere bewoners, hoe velen ik cr ook om mij heen zag zweven en fluisteren, kwam ik slechte weinig in aanraking. Daar het mij echter niet aan bceken en couranten ontbrak, welke ik zeker aan mr. Thorold had te danken, ging mij de tijd, welke ik aan mijn leerlingen, do muziek en ook da- gelijk8che wandelingen wijdde, vrij spoedig om. Na verschillende mislukte pogingen, had ik mij toch oindelijk in do doolgangen van het paleis ten minste in zoover weten te oriënteeron, dat ik den weg naar de staats vertrekken en naar den tuin wist to vinden. Daar wandelde ik eiken avond rond en genc'ot van do frisscho lucht en den eigenaardigen, schoonen lusthof. De paden waren mot wit marmer geplaveid; verrukkelijke priëelen en paviljoenen, even eens van marmer, glinsterden tusschen do dwergpalmen, gujava- en granaatboomea door en in het rond ruischte en kabbelde het van water cn vervulde do geur van kostelijke bloemen de lucht. Ik koos voor het bezoek aan dit betoovorend c'ord ge woonlijk een uur uit, waarin de vrouwen van het paleis binnen de muren daarvan bleven. Af en toe evenwel gebeurde het toch, dat eonigen der j'onge meisjes al pratend on lachend op cn neer wandelden of zich met kinderlijke spelen vermaakten. De eerste aanleiding, .welke eenige va riatie in do dagelijkscho sleur bracht, was het zoogenaamde „Devali" of lichtfeest, een feestelijkheid, welke telken j'are ter eere van do godin van het geluk plaats had. In do woning van eiken Hindoe brandt cp dien dag minstens een licht, waardoor hij zich de gunst der godin voor Aan do studenten van Co lumbia University is nu bet spelen ran het ruwe Amerikaanse he voetbalspel ver boden. Men denkt, dat de New-York Uni versity en andere grooto Amcrikaanscho onderwijs-inrichtingcn het voorbeeld van Columbia zullen volgen. Uit versch i 1 L> n d o strokeu, vooral uit Italië, worden aardschokken gemeld. Ook do Vesuvius, die sinds half October in een periode van kalmte was, werpt weer stroomen lava uit een scheur aan het noorden van den krater, die, wan neer ze daar op weerstand stuiten, langs do zuidwestelijke helling afvloeien, wat groot gevaar oplevert voor den electrischen spoorweg. In Casalbore werd een golfvormigo aardstoot, durende zes minuten, waargeno men. Deze veroorzaakte een buitengewone paniok. In Mirabella Eciono werden allo gebou wen beschadigd, de Dom het ergst. Do be volking huist op hot- veld in tenten. In AveUius duurde do schok 9 minuten. Velo kerken en huizen uit den omtrek werden ten deelo vernield, persoonlijko ongeluk ken zijn echter gelukkig niet te betreuren In andere stroken van Apulio word een deel der huizen beschadigd. De bevolking verkeert iu grootcn angst. Do „Neuo Froie Presse" raoldt dat de kieercchtbotooging te Austerlita een bloedig verloop had. De Tsjechischo arbei ders bestormden een suikerfabriek, die doorwerkte. Gendarmen, die mot stecncn werden geworpen, gaven vnur, waardoor 30 personen werden gewond een dor ge wonden is overleden. Ook do Olrnütz kwamen ongeregeldheden voor, waarbij velen worden gewond. To Boskowitz worden volo woningen van Jo- don geplunderd. Te Laun, waar het perso neel in do werkplaatsen der staatsspoor wegen doorwerkte, drongen do andere ar beiders de werkplaatsen binnen, waar zij de machinerieën vernielden. Ook het tele graafkantoor werd verwoest cn oen wagon van oon binnenkomenden trein werd ver nield. Do orde word door do militairen hersteld. Te Brunn chargeerde do politio, di© met steen on was geworpen, mefa do blanko sabel tegen do botoogcra. To Weencn hielden do sociaal-democraten na do betooging verschillende vergaderin gen. De sprekers vorklaarden zich over do medcdeolingon der regeering voldaan, maar toch wekten zij do arbeiders op, om irdion niet binnenkort do kiesrechthorzie- ning tot stand kwam met gewold do her vorming af t© dwingen. Eon ernstig spoforwogon go- luk had in Amerika plaats. Bij Lincoln (Massahcusetts) is do naar Montreal gaan- do sneltrein van den Boston and Maine- railroad met een locaaltrein in botsing go- komon. Vijftion personen werden godood, dertig gowond. Hot vuur uit de fcwco locomotieven van don sneltrein deelde zioh aan het wrakhout mede en veel mcnschon vonden den dood in do vlammen. Moskousoho bladen beriob- ten, dat een poging is gedaan, Tolstois landgoed Jasanaja Poljana" te over vallen. Kort na do publioeoring van hot eerste manifest van den Tsaar, doken in do dorpen in do omgeving van het landgoed geheimzinnige vrccmdelingckn op, die do boeren trachtten op tc hitsen, liet lund- gocd in brand te stoken. De boeren eohter luisterden hiernaar niet alleen niet, maar bedreigden do agi tatoren op zulk een wijze, dat dozen zich slechts door een ovcrijldo vlucht konden redden. Niettemin is do ophitserij niot ge ëindigd; een dor bestuursleden van I-et dorp Jassnaja Poljana is zelfs onlangs door een agitator opgehitst om een gemeente- besluit uit te lokken, dat een rooftocht to gen het landgoed zou proclamccron. De jury dor rechtbank te Wconen heeft den wegens moord beschul digden kleermakersknecht Gottlich Kraus, die zijn verloofde, hot dienstmeisjo Mark- wart, op haar verzoek doodschoot cn daar na het wapen tegen zichzelven koorde, op grond van „onweerstaanbaren dwang" eenstemmig vrijgesproken. hot komende jaar wil verzekeren. Het hoofdje met gewijde asch bestrooid, word do kleine Radscha 's morgens naar do „Tosoha-Khana" of schatkamer gedra gen, waar hij zijn gebeden moest opzeggen. In de grooto feestzaal werd later audiëntie gegeven en 's avonds baadden stad cn ba- zaare in een ware zee van licht. In do tnl- loozo met stof bedekt» lichtkronen der pronkkamers brandden duizenden kaarsen. Gedeeltelijk om brieven met d> post te verzenden, gedeeltelijk om de schitterende verlichting to zien, waagdo ik het naar bo neden to gaan <?n toen ik in de audiëntie zaal kwam, ontdoüto ik tot mijn verrassing mr. Thorold, dio gekomen was om mij te bezoeken. Sinds ons samenzijn te St.- Georgafort had ik hem niet gozion. „Ik hob een bode met de vraag naar u toegezonden, of ik u wellicht kon spreken", zeide hij, naar mij toekomend. „Daar sinds dien tijd echter meer dan een halfuur is verloopen, begon ik reeds te vreezen, dat het antwoord zou luiden: Do cueur is geslo ten „O noen, en ik heb ook geen bcodschap gekregen. Ik kwam toevallig beneden om do vorliohtdng te zien." „Een golukkig toeval voor mijl Ik "wilde informeeren, hoe gij het maakt en hoe gij het hier voorloopig vindt." „Ik dank u, zeer goed. Ik ben heel te vreden." (Wordi vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 9