Ingezonden. De toestand op do aanwezigheid van de Kozakken, die toesnellen en het volk naar alle kanten uit eenjagen, Maar, al werd deze poging verijdeld, den neer te leggon. De Russische troebe len vragen nog eiken dag onze aandacht. De opnieuw uitgebroken staking in St.-Peters- burg en de vreeseiyke Jodenvervolging ver vullen ons met eenigen angst en wy vragen ons af, wat het eind zal zyn van hot Rus sische rijk, wannoor niet de regeering blij ken geeft, dat het haar ernst is met de vryheld, die beloofd is: vooral ook uit een financieel oogpunt mogen wy dit wel eens vragen, om dat hier te lande in veler brandkasten Rus-, sïsche papleren te vin den zijn, die, al zijn deze al reeds gedaald, nog meer den Invloed zullen ondervinden wanneer niet spoedig een eind komt aan dozen ongelukkigen toestand.' volgenden dag werd op dezelfde fijn een her-1 nieuwde poging gewaagd, met dit gevolg, dat de machinist genoodzaakt werd zijn taak Een Vergeten plek hooft eensklaps de aandacht in wijden kring getrokken, dank z(j een viertal ondernemende Zoe* terwoudsche boeren arbeiders. Slechts oudheidkundigen wisten, dat s/> uur ten O.Z.O. van Leiden aan den Hoogen Rijndijk en ten Z. van het water do Zwiet een adellijk kasteel had gestaan. Maar wie het ook ciet mochten weten onder de gewone rnenschenkinderen, do oude Van den Berg wist liet wel. Het ontging hem nooit wat eenmaal I hot grijze vrouwtje had gezegd over dat oudo slot, waarvan do ruinen niet eens meer bestonden, en I vooral van den kelder op liet oilandje, om ringd door den vijver. En als hij des avonds van z\jn werk thuis (kwam en dos Zon dags als h|j van uit (het proper dijkhuisjo ovor het landschap tuurde, dat eenmaal by j het Huis Te Zwieten had behoord, dan kwam 'het verlangen by hem op den bodem te doorwoelon. En vooral nadat een „boer" van Rynland hein oudo boeken had geleend, waaruit by ovor de lotgevallen van hot adeliyk kasteel en de bewoners las en herlas, werd dit ver- llangon machtig over hem. Maar het was zijn 'land niet. Hy had geen recht daar de spade in don grond te zetten. Gelukkig vond hy eindoiyk den tegonwoordlgon eigenaar bereid verlof or too to goven. Eenige makkers, jonge, pootige kerels, wilden hem wel helpen. In hot eilandje, door den vyver omspoeld, daar moest „de aap'J zitton. Om geen last van het De Vijver van het voormalig Huis Te Zwieten. water te krijgen moest echter eerst de vyver ioeg; daargelaten nog dat ook daar wel iets in gevonden kon worden. Had Van den Berg er niet al eens zoo maar een bord van oud Delftsch aardewerk uit opgebaggerd? Dinsdag den 7den November hebben ze de waterschroef er in geplaatst, na eerst stevige dammen te hebben gelegd. En zy hebben onafgebroken doorgemaald; ook in koude, regenachtige of yzigo nachten. Zoo ziet men ze nu ook op de afbeelding, Van den Berg in het midden. Wat zou or nu omgaan in het oude hoofd? Thans is de voorarbeid verricht, de vyvor is eindeiyk leeg. Met het eigenlijke schat-zoeken kan worden begonnen en het is te verwachten, dat er nu nog met meer spanning zal worden gearbeid en dat de belangstelling van heinde en verre nog zal toenemen. Zullen er Bchatten gevonden worden? Wy twyfelen er sterk aan. Zullen er voorwerpen aan het licht komen van oudheidkundige waarde Het is mogeiyk. In Ieder geval verdient dit kloek initiatief van deze vier mannen, die lange veertien dagen en nachten er de kracht hunner spieren voor over hebben, op prys te worden gesteld. Zouden oudheidkundige vereenigingen or niet voor kunnen zorgen, dat zy in ieder geval voor hun arbeid werden schadeloos gesteld? Geachte Ro.dacieur'! In uw geacht blad kwam een ingezonden stuk voor, dat mijn aandacht trok en on derteekend was: ,,Een middenstands-krui denier", die goedo waar levert, J. H- Met verwondering las ik, dat critiek werd uit geoefend door een kruidenier. Dit had 'c v el verwacht yan andere zijden. Maar tor zake. De heer J. H. schijnt geen gerust geweten te hebben, dat bij zich de zaak zoo aantrekt, of heeft niet goed gelezen, en noch begrepen mijn ingezonden stun, lk raad den middenstands-kruidenier aan het eens aandachtig over te lezen; dan komt hij waarschijnlijk tot een ander resultaat. Laat mij nu eens nagaan, wat de beer J. H. zegt. Genoemde juffrouw doet voor komen, als zoude de coöperatieve kruide nierszaak hier geplaatst zijn, om uitslui tend arbeiders goedo waar te leveren. En volgens de meening van dezen midden stands-kruidenier, den heer J. H. en zijn concurrenten verdacht te maken, geen goe de waar te leveren, aan arbeiders. De heer JH. gaat verder, en zegt, dat hij met andere middenstands-kruideniers er tegen op kan komen. De heer J. H. denkt zeker, dat er geen andere kruideniers in Leiden bestaan dan middenstands-kruide niers. Pardon, Mijnheer J. H. 1 Er zijn nog vele andere en kleinere kruideniers, die zaken drijven, daar blijft de middenstands kruidenier koud onder. Verder zegt de heer J. H., dat 'bij hem do puikste kwali teiten verkrijgbaar zijn, maar niet-, zooals genoemde juffrouw verlangt, voor het min ste geld. De heer J. H. stelt mij .ooi een vraag, die ik zal oplossen, maar ook ik heb hetzelfde recht to vragen aan dezen mid denstands-kruidenier J. H., hoe hij er aan komt, dat ik voor het minste geld puike waar wil hebben? Dit is een grove leugen van J. H. Ik, als arbeidsvrouw, weet zeer zeker, dat, als men goede waar wil hebben, men ook goed geld moet betalen, maar van andere zijde, dat wil zeggen, van de hee- ren aardappelenhandelaars, laat het veel te wenschen over, al komt men met goed geld. Mocht er critiek van andere zijde ill Rusland. Zuivel- cu landbouwtentoonstelling- te 's-Gravcnkage. Bij het onderzoek van het 10de hoofdstuk 'der Staatsbegrooting in do afdeelin;en ider Tweede Kamer werd do aandacht van den minister Yeeger; gev:stig i. op heb in- ifcernationalo zuiyelcongres, dat in 1907 te ;,8-Gravenhag3 zal worden gehouden. Iu verband hiermedo worden reeds door 'do verschillend© landbouwmaatschappijen (voorbereidende maatregelen genomen voor lv-b houden van een internationale zuivel- ücntoonsbelling en een nationalo landbouw tentoonstelling. Do landbouwkundige ten toonstelling zal in de plaats komen van do provinciale tentoonstellingen, dio anders iu andero jaren plegen gehouden te worde— Zullen de2e plannen tot uitvoering komen, !dan moet reeds thans zekerheid bestaaD, 'dat dezo onderneming ook van staatswege iop krachtige wijze zal worden gesteund. van do zijde der provincie en do gemconto is reeds zoogoed als verzekerd. Men. vroeg, of bij den minister een verzoek om rijkssubsidie is ingekomen cn of Lij boreid was om reeds in heb volgende jaar 'èen subsidie to© to kennen, wanneer hij (Voldoende waarborgen had ontvangen voor ïiet welslagen van d--:> voor den landbouw belangrijke onderneming. Kamer van toezicht notarisambt. Do Minister van Justitie, gelet op art. bOa der wet -rt 9 Juli 1842 (Sts.bl. No. 20) op het notarisambt, gelijk dezo gewij zigd is laatstelijk bij de wet van 30 De- tember 1004 (Sts.bl. No. 233), tot nadere wijziging van de wet op het potarisambt; alsmede op art. l yan het Kon. besluit van lü September 1905 (Sts.bl. No.. 270), tot .'aststelling yan den algemeenen maatregel van bestuur, bedoeld in de artt. 50 en 60b der w.t op het notarisambt; besluit: met ingang yan s dag, waarop de wet van 30 December 19. t (Sts.bl. No. 283) tot na- dero wijziging van de wet pp het notaris ambt in werking treedt, voor den tijd van drie jaren te benoemen o. a. tot leden der Kamer, van Toezicht to 's-Gravenhago: mr. H. A. van Raalte, kantonrechter te 's-Gra- venbage; en G. E» E. O. van dor. Schrooff, inspecteur der registratie en domeinen in do 44ste divisie te. 's-Gravenhage; en tot plaatsvervangende leden dier Kamer: mr. O. Sternborg, kantcnrechter te Delft; en L. Beyerinck, ontvanger der registratie voor de burgerlijke akten te 's-Graven hage. Nnanuwjjzlging. Het bestuur van de yereeniging tot Okris- telijko verzorging van krankzinnigen eri zenuwlijders in Nederland brengt ter ken nis van belanghebbenden dat behoudens do Koninklijke goedkeuring, met ingang yan 1 Januari 1906, do .woorden ,,en Zenuwlij ders" in den naam der yereeniging zullen vervallen, en dat yan af dien dag de c-'-I- oieele naam zal zijn: De verceniging tot Christelijke verzorging van' krankzinnigen in Nederland, gevestigd te Utrecht. Goed gekeurd bij Koninklijk besluit yan 19 Januari 1885, No. 35. Het centraal kantoor der yereeniging is gevestigd te Sassepheim bij Leiden* CORRESPONDENTIE. Ingezonden stukken of mededeelingeD, waarvan do in zenders hun naam niet aan de Redactie bekend makeD£ worden ongeplaatst terzijde gelegd. Ons plaatje geoft een poging te zien, die de stakers aanwenden om een troln op den weg van St.-Petorsburg naar Moskou te doon ophouden, maar niet gerekend hadden komen, dan zal ik dit met feiten aantoo- nen.; En nu de vraag, die u stelt, zal ik op lossen. Mijn antwoord is dit> dat ik in geen gcv-1 de kruidenierszaak van „Vooruit" heb gebruikt als reclamemiddel, noch om U, H.H. kruideniers in het algemeen, aan te tasten of uw waren verdacht te maken. Integendeel, daar heb ik niet het mi iste recht voor. Maar, zooals de midlenstar.ds- kruidenier, de heer J. H., weot, zoo weet een elk. ingezetene van Leiden, dat er t-en coöperatieve bakkerij bestaat, daarnaast is tot stand gekomen een kruideriiftrs'fenk.. En nu stel ik dezelfde vraag: wensohelijk is het, maar is het mogelijk, dat moe op een coöperatieven grondslag aardappelen kan verkrijgen? Daarmede meende ik, dat de H.H. aardappelenhandelaars tot reden zouden kunnen gebracht worden. Maar ook meende ik, uit d© critiek van den heer J. H. gevoerd, de kaart om te keeren. Volgens mijn bescheiden meening maakt do heer J. H. reclame voor zijn eigen zaak. Hij beveelt alleo arbeidsvrou- wea aan, goedo waar te levereD. En daar om raad ik allen arbeidsvrouwon aan, haar inkoopen te doen, bij den midden stands-kruidenier deD heer J H want hij is eenig in zijn soort. En nu raad ik deD middenstands-kruidenier den heer J. H. aan, als hij weder critiek wil voeren, dat hij overweegt hetgeen hij leest. En nu mijnheer, leg verder gerust uw hoofd ter neder, want ik heb niet de minste neven bedoelingen gehad op de H.H. kruide niers in het algemeen. En nu midden stan ds-kruidenior J. H.: Mijn vizier is en kel en alleen gericht op de H.H. aardap pelenhandelaars. U, Mijnheer do 1 -"Licteur, dank zeggen- do voor de verleende plaatsruimte, ver blijf ik, Hoogachtend, Een 'Arbeidsvrouw, M. v. O. 1 Het spoorwegongeluk op Je Hembrug. Zooals men weet, heeft op de Hembrug in Öon nacht van Zaterdag op Zondag een Jaerailloment van eenige goederenwagens plaats gehad ten gevolge eenor aanvaring van don Stoomtrawler „Begonia", waardoor een ge- fieelte der 6poorwegrails op de brug, terwijl Be trein or overheen ging, uit het onderling Verband geraakte. wu gevon hierbn twoe ia don loop van flen dag genomen kiekjeshet eene van ter eyde der brug met hot vaste en draaiende geduulte, het andore over de brug zelve nier de rails. Op beide ziet men nog een gedeelte der waggons liggen. Door twee locomotieven, die aan weers- zyden stonden, waren de gehavende wagens reeds van do brug afgesleept. Van de kool zag men niet veel meer, hier on daar lagen er nog eonige en op de plaatyzeren bedek king lagen nog heel wat koolbladen in de modder, waarby men voorzichtig diende te zyn om niet uit te glyden, doch ovorigons waren de kooien opgeborgen. Gebleken was, dat het draaistuk geen schade van beteekenis had gekregen, zoodat de brug voor het scheepvaartverkeer geregeld koa worden geopend. De BBegonia", die het ongeluk had veroorzaakt, was 's morgens naar IJmutden doorgestoomd zonder noemens waardige schade. Tegen negen uur in den ochtend had men het oosteiyk spoor vry gekregen, zoodat de passagiers niet meer over behoefden te stappen, want do treinen konden over dat spoor de brug over, zy het dan ook zeer langzaam. Hot trelnenverkeer ondervond dan ook tusschen Amsterdam eD het Noorden nog aanmerkelyke vertraging, want het wes- teiyk spoor moest danig onderzocht worden en ook diende nagegaan wat do brug daar ter plaatse van onder geleden had. Dat het ongeluk ernstig genoeg is geweest, kon mon dadeiyk aanschouwen. De yzeren platen der brug waren over een aanzieniyke lengte verdwenen; het houtwerk wasdeeriyk gehavend. Op onze afbeelding is men bezig met een der versplinterde wagens, die nagenoeg geheel van het onderstel gerukt was, weder op te vyzelen en in het spoor te brengen, do andere waren reeds op dwarsbalken gedraaid en daar mede op de onderstellen rustende op de spoor banen gereden. Do dienst ondervindt tot op heden vertra ging door deze aanvaring. Grand-Théatre. Naar aanleiding van de mcdedeeling van het „Hbld.,'' dat de heer Frits Bouw meester niet meer verbonden is aan het ge zelschap van het Grand-Théatre, verzoekt do heer Bouwmeester o. a. te melden, dat zijn contract hem z. i. het recht geeft op te houden aan het Grand-Théatre mede te werken, omdat naar zijn meening de hee? Erank het contract tjsschen hen beideq verbroken heeft. Vermoedelijk zou dit verschil t:»; een pro ces leiden.

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 8